Provinciale Zeeuwsche Courant VAN DER REST, DOES AMERIKAANSCHE VLOOT- EN VLIEGTUIGSTEUNPUNTEN. Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant FRANKRIJK VERDEDIGT ZIJN KOLONIËN TEGEN IEDEREN AANVAL OPROEP VAN DE WINTERHULP NEDERLAND. Overeenstemming tusschen Thailand en Indo-China. Stakingen in Amerika. waarin opgenomen de DINSDAG 11 MAART 1941 184ste JAARGANG NUMMER 60 Uitgave der Firtna s F van de Velde Jr en G W den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 19 cent oe. «eek ei i 2.42 per kwerleet. Franco per post i 2-63 per kwartaal» Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels l1.50. Iedere regel meer 30 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties ven 1-5 regels 10.52, iedere 'egel meer 10 ct (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E. INGESTELD DOOR DE VERESN1G1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS Senaat keurt overeenkomst met Engeland goed. De Amerika an sche Senaat heeft Maandag zijn goedkeuring gehecht aan het inrichten van vloot- en vlieg tuigsteunpunten in de gebieden, die Engeland krachtens de overeenkomst, waarbij de Ver. Staten aan Engeland 50 oude torpedojagers hebben afge staan, aan de Ver. Staten heeft ver pacht. Tegelijkertijd heeft de Senaat met alge- meene stemmen een resolutie aangenomen, op grond waarvan de regeering der Ver. Staten nooit accoord mag gaan met het af staan van gebied in het Westelijk halfrond door een niet-Amerikaansche mogendheid aan een andere niet-Amerikaansche mo gendheid. Deze resolutie, die de voorzitter van de senaatcomissie van buitenland- sehe zaken, de democraat George, heeft in gediend, bepaalt, dat de Ver. Staten ter stond met de andere Amerikaansche repu blieken overleg moeten plegen, als een der gelijke afstand mogelijk schijnt. De Ver. Staten zouden zich dan met de andere Amerikaansche republieken moeten bera den omtrent de stappen, die ondernomen moeten worden om de gemeenschappelijke belangen te beschermen. De resolutie, die door het ministerie van buitenlandsche za ken is goedgekeurd, wordt thans doorge zonden naar het Huis van Afgevaardigden. DE AMERIKAANSCHE DEFENSIE. De Amerikaansche Senaa,t heeft gisteren voprts een bedrag van ongeveer anderhalf milliard toegestaan als aanvullende uitga ven voor de defensie. Daarvan is 169 mil- lioen bestemd voor marinewerken op Guam, Samoe en de door Engeland afge stane bases. Het leger krijgt voor het aan leggen 'van militaire installaties het groot ste dee! van het bedrag, hJ. 675 millioen dollar. De marine ontvangt 202 roillioep dollar voor den bouw van schepen en ge schut. Intusschen moet ook het Huis van Afgevaardigden de posten nog goedkeuren. AMERIKA HEEFT 1 MILLIOEN MAN ONDER DE WAPENEN. Uit Washington meldt het D.N.B.Offi cieel is medegedeeld, dat het personeel van het Amerikaansche leger voor het eerst sedert de demobilisatie na den wereld oorlog de millioen man heeft overschreden. De Vereenigde Staten beschikken thans over 685.000 actieve soldaten en 935.000 opgeroepenen. De havens aan de Indische Westkust. Volgens een bericht van Associated Press heeft de voorzitter van de Amerikaansche vrienden van de Iersche neutraliteit, Paul Odwyer, het telegram van eenige Ameri kaansche Ieren aan den Ierschen minister president de Valera, waarin het afstaan van havens aan de Iersche Westkust aan Engeland verlangd werd, openlijk van de hand gewezen door te verklaren, dat deze personen niet de ware Amerikaansch-Ier- sche stemming der Vereenigde Staten weergaven. De Amerikaansch-Iersche ver- eenigingen in het geheele land zjjn er te gen gekant, dat men zich mengt in de Iersche neutraliteit. DE LEEN- EN PACHTWET. Uit New York meldt het D.N.B.: Naar Associated Press meldt, heeft de voor zitter der commissie tegen de deelneming van de 'Vereenigde Staten aan vreemde oorlogen, Sverne Marshall, ten aanzien van de aanvaarding van de leen- en pachtwet door den senaat verklaard, dat wat de mi litarist enin Washington, New York en Londen over het hoofd zien, de overweldi gende afkeer is van het volk van de dwaze en rampspoedige herhaling van de fout van 1917. De mogelijkheid bestaat, dat de groo- te massa van het volk, wanneer zij merkt, wat er gebeurd is, en wat is overgebleven vain de democratie haar teleurstelling