STADSNIEUWS Miiielburg. STADSNIEUWS Vlissingen. Rechtszaken STADSNIEUWS Goes. DE VOLKSTUINEN. Vele nieuwe leden en veel nieuw terrein. Men zal zich herinneren, hoe het be stuur van de Vereeniging voot Volkstuinen „Kweeklust" in het begin van 1941 in zak en asch zat of het wel aan alle aanvragen zou kunnen voldoen en of men wel ge schikte terreinen zou kunnen pachten. Thans is deze moeilijkheid opgelost en het bestuur heeft ook de 50 nieuwe leden, die dit jaar reeds zijn toegetreden, kunnen helpen. Niet alieen behoudt de vereeni- ging het terrein aaneen Langeviele Singel, dat zij reeds van vroeger had, maar aan de Nadorst krijgt zy ongeveer N/2 h.a. grond, waarop verloden jaar de mangels voor de paarden der reiniging werden ge teeld. Deze week heeft men 17.000 M2 grond bij de Griffioen kunnen verkavelen voor de leden. Er blijft dan daarachter nog grond genoeg voor den Reinigingsdienst over, ter. vervanging van zijn grond aan de Nadorst. GEVELSTEEN GEVONDEN. Bij het graafwerk aan de Kapoenstraat is een gave gevelsteen gevonden. De steen vermeldt het jaartal 1610 en den naam van het huis „Den Appel", terwijl er voorts een appel in uitgehouwen is. VERKOOPING. Notaris R. Batten heeft gisteren ln het Notarishuis te Middelburg publiek ver kocht een huis eh erf aan den Noordsingel aldaar groot 1 a. S6 c.a, aan M. Walraven aannemer te Middelburg q.q. voor 4600. MEER TWEE RIJWIELEN GESTOLEN. BIJ de politie s wederom aangifte ge daan van diefstal van twee rijwielen. Men blijft nonchalant met de stalen rossen handelen. HERSCHOLING VAN WERKLOOZEN. Het aantal in herscholing zijnde werk- loozen steeg in Februari van 11 op 13. In - die maand werd 754,04 aan loon uitbe taald. ONTWIKKELING VAN WERKLOOZEN. Begin Februari namen aan de cursus sen voor ontwikkeling van werkloozen deel 10 mannelijke en 11 vrouwelijke werklóozen. Er werden 2 mannelijke afge voerd, terwijl één vrouwelijke bij kwam, zoodat op het einde der maand het aantal cursisten resp. 8 en 12 was. VERKEERSVERBETERINGEN. Na het gebeurde in Mei 1940 zullen ver schillende verkeersobstakels in onze stad niet meer terugkeeren. Reeds zijn er plaat sen waar duidelijk wordt aangegeven hoe het worden kan en in vele gevallen ook zal worden. Zoo denken wij o.a. aan den hoek BalansSpanjaardstraatSint Pie terstraat, maar ook aan den uitgang'van de Pottenmarkt aan de zijde van de Markt. Op beide plaatsen .s na het opvullen van de fundamenten, het yzerdraad dat de ont eigende terreinen afzet, in een nieuwe richting geplaatst- Op den laatstgenoem den hoek heeft men zelfs een voorloopige bestrating aangebracht, waardoor het ver keer er veel veiliger zal worden. MEN BLIJFT MAAR PUIN EN 8TEENEN RIJDEN. Steeds ziet men va.n af de plaatsen, waar men druk aan het werk is in den grond, vrachten met puin en steenen weg rijden en men ziet er in de eerste maanden nog geen einde aan. Nu er op het terrein bjj de Punt niet veel meer by den berg puin kon. Is men weer gaan rijden naar het terrein naast de Griffioen, terwijl meer gave steenen naar de Dwarskade worden vervoerd. DE NOTSTANDSBEIHILTC. Vreugde voor velen. In de afgeloopen week hebben de beeren, belast met regeling der Notstands'oeihilfe van den Rijkscommissaris, in het Schut tershof alhier zitting gehouden om de ver schillende aanvragen om voor hulp in aanmerkirtg te~" komen, te behandelen, en vandaag werd aan degenen, wier aanvra gen in orde waren bevonden, de gelden uitgekeerd. Voor circa 600 inwoners van Middelburg was het een vreugdevolle dag, want zy ontvingen een uitkeering, die vai-ieerde van 10 tot 35. Bovendien kre gen verschillende personen met het geld de boodschap, dat zij later nog weer om geld kunnen komen, daar