PRODUCTIESLAG 1941. DE LEGERBERICH1 EN VAN GISTEREN. Overheidsinzendingen op de Utrechtsche jaarbeurs. Wettelijke regeling der Dierenbescherming. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Maandag 10 Maart 1941 Hoogtijdag in het R.K. Vereenigingsleven te Vlissingen. Gouden jubileum van het zieken- en ondersteuningsfonds. Het bestuur der jubileereade vereeniging. Van links naar rechts de heeren: F. J. van Dierendonck, secretaris, J. C. Leenaerts, voorzitter en F. J. Krieger, penningmeester. EEN OPROEP TOT DE BOEREN. Gisteren was het de feestdag van het Zieken- en Ondersteuningsfonds van den Kath. Volksbond, want men vierde het feit, dat vijftig jaar geleden dit fonds werd ge sticht. Alhoewel de tijdsomstandigheden tot een eenvoudig herdenken noopte, kan het be stuur toch op een in alle opzichten zeer goed geslaagden feestdag terugzien. Zooals dit gebruikelijk is, werd de dag begonnen met een kerkelijke plechtigheid in de O. L. Vrouwekerk, waarbij een flink aantal leden aanwezig was. Na deze plechtigheid begaven de leden zich naar het Kath. Vereenigingsgebouw in de Beursstraat, alwaar door de goede zorgen van den concierge de tafels keurig warén gedekt. Hier bood het bestuur den leden een gemeenschappelijk ontbijt aan. Daar de voorzitter, de heer J. C. Le- naerts, door ziekte verhinderd was tegen woordig te zijn, heette de secretaris, de heer F. J. van Dierendonck, de aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder het be stuur van den Kath. Volksbond. Nadat allen zich het ontbijt goed hadden laten smaken en door een roókertje de stemming nog was verhoogd, vroeg de heer E. Andriessen het woord namens den Kath. Volksbond. Spr. begon met uitdruk king te geven aan zijn spijt, dat de voor zitter door ziekte verhinderd was aanwe zig te zijn, temeer daar hg aan de. voor bereiding. van i dezen dag een zoo werk- caam aandeel had gehad. Spr. dankte voor de uitnoodiging hier aanwezig te zijn, wat hij zeer op prijs stelde. Hij noemde het 50-jarig bestaan van het Zieken- en Ondersteuningsfonds een be langrijk feit in de geschiednis van het katholieke vereenigingsleven hier ter plaatse. Spr. betreurde het, dat niet alle leden van den Volksbond begrijpen dat hun plaats in het ziekenfonds is. Voorts bracht spr. hulde aan het bestuur voor de wijze waarop het zgn taak altijd heeft opgevat. Het is voor hem als voor zitter van den Volksbond prettig te mogen constateeren, dat het de onderafdeelingen goed gaat. Naast zijn gelukwenschen aan het .be stuur feliciteerde spr. in het bijzonder de dagelijksche bestuurders met hun jaren lange bestuursfuncties en hoopte dat deze nog eenigen tijd met opgewektheid hun plaatsen zullen blijven bezetten.. Een spe ciale gelukwensch gold den secretaris, den heer Van Dierendonck, die juist vandaag zijn 65sten jaardag vierde. Hierna volgde mededeeling van eenige ingekomen felicitaties, o.m. van den voor zitter, den heer Lenaerts, van het bestuur der St. Vincentius-vereeniging, van mevr. Engerihg-Spilner, van den R.K. Midden stand svereeniging en van enkele oud-leden die thans buiten de gemeente woonachtig zgn. Vervolgens sprak de heer P. Wanst als voorzitter van de af deeling Vlissingen van den R.K. metaalbewerkersbond St. Eloy. Spr. feliciteerde het bestuur op hartelijke wijze en bracht het dank voor het werk in die talrijke jaren verricht. Hg liet zijn gelukwenschen vergezeld gaan van een gift in enveloppe en van een bloemenhulde. Nu was- het woord aan den tweeden se cretaris den heer F. Schets, om in korte ECONOMISCHE VOORLICHTINGS DIENST. De afstand tusschen overheid en burgerij is in den loop der jaren geringer gewórden. Daarvan geven ook "de overheidsinzendin- gen