Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant ZWARE DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. Het rooken wordt duurder. Het Haagsche sabotage-proces. ACHTTIEN DOODVONNISSEN VOLTROKKEN. NACHTELIJK ZEEGEVECHT AAN DE ENGELSCHE KUST. De Amerikaansche hulp aan Engeland. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 64 VRIJDAG 14 MAART 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS. 19 c«M QV w««k o( t 2 42 per kwer.ee! Franco pc port i 2.63 pc kwartaal» Afzonderlijke nummer» 5 cent» ADVERTENTIEPRIJS; Van 1 -'5 regels 11.50. Iedere regel mee 30 cent- Bij- abonnement speciale prlj». Kleine advertentie» van 1—5 regel» 10.52, iedere regel mee 10 ei (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITS WAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCH E _DAGjjj;jA_Dj^EjtJ> Ook de Britsche luchtmacht was actief. "Uit Berlgn meldt het D.NB.IJver- pool is Woensdagnacht het doel ge weest van een bijzonder geslaagden grooten Duitschen aanval» Verschei dene honderden Duitsche gevechts vliegtuigen zyn in golven gedurende den geheelen nacht naar deze belang rijke haven aan de Westkust van En geland gevlogen, om daar bommen van allerlei kaliber op belangrijke mili taire doelen te werpen. - Het zwaartepunt van den aanval lag ditmaal in het bijzonder op het stadsdeel Birkenhead, waar talrijke pakhuizen en graansilo's alsmede stapelplaatsen voor de levensmiddelenvoorziening van Midden- Engeland gelegen zijn. De silo's en graan- pakhuizen werden ernstig getroffen. Een graansilo werd volkomen verwoest. Talrij ke graanpakhuizen stonden in brand. De vlak aan de Mersey gelegen slacht- en koelhuizen van de veehaven stonden even eens in brand. Het Engelsche luchtdoelge schut probeerde eerst door krachtig af- weervuur de Duitsche vliegers van hun doelen weg te houden. Na korten tijd ech ter werd het vuren verrassend zwak en werden de stralen der zoeklichten bjjna in het geheel niet meer gezien. Hieruit kan geconcludeerd worden, dat ook de voor naamste stellingen luchtdoelgeschut door de bommen van de Duitsche gevechtsvliegtui gen getroffen werden. Deze Duitsche luchtaanval op Liverpool beteekent een nieuwen, zwaren slag tegen de Engelsche levensmiddelenhuishouding. Op grond van verklaringen van vliegtuig bemanningen, die door het D.N.B. ontvan gen zijn, staat vast, dat de vernielingen in Liverpool die van. Coventry nog overtref fen. De pakhuizen voor graan en meel werden vooral zwaar getroffen. Wanneer men bedenkt, dat de invoer van deze haven •voor 50 is ingesteld op levensmiddelen en veevoer en dat Liverpool na Londen de belangrijkste haven is, kan men zich voor stellen, wat de zware vernielingen in Li verpool door het Duitsche luchtwapen voor den algemeenen Britschen economischen toestand beteekenen. Verschillende steden en vliegvelden, ge bombar dee rd. Behalve Liverpool-Birkenhead is, naar het D.N.B. verneemt, ook de havenstad Cardiff aan de Engelsche Z.W. kust hevig gebombardeerd. Twee groote ontploffingen en tien branden in de havenwerken van deze wegens haar kolenuitvoer bekende haven konden waargenomen worden. Ook hebben verscheidene .vliegtuigen Londen aangevallen, als gevolg waarvan zich in de -haveninstallaties van Purfleet ontploffingen voordeden. Bovendien wen den nog tien vliegvelden in Midden- en Zuid-Engeland aangevallen, waarbij han gars, gebouwen, zoeldichtbatterrjen getrof fen werden. Vliegtuigen, dié voor de han gars stonden opgesteld, werden niet succes met de boordwapens beschoten. De aluminiumfabriek Fort William aan de Westkust van Schotland is op 12 Maart gebombardeerd, waarbij het Noord westelijke deel van de fabriek hevig ge troffen werd. Nog op een afstand van vijftig km. waren groote brandhaarden voor de vliegtuigbemanningen zichtbaar. In het geheel heeft de Duitsche lucht macht zes vliegtuigen verloren, meldt het D.N.B. LUCHTGEVECHTEN BOVEN HET KANAAL. Uit Berlfln meldt het D.N.B. In een luchtgevecht, dat gistermiddag bjj helder weer boven het Kanaal werd geleverd tusschen Duitsche jagers en Engelsche Spitfires,, werden vijf En gelsche