Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden. KRUSCHEh) Gemengd Nieuws Besluiten, benoemingen enz. Kunst en Wetenschappen Marktberichten Radioprogramma Jaarrede van den voorzitter. JAARREDE. In de hedenmiddag: ten stadhuize te Mid delburg gehouden eerste vergadering in 1941 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden, heeft de voorzitter, de heer W. Berdenis van Berlekom, een inleiding gehouden, waaraan het volgende is ontleend De Mei-gebeurtenissen liggen nog te versch in het geheugen en het schrijnend leed, dat toen en later ons Vaderland en velen onzer landgenooten overkomen is, toont ons nog te talrijke sporen, dat het zin kan hebben, daaraan veel woorden te wijden. Liever wil spr. vaststellen hoe aller- wege de zware taak van den wederopbouw wordt aangevat en hoe volledig en onge schokt het vertrouwen is in de toekomst van het dierbaar vaderland. LANDBOUW, VEETEELT EN FRUITTEELT. De opbrengsten der gewassen aldus 9pr. mogen over het algemeen genomen goed worden genoemd, met uitzondering van vlas, waarvan de opbrengst slecht was, terwijl die der zomertarwe matig en de kwaliteit slecht was. Vrijwel alle producten werden door de Regeering ingenomen tegen vastgestelde prijzen en de aflevering gere glementeerd. Ook voor kunstmeststoffen en veevoeder werd een distributie ingesteld, welke distributie voor de instelling van een Bureau Voedselvoorziening in Oorlogstijd een rechtvaardig verloop mocht hebben. Er kwamen belangrijke wijzigingen in het bouwplan, doordat de nadruk gelegd moest worden op den verbouw van voor mensche- lijke consumptie geschikte producten. Tegen het einde van het jaar werd de verplichte veelevering afgekondigd, een voor vele be drijven zeer ingrijpenden maatregel. Van groote beteekenis was vooral de afgekon digde paardenvordering voor de Duitsche Weermacht. Doordat echter deze maatrege len wedden uitgevoerd in overleg met de Nederlandsche instanties, had de uitvoering een goed geregeld verloop. In de mededeeKng van de Afdeeling Zee land der Nederl. Pomologische Vereeniging wordt de oogst van het fruit, vooral de pmimen, goed genoemd. Bessen over het algemeen matig. Prezen zomerfruit matig, winterfruit goed tot zeer goed. OESTERS. De Vereeniging tot bevordering van het Oesterbedrijf te Yerseke bericht, dat ce ge volgen van den strengen winter van 1939/40 voor de oesterteelt in het algemeen zeer nadeelig is geweest. Een groot percentage van den voorraad Zeeuwsche oesters ge rekend kan worden op 60 tot 70 ging verloren. De geïmporteerde Fransche oesters, wel ke op de gronden en in de putten aanwezig waren, stierven allen. Dientengevolge viel er een aanzienlijk geldelijk verlies te boe ken. Van den aanslag van de pannen bleef eveneens een klein percentage in leven. Een lichtzijde toonde de 'groei. De oesters had den zich in den afgeloopen zomer goed ont wikkeld. Dank zij de bemoeiingen van de Visscherij Centrale konden hoogere prijzen worden bedongen en gehandhaafd, hetgeen, de geringe voorraad in aanmerking geno men, dan ook wel noodzakelijk was. Over den aanslag van 1940 valt niet te roemen. Deze is dooreengenomen maar matig ge weest. Aan te nemen is wel, dat in het ge val niet. een zekere hoeveelheid Fransche oesters kan worden geïmporteerd, de voor raad voor de markt geschikte oesters van geen groote beteekenis zal zijn, wat ook gezegd kan worden ten opzichte van de Zeeuwsche zaaioesters. Niet denkbeeldig is het dat ook wéder ditmaal „Den Haag" blijk zal geven te willen medewerken aan het op gang houden van de oesterteelt. UIT DE INDUSTRIE. Slechts