degroote utt- keeringen (er zijn er van 150) over ver schillende weken worden verdeeld. Van daag werd in totaal ongeveer 12.000 uitbetaald. Het was een interessant schouwspel te zien, hoe de opgeroepenen. op het bedrag dat hun werd geschonken, reageerden. Niemand toch wist tevoren wat hem of haar was toegedacht. Buiten scheen de voorjaarszon, doch over de gezichten der menschen, die in het Schuttershof kwa men gleed een glans, die in blijheid niet voor het licht daarbuiten onderdeed. VOORSTELLEN VAN B. EN W. Herziening algemeene salarinverordenlng. Zooals B. en W. reeds eerder kenbaar maakten, meenen zij, dat enkele partieele wijzigingen in de Algemeene Salarisver ordening gewenscht zijn. In de eerste plaats hebben zij hier het oog gehad op het personeel van het Burgerlijk Armbe stuur. Waar thans echter een onderzoek gaan do is over de vraag of de organisatie en werkwijze van het B.A. de meest juiste zijn hebben B. en W. gemeend voorstellen terzake nog te moeten aanhouden tot het resultaat van dit onderzoek bekend is. Ook voor den Armbezoeker bij den Armenraad hebben zy een jaarwedde-herziening in overweging, die zy echter thans om de- zelfdo reden meenen even te moeten aan houden. De Baas van don Reinigingsdienst, die practlsch de leiding heeft van den Reini gingsdienst met uitzondering van de eigen lijke administratie, zouden B. en W. den h.i. meer juisten titel van Opzichter Reini gingsdienst willen geven, terwijl het dan gewenscht is hem over te brengen van groep V der werklieden 1372.80 1672,32 per jaar) naar groep UI der ambtenaren 14251995). Voor den „boekhouder-kassier" van de gemeentebedrijven achten z\j een bevor dering van groep V 19952470) naar groep VI 2280—2755) gewenscht, daarbjj gesteund door een rapport van den Verificateur der Vereeniging van Ned. Gemeenten, die de aan deze functie ver bonden werkzaamheden uiteraard volko men kent en geiykstelling met den com mies 2e klasse ten kantore van den gemeente-ontvanger zeker gemotiveerd acht Den monteur by het Electrisch-bedryf L J. Cappon zouden B. en W., op grond van den door hem gepresteerden arbeid, gaarne willen bevorderen van groep IV 1223.04—1522.56) naar groep V der werklieden 1372,801672,32), aange zien deze werkzaamheden gelijkstelling met den chef-fitter van de gasfabriek vol komen wettigen. Daartoe zal invoeging van den rang chef-monteur noodzakelijk zijn. Den fitter J. J. Jansen, die de laatste jaren in hoofdzaak installaties controleert, en acquisitiewerk verricht, welke werk zaamheden hooger dienen te worden ge waardeerd dan die van fitter, zouden B. en W. eveneens wenschen te bevorderen 'van groep IV naar groep V met toeken ning van den titel fitter-controleur. Het in groep Ib der ambtenaren voorko mende personeel der gemeente-secretarie (gemeenteboden, bode belastingen, en kan toorknecht, salaris 11401425) wordt in vergelijking met overeenkomstige func- tionnarissen in andere gemeenten en by de Provincie, wel zeer laag gesalarieerd. B. en W. achten het alleszins verdedigbaar, Indien dit personeel hooger wordt beloond en stellen voor de tegenwoordige groep Ib op te heffen en al het ln deze groep ondergebrachte personeel over te brengen naar groep II 11401615). Ih te stellen ware dan een nieuwe groep Ib voor het onderbrengen'van den rang „schrijver". Deze benoeming is juister voor jeugdig secretarie-personeel dan de benaming „ty pist", die tot op heden ook gebruikt werd voor hen, die in een lagere functie ter secretarie werden aangesteld. De salariee- ring van de „schrijvers" zouden B. en W. willen bepalen op fi001200. De typisten vormen groep I met een salaris van 6001000. Tenslotte meenen B. en W. nog dat er alle reden is de belooning van verschil lende schoonmaaksters eenigszins te ver- hoogen in verband met de sterke prijsstij ging voor de schoonmaakartikelen. 