UIT DE PROVINCIE DE VREDESCONFERENTIE IN TOKIO. Verduisteren: ..ZEELAND» Gemengd Nieuws Agenda verkoopingen en verpachtingen Marktberichten VOLDOENING IN PARIJS. van Zaterdagavond 19.81 uur tot Zondagochtend 8.09 uur van Zondagavond 19.33 uur tot Maandagochtend 8.07 uur Dc maan gaat morgen te 5.36 onder en komt te 14.55 op. Maandag gaat de maan te 6.14 onder en komt te 16.05 op. HET VEBEEE& IN ZEELAND. Coördinatie van dienstregelingen met ingang van 22 Maart. Onder leiding van Ged. Staten en van den inspecteur van de rijksverkeersinspec tie zijn verschillende besprekingen gevoerd, ten einde zooveel mogelijk te geraken tot een coördinatie van de dienstregelingen van de verschillende vervoer-ondernemim- gen, met name van de tram- en autobus- ondernemingen, voor zoover deze corres- pondeeren op de provinciale bootdiensten. Daarbjj is contact gezocht met 'de Neder- landsche spoorwegen en de inspectie van het spoorwegpostkantoor. Als gevolg hiervan wordt met ingang fan 22 Maart 1941 een nieuwe dienstrege ling ingevoerd van de provinciale boot diensten, zoowel als van de aansluitende vervoersmiddelen. Zooals uit de nieuwe dienstregeling blijkt is een aanmerkelijke verbetering bereikt. Zoo is onder meer via Breskens, Perkpolder en Zierikzee aansluiting verkregen op de eerste uit Zeeland vertrekkende trein naar Holland. Het is te hopen, dat bij het lengen van de dagen na een paar maanden nog betere verbindingen voor het doorgaand verkeer kunnen worden verkregen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Van 23 Februari tot en met 1 Maait 1941 kwamen er in de provincie Zeeland twee gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. in Olinge en Hontenisse, ieder een geval van diphtherie. Walcheren De Raad van Domburg vergaderde. DOMBURG. De raad dezer gemeente vergaderde Donderdagavond onder voor zitterschap van burgemeester mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken. Met nisgeving was de heer W. Brand afwezig. Ingekomen was een dankbetuiging voor de verleende subsidie over 1941 van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Ged. Staten vroegen de zienswijze van den Raad omtrent een eventueele duurte- toeslag van 6 van de salarissen van den burgemeester, den secretaris, den ontvan ger en de ambtenaren van den Burger lijken Stand. De Raad was van meening, dat aanpas sing aan de rijksregeling, hetwelk in dezen de bedoeling is, alleszins billijk is. Benoemingen. In de vacature van lid van het Burger lijk Armbestuur wegens periodieke aftre ding van den heer Jac. Passenier Jzn., werd de aftredende met algemeene stem men herkozen. Aan den heer B. Goedbloed werd op diens verzoek eervol ontslag verleend als amb tenaar van den Burgerlijken stand. Dit verzoek was door hem ingediend in ver band met z\jn benoeming ter secretarie van Meliskerke. Een adres van de Zeg am. Vervolgens werd behandeld het adres van de Zegam, hetwelk in de vorige verga dering was aangehouden. In dit adres'werd verzocht een verlaging van den erfpacht canon voor de terreinen die deze Mij. in gebruik heeft van de gemeente aan den Schelpweg. Het was B. en W. gebleken, na onder zoek, dat de terreinen een oppervlakte beslaan van 810 M2. Aangenomen werd een eventueelen verkoopprijs van 8, hetwelk een koopsom zou opleveren van 2430. Deze som gerekend naar een rente van 4% zou per jaar opbrengen 97.20. Waar nu de Mij. betaalt 100 per jaar, achtten B. en W. geen aanleiding aanwezig om aan het betreffende verzoek te voldoen. Deze meening werd door den Raad gedeeld. Een voorstel van B. en