WINTERHULPIPNEDERIAND Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Dinsdag 11 Maart 1941 UTRECHTSCHE VOORJAARSBEURS 1941 GEOPEND. Rede van mr. J. Milius. Hedenmorgen is onder enorme belang stelling de 44e Nederlandsche jaarbeurs, de voorjaarsbeu rs 1941, geopend. Ter gelegen heid hiervan heeft het lid van de directie van de Nederlandsche jaarsbeurs, mr. J. Milius, bij ontstentenis door ziekte van den heer W. Graadt van Roggen, lid van den raad van beheer, een rede voor de peTs uitgesproken, waaraan wij h^t volgende entle enen- Aangemoedigd door de resultaten van de najaarsbeurs in oorlogstijd gehouden, was het jaarbeursbestuur zoo zeker van de energie, de vindingrijkheid, de bekwaam heid en het aanpassingsvermogen van het Nederlandsche industrieele bedrijfsleven, dat men niet mocht nalaten een voorjaars- beurs te organiseeren. De barometer voor jaarbeursdeelneming stond ditmaal hoog. De oude, bekende, met het jaarbeursinstituut zoo vertrouwde deelnemers meldden zich in onverzwakte mate aan- Nieuwe groepen en tal van indi- vidueele nieuwe deelnemers voegden zich bij deze kern en aldus liet het zich bij het voortschrijden der maanden van voorbe reiding aanzien, dat, wat de deelneming betreft, de voor jaarsbeurs 1941 een der be langrijkste beurzen in de jaarbeursge schiedenis der laatste jaren zou gaan worden en de beschikbare ruimten, zoowel in de gebouwen, als op het open terrein, nagenoeg volledig zouden worden bezet. Evenals in 1916 en daarna, zoo ver volgde spreker, moet de Nederlandsche in dustrie trachten het beste er van te maken en zij moet al haar energie en vindingrijk heid aanwenden om zoo goed mogelijk te voorzien in datgene, waaraan de Neder landsche samenleving dringend behoefte heeft. Ook de handel ziet zich, evenals in de beginjaren van het instituut, voor de noodzakelijkheid gesteld in verhoogde mate naar binnenlandsche leveranciers té zoeken of op andere wijze zijn voorraden aan te vullen, dan wel op andere arti kelen over te gaan. Onder deze omstandigheden is de op gave der Nederlandsche jaarbeurs thans alsook in de eerste jaren van haar bestaan in het bijzonder industrie en handel in nauw persoonlijk contact te brengen en aldus vraag en aanbod zoo goed mogelijk te bevredigenbekendheid te geven aan nog bestaande of nieuw opgekomen mo gelijkheden, welke voor de behoeftevoorzie ning op economisch gebied aanwezig zijn of in 't uitzicht worden gesteld; een be- bemiddelingsinstantie te bieden, opdat in persoonlijk overleg producent en distri- buant de technische en commercieele bruik baarheid, de afzetmogelijkheid van het nieuwe artikel kunnen beoordeelen en dit op zijn mérites toetsen. Persoonlijk con tact tusschen nijverheid en handel is voor al voor het nieuwe artikel thans meer dan ooit op zijn plaats en vereischt Hebben vervoersmoeilijkheden de kansen tot snel en regelmatig overleg aanzienlijk ver- ninderd, de jaarbeurs biedt door haar ge concentreerd aanbod, op overzichtelijke wijze gerangschikt, in korten tijd, met de minste kosten en op de meest eenvoudige wjjze, op één plaats in het centrum des lands, thans zeker de beste kansen voor een succesvol, efficient en rationeel zaken doen. Het beeld, aldus de heer Milius, hetwelk de voorjaarsbeurs 1941 biedt, getuigt van den onverzwakten wil van het industrieele bedrijfsleven om velerlei en ernstige moei lijkheden ten spijt, zijn taak in het belang der samenleving voort te zetten. Meer en meer wordt de jaarbeurs spiegelbeeld van Nederlands industrieele mogelijkheden Hoe volkomener én vollediger het jaarbeurs beeld, uit oogpunt der industrieele deelne ming bezien, zal worden, hoe doeltreffender de belangen der nijverheid zelve daardoor zullen worden gediend, immers de mate. van vraag en aanbod zijn in deze onaf scheidelijk verbonden. En de nationale pro paganda voor het land zal daarvan slechts voordeel trekken. In groote lijnen is de groepen-indeeling dezer voorjaarsbeurs dezelfde van die ha- rer voorgangsters. Nochtans geeft deze voorjaarsbeurs eenige opmerkelijke ver anderingen