'stille no. 9 Leipzig's functies als jaarbeursstad. Gemengd Nieuws Rechtszaken Dammen Marktberichten Radioprogramma Europeesche solidariteit. Zon en planeten. (Eigen correspondentie.) II. LEIPZIG, 5 Maart 1941. Vlaggen wapperen in Leipzig. Zij wappe ren van het Haus der Nationen, van het Ring-Messhaus, van officieele gebouwenen particuliere woningen. Leipzig's gastvrij heid die voor de inwoners der stad een zaak is zoowel van het hart alg van eer en traditie komt nooit sterker tot uiting dan tijdens de Messe. Ook ditmaal,4 in Maart 1941, nu in Europa een telle oorlog woedt, wapperen de vlaggen als een sym bool van Leipzig's gastvrijheid en van Leip zig's functie op het Europeesche continent: Trefpunt te zijn der volkeren, middelpunt van den internationalen handel. Ditmaal, deelde de president der Messe, de heer Fichte, ons mede, zijn ter beurze 657 fir ma's uit 18 vreemde landen vertegenwoor digd. Hier kunnen nog by geteld worden 50 exposanten uit het Generaal-Gouverne- ment Polen en uit het Protectoraat Böhmen en Mfihren. Niet minder dan 17 landen te weten België, Bulgarije, Denemarken, Finland, Iran, Italië, Japan, Yougoslavië, Nederland, Noorwegen, Roemenië, Zweden, Zwitserland, Slowakije, Spanje, Sowjet- Rusland en Hongarije zijn met een eigen paviljoen (Kollektiv-Ausstellung) aanwezig, een cijfer, dat te meer aandacht verdient, wijl vroeger dus vóór den oorlog het aantal nooit de tien boven is gegaan. CONCENTRATIE VAN WAREN. Leipzig's positie als Jaarbeursstad is door de qualificatie „Reichsmessestadt" onvol doende aangegeven: beter ware het, te spreken van „Reichsmessehauptstadt". Want vergissen wij ons niet, dan is er een duidelijk streven bemerkbaar* om Leipzig's historische en centrale positie thans, nu het Duitsche Rijk is geworden tot het Groot- Duitsche Rijk, ten volle tot haar recht te doen komen. Zoo men een astronomisch beeld wil ge bruiken, dan zal Leipzig in de toekomst fungeeren als Messe-zon, de andere Duit sche Messe-steden als planeten. Leipzig zal in nog sterker ma.te de handelsbrug worden tusschen Zuid en Noord, tusschen Oost en West. En niet slechts, dat de Duitsche handel daarvan zal profiteeren, ook andere volkeren kunnen bij een krachtig bevorder de centrale positie van Leipzig baat vin den, wijl ter Messe en dit mag niet uit het oog worden verloren niet alleen za ken worden gedaan tusschen de Duitsche belanghebbenden en de buitenlandsche in zenders of standhouders, doch tevens tus schen de buitenlanders onderling. Wij ver gissen ons al evenmin, als wij het als een bewust Duitsch streven zien om te trach ten, na dezen oorlog ook zooveel mogelijk inzenders uit niet-Europee- s c h e landen naar Leipzig te brengen, zoodat dan de Reichsmessehauptstadt niet slechts een der brandpunten zal zijn van den Europeeschen handel, doch tevens van den intercontinentalen handel. Trouwens, de toegenomen beteekenis van Leipzig ge durende de laatste jaren, is op zichzelf reeds een duidelijke indicatie voor de even zeer toegenomen lotsverbondenheid der tWEE JAAR OUDE DIEFSTAL OPGEHELDERD. 