W. om in ver band met de wijziging der bepalingen in zake de finanoieele verhouding tusschen rijk en gemeente de verordening tot heffen van 75 opcenten op de gemeentefondsbelas ting, in te trekken, werd aangenomen. Eveneens een voorstel om voor 1941 een voorschot te verleeneö aan de Chr. school op de uit te betalen vergoeding van de exploitatiekosten dier school over dit jaar. Vrijstellingen van verordeningen. Waar uit de praktijk was gebleken dat vrjjwel ielere inwoner, óf voor eigen ge bruik éf voor anderen, dierlijke afvallen nuttig kan gebruiken, stelden B. en W. voor vrijstelling te vragen van de verplich tingen, opgenomen in het „Dierlijke Afval- besluit II". Aldus goedgevonden. Ook stelden zij voor vrijstelling te vra gen van de verplichtingen tot het vast stellen van een verordening op het bestrij den van wandgedierte, daar dit insect in deze gemeente niet voorkomt. Eveneens werd ook dit goedgevonden. Aan J. Pattenier werd op zijn verzoek afschrijving verleent van zijn aanslag hon denbelasting over een half jaar, en aan J. Brouwer voor een geheel jaar, daar de hond van laatstgenoemde als bediijfshond kan worden beschouwd. Wijkverpleging. De verpleegster van de vereeniging voor Chr. wijkverpleging op Walcheren N.W. deel, vervulde haar taak op de drie aan gesloten gemeenten aan deze afdeeling Domburg, Aagtekerke en Westkapelle. Door het vervallen der busverbinding tus schen Domburg en Westkapelle was het baar niet mogelijk de drie gemeenten naar behooren te bewerken. Derhalve had de af deeling een hulpkracht aangenomen voor Westkapelle. In een adres werd nu ver zocht om een bijdrage uit de gemeentekas voor de grootere uitgaven hieruit voort vloeiende van 50. Na toelichting van den voorzitter werd deze bijdrage met alge meene stemmen verleend. Duurtetoeslag. Aan de ambtenaren en arbeidscontrac tanten der gemeente, wier salaris wordt bepaald door den Raad, werd op voorstel van B. en W. de duurtetoeslag van 6 gerekend te zijn ingegaan per 1 December 1940, verleend. Een en ander werd vastge steld overeenkomstig de rijksregeling, d.w. z. dat het alleen geldt voor gehuwden, voor zoover deze een vergoeding hebben van niet meer dan 1900 per jaar. Ophalen van huisvuil. De heer C. Schoonenboom had 'n contract loopende met de gemeente volgens hetwelk hij ten behoeve van den reinigingsdienst een. paard gedurende drie dagen per week ter beschikking stelde, tegen vastgestelde vergoeding. Door hem was dit contract opgezegd. Door B. en W. was hierna een aanbeste ding gehouden voor het ophalen van het vuil in zijn geheel. D.w.z. dat niet -neer alleen een paard ter beschikking moest worden gesteld, maar ook voor het onder houd en opbergen van den wagen moest worden gezorgd, evenals voor het ophalen zelf. Dit ophalen zou dan echter niet meer driemaal per week moeten geschieden, maar met tweemaal per week kon worden volstaan. De wagen der gemeente zou dan in bruikleen gratis worden verstrekt. Bjj deze aanbesteding was het laagste ingeschreven door A. de Pagter en S. Pas senier voor 466.80. B. en W. stelden voor het werk aan hen te gunnen, welk voorstel m.a.s. werd aangenomen. Eveneens stelden ze voor aan R. Keuke- laar, die tot op heden het werk aan het ophalen van huisvuil verbonden verrichtte, een schadeloosstelling te verleenen. Het bedrag zal nader worden vastgesteld. Ook dit werd goedgevonden. Rondvraag. Bij de daarop volgende rondvraag vroeg de heer DE VISSER of reeds een beslissing was ingekomen op het verzoek betreffende dé Zeeuwsche boerenkap der vrouwen In verband met de