vliegtuigen neergeschoten. De Engelsche jagers, die op weg waren om een actie te ondernemen tegen de Kanaalkust, werden op groote hoogte door Messerschmitt vliegtuigen aangevallen, waarbjj het tot een feilen strijd kwam. In zeer korten tijd wisten de Duitsche jagers de overwinning in de lucht te behalen, terwijl kapitein Ihlefeld zijn 32ste tegen stander neerschoot. VANNACHT WEDEROM LIVERPOOL EN ANDERE INDUSTRIESTEDEN BESTOOKT. Naar het D.N.B. van betrouwbare zijde verneemt, is een groot aantal Duitsche bommenwerpers gisteren reeds vroeg in den avond overgegaan tot den aanval op verschillende belangrijke industriesteden in Engeland. Naar verluidt, waren de aanval len in de eerste' plaats gericht op een reeks opslagplaatsen van levensmiddelen en ravitailleeringsbcdrijven. Men gelooft uit de eerste belichten tc kunnen afleiden, dat een aantal belangrijke installaties der levensmiddelenindustrie zeer te lijden heeft gehad. Naar het D.N.B. verder verneemt, zijn verschillende andere fabrieken in En geland en Schotland bestookt met bommen van soms zwaar kaliber. Geslaagde aanvallen verden gedaan op belangrijke fabrieken en havenwerken te Glasgow. Uit de rapporten van de eerste vliegtuigen bleek reeds dat te Glasgow, het belangrijkste scheepsbouwcentrum van Groot-Brittannië, reeds na de eerste aan valsgolf meer dan twintig groote branden konden worden waargenomen. Andere afdeelingen der Duitsche lucht macht hebben in den afgeloopen nacht het havengebied van Liverpool-Birkenhead we derom bestookt met brisant- en brand bommen. Opnieuw deden nch hevige ont ploffingen voor en braken groote branden uit, die de verwoestingen van den vorigen dag voltooiden. DUITSCHE LUCHTACTIE IN NOOKD-AFRIKA. In het Middellandsche-zeegebied hebben in den nacht van 12 op 13 Maart talrijke Duitsche vliegtuigen aanvallen ondernomen op vliegvelden en troepenconcentraties. Hangars en gebouwen op het vliegveld Eladen (Noord-Afrika) kregen zware tref fers. In een der hangars werd*een zware bomontploffing met daarop volgenden brand waargenomen. Er werden ook gedurfde aanvallen in scheervlucht onder nomen op een aan den N.O. rand van het veld gelegen kamp, dat hevig beschoten werd, waarbij verscheidene jachtvliegtuigen op den grond vernield werden. Voorts zijn aanvallen ondernomen op luchtdoelbatte rijen, concentraties van lichte gemotori seerde strijdmiddelen en zoeklichtstellingen ten Oosten van Tobróek. De teruggekeerde vliegtuigbemanningen hebben goede resul taten gemeld. BRITSCHE LUCHTAANVALLEN OP BERLIJN, HAMBURG EN BREMEN. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Woensdagnacht hebben Britsche gevechtsvliegtuigen Berlijn, Ham burg en Bremen aangevallen. De aanval was, zooals gewoonlijk, met zijn zwaartepunt gericht op woonwijken. Branden konden in dé meeste gevallen reeds bij het ontstaan gebluscht worden. Eenige woonhuizen werden beschadigd. De militaire en militair-economische scha de is -onbeteekenend. Volgens de ontvan gen berichten werd een aantal personen gedood en gewond. Nachtjagers en afweer- artillerie dwongen den tegenstander op verscheidene plaatsen een anderen koers in te slaan of te vroeg zijn bommen neer te werpen. Woon- en ziekenhuizen te Berlijn getroffen. Gedurende den aanval op Berlijn onder nomen, zijn wederom slechts woonwijken, ziekenhuizen en een op de monumenten lijst geplaatste kerk getroffen. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn 16 menschen om het leven gekomen en 37 gewond. De aanval op Hamburg. Tijdens den Engelschen luchtaanval op Hamburg is ook het Amerikaansche con sulaat in de Ferdinandstrasse door een brisantbom getroffen. De bom sloeg door het dak en bleef tusschen de tweede ver dieping steken. De kamer van een consul alsmede het trappenhuis werden bescha digd. Door de ontploffing van de bom wrden alle vensterruiten ih de omgeving vernield. Het meerendeel van de bommen werd wederom op woonwijken in de stad ge worpen. De schade, die aan industrieele installaties in aangericht, is van weinig be lang. Alle branden konden in den kiem gesmoord worden. In Hamburg zijn vijf. dooden en 24 gewonden gevallen. Engelsche vliegtuigen boven Bremen. Te Bremen zijn in woonwijken eenige branden ontstaan die snel konden worden gebluscht. In een fabriek kon een brand door de luchtbeschermingsafdeeling van het bedrijf gebluscht worden, voordat schade van grooten omvang ontstond. Tót dusver zijn berichten ontvangen over drie dooden en drie licht gewonden. Tien Britsche vliegtuigen neergeschoten. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Het aan tal Bidtsche vliegtuigen, dat tijdens den aanval op Duitsch gebied in den nacht van 12 op 13. Maart is neergeschoten, is volgens dé tot dusver ontvangen berichten tot tien gestegen. Verwacht kan worden, dat de tegenstander nog meer verliezen heeft geleden. OOK VANNACHT BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN HAMBURG. Naar het D.N.B. verneemt, zijn in den afgeloopen nacht Engelsche bommenwer pers boven Noord-Duitschland verschenen. Op woonwijken en niet-militaire doelen te Hamburg werden een groot aantal brandbommen en eenige brisantbommen geworpen. Verscheidene burgers werden gedood of gewond. Volgens de tot dus verre ontvangen berichten zijn met zeker heid vijf Engelsche vliegtuigen door Duit sche nachtjagers en afweergeschut neerge haald, waarschijnlijk zal dit cijfer nog stijgen, daar een groot aantal Britsche bommenwerpers door den Duitschen af weer zoo ernstig beschadigd is, dat zjj hun basis - nauwelijks zullen kunnen be reiken. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. EEN DOODE EN VERSCHEIDENE GEWONDEN. In den nacht van Woensdag op Donder dag zijn hier te lande tengevolge van En gelsche luchtaanvallen één burger gedood en verscheidene andere gewond. In het Zuiden des lands zijn eenige woonhuizen zwaar beschadigd. 1 April verhooging van den tabaksaccijns. In het verordeningenblad is opgeno men een besluit van den secretaris-ge neraal van het departement van fi nanciën betreffende verhooging van den tabaksaccijns. Deze verhooging «reedt in werking met ingang van 1 April 1941. Hierbij wordt het besluit van genoemden Secretaris-generaal met ingang van 15 September 1940, ingevoerde verhooging van den accijns ten aanzien van sigaren, rook en. pruim tal en snuif ovérgenomen in art. 5 van de Tabakswet. De toen eveneens ingevoerde verhooging van tabaksaccijns op sigaretten met 10 opcenten vervalt, zoo dat de accijns op sigaretten wederom op 50% van den kleinhandelsprijs wordt ge bracht, zooals ook reeds in de tabakswet is bepaald. De thans ingevoerde verhonging be treft de heffing van 100 opcenten op den tabaksaccijns voor alle ge noemde artikelen. V.'at deze verhooging beteekent kan uit eenige voorbeelden blijken. Voor een sigaar, welke voor 10 cent wordt verkocht, bedraagt de accijns thans 20 ten honderd of 2, cent, welke accijns in den prijs van 10 cent is inbegrepen. Met ingang van 1 April zullen op de accijns van 2 cent 100 opcenten worden geheven of wel een bedrag van eveneens 2 cent, zoodat de verkoopprijs van deze sigaar dan zal bedragen 10 4- 2 cent 12 cent. In den prijs van een sigaret van 1 cent is een accijns van '/-> cent begrepen. Op deze 14 cent komen 100 opcenten of even eens '/C cent, zoodat een sigaret van 1 cent voortaan 1 i/2 cent zal kosten. Een doosje van 20 sigaretten, waarop staat vermeld 20 cent -f opc. 1 cent zal derhalve 30 cent kosten enz. Voor rook- en pruimtabak bedraagt de accijns 30% van den kleinhandelsprijs. Kost een pak tabak thans 20 cent, dan is dus de accijns 6 cent. Daarop komen 100 opcenten of eveneens 6 cent, zoodat de prijs van dit pak tabak op 26 cent zal komen enz/ Gras- en hooiverkoopingen en Inscharen van vee. VERBODEN ZONDER GOEDKEURING VAN PACHTBUREAU. Bij beschikking van de secretarissen-ge neraal van het departement van landbouw en visscherij en van justitie zijn nadere regelen getroffen betreffende gras- en hooiverkoopingen, het inscharen van vee en het pachtprijsopdrijvingsbesluit 1940. Verkoopingen van gras (al of niet op stam), hooi (anders dan per gewicht), hooiverpachtingen en inscharing van vee, worden voor de toepassing van dit