35 personen in Veenendaal achter slot en grendel. De politie te Veenendaal heeft in het afgeloopen weekeinde een inbraak opge helderd, welke twee jaar geleden werd ge pleegd ten huize van de familie E. in het Geldersche gedeelte van Veenendaal. De buit bedroeg toen 300 gulden, en eerst thans heeft de politie door arresta tie van een persoon, die nog meer op zijn kerfstok had, twee andere personen, die bij dezen diefstal nauw betrokken waren, kunnen arresteeren. In totaal zijn in de afgeloopen week 25 personen te Veenendaal gearresteerd, en, voor wat het Geldersche gedeelte van Vee nendaal betreft, ter beschikking vair den officier van justitie in Arnhem, voor wat het Utrechtsche gedeelte betreft ter be schikking van den officier van justitie in Utrecht gesteld. In het bijzonder heeft de Veenendaal- sche veldwachter van R. veel misdaden tot klaarheid kunnen brengen. Het begon brj de ontmaskering van een complot om bij Veenendaalsche winkeliers laden te lich ten. Daarna kwamen tal van rijwieldief stallen aan het licht en, naar mate meer en meer personen werden gearresteerd', konden ook talvan schapen- en kippen diefstallen worden opgehelderd, Nu de zuivering in Veenendaal eerst goed is begonnen, en 25 inwoners achter slot en grendel zitten, zullen, naar het zich laat inzien, in den loop van deze week nog wel verschillende andere arrestaties volgen. Europeesche landen. Indien Leipzig er dus in slagen zal, het aanbod van alle Europeesche landen op de Leipziger Messe te concentreeren, dan heeft de stad, dan hebben de Messe-autori- teiten hun Europeesche functie zoo goed mogelijk vervuld. ANDERE MESSE-STEDEN. Maar, zal de lezer vragen, als Leipzig's functie en positie dermate naar voren wor den gebracht, wat blijft er dan over voor andere Messe-steden? Het was rijksminis ter Goebbels, die in zijn openingsrede van de voorjaars-Messe 1941 een tamelijk duide lijk antwoord gaf op deze vraag. „Behalve de Leipziger Messe zijn er ook nog jaar beurzen te Weenen, Keulen, Breslau en Ko ningsbergen. Hun taak moet worden gezien als en gevonden in eene rationeele aanvul ling van de Leipziger Messe, en wel, door haar belangrijke speciale opdrachten en gebieden toe te wijzen. Zij zijn in de eerste plaats regionale gebeurtenissen en instel lingen. Dus zijn zij inzonderheid van betee kenis voor de oeconomische gebieden, waar van zij, dank zij heur gëographische positie, het aangewezen jaarbeurscentrum zijn." INTERNATIONAAL. Leipzig's functie als internationale Messe- stad, Leipzig's positie als internationaal centrum treden reeds, ja gezien den oor log juist heden ten dage klaar aan den dag. Men merkt het, als men in. het Ring- Messhaus of in het' Haus der Nationen ver toeft men speurt het allerwegen in de stad. Men merkt in Leipzig en, ruimer, in geheel Duitsehland een streven om verder te zien dan de grenzen van het Duit sche Rijk, om Duitschland's internationale beteekenis en functies niet slechts tot haar volle recht te doen komen, doch tevens aan te passen aan de internationale realiteit. Wij moeten er uit zeide ons een der meest vooraanstaande Duitsche mannen autar kie is een noodmiddel. En ook de dwaasheid der deviezenbepalingen en wat daarmede samenhangt moet zoo spoedig mogelijk, in het belang van het Duitsche Rijk zoowel als in dat van andere Europeesche volkeren verdwijnen. En moeten wij niet mede als een bewijs voor Duitschland's wensch om zich aan te passen aan den internationale realiteit de door Adolf Hitler uitgegeven directieven zien ten aanzien van de door Duitsche uit gevers te gebruiken lettersoorten? Wij ver namen het tijdens een bezoek aan een van Leipzig's grootste uitgeversbedrijven, het