AKKEÜÏJE Gemengd Nieuws Neem'n Het geheim van het doodelijke WELDE JACHT OP FIETSENDIEF. Zaterdagavond moest in Den Haag een jong mèisje boodschappen doen in een kruidenierswinkel. Zij liet haar fiets onbe heerd buiten staan en dat was voor een rijwieldief aanleiding om er met het kar retje van door te gaan. Het meisje had dit echter in den winkel gezien en zette een achtervolging in. De dief zou even wel in zyn opzet geslaagd zijn, als niet op een hoek de 14-jarige jongen P. de Haan had gestaan, aan wien het meisje in het kort vertelde wat er gaande was. De jongen sprong direct op zijn rijwiel en haalde den vluchtende in. Hy riep hem toe, dat hij moest stoppen, doch de dief schonk hier geen aandacht aan. De jon gen bleek echter uit het goede hout ge sneden te zijn en hij reed vervolgens den man in de wielen. Eenige burgers kwa men er nu aan te pas, onder wie zich ook een politieagent in burger bevond. Deze arresteerde den rijwieldief, die bleek te zjjn de 66-jarige J. H. zonder beroep, die zich reeds vele malen aan rijwiel diefstallen, opensluitingen en diefstallen heeft schuldig gemaakt en deswege een groot gedeelte van zyn leven in de ge vangenis heeft doorgebracht. De man is in vóorloopige bewaring ge steld. Dank z\j het kranig optreden van den jongen is een berucht lid van het dieven gilde weer voor een poosje uitgescha keld. COMPLOT VAN KETTINGHANDELAREN ONTDEKT. Rechercheurs en controleurs van den centralen crisiscontróledienst hebben op het einde van de vorige week opslagplaat sen in de Zaanstreek, den Beemster, Eg- mond en Castricum bij kettinghandelaren 337 kazen, 500 kg. varkens- en rund- vleesch, 35 kisten abrikozen, 23 vaten zeep en zeepcrême, een partij- inlandsche tarwe, 100 k.g. zeeppoeder en 2000 stuks toiletzeep in beslag genomen. Deze artike len werden tegen een veel te hoogen prijs bulten de distributie aan den man ge bracht. Tegen tien leden van het complot is procesverbaal opgemaakt, ter zake van overtreding van de hamster- en prflsop- drflvingswet, de distributiewet en het voedselvoorzieningsbesluit. De recherche had een tip gekregen en onderhandelingen over den verkoop werden aangeknoopt. Een van de politiemannen zag kans als taxichauffeur de heeren te ver voeren naar de verschillende verblijfplaat sen, toen de asph-antkooper met interna tionale relaties de partij wilde zien, al vorens tot koopen over te gaan. Voor een /aarde van 5000 gulden kon in beslag worden genomen. De goederen zfln aan de gewone distributievoorraden toegevoegd. VERSCHILLENDE INBRAKEN IN ENSCHEDE. De laatste dagen zijn in Enschede ver schillende inbraken gepleegd. Zoo Is o.m. ingebroken in een kleeding- magaztjn, waar een groot aantal kleding stukken werd ontvreemd. waaronder costuums en jassen. Bovendien werd een bedrag aan geld buitgemaakt. Verder werd ingebroken in een winkel waar de daders zich door inklimming toegang verschaften. Een bedrag van 290 gulden wordt vermist. Voorts is nog by de politie aangifte ge daan van diefstal van een serie monsters ter waarde van 300 gulden uit een collectie, welke in een garage van een hotel stond. DUUR ZAAGSEL. De Rotterdamsche politie heeft den 39- jarlgen W. O., een goede bekende van de recherche, aangehouden toen hij probeerde oen Schiedammer voor zevenhonderd gul den een kistzaagsel te verkoopen. De man was Donderdag jl. in relatie ge komen met A. P. uit Schiedam, dien hij in een café sprak en wien hij voor vijfhon derd gulden vijfhonderd kilo rozijnen zou leveren. Toen de vijfhonderd gulden be taald waren deelde hij - den kooper mede, dat hij eigenlijk liever thee zou leveren, en- tenslotte kwamen de mannen overeen, dat een kist met vijftig