Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 14 Maart 1941 De krijgsverrichtingen in het Verre Oosten. Kroniek van den dag De legerberichten van gisteren. De Nederlandsche rijksradio-omroep. De eerste spinazie van de West Friesehe kassen Is ter markt gebracht. Rappe handen snijden nu de jonge groente, welke in kisten naar de veilingen wordt verzonden (Foto Pax-Holland) Dames, wist U, det U in glazen schalen en pannen het eten op het fornuis kunt bereiden en onmiddellijk op tafel kunt serveeren? Op de Voorjaarsbeurs té Utrecht wordt U deze interessante vinding gedemonstreerd (Foto Pax-Holland) MATSOEOKA OOK DEN PAUS BEZOEKEN Japansche troepen om strategische redenen teruggetrokken. Matsoeoka naar Europa. Het aangekondigde bezoek van den Ja- panschen minister van buitenlandsche za ken, Matsoeoka aan Berlym en Rome en misschien aan Moskou is zonder twijfel de grootste politieke sensatie van het oogenblik. De Engelsohe nieuwsdienst is het eerst komen aandragen met het be richt, doch toen werd het tegengesproken, terwijl de officieele woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken zich in een diplomatiek zwijgen hulde. Niettemin bleef de mogelijkheid van een onmiddellijk Japansch-Duitsch-Itali- aansch contact in het centrum der be langstelling staan en het bericht, dat Matsoeoka inderdaad 'naar Berlijn zou gaan kwam dan ook als zoodanig niet alö 'n ver rassing. Toch is hier sprake van een sen satie van den eersten rang, wat meer zegt: dit bezoek van^ Matsoeoka is een gebeurte nis van historisch gewicht. Het is zulks, omdat de reis thans wordt ondernomen. De beteekenis van dit con tact kan eerst goed worden gevat, wanneer men het ziet tegen den achtergrond van het actueele wereldgebeuren. Duitschlamd heeft in de afgeloopen weken diplomatieke successen tegenover Engeland bewerkstelligd de Balkan heeft zich voor het grootste deel onder den invloed van de spil geplaatst en het Drie- mogendhedenpact doet in steeds sterker mate zyn invloed gelden. Turkije houdt zich nog afzijdig en schijnt niet voornemens zijn standpunt definitief te bepalen, al heeft de premier Saydam gisteren in een rede uit voerig de afspraken behandeld, welke zijn gemaakt met Eden en generaal Dill, Het Dardanellen-vraagstuk is door de gebeur tenissen in Bulgarije actueel geworden en met belangstelling mag worden afgewacht, hoe Moskou wanneer de situatie zich toe spitst, zal reageeren. Op dit beslissende moment in de Europeesche politiek ver schijnt Matsoeoka in Berlijn. Men behoeft er niet aan te twijfelen dat bij deze gelegen heid de werkingsfeer van het pact van Berlijn zal worden besproken, speciaal wat de plaats van Rusland betreft in dit pac- tenstelsel. Naar men weet is in het pact van Berlijn met nadruk geconstateerd dat daardoor de wederzijdsche betrekkingen met de Sovjet-Unie niet worden aangetast, maar dat de politiek van Moskou zich» op een apart plan beweegt. Daardoor is Rus land 'n ietwat onzekere figuur geworden in dit spel. Molotof h^eft deze houding van Rusland bij meer dan één gelegenheid uit voerig toegelicht en gelet op de ontwikke ling van den Iaatsten tijd kan deze houding van beteekenis zijn. Matsoeoka naar Europa. Dat is niet al leen van beteekenis voor de ontwikkeling van den toestand in ons werelddeel. Ook voor de verhoudingen in het Verre Oostén heeft zijn reis beteekenis- Zonder dat men zich nu in veronderstellingen mag ver diepen, mag toch wel een verband worden gelegd met de aanvaarding door Frankrijk van de Japansche voorstellen tot bijlegging van het Thailand-conflict. We