Blbliographiscbes Institut A.G., uit den mond van den eersten directeur Voortaan zullen Duitsche boeken uitsluitend worden gezet en dit geldt ook voor schoolboekjes uit de elders in Europa gebruikelijke let tersoorten. De, wat in Nederland heet, „Duitsche" letter zal dus geleidelijk aan gaan verdwijnen. Hiermede heeft Duitseh land zelf een cultureele grens opgeheven, want het is onmiskenbaar, dat juist de „Duitsche" letter een barrière was voor de Duitsche. .cultuur. Zoo is de voorjaars-Messe 1941 een ge beuren, dat ten volle de aandacht van iede- ren Europeaan, die een open oog heeft voor de nooden van het heden en de mogelijkhe den der toekomst, verdient. HAAN NA 10 MAANDEN ZWERVEN WEER THUIS. Toen de landbouwer P. Hessels te Lage Zwaluwe bij de evacuatie van de Meidagen zjjn boerderij verliet, vertrok ook de haan uit het kippenhok en werd sindsdien niet meer teruggezien. Dezer dagen zag Hes sels het dier plotseling weer op het erf rondstappen, zoo vertelt het Volksbl. Het was na tien maanden zwerven weer thuis gekomen Toen de kippen 's avonds op stok gingen, volgde ook de haan rustig naar binnen. HONDERDEN PONDEN THEE EN KOFFIE GESTOLEN. De dader gearresteerd. Maandagmorgen werd een brutale in braak ontdekt in een winkel in de Maas straat te Amsterdam, waar naar schatting vele honderden ponden thee en koffie wer den ontvreemd. De dieven hadden in den winkel geen pakje thee of koffie achter gelaten. De recherche heeft thans zeer spoedig succes gehad met het onderzoek. Als verdacht van deze inbraak heeft zij een Jordaner in arrest gesteld, in wiens huis de geheele buit werd aangetroffen. De man heeft echter niet bekend en be weert, dat de kostbare goederen bij hem thuis gebracht zijn. Het onderzoek wordt uiteraard voortgezet. ONGELUK BIJ BRAND. Bij het blusschen van een brand in eén bioscoop te Brockton (Massachusetts) wer den doordat het dak van het gebouw naar beneden stortte, 25 brandweerlieden onder puin bedolven. Zes brandweerlieden werden gedood. Twee worden er nog vermist, ter wijl 16 zwaar gewond werden. De bezoe kers hadden enkele uren voordat de brand uitbrak, de bioscoop verlaten. DUITSCH LANDGERECHT. 'Voor het Duitsche Landgerecht stond gisteren te 's-Gravenhage terecht een leeraar van het gymnasium te Schiedam, wien ten laste was gelegd beleediiging van hoqge Duitsche autoriteiten en laster over het werpen van bommen op Nederland door Duitsche vliegtuigen. By beklaagde was een vroegere scholier op beZoek gekomen, die over politiek be gon te praten. Beklaagde wilde daarop niet ingaan,'waarop de ex-leerling zeide „Doe maar liever dat speldje af'. (Beklaagde droeg een rood-wit-blauw-insigne). Een woordentwist volgde en daarbij zou be klaagde de ten laste gelegde woorden heb ben gebezigd. Ter zitting ontkende hij beleedigingen te hebben geuit, doch hij gaf toe, dat hij over het werpen van bommen door Duitsche vliegtuigen heeft gesproken. Nadat de aanklager zijn bewering onder eede had bevestigd, vorderde staatsanwalt dr. Seiler, een gevangenisstraf van acht maanden. Rechter Joppich veroordeelde den leeraar tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van vyf maanden voorarrest. De rechter merkte hierbij op, dat het een dwaze en domme bewering is, dat na de capitulatie Duitsche vliegtuigen nog bommen op Ne derland zouden gooien. Dat onzinnige en lasterlijke verhaal