foto's, benoodigd voor de persoonsbewijzen. De VOORZ. antwoordde hem, dat dit nog niet het geval was. Waar 1 October de persoonsbewijzen moeten zijn uitgereikt en het werk in deze gemeente daaraan verbonden niet zoo is als in de groote steden, is dat nu nog geen direct bezwaar. Voorts deelde hij in dit verband mede dat de cursussen voor hen die op.de secretarie voor dit werk zullen assisteeren, deze week aanvangen. Hetzelfde raadslid vroeg of de toegewe zen vergoeding voor 't verbeteren der tra verse in overeenstemming was met de ver wachtingen. Zulks bleek het geval te zijn. Tenslotte vroeg hij aandacht te besteden aan de bladeren, welke op de plantsoenen liggen. De VOORZ. zegde toe dat dit zal gebeuren. Doordat hij dezen winter den gemeentewerkman verschillende bijzondere werkzaamheden moest opdragen was dit nog niet geschiedt. De heer GELDOF vroeg aandacht te besteden aan het boschje bij de gasfabriek, daar dit noodig onderhanden moet worden genomen. Ook wees hij er op dat hier dor onbevoegden hout uit wordt gehaald. De VOORZ. zeide toe, dat ook aan dit boschje het onderhoud zal worden verricht, terwijl op het laatste zal worden gelet. De heer WESTENBURGER wees op het weghalen van hout uit de manteling. Ook dit heeft de aandacht. BENOEMINGEN BIJ P.T.T. KOUDE KERKE. Met ingang van. 1 Maart zijn tot besteller bg de Post-, Tele graaf en Telefoondienst benoemd de ar beiders in tUdelijken dienst G. van de Voor de en C. P. Flsmeer. LOOP DER BEVOLKING. ARNEMUTDEN. In Februari j.l. zijn Ingekomen: P. Moens van N. en St. Joosland; J. de Vries van 's-Graven- hage; F. Kappen met gezin van Wissin gen; J. de Ridder van Vlissingen; M. Snoek van O. en W. Souburg; G. de Ha mer met gezin van 's Heer Arendskerke. Vertrokken: J. Ie Mahieu naar Vlissingen, Walstraat 73; S. Vader naar Nunen Boord 61; T. Jansens naar 's H. Arendskerke F 174. VERGADERING AFD. GROENE KRUIS. GRIJPSKERKE. Woensdagavond hield de Afdeeling van het Groene Kruis haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van 'ds. H. A. van Loon.De voorzitter heette alle aanwezigen hartelijk welkom en las eenige verzen uit Rom. 12. De pen ningmeester bracht het financieele verslag uit. Hieruit bleek, dat ontvangen was in 1940, met vorig saldo, 528,50 en uit gegeven 249,66, batig slot 273,84. De voOi.zitter dankte den penningmeester voor zijn accuraat verslag. De begrooting 1941 werd vastgesteld op 275 aan inkomsten en uitgaven. De heer J. Meyer werd herbe noemd als magazijnmeester op een salaris van 60. Herkozen werden als bestuurs leden de heeren H.U. Bouwman, C. W. Bieren» en ds. H. A. van Loon. De heer C. W. Bierens bracht rapport uit over de gebruiksartikelen in het maga zijn. Hij had alles in orde bevonden. Overgeplaatst. DOMBURG. De brigade-majoor der Rijksveldwacht alhier, de heer J.' Jansen, is naar Veere overgeplaatst met ingang van 1 Maart, in de functie van opper wachtmeester der marechaussée. Zuid-Beveland 15-JARIG BESTAAN CHR. MEISJESCLUB „HET MOSTERDZAADJE". KLOETINGE. De Chr. Meisjesclub „Het Mosterdzaadje" vierde in intiemcn kring van familieleden en genoodigden haar 15-jarig bestaan. Onder de genoodig den merkten we o.a. op burgemeester Schimmelpenninck v. d. Oye, mevr. baro nesse Schimmelpenninck van der Oye Beelaerts van Blokland en ds. II. Boersma. De voorzitster, mevr. OostinghBakker, die deze club reeds verschillende jaren STOOMWASSCHERU TELEFOON 637 MIDDELBURG Het adres voor beter werk leidt, opende de bijeenkomst met liturgie. Tot haar spijt moest ze mede deelen dat van der Made-Petermeier