op de Utrechtsche jaarbeurs het bewijs; Zoo zullen op de komende jaarbeurs, welke van 1120 Maart wordt gehouden, ver schillende onderdeelen van de departemen ten van handel, nijverheid en scheepvaart, landbouw en visscherij en van sociale zaken van een deel van hun bemoeiingen een aan schouwelijke voorstelling geven. Ook het centraal bureau voor de statistiek, dat een eigen stand verzorgt, is aanwezig. De verzorging van overheidsinzendingen geschiedt sedert 1936 onder auspiciën van den ecönomischen vooi'lichtingsdienst, die beschikt over ervaring op gebied van ten toonstellingstechniek, en voor de uitvoering in verbinding staat met talrijke Nederland- sche kunstenaars. De stand van den economischen voorlich tingsdienst laat een onderdeel van den dienst zien, «dat nog nimmer is tentoonge steld, n.l. de gemechaniseerde literatuur- trekken iets over -de geschiedenis van het fonds te zeggen. Spr. trok een vergelijk tusschen 1891 en 1941 en constateerde dat op het gebied van de sociale verzekering een groot verschil bestaat, ën dat wg ons thans moeten verheugen in de bereikte verbeteringen. Als spr. de eerste jaarver slagen leest, dan treft hem telkens, dat men bij ziekte of ongeval er op uit moest om te gaan bedelen en zoo in zijn onder houd moest trachten te voorzien. Daaruit werd de gedachte geboren tot zelfhulp en ondersteuning. Zich richtend tot de jubileerende be stuursleden hoopte hij dat de voorzitter, die thans 35 jaar deze functie bekleedt, spoedig van zijn ziekte zal zgh hersteld. Den secretaris, den heer F. J. van Dieren donck, die eveneens 35 jaar zgn functie vervult, bracht hij daarvoor dank en ver trouwde dat hg nog eenigejaren op zijn post zal blijven. Ook den heer F. J. Krie ger, die 25 jaar het penningmeesterschap waarneemt, dankte spreker hartelijk voor de accurate wijze, Waarop hij zgn werk heeft verricht. Nu de heer Krieger beslo ten heeft zijn functie neer te leggen, spijt dit spr. zeer. Namens het bestuur werden den jubi larissen eenige geschenken aangeboden. De heer Van Dierendonck bracht dank voor de woorden van waardeering en de aangeboden geschenken,bijwelke woorden de::heer Krieger zich-aansloot. Na nog eenigen tgd gezellig bijéén te zijn geweest werd deze morgenbijeenkomst gesloten. De receptie. Om 12 uur had het bestuur van de ju bileerende vereeriiging gelegenheid geboden tot felicitéeren. Op de bestuurstafel prijk ten eenige fraaie bloemstukken, terwijl een eenvoudige plantversiering de juiste stemming bracht Onder hen die het bestuur kwamen complimenteeren, merkten wij allereerst op den heer W. P. Edelman, die met en kele welgekozen woorden blijk gaf van zijn waardeering voor het werk van het fonds. Namens den Kath. Volksbond sprak de heer E. Andriessen nog een kort woord van gelukwensch en bóód het bestuur, namens den Volksbond een enveloppe met inhoud aan. Verder merkten wg nog op deputaties vaii het - R-K. Arm- en Weesbestuur, van het Kath. Kerkbestuur, van den Kath. Vrouwenbond, van den Kath. Metaalbewer kersbond St. Eloy, van het Wit-Gele Kruis, van den Kath. Transportarbeidersbond St. Bonifacius, van den Kath. Bouwvakarbei dersbond St. Joseph, van de tooneelvereeni- ging 'Vriendenkring en voorts talrijke le den. Velen deden hun felicitaties verge zeld gaan van een gift in enveloppe of bloemen. - Bloemstukken waren ontvangen van den heer W. P. Edelman, van het R.K. Arm en Weesbestuur, den Kath. Vrouwenbond, het Wit-Gele Kruis, St. Eloy, St. Boni facius, en de Kath. vereeniging van Han dels- en Kantoorbedienden. Met voldoening mag het bestuur van het Zieken- en Ondersteuningsfonds terugzien op de herdenking van dit gouden feest. documentatie. De economische