Stelt men zich met aandeelen veilig tegen verminderde koopkracht van het geld? De omgeving van het standbeeld van Frans Naerebout. Welke bonnen geldig zijn Financieel Economisch Overzicht De Ned. Scheepsbouw Mij. zou twee groote Russische i schepen gaan bouwen. Ongeveer in het midden van de vorige week is de stemming ter beurze vaster ge worden, waartoe de ongunstige weekstaat van de Nederlandsche Bank het hare heeft bijgedragen. Indien de weekstaten van de' Nederlandsche Bank wijzen op een beden kelijke uitzetting van de vlottende schuld, dan reageert de beurs daarop gewoonlijk met een koersstijging, omdat het publiek nog altijd vervuld is van een zekere vrees voor inflatie, en vooral voor de gevolgen, die daarvan op de goederenprijzen zouden kunnen uitgaan. Wij hebben al eens meer uiteengezet, dat het aandeelenbezit, naar onze meening, vol strekt geen garantie beteekent tegen mo gelijke nadeelige gevolgen van een vermin derde koopkracht van het geld. In de eerste plaats zijn de bestuurderen van onderne mingen in dezen tfld op zich zelf reeds ge neigd om de dividenduitkeeringen zooveel mogelijk te beperken. In de tweede plaats moet er rekening mede worden gehouden, dat de Schatkist in toenemende mate beslag zal leggen op de gemaakte winsten, terwijl tenslotte een beperking van de dividend uitkeeringen voor de toekomst niet geheel en al uitgesloten moet worden geacht. Wij hebben er al meer de aandacht op gevestigd, dat in verschillende andere lan den deze beperkingen reeds worden toege past In Duitschland was de toestand zoo danig, dat uitkeeringen, die boven een be paald percentage uitgingen, moesten wor den gestort in het z.g. Anleihestock-fonds ter belegging in staatsleeningen. De betref fende bepalingen loopen echter spoedig af en, in verband hiermede overweegt men blijkbaar een andere regeling. Uit de rede van minister Funk in de vergadering van de Duitsche Rijksbank zou men mogen af leiden, dat het in de bedoeling ligt om t.z.t. uitkeeringen boven 6 aan een prohibi tieve belasting te onderwerpen. Men vraagt zich af of dergelijke maat regelen t.z.t. ook hier te lande zouden wor den genomen. In het algemeen is men van oordeel, dat het percentage van de uitkee ringen feitelijk weinig ter zake doet en dat zij in ieder geval geen absolute aanwijzing vormen voor de winstcapaciteit der onder neming. In het algemeen zijn Nederlandsche maatschappijen in hun financieele politiek vrij conservatief en men mag aannemen, ^dat gemiddeld wel ongeveer de helft van "de gemaakte winsten in het bedrijf blijven, terwijl de' andere helft wordt uitgekeerd. Hierdoor wordt het mogelijk, dat vele on dernemingen uit eigen middelen uitbreidin gen en Vernieuwingen kunnen financieren, zonder onmiddellijk een beroep op de kapi taalmarkt te doen. Gaat men nu een nog grooter deel van de winst in het bedrijf houden, dan ontstaat daardoor een zekere onderkapitalisatie en een ophooping van kapitaal in het bedrijf, die tot onge- wenschte uitbreidingen kan leiden. Volgt men het systeem; dat thans in Duitschland wordt bepleit, nl. om de aandeelenkapitalen zoodanig uit te breiden, dat het percentage van het dividend niet boven de 6 behoeft uit te gaan, dan bereikt men niets anders, dan dat uiterlijk de schijn wordt gewekt van matige dividenden, terwijl in