hebben reeds vroeger gewezen op de strekking van deze overeenkomst met het oog 'op den machts- strijd tusschen Engeland en de as-mogend- heden. Het bezoek van Matsoeoka zoo kort na het behalen van dit diplomatieke succes accentueert de opvatting, dat de as-diplo- matie zich voor de tot standkoming van ait bemiddelingsaccoord by zonder heeft ge ïnteresseerd. Hier springt de beteekenis van het Drie- mogendheden-accoord in het oog. Zij is wellicht onderschat, 'doch hierin is zij wel zeer duidelijk aan den dag getreden. Maar er is meer en daarop schijnt voor het oogenblik het accent te vallen. Het be zoek van Matsoeoka is als 't ware het antwoord der as-mogendheden op de aan vaarding door den Amerikaanschen Senaat van de leen- en pachtwet en de daarop ge volgde onderteekening er van door Roose velt. Moet er uit worden opgemaakt, dat Japan zich thans minder bedreigd gevoelt, of moet de reis van Matsoeoka thans worden op gevat als een aamrijzing, dat onder invloed van de gebeurtenissen in Amerika de on derteekenaars van het pact van Berlijn het gebied hunner samenwerking gaan uitbrei den? Zoo is voor het oogenblik de conclusie gerechtvaardigd, dat tegenover de Britsch- Amerikaansche frontvorming het Duitsch- Italiaansch-Japansche front aan kracht en doeltreffendheid zal winnen. En zoo bezien kan Matsoeoka's bezoek aan Berlijn worden geïnterpreteerd als een gebeurtenis van wereldhistorische beteekenis. Werkloozen kunnen lid worden van vakorganisatie. Naar wij vernemen heeft de commissaris van het N.V.V., de heer Woudenberg, maat regelen getroffen, waardoor werkloozen lid kunnen worden van een vakorganisatie, hetgeen zooals bekend tot nu toe niet mogelijk was. De contributie is zeer laag gesteld en bedraagt om en nabij 10 cent per week. De werkloozen, die zich by een vak organisatie aansluiten, worden voorts on middellijk lid van de betreffende werkloo- zenkas, waardoor zij dus direct alle voor- deelen genieten, die de georganiseerde ar beiders tot- nu toe hadden boven de onge organiseerden op het gebied van de steun- uitkeeringen en ten aanzien van de loonen in de werkverschaffingen. Schuldbrieven aan toonder. BjJ besluit van den secretaris-generaal van de departementen van Justitie en van handel, nijverheid en scheepvaart betref fende vergaderingen van houders van schuldbrieven aan toonder is bepaald, dat besluiten eener vergadering, bedoeld in artikel 7, eerste lid, dier wet op de ver gadering van houders van schuldbrieven aan toondfer, mede kunnen betreffen vorde ringen, wélke reeds langer dan een jaar opeischbgar zijn. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. Het verValt met ingang van 1 Januari 1942. Paarden- en schapenvleesch op de bon. Naar wordt medegedeeld, zal bin nenkort het paarden- en het schapen vleesch tot distributiegoed worden verklaard. Amnestie voor verzuimde belastingaangifte. Naar men ons mededeelt is er een verordering op komst, waarin am nestie wordt verleend voor bepaalde verzuimen ten opzichte van den fis cus. In de laatste maanden zijn meermalen van overheidswege oproepingen gedaan tot aanmelding of aangifte van bepaalde ver mogensbesta nddeelen, hetzij op grond van deviezenpolitiek hetzij op grond van be- lastingpolitiek (deviezenverordening 1940, de verordeningen nrs. 155/40, 203/40, 35/41, derde uitvoeringsbesluit sperrmar- kenbelasting). Door deze oproepingen wer den personen, die deze vermogensbestand- de.elen bij een vroegere gelegenheid bijv. om belasting te ontgaan niet hadden aan gegeven, in moeilijkheden gebracht. Zij moesten