PASFOTO KEES HELDER 4 zware lepenboomen HET VERKEER TER ZEE. VERWIJDERING VAN JODEN UIT HET BEDRIJFSLEVEN. Distributie vraagstukken. Gemengd Nieuws Radioprogramma Marktberichten Advertentiën GESLOTEN Fa. A. M. Hofman Zorgt er toch voor, „De Verwachting" Wed. P. J. van Aartsen Pedicure en Voetbehandeling ZITDAG FOCUS, GOES Te koop; STILLE NO. 9 Maatregelen ten aanzien van bemanningen, passagiers en lading van schepen. Aan een Donderdag verschenen veror dening van den Rtikscommlssaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende maatregelen betreffende het verkeer ter zee, ontleenen wfl: Artikel 1. De kapitein van Ieder schip, dat uit zee een haven ln het bezette Ne derlandsche gebied binnenloopt of uit zulk een haven naar zee vertrekt, ls verplicht bij de bevoegde „Hafenüberwachungsstelle" van de Duitsche oorlogsmarine listen van schepelingen en passagiers voor het door hem gevoerde schip in te dienen. De lijsten moeten by binnenkomende schepen terstond na het blnnenloopen, bij vertrekkende schepen uiterlijk acht en veertig uren voor het vertrek worden ln- gediend. Artikel 2. In de ïysten van schepelingen en passagiers dienen alle personen, die zich bjj het binnetrloopen of by het vertrek aan boord van het schip bevinden, te zijn vermeld. Namen van personen, die zich niet aan boord bevinden, mogen ln de ïyst niet worden opgenomen. Voor het opmaken van de ïysten van schepelingen en passagiers dient gebruik te worden gemaakt van de by de „Hafen- überwachungsstellen" der Duitsche "cor- logsmarine verkrijgbare officleele formu lieren; zy moeten in drievoud worden In gediend. Artikel 3 bepaalt o.a., dat by de ïysten van schepelingen en passagiers de ver- eischte legitimatiepapieren (paspoorten, persoonsbewyzen, monsterboekjes) van de in de lijsten voorkomende personen dienen te worden bygevoegd. By binnenloopende schepen mag Inge volge artikel 4 het verkeer tusschen het schip en den wal eerst een aanvang ne men, wanneer de lijsten van schepelingen en passagiers zyn ingediend en de „Hafen- überwachungsstelle" dit verkeer heeft toe gestaan. Bij vertrekkende schepen is het verkeer tusschen het schip en den wal verboden, nadat de „Hafenüberwachungsstelle" het schip voor het vertrek heeft vrygegeven. Op Nederlandsche schepen mogen als schepeling slechts Nederlanders, Neder landsche onderdanen of personen van Duit sche nationaliteit worden aangemonsterd, mits zy in het bezit zijn van een paspoort of persoonsbewys en van een monster boekje zyn (art. 5). Personen, wier monsterboekje eèrst na 10 Mei 1940 is uitgeschreven, mogen slechts met toestemming van de „Hafen überwachungsstelle" worden aangemon sterd. Op neutrale schepen mogen biykens artikel 6 als schepeling Nederlanders en Nederlandsche onderdanen slechts met toe stemming van de „Hafenüberwachungs stelle" worden aangemonsterd. De paspoorten en persoonsbewyzen dezer personen moeten by den Nederlandschen ambtenaar van aanmonstering -ln bewaring worden gegeven. Deze mogen hen slechts met toestemming van de „Hafenüber wachungsstelle" worden overhandigd. In artikel 7 lezen wy: De kapitein van ieder Nederland sch schip dient, wanneer een schepeling, die Nederlander of Nederlandsch onderdaan is, buiten het bezette Nederlandsche gebied het schip onbevoegd verlaat, dan wel we gens ziekte of anderszins achtergelaten wordt, daarvan aangifte te doen. Deze aangifte dient in de door de Duit sche weermacht bezette gebieden by de „Hafenüberwachungsstelle", ln neutrale landen by den bevoegden Duitschen consul terstond, althans vóór het vertrek van het schip, te worden gedaan. By de aangifte dient het monsterboekje van de betreffende schepelingen te worden overgelegd. Artikel 8 zegt, dat, indien een schepe ling wegens ziekte of anderszins buiten het bezette Nederlandsche gebied moet, worden achtergelaten, de kapitein er voor zorg dient te dragen, dat het bedrag, benoodigd voor den terugkeer van den