Provinciale Zeeuwsche Courant DE DEUTSCHE LUCHTAANVALLEN. Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Vele Engelsche bommen op Nederland. Belijdenisgeschenken D. GOETHEER Koffie-surrogaat in plaats van koffie. MET INGANG VAN 28 APRIL DE NIEUWE BONAANWIJZINGEN. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 63 ZATERDAG 15 MAART 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 19 cent pet weefc of f 2.42 per fcwerfeef Franco per post l 2.63 per kwartaal* Afzonderlijke nummer» 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1-5 regel» 11.50, Iedere regel meer 30 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 - 5 regels 10.52, Iedere regel meer 10 cL (max. 8 regels)* POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit vier bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING D E NEDERLAND _S_C_H_ED_A^^LJAJDP^R^ Uit Berlijn meldt het D.NJ5. De jongste Duitsche luchtaanvallen op Engelsch gebied zijn, naar de Britsclie berichtendienst meldt, op grootscheep- sche wQze uitgevoerd en hebben zich uitgestrekt tot groote gebieden van het Engelsche eiland. In het middelpunt der aanvallen stond het gebied van de rivier Tyne. Hier werden industrie- installaties vernield of beschadigd. Zoowel hier als ook In andere deelen van het land ls een groot aantal bran den uitgebroken. De aanvallen op Glasgow, Liverpool en Hull. Het geheele gebied aan weerskanten .van de Clyde stond gisterochtend in vlammen en de brandweer van. Glasgow kon deze reuzenbranden zichtbaar niet de baas worden. Dit blijkt uit de verkennings resultaten, die gisteravond bij het opper bevel van het Duitsche luchtwapen zijn ontvangen. Bijzondei- zwaar waren de scheepswerven en haveninstallaties ge troffen. Ook een reeks vry groote opslag loodsen, die vermoedelijk voor voorraden grondstoffen en levensmiddelen dienden, stonden in hun geheele uitgestrektheid in brand. Een wapenfabriek in de nabijheid van Glasgow kreeg eveneens een reeks voltreffers van bommen, die een grooten brand en een hevige ontploffing veroor zaakten. In een der docks werd een groot schip dat daar blijkbaar loste, in brand geworpen. Niet minder vernietigend was de uitwer king vaai den Duitschen bomaanval op Li verpool-Birkenhead, die eveneens den ge- heelen Donderdagnacht door duurde. Bij de oude branden, afkomstig van den nacht van Woensdag op Donderdag, kwamen nieuwe groote branden, waardoor vooral inrichtingen, die voor de levensmiddelen voorziening van Groot-Brittamiië belang rijk- zijn, én* een electrische centrale wer den getroffen. Ook de aanval op Hull is volgens dé ontvangen gegevens van de luchtverken- nlng een beslist succes geweest. Evenals te Liverpool-Birkenhead werden hier be langrijke inrichtingen voor de Britsche voedingsmiddelindustrie en levensmidde lenvoorziening ten zwaarste getroffen. Twee Britsche koopvaarders vernietigd. Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben 5n den loop van gisteren twee Britsche koopvaarders in de Iersche zee vernietigd. Een vrachtboot van omstreeks 4000 b.r.t. zonk 25 minuten na een vol treffer van zwaar kaliber. Men kon zien, dat de bemanning het schip verliet. Een tweede boot van ongeveer 2000 b.r.t. zonk binnen enkele minuten na. verscheiden voltreffers op het achterste deel. Het Duitsche luchtwapen heeft Donder dagnacht, naar het D.N.B.juist ter aan vulling verneemt, bij weer goed zicht nog een reeks Britsche luchthavens in Zuid en Midden-Engeland gebombardeerd en daarbij drie vliegtuigen op den grond door voltreffers vernietigd. In de meeste geval len werden hangars en onderkomens ver woest. VANNACHT WEDEROM LUCHT AANVALLEN OP ENGELAND. Sterke formaties Duitsche gevechts vliegtuigen hebben, naar het^ D.N.B. ver neemt, in den loop van Vrij dagavond en in den afgeloopen nacht talrijke belang rijke fabrieken in de Midlands en in Schotland bestookt met brand- en brisant bommen van allerlei kaliber. Volgens de eerste berichten van teruggekeerde be manningen is weer een goed resultaat manningen is weer een goed totaal-resul taat van den Duitschen aanval te ver wachten, vooral daar de weersomstandig heden over het algemeen gunstig waren en alle doelen bij helder maanlicht en goed zicht duidelijk herkend konden wor den. Moeilijkheden bij de vliegtuig productie in Engeland. Over de jongste groote successen van het Duitsche luchtwapen in Engeland ver neemt het D.N.B. nog het volgende De systematische aanvallen van het Duitsche luchtwapen en voor den oorlog belangrijke doelen in Engeland hebben de Britsche vliegtuigproductie groote moei lijkheden berokkend. De vernieling van de groote motorenfabriek in Coventry en Bristol, alsmede de succesvolle aanvallen op andere belangrijke installaties der En gelsche bewapeningsindustriè hebben het Britsche ministerie van luchtvaart ertoe gedwongen talrijke verouderde vliegtuig types nog te gebruiken en de in Amerika voorradige machinerieën op te koopen. Zoo is te constateeren, dat de Royal Air Force door den nood gedwongen over een groot aantal veel van elkaar verschillende en afwijkende types vliegtuigen beschikt. Deze aanzienlijke hoeveelheid va.n allerlei soort vormt voor de Royal Air Force een bedenkelijk zwak punt. De bonte Veelsoor tigheid van de vliegtuigen die voor oplei ding. en aanvallen worden gebruikt, maakt den étappedienst voor de strijdende eenheden van het Britsche luchtwapen ontzaggelijk moeilijk evenals de taak van het met de opleiding belaste personeel. Het vervangen van beschadigde vliegtuig- onderdeelen stuit thans op de grootste moeilijkheden, omdat de Royal Air Force over rond veertig types gevechts- en ver kenningsvliegtuigen en over ongeveer twintig types jachtvliegtuigen beschikt, waarvoor de voor vernieuwing in aan merking komende onderdeelen door ver scheidene dozijnen fabrieken moeten wor den vervaardigd. De fabriek voor vliegtuigonderdeelen met de grootste productiecap'aciteit is ech ter door het Duitsche luchtwapen ver nield. Het halen" van onderdeelen uit de Vereenigde Staten betèekent niét alleen tijdverlies, doch ook een ongewenschte vermeerdering van de op zich zelf reeds groote hoeveelheid onderdeelen. Met het oog op deze angstaanjagende verscheiden heid 'van rond zestig verschillende types vliegtuigen nog van een superioriteit van Engeland in de lucht te. spreken, zooals de Britsche minister van luchtvaart, Sin clair, in het Lagerhuis gedaan heeft, wekt verbazing. Want de Britsche minister van luchtvaart weet stellig, dat vergele ken met de bonte veelsoortigheid van het Britsche luchtwapen Duitschland er veel gunstiger voorstaat, omdat dit land slechts over een paar vliegtuigtypes, van de mo dernste soort beschikt. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN WEST-DUITSCHLAND. De R. A. F. is in den afgeloopen nacht met geringe strijdkrachten West-Duitsch- land binnengevlogen, waar op verschei dene plaatsen bommen werden geworpen. De ontstane branden werden door de lucht bescherming in korten tijd gebluscht. Eén vijandelijk vliegtuig is neergeschoten. 