werkelijk heid toch hetzelfde bedrag aan winst aan de aandeelhouders wordt uitgekeerd. Men ziet dus, dat het probleem, indien men er althans een probleem van wil maken, waar- lijk niet zoo eenvoudig is. m Hierboven merkten wjj op, dat vele on dernemingen hier te lande in staat zgn ge weest om vernieuwingen en nieuwe aan schaffingen uit eigen middelen te financie ren en het verschijnsel heeft zich dan ook voorgedaan, dat er sedert het najaar van 1939, dus tijdens den geheelen duur van den oorlog slechts enkele kleine emissies aan de markt zijn geweest, afgezien dan van de groote staatsleeningen. Thans wordt er ech ter een uitgifteaangekondigd van de Ne derlandsche Scheepsbouw Mg. en wel van 500.000 tegen 110 De aandeelen wor den uitsluitend aan aandeelhouders aange boden in verhouding van vgf oude tegen één niéuw. De claim, die aandeelhouders ontvangen, werd ter beurze verhandeld tegen 23, later 19. De maatschappij heeft het kapitaal noodig ter versterking van haar bédrijfsmiddelen, waaruit de bouw van een vijfde helling alsmede zekére wijzigin gen in de werfinrichtingen werden gefinan cierd. De gezamenlijke uitbreidingen had den de investeering van een kapitaal van 1% millioen tengevolge. Wy hooren, dat er op de nieuwe werf, die thans is gereed gekomen, nadat in het najaar van 1939 tot den bouw was besloten, 2 groote Russische schepen zullen worden gebouwd. Wij hebben hierboven reeds gemeld, dat de stemming in het midden van de vorige week vaster is geworden. De handel heeft zich echter daarbij niet belangrijk uitge breid en in den loop van deze week is et- weer een reactie ingetreden. Dit verschijn sel deed zich ook voor op de staatsfondsen- markt, waar niet alleen de nieuwe staats- leening, maar ook de leening 1938 eerder was aangeboden, zoodat de koersen een fractie terugliepen. Men houdt er in financieele kringen rekening mede, dat zeer waarschijnlijk in den loop van dit jaar een tweede staatsleenlng zal worden uitgegeven, vermoedelijk eveneens tot een bedrag van ca. 50 millioen. Voor zoover wjj hebben kunnen nagaan, hebben deze plannen nog geen vasten vorm aange nomen, zoodat men aan de geruchten geen* al te Veel waarde moet hechten. In goed ingelichte kringen acht men het echter niet waarschijnlijk, dat een dergelijke leening reeds spoedig zou ko men, doch wellicht eerst in den nazo mer. Daar de vorige uitgifte in het bijzonder bestemd was voor particuliere bezitters, wordt het waarschijnlijk geacht, dat de vol gende leening bestemd zal zijn om door naamlooze vennootschappen te worden overgenomen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week. Hieronder "olgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week. 4 Nederland 1940 H 94%, 95%, 95%. 4 Nederland 1941, 9615/io, 97Vie, 97Vz- Aku 97%, 96%, 99%, 96%. Levers Bros 105, 1031/-, 107%, 102t/2, 103% Philips 192, 190%, 193, 189%. Anaconda 27 5/16, 28%, 27%. Bethl. Steel 78%, 77%, 81, 79%. Kon. Petroleum 218, 219%, 215, 225, 216%, 217. A'dam Rubber 253%, 264%, 259%, 260. Deli Bat. Rubber 195, 209, 203. Ned. Scheepv. Unie 161%, 169, 165%. H.V.A. 412, 408 exdiv., 404, 410, 393, 3991%. Deli Bat. Mij. 173, 185, 177%. Deli My. 224, 222, 238%, 226%. Senembah Mfl. 191%, 198, 188. KAZEN UIT KAZEMAT GESTOLEN. Een veehouder uit Vreeland had een vijf tal kazen opgeborgen