kilogram thee geleverd zou worden voor den 'prijs van 700. De kooper begaf zich den volgenden morgen naar een adres in de Pupillen- straat, waar hem gezegd werd, dat de thee nog niet gearriveerd was. Zaterdag werd hem een dichtgespijkerde en in een lap jute gewikkelde theekist aangeboden, waarna men hem vroeg de resteerende 200 te voldoen. Toen de Schiedammer de kist echter opende bleek deze zaagsel te bevatten. Na aangifte te hebben gedaan herkende hij uit een reeks politie-foto's den verkooper, die spoedig gearresteerd werd. De man zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. HET SPOORWEGONGELUK IN CHILI. 20 dooden. Volgens de laatste berichten zijn bij het spoorwegongeluk in de nabijheid van Ca- lera, een klein spoorwegstation aan de Chileen8che kust, 20 personen om het leven gekomen. Bovendien zijn 60 personen ge wond, van wie 7 zware verwondingen be kwamen. GASTVRIJE WEDUWE VAN HAAR SIERADEN BESTOLEN. Drie heeren, die nog niet lang tot den kennissenkring van de weduwe S. aan de Naarderstraat te Hilversum behoorden, waren Woensdag bij deze weduwe op be zoek. Het werd te laat om, zonder het uit gaansverbod te overtreden, naar de hoofdstad terug te keeren. De weduwe verleende den drie heeren gastvrijheid en zij kregen een der kamers op de bovenver dieping. Donderdagochtend' vroeg vertrok ken zy. Dienzelfden dag echter kwam de gastvrouw tot de ontdekking, dat haar sieraden waren verdwenen. Het kon haast niet anders of de gasten moesten van deze verdwijning meer weten. Zij stapte naar de politie, maar het onderzoek werd aanvan kelijk bemoeilijkt, dooordat de benadeelde de namen der bezoekers niet kende. Men wist echter, dat de Amsterdammers dik wijls in een café aan het Rembrandtplein in de hoofdstad vertoefden. Derhalve toog de recherche op onderzoek en inderdaad trof men er Vrijdag een der heeren aan. Hij werd door de weduwe die met den rechercheur was meegegaan herkend. De man werd gearresteerd, doch ont kende hardnekkig, iets van de sieraden af te weten. Hij kon echter niet anders dan de namen van de twee vrienden opgeven. Deze werden aangehouden. Het duurde daarna niet lang. of een bekentenis volgde. Twee van de drie bleken zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt, de derde was onschuldig. De sieraden, ter waarde van enkele honderden guldens, ble ken verkocht te zijn. Zij werden achter haald by handelaren en particulieren in Amsterdam. De twee gearresteerden, J. K. en C. S., zijn ter beschikking van den commissaris van politie te Hilversum gesteld. DIEVEN IN DEN NACHT. Vrijdagnacht hebben diefachtige elemen ten in Amsterdam weer hun slag geslagen. Gebruik makend van de volkomen rust in het nachtelijk uur ztjn zy met groote bru taliteit enkele magazijnen binnengedrongen en hebben daar gestolen wat van hun ga ding was. Door het verbreken van twee sloten kwa men zt) in een levensmiddelenmagazijn aan de Prinsengracht. Waarschijnlyk zijn de dieven hier gestoord, want zij hebbèn geen kans gezien iets mee te nemen. In een koffiebranderij aan de Lynbaans- gracht richtten zy meer schade aan. Zy zagen kans hier 875 k.g. ongebrande koffie en 45 kg. gebrande koffie weg te halen. En tenslotte kwam een radiowinkel in de Marnixstraat er ook slecht af. Hier forceer den de dieven de straatdeur, drongen bin nen en wisten drie kostbare Philips radio toestellen te stelen. VERDRONKEN, De timmerman H. J. uit "Huissen (by Arnhem) is bij het overzetten van den Ryn by Arnhem te water geraakt en ver dronken. Hij was ongehuwd. VOOR RUIM DERTIG DUIZEND GULDEN AAN GOEDEREN GESTOLEN. By een inbraak in een beddenmagazyn te Amsterdam zyn negen wollen en 18 kunstwollen dekens ontvreemd