U ontvangt een MidzaPremie! STADSNIEUWS Vlissingen. STADSNIEUWS Middelburg. Spit in den rug. STADSNIEUWS Goes DE RIOLEERINGSWERKZAAMHEDEN. De werkzaamheden aan de nieuwe riolee- ring die in verband met de uitbreiding van de stad gelegd moest worden, vorderen thans met den dag. Met de zuigleiding op den Singelweg is men dezer dagen zoo goed als gereed gekomen althans alle buizen ztfn gelegd. Nu zijn de werkzaamheden aangevangen voor het leggen van een leiding van de Badhuisstraat naby den Watertoren tot aan den Nolleweg. Zooals reeds eerder medegedeeld,, zal deze leiding voorloopig niet gebruikt worden. De aanleg hiervan houdt verband met eventueele uitbreiding van de stad in deze richting. Voor het ingebrulknemen van de leiding aan den Singelweg is nu het wachten op de machineinstallatie van het pompge- bouwtje aan den Watertoren, die reeds on derweg is, terwijl verder nog een tweetal duikers in den watergang moet worden gemaakt. Met dit laatste werk kan eerst in Mei worden begonnen. DE CENTRALE KEUKEN. De centrale keuken op den hoek Hen drikstraatEmmastraat gaat haar vol tooiing naderen. Men kan thans reeds een goed beeld krijgen hoe het gebouw er zal komen uit te zien. De muren zijn geheel klaar, de deuren zijn reeds ingehangen, ter wijl men nu bezig is met het leggen van de betonnen dakbedekking en de afwerking van het interieur. Waarschijnlijk zal de keuken dus wel, zooals verwacht wordt, op het einde van de maand voor gebruik gereed zijn. HET BEELDENHUIS. Zooals bekend, worden de beelden van het Beeldenhuis in de Hendrikstraat in ver band met de oorlogsomstandigheden voor loopig veilig opgeborgen. Het laatste beeld dat den top van den gevel sierde, is thans van zijn voetstuk gehaald en zorgvuldig in een krat verpakt. Vanmorgen was men met het verre van gemakkelijke werk bezig om den kostbaren last met behulp van een hijschstelling langs een steiger naar beneden te brengen. La ten wij hopen dat de toestand zich zoo zal wijzigen, dat het beeldenhuis weer spoedig in zijn ouden vorm teruggebracht kan wor den. LOOP DER BEVOLKING. De loop der bevolking in de 2e helft van Februari 1941 was INGEKOMENTh. J. Terhell, mare chaussee, Helebardierstraat 11 van Den Haag J. W. G. Leeflang, onderwijzer, v. H. v. Burghstraat 15 van Den Haag C. H. A. Buster, bankwerker, Lepelstraat 10 van Tilburg A. C. Lernoes, zonder, De Lanoystraat 11 van Middelburg C. Nieu- wenhuize. koopman, v. Dishoeckstraat 71 van Yerseke S. J. Adriaanse, brand wacht, v. Dishoeckstraat 71 van Zeven bergen A. P. Noorlander, controleur C. C. C. D., Koudek. weg O 7a van Hontenisse; F. M. Budding, monteur, Hobeinstraat 87 van Rotterdam F. F. A. Daub, bankwer ker, Anjelierenlaan 78 van Vlaardingen J. J. Kotvis, zonder; Sottegemstraat 30 van O.- en W.. Souburg C; J. v. d. Berge, teekenaar, Kasteelstraat 81 van Ouwer- kerk. VERTROKKEN J. Joziasse, kantoor bediende, Beursplein 5 naar Middelburg P. J. Goedhart, kellner, Bellamypark 1 naar Middelburg E. G. Poulus—v. d. Broeke, zonder, ZeLlmarkt 12 naar 's- Heer Arendskerke P. L. Burgers, bank werker, Zeilmarkt 12 naar 's-H. Arends kerke D. C. Machielse, zonder, Zeilmarkt 12 naar 's-H. Arendskerke W. Burgers Torno, zonder, Zeilmarkt 12 naar 's-H. Arendskerke J. M. KroonVader, zon der, Scheldestraat 86 naar Renkura C. F. Wiessner, bankwerker, Ridderspoorlaan 13 naar Middelburg A. van Splunder, bank werker. Bloemenlaan 44 naar O.- en W.- Souburg H. Bos, sigarenmaker. Kleine Kerkstraat 5 naar O.