26 dooden te Berlijn. Naar de Duitsche avondbladen melden, heeft de luchtaanval op de rijkshoofdstad in den nacht van 12 op 13 Maart 2S doodei# geëischt. Hét aantal gewonden bedraagt 28. Britseh vliegtuig boven Ierland neergestort. Naar radio Dublin heeft medegedeeld, is Donderdagavond een Britseh militair vliegtuig op Iersch souverein gebied neer gestort. Grieksche divisie liep in een val. De speciale correspondent van Stefani aan het Grieksch-Albaneesche front meldt, dat een .Grieksche divisie, die getracht had, door de Italiaansche linies heen te dringen, is teruggedreven. De Italanen lie ten de Grieken naderen zonder het vuur te cpenen, zoodat de aanvallers geloofden, dat de stelling was ontruimd. Nadat zij onvoorzichtig genaderd waren, werden de Grieken plotseling door de kanonnen en machinegeweren onder vuur genomen en met handgranaten bestookt, waarbij zij zware verliezen leden. De Italianen onder namen een tegenaanval en zetten de Grie ken na, waarbij zij tijdens de zuiverings operaties talrijke gevangenen maakten. Ook maakten de Italianen een groote hoe veelheid automatische wapens en ander oorlogsmateriaal buit. Honderden gesneu velde Grieken werden met de hulp van Italiaansche aalmoezeniers begraven. De activiteit in de lucht is zeer groot. Vijandelijke kampen zijn met een hagel van zware en lichte bommen bestookt. Gisterochtend is een geheel detachement vernietigd. B\j een luchtgevecht tusschen Devoli en Berat zijn een Blenheim en een Gloster neergeschoten, terwijl de andere vijandelijke toestellen op de vlucht gingen* Nieuwe stakingen in Amerika. Uit New-York meldt het D.N.B.Gis teren zijn in de Amerikaansche bewape ningsindustrie vier nieuwe stakingen uit gebroken. In de kraanfabriek Springfield van de Rodbins and Meyers heeft een deel der arbeiders het werk neergelegd. De fa briek heeft bewapeningsopdrachten voor een bedrag van 24.000 dollar in uitvoering. Te Pittsburgh zijn in een fabriek van de Crucible Steel Company 900 man door een staking van aanhangers van. het CJ.O. ge dwongen het werk neer te leggen. In de fabriek van Wiegang en Co., eveneens te Pittsburgh, zijn de. arbeiders wegens het ontslag van een hunner in staking gegaan. Op het vliegveld Everett (Washington) hebben de bouwarbeiders het werk neerge legd, daar zij niet het bouwhout willen ge bruiken van firma's waarvan de arbeiders in staking rijn. Badoglio inspecteert Albaneesche front. Uit Londen meldt ReuterRadio-Anka ra meldt, dat maarschalk Badoglio op verzoek van koning Victor Emanuel het Albaneesche front heeft geïnspecteerd. Badoglio heeft technische wenken gege ven voor het voortzetten der operaties. Donderdagavond was het Engelsche luchtwapen boven ons land bijzonder actief. Een groot aantal vliegtuigen verscheen boven Nederlandsch grond gebied -en wierp vele bommen, welke mecrendeels buiten de bebouwde kom- men neervielen. In een aantal plaatsen echter ontstond schade van niet zeer ernstigen aard aan woonhuizen, aan een sleepboot, aan boerderijen en aan veel vensterruiten. Eén burger ls ge dood en zes zwaar gewond. Eén vrouw werd licht gewond. Kerkboekjes Religieuze lectuur Houtbrandteksten Boekhandel P. Krugerstr. 41, Vlissingen, Tel. 573 DE DISTRIBUTIE VAN BOTER, MARGARINE EN VET. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherü maakt het volgende bekend. Met ingang van Maandag 24 Maart a.s. zullen de bonnen van de boter- kaart uitsluitend recht geven op het koopen van boter. De bónnen van do vetkaart geven op het koopen onder scheidenlijk van boter of margarine of vet naar keuze en boter of marga rine naar' keuze. Dit wil dus zeggen, dat de voor de week van 24 tot en met 31 Maart a.s. aan te wijzen bon van de vetkaart recht zal geven op het koopen van boter of margarine of vet naar keuze, de voor de week van 1 tot en met 8 April aan te wijzen bon op boter of margarine naar keuze, en zoo vervolgens. Gedurende de week van 17 Maart wordt voor het publiek nog geen onderscheid tusschen de boterkaart en de vetkaart ge maakt. Gedurende die week kunnen der halve ook de houders van dc boterkaart desgewenscht nog margarine