'Aan gezien -qj zelf voor aanschaffing dier ar tikelen moeten zorgdragen, dient hun be looning te worden verhoogd als volgt en gebracht op het er by gevoegd bedrag: schoonmaakster school A met 24 tot 398.11; school C met 23.90 tot 427.65; 7e klasse school met 10 tot 172,75; ULO-school voor jongens met 30,15 tot 642.90; school G, met 22.75 tot 431.25 en politiebureau met 7.50 tot 353.50. TOELAGE BURGEMEESTERS, SECRETARISSEN EN ONTVANGERS. Aan den gemeenteraad is een circulaire overgelegd van Ged. Staten van Zeeland, waarin deze aan de colleges van Burg. en Weth. mededeelen, dat zy overwegen om de tydelijke toelage en verhoogiiig van de minimum kindertoelage, zooals die is vastgesteld voor het Rykspersoneel te re kenen van 1 Januari 1941 ai ook voor de burgemeesters, secretarissen en ontvan gers te doen gelden. Alvorens een beslis sing te nemen zullen Ged. Staten gaarne met de zienswyze van de gemeenteraden in kennis worden gesteld. Zy vragen uiteriyk 20 Maart die zienswyze te mogen verne men. „NOTSTANDBEIHILFE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS". Voor Middelburgers. Het aanmeldingskantoor van bovenge noemd fonds (Centraal Bureau te Rotter dam, Mecklenburglaan 55) is gevestigd in Middelburg* gebouw „Schuttershof", Vlasmarkt 5. In aanmerking komen alle Middelburgers voor zoover hun inkomen niet meer be draagt dan 10.— per week voor alleenstaande per sonen zonder eigen huishouding. 12.50 per week voor alleenstaande per sonen met eigen huishouding. f 17.— per week voor gezinnen zonder kinderen beneden 16 jaar. 17 per week voor gezinnen met 1 en 2 kinderen beneden 16 jaar. 38.— per week voor gezinnen met 3 kinderen beneden 16 Jaar. 19.per week voor gezinnen met 4 kinderen beneden 16 jaar. t 20.per week voor gezinnen met kinderen beneden 16 jaar. 21.— per week voor gezinnen met 6 kinderen beneden 16 jaar. 22.— per week voor gezinnen met 7 kinderen beneden 16 jaar. 23.— per week voor gezinnen met 8 kinderen beneden 16 jaar. 24.— per week voor gezinnen met 9 en meer kinderen beneden 16 jaar. (Gezinsinkomsten worden voor de helft by het loon van den kostwinner gerekend). De aanvrager'aanvraagster moot de volgende stukken medebrengen 1. stamkaart en/of identiteitsbewijs. 2. trouwboekje. 3. laatste belastingbiljetten. 4a. indien men in loondienst is een werkgeversverklaring (wit), door werkge ver ingevuld en onderteekend en van stem pel voorzien. (Ook voor werkende kinde ren moet een werkgeversverklaring (wit) worden overgelegd). 4b. indien men zelf zaken doeteen ge- teekende verklaring vöor kleine zelfstan digen (blauw). 5. huurkaart. Formulieren voor werkgeversverklarin gen (wit) en verklaringen voor kleine zelfstandigen (blauw) z|jn verkrygbaar aan de tydelijke secretarie (Bodekamer), Zuid singel, Middelburg. Voor in8chryving op Zaterdag 15 Maart a.s. tusschen 9 en 2 uur worden thans op geroepen de personen, die wel in aan merking komen voor inschrijving, doch door omstandigheden niet in staat waren zich op de aangegeven dagen te melden. Kou-Griep - Pijn O O lïlifnRcnJUfeo Helpen veilig en vlug Doos 10en 50ct BEGIN VAN BRAND. In de consistoriekamer van de voormalige Geref. kerk ln de korte Vrouwestraat alhier werd gisteren omstreeks het middaguur een begin van brand geconstateerd. In het zaaltje dat thans als opslagplaats dient voor Maatschappelijk Hulpbetoon, had een deel van een bedstel, dat by een brandende kachel lag, vlam gevat. De bovenbewoners die door de pvare rookontwikkeling een en ander bemerkten, konden echter geluklg erger voorkomen. Het smeulende bed