besluit als verpachtingen beschouwd. Het is voortaan verboden een pacht overeenkomst of een overeenkomst tot wijziging of aanvulling van een pacht overeenkomst te sluiten, indien de be dongen pachtprijs hooger is dan die, welke voor het verpachte gold in het jaar 1939 vóór of op 1 September. Voorts is het verboden zonder goed keuring van het bevoegde pachtbureau: a. vee in een weide ter inscharing aan te nemen of gras of hooi, als bedoeld in de tweede alinea te verkoopen of ten ver koop aan te bieden; b. een inscharingsovereenkomst aan te gaan; c. eenige vergoeding terzake van in scharen aan te nemen; d. aan een pvereenkomst, als bedoeld onder a. en b., welke gesloten is vóór de inwerkr gtreding van deze beschikking, uitvoering te géven. In vijf gevallen levenslange tuchthuisstraf opgelegd. Door het bureau van den bevelhebber der Duitsche weermacht- in Nederland wordt bekend gemaakt Op 13 Maart zjjn van de achttien Neder landers, die, zooals bekend is gemaakt, in het Haagsche proces tegen een terreur-, sabotage- en spionnageorganisatie ter dood waren veroordeeld, vijftien door den kogel terecht gesteld. Een gratieverleemhg kwam niet in aanmerking, daar bedoelde organi satie behalve ernstige sabotagehandelin- gen tegen militaire inrichtingen op de laagste wjjze en met de gemeenste midde len, zooals zjj anders slechts bjj onbe schaafde volken bekend zjjn, bjjv. allerlei gïfmoorden en aanvallen op Duitsche mili tairen beraamd en in een aantal gevallen ook ten uitvoer heeft gebracht. Slechts drie der veroordeelden heeft de bevelhebber der weermacht tot een levenslange tuchthuis straf begenadigd, omdat zjj by het plegen der daad nog geen twintig jaar oud waren. De weermachtsbevelhebber wenscht hier* mede een laatste beroep te doen op het verstand en het inzicht van de Nederland* sche jeugd. Tegeljjk zijn drie te Amsterdam veroor deelde ophitsers, die tot de stakingen in d© provincie Noord-Holland hadden aangezet^ doodgeschoten. Tot levenslange tuchthuisstraf begena digd werden voorts 2 Nederlanders, die hl een ander proces door een Duitsch krygs- gerecht wegens een ernstige sabotagehan- deling ter dood waren veroordeeld. Ook In dit -geval is de gratie voor- de laatste maal verleend, daar de veroordeelden ten tijde van de daad nog geen twintig jaar oud waren. Schnellboote deden een aanval op een convool. In Stockholm ontvangen berichten uit Engeland melden, dat de bevolking van de Engelsche Zuid-Oostkust in den nacht van 7 op 8 Maart getuige is geweest van een nachteljjk zeegevecht. De vuurschjjn der ontploffingen en der lichtfakkéls was met het bloote oog zichtbaar. Dit nachte lijke gevecht was ongetwijfeld de door het opperbeyel van de Duitsche Weermacht gemelde overval van Duitsche ^Schnell boote" op Engelsche convooien, waarbjj twee Britsche torpedojagers en een groot aantal koopvaardijschepen vernietigd wer den. De Engelsche admiraliteit heeft over deze nachtelijke botsing in de vorige week tot dusver nog geen mededeeling ver strekt. In een aanvulling op het Duitsche weer- machtsbericht wordt over dit zeegevecht nog het volgende medegedeeld. Na het tot zinken brengen van den En gelschen torpedojager „Exmoor" en de vernietiging van twee andere Engelsche torpedojagers, tijdens den overval op een convool in den nacht van 7 op 8 Maart, gelukte het Duitsche motortorpedobooten tijdens een nieuwe actie bij de Britsche Zuidoostkust een Engelschen torpedojager door torpedotreffers tot zinken te bren gen. Door dit jongste succes heeft het Duitsche Schnellbootwapen binnen een tijd van twee weken vier Engelsche torpedo jagers vernietigd. Engelsch hulpschip gezonken» De Blïtsche admiraliteit heeft gister avond meegedeeld, dat het hulpschip der Britsche marine „Manistee" tot zinken is gebracht De naaste verwamen der slacht> offers zijn op de hoogte gebrhcht Schipbreukelingen te Lissabon» Aan boord van het Portugeesche schip „Carvalho Araujo" zjjn 62 schipbreukelin gen van Engelsche schepen, die in den Atlantischen Oceaan door Duitsche duik- booten tot zinken zijn gebracht, te Lissa bon aangekomen. Onder