koopen. Hier toe is bepaald, dat gedurende het tijdvak van Maandag 17 Maart tot en met Zon dag 23 Maart a.s. de met „08" gemerkte bon van zoowel de boterkaart als de vet kaart recht geeft op het koopen van 250 gram boter of margarine. Le met „08" gemei'kte bonnen, welke op 23 Maart nog riet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 30 Maart a,s. In een officieele publicatie zijn de voor de detaillisten van belang zijnde bjjzon- derheder betreffende de boter- en vettoe- wijzingen vermeld. Ontploffing fn kruitmagazijn te Sevilla. MEER DAN 50 DOODEN. In de Spaansche stad Sevilla heeft In een van de grootste kruitmagazijnen, ge legen in de drukke arbeiderswijk Cerra del Aguila, een hevige ontploffing plaats ge had. De plaats, waar de ontploffing heeft plaats gehad, ligt drie kilometer van het centrum van Sevilla verwijderd- De gevol gen van de ontploffing waren vernietigend, daar de niet al te stevig gebouwde arbei derswoningen in verren omtrek ineenstort ten, waardoor vele menschen onder puin bedolven werden. Reeds honderden gewonden zijn uit de puinhoopen gehaald. Ook in de naburige stadswijk Carmona zjjn verscheidene huizen ingestort. Verder werd in hettuinstadje Ciudad Jardin, dat onmiddellijk aan de wijk Cerro del Aguila grenst, een groot aantal gebouwen beschadigd. De ontploffingsramp is, Volgens de tot dusver bekend zijnde resultaten van het onderzoek, ontstaan doordat bij het laden een kist met kruit op den grond viel en tot ontbranding kwam. Vijftig tot zestig huizen zouden met den grond gelijk ge maakt rijn. Ongeveer 300 huizen zijn dus danig vernield, dat zij moeten worden ge sloopt. De helft van de woonwijk Santa Barbara en van het voorstadje Cerro del Aguilla is vernietigd. In een officieele bekendmaking van den civielen gouverneur van Sevilla wordt het aantal dergenen, die bjj de ontploffing om het leven gekomen zjjn, op meer dan vijf tig gesteld. Tusschen de 250 en 300 gewon den zjjn tot dusver geborgen. Arbeid op het land. Voor de goede verdeeling der kunstmeststoffen wordt gebruik gemaakt van een speciale strooi-machine. (Foto Pax-Holland,} Tot dien datum kan men nog kiezen. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en viescherij maakt het volgende bekend. Het ligt in de bedoeling de distri butie van thee en koffie, welke arti kelen, zooals bekend, tot dusverre naar keuze op denzelfden bon verkrijgbaar werden gesteld, te vérvangen door een distributie van thee en koffiesurrogaat. In verband daarmede zal met ingang van Maandag 28 April a,s. het pu bliek tegen inlevering van een nader aan te wijzen bon naar keuze een be paalde hoeveelheid thee of een bepaal de hoeveelheid koffiesurrogaat kunnen koopen. Koffie zal derhalve na ge noemden datum niet meer verkrijgbaar worden gesteld. Er zullen slechts bepaalde soorten kof fiesurrogaat, welke een van overheids wege vastgestelde samenstelling hebben, in distributie worden gebracht. Deze surroga ten Zijn kenbaar, doordat op de verpak king het woord „Vergunning" en het num mer dier verguning staan aangegeven. Het vervaardigen van andere surrogaten dan de bovenbedoelde is sedert eenigen tijd verboden. Op deze wijze wordt vermeden, dat het publiek voor de bonnen, welke recht geven op koffiesurrogaat, eventueel minderwaardige soorten daarvan zou ont vangen. De thans nog bij den handel aanwezige voorraden koffiesurrogaat, waarvan de ver vaardiging niet heeft plaats gevonden vol gens van overheidswege gegeven voor schriften voor de samenstelling en welke dus ook niet verkrijgbaar zijn in de bo- venomschreve - officieele verpakkingen, vallen geheel buiten de distributie en wor den dus uitverkocht, zonder dat men daar* bij bonnen behoeft in te leveren. Bij wijze