met een ge- zamenlyke waarde van ongeveer 200 gul den. Uit een opslagplaats werd een groote party kleeden, w.o. divankleeden, tafelkle den en schoorsteenkleedjes, gestolen met een totale waarde van ongeveer duizend gulden. De taak van het rijksbureau voor hotel-, café-, restaurant- en penslonbedrijf. De Nederlandsche vakbond van pension houders hield dezer dagen te 's-Gravenhage een druk bezochte algemeene vergadering, waarin de directeur van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pen- sionbedrijf, de heer F. A. Pfeifer, een rede hield over „De taak van het ryksbureau". Teneinde de stichting voor voedselvoor ziening, welke zich met de productie en distributie van voedsel bezighoudt, van voorlichting te kunnen dienen, werd het noodzakelijk het ryksbureau vor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedryf in het leven te roepen om de belangen van deze bedryfstakken by genoemde stichting te kunnen behartigen daarnaast komt de behartiging van de belangen der verschil lende bedrijven in meer algemeenen zin. Van den aanvang af bleek een moeiiyk- heid voor het ryksbureau gelegen te zijn in het feit, dat een definitie van een pension niet was te geven. Door middel van ver plichte inschryvlng voor alle bedrytfen komt men tot een overzicht van de ver schillende bedryfstakken en eerst daarna zal een juiste afbakening en indeeling in de rubrieken, zooals hotels, pensions en loge menten mogelijk zyn. Om als hotel te wor den ingeschreven moet voéding en inwoning verstrekt worden hoofdzakelyk op korten termyn. Tevens moet aan bepaalde wei stan dseischen worden voldaan. Is dit laat ste niet het geval, dan wordt men Inge deeld in de rubriek logementen, tenzy men in hoofdzaak kost en inwoning verstrekt op langen termyn, waardoor men in de rubriek pensions zal worden ingedeeld. Eveneens zal op het beroepsmatige karak ter van het bedryf worden gelet. Door de inschrijving zal het mogelijk zyn aan de erkende seizoenbedrijven voor- deelen op het gebied der distributie te ver schaffen. Ook kan dc veelal moordende concurrentie van nlet-beroepspensionhou- ders dan eerst met de juiste middelen wor den bestreden. Den Koninklyken Nederlandschen Mid denstandsbond werd verzocht zich te willen belasten met de organisatie van een lan- delyken bond, welke werd opgericht op 5 November 1940. Dat deze vakbond zijn taak naar behooren kan en wil vervullen, biykt uit de regeling der omzetbelasting, waarvoor door den N.V.P. aan het ryks bureau van advies werd gediend. Dit voor stel werd inmiddels goedgekeurd, waar door pensionbedrijven het recht verkregen de tarieven met een zeker percentage te verhoogen. Bouwmaterialen. De directeur van het ryksbureau voor bouwmaterialen heeft besloten de thans van kracht zynde ontheffing van liet ver bod zonder een van hem verkregen schrif telijke vergunning bouwmaterialen te verkoopen of af te leveren mede in te trekken ten aanzien van metselsteen, kalkzandsteen en straatklinkers, voor zoover betreft den verkoop of de leve ring dezer producten naar Duitschland. Derhalve zal tot. nader order de verkoop of de levering der genoemde producten naar Duitschland slechts zyn toegestaan met schrifteiyke vergunning van meerge- noemden directeur. Vaste stemming op de Amsterdamsche beurs. De ontwikkeling van den politieken toe stand was ongeveer in overeenstemming geweest met de aanwijzing, welke do be richten dienaangaande gedurende de laat ste weken gaven. Ter beurze oefende zij dan ook geen byzonderen invloed uit. Het zakenverkeer was van kalmen aard, maar evenals in het laatste gedeelte van de achter ons liggende week bestond ook gis teren een vaste stemming. Er was