- en W— Souburg M. S. de BooyPieters, zonder, Glacisstr. 161 naar Princenhage H. G. Huzen, ma rechaussee, Bloemenlaan 84 naar Woudri- chem W. Bouman, kleermaker K.M., Schuitvaartgracht 111, naar Hilversum F. G. H. van Straaten, luit, ter zee, Sin gelweg 104 naar Hilversum J. Vader, zonder, Singelweg 12 naar Den Haag H. K. van Baaren, zonder, Brouwenaarstraat 8 naar Goes A. J. La bout, ambtenaar arbeidsinspectie, Brouwen aarstraat 8 naar Goes J. W. Sandifort, winkelier, Hobein straat 26 naar Grijpskerke J. J. West- strate, monteur, P. Krugerstraat 55 naar Goes J. van Vlaanderen, kantoorbediende, Tulpenlaan 4 naar Goes C. J. Biesing, marinier le kl., Ravesteynpl. 22 naar Nw. en St. Joosland C. KusseFilius, zonder, Prinsenstraat 17 naar Nw. en St. Joosl. N. P. LemdireKusse, zonder, Prinsen straat 17 naar Nw. en St. Joosland H. DommisseLoois, zonder, Badhuisstraat 58 naar Oostkapelle J. C. Wisse, ma ch inezetter, C. Buskenstraat 68 naar Me- ïiskerke J. Verstelle, zonder, C. Busken straat 72 naar Zierikzee P. G. Swennen, broodbakker, Ravesteijnplein 20 naar 's H. Arendskerke G. Nagelkerke, bankwer ker, Nieuwstraat 91 naar Hoensbroek W. van Rossum, zandvormer, Hurgronjestraat 28 naar Den Bosch P. Lems, zonder, Sin gelweg 88 naar Koudekerke O. Brück, ingenieur, Singel 83 naar Utrecht E. J. Moens, schilder. Vrouwestraat 8 naar Zoutelande W. Loomans, kantoorbe diende, Anjelierenlaan 93 naar Middel burg J. Jacobse, werkman, Meidoornlaan 23 naar O- en W.- Souburg M. L. Ne- derhand, kantoorbediende, v. Nispenplein 30 naar Nisse D. A. Engels, teekenaar, Scheldestraat 80 naar Nisse; J. v. d. Buu- se, ketelmaker, Dijkstraat 28 naar Nisse J. v. d. Buuse, bankwerker. Kanaalstraat 144 naar Nisse D. Kousenmaker, zonder, Singel 186 naar Nisse L. v. Belzen, kok ter koopvaardij, Dijkstraat 28 naar Nisse; C. J. J. de MeyBertsing, zonder, Singel 81 naar Roosendaal H. Falkenstein, koopman, Gravenstraat 2a, naar Deven ter A. Loekemeijer, transportarbeider. Kasteelstraat 98 naar Hillegersberg H. E. v. Gelder, zonder, Hurgronjestraat 18 naar Terneuzen Wed. U. S. Pepers— Barbé, zonder, Wilhelminastraat 9 naar Terneuzen J. W. Hendriks, zandvormer, Rozengracht 32 naar Den Bosch. DE WEDEROPBOUW. Reeds meermalen hoorden wij de vraag stellen wat voor een gebouw men bezig is op den hoek WalOude Kerkstraat te metselen en daarom leek het ons ge- wenscht deze puzzle op te lossen. Het ge bouw dat zeer snel zijn voltooiing nadert, wordt het kantoor van den dienst We deropbouw Middelburg (Diwemi). Deze dienst ressorteert onder den algemeen ge machtigde voor den wederopbouw en is speciaal belast met het gereedmaken van de straten in het nieuwe stratenplan. De dienst zal de straten voorzien van electri- sche kabels, gas- en waterleiding, riolee- ring; kortom aan de straten doen wat anders meestal door de gemeentelijke dien sten wordt gedaan. Het steenen gebouw aan de Wal krijgt dus een tijdelijk karakter. Als het straten plan gereed is, zal het weer uit het stads beeld verdwenen. U koopt in Midza-zaken U ontvangt M<dza-bonnen U zendt ze in, en Er heerscht op den frisschen Maartdag heden een groote stilte in de stad nu al het werk ln de verwoeste straten en plei nen is stopgezet en men niet het geklop hoort van automatische en andere hamers, niet het af en aanrijden van de voertuigen waarmee het puin wordt vervoerd. Het is op dezen tweeden Woensdag van Maart biddag voor den oogst en dit is aanleiding geworden om voor heden het werk stil te leggen en lede. die hieraan behoefte