immers vreezen, door de huidige aanmelding kans te loopen voor het vroe gere verzuim te worden gestraft. Daar door werd hun de vervulling van hun plicht in sommige gevallen aanzienlek be moeilijkt. Compost, dierlijk afval en kunstmest. n. Wij menschen zjjn al aardig aan distri butie gewend, maar is het u bekend, dat ook dieren, ja zelfs planten via distribu tie aan het benoodigde voedsel moeten komen Immers kunstmest is niet meer vry in den handel verkrijgbaar en al sinds jaren is dit onze voornaamste meststof. We zijn er zoo aan gewend geraakt, dat we eigen lijk niet voldoende aandacht meer schon ken aan natuurlijke meststoffen, die toch ook van niet te onderschatten beteekenis zijn.' De com post hoop. Van de geteelde gewassen gebruiken we alleen datgene, dat voor menscheltjke con sumptie geschikt is. De rest, hetzij bladeren, stengels, wor tels of wat dan ook, kan weer dienen als meststof en wordt dus aan den grond terug gegeven. We bewaren dit afval zorgvuldig en zet ten het in een achterafhoekje van dén tuin op een hoop, de composthoop. Ook afgemaaid gras, dunnere takjes van. het snoeien, ja vrijwel alles organische resten kunnen hierop worden gebracht. We bren gen hier echter geen deden van zieke planten, daar anders déze hooi» «en be smettingshaard kan worden voor planten ziekten. Ook wortels van kweekgras. boter bloem, smeerwortel, paar^ensla en andere onkruiden, alsmede zaad van deze en an dere komen niet op de composthoop. Wat onkruid betreft dienen we te zorgen, dat dit niet op onzen tuin voorkomt; het wordt steeds vroegtijdig verwijderd. Men beschouwe het als ongewenschte kost gangers, die we nu zeer zeker gaarne missen. Dierlijke afvalstoffen. Waardevolle mest hebben we in alle soorten dierlijke afvalstoffen als: koe-, paarden-, schapen-, varkens-, geiten-, kip pen-, konrjnenmest enz. Vermengd met strooisel, bevat bet ook urine dezer dieren, dat een hoog percentage aan di rect opneembaar plantenvoedsel bevat. Van deze stalmest gebruiken we ongeveer een M3. per Are. Het is van veel belang deze mest doeltreffend te bewaren totdat ze gebruikt zal worden. Daarvoor is eigen lijk noodig een overdekte bewaarplaats, op dat door uitspoeling bij zwaren regenval geen waardevolle stoffen verloren gaan. In elk geval zetten we het aan een vaste hoop, die we dan afdekken met een laagje humusrijke aarde. v Kunstmest. Indien we kunstmest gebruiken, be denken we wel, dat we hebben tezor gen voor het aanbrengen van voldoende stikstof, phosphor," kali en soms kalk. Be kende mengsels, die tegenwoordig vry al gemeen worden gebruikt zijn A.S.F. kor rels en Nitrophoska. Beide mengsels bevatten stikstof; phos phor en kali in een bepaalde verhouding, die in cijfers wordt aangegeven. Zoo heb ben we van A.S.F. korrels als meest ge bruikte mengsels 12-10-18 en 10-12-16. De cijfers geven in volgorde aan, het percen tage stikstof, phosphor en kali. Van deze meststof gebruiken we ongeveer 12 K.G. per are. Van Nitrophoska is het mengsel16.5- 16.5-20 wel het meest gebruikte. Hiervan gebruike men ongeveer 9 K.G. per Are. Als speciale stikstofmest gebruikt men tegenwoordig veel kalkammonsalpeter. Dit mengsel bevat stikstof in een direct op neembaren en in een langzaam vrtjkomen- denvorm en verder 35 pet. koolzure kalk. In den vorm van kalksalpeter is het ook verkrijgbaar. Hierin is stikstof alleen aan wezig in direct opneembaren vorm en werkt snel. Dit laatste bevat bovendien 28 pet. kalk. Tenslotte kunnen we stik stof ook geven in den vorm van zwavel zure ammoniak. Dit werkt geleidelijk en langdurig, maar