Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant 9 Prijzen der landbouwproducten zullen hooger worden. AMERIKAANSCHE SENAAT NEEMT LEEN- EN PACHTWET AAN. Uitzonderingstoestand in Noord-Holland opgeheven. De Nederlandsche omroep. waarin opgenomen.de 184ste JAARGANG NUMMER 59 MAANDAG 10 MAART 1941 Uitgave der Firma s F. van de Velde Jr. en G W den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 19 cent oö' <*eek of t 2.42 per kwartaal •■ranco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAA RDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NED^RL A N_D_S_Cji_E__DA_G_Bj^AD_P_ER^ Van 1-5 regels 11.50. iedere «-egel meer 30 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 10.52, iedere 'egel meer 10 ct. (ma*. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. HET BROOD WORDT DUURDER. In een persconferentie heeft de heer S. L. Louwes, regeeringscommissaris .voor de voedselvoorziening. Zaterdag een toelich ting gegeven op de nieuwe richtprijzen. Wanneer men de nieuw-vastgestelde richtprijzen vergelijkt met die van verleden jaar, dan geven zij voor verschillende arti kelen een verhooging te zien, zooals voor aardappelen, tarwe, rogge, erwten enz. Ver moedelijk heeft men zich in kringen van den landbouw te hooge voorstellingen van de nieuwe richtprijzen gemaakt en zijn de richtprijzen, zooals zij nu zijn vastgesteld, misschien een tegenvaller. Waarom zgn de prijzen zoo en niet andere vastgesteld? Hierop wilde de heer Louwes een ant woord geven. De vastgestelde prijzen berei- ken thans lang niet de fantastische hoogten van de prijzen tijdens den wereldoorlog. Toen volgde de toenmalige regeering een, geheel andere prijspolitiek, welke op den duur tot inflatie moest leiden. Zij miste nog de ervaring waarover wij nu beschik ken. In Duitscbland is dan ook reeds lang het standpunt ingenomen, dat het prijs niveau moest worden beheerecht. Ook hier te lande is dit streven belichaamd in de prijzencontróle van den prijzencommissaris. In de practijk beteekent prijscontrole na tuurlijk dikwijls een neen-zeggen op tal aanvragen. Zij beteekent meestentijds, dat de producent zijn verlangens op dit punt niet ziet ingewilligd. Daar is nu eenmaal niets aan te doen. Dit zijn nu de prijzen van 1941, zoo riep de heer Louwes uit, en zij zullen niet meer worden veranderd. Een tweede factor welke een rol heeft gespeeld bij de vaststelling van de richtprij zen is het streven naar toenadering tus- schen de Duitsche en de Nederlandsche prij zen. Een derde richtlijn, welke gevolgd is, was daarin gelegen, da t de regeering in de eerste plaats die artikelen wil steunen, welke zij het liefst wil hebben verbouwd. Daarom zijn de richtprijzen van: aardapper- ïen, tarwe, rogge, suikerbieten en erwten in het bijzonder verhoogd. Koolzaad wordt in deze serie niet genoemd, omdat hiervoor in den vorigen zomer reeds prijzen zijn vast gesteld, welke hun uitwerking reeds hebben gehad. Aanpassing bij het Duitsche prijsniveau wil niet zeggen, dat de Nederlandsche prij zen nu precies dezelfde zullen worden als de Duitsche. Er moet immers rekening worden gehouden met het verschil in pro- ductievoorwaarden. Wanneer wij in Neder land steeds hoog hebben opgegeven van onze lage productiekosten, dan kunnen wij toch met onze landbouwprijzen de Duitsche zeker niet voorbij gaan. De aardappelen. Wie de lijst van de vastgestelde richtprij zen in bijzonderheden nagaat, zal opmerken, dat voor sommige aardappelsoorten, de prij zen lager zijn dan verleden jaar. Dit is niet in strijd met het voorgaande, immers het betreft hier soorten, welke weliswaar veel geliefd zijn, maar weinig opbrengen, zooals de bonten en