achtergelatene naar het bezette Nederlandsche gebied, by de Instantie, by welke de aangifte over eenkomstig artikel 7 moet worden gedaan, wordt gestort. Volgens artikel 9 mag de bemanning, met inbegrip van den kapitein, bulten het bezette Nederlandsche gebied slechts met vergunning worden aangevuld. Deze ver gunning wordt in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden door de be voegde „Hafenüberwachungsstelle", in neu trale landen door den Duitschen consul verleend. Artikel 10 zegt, dat geen schepeling noch passagier van een Nederlandsch schip zich in neutrale landen in verbinding mag stellen met de diplomatieke vertegenwoor digingen van de voormalige Nederlandsche regeering. De lading. Ten aanzien van de lading wordt in een der eerstvolgende artikelen bepaald dat de kapitein van ieder schip dat uit zee een haven ln het bezette Nederlandsche gebied binnenloopt of uit zulk een haven naar zee vertrekt, verplicht is by de „Hafen überwachungsstelle" de scheepsgegevens op het daarvoor bestemde officieele for mulier, hetwelk by de „Hafenüber wachungsstelle" verkrygbaar is, in te dienen. Deze gegevens moeten by binnenloopende schepen terstond na het blnnenloopen, bij vertrekkende schepen uiterlijk twaalf uur vóór het vertrek worden ingediend. Indien lading wordt ingenomen, moeten de scheepsgegevens uiteriyk twaalf uren, voordat met laden begonnen wordt, wor den ingediend. Slechts die goederen, welke in de la dingspapieren zyn vermeld, mogen zich als lading aan boord bevinden. De schepelingen mogen slechts voorwer pen, welke tot hun eigen uitrusting be- hooren, by zich aan boord hebben. Zendingen (brieven en alle soorten van post) voor het 'buitenland mogen door schepelingen en door passagiers slechts met toestemming van de „Hafenüber wachungsstelle" worden vervoerd. Hy die opzetteiyk of door zyn schuld ln stiijd handelt met de voorschriften van deze verordening wordt door den Rykscom- missaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor finan ciën en economische zaken) met een tuchtrechteiyke straf van ten hoogste twintig duizend gulden voor elk geval af- zonderiyk gestraft. Er kunnen bewindvoerders aangesteld worden. Het verordeningenblad van gisteren be vatte een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de behandeling van on dernemingen, welke aangegeven dienen te worden. De Joodsche ondernemers, die op grond van een vorige verordening aan aanmel dingsplicht waren onderworpen, zullen vergunning noodig hebben voor het stel len van bepaalde rechtshandelingen en zul len onder toezicht van bewindvoerders kunnen worden gesteld. In de verordening wordt bepaald: Artikel 1. (1) Goedkeuring ls vereischt voor: 1) Het oprichten van een onderne ming, welke onder de bepalingen van de verordening no. 189/1940 betreffende het aangeven van ondernemingen "valt (on derneming, welke aangegeven dient te worden). 2) Het aanbrengen van veranderingen ln een bestaande onderneming, waar door die onderneming komt te vallen onder de verplichting tot aangifte. 2) Het verzoek om goedkeuring moet worden Ingediend door hem, die het op richten der ónderneming of het aanbren gen der verandering beoogt. Artikel -. (1) Goedkeuring is vereischt voor: 1) het vervreemden, verhuren, ver pachten, liquideeren of stilleggen van een onderneming, welke aangegeven dient te worden, of van een gedeelte eener zoo danige onderneming; 2) het vestigen van een recht van vruchtgebruik op een onderneming welke aangegeven dient te worden, of op een gedeelte daarvan; 3) het aanbrengen van veranderingen in een onderneming, welke aangegeven dient te worden, waardoor de gronden, waarop de verplichting tot aangifte be rust, wegvallen; 4) het aangaan van de verplichting tot het verrichten van een rechtshandeling van de onder le tot en met 3 bedoelde soortwordt goedkeuring verleend tot het aangaan van een zoodanige verplichting, dan heeft die goedkeuring mede betrek king op het