open lijk zal uitspreken. Japan en de aanvaarding, van de leen- en pachtwet. In een comentaar op de aanvaarding van de leen- en pachtwet door dien Amerikaan- schen senaat, verwijt het Japansche blèd Hotsji Sjimboen, Roosevelt, dat hij syste matisch tot oorlog opruit én noemt den president een „vijand der ménschheid". Roosevelt tracht thans den oorlog niet alleen door deelneming van Amerika, maar ook door die van Tsjoenking, Mexico en andere staten, benevens door versterkte deelneming van Canada en Australië tot een wereldoorlog uit te breiden. De Yomioeri Sjimboen constateert, dat noch via den Stillen Oceaan, noch via den Atlantischen Oceaan eenigerlel land de Vereenigde Staten tracht aan te vallen. Desondanks raakt Amerika met zijn be doeling om de wereld te beheerschen steeds dieper in het oorlogsgebeuren verwikkeld. Een verklaring van Vlchy. Te Vlchy heeft een bespreking plaats gehad 'tusschen generaal Weygand, admi raal Darlan, den minister van oorlog, gene raal Huntziger, den minister van koloniën Platen en den minster van luchtvaart, Ber ge ret Na afloop dezer besprekingen is een communiqué uitgegeven, waarin ver klaard wordt dat Frankrijk binnen het kader der wapenstllstandsovereen- komst het Afrlkaansche koloniale rijk tegen iederen aanval zal verdedigen. Een woordvoerder der Fransche regee ring heeft gisteravond een toelichting op dit communiqué gegeven. De woordvoerder verklaarde, dat deze paraatheid tot verdedigen niet alleen be trekking heeft op de overzeesche bezit tingen zelf, doch ook pp de verkeerswegen, die het moederland met z\jn overzeesche beizittingen verbinden. De woordvoerder verklaarde vervolgens, dat admiraal Dar lan gezegd heeft dat hij het niet meer toelaat dat de Fransche koopvaardijsche pen in beslag genomen worden en dat de Franschen van honger sterven. Wanneer de huidige protesten van de Fransche re geering. zoo heeft de admiraal verder medegedeeld, geen effect hebben en wan neer deze methoden niet veranderd worden, dan is Frankrijk besloten hieraan een einde te maken, door zijn koopvaardij schepen door oorlogsschepen te laten con- vooieeren. Admiraal Darlan, zoo besloot de woordvoerder, heeft dit verklaard met goedkeuren van maarschalk Pétain en van de geheele regeering. Een buitenlaindsch bericht, volgens het welk admiraal Darlan soortgelijke ver klaringen van de Brinon, de vertegenwoor diger der Fransche regeering in het be zette gebied, te Parijs zou hebben tegen gesproken, is gistel-middag van officieele regeeringszijde te Vichy onjuist genoemd. De bescherming der Fransche koopvaardijschepen. Engeland is thans op de hoogte, onze marine zal onze koopvaardijschepen bege leiden. Wat de Britsche hegeerlijkheid, vooral te voorschijn roept, is niet zoozeer de lading als wel de schepen zelf, schrijft het blad Oeuvre, meldt het D.N.B. Het or gaan wjjst er op, dat het besluit van de Fransche regeering door admiraal Darlan aan den Amerikaanschen ambassadeur te Vichy, admiraal Leahy, in een nota is medegedeeld. In Parijsche politieke kringen verklaart men, zoo vervolgt het blad, dat bijzondere beteekenis gehecht wordt aan het feit, dat de bescherming door oorlogsschepen niet mondeling maar in een aota ter kennis is gebracht. Engeland is duidelijk gewaar schuwd, sc-hrrjft.de Paris Midi. Het was de hoogste tijd. Frankrijk heeft gesproken, zooals het spreken moest, want dat kon voor zijn eer en zijn veiligheid niet langer worden nagelaten. Fransche schepen opgebracht. Uit Vichy meldt S.P.T., dat het Fran sche stoomschip „Ville de Majunga" (4972 ton), dat van Dakar naar Madagascar op weg was, tèn Zuiden van Kaapstad door een Britschen kruiser is opgebracht. De „Ville de Majunga" is het zeventien de Fransche schip, dat door de Engelschen in 1941 in beslag is genomen. Sedert den wapenstilstand met Duitschland heeft Frankrijk op deze wijze 118 schepen yferlo- ren. De Fransche voedselvoorziening. De Britsche ambassadeur te Washing ton, lord Halifax, heeft gisteren met mi nister Huil wederom een onderhoud over de kwestie van Amerikaansche leveranties aan het onbezette Frankrijk gehad. Hali fax liet doorschemeren, dat Engeland niet voornemens is de blokkade ten gunste van Vichy te verzachten. Het onbezette Frank rijk, zoo meende Halifax, verkeert