blauwen en de roode-star. An dere aardappelsoorten zijn hooger gesteld, nl. de veel opbrengende soorten. Voor deze soorten, evenals voor het aard appelmeel is thans het Duitsche prijsniveau bereikt De prijzen van tarwe en rogge zijn elkan der genaderd. Hierin is dus een sterkere stimulans gelegen om rogge te verbouwen, waardoor de positie van den boer op de lichtere gronden wordt verbeterd. Bij de erwten is de prijs van de groene erwten gebracht op die van de schokker erwten. Het gevolg zal zijn, dat er weinig schokkererwten zullen worden verbouwd. Dit ligt in de lijn van het streven, om den nadruk te leggen op de veel opbrengende soorten. De smakelijkheid speelt in dezen oorlogstijd slechts een ondergeschikte rol. Ik verwacht nu reeds, aldus de heer Lou wes, dat men in de steden in dezen herfst wel zal zeggen Moeten we weer van die leelijke aardappelen eten? Maar dan zeg ik beter leelijk en genoeg, dan mooie en niet genoeg. De voedingswaarde van de thans gestimuleerde aardappelsoorten is niet minder dan die van de mooie aardap pelen. De richtprijzen voor de witte en bruine boonen behoefde niet veel te worden ver hoogd, omdat de uitzaai verleden jaar reeds bevredigend is gebleken. De voedergranen zijn bij de vaststelling der richtprijzen welbewust achtergesteld bij de granen voor menschelijke consumptie. DE PRIJZEN ZULLEN STIJGEN. TJiteindelgk zal het gevolg zijn, dat er een hoogeren prijs voor de producten zal moeten worden betaald. Dit moet de consument begrijpen. Deze richtprijs- verhooging kan niet uit het luchtledige betaald worden. Er valt niet aan te denken, dat op dit punt de politiek van den wereldoorlog kan worden gevolgd. De grootste prijsstijgingen zullen op treden bij het brood. Dit zal wel critiek uitlokken. Maar dan zegt de heer Louwes het is beter dat er producten zijn, dan dat er niet zijn. Wil men producten hebben, dan zal men hem, die produceert, ook moeten beloonen. Met de hand op de portemonnaie is het al te goed koop den boer aansporingen tot de grootste krachtsinspanning toe te roepen. De consu menten, die critiek hebben, moeten beden ken, dat, indien er geen prijsbeheersching was, er nog veel meer prijsstijging zou zijn. Hij stelle zich dan maar eens voor, welke fantastische hoogte de prijzen dan zouden hebben. Een woord tot de landbouwers. De landbouwer, die zijn verwachtingen hooger had gesteld, moet bedenken, dat de landbouwer in gunstige omstandigheden verkeert, vergeleken bij producenten in an dere bedrijfstakken. In den landbouw im mers zijn de prijzen verhoogd zeker in.de mate van de verhooging van de productie kosten. En de landbouwer heeft zijn bedrijf in gang kunnen houden, al heeft hij dan wat minder kunstmest. Vele andere onder nemers, die kunnen dit niet van zichzelf getuigen. De heer Louwes meent, dat bij de vast stelling van deze richtprijzen de middenweg tusschen de belangen van den producent en den consument is gevonden. Op de belang rijkste punten is de zoo lang gewenschte aanpassing aan het Duitsche prijsniveau bereikt. De boer kan natuurlijk den oogst niet bepalen. Dit ligt niet in zijn hand. Maa.r wel is er nu voor hem alle aanleiding om zijn uiterste best te doen. Hij bedenke daar bij, dat hij produceert voor zijn eigen volk. Er is geen woord van waar, dat gx-anen en voor onze voedselvoorziening vitale produc ten naar het buitenland gaan. De boer pro duceert voor zijn eigen volk en het is daar om noodig, dat het uiterste uit den grond wordt gehaald. De Nederlandsche boer be hoeft zich .niet te schamen voor de op brengsten per oppervlakte-eenheid hier te lande. Van alle landen in de gematigde zóne staan wij wat dit betreft aan de