ten uitvoer leggen dier ver plichting. (2) het verzoek om goedkeuring moet worden ingediend door hem, die de over eenkomst, waarvoor de "o ikeurinp ver eischt is, te sluiten of den maatregel, waarvoor goedkeuring vereischt is, te ver richten beoogt. KINDJE VERBRAND. Gistermiddag brak brand uit in een woonkamer van het bovenhuis van den yzerhandel Michiel Robben in de Vughter- straat te 's-Hertogenbosch. In deze kamer was een toestel opgesteld," dat stoom ver wekte. Door onbekende oorzaak ls het ap paraat omgevallen met het gevolg, dat de kamer spoedig in lichterlaaie stond. Een meisje van zes weken lag in de brandende kamer ln haar wieg. Hoewel buren oogen- bllkkeiyk probeerden met ladders de woon kamer te bereiken om de baby te red den, kwam het kindje in de vlammen om. De dappere redders werden door het vuur teruggedreven. Het vuur beperkte zich tot de woonkamer en een klein magazyn, dat achter de kamer was gelegen. De winkel kreeg waterschade. De distributie van rijwielbanden. Deze nieuwe tak van het distributie apparaat heeft aanstonds de noodige be langstelling gewekt. Door het late tyd- stip, waarop de rywielbandendistributie in werking ls getreden en de omstandigheid, dat practisch den laatsten tyd geen rij wielbanden meer te koop waren, ls de vraag naar bonnen voor rywielbanden vanzelfsprekend groot. Toch zullen zeer velen teleurgesteld moeten worden, want de desbetreffende voorschriften zyn vry scherp gesteld. Bovendien ls aan lederen distributiedien8t een bepaald aantal bon nen toegewezen, welk aantal voor Iedere maand opnieuw wordt vastgesteld. De be doeling daarvan ls te bereiken, dat met deze bepalingen de voorziening van rywiel banden voor ons volk op een zoo lang durig mogeiyken termyn beoogd wordt. Als men een bon voor een nieuwen band wil aanvragen moet men ten eerste in het bezit zyn van een ouden band. Zonder een ouden band is het overbodig een aanvrage 'in te dienen, tenzy de fiets ls gestolen. In dat geval moet een ektract uit het politierapport worden overgelegd. De inlevering van den ouden band moet geschieden by den rijwielhandelaar, van wlen men den nieuwen band betrekt, zon der dat daarvoor eenige vergoeding wordt uitgekeerd. Met een nieuwen band moet de gebruiker minstens één Jaar ryden. Zelfs indien iemand naar een andere gemeente verhuist en aldaar een aanvrage voor een rywiel- band indient, zal zoo noodig geïnformeerd worden by den dlstributiedienst van zyn oude woonplaats. Overigens zal de afgifte van een rywielbandenbon op de distribu tiestamkaart worden aangeteekend door afstempeling van een vakje, zoodat ook op deze wyze direct gecontroleerd kan worden of reeds vroeger een bon is ver strekt. Tenslotte zy medegedeeld, dat aanvragen alleen mogen worden ingediend by den distributiedienst, waartoe men behoort. Voor de handelaren is het van belang te weten, dat door de Duitsche weermacht geen Bezugschelne voor banden zullen worden uitgegeven. Op Duitsche weermaehtsbonnen voor vet mag geen spysolie worden verstrekt. Op de Duitsche weermachtsbonnen voor „Butter oder Fett" mag zooals bekend is, boter, margarine of vet worden geleverd. Nu schynt het évenwei voorgekomen te zijn, dat door winkeliers spysolie op deze bonnen is afgeleverd. Dit ls ten eenenmale onjuist. Spysolie ten behoeve van de Duit sche weermacht mag alleen op de offi cleele „Wehrmachtsbezugscheine" worden geleverd en dan nog alleen, als deze Be zugschelne zjjn uitgegeven door den chef-Intendant van de Duitsche weer macht in Nederland of op diens beveL Mocht evenwel toch spysolie zyn ver strekt, dan zullen by de omwisseling van de Duitsche militaire rantsoenbonnen slechts Nederlandsche bonnen voor boter, margarine *of vet kunnen worden gegeven. Op 17 Maart vangt de nieuwe regeling voor speciale punten aan. Na een rustperiode van anderhalve maand zal thans de nieuwe regeling tnet speciale punten in werking treden, ln plaats van de speciale