te zien door het optreden van belangrijke nieuwe groepen. Nieuwe deelnemers. In de eerste plaats moge gewezen wor den op de uiterst belangwekkende deel neming der Nederlandsche textielindustrie, welke onder den naam „het nieuwe beeld der Nederlandsche textielindustrie" met een collectieve inzending de geheele vierde verdieping van het derde jaarbeursgebouw inneemt. Deze groep legt een uitnemende getuige nis af van het aanpassingsvermogen. De vakkennis, de voortvarendheid en het ver nuft der Nederlandsche industrie. Door deze demonstratie zullen handel en consument kennis kunnen maken met de ze producten van kunstzijde en syntheti sche vezels, welke op zich zelf reeds, doch vooral nu wol en katoen schaarsch wor den, voor de markt van textiel- en confec- tiefabrikaten van de grootste beteekenis is. Een tweede nieuwe collectieve groep, wel ke eveneens op de vierde verdieping wordt aangetroffen, is die der fabribantencombi- natie FJ.V.A. (vereeniging van fabrikan ten en importeurs van verbruiksartikelen). Sprekende over de collectieve groepen, vroeg mr. J. Milius in het bijzonder ook aandacht voor de schoqpengroep, welke eveneens op de vierde verdieping op geluk kige wjjze aansluit aan de collectieve groep textiel. Daar bg de najaarsbeurs geble ken was, dat meer ruimte voor rustig za kendoen vereischt was, heeft de groep thans huisvesting gevonden in een reeks van te genover elkaar gelegen monsterkamers, waarbij evenals zulks bij de textielgroep en de voedings- en genotmiddelengroep het geval is, deze monsterkamers als éen geheel zijn opgevat en ter wille van de overzichtelijkheid en de propaganda voor het product de beslotenheid der monster kamers is verlaten. En ten slotte moge, wat de collectieve inzendingen betreft, zeker niet onvermeld blijven de deelneming van den bond voor kunst in industrie, welke ditmaal op de vtjfde verdieping is gehuisvest Ook ditmaal zal op deze voorjaars beurs weder een Indische afdeeling aan wezig zijn, dank zij de medewerking van het comité van uitvoering der Indische afdeel ing op de jaarbeurs en het Kolo niaal Instituut te Amsterdam. Deze af dee ling zal .de aandacht der jaarbeursbezoe kers vestigen op het systematisch anthro- pologisch onderzoek in den Archipel, op die resultaten, welke het toegepast natuur wetenschappelijk onderzoek ten bate van de inheemsche en Europeesche landbou wers in lange jaren van krachtige verk- zaaraheid heeft bereikt, zoomede op ge gevens, de tropische hygiëne betreffende. Ook zullen gegevens worden verstrekt in zake den aanvoer van Indische voort brengselen ten tg de van de vereenigde Oost Indische Compagnie. De buitenlandsche deelneming. Wat de buitenlandsche secties betreft, vervolgde de heer Milius, stemt het tot bgzondere en groote voldoening België, dat onder den invloed der tijdsomstandig heden met uitzondering van eenige indi- vidueele deelnemers bg de najaarsbeurs 1940 afwezig heeft moeten zgn, ditmaal wederom in den gebruikelijken omvang met een officieele Belgische groep, ge organiseerd door het ministerie van eco nomische zaken, vertegenwoordigd te zien. Een ook ditmaal weder naar inhoud en uiterlgk voorkomen voortreffelgk georgani seerde Duitsche officieele afdeel ing zal als gebruikeigk het voornaamste deel van de derde verdieping van het derde gebouw bezetten, waaraan zich een groot aantal individueele deelnemers aldaar en in de desbetreffende vakgroepen ondergebracht, zal aansluiten. In de officieele deelneming wordt meer in het bijzonder aandacht ge vraagd voor drukwerken en producten der kunstngverheidsindustrie, terwijl de indivi dueele deelnemers in de officieele groep met technische, huishoudelijke, mode- e.a. artikelen op de beurs zullen uitkomen. Plannen om te geraken tot een vergroote Duitsche groep moesten door gebrek aan de daarvoor noodige ruimte, onuitgevoerd blijven. Zwitserland zal in de Beatrixhal een overzicht geven van het industrieele pres tatievermogen des lands. De suggestieve uitbeelding van de omvangrgkheid en ver scheidenheid van het Zwitsersche productie