vrijwel geen aanbod, terwyi daartegenover eenige vraag bestond. De kooplust was wel niet groot, maar dc markt is tegenwoordig zoo eenzydig georiënteeerd, dat er dikwyis niet veel behoeft te gebeuren, om flinke koers- verschuivingcn te voorschyn te roepen. De vaste markttendens kwam In de eerste plaats tot uiting in het koersverloop van H.V.A.'s, die ten opzichte van Zaterdag opnieuw belangryk hooger waren. De hoo- gere koersen lokten echter wat aanbod uit, zoodat zich een inzinking voltrok. Maar daarna werd toch weer goed weerstand geboden en uiteindelijk was dit slot toch weer hooger dan Zaterdag. De overige cultuurwaarden waren goed gedisponeerd. In de tabakken ging weinig om, maar dit kon niet beletten, dat de koersen enkele punten naar boven kwamen. Olie's gaven vrywel aanhoudend kalmen handel te aan schouwen. Na pryshoudende opening steeg de koers, doch ook hier bleef de beste pry's niet gehandhaafd. De scheepvaartrubriek was stil. De affaire in industrieelen was van kleine afmetingen, AKU's waren goed pryshoudend, maar gemiddeld weinig ver anderd. Unilevers een kleinigheid hooger, de Philipsaandeelen ongewyzigd. Het onregelmatige verloop van Wall- street vormde geen beletsel voor een koers- verbetering der Amerikaansche waarden, vooral de staalaandeelen waren by de ope ning vast van toon. De koers liep nader hand wel iets achteruit, maar per saldo bleef toch nog een flinke koerswinst over. Koperaandeelen en spoorwegshares goed pryshoudend. Voor Nederlandsche beleggingen, in het byzonder het eerste rangs materiaal, be stond eveneens een vaste stemming. De nieuwe 4 procents obligatiën werden nog tameiyk druk verhandeld. De gestaffelde leening bleef de opwaartsche koersbewe- ging, waarmede verleden week een aan vang was gemaakt, continueeren. De ove rige jongere emissies, alsmede de oude schuld en obligatiën Nederl.-Indië, waren meeren<3|els hooger. Proloi%atie 2% Bataafsche Petr. My. Obl 379% A Amsteixïamsche Bank 109% A K.M. De Schelde Nat. Bez. 66% A Houthandel Alberts 102% C Union Pac Rr. 80 Nederland le lng 1940 4 98% Nederland 2e lng 1940 4 95% Nederland met bel. fac. 1940 4 98% NecL a 1000 1938 (3%) 3 86% Indië 1000 1937 3 87% A Koloniale Bank 169% A Ned. Ind. Handelsbank 120% C Ned. Handel My. 119% A Van Berkels Pat. 48 C Calvé Delft 64% A Lever Bros en Unilever 106% A Philips Gloeil. Gem. Bez. 191 C Am. Car Foundry 28% C Anaconda Copper 27% C Bethlehem Steel 79% C General Motor 49% C Kennec. Copper 34% C North Am. Aviation 15% C Rep. Steel 32% C Un. States Steel 61% C North Ara. Cy. 17% A Kon. Petroleum My. 219% C Contin. Oil Cy 17% C Philips Petrol. 32% C Shell Union 11% C Tide Water Ass. OU 9% A Ned. Scheepvaart Unie 164% A Handëlsver. Amsterdam 407 A Ned. Ind. Suiker U. 243 A Deli Batavia My. 177 C Dell My. f 1000 232% A Senembah My. 193 C Pennsylv. Rr. 24 C Amsterdam Rubb. 258% A Hessa Ruboer Mij. 133 A Serbadjadi Sura Rubb. 121 Nederland 1941 4 100 97% Nederland 1941 4 f 500 97% Nederland 1941 4% 1000 97% De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weerw macht maakt bekend: Het luchtwapen heeft Zondag overdag en in den nacht van Zondag op Maan. dag zyn gevechtshandelingen tegen mili taire doelen in Groot-Brittannië en in het zeegebied rondom de Britsche eilanden met succes voortgezet. Een sterke for. matie gevechtsvliegtuigen deed ondanks de moeiiyke weersgesteldheid en den he. vigen afweer met groot uitwerking een aanval op belangrijke militaire installa» ties in Londen. Een andere aanval was gisternacht ge- richt op de inrichtingen der Staatswerf van Portsmouth. Door bomtreffers van middelbaar en zwaar kaliber ontstonden groote branden. Verkenningsvliegtuigen