werd op straat geworpen, waarna het vuur met enkele emmers water spoedig was gedoofd. VERPLAATSING ST. JOSEPH- ZIEKENHUIS. Naar wy vernemen zullen de patiënten van het St. Joseph-ziekenhuis in den loop van de volgende week naar het tydelyk voor dit doel ingerichte schoolgebouw aan de Bo- nedykestraat worden overgebracht. Na de schade, aangericht door den bominslag van 8 Januari jl., werd terstond met de voor bereidingen voor overplaatsing een aan vang gemaakt. De school is thans gereed om de patiënten op te nemen. DE WERKTIJDEN BIJ DE SCHELDE. De volgende week zal in de afdeelingen van de N.V. maatschappy „De Schelde' waar geen lich taf scherm ing plaats vindt, als volgt worden gewerkt Maandag tot en met Vrgdag van 8—12% uur, en van 13% 17% uur. Zaterdags van 813%. OUDEN VAN DAGEN NAAR OOSTKAPELLE. Het buitengoed „Berkenbosch" te Oost- kapelle zal binnenkort wordenbetrokken door een 33-tal ouden van dagen uit Vlis- singen. De leiding van het tydelijke tehuis dat zich voor dit doel byzonder goed leent is toevertrouwd aan zuster H. H. Dop.- De inrichting ervan geschiedt onder leiding van gemeentewerken, en wat het sanitaire gedeelte betreft wordt het werk uitgevoerd door den heer Castelein. Er zullen speciaal hulpbehoevende ouden van dagen worden opgenomen, terwyi er eventueel ook plaats is voor echtgenooten. Zy worden echter niet gezinsgewyze op genomen. De inrichting en de overbrenging worden gefinancierd door Den Haag, de gemeente Vlissingen zal de exploitatie op zich nemen. DUITSCH LANDGERECHT. Beleediging van den Führer. Het Duitsche Landgerecht heeft gisteren behandeld de zaak tegen den 42-jarigen thans werkloozen bedryfsleider D. V., die on 4 Januari jL zich in een café te Den Haag tegenover een onderofficier van de Duitsche weermacht op beleedigende wyze heeft uitgelaten over den Führer. Beklaagde zeide dronken te zijn geweest en niet te hebben geweten.wat hy zei. doch hy wilde aannemen, dat de gang van zaken zooals de onderofficier dien als getuige uiteen had gezet, juist is geweest. De General-staatsanwalt, dr. Koblltz, wees er op, dat beklaagde de beleedigende uitdrukkingen eerst kort geleden heeft geuit, niettegenstaande uit de couranten toen reeds herhaaldelijk was gebleken, dat de bezettende overheid dergelijke uitlatin gen niet kan dulden en dat daarvoor hooge straffen worden opgelegd. Dit alleen reeds had voor hem een ernstige waarschuwing moeten zyn. Anderzyds wilde sor. er reke ning mee houden, dat beklaagde een goe den indruk heeft gemaakt, terwyl ook in zekere mate in aanmerking kan worden genomen, dat hy onder invloed van ster ken drank is geweest. Met het oog hierop vorderde dr. Koblitz 9 maandén® gevange nisstraf. De rechter, de heer Joppich, nam even eens verzachtende omstandigheden in aan merking en veroordeelde beklaagde tot een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek van het voorarrest. NAAR ENGELSCHEN ZENDER GELUISTERD. Op 5 November van het vorig jaar ver schaften twee rechercheurs zich toegang tot een woning aan dén Burgwal te Haar lem, omdat zy vermoedden, dat de bewo ners naar den Engelschen zender luister den- Toen zij de woonkamer betraden, was het radiotoestel juist uitgeschakeld. De hoofdbewoner, de 39-jarige mandenmaker A. H., erkende echter, dat men naar een Engelsche uitzending had geluisterd. De man stond gisteren voor de Haarlemsche rechtbank terecht wegens overtreding van verordening no. 35 van den Rykscommis- saris betreffende het luisteren naar verbo den zenders. Hy verklaarde, dat hy slechts had willen hooren wie tot president dor Vereenigde Staten gekozen was. De eisch luidde een maand gevangenis straf. Op 27 Maart zal do rechtbank uit spraak