moet nu eindelijk eens uitgeroeid worden. Bij de bepaling van de strafmaat heeft de heer Joppich er nog rekening mede ge houden, dat beklaagde tijdens de woorden wisseling opgewonden was. Vervolgens stond terecht een 18-jarige metaalarbeider C. H. uit Bergen op Zoom, die aan een mede-arbeider een in hooge mate beleedigend gedicht over den Rijks commissaris heeft voorgelezen, hetgeen hij toegaf. Overeenkomstig den eisch van den staatsanwalt heeft rechter Joppich den jongeling veroordeeld tot 4 maanden ge vangenisstraf met aftrek van byna 3 maanden voorarrest, daarbij rekening hou dend met de jeugd van beklaagde en de hoop uitsprekende, dat dit voor hem een goede les voor de toekomst zou zijn en dat ook anderen hieruit leering zullen trekken. VERKOCHT HLJ VARKENSVLEESCH OF LEVENDE VARKENS? Op 24 October deden een paar Am- sterdamsche rechercheurs een inval bij een chemisch reiniger en verver, waar zij in een loods inderdaad het stoffelijk over schot van twee vette varkens vonden. Die varkens waren gekocht door den rei niger en een jamfabrikant bij een land bouwer in het voormalige Sloten. Zij ver telden dat zij met het vleesch zaken wil den gaan doen omdat hun dat als winst gevend was aanbevolen. Erg winstgevend was het overigens niet, want de rechercheurs namen de res ten mee en het Kantongerecht veroor deelde den landbouwer, zoodat prac- tisch niemand plezier van hét handeltje had. Gisteren moest de landbouwer voor de Amsterdamsehe 'rechtbank verschijnen, omdat hij in hooger beroep gekomen was, wy'l hij meende niets strafbaars gedaan te hebben. Hij had nu een zaakwaarnemer gestuurd om zijn belangen te behartigen. De reiniger en de jamfabrikant kwa men getuigen. De reiniger gaf toe het vleesch te hebben gekocht voor zestig cent per pond van den landbouwer. Op 22 October was hij naar den landbouwer gegaan en had twee vette varkens uit gezocht. Hij zou ze den volgenden dag per auto komen balen. Maar den volgenden dag was er varkenscontróle en dat was niet de geschikte dag voor het vervoer. Dus kwam hij een dag later. H\j vond in de - boerderij de varkens geslacht en wel op een ladder. Wie ze geslacht had wist hij niet, maar hij. had ze slechts mee genomen. De jamfabrikant was ohschul- dig aan alles. Hij was alleen met den reiniger meegegaan en hij had ook hel pen uitzoeken. De officier van justitie achtte bewezen, dat de landbouwer ongestempeld varkens- vleesch had verkocht en hij vroeg daarom bevestiging van het vonnis van het kan tongerecht. De zaakwaarnemer vond het bewijs ech ter heelemaal niet geleverd. Hij meende, dat de landbouwer levende varkens had verkocht, hetgeen niet verboden is. Een varken, zoo redeneerde de zaakwaarne mer, wordt eerst vleesch wanneer het dood is. De landbouwer verkocht niet de doode varkens en dus ook niet het vleesch. De reiniger en de jamfabrikant waren reeds eigenaars geworden van de var kens toen ze niet geslacht waren. En ten stelligste ontkende de landbouwer dat hij de zaakwaarnemer vrijspraak, de varkens had geslacht. Daarom vroeg de zaakwaarnemer vrijspraak. De rechtbank zal op 25 Maart uit spraak doen. YERSEKE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent M. J. SOEMAN. REDACTEUR: J. A. VAN DIXHOORN. Het volgende fraaie probleem van den actieven Zuid-Bevelandschen problemist Kaat bieden we onzen lezers ditmaal ter oplossing aan. AuteurJ. KAAT, Kapelle. 