heeft de gelegenheid tot kerk gang te geven. NEDERLANDSCHE VEREENIG3NG VAN HUISVROUWEN. De leden van de afdeeling Middelburg van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen woonden gisteren op de bo venzaal van ,,De Vergenoeging" een bij- eenskomst bij, waarin de heer ir. P. Vas Visser op zeer onderhoudende wijze een causerie heeft gehouden over een zeer actueel onderwerp „De Textielgoederen". Spr. heeft het niet gehad over de wijze, waarop de dames in dezen tijd met of zonder bonnen aan die goederen moeten komen, maar spr. heeft het ontstaan van de verschillende soorten van grondstoffen besproken. Spr. wees er ten eerste op, dat de vezels, waaruit het textielproduct wordt vervaar digd, kunnen gesplitst worden in drie groepen en wel de plantaardige vezels, de dierlijke vezels en de kunstvezels. Mede aan de hand van die artikelen en afbeeldingen, die spr. op een keurigen stand bijeen had gebracht, toonde hij uit voerig aan, wat onder de verschillende hoofdgroepen valt te brengen en hoe deze ieder weer onder te verdeelen zijn. Spr. vond o.a. gelegenheid er op te wij zen hoe de verschillende grondstoffen be reid en daarna verwerkt worden. Vooral ook aan de afdeeling kunstzijde wijdde spr. bijzondere belangstelling. Na de pauze passeerden de nieuwste grondstoffen de revue en met name de melkwol, die kan verkregen worden van gedroogde melk, doch p'Ieen in een tijd van overproductie vanmelk. Thans is de sterkte reeds opgeklommen van 10 tot 85 van die der zuivere, echte wol. Spr. wees er op, dat verschillende pro ducten namen hebben, die niet juist moe ten worden geacht. Zoo is crêpe niet al tijd crêpe half linnen niet half linnen kunstwol is niet kunstmatig gemaakt, doch afval van zuivere wol graslinnen is heelemaal geen linnen, doch katoen. Spr. stond stil bQ de wijze, waarop de dames de goede, en moeten wasschen, bleeken en opmaken. Het zou ons te ver voeren de bijzondere, o.L goede wenken, die de in leider gaf, te vermelden, maar belangrijk waren ze. De voorzitster der afdeeling, mevrouw DekkerKoers, heeft ir. Vas Visser groo- ten dank gebracht voor hetgeen hij dezen middag had geboden. Z „NOTSTANDBEIHILFE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS". Voor Middelburgers. Het aanmeidingskantoor van bovenge noemd fonds (Centraal Bureau te Rotter dam, Mecklenburglaan 55) is gevestigd in Middelburg gebouw „Schuttershof", Vlasmarkt 5. Door hun uitdrijvende- en pijnstil lende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's 'Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mjjnhardtjes". Doos 10 en 50 ct, N.V. Pharmaceutische Fabriek A. Mijnhardt, Zeist Extra hulp voor ondersteunde en tewerkgestelde werkloozen. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin o.m. gezegd wordt: Evenals voor het afgeloopen dienstjaar, zal ook voor 1941 extra-hulp in den vorm van kleeding, dekking en schoeisel kunnen worden verstrekt aan ondersteunde en te werkgestelde werkloozen en aan de z g. onder groep B. vallende kleine-grondge bruikers en" tuinbouwers. De rijksbijdragen zullen hiervoor als volgt worclon berekend: Voor de ondersteunde en tewerkgestelde arbeiders. Hiervoor mag over het dienstjaar 1941 per gemeente ten hoogste worden besteed een bedrag, gelijk aan het gemiddeld aan tal werklooze arbeiders, dat over de eerste 10 maanden van 1940 als werkzoekende bij de plaatselijke organen der arbeidsbemid deling stond ingeschreven, vermeerderd met het gemiddeld aantal tewerkgestelden over dezelfde