een paar korte grepen De Kon. Mij de Schelde had eind December 1940 in dienst c.a. 3500 werklieden en 400 ambte naren, aan loonen en salarissen werd over 1940 ongeveer 4% millioen gulden uitbe taald. Afgeleverd werden enkele laad- en scheepsketels, terwijl tengevolge van de oorlogsomstandigheden werden weggevoerd de onderzeebooten O 21 en O 22, benevens de torpedobootjager „Isaac Sweers". Het bedrijf van de N.V. Haven van Vlis- singen stond in 1940 geheel in het teeken van den oorlog. Terwijl gedurende de eerste vier maanden het verkeer met zeeschepen reeds zeer beperkt was, hield dit verkeer gedurende de laatste 8 maanden practisch geheel op. Ook het aantal binnenschepen, dat de haven bezocht, steekt ongunstig af bij dat van 1939, zij het in mindere mate dan de zeevaart. Als gevolg van de be perkte scheepvaart ondervond ook het over slagbedrijf een aanmerkelijken teruggang. De financieele resultaten zullen dan ook belangrijk afsteken bij die over het vooraf gaande jaar. Het fittingbedrijf van de N.V. The Vitrite Works te Middelburg werd op 17 Mei door oorlogsdaden ernstig beschadigd, en eerst van af begin Juni kon de productie in dit bedrijf op beperkte schaal worden hervat. Sinds dien was de toestand zeer onbevredi gend, daar niet alleen de aanvoer van ver schillende grondstoffen stagneerde, maar ook aan den uitvoer, voor zoover onder de bezetting nog mogelijk, ernstige moeilijk heden in den weg werden gelegd. Voorts konden de verhoogde productiekosten niet door hoogere verkoopprijzen worden opge vangen. MIDDENSTAND. Zooals te begrijpen valt is ook de toon der rapporten van de Middenstandorgani saties verre van opgewekt. Deze groep is door de catastrophe wel zeer zwaar getrof fen en de geboden hulp is geenszins vol doende om den middenstand wederom op gang te brengen. Evacuatie der bevolking, nervouze cienteele met neiging tot haasti gen inkoop, belemmerende bepalingen en overheidsvoorschriften veroorzaakten tal rijke problemen, thans nog vermeerderd met gestagneerden aanvoer, het uitblijven van reizigers, hetgeen alles wederom leidt tot leege magazijnen, in den tegenwoordigen stand der zaken heeft het geen zin op deze klachten nader in te gaan. BORGSTELLINGSFONDS. In 1940 kwamen bij het Borgstellings fonds voor de Zeeuwsche eilanden 63 aan vragen binnen, waarvan er 28 werden toe gestaan tot een bedrag van 11700. De overige 35 moesten worden afgewezen om dat zij niet voldeden aan de door den mi nister gestelde eischen, omdat de aanvra gers onbetrouwbaar waren, omdat de zaak geen levensvatbaarheid bleek te hebben of omdat op andere wyze in het gevraagde kon worden voorzien. In totaal is er nu in de 4 jaren, dat het fonds werkt een bedrag van 30.769 aan credieten verleend, waar van per 31 December jl. reeds 13.350 was terugbetaald. Het werkelijk risico was dus op 1 Januari 1941 nog 17.419. In afwijking van vorige jaren, zal het noodig zijn enkele posten af te schrijven als gevolg van het feit, dat de zaken der credietnemers in den oorlog werden ver nield, of omdat de oorlogstoestand en de gevolgen daarvan het .voortbestaan óf on mogelijk hebben gemaakt óf de betreffende zaken zoo heeft doen achteruitgaan, dat van aflossing geen sprake meer zal kun nen zijn. DE STICHTING ZEELAND 1940. Deze mede dank zy de medewerking der Kamer in Mei tot stand gekomen stichting zet haar nuttigen arbeid onvermoeid voort. Het bedrag der verleende credieten (be- drijfs- en bouwcredieten) bedraagt thans ruim 1.400.000. INTERNE ZAKEN. De werkzaamheden aan het Handelsre gister na 1 Mei stonden geheel in het tee ken