in een zeer veilige schuilplaats. De man had nl. den mitrail leurkoepel van een kazemat uitgekozen als bergplaats van deze kostbare producten. Van tjjd tot tijd dient men kaas om te leggen, doch deze arbeid is den veehouder thans bespaard gebleven. Hij deed aangifte bij de gemeentepolitie van Vreeland van diefstal van vijf twintigponders. Uit het onderzoek bleek, dat een aantal personen, woonachtig te Bussum, in -de nabijheid van de kazemat, waarin de kazen waren geborgen, werkzaamheden hebben ver richt. In Bussum werd een onderzoek in gesteld en vier van de vijf ontvreemde ka zen konden in beslag genomen worden. De vijfde bleek te zijn opgegeten. De Bus- sumers hebben bekend, den diefstal te heb ben gepleegd. TWEE CANADEE&CHE BOMMENWERPERS VERONGELUKT. Zeven dooden. Bij Bondhead in de Canadeesche pro vincie Ontario zijn twee groote bommen werpers der Canadeesche luchtmacht met elkaar in botsing gekomen en gevallen. Associated Press verneemt, dat vermoede lijk zeven inzittenden zijn omgekomen. Boulevard is eigenlijk Bolwerk Landverlies bij Vlissingen in 14e en 15e eeuw. De Zeedijk, van 1439. Onze Lieve Vrouwenbeeld op dit gedeelte van den zeedijk. Onderhoudsplichten ten oosten en ten westen van het Mariabeeld. Het Gasthuis van 1547. De Oprit van 1563. Het Koopmansvoetpad. Versterking van Vlissingen in de 16e eeuw en eerste kwart 17e eeuw. Bastions van 1811. De weergangen onder den Boulevard. Een anderhalf jaar geleden i) heb ik met een enkel woord melding gemaakt van de „gangen" onder den Boulevard bij het standbeeld van Frans Naerebout. Nu dit plekje gronds in de algemeene belangstel ling staat door het aanleggen van moderne „schuilgangen", lijkt het mij van actueel belang iets mede te deelen uit de historie van dit gedeelte van den Boulevard, of liever gezegd van dit bolwerk, want een -bolwerk was het in een zeker tijdperk der Vlissingsche geschiedenis. In dit verband mag ik er tusschen haakjes misschien aan herinneren, dat het Fransche woord „bou levard" niets anders is dan een verfran- eching van het Nederlandsche woord bol werk, dat in de middeleeuwen verschan sing, 't zij van hout of van aarde, maar ook Zeedijk kon beteekenen, of zeewering. De Boulevard Bankert is niets anders dan de gemoderniseerde Zeedgk van 1439, die in dat jaar gelegd is, nadat de dijken, die ver in de tegenwoordige Schelde lagen, respectievelijk doorgebroken waren. Want in een eeuw tijds heeft'Vlissingen groote stukken land verloren, waar ik reeds vroe ger i) op gewezen heb. In 1331 legde men den Westdijk na een doorbraak van circa 1326, toen tusschen de punten, waar nu het standbeeld van de Ruyter staat, en het Leugenaarshoofd bjjna 24 gemeten lands werden weggeslagen. De Westd^k is nu het deel van Boulevard de Ruyter tusschen de genoemde punten. Het andere deel van Boulevard de Ruyter, dus vanaf het Leu genaarshoofd tot het tegenwoordige ge bouw van Unltas, is als dijk in rechte lgn aangelegd na de laatste afbrokkeling déér ter plaatse, dus in 1427, bjjna een eeuw later. Maar toen liep de kustlijn nog van de Koudekerksche grens, van Dijkshoek Dishoek), als bolle oever tot vóór het gebouw van Unitas, want daar vormde zfc een flauw inspringenden hoek. Wat dus nu badstrand is, was in 1427 nog bouw- en weiland en werd beschermd door den slaperdijk, die