Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Woensdag 12 Maart 1941 HET NIEUWE BEELD VAN DE NEDERLANDSCHE TEXTIELINDUSTRIE. De legerberichten van gisteren. Een inleiding van den heer Fentener van Vlissingen op de Utrechtsche jaarbeurs. De Jaarbeurs te Utrecht heeft Dinsdagmorgen haar poorten weer geopend. Een overzicht van de drukte voor de loketten bij den ingang van het Jaarbeurs gebouw fFoto Pax-Holland) Na de rede, die mr. J. Miïius, directeur van de Nederlandsche Jaarbeurs, ter ge legenheid van de opening van de jaar beurs had gehouden, sprak de heer P. Fentener van Vlissingen Pzn. over „Het nieuwe beeld van de Nederlandsche tex tielindustrie". De bedoeling van de groote, collectieve stand is niet alleen te toonen, hoe en op welke wijze men de producten van kunstzijde kan vervaardigen doch niet in het minst de wijze, waarop zich de verwer kende industrie van kunstzijden garens aan den tegenwoordigen toestand van BChaarsehte op het gebied van de van ouds bekende vezelstoffen, met name wol en katoen, heeft aangepast. De Nederlandsche kunstzijde (rayon) spinners, die voor 10 Mei 1940 c.a. drie kwart van hun productie exporteerden, waren plotseling afgesneden van hun overzeesche afnemers en van een belang rijk deel van hun klanten op het vaste land van Europa, Kunstzijden artikelen werden veel ge dragen en het verbruik per hoofd van de bevolking (ca. 900 gram per jaar), werd slechts door een paar landen overtrof fen. Deze artikelen werden echter voor een groot gedeelte als gereed -product, hetzij tri. stukgoed, dan wel in confectie, in groote kwantiteiten ingevoerd.- Deze import staat thans nagenoeg stiL Door den uiterst geringen aanvoer van katoen en wol sinas 10 Mei i940 wa ren de hier aanwezige textielbedrijven wel genoodzaakt zich veel meer dan voor heen op kunstzijde in te stellen. Het in- dustrieele apparaat van de verwerkende industrie heeft zich dus in deze veran derde situatie moeten inleven, terwijl de rayon spinners, diè garens moesten gaan vervaardigen, welke door de installaties van de weverijen, breierijen en andere textielindustrieën konden worden ver werkt. In zeer korten tijd werd in eigen land een vlotte afzet vgn de door de Neder landsche kunstzijde spinners geproduceer de garens gevonden. Een productie, die voor den oorlog veel te groot was, bleek door het ontbreken van aanvoer van wol en katoen al spoedig veel te klein te zjjn. De wederzijdsche wensch om het pu bliek, dat nu rayon goederen zou moe ten koopen, werkelijk iets te bieden, dat in alle opzichten goed was, in combinatie met de eisch van het R.T.B. om de nog voorhanden zijnde grondstoffen, waaron der rayon nu een eerste plaats inneemt, vooral niet te verspillen, had de vaststel ling van minimum kwaliteitsnormen (deor. deskundigen uit beide takken van in dustrie bepaald) tengevolge, waarbij spe ciaal gelet werd op de dichtheid van het weefsel, zwaarte, kleurechtheid, enz. In vele gevallen kon men met de tot dusverre in Nederland vervaardigde con tinu kunstzijden garens volstaan, doch voor de vervanging van wellen en wol achtige weefsels, zooals flanel, mouseline en ook van poolweefsels, als pluche, trijp, cords en fluweel, is een andere draad ge- wenscht, nl. de celvezeldraad, waarvoor de grondstof, nl. graanstroo in ons land in voldoende mate aanwezig is. Uit het streven om de grondstoffen niet te willen verspillen, ontsproot ook de wensch de rayon artikelen de juiste be handeling in de wasch, speciaal de in- dustrieele wasch, te doen ondergaan. Alle artikelen in de stands getoond, zijn dus uitsluitend gemaakt of grooten- deels gemaakt uit rayon. Men vindt er combinaties van rayon met katoen met wol, met celvezel en met melkwoL Daarnaast vindt men een overzicht van wat met celvezel en melk- wol 100 pet. of in veelvuldige combina ties is bereikt. Nieuwe weef- en breimethodes hebben artikelen, geheel of grootendeels uit rayon gemaakt, op een ander terrein gebracht, waar tot dusverre alleen wol werd aange