van den wederopbouw daarvan. Thans zijn wederom rond 800 dossiers ingeschre ven, hetgeen ongeveer ruim 3/a van het totaal uitmaakt. Ten behoeve van derden konden uit deze weer verzamelde gegevens reeds 49 uittreksels en afschriften worden verstrekt. Betreffende de uitvoering van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 kunnen de volgende cijfers worden vermeld over het geheele jaar 1940. In totaal kwamen 32 aanvragen bij de Kamer in, waarvan er 23 werden toegestaan, geweigerd geen, inge trokken 1, terwijl 8 aanvragen op het einde des jaars nog in behandeling waren. Ver leend werden 9 vergunningen voor brood bakkers, 4 voor slagers, 3 voor schóenver- koopers en kruideniers, 1 voor schoenher steller, garagehouder, kapper en brandstof- fenhandelaar. Aan het Departement werd 32 maal ad vies verstrekt voor Ministerieele en Depar tementsverklaringen voor Handelskennis en/of vakbekwaamheid. Het aantal afgegeven invoervergunningen van 17 Mei tot 31 December ingevolge de nu per 1 Januari jl. opgeheven Crisis-In- voerwet, bedroeg 99, waarvan aan consent- geld een bedrag van 164.35 werd ont vangen. Afgegeven werden 100 certificaten van oorsprong en legalisaties, terwijl 1 vergun ning voor het houden van een uitverkoop werd verstrekt. 8pr. wilde deze jaarrede niet besluiten zonder den leden dank te betuigen voor hunne medewerking en aan den secretaris en zijn staf voor het dikwijls moeilijke werk namens en voor de Kamer verricht. Spr. wenscht allen het beste in hunne ge zinnen en hunne zaken. ANTWOORD VAN HET OUDSTE LID. Het oudste lid in jarên de heer Klok on derschreef de opmerkirfg van den voorzit ter, dat de wereldomstandigheden op eco nomisch en commercieel terrein nog zoo weinig overzichtelijk zijn, dat het onmoge lijk is, hieromtrent een toekomstplan op te maken. Echter één ding staat vast, wanneer de oorlog zal zijn geëindigd, zal ongetwij feld voor handel en industrie weer een veel omvattende taak zijn weggelegd. De Kamer van Koophandel zal dan wederpm leiding kunnen en moeten geven. Dat het Bureau der Kamer weet aan te pakken, is gebleken toen by de catastrophe van 17 Mei alles wat de Kamer aan schrifturen enz. bezat, verloren is gegaan, door haar onmiddellijk met den wederopbouw is begonnen, in welk werk secretaris en adjunct-secretaris een groot aandeel hebben gehad en nog steeds hebben. Hiervoor komt ieder die in de een of anderen vorm heeft medegewerkt zeker den dank der geheele Kamer toe. Ten slotte wenschte hij den voorzitter en de zijnen namens de leden en den secretaris zoowel in privé als in zaken het beste toe. VOLKSGAARKEUKENS IN ANTWERPEN. De burgemeester van Antwerpen, Del- weide, heeft aan de pers mededeelingen verstrekt over de volksgaarkeukens in zijn stad, waarvan er vijftien bestaan, die aan 27.000 menschen eten uitdeelen. Om de groote kosten te dekken welke hiermede gepaard gaan, heeft de stad Antwerpen reeds in October 1940 een crediet van tien millioen francs ter beschikking gesteld, waardoor het mogelijk was reeds op 4 November in zes localen de eerste maal tijden te verstrekken. Reeds op 31 Januari bedroeg het aantal der verstrekte maal- tyden 9.000 en begin Maart was de or ganisatie zoo uitgegroeid, dat in 15 localen aan 27.000 menschen tegen drie francs een warme maaltyd verstrekt werd. Teneinde echter een nog grooter deel der bevolking van deze rnaaltyden te kunnen laten ge nieten, heeft de Belgische winterhulp zich bereid verklaard, de helft van den kosten- den prüs voor haar rekening te nemen, zoodat het thans mogelijk is een warm middagmaal voor 1^ franc te