in 1366 buitendijk werd, maar in 1439 doorbrak- Nu moest men een nieuwen dijk aanleggen, den huidigen Bou levard Bankert en Evertsen en den Nolle- dijk. Het weiland werd meiland, het mei- land schor en het schor werd weldra door uitloging in zand en strand veranderd. Bijna 150 gemeten lands waren verloren gegaan, men krijgt er eenig denkbeeld van als men van de Nollepunt 572 Meter ver der zeewaarts in blikt en dan zich een gebogen kustljjn voorstelt, loopend tot ten Zuiden van het Groot Hoofd. De diepe vaargeul van nu loopt dus door het voor malige bouw- en weiland. Zoo heeft de kracht van de stroomingen den bodem uitgeschuurd. Belangwekkend is, dat het loon der dijk werkers in 1439 acht grooten 0.20) per dag bedroeg, wat een aardig kijkje geeft op het verschil in muntwaarde en in loonen. Het eerste gedeelte van den nieuw aan- gelegden zeedijk heette Molendijk, naar het Molenwater, dat de naam was van den tegenwoordigen Spuiboezem, genoemd naar een watermolen. Tegenover het pand, Bou levard no. 18, was een „staeck" op den Zeedijk, een grenspaal met een Onze Lieve Vrouwenbeeld, vandaar de plaatsbepaling „Tot Onser Vrouwen staecke", die we in de 15e en 16e eeuw geregeld aantreffen. Dit punt was de grens tusschen de beide dijken in zooverre, dat het gedeelte ten westen van Onser Vrouwen staecke" in onderhoud was bij de Staten van Walcheren, terwijl het gedeelte ten oosten er van tot de onderhoudsplicht van de stad behoorde. Zoo vindt men op de kaart van Jacob van Deventer de aanteekening„Deze wercken westwaert Onze Vrouwen staaxkens wor den onderhouden bij de Staten." In de woelige tijden van de Hervorming ver dween dit Onze Lieve Vrouwenbeeld, van daar de aanteekening: „hier plach te staen Onze Vrouwen staexken", daaronder „Onse Lieven Vrouwen steen" met de aanteeke ning „van deze paëlsteen westwaert be gint de westwatering" (dus in onderhoud bij de Staten, wat men nu de Polder Wal cheren noemt)Vérder vindt men aan- geteekend: „Van de paelsteen hierboven tot 't eynde van de wercken van 't wester- sche hoofd", dus tot het Leugenaarshoofd Westersche hoofd), „zijn die wercken, die van den heeren van Beveren onder houden Zijn geweest, volgens 't accoord van den jare dertig" (d.w.z. 1530). De Heeren van Beveren waren respectievelijk Adolf van Bourgondië en Maximiliaan van Bourgondië, eerstgenoemde had in 1530 met keizer Karei een accoord getroffen, waarbij hij het recht kreeg belastingen en accijnsen te heffen tot onderhoud van „de Zeewercken, reparatie ende fortificatie" van Vlissingen. De stad zelf zou de „Zee wercken" bekostigen ten oosten daarvan, wat ook logisch was, daar deze behoorden bij de haven van 1444, waarvoor zij den „haringtol1had gekregen, die 3600 gulden 's jaars opbracht. Vlissingen werd vanaf dit jaar de stapelplaats van de ha ring, die alléén déér mocht verkocht worden. Toen echter in 1558 Maximiliaan van Bourgondië stierf, en een zwaar met schulden belaste erfenis naliet, kwam ook het gedeelte van „Onser Vrouwen staecxken" tot het Leugenaarshoofd ten laste der stad. Zooals dus blijkt gaf deze „staeck" de onderhoudsgrens aan, het Lieve Vrouwenbeeld gaf de schutsvrouwe van den nieuw aangelegden dijk aan, op dat deze niet weder zou bezwijken voor de kracht der elementen. Niet ver van deze plaats en wel in 1547 