maanden, vermenigvuldigd met 6.50. Van dit bedrag komt 2.ten laste van de gemeente en 4,50 voor rekening van het departement van sociale zaken. Voor de B. boeren en B. tuinbouwers. Voor dezen mag over 1941 per gemeente ten hoogste worden besteed een bedrag gelijk aan de gemiddelde aartallen B. boe ren en B. tuinders over de eerste maanden van 1940, vermenigvuldigd met 3.25. Van dit bedrag komt .225 ten laste van het departement van sociale zaken, zoodat vanwege de gemeente 1.per B. boer en B. tuinbouwer moet worden bij gedragen. Opdrijven van pension- en kamerhuur verboden. Herhaaldelijk ontvangt de overheid klachten over opdrijving van pension- en huurprijzen voor gemeubileerde en onge meubileerde kamers. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er nogmaals de aan dacht op, dat het verhoogen van pension- prijzen en kamerhuur op grond van de pi-yzenbeschikking 1940, no. 1 en het huur- prtjzenbesluit 1940 is verboden. F>e i"1" '«jvr--»e ven pensionhouders of kamerverhuurders, die van hun pension gasten of onderverhuurders hoogere ver- i e'rchen, terwijl zij zelf door de genoemde verordeningen tegen opdrijving van hun huishuur worden beschermd, ver dient ernstige afkeuring. Tegen dergelijk misbruik zal, vooral in de gebieden, waar door de oorlogshandelingen woning- schaarschte is ontstaan, met groote streng heid worden opgetreden. Zoo noodig zal, indien aan het genoem de onsociale optreden geen einde komt, worden overgegaan tot het verplichtend stellen van aangifte van alle gevallen van onderverhuur. COMMISSARIS VAN POLITIE TE ZAANDAM UIT ZIJN AMBT ONTHEVEN. De heer C. Roscher, commissaris van politie te Zaandam en hulp-officier van Justitie, is door den secretaris-generaal van het ministerie van justitie, met ingrng van 8 Maart uit zijn ambt ontheven. Met de waarneming van het commissa riaat is volgens de ZaanL voorloopig be last de vervangende commissaris van poli tie hoofdinspecteur A. J. van Doorn. In aanmerking komen alle Middelburgers voor zoover hun inkomen niet meer be draagt dan 10.per week voor alleenstaande per sonen zonder eigen huishouding. 12.50 per week voor alleenstaande per sonen met eigen huishouding. 17.per week voor gezinnen zonder kinderen beneden 16 jaar. 17 per week voor gezinnen met 1 en 2 kinderen beneden 16 jaar. 18.per week voor gezinnen met 3 kinderen beneden 16 jaar. 19.per week voor gezinnen met 4 kinderen beneden 16 jaar. 20.per week voor gezinnen met 5 kinderen beneden 16 jaar. 21.per week voor gezinnen met 6 kinderen bened^h 16 jaar. 22.per week voor gezinnen met 7 kinderen beneden 16 jaar. 23.— per week voor gezinnen met 8 kinderen beneden 16 jaar. 24.per week voor gezinnen met 9 en meer kinderen beneden 16 jaar. (Gezinsinkomsten worden voor de helft by het loon van den kostwinner gerekend). De aanvrager/aanvraagster moet de volgende stukken medebrengen 1. stamkaart en/of identiteitsbewijs. 2. trouwboekje. 3. laatste belastingbiljetten. 4a. indien men in loondienst iseen werkgeversverklaring (wit), door werkge ver ingevuld en onderteekend en van stem pel voorzien. (Ook voor werkende kinde ren moet een werkgeversverklaring (wit) worden overgelegd). 4b. indien men zelf zaken doeteen ge- teekende verklaring voor kleine zelfstan digen (blauw). 