vielen aan de Oostkust van Schotland een konvooi aan en beschadigden twee sche pen ernstig. Ten Zuiden van Plymouth werd een groot koopvaardij schip met bom men bestookt. Bij aanvallen op vliegvel den in Zuid-Engeland verwoestte het luchtwapen hangars en schuilplaatsen. De havenwerken van verscheidene steden n Zuid-Engeland en Schotland werden krachtdadig gebombardeerd. Licht Duit sche gevechtsformaties vernielden bü den aanval op een vliegveld op het eiland Malta drie Britsche jachtvliegtuigen en schoten oen hangar in brand. Ook de ha venwerken van La Valetta kregen bom treffers. Ver dragend geschut nam een vijandelijk konvooi in de straat van Dover onder vuur. Batterijen van het leger noop ten eenige Britsche schepen, welke gister nacht de kust van het Kanaal probeer den te naderen, terug te keeren. De vijand vloog noch overdag noch des nachts het gebied van het Duitsche rijk en de bezette gebieden binnen. HET ITALLAANSCHE. In zyn weermachtsberichfc no. 276 maakt het ïtaliaansche hoofdkwartier het volgende bekend: Aan het Grieksche front optreden van infanterie en ai'tillerie in de onderschei dene sectoren van het elfde leger. In den sector van het negende leger hebben wij tijdens een actie van plaatselyk karakter krijgsgevanenen gemaakt en wapens ver overd. Talrijke Italiaansche luchtformaties hebben een artilleriepos t, loopgraven, ge mechaniseerde strydmiddelen, kampen en vyandelyke troepen hevig gebombardeerd en met machinegeweren beschoten. Op een belangrijke vijandeiyke basis zyn bom men geworpen. Tijdens luchtgevechten zijn vjer vyandelyke jagers van het type Gloster ncei'gehaald. Toestellen van het Duitsche luchtwapen hebben het vlieg veld Tavenezia op Malta gebombardeerd, waarbij drie vliegtuigen op den beganen grond vernietigd werden en een hangar ernstig beschadigd word. In Noord-Afrika zyn vyandelyke pant serwagens, welke Dzjaraboeb probeerden te naderen, door het vuur van onze ar tillerie op. de vlucht gedreven. Onze vlieg tuigen hebben vijandelijke vliegvelden en vijandelijke marinebases in Cyrenalca ge bombardeerd. Op 8 Maart heeft een for matie van het Duitsche 'uchtwapen con centraties van Engelsche vc tuigen met machinegeweren beschoten. Vijandelyke vliegtuigen hebben Tripolis en Zuara ge bombardeerd, waarby drie personen ge dood en twee gewond werden. De schade is gering. In Oost-Afrika valt een groote activiteit van patrouilles aan het Noordelijke front waar te nemen. De vyand heeft lucht aanvallen ondernomen op Harrar en Dired&wa zondet dat schade werd aan gericht. Te Diredawa is een Britsch vlieg tuig door onzen luchtafweer neergescho ten. JAPAN HERDACHT DEN SLAG VAN MOEKDEN. Uit Tokio meldt Domei. In geheel Japan werd gisteren gevlagd ter gelegenheid van den 36sten verjaardag van den beslissen- den slag van Moekden in den Russisch- Japanschen oorlog. Deze dag is aangewezen als de dag van het leger. Er werden ver schillende optochten, feesteiykheden en le zingen gehouden. 9«f DOOR FRANK F. BRAUN. 2) „Een zelfmoord is volkomen uitgesloten," zei hij. „Daarom heb ik me met de per- soonlykheden van Peter Braubach en Joa chim Fabreani niet lang opgehouden. Otto Horn, die candidaat in de rechten is en op een advocatenkantoor werkt, heb ik verhoord, collega Went heeft den Hon- gaarschen student voor zijn rekening ge nomen. In den grond zyn hun verklarin- gen geiyk." Hij sloeg de bladzyde om en las luidt „Verhoor. In de moordzaak Fabreani heb ik op myn bureau den candidaat in de rechten Otto von Horn verhoord, die werkzaam is op het advocatenkantoor van mr. Uleschot." Kybander sloeg een paar regels vluchtig over. „Geboren op 10 Janu ari 1915 Paspoort in