troffen. Door de belangrijke prijsdaling van kunstzijden garens, sinds 1931, werd be reikt, dat ook de lagere bevolkingsklas sen kleeding uit rayon vervaardigd, kon den koopen. Hiermede heeft de kunstzij de een sociale taak vervuld, die nog niet aan haar einde is en nog veel mogelijkhe den voor de toekomst laat. Bèhalve de Nederlandsche kunstzijde spinnerijen laten meer dan honderd Neder landsche weverijen, drukkerijen, tricot- fabrieken, band- en lintfabrieken, fabrie ken van kousen en sokken, trijp fabrie ken, kantfabrieken, naaigarenfabrieken, fabrieken van brei»»aren. hneV-croT^n. sa- Jet en fantasiegaren, alsmede de verve rijen hun voortbrengselen zien. Een keur van de modernste textielmachines verton nen de fabricage van stoffen, als lint, charmeuse, gebreide goederen, kousen en sokken. De naaigarenfabrieken laten op een aantal machines de verwerking zien van hun nieuwe naai- en industriegarens uit rayon. De vier Nederlandsche kunst zijde spinnerijen demonstreeren in haar stands een aantal apparaten uit haar re searchafdeling, zoodat de belangstellen de kan waarnemen, welke zo'-g aan de kwaliteit wordt besteed. Onder leiding van het proefstation van de waschindustrie demonstreert een vol ledige wasscherij met moderne machines de behandeling van rayongoederen met zeep en de nieuwe vervangingsmiddelen daar van. Spr. wees op de sterke stijging van de wereldproductie van kunstzijde en cel vezel in de laatste tien jaar. Bedroeg de voortbrenging in de wereld in 1930 van kunstzijde 205.000.000 kilo en van cel vezel 2.700.000 kilo, in 1940 was dit ge stegen resp. tot 502.000.000 kilo en 601.500.000 kilo. Derhalve vermeerderde de kunstzijde productie in tien jaar met 100 pet. en die van celvezel steeg tot het 225 voudige van 1930. Dat de ontwikkeling van de prijzen van kunstzijde hierop van invloed was, be hoeft geen betoog. Was voor den we reldoorlog in Amerika in 1913, kunstzij den garen nog 15 X duurder dan ruwe katoen, 10 X zoo duur als ruwe wol en ca de helft van den prijs van natuurzijde, in 1940 waren de verhoudingen (eveneens in Amerika) kunstzijden garen 5 X de prijs van ruwe katoen, de helft van den prijs van ruwe wol en 1/5 X de prijs van natuurzijde. Deze ongetwijfeld zeer be langrijke prijsdaling mag echter niet als eenige factor voor de verhooging van de productie worden aangemerkt. Even be langrijk voor deze ontwikkeling mag ge noemd worden de geweldige verbetering van de kwaliteit. Zonder dat zou men nimmer in staat geweest zijn kunstzijde op zoo groote schaal in de textielin dustrie toe te passen. Dat de rayonspinners bij die kwaliteits verbetering niet achter stonden bij het buitenland, zal iedere deskundige in Ne derland en elders met de meeste stellig heid kunnen verklaren. Dat de Nederlandsche textiel nijverheid een van de belangrijkste takken van in dustrie in den lande is, blijkt uit het feit, dat van zes Nederlandsche arbeiders er één in de textiel werkzaam is, terwijl wat bet aantal weefgetouwen betreft per hoofd der bevolking Nederland op een der eerste plaatsen staat. Waar anderzijds de Nederlandsche rayonindustrie in de laat ste jaren een geweldige potentieele capaci teit heeft ontwikkeld, zoo wordt b.v. per hoofd der bevolking meer garen dan in eenig ander land geproduceerd, terwijl be langrijke plannen op het gebied van cel vezel in staat van uitvoering zijn, even als een groote uitbreiding van de produc tie van het interessante artikel melkwol, verdient deze uitstekende geest van sa menwerking alle aandacht. Onze industrie hééft de gelegenheid die 'op deze jaarbeurs werd geboden om te toonen, waartoe zij in staat is, met beide handen aangegre pen. ALGEMEENE BOND VAN PAARDEN HANDELAREN IN NEDERLAND. Een dezer dagen hield de algemeene bond van paardenhandelaren in Nederland zijn eerste algemeene vergadering in Utrecht. Ter vergadering werd medegedeeld, dat de bond thans 700 leden telt en nog dage lijks nieuwe aanmeldingen binnenkomen. De door het bestuur ontworpen