spits en kunnen aan een ieder tot voorbeèld strek ken. Maar het kin nog beter en dan moet het oók. Want de voeding van het eigen volk hangt er van af. Natuurlijk hoe kan het anders zal de fluistercampagne ook den productieslag tot voorwerp van haar laster kiezen. Natuurlijk zal men U dus wgs trachten te maken, dat Uw inspanning geen zin heeft, want datf alles, wat gij met deze inspanning extra voortbrengt, toch'naar Duitsch- land gaat. Weet dan- wel, gij boeren, dat dit een leugen is. Wat gtj meer voortbrengt door mede te strijden in den productie-slag, bl|jft hier! En komt dus rechtstreeks en uit sluitend ten goede aan het Nederland sche volk. Dit is wjj verzekeren U dit in de eerste plaats de wensch van den bezetter. Houdt g|j den leugen evenwel voor waarheid en stelt gtj bijgevolg niet alles in het werk om zooveel mogelijk voort te brengen en af te leveren, dan berokkent gij daarmede Uw volk onnoemlijk veel schade." Want alles, wat gij zoodoende minder voortbrengt, wordt dit volk ont houden. Met alle gevolgen van dien. Van U, van U alleen, hangt het af, hoe het Ne derlandsche volk zich in den komenden tijd zal kunnen voeden. Van U, uitsluitend van U, hangt het af of gebrek en honger Ne derland gespaard zullen bltjven! Boeren van Nederland! Er is gezegd en geschreven: „Tüsschen ons en de honger staat alleen een goede organisatie". Wij willen het nut, de noodzakelijkheid zelfs, van een goede organisatie zeker niet ont kennen. Ook in dit verband niet. Maar dat alleen de organisatie bepalend zou zijn voor het wel of niet ontstaan van hongersnood, neen, dat zien wij andere. Of wij hier hon ger zullen krijgen, hangt niet af van een of andere organisatie, doch uitsluitend van U. Van U, Nederlandsche boeren, waarop ons volk kan rekenen, waarop het niet tevergeefs een beroep doet. Tusschen dit volk en den honger staat gij. Boeren van Nederland! Wij roepen U op. Wij vertrouwen er op, dat gij hieraan gehoor zult geven. En erop rekenende, dat gij dit vertrouwen niet beschaamd zult maken, zullen wij ervoor Ijveren, dat gij voor Uw producten de prrjzc i ontvangt, welke U, gezien de productiekosten, daar voor moet ontvangen. Terwijl wij er tevens op zullen aandringen, dat deze prijzen zoo spoedig mogelgk bekend worden gemaakt. Zoo mogelijk nog deze maand. Opdat U tijdig wete waar U aan toe bent. „Voor wat hoort wat". Uwerzijds de taak om naar uiterste kracht aan den productie slag mede te werken. Aan de zijde van de Regeering de plicht om hiervoor een belooning te bepalen, welke U bij Uw n|jver streven en noesten arbeid rechtens toekomt." De Duitsche troepen in Bulgarije, Per trein werden pantserwagens en ander oorlogsmateriaal naar de strategische punten gebracht. De aankomst van een transport op Bulgaarsch grondgebied (Foto Weltbild) TWEEDERDE MEERDERHEID VOOR HET ONTWERP. Met 60 tegen 31 stemmen heeft de senaat Zaterdagavond dé leen- en pacht wet definitief aangenomen. Zij gaat nu nogmaals naar het huis van afgevaardig den, dat verschillende door den senaat goedgekeurde wijzigingen en toevoe gingen moet aannemen. De wet bepaalt o.a., dat de Ameri- kaansche regeering in eigen óf particu liere bedrijven bewapeningsmateriaal kan laten vervaardigen om het dan uit te leenen aan landen, wier defensie den president „belangrijk voor de defensie van de Ver. Staten" voorkomt. Het aan wezige materiaal mag de president ter stond tot een waarde van 1,3 milliard dollar aan andere mogendheden afstaan. Ook wordt hij gemachtigd in de havens en in de fabrieken der V.S. oorlogssche pen, vliegtuigen en ander bewapenings materiaal van oorlogvoerende landen te laten repareeren. De president mag voorts