5. huurkaart. Formulieren voor werkgeversverklarin gen (wit) en verklaringep voor kleine zelfstandigen (blauw) z(jn verkrijgbaar aan de tijdelijke secretarie (Bodekamer), Zuid singel, Middelburg. Voor inschrijving op Donderdag 13 Maart a.s. tusschen 9 en 5 uur worden thans op geroepen de alleenstaande personen, met en zonder eigen huishouding, welke personen zich nog niet hebben laten inschrijven. DE STATIONSDIEFSTALLEN. Weer meer licht. Naar men zich herinneren zal werden H. R. en P. A. de W. alhier aangehouden als verdacht van eenige diefstallen van aan het station alhier aangevoerde goederen. Beiden legden toen ten aanzien van twee diefstallen, manufacturen betreffende, een bekentenis af. Nader vernemen wij, dat beiden thans bekend hebben, nog meer dergelijke diefstallen gepleegd te hebben, een tiental tezamen. Daar er echter meer dan vijftig van dergelijke diefstallen gepleegd zijn, Is de politie met deze bekentenis nog niet te vreden en wordt het enderzoek nog verder voortgezet. y DIEFSTAL OF VRIJPOSTIGHEID? Mej. C. S. deed aangifte van de vermis sing van haar rijwiel uit een garage achter haar woning. Er schijnt hier of een zeer brutale dief of een erg vrijpostige klant bezig geweest te zijn. HET IDENTITEITSBEWIJS. Tegen G. J. H., C. den H. de J. te Drie wegen werd proces-verbaal opgemaakt om dat zij niet in staat waren hun identiteits bewijs te toonen.' VERDWENEN EN TERUGGEVONDEN. De heer F. D. te Heinkenszand deed bij de politie aangifte van de vermissing van zijn rijwiel, dat eenigen tijd onbeheerd voor een pand aan de Groote Markt had gestaan. Nog des avonds werd het rijwiel gevonden, maarte Lewedorp. Blijkbaar had degene, die het -ijwiel ontvreemdde, het niet verder noodig. Nog ingewikkelder was een andere ver dwijning. De heer J. L M. te Kloetinge raakte n.L zijn rijwiel kwyt, dat eenigen tijd onbeheerd aan den Patynweg gestaan had. Dit rywiel werd teruggevonden op het Kerkplein. Instede daarvan verdween ech ter een auto, die op het Kerkplein gepar keerd was. Doch ook deze auto werd weer teruggevonden en welop het stations plein te Middelburg. Het schijnt, dat hier iemand bezig was, die eerst per fiets naar Middelburg wilde gaan, maar bij nader inzien besloot de reis per auto voort te zetten. DE GOESCHE GASFABRIEK. En de distributie der brandstoffen. Nadat men eerst bericht had ontvangen, hoeveel vaste brandstoffen als anthraciet, eierkolen enz., men deze winterperiode zou kunnen gebruiken, werd de petroleum voor vrijwel alle brandstoffengebruikera uitge schakeld, en tenslotte werd ook het gas gedistribueerd, in zooverre dat men een rantsoen kreeg toegewezen gelijk aan het geen vorig jaar in de periode van 1 Janu ari tot 31 October werd gebruikt. Echter, op het biljet, dat men van de gasfabriek thuis ontving en waarop de rantsoenen bepaald werden, kwam een ..lichtpuntje" voor, er stond ook op ver meld, dat men zich, zoo de toegekende rantsoenen aanleiding gaven tot opmer kingen, tot de directie der gasfabriek kon wenden. Deze en nog een andere bepaling waarover zoo dadelijk waren voor ons aanleiding om ons tot den directeur der Goesche gasfabriek, den heerBrink, te wenden, met de vraag, of er inderdaad „opmerkingen" binnengekomen waren. Een duizendtal deelde de heer Brink ons mede, en die hebben ons een massa arbeid ge geven, want allen worden ernstig onder zocht. Vrijwel allen betroffen een verzoek om verhooging van menschen, die anders meer op kolen kunnen doen. of op petro leum, en .die met hun rantsoen vastloopen. Aan zeer vele verzoeken, waarvan de bil lijkheid erkend móest worden, konden wij voldoen, ook gedachtig aan de leuze die we steeds propageerde „doe meer op gas". Er waren echter ook aanvragen van menschen, die reeds