wegens ziekte verhinderd was. Hierna bracht mej. Maar- tense e.en jaarverslag uit. Vervolgens sprak ds. Boersma een ope ningswoord. De avond werd gevuld met zang, rhythmische gymnastiek, hersen gymnastiek en voordracht. Het gebodene was uitstekend verzorgd en gaf een goeden indruk hetwelk te danken is aan de ener gieke leiding van mej. M. van Liere die één en ander met de meisjes had ingestu- deerd. Ook aan de entourage en verlichting was bijzondere zorg besteed. Mevrouw baronesse Schimmelpenninck v. d. OyeBeelaerts van Blokland reikte de prijzen uit. Ds. Boersma sloot met een woord van dank deze uitstekend geslaagde bijeen komst. Vergadering voetbalvereenlging. WEMELDINGE. Dnderdag hield de voet- balveregniging haar eerste jaarvergade ring. Nadat de resp. verslagen waren goed gekeurd, had de bestuursverkiezing plaats met het resultEiat als volgt: voorzitter H. Moorman; penningmeester M. Dekker; 2de penningmeester M. Moelker; secretaris J. Minnaar; 2de secretaris P. Lindenbergh. Rijkspostspaarbank. WEMELDINGE. Bij de Rijkspostspaar bank alhier werd gedurende de maand Fe bruari ingelegd f 962,40. Terugbetaald 3973,79. Er werd in deze maand 1 nieuw boekje uitgegeven. Schouwen en Duiveland De loonen In den landbouw. KATS. In een nieuwe bespreking tus schen vertegenwoordigers van de werk geversorganisaties op het eiland Noord- Beveland en de vertegenwoordigers van de christelijke en moderne landarbeidersbon den werd over de loonen en arbeidsvoor waarden voor 19411942 geen overeen stemming verkregen. De arbeidersvertegen woordigers bleven bij de'ingediende loons- vraag, terwijl de werkgeversbesturen het gedane loonsaanbod handhaafden. Dit laat ste besluit bleek ook verband te houden met het nog niet bekend zyn. van de prijzen van de landbouwproducten van den oogst 1941. Zeeuwsch-Vlaanderen BEGRAFENIS D. VAN HOUTE. CADZAND. Zoo eenvoudig als het leven was van den heer D. van Houte, zoo een voudig was zijn teraardebestelling Donder dag-middag op de begraafplaats van Cad- zand. De baar werd gevólgd door familie leden, den gemeehte-secretaris, de raads leden en bestuursleden van de diverse vereenigingen, waarin de heer v. Houte steeds een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. Verder merkten wij op burge meester A. L Leenhotits van Retranche- ment en ds. A Everts van Zuidzande. Een krans van de vereeniging voor wijkver pleging „Het Groene Kruis", dekte de baar. Nadat de kist in de geopende groeve was neergelaten, ging ds. Everts voor in gebed. Aan het graf werd verder niet gesproken. Een neef van den overledene dankte namens den ouden vader en de verdere familie, voor de laatste eer den over ledene bewezen. Het was een korte, Indrukwekkende plechtigheid. LOOP DER BEVOLKING. SCHOONDUKE. In Februari zijn Ingekomen: C. A. Perduijn Van Oostburg; J. Wage, van Oóstburg. Vertrokken: M. Leliaert en gezin naar Aardenburg; E. M. Koens naar Oost burg. SCHEP MET 8TROO IN BRAND GERAAKT. Donderdagmiddag ia het 170 ton meten de schip „Verandering", schipper H. J. de Koning Gans uit Hasselt, dat met een lading van 1116 balen stroo van Giethoorn naar Hasselt onderweg was, door niet be kende oorzaak in brand geraakt. De sluis wachter, die het brandende schip in de verte waarnam, waarschuwde de burge meester van Wanneperveen en Zwartsluis, die de brandweer van Meppel en Zwart sluis alarmeerden. Met een sleepboot is de „Verandering" naar Beukers gesleept, waar de motorspuit uit Meppel en de brandspuit uit Zwartsluis het vuur hebben gedoofd. De schipper heeft by zjjn poging om den brand