bouwde men even buiten de Westpoort tusschen den Zeedijk en het Molenwater een nieuw gasthuis. Het is dat gasthuis, dat in 1566 door de Hervormden aan de regeering gevraagd werd, omme aldaer haer vermaninghe ende predicatie te doene in tijde van on weer". Zooals men weet hielden de aan hangers der nieuwe leer in het open veld hun godsdienstoefeningen, de zoogenaamde hagepreeken, „maer, overmits den winter nakende is, dagelycks storm, regen, vorst, sneeu verwachtende syn" is het wensche- lijk over een overdekte ruimte te beschik ken, als dit „onweer" slecht weer) het houden van oefeningen in de open lucht onmogelgk zou maken. Dat zij nul op het request kregen spreekt van zelf, dat zij daarna zich van de kerk meester maakten en de beelden vernielden, vloeide hier weer uit voort. Dit gasthuis is geheel verdwenen door de verbreeding van den Zeedijk on der Napoleon. Een paar jaar te voren en wel in 1563 was een deel van het molenwater gedempt en had men een dwarsdijk aangelegd, haaks op den Zeedijk, waardoor een nieuW stuk land bij de stad was gevoegd. Deze dwars dijk heet nu Coosje Busken straat of Oprit. De demping van dit deel gaf tevens gele genheid het in 1547 gebouwde „Nieuwe Gasthuis"3) uit te breiden tot de Koe straat Nu ik toch in de onmiddellijke omgeving ben, kan ik niet nalaten er even aan te herinneren, dat in 1540 voor den koopman een rechtlijnig en bestraat voetpad aangé- legd werd „streckende tot ende voorbij 't capelleken van den Abeele", een poortje, dat later nl. in 1582 vervangen werd door de meer monumentale Middelburgsche poort, verleende den koopman toegang tot ditKoop- mansvoetpad, dat zich nu verliest op het vliegveld, maar dat men weer terug vindt bij den molen van Oost-Souburg, en dat weldra zou ingekort worden door het Baar- landsbolwerk, maar dan zijn we reeds in de 17e eeuw. Het was nl. met de versterking van Vlis singen in den Spaanschen tijd nog maar slecht gesteld wel werd deze door prins Willem verbeterd, doch eerst ondèr Maurits werd naar de eischèn van den toenmaligen tijd Vlissingen een vesting ook aan de land zijde. Aan de zeezijde had Karei V reeds door het Rondeel en de wachthuizen ten oosten en ten westen der stad Vlissingen, haar versterkt (1548). Ik herinnerde er vroeger reeds aan, dat met het Rondeel, waarop nu het standbeeld van de Ruyter staat, de Italiaansche vestingbouwkunde haar intrede te Vlissingen deed,3) die tevens Zeeburch (nu Rammekens) schiep in 1547, Men weet, dat de op last van Alva ge projecteerde citadel te Vlissingen wel tot een begin van uitvoering kwam, maar door ARTIKEL BON DUUR HOEVEELHEID Bloem BI. 6 24 Febr. t/m 23 'taart 50 gram brood ol rantsoen gebak of 85 gr. meel of bloem (geen boekweltmeei) Boter of margarine Bo 6 Ve Bo 7 Ve 7 Bo 8 Ve 8 3 t/m 9 Maart (16 Maart) 10 t/m 16 <23) Maart 17 t/m 23 (30) Maart 250 gr. boter of mar garine 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. apijsvet 250 gram boter of mar garine Brandstoffen lloarden en bacl.als Voor eentr. verwarming Cokes Vijfde periode K 15, 16 en 17 K 35 t/m 41 Vijfde periode 1 t/m 31 Maart 1 t/m 31 Miart 1 t/m 31 Maart 1 t/m 31 Maart eenheid vaste brandst- Brood Br 6 Br 7 Br. 8 8 t/m 9 Maart (16 Maart) 10 t/m 16 (23) Maart 17 t/m 23 (30) Maart 100 gr. roggebrood Ot ander brood of 1 rant soen gebak Eieren A 81 A 91 A 82 3 t/m 9 Maart (16 Maart) 10 t/m 16 (23) Maart 17 t/m 23 (30) Maart 1 al Gebak BI. 6 Br 6 Br 7 Br. 8 24 Febr. t/m 2Z Maart 3 t/m 9 Maart (16 Maart) 10 t/m 16 (23) Maart 17 t/m 23 (30) Maart 1 rantsoen rantsoen 1 rantsoen 1 rantsoen Gort, gortmoat of grotten A 8* 24 Febr. t/m 20 April 250 gram Havermout, havervlok- ben, haverbloem, aard appelmeel vlokken, gort- mont, gort of grutten A 7* 24 Febr. t/m 20 April 250 gram Kaas A 18, 14* A 61. 