krijgen. Om elk misbruik te voorkomen, ontvangen de Antwerpsche burgers die hiervan ge bruik maken een kaarc, waaraan men kan zien, hoeveel leden van het gezin recht op het goedkoope eten hebben. Het is dus uitgesloten meer porties af te halen dan den houder van de kaart en zijn ge2in toekomt. De burgemeester deelde nog me de, dat de volksgaarkeukens voorraden hebben tot den volgenden oogst, zoodat overeenkomstig het belangrykste doel van de geheele organisatie, niemand honger behoeft te lijden. Reeds tientallen van jaren werden miljoenen lijders aan Rheumatische pijnen over de heele wereld, door Kruschen van dit lijden verlost - Neem toch óók Bij apoth. en drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.4L TWEE OUDJES HADDEN EEN FLINKEN SPAARDUIT. Maar leefden van den armensteun. Het echtpaar de K., twee ruim 70-jari- gen, die jarenlang van de diaconie der Ned. Herv. Kerk te Tienhoven en van het gemeentebestuur van Maarsseveen onder steuning hebben genoten, zijn voor eenige weken in hun woning aan den Heerenweg te Oud-Maarc~eveen, oinnen dc.n tijd van een week na elkaar overleden. Toen na de begrafenis de schamele boedel werd opge nomen, vond men tot groote verbazing In a erlei verborgen hoekjes en laden geld. Weliswaar vond men vele uankbiljetten, die geen geldig betaalmiddel meer zijn, zooals diverse Duitsche bankbiljetten uit den inflasie-tijd, maar toch vormden de ge vonden goede bankbiljetten en gouden tientjes uijeer een aanzienlijk bedrag. Zoo bleek dit echtpaar, dat jarenlang in een schamele woning van de kerkelijke c~i gemeentelijke ondersteuning had ge leefd, er vrij warmpjes bij cc hebben ge zeten. Zij hebben dus op onrechtmatige wijze steun genoten. Het gemeentebestuur van Maarsseveen en het kerkbestuur van de rJ. H. kerk te Tienhoven zijn inmiddels door de erfge namen, na een schikking met hen te heb ben getroffen, uit de nalatenschap van dit merkwaardige echtpaar schadeloosge steld voor het door hen aan de oudjes ge durende len tijd uitgekeerde steun bedrag. UIT DE AMSTERDAMSCHE ONDER WERELD. Twee bekenden gearresteerd. Einde Februari zyn er te 's-Gravenha- ge in opeenvolgende- nachten verschillen de pogingen, gedaan om in te breken. In de eerste plaats was dit het geval in een filiaal van de Unie aan de Paul Krugerlaan. Daar kon men echter niet bin nendringen. Den tweeden nacht mislukten de pogingen om de fabriek der firma Reuser en Smulders een bezoek te bren gen. Den derden nacht is men ma veel moeite, een klauterparty over daken en na pannen en planken weggebroken te hebben, terecht gekomen in een filiaal van de firma Hus aan de Veerstraat. De te rugtocht moest echter moeizaam langs denzelfden weg aanvaard worden, en dus konden slechts eenige doozen chocolade pastilles meegenomen worden. Den vierden nacht, van 24 op 25 Febru ari, genoot de firma Borst in de Vlaming straat de eer van het bezoek. Het doel werd bereikt door middel van een klim partij vla het dak van een belendend per ceel en na verbreking van een ruit. Ge stolen zyn toen 2000 paar sokken, een hoeveelheid wollen vesten en pull-overs, een partij wildleeren en nappa handschoe nen en een partij heerenonderkleeding. Rechercheurs van een centralen opspo ringsdienst hadden vernomen dat een paar Amsterdammers, bekenden uit de onder wereld, met twee dames die het ook niet al te nauw namen, hun intrek hadden ge nomen in Den Haag, waar ze in de Mydrechtstraat kamers hadden gehuurd. Na de laatste inbraak was het gezel schap weer naar de hoofdstad terugge keerd. Dus werd aan de Amsterdamsche politie verzocht in hun