voorlich tingsdienst moet voor zgn voorlichtenden arbeid uiteraard nauwkeurig en systema tisch geordende gegevens bij de hand heb ben over elk onderdeel van het economisch leven van binnen- en buitenland. Daartoe dient een dagelijks hij gehouden kartotheek, die a.1 is ze opgezet voor interne doelein den ook naar buiten beteekenis heeft gekregen. Want behoefte aan literatuurge gevens bestaat ook elders. Op de stand verneemt men, hoe dit met geringe kosten mogelijk is. En niet slechts .wordt dit daar met woorden uitgelegd, hij, die een vraag heeft op literatuurgebied, krijgt onmiddellijk het antwoord in handen. De economische voorlichtingsdienst be schikt namelijk over een apparaat, dat langs fotografischen weg kaartjes van het" kaartsysteem la minute vermenigvuldigt, zoodat hij, die b.v. iets wil weten over rij- wielfabricage, vrijwel terstond een aantal kaartjes kan meekrijgen. Daarbij kan hij de vermenigvuldiging gadeslaan, welke een jongedame met behulp van de aanwezige apparaten volbrengt. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Naar ons woirdt gemeld hebben Engel- sche bommenwerpers Vrijdagnacht boven enkele plaatsen in ons land bommen laten vallen. Bijna al deze bommen kwamen ech ter in weiden of in het water terecht en zij richtten geen schade aan. Door glassplin ters zijn enkele personen gewond. UITKEERING OORLOGS SCHADEVERGOEDING. Rotterdam het eerst aan de beurt. Naar de N.R.Ct. te bevoegder plaatse verneemt, hoopt men nog in den loop van deze maand een begin te maken met de uitkeering van de oorlogsschadevergoedin gen. De organisatie is reeds geheel gereed. Weliswaar zijn de commissies, die de aan vragen moeten behandelen en de schade vergoedingen moeten vaststellen, nog niet met hun arbeid klaar, maar dit: behoeft uiteraard geen belemmering te zgn om de reeds vastgestelde bedragen te gaan uit betalen. Een belemmering is op het oogenblik echter nog de kwestie van de voorschotten. Er zijn namelijk door allerlei ambtelijke instanties, o.a. door de gemeentebesturen voor rekening van het Herstelfonds, door het Fonds voor bijzondere nooden, door de afdeeling Afvoer burgerbevolking aan de getroffenen, voorschotten verstrekt en die voorschotten moeten natuurlijk bekend zgn bg de afdeeling oorlogsschade, om ze bij de uitkeering te kunnen verrekenen. Aangezien de opgaven van deze voorschot ten uit alle deelen van het land moeten komen, was hier vrij veel tgd mee ge moeid. Men hoopt intusschen nog in de maand Maart alle opgaven binnen te heb ben, zoodat men dan onmiddellijk met de uitkeeringen kan beginnen. Het eerst is Rotterdam als de zwaarst getroffen ge meente aan de beurt. Spoedig echter zal ook in andere plaatsen worden begonnen. De. uitkeeringen geschieden door de ontvangers der directe belastingen. Een ieder moet afwachten, tot hij een kennisgeving ontvangt om zich ten kantore van den ontvanger te melden. De uitkeeringen hebben plaats in de tegenwoordige woonplaats van den aanvrager, wiens verzoek is ingewil ligd. De schadevergoeding wordt uitgekeerd in twee gelijke termijnen van de bruto uit keering. Zgn de voorschotten zóo groot geweest, dat het bedrag van de eerste uitkeering is overschreden, dan krijgtmen pas bg de tweede uitkeering het restant, waar men recht op heeft: Zooals ^bekend, worden de schadevergoe dingen gedeeltelijk in bons, gedeeltelijk in geld uitgekeerd. Schadevergoedingen, ge baseerd op huurwaarden tot 420 in de groote steden, tot 360 in de kleine steden en tot 315 op het platteland geschieden in den vorm van bons. Schadevergoedingen gebaseerd op hoogere huurwaarden worden in geld uitgekeerd, evenals kleine bedragen beneden 100. De bonnen hebben betrekking