apparaat zal haar economisch nut zeker niet missen. De onderhandelingen van het jaarbeurs- bestuur met Frankrgk, ten einde het mo- gelgk te maken, dat de voorheen gebrui- kelgke officieele Fransche deelneming ter voorjaarsbeurs weder zou kunnen worden hersteld, heeft helaas niet tot het ge- wenschte doel kunnen leiden. Wel zal de vereeniging van Nederlandsche wgnhande- laren op de vierde verdieping de Fransche wgnen ter expositie brengen, terwgi het comité der foire de Paris een inlichtingen bureau óp dezelfde verdieping hééft inge richt. Voorlichtingsapparaat. Het spreekt wel vanzelf, aldus spreker, dat onder de huidige omstandigheden in het bijzonder het overheids-, semi-over- heids- en particuliere voorlichtingsapparaat ter beurze een belangrijke aak te ver vullen heeft en het is mitsdien dan ook op ruime wijze vertegenwoordigd. De eischen, welke de tegenwoordige volkshuishouding en het huidig handelsver keer stellen, zoomede de vragen, welke rijzen naar aanleiding van de mogelijkhe den der huidige en toekomstige behoeften- voorziening zoomede omtrent de kansen van productie-distributie en verkeer voor de toekomst, stellen het nut eener goede, practische voorlichting in helder licht Dat de overheids, se mi-overheids- en particulie re voorlichtingsdiensten deze taak ter jaarbeurs zullen vervullen, verhoogt in aanzienlijke mate de waarde van het huidig jaarbeursintermediair. Belangwekkende cyfers. Na te hebben gesproken over de ver deeling der exposeerende groepen over de beschikbare ruimten, deelde de heer Mi lius mede, dat de 44e Nederlandsche jaar beurs 1912 deelnemers tdt en dat zij een oppervlakte van 17.420 m2 aan ex positieruimte beslaat Het aantal deel nemers is mitsdien slechcs 82 minder dan ter vorige voorjaarsbeurs. Deze geringe teruggang in het aantal is voornamelijk toe te schrijven aan het wegvallen van verschillende buitenlandsche groepen en individueele deelnemers, wier aantal met 162 terugliep, aan geringere deelneming van de zijde van de groep meubelen, het ontbreken van de groep uitvinders, bij wie thans, waarschijnlijk onder den druk der tijdsomstandigheden, minder belangstelling bestond en voor zoover deze zich aan melden, zoowel naar kwantiteit als kwa liteit niet voldoende waren om een groep te vormen en ten slotte door het ont breken van de groep non-ferro metalen. Dit verlies kon echter worden opgevan gen door aanwinst ingevolge genoemde nieuwe groepen en nieuwe individueele deelnemers, zoowel van binnenlandsche als buitenlandsche zrjde, hetgeen medebrengt, dat niettegenstaande een kleine teruggang in het aantal deelnemers vergeleken bij de 42e beurs, de ingenomen ruimte daar entegen die der vorige voorjaarsbeurs nog met 320 ra2 overtreft, waardoor, met uitzondering van een deel der vijfde ver dieping, alle overige ruimte in de ge bouwen, zoowel als op het terrein tot de laatste plaats is bezet. Dank zij het gedegen en belangrijk aspect, hetwelk de industrieele jaarbeurs deelneming biedt, mag een druk bezoek aan de beurs worden verwacht. Ook dit maal zgn tal van voorbereidende maat regelen getroffen om het vervoer der jaarbeursbezoekers zoo vlot mogelijk te doen verloopen en voor him huisvesting zorg te dragen, Ook ditmaal zijn facili teiten op den vervoersprijs verleend en een vijftal extra-treinen, uit verschillen de deelen van het land, ingelegd. Jaarbeurs en jaarbeursdeelnemers zijn gereed hun gasten te ontvangen en door het ter te beurze leggen contact samen te werken tot bevordering en versterking van het commercieele leven. Het wachten BOMMEN OP PORTSMOUTH. TJit Berlijn meldt het D.N.B.: In een communiqué van het Britsche ministerie van luchtvaart en dat van binnenlandsche veiligheid wordt medegedeeld, dat het optreden uer vijandelijke luchtmacht Maan dag in hoofdzaak tegen Z.O. Engeland en het Kanaal gericht was. In den vroegen morgen heeft de vijand bommen op een stad in de nabijheid van de Zuidkust ge worpen, waardoor „eenige huizen" bescha digd zijn. Ook op andere plaatsen zijn in den loop van den dag bommen geworpen. Naar het D.N.B. verneemt, heeft in den afgeloopen nacht een sterke afdee- ling van de Duitsche luchtmacht de Brit sche havenstad Portsmouth opnieuw aan gevallen. Belangrijke militaire doelen wer den met goed gevolg gebombardeerd. Men nam verscheidene groote en talrijke kleine branden waar. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN WEST DÜITSCHLAND. Uit Begijn meldt het D.N.B.: In den afgeloopen nacht hebben zwakke afdeelin- gen van de Britsche luchtmacht getracht, West-Duitschland binnen te vliegen, waar bij twee Engelsche toestellen werden neer geschoten. Door het afweervuur werden de vliegtuigen gedwongen, hun brand- en bri santbommen van groote hoogte en onge richt te laten vallen, zoodat aan militaire en voor den oorlog belangrijke doelen geen schade werd aangericht. Eenige woonhui zen zijn ingestort. Verscheidene huizen en een museum werden beschadigd. Verschil lende burgers zgn omgekomen of gewond. Ned. Indische Scheepvaart Mij-en onder militair toezicht. S.P.T. meldt uit Batavia: De gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië, jhr. mr. Tja-da van Starken- borgh Stachouwer heeft een verordening uitgevaardigd, volgens welke alle Neder- landsch-Xndischa scheepvaartmaatschap pijen gedurende den duur van den oorlog onder militaire wetten zullen vallen. Zg staan onder bevel van den marinecomman dant. De employés en zeelieden van ge noemde maatschappijen mogen gedurende den oorlog hun dienstbetrekking niet ver breken. is thans op het bezoek, dat zich zeker niet zal laten wachten, doch gereed zal zijn ook zijnerzijds de jaarbeursbemiddeling aan te grijpen. De belangstelling voor het instituut is stijgend, in vele milieux der Nederland sche samenleving en daarbuiten. Ook in die kringen welke met belangstelling de ontwikkeling van het instituut gadeslaan, al zijn zij daarbij niet direct zakelijk be trokken. Tal van officieele en officieuze bezoe ken aan de beurs uit binnen- en buiten land zgn toegezegd. In Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat op 29 Mei 1916 in de burgemeesters kamer te Utrecht het Nederlandsche jaarbeursinstituut ten doop werd gehou den. Het heeft in déze 25 jaren in den loop van dikwijls zeer snel en zeer aan zienlijk zich wijzigende omstandigheden getoond, de geschiktheid te bezitten zich aan die wijzigingen snel aan te passen en binnen de grenzen van zijn arbeidsveld aan het bedrijfsleven die diensten te kunnen bewjjzen, welke dit op een gegeven oogen- blik noodig heeft. Ook thans staat de jaarbeurs, de 44e, in de onafgebroken reeks van gedurende 25 jaren gehouden Nederlandsche jaar beurzen, gereed om er toe bij te dragen, dat de Nederlandsche ngverheid en de Ne derlandsche handel tezamen met de ter beurze vertegenwoordigde uitheemsche industrie, in de bestaande behoeften der samenleving zoo goed en zoo doeltreffend mogelijk zullen kunnen voorzien. Zij zal eveneens gereed staan, om de taak op zich te nemen, welke haar voor de toekomst zal wachten, als eenmaal vrede weer zijn vaan zal hgschen en onder nieuwe wereldverhoudingen het Neder landsche productie- en distributie-apparaat moedig en onvervaard zich voor zgn aan deel in het herstel en de verhooging der welvaart eener nieuwe maatschappij zal zien gesteld. Moge de 44e Nederlandsche jaarbeurs hiervan een daadwerkelijk bewgs geven, zoo besloot mr. J. Milius, en moge zg kun nen bgdragen tot een nieuwe ontplooiing der economische krachten, waarover ons volk rgkelgk beschikt, het vaderland en de samenleving der naties ten zegen. De komende hulslijstcollecte. De directeur-generaal van de W.H.N. heeft over de komende huislgstcollecte de volgende beschouwing gegeven. Er is gevraagd waarom de Winterhulp in de tweede helft van deze maand een zoo nauwkeurig voorbereide lijstcollecte langs de huizen houdt. Wel, eenvoudig hierom, omdat w\j aan de hand van vier maanden ervaring weten, dat vele aanvragen om hulpverleening nog niet in behandeling konden worden geno men en het daarom onze plicht en ons goed recht is duidelijk hoorbaar aan de deur