te blusschen ernstige brand wonden aan de handen opgeloopen. Het schip kreeg veel schade, doch kon be houden blijven. MET HET HOOFD TEGEN EEN GLASPLAAT OPGEBOTST. Te Leiden is Donderdag een ernstig on geluk gebeurd, waarvan een kind het slachtoffer is geworden. De acht-jarige W. E. S., die by pleeg ouders aan de Oude Vest woont, kwam hard den hoek om loopen en botste tegen een twintig-jarigen glazenmaker, die een ruit onder zijn arm vervoerde. Het kind liep met het hoofd tegen de punt van de ruit, waardoor een scherf het oor en vervolgens het hoofd binnendrong. De knaap verloor veel bloed en werd over gebracht naar het academisch ziekenhuis. Later werd het kind naar het St. Eliaa- bethsgasthuis vervoerd, waar het kort na aankomst overleed. CARROSSERIE VAN AUTO ALS KOOKINRICHTING. BtJ den landbouwer H. B. te Ederveen bg Lunteren is Donderdag door de politie, in samenwerking met ambtenaren van den crlslscontrólc-dienst, circa 800 pond var- kensvleesch, van frauduleuze slr.chtlng af komstig, in beslag genomen. Het vleesch van drie varkens werd aan getroffen in de carrosserie van een auto, welke men op vernuftige wijze tot rook- inrichting had omgebouwd. GESTRUIKELD EN ONDER AUTO TERECHT GEKOMEN. Vrijdagochtend had een droevig ongeval plaats bij de kalkzandsteenfabriek te Vo gelenzang. Het zesjarige dochtertje van schipper Sandtke struikelde op het oogen- blik, dat een vrachtauto door de poort passeerde. Het meisje kwam onder de wielen en was op slag dood. LIJKJE OPGEHAALD. Donderdag heeft de Utrechtsche politie het lijkje opgehaald van den vierjarigen C. v. d. B., die sedert 9 Januari werd vermist, en nu verdronken bleek te zgn in het Oude Rijntje bij de Billitonkade te Utrecht. Maart II Oostkapalïe, Huis en schuur, Café Goeman, 18.80 u., not. Hoefer (Zie adv. PJZ.C. 25 Febr.) 11 Koudeberke, Hul», Vereen, lokaal, 14 u., not. Paap en Loeff (Zie adv. P.Z.C. 1 Mrt.) 12 Middelburg, Huis met tuin, Buitentuin 't Zand, 2 u., not. Terpstra (Zie adv. P.Z.C. 1 Mrt.) IS Middelburg, Huis, Notarishuis, 14 n., not. Batten (Zie adv. P.Z.C. 1 Mrt.) 13 Temeuzen, Huis en erf, Hotel de Regt, 14.30 u., not. Van Vollenhoven 14 Zierikzee, Goederen, Boezemkade, 10.30 u,, deurw. Van Duin 17 's-Heer Hendrikskinderen, Huis, Cefé Kemijn, 14 u., not. Jonkers (Zie adv. P.Z.C. 4 Mrt.) 18 Goes, Huizen, Café Prins van Oranje, 19 u., not. Van Dissel (Zie adv. P.Z.C. 8 Mrt.) 20 Temeuzen, Huis en erf, Hotel du Commerce, 15 u.r not. Hoving De teelt van voedingsgewassen. "'f Grondbewerking. Onder de huidige omstandigheden is het van het grootste belang, dat alle daarvoor geschikte en beschikbare gronden worden benut voor den teelt van voedingsgewas sen. Onze land- en tuinbouwers weten uit deze gronden te halen wat mogelijk is en voor hen is deze voorlichting dan ook niet zoozeer bedoeld. De bezitters van een kleinen tuin echter, en hierbij denken we allereerst aan de talrijke volkstuinen* hebben veelal wel eenige voorlichting noo dig en ook van deze kleine tuinen moet een zoo groot mogelijke opbrengst verkre gen worden. Het is daarom van het meeste belang* dat het begin goed is en daarmede doe len we op het grondwerk. Spitten is niet het aangenaamste weilc voor een amateur-tuinier, maar zeer zeker een hoogst belangrijk werk, waaraan alle aandacht moet worden gewijd. Het is voor een goeden jgroei noodzakelijk, dat de bo dem minstens twee steek diep, dat is on geveer 50 c,m, voldoend*» los is. Nu is het wel niet noodig om elk Jaar opnieuw den grond tot deze diepte te bewerken, maar veel tuinen hebben nooit