doen. VARKENS CLANDESTIEN GESLACHT. Gisterochtend stond voor den kanton rechter te Amersfoort een man uit Hoog land terecht, die in November twaalf var kens op clandestiene wijze had geslacht en het vleesch tegen hoogen prys had ver kocht. De verdachte zeide, daarmede het publiek te hebben willen dienen. De ambte naar eischte duizend gulden boete, subsi diair vier maanden hechtenis. De kanton rechter veroordeelde den verdachte tot drie honderd gulden boete, subsidiair hon derd dagen hechtenis. Het O. M. zal in beroep gaan. VOGELS EN VOGELTREK. Lezing door dr. G. F. Wilmink voor „Wetenschappelijke Belangen'* Dr. G. F. Wilmink, hield voor de ver eeniging voor Algemeen Wetènschappeiyke Belangen in het Schuttershof een lezing over „Vogels en vogeltrek". Wanneer men over vogeltrek wil spre ken, aldus spr., dringt zich allereerst de vraag naar vorenHoe is de vogeltrek onstaan De oervogels leefden in een tyd, dat het klimaat op aarde zeer zacht en weinig aan veranderingen onderhevig was. In den daarop volgenden tertiair-tyd heeft de aarde echter stormachtige ver anderingen moeten ondergaan. De nade rende ystyden deden dé winters steeds strenger worden en dwongen de vogels zich in de koude seizoenen te vérplaatsen. Zoo ontstonden eerst zwerfvogels, die later, met een beter vliegvermogen, de ge woonte erfden, reeds vóór den winter kwam, naar warmere streken te vertrek ken. Een tweede vraag iszyn er historische gegevens bekend waaruit biykt, dat de vogels sinds eeuwen een trek hebben ver toond Inderdaad. Uit de teekeningen van de Egyptenaren, die op nauwkeurige wijze de vogels hebben weergegeven, biykt, dat zy van het trekken der vogels op de hoog te warm. Zoo is byv. vooral de pyistaart- eend, die in groote troepen uit het hooge Noorden naar Egypte trok, op vele jacht- tafereelen afgebeeld. Ook de oude Grieksche wysgeeren heb ben over de vogeltrek nagedacht, zy wa ren echter sterk subjectief in de beschou wing van de natuur. Het gevolg was, dat bqv. Aristoteles allerlei fantastische ver halen te boek heeft gesteld. Zoo zou bijv. de koekoek 's winters in een sperwer ver anderen. De zwaluwen zouden zich des winters in holen terugtrekken, ja zelfs als kikkers ln den modder overwinteren. In de' laatste jax*en zijn nu de middelen gevonden om de trekwegen in zeer breed front over zeeën en landen op de kaart vast te leggen. Dit is vooral mogeiyk ge worden door het werk van het „Vogeltrek- station Texel", dat jaariyksch trekwaar- nemingsweken organiseerde en door het werk van de vele instellingen, die het mo gelijk maakten dat Jaarlijks een groot aantal vogels van een aluminiumring werd voorzien. Dit ringonderzoek wordt in Ne derland geleid door het Rijksmuseum van Natuuriyke Historie. Aan de hand van een aantal lantaarn plaatjes, meest naar eigen opnamen in de vrye natuur gemaakt, werd door spr. ver teld van een aantal Nederlandsche broed- vogels. Naast byzonderheden uit het par ticuliere leven van eiken vogel, werd door spr. wat dieper ingegaan op de trek van elke bepaalde soort. Zoo bleken de kievit en andere weidevogels echte riek vogels te zyn, die den winter soms tot ver aan de Afrikaansche West- en Zuidwestkust door brachten. Na de pauze werd verhaald van enkele groote vogelkolonies in ons land, zooals de kokmeeuwen-kolonies in de inlagen op Schouwen, de zilvermeeuwen-kolonie in de Zuid-Hollandsche duinen'bö Wassenaar en de aalscholver-kolonie in een eendenkooi by Lekkerkerk. Ook over de kleine zangvogels werden nog een aantal plaatjes vertoond en ver teld hoe het oude vinkersbedryf, dat door de beperkende bepalingen van de vogelwet ten doode was opgeschreven, zyn jaren lange ervaring in dienst heeft gesteld van het