statuten en het huishoudelijk reglement werden na, enkele wijzigingen aangenomen. De ver- eischte bewilliging zal gevraagd worden. Besloten werd in alle provincies afdeelin- gen op te richten. Comité's werden be noemd om in deze provincies de afdeelings- vergaderingen voor te bereiden. Mededee- lingen werden gedaan omtrent besprekin gen met de regeeringsautoriteiten inzake de moeilijkheden, waarin deze tak van han del is geraakt. Het vertrouwen werd uitgesproken, dat de regeering een weg zal vinden om de paardenhandelaren uit de moeilijkheden te helpen. Het bureau van den bond is gevestigd Dniwndrechtschekade 18, Amsterdam. Ook marinepersoneel krijgt oorlogsschade vergoed. DATUM AANVRAGE FORMULIEREN VERLENGD. Naar de Held. Crt. verneemt, zal krachtens nadere beslissing van de be voegde instanties, voortaan in beginsel onder „militairen te velde", ook het marinepersoneel worden begrepen voor de vergoeding van persoonlijke oorlogs schade. Dit betreft schade, geleden aan persoonlijke eigendommen, tijdens, tenge volge van en in verband met de oorlogs handelingen. Op grond van de bestaande bepalingen was tot dusver een groot aan tal van deze verzoeken door het Depar tement van Defensie later het Hoofd afwikkelingsbureau afgewezen. Door marinemannen alleen waren ongeveer 6000 verzoeken ingediend, waarvan op ten hoogste een honderdtal gunstig is be schikt. De naderhand door Financin ingestelde commissie heeft tot taak alle door De fensie afgewezen verzoeken nader te on derzoeken en te toetsen naar de maat staf welke ook bij de schadevergoeding aan de burgerbevolking is en wordt aan gelegd. Sedert 8 Februari, toen zij haar arbeid aanving, heeft deze commissie reeds 47.000 verzoeken om schadevergoeding van door Defensie afgewezen oud-mili tairen binnengekregen. De beoordeeling geschiedt door oud-officieren naar den norm dat vergoed wordt hetgeen op het oogenblik economisch noodzakelijk is voor den aanvrager, waardoor een ruimere toe passing mogelijk is dan vanwege Defen sie, gebonden aan verouderde voorschrif ten, mogelijk was. In verband met het groote aantal ge vallen en mede ten gerieve van de oud marinemannen is de datum, waarvoor een aangifteformulier moest worden aangevraagd, verlengd tot 1 April a.s. Het adres is Schade-Enquêtecommissie voor Militairen te velde, Javastraat 4, Den Haag. Zoeken, rapen en vervoeren van eieren. Voor het, geheele rijk is het volgende be paald a. Het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren kemphanen, wulpen, scholeksters, grut to's, tureluurs, meerkoeten en,^.waterhoen tjes I's toegestaan van heden tot en met 19 April 1941 b. Het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden ver voeren van eieren van het onder a, ge noemde waterwild is toegestaan van heden tot en met 21 April 1941, met dien ver stande, dat het vervoeren gedurende de data 20 en 21 April slechts is toegestaan binnen de bebouwde kom der gemeenten en langs openbare wegen en voetpaden c. Het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, ver koopen, afleveren of vervoeren van eieren van zwanen, wilde eenden (alle soorten), ganzen, duikers, watersnippen en goud plevieren is niet toegestaan. VERGOEDINGEN AAN WERKVERRUIMINGS ARBEIDERS. BIJ GEOORLOOFD VERZUIM. Tot dusverre vond artikel 1638 o. Burg- gerlijk Wetboek, wat betüing van het loon bfl verhindering van den arbeider door wet of overheid opgelegde verplich tingen of door bijzondere, buiten zijn schuld ontstane omstandigheden betreft, geen toepassing bij tewerkgestelden in de werkverruimingsobjecten. De Rijksdienst voor de werkverruiming heeft nu aan de gemeentebesturen doen mededeelen, dat voortaan aan bij een werkverruimingsob ject tewerkgestelde personen bij verzuim in de volgende gevallen een vergoeding toegekend mag worden: bij verzuim we gens overlijden van de echtgenoote, van bloed- en aanverwante in de rechte lijn (ouders, grootouders, kinderen, kleinkin deren en schoonouders) of van bloed- en aanverwanten