71 24 Febr. t/m 9 (23 Maart) 10 t/m 23 Maart (6 April) 100 gram Koffie A 2f A 18 3 Febr. t/m 16 Maart 17 Maart t/m 27 April 125 gram 125 gr. koffie of 250 gr. koffie-surrogaat. Macaroni of vermicelli of spaghetti A 9' 24 Febr. t/m 20 April 100 gram Maïzena of griesmeel of puddingpoeder of sago aardappelmeel of rijst- stUfsei of kookstüfsel of glansstijfsei A 10" 24 Febr. t/m 20 April 100 gram Peulvruchten A 15* 24 Febr. t/m 30 Maart 500 gram Petroleum Per. 9 Per. E 24 Febr. t/m 20 April 24 Febr. t/m 81 Maart voor de keuken voor 'verlichting 2 liU BUsf, (-emeel, -gries, •ebloem) of grutten meel A 11' 24 Febr. t/m 23 Maart 250 gram Scheerzeep A 117 - Jan. t/m 80 April. 50 gr. scheerzeep of een tube of pot Suiker A 6' A 17 15 Febr. t/m 16 Maart 17 Maart t/m 13 April 1 kg Thee A 2< A 18 8 Febr. t/m 16 Maart 17 Maart t/m 27 April 50 gram Vet Bo 7 Ve 7 10' t/m 16 (23) Maart 200 gram spijsvet Vleesch VI 7 10 t/m 19 (23) Maart 1 rantsoen Vleeschwaren VI 7 10 t/m 19 (23) Maart 1 rantsoen Zeep A 16 1 t/m 30 Maart 1 rantsoen den Vlissingschen opstand in 1572 werden de reeds opgetrokken muren omvergehaald, terwijl een tiental jaren later op de plaats ervan het Prinsenhuis werd opgetrokken, een woning dus voor prins Willem. Wel was het noodzakelijk het naar de landzijde nog maar primitief verdedigde Vlissingen te versterken, en zoo had Prins Willem Marinus Cornelis Kempe, fortifica- teur dezer stede 4) opgedragen de omwal ling van Vlissingen te verbeteren. Doch eerst onder Mauri ts werd de nieuwe ves tingbouwkunde volgens de beginselen van den Duitscher Daniël Speelde en den Brug- genaar Simon Stevin (15481620) te Vlis singen toegepastde gebastioneerde regel matige veelhoek is de grondslag hiervan. Simon Stevin was de leermeester van Mau- rits, toen hij te Leiden theoretische en toe gepaste wiskunde doceerde, en zijn leerling benoemde hem in 1593 tot ingenieur en kwartiermeester van het Staatsche leger. Aan hem, den schrijver van het beroemde werk- „Sterckten-Bouwing" (1594) droeg Maurits de versterking van Vlissingen op in 1609. Tusschen 1609 en 1613 vertoefde Stevin hier eenïge maanden, en kon hg tevens den uitleg der stad in verband met de uitbreiding der havens, aanbesteed op 19 Juni 16095) van de noodige verdedigings werken voorzien. Toch is niet tot voltooi ing gekomen zijn voorstel tot verbetering door den bouw van sluizen met voorge legen ravelijnen in „de nieuwe wercken van wallen en grachten die men te Vlis- singhe gemaeckt heeft", zooals men dit aantreft in een afbeelding van zijn werk „Nieuwe Maniere van Stercktebou door Spilsluizen" (Rotterdam 1617). Zelf maakt hg er de sceptische opmerking bgj ,,'t Mocht zgn dat icker verloren arbeyt in dede", waaruit blftkt, dat h$j twijfelt aan de kans op vexwezenlijking. Vermoedelgk zal naast de finantiëele bezwaren, wel de overweging