logement aan de Beursstraat te Amsterdam eens huiszoe king te doen. Gevonden werden 400 paar sokken, afkomstig van de firma Borst. Ook in het perceel Mijdrechtstraat in Den Haag werd een gedeelte van 't geroofde aangetroffen. De daders zijn zekere J. W. van S., een 27-jarige koopman uit Amsterdam en een 22-jarige schilder, geboortig te Edam. De oudste heeft volledig bekend. NOOTLOTTIGE VAL. In de Hemonystraat nabij het Oosteinde is gisteren te Amsterdam een 47-jarigen man die op een in beweging zijnde vracht auto wilde springen om een eind te kun nen meeryden gevallen. Hij kwam onder de auto terecht. Het achterwiel reed over zijn borst, waardoor de man op slag dood was. DOOR BRANDWEERAUTO OVERREDEN. Aan de overzijde van J.et Y te Amster dam is gisteren een wielrijder door een brandweerauto overreden. De auto, die was uitgerukt en met een flinke snelheid reed, kon den wielrijder niet meer ont- wyken, toen deze zich op het Mosplein bij den Haagdoornweg plotseling voor het voertuig bevond. De auto overreed den man. Deze liep een schedelfractuur op en werd in ernstigen toestand door den ge neeskundigen dienst naar het binnengaat huis gebracht. SCHADELIJK SCHAFENVLBESCH IN BESLAG GENOMEN. De chef-veldwachter van Lemmer heeft een frauduleus geslacht schaap in beslag genomen. Van het vleesch was reeds een gedeelte verkocht. Bij keuring bleek het vleesch ongeschikt voor de consumptie te zijn, zoodat het werd vernietigd. Proces verbaal is opgemaakt, EEN SPOORLIJN DOOR DE SAHARA. Ten aanzien van het plan voor het aan leggen van een spoorlijn door de Sahara verluidt te Vichy, dat nog dit jaar wel licht met de werkzaamheden een aanvang zal worden gemaakt. Men ïaamt, dat de aanleg van de spoorlijn drie jaar in beslag zal nemen.: Distributie vraagstukken. Voorrangsverklaring voor vleesch aan zieken. Geruimen tyd geleden ïs bekend ge maakt, dat aan patiënten, die op dokters voorschrift extra vleesch noodig hebben en daarvoor extra rantsoenbonnen voor de distributiediensten ontvangen, een voor- rangsbewïjs voor het geheel noodige vleeschrantsoen by deze diensten kunnen aanvragen. Deze voorrangsverklaring kon alleen verstrekt worden als extra rant soenen op doktersvoorschrift waren toe gewezen. Het kan echter voorkomen, dat sommige patiënten voldoende hebben aan het nor male rantsoen, doch moeilijkheden onder vinden bij het inkoopen van het voor hen onmisbare vl.eesch. Voorheen konden deze personen geen voorrangsverklaring beko men. Thans is de mogelijkheid daartoe geopend, doch daarvoor is het noodig, dat op een doktersverklaring (MD 29) het normale vleeschrantsoen voor den patiënt wordt aangevraagd. Deze formaliteit is noodig, want anders kan de distributie- dienst ofschoon de patiënt geen enke le rantsoenbon extra ontvangt geen voorrangsverklaring voör vleesch afgeven. Nu wij het toch over de voorrangsbe- wijzen hebben kan tegelijkertijd een meer voorkomende vraag beantwoord worden. Vele patiënten hebben namelijk een bepaal de soort vleesch noodig en meenen, dat de hun ter hand gestelde voorrangsverklaring dan ook recht geeft op bijvoorbeeld spek of varkensvleesch, enz. Deze opvatting is echter niet juist. Hoewel de slager zooveel mogelijk rekening zal willen houden met de wenschen van zijn klant, kunnen aller lei omstandigheden hem tegenwoordig be letten daaraan te voldoen. Distributie-goederen voor nieuw te openen bedrijven. Zooals reeds bekend gemaakt is kunnen nieuwe bedrijven op het gebied van het hotel-, café- en restaurantwezen niet re kenen op eenige toewijzing of losse bonnen voor gedistribueerde of