orde Goed Getuige verklaart het volgende Op Zaterdag 4 September telefoneerde mijn vriend Joachim Fabreani mij op het kantoor van mr. Uleschot om mij uit te noodigen, deel te nemen aan een auto tochtje op dienzelfden middag. Hy zeide my, dat zyn stiefzuster Angelica, verder mejuffrouw Inge Lotter, Peter Braubach cn Ladislaus Marczali van de party zou den zyn. Genoemde personen waren my bekend en ik stemde toe. Wy troffen elkaar om vier uur voor het huis van mevrouw Fabreani. „wy hadden twee auto's tot onze be schikking. Ik nam in den auto plaats die door Joachim bestuurd werd. Naast my zat Peter Braubach; voor mij Inge Lotter. In den tweeden auto zaten Ladislaus Marczali aan het stuur en Angelica Fabreani. ;,Wij kwamen tegen vijf uur by het meer aan, reden een dorpje door en zet ten onze auto's neer bij den rand van het bosch, vlak aan den oever van het meer. „Terwyi de beide jonge dames bezig waren den meegebrachten mondvoorraad uit te pakken, haalde Joachim Fabreani .een flesch wyn uit de kofferruimte van zijn auto en zelde: We.zullen eerst een hartversterking nemen. „Hy opende de flesch. Ik weet zeker dat de flesch onaangebroken en stevig ge kurkt was, want Joachim had moeite, de kurk eruit te krygen. „Hjj schonk zes glazen vol, die hy uit een picnickoffer te voorschyn had gehaald. Wy klonken en dronken ieder uit ons glas. Eerst nu merkte ik, dat het vermouth was, die Joachim had ingeschonken. Ik houd daar niet erg van en nam maar een klein slokje. De wyn smaakte bitter; maar ik zou niet kunnen zeggen, dat hy opvallend of ongewoon bitter smaakte. Joachim Fabreani, Peter Braubach, La dislaus Marczali en de beide jongedames dronken hun glas leeg. Brrzelde Joachim Fabreani, terwyl hy rilde, wat een bocht! Do anderen zeiden niets, wat op den wyn betrekking kon hebben. „Reeds korten tijd daarna werd Joachim Fabreani onpasseiyk. Hy begon te klagen over suizen in de ooren, maar ging daarna in het gras liggen en zeide, dat het wel over zou gaan. „Peter Braubach nam my by den arm. Hoor eens, zei hy, ik voel me niet lekker. Wil JU de meisjes even op een afstand houden? Ik ga het bosch in, want ik ge loof, dat ik moet overgeven. „Ik kan hier nog aan toevoegen, dat ik met Peter Braubach niet intiem bevriend ben. Wij zien elkaar maar zelden. „Peter Braubach liep niet heelemaal tot in het bosch door, doch hij ging naast Joachim Fabreani in het gras liggen. „Hoe lang dat alles duurde, kan ik niet zeggen. De jonge dames riepen ons voor de thee, die wy in thermosflesschen had den meegenomen. „Maak toch wat voort, drong Angelica Fabreani aan, dan kunnen we nog even zwemmen. Ze trad daarbij op haar stief broeder Joachim toe. Plotseling uitte zij een schreeuw. Wij liepen op haar toe. Joachim Fabreani lag op zijn rug, zyn ge zicht had een onnatuurlijke kleur, hij hygde en kneep zyn handen in kramp achtige bewegingen dicht. Wy richtten hem op daarop begon hy om zich heen te slaan, hy viel weer terug, wentelde zich in het gras om en bleef plotseling liggen. Hy was dood. „Toen wc nog heelemaal in de war naast hem stonden, begon met Peter Braubach hetzelfde. Alleen gedroeg hy zich daarby niet rustig zooals Joachim Fabreani, doch Braubach riep luid: „Ik ben vergiftigd. Myn maag verbrandt, help me. Een dok ter, red me toch. een dokter Toe „Ik zei vastberaden: Vlug alles weer in pakken. We leggen Joachim en Peter Braubach achter in den grooten wagen. Ik zal wel sturen, of Angelica, dat komt er niet op aan. We moeten opschieten. Dadeljjk naar de stad, naar het dichtst- byzynde ziekenhuis! wy reden weg. Inge Lotter en Marczali pakten de dekens by ejkaar. „wy reden naar het Sint-Hildegarda- ziekenhuls. Daar