gegolden hebben, dat* men niet veel meer te vree zen had. Men genoot van het Twaalfjarig Bestand, terwijl een kring van vestingen door Maurits veroverd, den ingezetenen het einde van het Bestand met kalmte deed tegemoet zien. Het „Gasthuysbolwerck", waarop nu het standbeeld van Frans Naerebout prtjkt, was het eerste van een 9-tal bastions, die in een kring de landzijde afdekten in de 17e eeuw, het Oranjebölwerk was het laatste. Wel werden in de 18e eeuw, n.l. in 1747, in verband met den Oosten- rgkschen Successieoorlog; de wallen ver hoogd en eenige nieuwe batterijen aan gelegd, o.a. aan den „Platten dijk" (den naam die nu het eerste gedeelte van den tegenwoordigen Boulevard Bankert droeg) werd een batterij geplaatst, voorzien van een wachthuis en met stormpalen afgezet. Maar eerst toen de stad Vlissingen bij het tractaat van Fontainebleau van 16 Maart 1808 aan Frankrijk was afgestaan, werd haar ligging zoo belangrijk geoor deeld als bruggehoofd naar Engeland, dat Napoleon na een persoonlijk bezoek aan deze streken de noodige ontwerpen deed vervaardigen om de stad in èen aanzien lijke vesting te herscheppen. Nauwelijks was men hieraan begonnen, of de landing der Engelschen half Augustus 1809 schortte de plannen op. Nadat de Fran- schen weder in het bezit van Walcheren waren gekomen, werd het werk in de lente van 1811 hervat en in het volgend jaar voltooid. De wallen werden aan de zeezijde aanmerkelijk verbreed, dit geschiedde aan de landzijde evenzeer; drie uitgangen werden gemaakt tot het doen van uitvallen. Eén van deze is nabij het Pesthuis (op de Paardenmarkt) dat tevens als kazerne diende. Men kon nu onder den wal door, in een steenen met schietgaten voorzienen beer komen, die tot buiten de stad leidde. 7) Deze weergangen heeft men vorigen zomer open gemaakt. Praktisch was het, dat het Pesthuis deze geïmproviseerde kazerne onmid dellijk grensde aan de ondergrondsche weergangen, die de Fransche vesting bouwers onder den zeedijk hadden aange legd, dus onder het Eastion No. 11, zooals het betiteld werd in het Fransche ves tingplan. Wij kunnen ons in bespiegelingen ver diepen, hoe de mensch zich te allen tijde moest te weer stellen tegen den mensch: homo homini lupus, de mensch is de wolf van den mensch, en hoe wQ vaak betrokken zgn geweest bij de we- derzijdsche rivaliteit van de Europeesche imperia. Maar ook tevens moeten wij, genietende van het onvergelijkelijk gezicht over den breeden Scheldemond, overpein zen, dat wij juist op dit punt telkens weer uit de nevelen het zonnige gulden licht te voorschijn zien komen als symbool van den glans vin den stellig weer herboren wordenden vrede. H. G. VAN GROL, Archivaris van Vlissingen. 1) Zie Vliss. Cour. 8 Juli 1939. 2) Het „Oude Gasthuis", waarnaar het „Gasthuishoofd" genoemd was, dat men op de kaart van 1570 van Jacob van Deventer afgebeeld ziet, lag ongeveer, waar nu de trap naar de Breewaterstraat leidt 3) Zie Vliss. Courant 9 Juli 1939. Hij woonde in 1577 en 1578 op de Oostzijde, nu Bellamypark 38. Inventaris van kaarten en teekenin- gen, aanwezig in het Rijksarchief van Zee land te Middelburg: No. 406. 6) Zie Oudh. Jaarboek 1937, blz. 13 en 14. T) Deze gang loopt tot voor het tegen woordige pand, Boulevard Bankert 26.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 11