Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant De oorlog in de lucht. Vredesconferentie te Tokio geëindigd. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 61 WOENSDAG 12 MAART 1941 Uitgave dei Firma s F. van de Velde Ir en G W den Boer ABONNEMENTSPRIJS! 19 cent oe- week ot t 2.42 per kwartaal, franco per post 2 63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 11.50 Iedere regel meer 30 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 10.52, iedere 'ege' meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING ..DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" Matsoeoka naar Daitschland en Italië. Aan de reis van den Japanschen minister wordt groote beteekenis gehecht. Het Japansche departement van buiten- landsche zaken heeft het volgende offi- cieele communiqué uitgegeven. De minister van buitenlandsche za ken, Matsoeoka, zal binnenkort Duitsch- land en Italië bezoeken om in verband met het sluiten van het driemogendhe- denpact persoonlijke gelukwenschen uit te wisselen, den Führer vanDuitsch- land en den Duce van Italië te ont moeten. De voorgenomen reis werd reeds bij het sluiten van het pact tusschen de drie regeeringen besproken, doch tot dusver was de minister van buitenlandsche zaken door drukke ambtsbezigheden verhinderd het plan uit te voeren. Tevens wil de mi nister van de gelegenheid gebrnik maken om ter plaatsè persoonlijke waarnemingen te verrichten over den toestand in Europa; In gezelschap van den minister zullen zich negen hooge ambtenaren van het departe ment van buitenlandsche zaken bevinden alsmede een vertegenwoordiger van het leger en van de vloot. Op 17 Maart zal Matsoeoka van het Mandsjoerijsche grensstation Mantsjoeli met den Ciberischen express over Moskou naar Berlijn vertrekken. Volgens Domei verluidt, dat hrj behalve Berlijn en Rome ook Moskou zal bezoeken. Konoje vervangt Matsoeoka. Tjjdens de reis van Matsoeoka naar Europa, zal de ministerpresident, Prins Konoje, de zaken van het departement van buitenlandsche zaken behandelen. Men verwacht, dat Matsoeoka omstreeks 20 Api*il weer naar Tokio zal terugkeeren. Reis van bijzondere beteekenis. Over de reis van minister Matsoeoka naar Berlijn, schrijft het officieuze Japan- eche persbureau Domei in een commentaar: Aan deze reis moet een heel bijzondere beteekenis worden gehécht en des te meer, nu zij geschiedt op een tijdstip van de grootste spanningen en gebeurtenissen in de wereldpolitiek. Bovendien is dit de eer ste reis van een Japanschen minister van buitenlandsche zaken naar Europa. Do mei onderstreept voorts, dat het van groot voordeel zal zijn, wanneer Matsoeoka op zijn terugreis uit Berlijn door het'voeren van besprekingen te Moskou, ook een ver dere verbetering der betrekkingen tus schen Japan en Rusland mogelijk zou kunnen maken. TEVREDENHEID EN VREUGDE EN BERLIJN. Dé officieele bevestiging van het a.s. bezoek van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken aan Berlijn, heeft, naar het A.N.P. van welingelichte zijde verneemt, in politieke kringen der rijks hoofdstad groote tevredenheid en vreugde gewekt. Aan dit bezoek, dat men binnen veertien dagen kan verwachten, kent men historische beteekenis toe. Men wijst op het feit, dat sedert 1905 geen Japansch minister van buitenlandsche zaken een ander continent heeft bezocht. In de Wil- helmstrasse achtte men het tijdstip van het bezoek symptomatisch. De mogendhe den van het'wereldomvattende driemogend- hedenpact, zoo verklaarde men van Duit- sche zijde, kunnen jui3t thans op nieuwe successen bij haar acties op het gebied van de nieuwe orde terugzien. Japan kar. voor zichzelf als succes de Fransch-Indo- Chineesche-Thailandsche overeenkomst boeken, die door zijn bemiddeling ondanks alle moeilijkheden van derde zijde tot stand gekomen is. In Europa heeft de toe treding van Bulgarije tot het driemogend- hedenpact het blok der orde met een nieuwen beslissenden bouwsteen versterkt. De Duitsche bladen wijden in hartelijken toon gestelde artikelen aan het a.s. be zoek van Matsoeoka, waarin de gemeen schappelijke doelstellingen van de mogend heden van het