groote gasverbruikers waren en dus al een boog rantsoen had den. Deze moesten trachten met hun rant soen toe te komen. Wees niet te bang. We spraken toen over 'de bepaling, op welke we hierboven reeds zinspeelde, dat bij overschrijding van het rantsoen een boete zal gegeven worden groot vijftig procent van het totaal te betalen bedrag. En de heer Brink deelde ons daarop mede, dat deze bepaling velen è.1 te bang ge maakt heeft. Dit schijnt ook te wijten te zijn aan het feit, dat het wat moeilijk is op de vele „klokjes" van den gasmeter den juisten stand af te lezen. Men gaat nu overdreven angstig stoken, bang voor die vijftig procent boete, en soms zelfs deelt men angstig mede, helaas het rantsoen een eind overschreden te hebben, terwijl dan bi) contröle blykt, dat men nog lang niet aan het rantsoen toe is J De heer Brink wees ons er daarby op, dat het ook niet de bedoeling is, die boete bepaling op de strengste wyze toe te pas sen. Uit den aard der zaak is het iets an ders als men een afnemer aantreft, die maar raak stookt met de gedachteer kome van wat wil. Maar als men eenige overschrijding constateert, uit onkunde, bij iemand die van goeden wil is, dan kan men er op rekenen, de eerste maal een waar schuwing te ontvangen. Men zij dus niet al te zuinig bij het ge bruik van gas, want er is ook een zuinig heid die de wijsheid kan bedriegen. En dat zou in deze het geval kunnen zijn. Men weet nog niet wat het volgende stook- seizoen zal brengen, zeer waarschijnlijk zal er dan echter nog geen overvloed van vaste brandstof zijn, en als men dan thans zoodanig op zijn gas bezuinigt, dat men onder het rantsoen blijft, dan is te ver wachten, dat men opnieuw gerantsoeneerd zal worden volgens het aantal dit jaar ge bruikte meters, dus weer lager dan vorig jaar. En mocht dan ook de vaste brand stof weer schaarscher zijn, dan komt men zeker met geen van beiden toe. Gas Is economischer. Er schijnt ons nog een reden te zijn om eer op de vaste brandstof dan op gas te bezuinigen. Mogelijk ook kan men dan bijv. van zijn vaste brandstof een kleine reserve Ik behoor tot de weinige mannen, die de advertentie-pagina' van do kranten even gewetensvol spellen als de bladzijden, die door de redacties worden gevuld. Niet omdat ik het beroepshalve ver plicht ben; niet omdat ik op koopjes en gelegenheidsaanbiedingen jaag, maar lou ter omdat ik advertenties interessant, leerzaam en dikwijls grappig bovendien vind. Misschien nog zuiverder dan de door de redacties vergaarde kopij, zijn de adver tentie-pagina's het klankbord van het le ven, met name van het leven in onze on middellijke omgeving. Dit is geen verwijt aan de vaderlandsche „opstel-raden" en hun medewerkers, die waarlijk wel van wanten weten. Het verschijnsel vloeit voort uit de omstandigheid, dat de jour nalist hier te lande volgens de on geschreven code van zyn beroep niet mag grasduinen op strikt privé-terrein, bij de uitoefening van zijn taak trouwens ook niet kan afdalen tot '"e kleinste klei nigheden der samenleving, hoe belangrijk deze voor den lezer ook mogen zijn. Of ze belangrijk zijn In ons land is nog nooit een nieuwsblad een lang leven beschoren geweest dat zoo goed als geen familie- en z.g. kleine ad vertenties had. Zulks stellig niet omdat redactioneel nieuws den uitgever geld kost, en advertentie-nieuws hem geld in het laadje brengt, maar omdat de lezer den door journalisten vervaardigden spie gel van het leven, die de gestalten mist, waarvoor de adverteerders dienen