van iederen Nederlander te kloppen, om dezen nood in het eigen volk te helpen ver zachten. De afgeloopen maanden hebben ons ook geleerd, dat een naar verhouding veel te klein gedeelte onzer samenleving bereid is, dezen nood door een allen en alles omvat tende actie te doen verdwijnen. Wg hebben, zooals reeds eerder werd medegèdeeld, in de eerste drie maanden van onze werkzaamheden rond drie mil- lioen gulden ontvangen, voor een niet on- langrgk gedeelte uit giften, buiten de bus-, huis- en straatcollecten van einde Novem ber en December en de huislgstcollecte van einde Januari om. Teneinde thans over de noodige middelen te kunnen beschikken, zijn naast de reeds gehouden bus-, huis- en straatcollecten, welke midden en einde Fe bruari plaats vonden, nog twee huislijst- collecten vastgesteld en wel van 1723 Maart en van 1520 April a.s. De actie voor dezen winter zal dan worden besloten met een bus-, huis- en straatcollecte op 2 en 3 Mei a.s. Een ieder weet, dat een lijstcollecte vroeger, in vrijwel het geheele land bg een vooraf uitgekozen groep inwoners eener gemeente werd gehouden en dat het overgroote deel van onze samenleving nim mer om een offer in dezen vorm werd ge vraagd. Wij meenen, dat evenals ieder, die in moeilijke omstandigheden verkeert, het recht heeft op onze hulp, ook iedere landgenoot het recht bezit om naar draagkracht op deze wijze te offeren. Deze lijstcollecte wil daarvan het be wijs zgn. Wij hebben daarom bepaald, dat vooraf de namen en adressen van alle gezinnen en alleenwonende perso nen op daartoe vervaardigde formulie ren zullen worden ingevuld, opdat ten eerste iedere landgenoot zich duidelijk voor oogen zal stellen, dat ook op hem of haar een beroep wordt gedaan ten behoeve van de medelandgenooten, die in nood verkeeren en ten tweede, om - te bereiken, dat de arbeid van de col lectanten hierbij zooveel mogelijk wordt verlicht. De nood is groot, dit getuigen de vele aanvragen, die by de plaatselijke direc teuren in de gemeenten worden ingediend. Naar ruwe schatting zouden minstens twee millioen gulden per maand in dezen winter ter beschikking moeten staan, wil deze actie door het volk ook werkelijk voor het het volk tastbare resultaten hebben. Het is verbazingwekkend, hoe weinig menschen zich bewust zgn van de omstan digheden, waaronder vele gezinnen leven. Het is even verbazingwekkend, hoevelen zich aan den socialen eereplicht onttrekken om door een spontane daad een einde te maken aan deze wantoestanden. Men beroept zich erop, zonder zich ia het vraagstuk te verdiepen, dat vele or ganisaties en de overheid op afdoende wijze de helpende hand bieden. O zeker, er wordt veel gedaan, maar van een spontane daad van het volk in zijn geheel is geen sprake. Anders zou het niet mogelgk zgn, dat van de kosten der armenverzorging (in het jaar 1938) door de kerkelgke en particuliere instellingen, die volgens de Armenwet 1912 de eerste hulp hebben te verleenen, slechts 15 werden gedragen, terwgl de overheid met ruim 85 aanvul lend moest bijspringen. D.w.z., dat per hoofd der gemiddelde bevolking, de eerste groep 1.32 en de overheid 7.90 in de kosten bijdroeg. Let wel, wij laten hier het vraagstuk van de ondersteuning aan werk- loozen geheel buiten beschouwing. Mede op grond van de kennis van deze cyfers is tot de Winterhulpactie besloten, teneinde de fundamenten te leggen van een groot sociaal bouwwerk, waarin de Neder landers over de vele scheidingsmuren heen elkaar de hand kunnen reiken. Het moge een ieder weldenkend Nederlander duidelijk zijn, dat hierdoor alleen de kracht kan groeien, die dringend noodzakelijk is, ook voor de toekomstige plaats van ons volk in Europa. Dat men een organisatie als deze, die het geheele volk oproept elkanders lasten te dragen, poogt verdacht te maken, is begrijpelijk. Wg hebben echter een vast vertrouwen in het gezonde verstand van ons volk en zgn overtuigd, dat het zich vrij wil maken van alle krachten en mach ten, die het om persoonlijke belangen ver deeld willen houden. Wanneer gg in dit licht bezien, ons