welis waar in een ietwat andere positie als het bezette gebied, doch de problemen zijn de zelfde. De zitting van den Amerikaanschen Seraat te Washington ter behandeling van de kwestie ^er hulpveHeening aan ingeland (Foto WeltbiUP Offert voor het mooie doel. Toen vflf maanden geleden de Winter hulp Nederland werd opgericht, had haar leiding zich een denkbeeld gevormd van den nood, die onder Nederlanders moest heerschen. Geleerd door de ervaring komt zij thans tot de ontstellende ontdekking, dat de armoede, welke in Nederland wordt gele den, veel en veel grooter is, dap zjj zich in October 1940 kon indenkett. Op zijn minst één millioen Nederlanders, mannen, vrouwen en kinderen, hebben geen deel aan die aardsche goederen, welke noodig zijn om een gezin met vreugde en moed aan het leven van ons volk te laten deelnemen. Al voortwerkende ontvangt de leiding van de W. H. N. dagelijks meer berichten over gevallen van nood, die te zamen tot één conclusie voeren Het Nederlandsche volk moet wakker worden en op dit gebied kennis nemen van de feiten, opdat het zich vai. zijn plicht tot naastenliefde bewust worde en zich aaneensluite om de daad te volbrengen, welke tegenover die vele landgenooten noodzakelijk is. De W. H. N. moet over veel meer mid delen beschikken, dan haar ten dienste staan. Om die in te zamelen zijn veel medewerkers noodig, die in de week van 17 tot 22 Maart a.s. enkele uren beschik baar stellen in den dienst van dit noodige, en daardoor zoo mooie werk. Nederlanders, laat u niet de kans ont gaan, om op deze wijze van uw liefde tot uw volk te getuigen. Ge zult straks na volbrachten arbeid met zoovele anderen,, die u reeds voorgingen de voldoening kup- nen smaken in moeilijke tijden daadwer kelijk aan de instandhouding en den op bouw van ons volk te hebben medfegehol- pen. Vele helpende handen zijn nóg noodig meldt u direct aan bij het plaatselijk bu reau van de Winterhulp in uwe ge meente. Werkgevers, verstaat gij uw plicht te genover deze actie, door aan de leden van uw personeel, die willen medewerken, voor de hun toegewezen uren vrij te geven zon der aftrek van loon en vacantietijd1. Laten wij allen onze taak beseffen in een der beslissende uren van de wereld geschiedenis, nu volkeren om hun bestaan worstelen, moet het Nederlandsche volk bewijzen, dat het in staat is zich zelf in stand te houden. Toont u dezen tijd waardig. Millioenen handen zijn onzichtbaar naar u uitge strekt. Offert. Schenkt tijd en moeite en geld. Uit Tokio meldt het D.N3. Gisteravond is definitief volledige overeenstemming be reikt tusschen de delegaties van Thailand en Fransch Indo China pver het Japan sche bemiddelingsvoorstel tot regeling van het grensconflict. De overeenkomst, waarin het succesvolle resultaat belichaamd zal zijn van de be middelingsconferentie tusschen Thailand en Fransch Indo-China, zal hedenmiddag geparafeerd worden in de officieele resi dentie van den Japanschen minister-presi dent door de gedelegeerden van Japan, Frankrijk en Thailand. Eenige wijzigingen in de bewoordingen van den tekst der over eenkomst zijn voorgesteld door Charles Arsene Henry, den Franschen ambassadeur, in het onderhoud van 90 minuten, dat hij gisteren gehad heeft met den minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka. Na de onderteekening van de overeenkomst zal een gemeenschappelijk communiqué van Japansche, Thailandsche en Fransche zijde worden gepubliceerd, tezamen met een ver klaring van Matsoeoka en de bepalingen van de overeenkomst. HET COMMUNIQUÉ. In dit hedenmorgen gepubliceerd ge meenschappelijk communiqué van Japan, Frankrijk en Thailand wordt de goedkeu ring en onderteekening van het Japansche bemiddelingsvoorstel tot bijlegging van het Thailandsch-Indochineesche grensconflict bekend gemaakt. Het communiqué deelt mede, dat Indo-China aan Thailand het dis trict Paklav, alsmede het gebied in het Westen, noordwesten en Zuidwesten van Kambodsja, dat vroeger Thailandsch was, heeft af gestaan. Dit geheele gebied wordt gedemilitariseerd. Twee eilanden groepen in de Makhong, namelijk Khong en Khone, komen eveneens onder Thailandsche souvereiniteit, doch zullen gemeenschappelijk be stuurd worden. Japan garandeert het definitieve karak ter der overeenkomst, terwijl Frankrijk