een dergelijke bewerking gehad en daarin brengen we nu zeer zeker verandering* Zoo'n diepe grondbewerking bevordert een goede vochtcirculatie; de gewassen hebben dan niet zoo spoedig van droogte* en ook niet van overmatig vocht te lijden^ Een van de belangrijste groeivoorwaarden is wel een gelijkmatige vochtigheidstoe stand van den bodem en hieraan kunnen we door een goede grondbewerking veel doen. Men verzuime dit dus niet. De 2-fiteeks voor* Hoe wordt een diepere grondbewerking uitgevoerd? Men grave daartoe over de breedte van het te bewerken grondstuk een voor ter. breedte van 2 steek. De aarde wordt ter zijde naast de voor gelegd. Nu wordt de bodem van deze voor ter plaatse een steek diep omgespit. Vervolgens wordt di rect aansluitend hieraan een nieuwe voor gegraven, waarvan de aarde in de eerst- gemaakte voor gebracht wordt Daarna' wordt ook hiervan de bodem omgespit en op deze wijze werken we verder. Als het werk is beëindigd vullen we de laatste voor met de aarde, die vrfl kwam van de eerste. Om transport van deze aarde over een langen afstand te voorkomen, kunnen we het te bewerken grondstuk over de halve breedte spitten* en aan het eind gekomen terug werken, zoodat we weer bij het punt van uitgang uitkomen. De dubbele voor* Men kan bfl dit werk ook met een dub bele voor werken. Daartoe wordt van de eerste voor niet alleen de eerste steek* maar ook de tweede terzijde gelegd, en vervolgens van de tweede voor de bo vensteek eveneens. De tweede steek uit deze voor wordt in de eerste geworpen* De bovensteek uit de derde voor komt hier bovenop. De tweede steek uit deze derdevoor, komt weer onder ln de tweede voor, enz* Dit maakt het werk echter omslachtiger* Men zorge vooral steeds, dat de boven steek boven blijft en brenge den tweeden steek niet bovenop den eersten, daar deze gewoonlijk veel minder van structuur is* Waar we stalmest onder spitten brengen we deze hoogstens één steek diep onder den grond. Het 1» immers van het meeste belang, dat yooral nft alle voedingsstoffen de planten volledig ten goede komen en dit is niet het geval, wanneer de mest te diep wordt ondergespit. Scheuren van grasland. By het scheuren van grasland brengen we de zode omgekeerd op den tweeden steek, dus evenals de mest, hoogstens één steek diep. Dit moet vooral zeer gehjk- matig geschieden, opdat naderhand geen stukken van graszoden door de oppervlakte komen kyken. Hierdoor toch is het ver der bewerken en schoonhouden van den grond bijna onmogeiyk. Hier zy nog opgemerkt, dat het be werken of spitten van te natten grond verkeerd is. Men zorge dan eerst door het graven van greppels voor een goede afwatering. Zoolang er nog een bevroren laag in den grond is, spitten we z^er zeker niet; dan is de bovengrond altyd nog te nat. Ook brengen we geen be vroren grond of sneeuw by het spitten on der de oppervlakte, het ontdooit dan zeer langzaam en de grond blijft te lang koud* Verder is het gewenscht dat' het te spit ten grondstuk na de behandeling een eenigszins ronde ligging krijgt, zoodat het midden eenige c.m. hooger ligt dan de zijkanten. Daarvoor is eenige routine noo dig, maar wanneer men dit weet kan men er in elk geval rekening mede houden. In een volgend artikel wordt de be- VhwhmJjB—VUwtlngwf, Vrijdag 6 Maart. Aangevoerd door 12 vaartuigen 568 kg. pellerijgamalen 28 cent per kg. Zootjes 2.80—/ 3,70 per 10 kg. GEM. VISCHMLJN - BRESKENS. 6 Maart 1941. Door 30 vaartuigen werden aangevoerd 2715 kg. garnalen. Kleinhandel 28—30 ct. per kg. Zoodjes 2.40—f 36.40. MIDDELBURG, 7 Maart. Groentenvel- ling. Baksla 0.90—1.20; Veldsla f 15—. 