bevat geen kalk. Daar stikstof een stimuleerenden invloed op den groei heeft, gebruiken we het soms als „aanjager" bij onvoldoenden groei. Vooral bladgewassen vragen vrij veel stik stof. Alle kunstmestsoorten worden over den bewerkten grond uitgestrooid en niet on dergespit, maar alleen met den bovengrond vermengd. Indien we het voor overbemesting ge bruiken is ook #dit niet noodig; we zor gen. echter dat het wordt uitgestrooid, Wanneer de gewassen droog rijn om ver branden. te voorkomen. G. ZAL Het eenige te Tokio in het Engelsch verschijnende blad „Japan Times and Ad vertiser", stelt groot belang in de uit Vaticaanstad komende suggestie, dat Mat soeoka, de Japansche minister van buiten landsche zaken, die thans op weg is' naar Europa, een bezoek zal brengen aan den Paus. Hoewel er over het algemeen weerzin tegen bestaat, godsdienst te vermengen met politiek, zoo schryft het blad, speelt in dit geval de diplomatieke en kerkelijke macht van den Paus een belangrijke rol in wereldlijke zaken. Het blad wijst erop, dat Matsoeoka zelf een Christen is, die bekend staat om zijn beoefening van de Christelijke deugden. De moraliteit, zoo als door het christendom ten toon gespreid, zal een belangrijke rol moeten spelen bij de uiteindelijke regaling van de aangele genheden der wereld, zoodat de studie, welke de minister maakt van alle grond slagen voor vrede en goede gezindheid, hem ertoe zou kunnen brengen, den Paus te raadplegen en diens oordeel te vernemen. Ten slotte merkt het blad op, dat de katholieke kerk in China een machtige positie inneemt, hetgeen niet over het hoofd gezien kan worden bij het geleide lijke herstel van het normale leven in dat land. De Zweedsche bewapening. Uit Stockholm meldt het D.N.B. De Zweedsche regeering heeft nieuwe aankoo- pen voor het Zweedsche luehtwapen en vliegtuigmateriaal ten bedrage van rond 100 millioen kronen voorgesteld. Bovendien zullen het volgende jaar een eigen luchtaf- weerregiment en z:g. bereidheidsdivisies luchtafweergeschut worden opgesteld in Stockholm, GÖteborg, Malmö en Boden. Voor aankoopen van vliegmateriaal wor den 95,3 millioen gevraagd en voor 6,13 millioen kronen wapens en munitie voor het luehtwapen. Manoeuvres. Naar de Zweedsche bladen melden, zal het Zweedsche leger van 18 tot 21 Maart in Vaermlandomvangrijke manoeuvres houden, waaraan zal worden deelgenomen door infanterie, pantsertroepen, cavallerie, pionniers, artillerie en verbindingstroepen, benevens het luehtwapen. Deze manoeuvres zullen worden bijgewoond door den kroon prins Karei, den opperbevelhebber van de Zweedsche weermacht, generaal Thoernell, en den chef van het Zweedsche leger. Gevechtsactie aan Albaneesche front toegenomen. De „Politika" meldt uit Salonika, dat vol gens van het front ontvangen berichten, de gevechtsactië aan het Albaneesche front nog steeds toeneemt. De aandacht der mili taire kringen blijft gericht op het centrale front, waar zware bloedige gevechten gaan de zijn. Van beide zijden rijn de aanvallen verscherpt. De luchtmacht heeft in de ge vechten een groot aandeel. Het scheepvaartverkeer tusschen Europa en Amerika. Uit New-York meldt het D.N.B. Naar Associated Press meldt, koestert het Fede rale Scheepvaartbureau het plan, de groot ste Amerikaansche passagiersschepen, de „Manhattan" en de „Washington", in dienst te stellen op de iyn New-YorkLis sabon, teneinde duizenden Amerikanen en buitenlanders in staat te stellen, uit Eu ropa te vertrekken. Deze schepen kunnen elk 1500 passagiers vervoeren, d.i. vier tot acht maal zooveel als de