en Thailand uiting geven aan hun waardee ring, voor de inspanning, die Japan zich, ook in het belang van den vrede, getroost heeft, en voor de correcte houding van Japan. MATSOEOKA VERTEKT MORGEN. Uit Tokio meldt het D.N.B. De Japan sche minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, zal, naar op de persconferentie is medegedeeld, morgenavond van Tokio over Mandsjoekwo en Moskou per spoor naar Berlijn vertrekken. Duitsch-Bulgaarsche parades. Uit Sofia (Bulgarije) meldt het D.N.B. Zondag zijn in eenige steden Duitsch-Bul gaarsche parades gehouden, die tegelijker tijd de oude Duitsch-Bulgaarsche wapen broederschap demonstreerden. De comman- deerende generaals der Duitsche troepen legden kransen bg de Bulgaarsche oorlogs- gedenkteekens neer, waarna Duitsche en Bulgaarsche troepen van alle wapens on der de tonen van Duitsche en Eulgaarsche militaire marschen in paradepas langs de commandanten marcheerden. De comman danten hielden korte toespraken, waarin zij wezen op de wapenbroederschap en de lotsgemeenschap van beide volken en op het onrecht der gedicteerde vredesverdra gen. De bevolking juichte de troepen har telijk toe. (Herplaatsing wegens misstelling.) GENEESMIDDELEN BANDAGEZAAK Sanostol-Levertraan, Halitran, Davitamon enz. ZONDER BON. De United Press meldt dat er ln 21 fabrieken van de Amerikaan sche bewapeningsindustriege staakt wordt pit beteekent een geruis van drie millioen werkuren pér week voor bewapeningsordera ten bedrage van 75 millioen dol lar. Te South Plalnfield (Staat New-Jersey) zijn Maandagochtend 2400 arbeiders van de Cornell Dublier Company, die electri- sche artikelen tot een bedrag van 1.5 mil lioen dollar voor het Amerikaansche be wapeningsprogramma vervaardigt, in ver band met looneischen in staking gegaan. De directie heeft medegedeeld, dat de sta king indirect bewapeningsorders .tot een bedrag van 40 millioen dollars in gevaar brengt. De Midlands Steel Products Corporation te Detroit moest gisteren wegens staking gesloten worden. De arbeiders eischen af schaffing van het stukwerk en loonsver- hooging. De fabriek werkt aan bewape ningsopdrachten. Te New York zijn gisterochtend 3500 autobuschauffeurs wegens een loonconflict In staking gegaan. Door de staking zijn 27 autobuslijnen getroffen, die dagelijks 850.000 personen vervoeren. De autobus stations en garages worden door 600 po li tie-agenten bewaakt om gewelddadighe den te voorkomen. Bg de gesr fabriek Brill tc Philadel phia zijn 1500 arbeiders in staking ge gaan, Voorts kon de Postgazette, een blad te Pittsburgh, niet verschijnen, doordat de bezorgers weigerden onder de bestaande voorwaarden te blijven werken. Bijzonder ernstig is de toestand in de fabriek Lackawanna van de Bethlehem Steel Corporation, waar 9000 arbeiders hebben gedreigd onverwijld het werk te zullen neerleggen, indien hun eischen niet worden ingewilligd. D©^ toesta id is zóó on- ove- ihtelijk geworden, dat men arbitrage door den president verlangd neeft. BRITSCHE SCHEEPSVERLIEZEN Uit Berlijn meldt het D.N.B. Met in begrip van het tot zinken brengen van de beide kustwachtschepen „Rémilo" en „Codders", thans door de Engelsche admi raliteit toegegeven, heeft de Engelsche vloot de laatste drie weken alleen van deze lichte strijdkrachten negen eenheden ver loren. Hiervan was met zware verliezen aan officieren en manschappen verbonden de ondergang van de .Huntley" met een bemanning van 73 koppen en van het pa trouillevaartuig „Ormonde", benevens van een mijnenlegger, waarvan de naam niet vastgesteld is en die 5 Maart door een vol treffer van een zwaren bom letterlijk uit eengereten. werd. Uit Berlijn meldt het D.N.B. De Brit sche admiraliteit heeft tot dusverre het verlies van 41 torpedobootjagers toegege ven. Met de beide jagers, die op 7 Maart door Duitsche motortorpedobooten vernield werden, waarvan de admiraliteit nog geen melding gemaakt heeft, stijgt het totale verlies tot 43 jagers. Volgens Associated Press deelt men in Amerikaansche marinekringen mede, dat het 5457 ton metende Britsche vrachtschip „Anglo-Peruvian" getorpedeerd en gezon ken is. Een deel der bemanning is gisteren te Boston aan land gezet door het Brit sche -vrachtschip „Nailsea Manor".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1