wilden ze Joachim Fa breani eerst niet opnemen, maar wy zei den dat er pogingen moesten worden aan gewend om hem weer tot leven te bren- fen, en zoo namen ze hem met Peter raubach tezamen op. Daar ik myn ry- bewys by mü had, reed ik den auto naar de my bekende garage, waar Joachim Fabreani hem gehuurd had, en nam tege lijk op my, mevrouw Fabreani, de stief moeder van Joachim, van het voorge vallene op de hoogte te brengen. De oude dame reed dadelijk naar het ziekenhuis, waar Angelica gebleven was. „Ik ben daarop naar huis gegaan. Later heb ik telefonisch naar den toestand van de beide patiënten geïnformeerd. Ik kreeg te hooren, dat Joachim Fabreani dood was en dat Peter Braubach misschien nog in leven gehouden kon worden. „Ik verklaar nadrukkelijk, in antwoord op mij gestelde vrogen, dat ik niet weet, hoe Joachim Fabreani en Peter Braubach het vergift hebben binnengekregen, ik neem echter aan, dat het in den wyn heeft gezeten. Ik heb niemand gezien die iets in den wyn gedaan heeft. Ik ver denk ook niemand. Ikzelf was met Fa breani al verscheidene jaren goed be vriend. Ik ken hem als een goedhartig persoon, die naar myn weten geen vyan- den gehad heeft, die hem naar het leven zouden staan. In antwoord op een nadere vraag ver klaar ik, dat ik hot voor uitgesloten houd, dat iemand, die aan ons uitstapje deelnam, als dader of daderes in aanmerking komt. Joachim Fabreani heelt de vermouth zelf uit een gewone vermouthflesch in de glazen geschonken. De glazeu zyn, voor zoover ik my herinner, vóór hem door niemand aangeraakt." Hoofdinspecteur Kybander liet het dos sier, dat hy in zyn hand had, zakken. Hy ging echter dadclyk daarop verder „Dan komt het rapport van het schei kundig laboratorium van dr. Lange, dat aldus luidt „Dö aan mijn laboratorium op 6 dezer voor onderzoek verstrekte 0.82 deciliter vermouthwjjn bevat geen bestanddeelen, die voor het menscheiyke organisme scha- delyk zyn. Artemisia absinahium (ab- sinthiïnewerd vastgesteld in hoeveel heden, die voor likeurwijnen gebruikelijk zijn. De analyse van de onderzochte vloei stof gaat hierby." De hoofdinspecteur legde ook dit blad papier weg. „Ik moet hierby nog opmerken," zei hy, „dat wy tot onzen spijt slechts gelegen heid hadden, alleen de vermouth, die zich nog in de flesch bevond, te laten onder zoeken. De glazen, die ik graag in beslag had genomen, waren al omgewasschen, toen ik dat wilde doen." „Wie had ze omgewasschen?" onderbrak de commissaris hem. „Het dienstmeisje van mevrouw Fa breani. Ze had al het picnicgerei, dat in derhaast by het plotselingo vertrek in den picnickoffer was gegooid, eruit ge haald, omgewasschen en weer op zijn plaats in den koffer neergelegd." „Jammer. Heeft iemand het meisje daar toe opdracht gegeven?" „Blykbaar de oude damo, mevrouw Fa breani. Zy is de weduwe van een gene raal", voegde Kybander erbij. „De ande ren waren, denk ik, niet thuis." Hy keek strak naar zijn dossier. „Daar zou een plausibele beweegreden voor kun nen zijn," meende hij. „De auto met vier zitplaatsen was niet van Joachim Fabreani. Hy had den wa gen gehuurd. De Fabreani's hebben wel een eigen auto, maar die heeft maar twee zitplaatsen. Die auto behoort aan de doch ter, staat althans op haar naam. Toen de huurauto nu teruggebracht moest wor den, sprak het vanzelf, dat de picnic-- koffer, de glazen en alles, wat er nog meer in zat, eruit genomen moesten worden." „Hoe oud is mevrouw Fabreani?" in formeerde de commissaris. De vraag scheen met het voorgaande geen verband te houden, maar Kybander begreep de bedoeling. „Veertig jaar", ant woordde hy. De beide mannen keken elkaar aan. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6