te zor gen, zeer terecht niet echt vindt, en dus... niet lust. Na dit korte college dien ik tot mijn uitgangspunt terug te komen. Ik lees advertenties omdat ze leer zaam en dikwijls ook zoo grappig zijn. B.v. Onlangs trof ik op de advertentie-pagi na een oproep van een dame uit „Hol land" voor een meisje. Er zyn meer da mes, ook buiten „Holland", die meisjes vragen, (sommige zelfs dermate dikwijls, dat men geneigd is te veronderstellen, dat in die gezinnen, door schaarschte aan vleeschbonnen wel eens ge-Landru't kon worden), maar de dame, die ik op het oog heb, droeg den^ naam "an den land genoot, bekend geworden door zijn hoele en halve advertentie-pagina's in de lan delijke bladen, door middel waarvan hij, raison van een paar duizend gulden per week, zyn theorie ingang trachtte te doen /inden, dat de Nederlandsche voor-oor- logsche werkloosheid opgelost kon wor den als iedereen maar den moed had wat sneller te leven; nader gepreciseerd: als wij vaderlanders maar meer afbraken eu breken, en .yiet zoolang vasthielden aan onze bezittingen. Toen ik de advertentie las van de dame, vermoedelijk vrouw, en anders schoon dochter van den man der snelle vervan- gings-theorie, had ik hoorbaar plezier. Mijn arts, opgeroepen om mjj van griep te genezen, keek me verwonderd aan en vroeg: „Lees jij die gekke klapbank ook al?" „Neen" zei ik, „zoo ben ik niet". „Moet je dat eens zien". Ik reikte hem de advertentie, waarin een meisje werd gevraagd, en ik ver wachtte van mijn genezer, die veel ge voel voor humor heeft, een bulk. waarop de ruiten zouden reageeren als op Flak. „Wat zou dat", vroeg hy lijzig. „Niks", zei ik lijzig. „Je leest zeker nooit advertenties?" „Nee." „Dan begrijp je zeker niet, dat ik, als ik een dochter had, die den dienstbaren leeftijd had bereikt, haar onverwijld naar die mevrouw zou sturen?" „Laat je pols nog eens voelen". „Bluuf d'r af. en luister", blafte ik. „Feitelijk heb ik zelf wel zin aan dat dienstje. Weet je waarom? Omdat je daar in huis gerechtigd bent alle potjes te breken. Telkens als er iets in diggelen valt, en mevrouw maakt aanstalten om een verwijt te lanceeren, zeg je: dat is dèt; gelukkig weer een stukje dichter bij het einde der werkloosheid. En als zij dan niet het eerste het beste vaasje grijpt, dat in de buurt staat, om het eveneens kapot te smijten, haal je een krant te voorschijn, en zegt: als 't U blieft, dat moet volgens Uw man, c.q. schoonpa." „Ik zou er vanavond nog maar eens vroeg onderkruipen; een aspirientje ne men, en dan komt het wel weer in orde", aldus reageerde mijn lijfarts op mijn vroo- lijkheid. Hij heeft gevoel voor humor; h\j heeft tal van andere kwaliteiten, maar hij mist iets in zijn leven. Hij leest geen advertenties. 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent J. WESTSTKATE. vormen, maar van nog meer beteekenis is het feit, dat het gebruik van gas voor de geheele gemeenschap economischer is. Van de kolen, die men zelf in de kachel ver stookt, gaan een massa waardevolle be- -standdeelen verloren, tenvyl de gasfabriek die er wel uithaalt. Bijvoorbeeld teer, waaruit weer eer aantal andere producten gedistilleerd worden (olie, benzine) en am moniak, weer van belang voor de berei ding van de zoo hard noodige stikstof meststoffen. Het is dus zeker wenschelijk ook in dezen tijd zooveel mogelQk op gas te blij ven doen, waarmede tenslotte ook nog een bedrijf gediend wordt, dateigendom der gemeenschap is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2