van overgangsmaatregel wordt gedurende het tijdvak van Maandag 17 Maart tot en met Zondag: 27 April op de met „18" gemerkte bon van de „bonkaart algemeen" naar keuze 60 gram thee of 125 grain koffie of 250 gram koffiesurrogaat, voorzoover voorradig, beschikbaar ge stel: De grossiers en de detaillisten zullen door dezen maatregel in de gelegenheid worden gesteld de nog in hun bedrijf voorradige hoeveelheden koffie uit te ver- koopen. Aangezien deze hoeveelheden be perkt zijn, zal uiteraard lang niet iedera consument gedurende de komende distri butieperiode nog koffie kunnen koopen* Met betrekking tot het beschikbaar stellen van koffiesurrogaat wordt er met nadruk de aandacht óp gevestigd, dat met het omschakelen der industrie van koffie op koffiesurrogaat uiteraard eenige tijd ge moeid is, zoodat het verschijnen der nieu we, van overheidswege voorgeschreven sur rogaten in den handel eerst tijdens da tweede helft dér Maandag. a,s. ingaande distributieperiode kan worden tegemoet gezien. Degenen, die met bon „18" koffie surrogaat willen koopen, kunnen derhalve dezen bon bewaren, totdat zjj deze voor het koopen van koffiesurrogaat kunnen besteden. Met het oog daarop is dan ook de Maandag a.s. ingaande distributieperiode gesteld op zes weken. De volgende perioden zullen vier weken duren. In een officieele publicatie zijn de voor de detaillisten en instellingen van belang zjjnde bijzonderheden betreffende de kof fie- en-theetoewijzingen vermeld. De secretaris-generaal van hèt departe ment van landbouw en visscherjj maakt het volgende bekend. Boter en vetten. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Maart tot en met Zondag 23 Maart a.s. geeft de met „08" genummerde bon van de boterkaart en vetkaart recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De met „08" genummerde bonnen, die op 23 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 30 Maart a.s. Brood en gebak. Gedurende het -tijdvak van Maandag 17 Maart tot cn met Zondag 23 Maart a.s. geeft elk der met „08" genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „08',' genum merde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten tel kens ten minste het daarachter geplaat ste aantal grammen: beschuit 75 gram; biscuits en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; andere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein korst- gebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram; gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Öc op 23 Maart nog niet gebruikte bon nen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 24 Maart tot en met 30 Maart a.s„ met dien verstande, dat rij gedurende laatstgenoemde week niet mo gen worden gebruikt in hotels, restaurants e. d. Eieren* Gedurende het tijdvak van Maandag 17. Maart tot en met Zondag 23 Maart a.s* geeft de „82" genummerde bon van da „bonkaart algemeen" recht op het koopen van één eL De bonnen, welke op 23 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondig 30 Maart a.s„ met dien verstande, dat zijgedurende de week van 24 Maart tot en met 30 Maart niet ge bruikt mogen worden in hotels, restau rants e.d. Suiker* Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Maart tot en met Zondag 13 April a.sJ geeft de met „17" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van een kilogram suiker. DIEFSTAL VAN EEN GROOTE PARTIJ IJZER. Aangehouden zijn de 46-jarige J. K. en de 43-jarige J. R., beiden te Groningen, die 13 ton ijzer hadden weggehaald van een scheepswerf aan het Hoornschediep te Groningen. Een groot gedeelte van de partij werd in beslag genomen. De aangehoude nen zijn ter beschikking van dc justitie gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1