driemogendhedenpact naar voren werd gebracht. Niet een politieke conjunctuur, doch een belangengemeenschap, dezelfde vijanden in dezen tijd en dezelfde opgaven in de toe komst hebben de drie mogendheden tot elkaar gebracht. Vastbesloten heeft Japan, zoo schrijft de „Angriff" zich aan de zijde van Duitschland en Italië geschaard, zoo dat thans het pact van deze drie mogend heden de uitdrukking is van een gemeen schappelijk front der levenskrachtigste vol ken van Europa en het Verre Oosten tegen de Britsche wereldheerschappij. GESCHENKEN. Matsoeoka zal op zijn reis naar Europa geschenken meenemen voor dé leiders van Duitschland eö Italië, o m. voor Hitier, Goering, Von Ribbentrcp, Mussolini en Ciano. Onder de geschenken bevinden zich voorwerpen van Japansch lakwerk, bloem vazen, oude Japansche schilderijen e.d. In een interview heeft Matsoeoka ont kend, dat hij naar Berlijn en Rome gaat met een „geheime missie". Hij zeide „Na tuurlijk heb ik een missie als Japamsch minister van buitenlandsche zaken". Hij wéés er voorts op, dat hij nooit een ont moeting heeft gehad met Hitier, Goering of Von Ribbentrop en al ste ids den wensch gevoeld had met hen van gedachten te wis selen. „Wanneer ik in Europa kom, ben ik voornemens om niet alleen de samen werking van de spil nauwer aain te halen, maar ook een uiteenzetting te geven van mijn theorie over den wereldvrede op grondslag van den „Hakko Itsjioe", die de stichting van het Japansche keizerrijk heeft geïnspireerd". Britsche Industriestad Birmingham aangevallen. Naar het D.N.B. verneemt, hebben af- deelingen Duitsche gevechtsvliegers in den afgeloopen nacht voor den oorlog belang rijke objecten te Birmingham en een havenstad aan de Zuidkust van Engeland met goed gevolg aangevallen. Men nam vele branden en ontploffingen waar. Terstond na het vallen van de duister nis is Dinsdagavond naar de Londensche nieuwsdienst meldt, de actie van het Duitsche luchtwapen boven Engeland be gonnen. Tijdens deze aanvallen, die zich over een groot gebied uitstrekten, is een aantal brandbommen uitgeworpen. De aan vallen waren in hoofdzaak gericht op de Westelijke Midlands, alsmede op West-, Zuidwest- en Zuid-Oost Engeland. Er is eenige schade aangericht. DE HEVIGE AANVAL OP PORTSMOUTH. Omtrent den hevigen aanval in den nacht van 10 op 11 Maart op de Engelsche oor logshaven Portsmouth, meldt het D.N.B. nog, dat deze aanval bijna vijf uur duurde, van negen uur des avonds tot even voor drie uur des ochtends. De aanval hield met onverminderde sterkte aan. In de voor den oorlog belangrijke installaties van de havens en het industriegebied wer den zware vernielingen aangericht. Na het ontploffen van de bommen, die vlak na elkaar neerkwamen, volgden talrijke hevige explosies. Uit de docks, de pakhui zen en arsenalen in het havengebied en de fabrieken in het centrum der stad schoten ontelbare vuurzuilen omhoog, die zich uit breidden tot geweldige met elkaar in ver binding staande brandhaarden. De werfr en dockinstallaties van deze groote staats- werf, waarin de grootste en modernste oorlogsschepen kunnen worden opgenomen, behooren tot de belangrijkste installaties van de Engelsche marine. Behalve de in de geheele wereld bekende staatswerf zijn in Portsmouth verscheidene particuliere scheepswerven met een be langrijke productie-capaciteit onderge bracht, waaronder ook een speciale werf voor het bouwen van motortorpedóbooten. Doordat alle Engelsche scheepswerven met reparaties voor de Engelsche marine en koopvaardijvloot overvuld zijn, beteekent de aanzienlijke verwoesting van de groote reparatiewerkplaatsen een gevoelig ver lies. Behalve deze voor den oorlog belang rijke marine-installaties bevindt zich te Portsmouth ook een aantal vrij groote vliegtuigfabrieken, voornamelijk montage hallen en fabrieken voor vliegtuigonder delen. Naar uit Caïro wordt gemeld, is in een officieel rapport van het Egyptische mi nisterie van binnenlandsche zaken mede gedeeld, dat gisterochtend vroeg in het gebied van het Suezkanaal luchtalarm is gegeven. Tijdens dit alarm werden eenige bommen neergeworpen. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN NOORD-DUITSCHLAND. In de vroege ochtenduren heeft de Brit sche luchtmacht, naar het D.N.B. ver neemt, een aanval op een stad in Noord- Duitschland ondernomen. De Engelschen kondon tengevolge van het Duitsche af- weervuur hun bommen niet richten. Slechts in.de woonwijken werden eenige huizen beschadigdmilitaire schade is niet toegebracht. Eenige menschen zijn om het leven gekomen, verscheidene gewond. MISLUKKING VAN ENGELSCHEN AANVAL. Een aanval van de R.A.F. op de Kanaal haven Boulogne op 10 Maart is door de Engelschen terstond afgebroken, toen de Duitsche jagers onmiddellijk tot den af weer overgingen. Niet alleen de gevechts vliegtuigen, maar ook de jagers, die de bommenwerpers escorteerden, zwenkten bij het opduiken van de Duitsche jagers da delijk weg en onttrokken zich aan den strijd door een snelle retourvlucht over het Kanaal. De Duitsche jagers slaagden er in een Engelsch gevechtsvliegtuig van het type Whitley op de vlucht aan te hou den en in een luchtgevecht neer te schie ten, ROOSEVELT ONDERTEEKENT DE HULPWET. LEEN- EN PACHTWET VAN KRACHT GEWORDEN. Het Amerikaansche Huis van afgevaar digden heeft de wet tot hulpverleening aan Engeland definitief aangenomen met 317 tegen 71 stemmen. Het huis stemde gisteren over de toevoegingen van den senaat. Nu deze toevoegingen zijn goed gekeurd, is de wet door beide huizen van het congres aangenomen. Zoodra deze wet door het congres aan Roosevelt was toege zonden, heeft de Amerikaansche president de wet onderteekend. Daarmede is de wet tot hulpverleening aan Engeland van kracht gewc-den. President Roosevelt heeft, naar Associa ted Press meldt, Dinsdag in een conferen tie van de voorzitters der credietcommis- sies van het congres meegedeeld, dat hg voornemens is, het congres te verzoeken, 7 milliard dollar toe te staar, voor de uit voering van het program tot hulpverlee ning aan Engeland. De voorzitter van de credieteommissie van den senaat, Glass, heeft na deze con ferentie verklaard, dat Roosevelt het totale bedrag contant zal verlangen. Senator Byrnes heeft desgevraagd ver klaard, dat de '7 milliard gedacht zgn als totaal voor den geldigheidsduur® van de wet en dat hierin ook begrepen zgn de 1.3 milliard voor de onmiddellijke levering van aanwezige voorraden. Zeven milliard is het grootste bedrag, dat het Amerikaansche congres in vre destijd ooit te voteeren heeft gehad. Een rede van minister Knox. De Amerikaansche minister van marine, Knox, heeft te New Orleans een rede ge houden, waarin hg, volgens Tnited Press, het volgende verklaarde: Na aanvaarding van de wet tot hulpverleening aan Enge land, moet elke Amerikaan aan de uit voering van deze wet medewerken. Deze wet beteekent den eersten opbouwenden stap ter waarborging van den vrede voor Amerika, ingeval het nog mogelijk aou zgn, vrede en veiligheid -voor de Vereenigde Staten te verzekeren. De minister noemde het noodzakelijk, de vloot en de lucht macht van de Vereenigde Staten tot de sterkste ter wereld te maken, en ook een groot landleger op te stellen. Persoonlijk gelooft hij, dat de Vereenigde Staten „zeer zorgelijke tijden tegemoet gaan" en dat de toestand als „zeer critiek" beschouwd moet worden. DE BRITSCHE SCHEEPS- VERLIEZEN. Uit Berlijn meldt het D.N3.Naar de Britsche berichtendienst op grond van een communiqué van de admiraliteit mede deelt, bedroegen de als gevolg van vij andelijke actie ontstane verliezen in de op 6 Maart geëindigde week twintig Britsche koopvaardijschepen met een gezamenlgken inhoud van ongeveer 102.000 txr.t. en acht geallieerde schepen met een tonnage van ongeveer 43 000 b.r.t. Deze verliezen aan handelsscheepsruimte zijn, zoo wordt ver der medegedeeld, de zwaarste, die Enge land sedert het begin van den oorlog heeft geleden. Ofschoon ook in de naaste toe komst met groote verliezen rekening moet worden gehouden, kan men toch zeggen, dat het zelfs in dezen omvang niet verder kan gaan. Tot zinken gebracht; Volgens een mededeeling van 23 gered den is het Engelsche vrachtschip „Mars- lew" van 4500 b.r.t. op reis van Liverpool naar Zuid-Amerika, 300 mijl ten Westen van de Iersche kust, op 23 Februari