1 2 3 4 5 Stand in cijfers Zwart 9 schijven op 8, 9, 12, 13, 16, 19, 23, 30 en 36. Wit 9 schijven op 17, 22, 25, 32—34 en 37—39. Als steeds-: Wit begint en. wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht vóór of op 26 Maart a.s. Dij de Redac tie der Prov. Zeeuwsche Courant onder motto Damrubriek. Uit den lezerskring. In vervolge op de in onze vorige ru briek gepubliceerde bijdrage van den heer L. Anderson laten we onderstaand nog een fraaie partijstand volgen, welke zich voordeed in een beslissingspartij om het kampioenschap van de Almelosche dam club „Zwart Wit", welke vereeniging uit komt in de Hoofdklasse van den Neder- landschen Dambond. Bedoelde stand luidt: ZwartL. ANDERSON, Goes. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Wit: A. JCRG, Almelo. In den diagramstand had zwart als laatste zet 24—29 gespeeld met de bedoe ling wit tot 3933 te verlokken. Hierna is n.l. een tjjpeslagzet mogelijk van den Franschen grootmeester Dr. A. Molimard en wel als volgt: 39—33 IX of 1217; 33x24 19X30; 28X10 30—34; 40x29 914; 10X19 en 13x43. De overblijvende stand bewijst echter, dat wit dan dam zou hebben kannen nemen door: 4338i 42x33; 27—21 16X38 (meerslag); 37—32 38x27 en 31X2dam. Beide spelers hadden de situatie echter doorzien, want wit antwoordde niet met 3938, daar zwart hierop 2984! zou hebben laten volgen. Immers, schijf 34 beteekent dan een gevaarlijke voorpost, welke zoo gauw mogelijk opgeruimd dient te worden, want op 3530 zou dan 3440, 1420 en 18x40 volgen, terwijl op 4944 eveneens 3440 en 1420 volgt. Op iedere andere zet van wit, ant woordt zwart met 1924 met de drei ging 2430, 3440 en 14zO. In de partij volgde echter vanuit den diagramstand: 4944 1420; 25X14 en 9x20 met tenslotte Remise als resul taat. Inderdaad een interessante stand, waar in de berekening der spelmogelrjkl eden het voorstellingsvermogen zwaar op de proef stelt. Onzen dank aan den heer .Anderson voor zijn waardevolle bijdrage, waarvoor we ten zeerste erkentelijk zijn. Oplossing probleem v. d, Bulck. Dit in onze rubriek van 19 Febr. j.l. aangeboden probleem had den volgenden stand: Zwart 8 schijven op 4, 5, 8, 11, 15, 16, VISCHMIJN—VLISSINGEN. Dinsdag 11 Maart. Geen aanvoer gar nalen of versche visch. Consignatiezendin gen: schar 2.30—2.40; schol 1.90— 2.30; beide per 10 kg. MIDDELBURG, 11 Maart. Snijsla 1.20—ƒ1.50 Veldsla 33, Spi nazie 30—60, Fransche postelein 1420, Spruiten 10—35, Witlof 10—26, Schors e- neeren 5—17, Koolrapen 1—2, Breekpeen 35.20, Andijvie 4065, Waspeen 610, Uien 2—6, Kroten 1.20—3.40, Savoye kool 4.80—6.40, Roode kool 7.50, Boerenkool 2—5, Prei 5—8.50, alles per 100 kg. Sel derie 8—15 ct. per bos. Peterselie 30 ct. per chip. Veillngsvereeniging Zuid-Beveland. GOES 11 Maart. Appels. Per 100 kg. Goudreinetten 22—30, Jonathan 15—26, Westl. Bellefleur 20-26, zure Bellefleur 15- 26. Campagnezoet 15-22, Geldersche Hol- laert 22, zoete ermgaard 15-22, kroet- en stekappels 10-15. Peren per 100 kg. Gieser Wildeman 18-25, kleiperen 9.50-19, Stj Remy 15-18, kroet- en stekperen 6-10. ROTTERDAM, 11 Maart. Veemarkt be richt. Heden werden ter veemarkt aange voerd 2680 dieren, waaronder 250 vette koeien, 700 stuks gebruiksvee, 76 graskalveren, 1521 nuchtere kalveren, 24 paarden, 2 veulens, 55 schapen, 6 zuiglammeren 46 bekken. Prijzen per stuks Melkkoeien 540425325. Kalfkoeien 545425—325. Varekoeien 345275225. Vaan 330—275—190. Pinker 280—200—160. Aanvoer melk- en kalfkooien als vo rige week. Met tamelijken handel en iets hoogere prijzen. Aanvoer varekoeien ruimer, handel vlot, prijshoudend. De aanvoer vaarzen er pinken korter met tragen handel en iets lagere prij zen. ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN IN ZUID SLAVLË. De door het stijgen van het grondwa ter in de Wojwodina ontstane overstroo mingen in Zuid Slavië nemen steeds groo- tei-en omvang aan. Volgens de laatste be richten staan thans groote oppervlakten weide en akkerland onder water. 1.397 huizen zijn ingestort en 1.614 gebouwen hebben door het water ernstig schade ge leden. Donderdag 13 Maart 1941. NED. PROGR. HILVERSUM I. 414.4 M. 6.45 Gram. 6.50—7.00 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 7.55 Gram. S.OO Dagopening, 8.10 Gram. 8.30 Ber. ANP. 8.45 Gram. 10.00 Mor genwijding. 10,20 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 11.00 Voordracht. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 11.45 Voordracht. 12.00 Omroeporkest. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en econ. ber» ANP. 1.00 Groot Amusementsorkest. 1.40 Gram. 2.20 Musiquette. 2.50 Reportage. 3.05 Musiquette. 3.30 Gram. 4.30 Revida-scxtct. 5.15 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP. 5.30 Omroep orkest 6.00 Cyclus „Sport en lichamelijke opvoe ding". 6.15 Omroeporkest 6.42 Almanak. 6.45 Actuecle reportage o£ gram. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gram. 7.30 Ber. Engelsch. 7.45 Gram. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Reportage. 8.80 Ber. Engelsch. 8.45 Concertgebouworkest (opn.). 9 43 Engelsche ber. ANP. 10.00 Ber. ANP. NED. FROGR. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45 .Gram. 6.50—7.00 Oclitendgymn. 7.30 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 7.55 Gram. 8.00 Begin van den dag. 8.10 Gram. 8.30 Ber. ANP. 8-45 Gram. 10,40 Viool met piano en gram. 11.20 Gram. 12.00 Eer. 32.15 Orgel. 12.45 Nieuws- cn econ, ber. ANP. 1.00 Omroeporkest 2.00 Orgel. 2.45 Gram. 3.05 Letter kundige causerie. 3.25 Arnhemscho orkestvereen. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Christ, lectuur. 5.15 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP. 5.30 Rococo- octet. 6.00 Kinderkoor „Zanglust mot piano". 6.25 „De Speellieden". 6.45 Actueele reportage o£ gram. 7.00 Persoverzicht voor binnen- en buiten land (ANP). 7.15 Omroeporkest 8.00—8.15 Ber. ANP. 18 en 36. v Wit 8 schijven op 14, 19, 21, 24, 25, 27, 33 en 47. De fijn verborgen ontleding verloopt al dus: 14—10 5x23; 47—41! 36X47 dam; 27—22!! 47X20 (meerslag); 22X2 dam 16x27 en 2X19!! met winst in buitenge woon fraaien slotstand. Een schitterende constructie, waarover: de oplossers zich vol lof verklaarden. Goede oplossingen ontvingen we van de heeren S. v. E., v. d, M., A. A. N. Sr. en G. P., allen te Vlissingen, W. B. en H. D., beiden te Middelburg, A. C. en H. M. S., geiden te Goes, J. K. te Kapelle, D. L. to Oostburg en J. N. de V. te Dordrecht. Nagekomen oplossingen van het pro bleem van mej. Medema uit onze ru briek van 12 Febr. ontvingen we nog van de heeren S. v. E., d. M. en A. A. N. Sr., allen te Vlissingen en D. L. te Oostburg. JBS0H BEVEN DOOR DASHIELL HAMMETT rEEKENINGEN VAN ALEXANDER RAYMOND 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 7