de schipbreukelin gen berinden zich verscheidene officieren van het Engelsche schip „Huntington"* Fran sche koopvaarder doof Engelschen opgebracht. Volgens te Rome uit Spaansche bron ontvangen berichten is een Fran sche koop vaarder Woensdag door Engelsche pa- troujlleschepen in de Straat van Gibraltar aangehouden en naar Gibraltar opge bracht Dit is het eerste Fransche schip, dat na de verklaring van Vichy tegen do Britsche blokkade door de Engelschen is opgebracht. EEN DUITSCH DESKUNDIG OORDEEL: DE HULP VAN VERTRAGENDEN INVLOED OP EIGEN BEWAPENING. De bekende Duitsche marine-deskundige rice-admiraal Gadow houdt zich in de Deutsche Allgemeine Zeitung bezig met het programma en de feiten van de Ameri kaansche scheepvaarthulp. Dat voor de eigen verdediging van de Vereenigde Staten geen staand leger van 900.000 man en een twee-oceanen-vloot van drie millioen ton noodig heeft, zoo merkt de admiraal^ in zijn inleidng op, wordt aan de o ver zjj de* ook door deskundige lieden, zooals den chef van den generalen staf, Marshall, duidelijk ingezien. Het invasiespook vat men niet meer ernstig op, Het gaat hier dus om een middel voor expansieve actie buiten het continent. Het dilemma is alleen, zoo verkaart.de schrijver met nadruk, dat men Engeland zou willen behouden en niet wil laten vallen, voordat de eigen bewapening ten minste klaar is. De voltooiing van deze bewapening wordt zelfs bij het grootsté optimisme niet voor 1946 verwacht, hetgeen te laat is. Tot op dit tijdstip moet echter, zoo schrijft admiraal Gadow, iedere hulp aan Engeland een vertragenden invloed hebben op de eigen bewapening. Vooral voor 't ge val, dat Amerika zelf aan den oorlog zou gaan deelnemen. Vandaar dan ook de af keer voor het zenden van Amerikaansche schepen met of zonder bescherming, het geen tot een deelneming aan den oorlog zou kunnen leiden. Om dezelfde redenen kan do Engelsche regeering een dergelijke ontwikkeling niet wenschen, omdat dit' tot een vermindering der hulp zou leiden. In het verdere verloop houdt de schrijver zich bezig met de on dersteuning van Engeland door het afstaan van schepen en herinnert hjj aan de ver klaring van de Amerikaansche scheep vaart-autoriteiten, dat geen schepen meer kunnen worden afgestaan. Voor den overzeeschen dienst komt slechts een voorraad van 331 schepen en 46 tankschepen met 2.4 millioen brt. ia aanmerking en die heeft men nog zelf noodig. Hoe staat het met den scheepsbouw? Admiraal Gadow stelt vast, dat in de Vereenigde Staten rond 500.000 brt. aan nieuwe schepen in het afgeloopen jaar ge bouwd is. Dus evenveel als de Shipping Board voor eigen doeleinden noodig heeft en overigens evenveel als in drie weken in Februari tot zinken is gebracht. Om den scheepsbouw, zooals in het voornemen in 1941 ligt, op te voeren tot 860.000 brt. zal moeilijk zjjn. zoo merkt de schrijver verder op, nu de scheepswerven niet eens een ton nage van 200.000 brt. hebben geleverd, zoo dat het geschoolde scheepsbouwpersoneci al lang vertrokken is. Het ontbreekt dus aan geschoolde krachten en een aanvullend bouwpro gramma voor de koopvaardijvloot van tweehonderd schepen van middelgroote tonnage, dus ongeveer twee millioen brt., zooals Roosevelt heeft opgegeven,, zou tot zeer groote moeilijkheden lel den. Hierbij komt nog, dat de behoeften aan staal, andere grondstoffen, machinerièën en arbeidskrachten voor het bouwen van nieuwe scheepswerven onttrokken moeten worden aan de hulp aan Engeland. De eigen productie van Engeland op de door luchtaanvallen voortdurend gestoordo of vernielde scheepswerven kan, zoo merkt rice-admiraal Gadow tenslotte op, bij een voorzichtige raming slechts op 300.000 400.000 brt. per paar geschat worden. Wan neer men hierbjj nog een tonnoge van ten hoogste 100.000 brt. uit de dc minions bij telt, verkrijgt men een duidelijk beeld van de hoeveelheid scheepsruim te. De vernie lingen en verliezen zijn dus veel en veel grooter dan de mogelijkheden, die voort spruiten uit Amerikaansche hulp of uit do eigen productie van Engeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1