33; Spinazie 43—47; Postelein 15— 21; Spruiten 10—36; Witlof 16— 32; Schorseneeren 1017; Koolrapen 12; Breekpeeën 22.50; Andijvie 32—37; Waspeeën 5—7; Uien 2— 6; Kroten 1—/ 3.40; Savoye kool 2.10 6; Roode kool 47; Boerekool 3 2; Prei 4—8.50, alles per 100 k.g.; Uien 618 c., Knolselderie 813 c., Ra dijs 13c., alles per bos. Fruit Appels: Goedreinetten 22—30 c.. Ermgaard 15—22 c. Peren: St Rem ij 11— 18 c., Brederode 22—24 c„ alles per k.g. Matsoeoka naar Europa? Het ophanden zynde einde van de con ferentie te Tokio tot byiegging van het conflict tusschen Thailand en Indo-China wordt in politieke kringen en in de pers levendig begroet als een succes van de Ja- pansche buiteniandsche politiek zoo meldt het D.N.B. uit Tokio. Deze politiek is er in geslaagd, zoo wordt in Tokio verklaard, voor de betrokken staten een bevredigende oplossing tot stand te brengen. Al heeft Thailand ook niet al zyn wenschen kunnen verwezenlijken, de conferentie van Tokio heeft toch dé voorwaarden in het leven ge roepen voor het wederoprichten van een „grooter Thailand". Vooral voldaan spreekt men in Tokio over het besluit van Frank rijk om met een duideUjk inzicht in den toestand en in de rechtvaardige aanspraak van Thailand toe te stemmen in het voor stel van Japan. De verzoeningsgezinde geest van de conferentie te Tokio die alle harde kanten by de regeling van de grens heeft uitgeschakeld, moet gewaardeerd worden als een goed voorteeken voor een nauwere economische en politieke samen werking der drie landen. Verder wordt er in Japansche krin gen op gewezen, dat de in geiyke richting gaande belangen van Tokio, Bangkok en Saigon verwezenlijkt zijn tegen alle storingsmanoeuvres van Engeland en de Vereenigde Staten in. Volgens berichten uit Bangkok heeft Thailand aangekondigd een „nationale feestdag" te zullen houden, waarbij Thai- landsche regeeringskringen in het bijzon dér nadruk leggen op de ondersteuning van Japan voor het bereiken van de nationale doelen van Thailand, welke ondersteuning voor de toekomstige samenwerking der Oost-Aziatische landen des te belangrijker is, daar Frankrijk met vooruitzlenden blik zich heeft aangesloten bjj "de nieuwe orde in het Verre Oosten. De aanvaarding van het Japansche be middelingsvoorstel door Frankrijk en Thai land wordt door de Parysche bladen toege juicht. De Petit Parisien noemt de overeenstem ming van Tokio een overwinning van het gezonde menschenverstand en van den zin voor werkelijkheid. Het accoond is een fe licitatie waard, hoe onaangenaam ook de concessies voor de Fransche eigenliefde mogen zyn. Vergeleken met hetgeen een mislukking der onderhandelingen met zich mee gebracht zou hebben, zgn zij waar schijnlijk betrekkelijk. Dank zij den wijden blik van de Fransche regeering komt de in Augustus 1940 tusschen Frankrgk en •Japan begonnen samenwerking ongeschon den uit deze netelige pauze te voorschijn, en dat is een belangrijk punt. Domei meldt, dat aan den woord voerder van de afdeeling voorlichting heden in een perconferentie vragen gesteld zijn naar aanleiding van ge ruchten over de komende reis van. den Japanschen minister van buiteniand sche zaken, Matsoeoka, naar Europa, De woordvoerder antwoordde hierop 't volgende: „Er zijn verscheidene geruchten in omloop. Ik kan ze echter niet beves tigen." Op een tweede vraag omtrent de geruchten over een reis van den Duitechen ambassadeur, Ott, naar Ber- ïyn, antwoordde de woordvoerder: „ik weet het niet"*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3