op aan- koopen van alles wat onder de schadever goeding „huisraad" valt Dit is uiteraard niet alleen huisraad in den strikten zin van het woord, maar ook bijvoorbeeld een fiets. De formulieren voor de bonnen zgn reeds ter perse, hun vorm zal binnen kort bekend worden gemaakt. De win keliers,'- die de bonnen in ontvangst moeten nemen, zullen op eenvoudige wijze deze bonnen verzilveren, o.a. door bijschrijving op hun bankrekening, op hun postgiro-rekening of'door in zending aan het Departement. Hoe dat echter allemaal precies geregeld is, kan op het oogenblik nog niet worden medegedeeld. WINTERHULP NEDERLAND. LIJSTENCOLLECTE VAN 17—23 MAART. Lgstencollecte van 17 tot en met 22 Maart. Gedurende de week van 17 tot en met 22 Maart zal er door geheel Nederland één lijstencollecte gehouden worden ten bate van de Winterhulp. Generaal veldmaarschalk Von Keitel, die heden zijn 40-jarig dienstjubileum viert Gelijk bekend oud-minister dr. Post- huma heeft onlangs op een persoonconfe rentie erover gesproken organiseert het Nederlandsch Agrarisch Front, onder het motto: „Nederland voedt zichzelf!", een productie-slag-1941, welke ten doel heeft, de opbrengst van onzen eigen bo dem, door de boeren zelf, zoo hoog moge lijk te doen opvoeren. De technische leiding van dezen productie-slag, waarvan de noodzakelgkheid-an-sich door wel niemand zal worden ontkend, berust bg ir. Ger- hardt, wiens streven er op gericht zal zijn, deze taak uit te voeren buiten het enge kader van den organisatorischen strijd om. Want de productie-slag is een strijd, die voor het gehééle volk gestreden wordt, om dit te behoeden voor gebrek, honger en afhankelijkheid. Het is hierbij echter geens zins de bedoeling, de taak van de land- bouwconsulenten over te nemen. Vanzelfsprekend zullen de levens middelenbehoefte en de landbouw- positie de richting moeten bepalen, in welke de productieslag gevoerd dient te worden. Hiervan» uitgaande zal er derhalve in de eerste plaats naar gestreefd moeten worden, het aller- noodigste veilig te stellen; dat zijn dus de producten, welke bg cekort hongers nood zouden doen ontstaan: n.1. brood graan en aardappelen. In dit verband kan men met een zekere voldoening vernemen, dat b.v. in de Betuwe reeds boomgaarden vanzelfsprekend de minder productieve boomgaarden; want fruit is -evenzeer van ielang voor de volksgezondheid! worden omgekapt om er korenvelden van te kunnen ma ken. BIJEENKOMST TE DEN HAAG. De Nederlandsche vereeniging tot be scherming van dieren heeft Zaterdagmid dag te Den Haag een bijeenkomst belegd, in verband met de voorbereiding eener wettelijke regeling der dierenbescherming. Deze regeling is door het departement van sociale zaken ter hand genomen, terwijl de uitvoering is opgedragen aan den directeur van den veeartsenijkundigen dienst, prof, dr. C. L. E. Berger. De voorzitter der vereeniging, jhr. mr. J. L. W. C. von Weiier, opende de bijeen komst, waarna de ondervoorzitter, de heer H. van Poelgeest, een uitvoerig overzicht gaf van hetgeen door de vereeniging in de af geloopen jaren reeds is gedaan ten opzich te van de voorbereiding van een wettelijke regeling der dierenbescherming. Spreker schetste de grondslagen der dierenbescher ming en verklaarde Dierenbescherming was een deugd, dierenbescherming is een plicht, geworden voor een ieder, ook voor de gemeenschap. Vervolgens 1 sprak de gevolmachtigde voor veterinaire, aangelegenheden van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, Oberregierungsrat dr. Pschorr. Spr. begon met er op te wijzen, dat in dezen tijd dikwijls de vraag wordt gesteld of onder de huidige omstandighe den aan de direnbescherming moet worden voortgewerkt, doch