gegevens over de bewapening van andere mogendheden doorgeven. De wet heeft een geldigheidsduur tot 1 Juli 1943, tenzij de meerderheid van het-congres haar op een vroeger tijdstip buiten werking stelt. Geen der bepalingen van de leen- en pachtwet kan volgens een amendement, dat aangenomen 1s, dusdanig uitgelegd worden, als zou de president daarmee volmacht gekregen hebben konvooibescherming te verstrek ken voor de verscheping van oorlogsma teriaal naar andere mogendheden. Echter heeft de senaat verscheiden voorstellen verworpen die konvooien principieel wil den verbieden. Eveneens zijn talrijke pogingen van de oppositie mislukt om de actie van de Amerikaansche strijdkrach ten tot het westelijk halfrond te beperken. DE STROOMINGEN VOOR EN TEGEN DE LEEN- EN PACHT WET. Naar aanleiding van het aannemen van de wet tot hulpverleening aan Engeland door den Amerikaanschen senaat schrijft de Newyorksche correspondent van Stock- holms Tidningen o.a.: Het behoeft geen bewondering te wekken, waarom de Ver. Staten zoo aarzelend besloten hebben van de vredes- tot de oorlogsproductie over te gaan. Aan den eenen kant was men ge tuige van de koortsachtige bemoeiingen van Washington, aan den anderen kant hebben de zakenwereld en de Amerikaan sche industrie een remmenden invloed uit geoefend. Het Amerikaansche bedrijfsleven houdt zich nog steeds aan het parool „Bu siness as usual". En van dit standpunt uit beschouwt het oók den geheelen oorlog. Men vreest in Amei-ikaansche economische kringen, dat door de politiek van Roose velt, als gevolg van de reorganisatie van het Amerikaansche bedrijfsleven, zekere gevaren voor de particuliere ondernemers zullen ontstaan, zelfs dan, wanneer de vredestoestand zou terugkeeren. Deze, van financieeïe en industrieele kringen uitgaande, remmende invloed is een werkelijke machtsfactor, die belet heeft, dat de wet inzake de hulpverleening snel is aangenomen. ROOSEVELT'S AANBOD AAN ZUID-SLAVIË. Naar aanleiding van Roosevelt's aanbod tot steunverleening aan Zuid-Slavië schrijft de Deutsche diplomatisch-politische Kor- respondenz onder meer: „De actie, die Roosevelt A in Zuid-Slavië heeft onderno men, ditmaal zonder zich te kunnen ver bergen achter „particulier initiatieven" van al te Ijverige ambtenaren of agenten, is in flagranten strijd niet alleen met de ver klaringen, waarmede hij zelf zijn regee- ringsvoorstel heeft gemotiveerd, maar ook met de beginselen, die van de Vereenigde Staten uitgingen en sedert ongeveer een eeuw voor het Westelijk halfrond worden opgeëischt. Van toonaangevende Duitsche zijde is steeds weer verklaard, dat Duitsch- land bereid is de Mom-oeleer te erkennen, onder voorwaarde natuurlijk, dat de staten van het Westelijk halfrond ten aanzien van Europa dez-Lfde houding aannemen. Want slechts h|j kan de heiligheid van beginselen verkondigen en hun eerbiediging eischen, die bereid is zich tegenover derden aan dezelfde beginselen te houden. Het zou, aldus het orgaan, voor het volk der Vereenigde Staten intusschen in teressant zijn te vernemen, welke be teeke nis de opstellers van de leen- en pachtwet hun ontwerp toekennen en welk doel zij voor oogen hebben. Dat ontwerp schijnt namelijk te moeten verhinderen dat volken van andere continenten zich kunnen rich ten naar hun wensclien en behoeften. De kringen in kwestie hebben blijkbaar de bedoeling hun eigen opvattingen met ge weld over tè brengen naar streken,, waar zij niets te zoeken hebben. Rantsoeneering van gedistilleerd. EN VERBAND MET DE GRONDSTOFFENPOSITIE. Zooals de brouwerijen in ons land aan het eind van Januari uit eigen beweging tot een bewerking van den afzet van bier hebben moeten