Amerikaansche schepen, die thans op Europa varen. JAPANSCH SlARINE VLIEGTUIG NEERGESTORT. DRIE OFFICIEREN OMGEKOMEN. Op 1 Maart is een Japansch marine, vlieg- tuig tydens een vlucht boven het Noorde lijke deel van Formosa neergestort. Hierby werd de geheele bemanning, bestaande uit 'drie marine-officieren, gedood. Gisterochtend hebben de Japansche strijdkrachten „op eigen initiatief" het gebied van Toengtsjeng ontruimd in het uiterste zuidoosten der provincie Hoepeh, 70 km. ten oosten van het Toentingmeer, welk gebied zy twee jaac en vijf maanden bezet hadden.- Men herinnert er aan, dat een soortgelijk terugtrekken der strijd krachten op 9 Maart ten uitvoer is gelegd in het gebied van Woening, grenzende aan de provincie Kiangsi, welk gebied na bitteren strjjd in Maart 1939 was bezet na een aanval op Nantsjang, de hoofdstad van de provincie Kiangsi. De woordvoerder van het Japansche expeditieleger in midden-China heeft ver klaard, dat de opstellingen van een deel der .Japansche troepen uit Woening en Toengtsjeng „op ons eigen initiatief rijn veranderd, teneinde gunstiger stellingen te betrekken." „De Japansche troepen hadden hun posities gehandhaafd .ondanks de on gunstige terreinsomstandigheden, tótdat het effect van onze strafoperaties volledig door den vijand was gevoeld. Aangezien de vyand thans zoo machteloos is ge worden, dat hij geen offensief kan onder nemen, zijn wy bezig met de reorganisatie van onze linies door gunstiger troepen opstellingen uit te voeren" Toengtsjeng was ingenomen spoedig na den val Woehan op 27 October 1938. Blykens de Dondei'dag verschenen tweede verordening van den Rykscommis- saris voor het bezette Nederlandsche ge bied, houdende maatregelen op het gebied van den Nederlandschen Adio-omroep, ge schieden de samenstelling en de uitvoering van het programma van dezen omroep en van de radiodistributie uitsluitend van rijkswege. Te dien einde wordt een staatsbedrijf in het leven geroepen, dat den naam van „Rijksradio-omroep" draagt, rechtspersoon lijkheid bezit en welks zetel te Amster dam is gevestigd. De secretaris-generaal van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten heeft het toezicht over den rijksradio- omroep. Artikel 2 bepaalt, dat de bestaande radio-omroeporganisaties worden ontbon den en dat het aan deze toebehoorende vermogen in eigendom overgaat van den reorganisatie tsjoengking- regime. Het Japansche blad „Nitsji Nitsji Shlm- boen" meldt uit Sjanghai, dat er een reor ganisatie van het Tsjoengkingregime is in gevoerd, waarbij de Sow jet-invloed is uit geschakeld en vervangen door de politieke en economische afhankelijkheid van de Ver. Staten. Deze heroriënteering der politiek van Tsjoengking is volgens dit bericht in getreden na het bezoek van den president der Chineesche bank aan Washington en is definitief gesanctionneerd na den terugkeer van Currie, den raadgever van Roosevelt. Redenen voor de heroriënteering zijn, be halve het feit, dat de Ver. Staten 100 mil lioen dollar geven voor de stabilisatie van de Tsjoengkingvaluta, Amerikaansche lee ningen, waarvoor als waarborg spoorlijnen, verkeerswegen, vitale Industrieën en hydro- electrische fabrieken moeten dienen. Reeds zouden 80 Amèrikaansche deskundigen on derweg zijn om het complex problemen te bestudeeren. Voorts krijgt Tjocngking zwa re bommenwerpers, gevechtsvliegtuigen, jagers en zwaar geschut, Tjoengking ver klaart accoord te gaan met het afstaan van luchtsteunpunten aan de V. S., aldus meldt het genoemde blad, ingeval een oorlog mocht uitbreken tusschen Japan en