vergunningen, die voor 1 Maart werden afgegeven. Wy heb ben getracht te bevoegd er plaatse nadere Inlichtingen te krygen over de bepalingen van de nieuwe regeling, waarvan wy vree zen, dat deze van meer beperkter aard zal zyn dan by de voorgaande regeling. Het bleek echter, dat men ons geen mede- deellngen kon verstrekken over de nieuwe regeling, ook al omdat zulke voorschriften eerst bestudeerd moeten worden. Voor zoover bekend ls komen er geheel nieuwe, formulieren' voor het aanvragen van speciale punten en/of leveringsver gunningen. De daarop voorkomende vragen zyn van wydere strekking dan op de eerste aanvraag-formulieren, terwyi ons voorts gebleken is, dat by aanvragen voor werkkleeding een verklaring moet worden onderteekend door den werkgever, waaruit moet biyken hoeveel stuks van de aange vraagde goederen nog in het bezit van den aanvrager zyn en hoeveel stuks daarvan versleten zyn. Voorts moet op de leveringsvergunningen de naam voorkomen van den winkelier, door wien de goederen worden geleverd, zoodat de aanvragers den toekomstigen leverancier by de aanvrage tegeiyk moeten melden. Bjj de toekenning van speciale punten moeten de betrokkenen een ontvangstbe- wys onderteekenen. De nieuwe aanvraagformulieren voor speciale punten zullen door de tèxtielorga- nlsaties niet meer mogen worden nage drukt, zooals wel toegestaan was by de vorige formulieren. Vermoedelyk ls deze beperking ingevoerd óm te voorkomen, dat de stroom van aanvragen te groot zal worden. De beslissing op het al of niet inwilligen van de aanvrage zal altyd door de plaat - seiyke distributiedienBten kunnen geschie den. Speciaal by streng gerantsoeneerde artikelen, zooals beddelakens en wollen dekens, zal de toestemming van hoogere organen noodig zyn, hetgeen de afwerking niet onbelangrijk zal vertragen. In het SLUIKHANDEL IN NAGEMAAKTE GOUDEN TIENTJES ONTDEKT. De Leldsche recherche is er ln geslaagd een geheel complot van lieden op te sporen, die er hun werk van maakten, vergulde halve guldens als gouden tientjes, tegen 'n gemiddelden prys van 25 gulden, aan deD man te brengen. Zaterdag J.l. werd door zekeren K. uit Voorschoten aangifte gedaan, dat hem even tevoren door den veehandelaar J. R. op gouden tientjes lykende voorwerpen te koop waren aangeboden, doch by de overhandi ging bleek hem, dat het vergulden ualve guldensstukken waren. Hy had den ge- vraagden prys dan ook niet betaald. De recherche stelde een onderzoek in en '-'eld den 40-jarigen J. R. aan. Op hem werden drie vergulcje halve guldens gevonden, doch hy ontkende deze te koop te hebben in- geboden. Uit het verder ingestelde onderzoek kwam vast te staan, dat de Leldsche vee voederhandelaar B. R. op de Vrydag te voren gehouden veemarkt vyf van Jeze geldstukken voor 125 gulden had gekocht van een hem onbekenden man. Uit 'rees, dat hy een strafbaar frit had gedaan, had hy nagelaten daarvan aangifte te doen by de politie. In den loop van Zondag j.l- ls in verband met deze kwestie te 's-Graven- hage aangehouden de 42-jarigen veehande laar F. J. van L., terwyi te Leiden zyn aangehouden de 31-jarige veehandelaar H. R., de 43-jarige caféhouder S. P. en de 27-jarige loswerkman, S. K. Aanvankelijk legden allen andere verklaringen af. Zy spraken elkaar voortdurend tegen. Ten slotte kwam vast te staan, dat P. ,K- en van L. op de Leidsche veemarkt vijftig van dergelyke geldstukken hadden gekocht tot een totaal bedrag van 1350 gulden. Gelukkig voor hen hadden zy dit bedrag nog niet betaald en bemerkten zy de ver- valsching op het oogenblik, dat zy de geld- stukken weer aan anderen wilden over doen. De onbekende verkooper was oen gevlogen. Desniettemin hebben zy de geld stukken als waren het gouden tientjes ln omloop gebracht, wetende dat het vergulde halve guldens waren, tegen 25 gulden per stuk. Hiermede hebbeD zy zich aan een rtruf- baar feit schuldig' gemaakt. De politie ls er ook ln geslaagd den voorheen onbeken den man op te sporen, die zich aan hetzelfde feit heeft schuldig gemaakt te Purmerend en vermoedelyk ook te Alkmaar. Het is de veehandelaar M. O., die te Purmerend is aangehouden en naar Leiden is overge bracht om te worden verhoord. Vermoedelyk is hy de hoofddader in het complot. ZATKBDAO 14 MAAKT 194L NED. PEOC.B, HILVERSUM 1. 