besluiten, zijn sinds eenigen tijd ook de distilleerderijen over gegaan tot een vrijwillige rantsoeneering van genevers en aanverwante producten. Naar de N.R.Ct, meldt, z|jn artikelen als schenkcognac, een artikel, dat hier te lande vrij veel wordt vervaardigd, en bes senjenever niet meer of althans zeer moeilijk te krijgen en zelfs de gangbare geneversoorten worden in soms belang rijk verminderde hoeveelheden aan de ge regelde afnemers geleverd. De grondstof- fenpositie heeft de distilleerderijen inder daad tot een rantsoeneering van het gedis tilleerd genoopt. De distilleerderijen pas sen de rantsoeneering, onder leiding van de distillateureorganisaties, gemeenschap pelijk, doch overigens geheel zelfstandig toe. Ten aanzien van den kleinen handel in gedistilleerd heeft de Centrale Vereeniging voor den handel in gedistilleerd bepaalde aanwgzigingen gegeven. Tot dusver is het rantsoen, dat de distil leerderijen aan him afnemers kunnen toe staan, nog niet op een algemeen geldend percentage vastgesteld. Een dezer dagen zullen de organisaties zich echter over een dergelijk quotum beraden. Officieel wordt medegedeeld Op voordracht van den bevelhebber in de Lnftgaa Holland, den luitenant- generaal Siburg, heeft de bevelhebber der Duitsche weermacht in Nederland in overeenstemming met den rijkscom missaris voor het bezette Nederland sche gebied, rijksminister Seyss Inquart, de voor de provincie Noord-Holland af gekondigde uitzonderingstoestand en daarmede tevens de in zijn bekendma king van 27 Februari 1941 uitgevaar digde maatregelen met ingang van Za terdag 8 Maart 1941 te 24 uur opge heven. De höhere S.S. und Polizeifiihrer heeft tegel|jkert|jd maatregelen betreffende de verbeersbeperkingen in de provincie Noord-Holland eveneens opgeheven^ zoodat daarmede de oude toestand van 24 Februari 1941 weder van kracht wordt. DE VEREENIG1NGEN ZENDEN NIET - MEER ONDER EIGEN NAAM UIT. De gemachtigde voor de concentratie van de radio-omroepvereenigingen in Ne derland verzoekt ons het volgende op te nemen Met ingang van Zondag 9 Maart worden de Nederlandsche omroepprogramma's niet langer door de onderscheidene omroep-orga- nisaties onder eigen naam en verantwoor delijkheid uitgezonden. In afwachting van de definitieve regeling, waarbij de bestaan de omroepvereenigingen als zelfstandige uitzendorganisaties zullen ophouden te be staan en in hun plaats zal treden het staatsomroepbedrijf, zullen de omroeppro gramma's met ingang van genoemden da tum worden verzorgd onder naam en ver antwoordelijkheid van den Nederlandschen omroep. Wat betreft de binnen het ream van den Nederlandschen omroep te verzorgen uit zendingen met een uitgesproken religieuzen inslag, zal een bijzondere regeling worden getroffen, welke zich ten aanzien van de orthodox-protestantsche en vrijziimig-pro- testantsche uitzendingen van dezen aard, reeds in zooverre heeft geconcretiseerd, dat de programma's met een uitgesproken or thodox- of vr|jzmnig-protestantsch reli gieuzen inslag zullen worden voorbereid door de christelijke radio-stichting, resp. het vrijziimig-protestantsch kerkcomité en van dien aard zullen zijn, dat deze, met de uiteindelijke instemming van den Neder landschen omroep zelf, ook door de kerke lijke groepen zelf voor hunne verantwoor delijkheid kunnen worden genomen. In dien zin zullen deze specifiek religieuze uitzen dingen ook in de omroepbladen en voor den microfoon worden aangekondigd. Het ligt in de bedoeling met betrekking tot de uitzendingen met een uitgesproken roomsch-katholiek religieuzen inslag zoo mogelijk een soortgelijke regeling te treffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1