in den tweeden graad der zijlinie (broeders en zusters, zwagers, en schoonzusters) één dag loon, en in bijzon dere gevallen (b.v. bij grooteren afstand) twee dagen loon op grondslag van het ba sisuurloon en het aantal verzuimuren; bij bevalling van de echtgenoote één dag loon; bij verzuim wegens aangifte van de ge boorte van een lind loon over het aan tal uren, dat het gemeentebestuur redelij kerwijze noodig acht om aan de wette lijke verplichting te kunnen voldoen; en bij huwelijk van een dochter of een zoon bij tijdig verzoek één dag loon. BOMONTPLOFFING IN TURKSCH HOTEL. Dinsdagavond is in de benedenvertrek ken van het hotel Pera-Palast te Istanboel (Turkije) een helsche machine ontploft, als gevolg waarvan het gebouw ernstige schade kreeg, meldt het D.N.B. De brand, die ontstond is intusschen door de brand weer gebluscht. Naar men tot dusver heeft kunnen vaststellen, zouden eenige personen gedood en gewond zijn. Een tramrijtuig, dat ten tijde van de ontploffing voorbij het hotel reed, werd eveneens zwaar beschadigd. Den laatsten tijd hebben de Engelschen bij voorkeur in dit hotel gewoond. Ook en kele der Engelschen diplomaten, die dezer dagen uit Bulgarije hier zijn aangekomen, hebben in dit hotel hun intrek genomen. Bovendien verblijft er een aantal Engel schen, die uit Roemenië gekomen zijn. Een voltreffer uit een Duitsch gevechtsvliegtuig trof het Engelsche i*. „Starstone" Westelijk van de Hebriden. Na enkele oogenbiikken zonk het vaartuig (Foto Weltblld) HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duits che weer macht maakt bekend Het luchtwapen heeft den strijd tegen Groot-Brittannië overal met succes voort gezet. Sterke formaties gevechtsvliegtui gen deden in den nacht van Maandag op Dinsdag aanvallen op de .ïavenwerken van Portsmouth. De aanvallen duurden verscheidene uren. Door hevige ontplof fingen en groote branden ontstonden in de haven en op der werven zware ver woestingen. In het zeegebied voor de Britsche Zuidoostkust en voor het Ka naal van Bristol oombardeerde het lucht wapen verscheidene koopvaardijschepen en beschadigde twee vrachtschepen ern stig. Bij een aanval op het vliegveld Haw- kings werden hangars en .cnnilplaatsen vernield. De vernietiging van verschei dene op den beganen nd staande vlieg tuigen is zoo goed als z<-ker. Formaties van het Duitsche luchtwapen deden op het eiland Malta herhaalde aan vallen óp de haven van La Valetta en het vliegveld Lucca. Bommen van middelbaar- en zwaar kaliber richtten groote ver woestingen aan. In Noord-Afrika werden bij Agedabia Britsche troepenconcentraties en gemoto riseerde colonnes doeltreffend met bom men en boordwapens bestreden en werden verscheidene pantserwagens en andere voertuigen verwoest of beschadigd. De vijand wierp gisternacht bommen op een stad In West-Duitschland. Er wer den geen militaire doelen getroffen. Daar* entegen werden wel woonhuizen en een ziekenhuis zwaar beschadigd en werden eenige b" gers gedood of gewond. HET ITALIAANSCHE. Het 277e communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front bedrijvigheid van verkenningsafdeelingen in den sector van het negende leger; activiteit der artil lerie en plaatselijke infanteriegevechten in dén sector van het elfde leger. Onze vliegtuigen hebben de vlootbasis La Valetta op Malta gebombardeerd. Vlieg tuigen van het Duitsche vliegercorps heb ben bij een aanval in scheervlucht op een basis op Malta twee groote watervliegtui gen ernstig beschadigd. In Noord-Afrika is een nieuwe vijande lijke aanval op Dzjaraboeb afgeslagen. Duitsche vliegtuigen hebben in Cyrenaica in scheervlucht een aanval gedaan op een aantal vijandelijke pantserwagens en auto's, die in brand geraakten. Onze jagers hebben een Blenheim neergeschoten. In Oost-Af rika levendige bedrijvigheid onzer verkenningsafdeelingen aan het noor delijke front. Onze luchtmacht heeft in scheervlucht een aanval gedaan op een sterke Britsche autocolonne. Ongeveer 30 voertuigen werden getroffen