interessante onderzoek van de vogel trek. Aan het einde van deze, met veel be langstelling aangehoorde lezing, zegde de heer Van Ballegoyen de Jong, voorzitter van „Wetenschappeiyke Belangen", dr. Wil mink harteiyk dank Voor de aangename uren die hy zyn vele toehoorders verschaft had. AUTOBUSDIENST GOES-MIDDELBURG. Enkele dagen geleden wezen we er reeds op, dat de autobusdienst Goes-Mlddelburg v.v. weer geriefeiyker was geworden, door dat meer dan één bus tegeiyk kon rijden, dank zy het ombouwen van eenige bussen op gas-generatoren. Thans is de dienst op nieuw verbeterd en worden de diensten weer uitgebreid- Van Maandag af zullen weer zés bussen vertrekken, zoowel van Goes als van Middelburg. Dat gaat weer naar den „goeden ouden tyd" toe SPEKROOKERIJ IN EEN KIPPENHOK. Toen dezer dagen de politie uit Ede een persoon uit Bameveld in verband met een smokkelaffaire moest hooren, vertelde deze biykbaar meer dan verwacht werd, al thans de ambtenaren achtten het raad zaam in samenwerking met de Barneveld- sche politie terstond een nauwgezet on derzoek in te stellen. Dit onderzoek was een groot succes, want het bracht een respectabele party spek en hammen en een volledige spekroo- kery aan bet licht. Deze rookery was gevestigd in een voormalig kippenhok, welke van P., de eigenaar van het spek, hiertoe had inge richt. Het voortgezette onderzoek leidde de ambtenaren ook naar zekeren van M., met zekerheid konden zy vaststellen, dat hier kort voor hun komst een varken op on geoorloofde wyze was geslacht Van het vleesch was echter niets meer te vinden. De slager, die de slachting had verricht, heeft bekend. In korten tyd heeft men hierin den om trek dtiizenden kilo's vleesch en spek achterhaald, hetwelk in de gemeentelijke slachtplaats aan het publiek zal worden verkocht Naar het verdwenen vleesch wordt nog een nader onderzoek ingesteld. Tegen alle betrokken personen is proces verbaal opgemaakt DOODELIJK ARBEIDSONGELUK. Gistermorgon is de heer C. op de fabriek van Claus' garen- en weefindustrie te Mier- lo-Hout met een in werking zynde machino in aanraking gekomen. Hy werd- gegrepen en eenige malen rondgeslingerd. In het St Antoniusgasthuis is C. aan zyn verwondin- gen overleden. Het is nog wel wat vroeg misschien, maar toch wil ik het ditmaal over va- can tie hebben. Vacantiei Het woord roept vele herinneringen op. Herinneringen aan zee en strand, aan koele, ruischende bosschen, aan auto tochten in door zon gestoofde landouwen, aan warme, volle treinen, aan een Dou glas van de K.L.M., aan nachtelijke luidruchtigheid op een kostelijke Zeeland boot, aan het kermis-gedoe op Montmar- tre, aan een zwemparty in het klare koele water van een Zwitsersch bergmeer, aan de plaisaute Belgische kust, aan forellen in het liuxemburgsche, aan kunst en bier ln Mllnchen, aan het vrome, statige gelaat van een gebalsemden kerkvorst in zyn onderaarsche graf in den dom van Milaan, aan „Schei uit", hoor ik de globe-trotters, en de rèisvereeniging-klanten onder myn lezers zeggen. Stil maar; ik schel uit, want ook my doen al deze herinneringen aan het ver leden watertanden. Ik had het trouwens over de vacantie 1941; aan de vrye weken, die ons nog'te wachten staan. Wat ik ga doen? Eeriyk gezegd: ik weet het nog niet. Myn hart balanceert tusschen verschil lende oorden, helaas alle gelegen binnen de grenzen van myn geboorteland. Dan eens trekt het naar de wyde einders van Friesland, dan eens zegt het Twenthe, land van katoen en heide; soms klopt het voor de bosschen in het Brabantsdie of voor de liefeiyke valleien in het Gel der sche; dan weer hunkert het naar de heuvelen van Limburg's dierbaar oord, en even later is het zich bewust van rollen de