de V. S. ryksradio-omroep, welke ook alle civiel rechtelijke rechten en verplichtingen van de radio-omroeporganlsatie3 overneemt. Aan de by de radio-omroeporganisaties aangestelde leden van het bedrjjfs- en administratlef-personeel, zoomede aan de daarby aangestelde artisten, allen voor voor zoover zy daarby op 1 Januari 1941 in dienst waren en bij de samenstelling en de uitvoering der programma's hun eigenlijke dagtaak vervullen, zal worden aangeboden in dienst van den ryksradio- omroep te treden, voor zoover zy daarby passende werkzaamheden kunnen vinden. De directeur-generaal van den ryksradio- omroep stelt, zoo mogelyk in overeenstem ming met de belanghebbenden, de schade vergoeding vaat, welke aan de vroegere eigenaars en aan de personen, die niet in dienst van den ryksradio-omroep over* gaan, worden toegekend. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend Verscheidene honderden gevechtsvlieg tuigen hebben gedurende deft geheelen nacht by maneschyn en helder uitzicht onafgebroken en met zeer groot succes de haveninstallaties van LiverpoolBirken head aangevallen. Talrijke haveninrichtin gen en opslagplaatsen van levensmiddelen alsmede aan de haven gelegen fabrieken werden verwoest of zwaar getroffen. Ver scheidene schepen geraakten in brand. Andere, nachtelyke aanvallen van zwak kere formaties gevechtsvliegtuigen waren gericht op militaire doelen en fabrieken in Schotland en het Zuiden van Engeland. Verkenningsvliegtuigen plaatsten by aan vallen op konvooien aan de Oostkust van Engeland voltreffers op drie' groote koop- vaardyschepen en 'brachten een schip van 1000 b.r.t. in het zeegebied van Great- Yarmouth tot zinken. Lichte gevechts vliegtuigen vernielden overdag hangars en schuilplaatsen op een vliegveld in Zuid- Engeland. Een „Schnellboot" bracht by een aanval op de Zuidoostkust van En geland een Britschen torpedojager tot zinken. In het gebied van de Middellandsche Zee ondernamen Duits che gevechtsvliegtuigen tezamen met Italiaansche formaties, ge wapende verkenningen naar het eiland Malta. In Noord-Afrika bestreed het Duitsche luehtwapen Britsche colonnes voertuigen en concentraties automobielen op doeltref fende wyze met bommen en boordwapenen. De vyand wierp vannacht brand- en brisantbommen in grooten getale op plaat sen van het Noord-Duitsche kustgebied, alsmede op de rijkshoofdstad. In woonwij ken werd een aantal gebouwen, waaron der kerken en ziekenhuizen, beschadigd. Industrieele installaties leden slechts on aanzienlijke schade. Onder de burgerbe volking valt een reeks dooden en gewon den tê betreuren. Tien der aanvallende vliegtuigen werden door nachtjagers en luchtdoelartillerie neergeschoten. Boven dien verloor de vyand overdag drie vlieg tuigen in luchtgevechten. Zes eigen toe stellen worden vermist. HET ITALIAANSCHE. Het 279e communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt „Aan het Grieksche front heeft de vyand zijn aanvallen in den sector van het Vo- joessadal hernieuwd. Hy werd met zware verliezen afgeslagen. Onze luchtmacht heeft een belangrü'ke vyandelyke vlootbasis gebombardeerd. By een nachtelyke actie hebben Italiaan sche en Duitsche vliegtuigen de havenwer ken van La Valetta op Malta aangevallen. In Noord-Afrika hebben onze toestellen vloot- en luchtbases in Cyrenaica gebom bardeerd. Afdeelingen van het Duitsche vliegercorps hebben Britsche kampementen en gemotoriseerde strydkrachten bestookt met bommen en machinegeweervuur. Regeling voor de opgeheven omroeporganisaties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5