414.4 m. 6.45 Gram. 6.50—7.00 Ochtendgymn. 7,30 Gram. 7,45 Ochtendgymn. 8.30 ber. A.N.P. 8.45 Gram. 10,20 Orgel en zang. 11,00 Esmeralctf en solisten. 11,30 Voordracht 11,45 Esmeralda. 12,15 Gram. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en econ. ber. A N.P. 1,00 Omroepork. en „The Kilima Ha- waiTans. 2.15 Voor de kinderen. 3,00 Melodlsten en solist 3,20 Orgel. 3,35 Melodlsten, 4.00 Bij bellezing. 4.20 Gram. 4,40 Duitsche les in hoor- spelvorm. 5.00 Gram. 5,15 Nieuws-, econ.- en beursber. A.N.P. 5.30 Omroepork. 6.00 Tram 6.15 Omroepork. 6.45 Almanak. 6.45 Reportage. 7,00 Vragen van den dag (A.N.P.) 7.15 Gram. 7.30 Ber. (Ëngelsch). 7.45 Gram. 8.00 ber. A.N. P. 8.15 ..Ik was er zelf by", cyclus. 8.30 Ber. (Engelsch). 8,45 Omroepork. en solist 9,40 Dag sluiting. 9.45 Engelsche ber. A.N.P. 10,00 ber. A.N.P. NED. PBOGB. HTLVEBSUM IT. 501,5 m. 6.45 Gram. 6.50—7.00 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 7.55 Gram. 8.30 ber. A.N.P. 8,45 Gram. 10,00 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.40 Plano. 11.00 Klnderleesclub. 11.15 Omroep orkest. 12,00 Ber. 12.15 Amusementsork 12,46 Nieuws- en econ ber A.N.P. .1,00 De Romafl- cers en soliste. 2,00 Lezing. 2.15 Gram. 2,40 Tuinbouwcauserle. 3.00 Rotterdarasch Phll- harm. ork. en solist. 3,40 Gram, 4,00 Rotter- damsch Philharm ork. en solist. 4,40 Gram. 5.00 Causerie „De Bijbel als boek". 6.15 Nieuws-, econ.- en beursber. A.N.P. 5,30 Hilversumecb mannenkoor Apollo" en gram. 6,00 Rococo- octet en gram. 6,45 Actueele renortage of gram. 7.00 Groningsch praatje (A.N.P.) 7,15 Gram. 7.25 Zang met piano (met toelichting). 8.008.15 ber. A.N.P. Gein. Vlschmyn Breskens 12 Maart. Door 23 vaartuigen werden aangevoerd 9330 K.G. schardyn. Deze werden verkocht voor groote schardyn 32,4068,10 per 100 K.G.; kleine schardyn 0,08—0,22 per K.G. Ondergeteekenden zeggen har telijk dank voor de zeer vele blij ken van belangstelling bij hun 25-jarig Huwelijksfeest ontvan gen. M. ARNOLD!. M. W. ARNOLDI— LE COINTRE. Goes. Westsingel 119. Voor de vele blijken van deel neming, ontvangen na het over lijden van onzen lieven Vader, Behuwd- en Grootvader, HUIBRECHT TAALENS, betuigen wij onzen hartelijkeil dank. Uit after naam, D. TAALENS. Kapelfe, 11 Maart 1941. belang van een regelmatige afwikkeling der aanvragen moge aan belanghebbenden geadviseerd worden by niet dringende za ken eerst nog eenige weken te wachten met het doen van een aanvrage om spe ciale punten, omdat te verwachten is dat de distributiediensten ln den eersten tyd overstelpt zullen worden met de meest ver scheidene aanvragen voor textielgoederen. Wegens sterfgeval is onze zaak Zaterdag 15 Maart van 11 30 h tot 13,30 h. J| Lange Noordstr., Middelburg dat ge juist nu de voedingswaarde van Uw eten tot het hoogste op voert. Koopt daarom de belegging voor Uw boterham en andere lekkernijen in Scherminkelstraat 32, Vlissingen. BROODTROMMELS BROODZAGEN BROODPLANKEN BROODROOSTERS THERMOSFLESSEN SEGEERSTR. 18, M'BURG Gaat voor Uw **j£ naar den vakman, die alleen kan U foto's leve- co ren, welke aan alle eischen voldoen; zonder dat van uw eigen beeltenis schrikt. U dient dan echter tijd te geven voor zorgzame J2 en vakkundige afwer- king. Wacht daarom niet te lang. doch gaat tijdig naar het atelier CO van VAKFOTOGRAAF BELLAMYPARK 38 VLISSINGEN. DOOK ONDER MED. TOEZ. GEDIPLOMEERD VOETDESKUNDIGE DHR. CHR. J. MAZURE. MAANDAG 17 MAART VAN 10^-5 UUR LANGE KERKSTR. 9, TEL. 2039. BUITENPLAATS DUINVLIET DOMBURQ GESCHREVEN DOOR DASHIELL HAMMETT rBEEENINGEN VAN ALEXANDER RAYMOND

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 7