golven van blinkend strandzand aan de Zuid- of Noord-Hollandsche kust. Ik weet het nog niet; alleen weet Ik, dat ik dit jaar mijn vacantie buiten Zee land ga doorbrengen, en niet in het bui tenland. Niemand zal mij, naar ik hoop van ontrouw beschuldigen, als ik voor een paar weken ons gewest ontvlucht; als ik myn vacanticpenningen buiten Zeeland woonachtige hotel- en pensionhouders ten goede laat komen. Ik weet wel: er zit ietB onbiliyks in het feit, dat ik de Zeeuwen, die van. toerisme moeten bestaan, en die dit Jaar, omdat elders wonenden niet naar Zeeland mogen komen, een hard gelag zullen neb ben, in de steek laat, maar na myn in het oorlogswee verdronken vrye dagen van 1940, wil ik dit jaar tlndeiyk weer eens een paar weken in een rustige om geving, ver buiten het „Operatlonsgebiet" de illusie-^ koesterenvry en rustig te zyn, vacantie te hebben Vry wei allen, in Zeeland woonachtig, die ik met vacantie terg, denken erover zooals .k. en als de teekenen niet be driegen, zal ons gewest gedurende de zo mermaanden leeg stroomen. Ook andere jaren plachten wy Zeeu wen onze vi-ye weken elders door te bren gen, doch daar stond dan tegenover, dat de vertrekkenden werden aangevuld door vacantiegangers, die Zeeland hadden uitver koren, zoodat net Zeeuwsche land niet vreemd leeg werd; de Zeeuwsche hotel- en pensionhouders niet met onbeslapen bedden bleven zitten. Dit jaar zal tegenover den uittocht geen intocht staan, wat heel droevig is voor onze mooie vacantle-provincie in het algemeen, en voor onze provincie-ge- nooten, in het bezit van hotels en pen sions, in het byzonder. Maar wat het zwaarst is, mag ook het zwaarst wegen. Vacantie-genot weegt voor my ditmaal het zwaarst! Oe tuinbouw loopt achterstand in. De tuinbouw loopt in deze dagen een achterstand in. De strenge vorst aan het begin van dit jaar had in de cultures nogal vertraging doen ontstaan op sommige bedryven. Het bekende verbod waarbij op de bedryven voor 1 Januari 1941 niet mocht worden gestookt, behalve ten behoeve van de ont wikkeling van plantmateriaal, had voor het Westland niet zoo groote bezwaren, omdat hier het normale stookbedry /en toch na genoemden datum aanvangt. In het uit* planten was echter nogal vertraging ont staan, zoodat aanvankeiyk kon worden vermoed dat de voorjaarsgroenten ditmaal wel wat Jater aan de markt zouden komen. Dank z(j het mooie voorjaarsweer van de laatste weken, is echter de achterstand voor een goed deel ingeloopen, en ver wacht mag worden dat producten als sla, bloemkool, spinazie enz. op vryvvel gelyken datum als andere jaren in den handel zullen verschijnen. Anders staat het echter met de tomaten en kas-komkommers, waarvan wel een beteekenende achterstand zich zal doen gelden. Hiarbty dient evenwel opge merkt, dat het stookverbod er vooraj ook op gericht was, om den kostprijs van het product te helpen verlagen hetgeen in elk geval is bewerkstelligd. Wat de vorstseliade betreft, deze blijkt ln het Westland wel mee te vallen. Van meer beteekenla is zy echter In de omgeving van Loosduinen, Rotterdam enz. waar veel van de uitgepJante sla en bloem kool vernietigd blijkt te zyn. In de periode dat de vorst zich niet liet gelden is hier en daar nogal wat geplant, hetgeen oven- wel door een volgende vorst-periode weer voor een groot deel is vernietigd. Uiter aard Is daardoor ln die omgeving wel een achterstand'ontstaan, die niet zoo gemak kelijk in te halen zal zyn, en de schade voor verschillende tuinders nogal van be- tockonis heeft gemaakt. Indien het milde klimaat in het voorjaar zich wat langer zal laten golden, kan voor de algemeene cultuur nog veel worden gewonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2