en geraakten in brand. Vijandelijke vliegtuigen, die een aanval op een onzer luchtbases trachtten te doen, werden door onze jagers aange vallen en op de vlucht gedreven, waarbij een Blenheim-toestel werd neergeschoten. Van het Albaneesche front. Uit Belgrado (Yoego-Slavië) meldt het D.N.B. In de berichten van het Italiaan- sche-Grieksche oorlogstooneel wordt ge sproken over een herleving van de militaire bedrijvigheid. „Vreme" meldt uit Saloniki, dat tegen 22 Maart alle -reservisten der lichting 1921 ln heel Griekenland zijn op geroepen. Uitgezonderd worden slechts vaders van gezinnen met meer dan vier kinderen. Voorts meldt „Vreme", dat de gevechtsactie aan beide zijden is toegeno men, zonder dat er tot dusver wijzigingen van beteekenls in de positie van het front gekomen zijn. De meeste operaties hadden weer plaats aan het centrale front, terwijl er aan de overige fronten bedrijvigheid van patrouilles en artillerie viel waar te ne men. De strijd in de afzonderlijke sec toren wordt door het bergachtige terrein zeer bemoeilijkt. DE GEVECHTEN OM TEPELENL Uit Belgrado meldt het D.N.B. De Vreme meldt, dr de actie op het Albaneesche oorlogsterrein Dinsdag veel levendiger ge worden is dan de laatste dagen het geval was. De gevechten om Tepeleni hebben een steeds grooteren omvang aangenomen, waarbij een strijd van man tegen man ontstaan is. Ook aan het Noordelijke front zijn de gevechten verscherpt Behalve de artillerie zijn ooi: afdeelingen infanterie in den strijd geworpen. Den geheelen dag heeft men het gedonder gen oord van ka nonnen en geschut In den sector Pogra- detz, waar het de laatste dagen volkomen rustig geweest is. Zijn Dinsdag eveneens levendige gevechten ontstaan. De actie van de luchtmacht heeft den geneelen dag ge duurd. De Iialiaansche infanterie heeft Dinsdag verscheidene tegenaanvallen op het centrale front gedam. HULP VOOR WEBKLOOZE INTELLEC- TUEELEN TE PARIJS. Uit de middelen tot bestrijding der werkloosheid in Parijs is een bedrag van 20 millioen franken beschikbaar gesteld voor de werkloozen in de intellectueele beroepen. Marokko levert Frankrijk graan. Het D.N 1. meldt uit Tanger: De re sident-generaal van Fransch Marokko, Nogues, heeft in een interview met het Fransche tijdschrift „Echo de Tanger" verklaard, dat Marokko reeds vele mil- lioenen centenaars tarwe naar Frankrijk gestuurd heeft. Het is een tendentieuse on, waarheid, zoo zeide de resident-generaal, wanneer de Engelsche propaganda over Marokkaansche leveranties aan Duitsch- land spreekt. De Marokkaansche tarwe en. het Marokkaansche vee gaan uitsluitend naar het onbezette Frankrijk en blijven daar, zonder dat er een korrel graan of een enkel stuk vee naar Duitschland wordt doorgezonden. Generaal Nogues verklaar de, dat hij als soldaat de noodzakelijkheden van den oorlog begrijpt, niet echter de on- noodige wreedheden van de Engelsche blok. kade tegen het onbezette Frankrijk. Hij wees erop, dat de Engelschen zelfs zoo ver gingen, om voor Marokko bestemde land bouwgereedschappen als sproeiers en slan gen in beslag te nemen. In dit verband merkte de resident-generaal op, dat Fransche oorlogsschepen voortaan de sui kertransporten van de Fransche Antillen naar Casablanca zullen beschermen. In zake de huidige betrekkingen tusschen onder Spaansche bescherming staande ge bieden in Noord-Afrika en Fransch Marok ko verklaarde Nogeus, dat alle voorwaar den aanwezig zijn voor een nauwe samen werking. In Rabat is de sfeer voor een versterking van het wederzijdsche goede renverkeer buitengewoon gunstig. IERSCHE VROUWEN EN KINDEREN VERLATEN ENGELAND. Uit Dublin meldt het D.N.B. De Lon- d ens che correspondent van Irish Press meldt, dat tot het einde der vorige week ongeveer 6.000 lersche moeders en kinde ren zich hadden opgegeven om uit de ge bombardeerde Britsche gebieden naar Ier land terug te keeren. Tot dusver zijn reeds 170 van zulke gezinnen in Ierland aange komen.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5