werk, onze collectanten tegemoet treedt, zal het niet moeilijk vallen, u aan te sluiten bij hen, die zich reeds groote offers voor dit ideaal getroostten. wy verwachten van al onze collectanten en medewerkers, dat zg bg de a.s. huis- lgstcollecten, in het besef van de eervolle taak die op hen rust, het allen gemakkelgk zullen maken, in vreugde hun vrijwillige bijdrage te offeren. Onder deze voorwaarde zal deze actie voor het volk door het volk slagen i NIEUWE AMSTERDAMSCHE WETHOUDERS. De regeeringscommissaris, burgemees ter E. J. Voüte, heeft de volgende wethou ders benoemd en hun het beheer der achter hun namen vermelde afdeelingen opgedra gen De heer Jac. Rustige, die op uitdrukke lijk verzoek van den regeeringscommissa ris zich bereid heeft verklaard het wet houderschap voorloopig te blijven vervul len financiën, bedrijven en handelsin richtingen. De heer J. H. van der Bend openbare gezondheid, ziekenhuiswezen, bevolkings register, burgerlgke stand en voorts een deel van maatschappelgken steun (ge- meentelgke verzorgingshuizen voor ouden van dagen, het weduwenhof, het burger weeshuis, de inrichting voor stadsbestede- lingen en de bank van leening) en de keu ringsdienst voor waren, die tot nu toe onder af deeling levensmiddelen ressor teerde. Ir. C. J. Neiszenpublieke werken en volkshuisvesting. Dr. J. Smitonderwys, kunsten en we tenschappen, terwijl dr. Smit tijdelijk zal waarnemen de afdeelingen arbeidszaken, statistiek, levensmiddelen, (behalve de keuringsdiensten van waren), wasch- en schoonmaak-, bad- en zweminrichtingen, marktwezen, maatschappelgken steun (be halve het deel dat den heer Van der Bend Op de textielafdeeling troont nu ook.... de koe, want zij levert de grondstof voor de melkwoL (Foto Pax-HoMand.) is toegewezen) en de commissie voor de werkloosheidsbes trjj ding. Burgemeester Voüte zal de afdeelingen algemeene zaken, politie en brandweer be- heeren. Levensbeschrijving. Ir. C. J. Neizen werd op 4 Augustus 1886 te Amsterdam geboren en is thans dertig jaren in gemeentedienst als hoofd ingenieur afdeelingschef van de gemeente tram aldaar. Hij is lid van de verkeerscom- missie en werkt thans aan de voorbereiding der afdeeling Amsterdam van het tech nisch gilde. Ir. Neiszen behoort tot de N.S.B. en is daar lid van den raad van toelating van kring 39 te Amsterdam. Dr. J. H. van der Bend werd 26 April 1890 te Amsterdam geboren. Na het door- loopen van het gereformeerde gymnasium volgde zijn studie aan de gemeentelgke universiteit te Amsterdam, waar hg in 1922 tot arts promoveerde. Hg is sedert dien te Amsterdam praktiseerend huisarts. Dr. Johan Smit kwam in 1919 als 1 eeraar bg het middelbaar onderwgs te Amster dam. Toen In 1929 het Hervormd lyceum zgn poorten opende, werd aan dr. Smit de leinding toevertrouwd. Dr. Smit is voorts inspecteur van de scholen voor Christelijk Volksonderwijs te Amsterdam. De broodprijs. VERMOEDELIJK GEEN VERHOOGING VOOR SEPTEMBER. Ir. S. L. Louwes, de c. ?teur-generaal van de voedselvoorziening heeft in zijn Za terdag genouden rede o.m. aangekondigd dat het gevolg van de thans voor den oogst 1941 vastgestelde prgzen, die de boeren voor hun akkerbouwproducten zul len ontvangen, zal zgn, dat de handels- prijs van allerlei aitikelen eenlgszins moet worden verhoogd o.a. van het brood. Op grond van deze uitlating is men volgens de NJt.Ct. in de desbetreffende kringen van meening, dat de pi jsverhoo- ging van het brood niet ztl ingaan, voor de nieuwe oogst verwerkt wordt Dit zal dan zyn in September of October van dit jaar. Kampeeren 's nachts verboden. In verband met het voorschrift dat men zich van twaalf uur 's avonds tot vier uur 's morgens niet in de open lucht mag bevinden, is in de kringen van kampeer ders de vraag gerezen, of het kampeeren eveneens onder dit verbod valt. Het Vad. verneemt van bevoegde zijde, dat deze vraag bevestigend moet worden beantwoord. Kampeeren wordt beschouwd als een verbiyf in de open lucht en is dus, van 24 tot 4 uur verboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5