tot zinken gebracht. Dertien zeelieden Zijn daarbij verdronken. Fransche koloniën trouw aan het moederland. GENERAAL WEYGAND WEER IN ALGIERS. Generaal Weygand is uit Vichy te Algiers (Fransch Marokko) aangekomen. Hij ver klaarde, dat hij te Vichy volkomen solida riteit der Fransche regeering met het stre ven van Noord-Afrika geconstateerd heeft. De Fransche regeering en maarschalk Pé- tain zgn vastbesloten, het Fransche kolo niale rijkhet koste wat het wil tegen alle aanvallen te verdedigen. De eenheid tusschen het moederland en Noord-Afrika zal daardoor worden onderstreept. Enkele vooraanstaande Mohammedaans che per soonlijkheden zullen in den Franschen na- tionalen Raad worden benoemd. Hiermede wil Frankrijk bewijzen, dat de geest van loyaliteit tusschen het moederland en het imperium ongebroken is. Tevens is het de belooning voor den trouw der koloniën aan Frankrijk. Deze trouw is nooit, in twijfel getrokken. DE CANADEESCHE WEERMACHT. De Canadeesche regeering, zoo meldt de Engelsche berichtendienst, heeft besloten haar oorlogssterkte te land, in de lucht en ter zee te verdubbelen. Britsche deskundi gen zijn op weg naar Canada om van advies te dienen bg den bouw van torpedo jagers voor.de Canadeesche marine. Matsoeoka, de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, opende te Tokio de conferentie waarin de regeling van het geschil betreffende Thailand en Fransch Indo China werd behandeld (Foto Weltbild) Fransch Indo China staat gebieden aan Thailand af. Als besluit van de vredesconferentie van Tokio heeft de voorlichtingsdienst der Japansche regeering een communiqué uit gegeven, waarin eerst in het kort op het verloop van de op 7 Februari geopende conferentie wordt ingegaan. Het op 24 Februari van Japansche zgde voorgelegde laatste bemiddelingsvoorstel is tenslotte met kleine wijzigingen aangenomen en zoo als gemeld, gistermiddag onderteekend. Vervólgens geeft het communiqué de hoofdpunten weer 'van het dóór beide partijen aangenomen voorstel, volgens hetwelk Frankrijk aan Thailand zal afstaan het gebied van Paklay, zooais nader bepaald in artikel 2 van de overeenkomst tusschen Frankrijk en Siam van Februari 1904, alsmede ge bieden in Noord-Westelijk, Westelijk en Zuidwestelijk Cambodja, zooals zg on geveer door Siam zijn afgestaan in 1904 en 1907. Het groote meer wordt door de nieuwe grens slechts geraakt op zijn Noordweste lijke punt. Alle afgestane gebieden worden gedemilitariseerde zones, waarin staats* burgers van Frankrijk en Fransch Indo- China gelijke rechten en plichten genieten als Thailanders. Thailand verplicht zich de graven van het koningshuis van Loeang- Prabang, die in het afgestane gebied lig gen, te beschermen en in stand te houden. In een andere paragraaf wordt de grens vastgesteld in de rivier de Mekong, waar bij bepaald wordt, dat de beide eilanden Khong en Khone, onder souvereiniteit van Thailand, gemeenschappelijk door Frankrijk en Thailand bestuurd worden. In verband met de onderteekening van de overeenkomst heeft een briefwisseling plaats gevonden tusschen Japan eener zij ds en Frankrijk en Thailand anderzijds, waaruit blijkt, dat een overeenkomst be reikt is ter handhaving van den vrede in Oost Azië, alsmede voor een nauwere samenwerking tusschen de drie landen, en dat Japan het definitieve karakter van deze overeenkomst garandeert. Behalve dat de overeenkomst bevorderlijk is voor de rust in Oost Azië, draagt zij bij tot het herstel van de nagestreefde nieuwe orde ning en rust in de wereld. IERSCHE MINISTER NAAR AMERIKA. De Iersche minister van landsverdedi ging, Aiken, is gisteren per vliegtuig naar de Ver. Staten vertrokken voor het bestu- deeren van de mogelijkheid, daar wapens en voorraden voor Ierland fce koopen. O.a. zou Ierland tarwe, machines en industri- eele grondstoffen willen koopen. GEEN BULGAARSCHE CAVALERISTEN OVER DE GRENS. In Bulgaarsche militaire kringen wordt de bewering van een deel der buitenland sche pers, dat Bulgaarsche cavalerie-afdee lingen zich op Joego-Slavisch gebied heb ben begeven, ongerijmd genoemd, meldt het D.N3.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1