dr. Pschorr meent, dat dit zeer zeker het geval is. Vervolgens lichtte spreker toe, waarom de dieren recht hebben op bescherming. Zg zijn onze trouwe arbeidskameraden en reeds practische overwegingen voeren naar dierenbescherming. Het nieuwe Duitschland toonde ook voor dit onderwerp groote belangstelling en reeds in Novem ber 1933 kwam een groote algemeene wet voor de dierenbescherming tot stand. Bg de totstandkoming van de Neder landsche wet zal gebruik kunnen worden gemaakt van de voorbeelden in de Duitsche wetgeving. Een tweede punt van groote beteekenis is de behoefte aan dierlijke eiwitten en vetten. Ofschoon niet „hongerbepalend", zijn juist deze producten van de groot ste beteekenis voor den gezondheidstoe stand en het prestatievermogen. Onder de gegeven omstandigheden zal een volle dig bevredigen van déze behoefte niet mo gelijk zijn. Dit is echter een reden temeer, om alle krachten in te spannen om de beschikbare mogelijkheden tot het laatste uit te buiten. Deze mogelijkheden liggen in het.grasland, in den verbouw van stop pelgewassen en in de teelt, de verpleging en dc voeding van onze landbouwhuisdie ren. In het bovenstaande zijn de belangrijkste punten van het programma van den Ne- derlandschen productie-slag 1941 weerge geven. Door de organisatoren van dezen pro ductie-slag werd tot alle boeren van Ne derland een oproep gericht, waarin aller eerst gewezen wordt op de noodzakelijk heid om de productie zoo hoog mogelijk op te voeren, doch waarin tevens gesproken wordt van den plicht der overheid, om dan ook voor een redelijke belooning voor den boer te zorgen. Deze oproep luidt als volgt: „Boeren van Nederland! Gij zrjt de strij ders in den productieslag. Op U rust de zware maar schoone taak om er voor te zorgen, dat ons volk ook in dezen tijd, nu alle aanvoer van overzee afgesneden is ge noeg te eten krijgt. "Dit volk, Uw eigen volk," doet een beroep op U. Alles, wat gij door onachtzaamheid of gebrek aan ac tiviteit te weinig zou produceeren of afle veren, gaat ten koste van dit volk. Berok kent edende en gebrek, is oorzaak van honger misschien. Beseft gij dit? Ellende en gebrek, honger! Het is'niet slechts Uw taak, het is meer, het is Uw plicht om mede te strijden in den productie-slag, om al Uw krachten in te spannen, teneinde, met elkaar, tot de hoogst mogelijke pro-- ductie te geraken. Ten aanzien van de trekhonden meent spr., dat niet kan worden volstaan met een verbod. Echter zullen nauwkeurige voor schriften worden gegeven ten aanzien van- grootte, tuig en lasten. Een treurig hoofd stuk vormen de kettinghonden, waarbij veelal geen opzet, doch onwetendheid in het spel is. Aan de hand van de wet zal den bezitters duidelijk kunnen worden ge maakt hoe deze trouwe wachters dienen te worden'behandeld. Een ander vraagstuk is de vivisectie. In Duitschland is hiervoor toestemming noo- dig. Een voortdurende contrölè draagt zorg dat de dieren goed worden verzorgd, en dat ongeoorloofde proeven niet voorkomen. Vivisectie in den waren zin komt momen teel niet meer voor, meestal betreft het proeven op dieren ten aanzien van voedsel, vitaminen, hormonen enz. Dit valt niet on der dierenmishandeling, zooals de praktijk leert en duizenden menschen en huisdieren kan hierdoor het leven wellicht worden gered. De bloedige proeven op dieren lig gen ver achter ons, de huidige stand van de wetenschap heeft deze over het geheel overbodig gemaakt. In de wet worden strenge straffen ge steld. Zoo kan bijv. een veehandelaar, die zich herhaaldelijk aan dierenmishandeling schuldig maakt, worden verboden verder met dieren om te gaan of daarin handel te drijven. Een groote vraag is verder of aan orga nen van dierenbeschermingsvereenigingen een politioneele bevoegdheid moet worden gegeven. In Duitschland is dit niet het geval, in Italië daarentegen wel. Tenslotte hield spreker een pleidooi voor samengaan der verschillende vereenigin- gen, waardoor meer kracht kan worden ontwikkeld. Na de pauze werden eenige gedeelten vertoond uit de film „S.O.S. voor het dier", waarna jhr. von Weiier den sprekers dank bracht en de bijeenkomst sloot. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zondag bekend „Duikbooten melden het tot zinken brengen van .18.000 b.r.t. vijandelijke scheepsruimte. Een aanval van vrij sterke strijdkrach ten der gevechtsvliegtuigen heeft in den af geloopen nacht haven- en dockinstalla- ties te Londen met groote kracht getrof fen. Verscheidene groote en talrijke kleine branden en ontploffingen deden de goede uitwerking van den aanval blijken. Andere succesvolle aanvallen richtten zich op vliegvelden ten Noorden van Londen, aan de Oostkust Van Schotland en op de Or kaden. Bomtreffers vernielden hangars en onderkomens. Ook op de haveninstallaties van Portsmouth zijn verscheidene treffers geplaatst. Het luchtwapen heeft van een konvooi in het Kanaal van St. George een Brit- schen koopvaarder van 10.000 b.r.t. tot zin-, ken gebracht. Het schip zonk na een vol- trefferbom binnen enkele minuten. Bg aanvallen op twee konvooien in den Atlan- tischen Oceaan en aan de Zuidoostkust van Engeland kregen twee groote vracht booten bomtreffers en vertoonden slagzij. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in Cyrenaica ten Oosten van Alen el Gad Britsche pantserwagens met bommen be stookt. De vgand heeft met zwakke strijdkrach ten bommen geworpen in het bezette ge bied, zonder noemenswaardige schade aan te richten. Bg het groote succes van het snelboot- wapen. bekend gemaakt in het legerbe richt van Zaterdag, hebben de snelboot- formaties onder bevel van Korvettenkapi- tein Petersen, luitenant ter zee eerste klasse Birnbacher en luitenant ter zee tweede klasse Wuppermann, zich bijzonder onderscheiden. Aan de luchtverkenning voor de Zuid oostkust van Engeland heeft de beman ning van een verkenningsvliegtuig, eerste luitenant Schofer, Feldwebel Nowakows- ki, Feldwebel Ruestig en Obergefreiter Schubert een groot aandeel gehad. De succesvolle aanval op een bewape- ningsfabriek bij Bristol, vermeld in het legerbericht van 8 Maart, werd uitgevoerd door een bemanning, bestaande uit eers ten luitenant Lohman, Oberfeldwebel Beekman, Stabsfeldwebel Koester, Stabs- feldwebel Trageser en Gefreiter Hey. De ze bemanning heeft zich reeds bij verschei den andere scheeraanvallen bijzonder on derscheiden." HET ITALIAANS CEDE Het 275e Italiaansehe legerbericht van gisteren meldde Aan het Grieksche front zijn vijandelijke aanvallen-, in den sector van het elfde leger volkomen afgeslagen door onze aanvallen, die den vrjanid aanmerkelijke verliezen hebben berokkend. Onze luchtstrijdkrach ten hebben installaties, batterijen en troe pen van den vijand intensief met bommen en mitrailleurvuur bestookt en belangrijke bases van den vijand getroffen. In Noord-Afrika heeft onze luchtmacht militaire inrichtingen te Bengazi en een vijandelijke luchtbasis in Cyrenaica ge bombardeerd. In Oost-Afrika heeft een onzer detache menten in den sector van Keren een vijan delijk detachement aangevallen en uiteen gedreven. In den Somalisector hebben onze vliegtuigen Britsche gemotoriseerde strijd middelen en pantserwagens gebombar deerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben een plaats ixi Erythrea gebombardeerd. Geen slachtoffers, geen materieele schade.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5