te d'Stribueeren artikelen. Een uitzondering werd hierbij gemaakt voor de door den oorlog ver woeste bedrijven, die na eenigen tijd van rust, weer opnieuw geopend werden. Het blijkt nu, dat dergelijke bedrijven, alvo rens zij geopend worden, daarvoor eerst de toestemming moeten hebben van het Riiksbureau voor het Hotal-, Café, Restau rant- en Pensionbedryf, Raamweg 14 te 's-Gravenhage. Pas als de toestemming van genoemd Riiksbureau ontvangen is kunnen eventueel toewijzingen voor ge- distrubueerde goederen worden verstrekt. Het plakken van rantsoenbonnen op opplakvellen. Reeds meerdere malen is er den handel op gewezen, dat alle in te leveren bonnen zoo goed mogelijk op de opplakvellen moe ten worden geplakt, d.w.z. er moet nauw lettend op worden toegezien, dat er geen foutieve nummers, beschadigde of ver- valsehte bonnen op voorkomen. Het kan echter den beste gebeuren, dat deze op een fout of kleine overtreding moet worden gewezen, ook al is die van geringen rard en zonder opzet geschiedt. Vanzelfsprekend moeten de distributie diensten daarop wyzen en bij vermeenden opzet of herhaaldelijk geconstateerde non chalance kunnen deze diensten gebruik ma ken van de hun toegewezen bevoegdheid om de opplakvellen te weigeren. Dit heeft voor den betrokken winkelier onaangename gevolgen, want hy moet ten eerste eenigen tijd wachten op goedkeuring van het Cen traal Distributiekantoor voor de inname van de bonnen en ten tweede kan een ad ministratieve straf tegen hem worden toe gepast. Bij kennelijke vergissingen en ook kleine overtredingen kan door redeiy'k overleg tusschen winkelier en distributiedienst dit meestentijds in goede verstandhouding wor den opgelost door de fout volgens aanwij zing te herstellen. De nadruk moet er ech ter op worden gelegd, dat de betrokken handelaren verplicht zijn eerst de begane vergissingen te herstellen door het alsnog bijplakken van de juiste bonnen, want eerst daarna zullen de toewijzingen kun nen worden uitgereikt. Het gebruik van de twee soorten opplakvellen oud en nieuw model MD 18. Er bestaan thans twee soorten opplak vellen MD 18, voor groot en klein model rantsoenbonnen. Alle bonnen, die den laat- sten tijd uitgegeven zyn, zijn van klein formaat en ook de zgn. losse bonnen van groot formaat, die nog in omloop zijn, zullen worden vervangen door bonnen van kleiner formaat. Practisch blijft dus slechts een beperkt aantal bonnen over, die op de oude, groote modellen opplakvellen kun nen worden geplakt. Dit zijn dan: de oude extra rantsoenbonnen, de Duitsche mili taire rantsoenbonnen, de nog in omloop zijnde bonnen van het eerste algemeene distributie-bonboekje; de scheerzeepbon nen, de bonnen van de kinderpapkaart, de bonnen van de brandstoffenkaarten en de rantsoenbonnen terpentyn en lijnolie. Deze mededeeling is van geen belang voor de winkeliers, die uitsluitend gebruik mdken van de opplakvellen MD 268, waar op de vleesch-, brood- en textielbonnen moe ten worden geplakt. Het wasclunerk-etiket op nieuwe kunstzijden japonnen en andere textielgoederen. Van verschillende zijden wordt ons ge- R vraagd, wat het driehoeksteeken R.T.B. beduidt, zooals dat thans voorkomt op verschillende kunstzijden textielgoederen. In deze goederen is geheel of gedeeltelijk „viscose"-kunstzyde verwerkt, welke stof bij onoordeelkundige behandeling in de wasch spoedig onbruikbaar wordt. Ten einde de koopers hiervoor te waarschuwen is het Ryksbureau voor de Distributie van Textielproducten er toe overgegaan ver plichtend voor te schrijven, dat de fabri- Examencommissies. Tot gecommitteerden bij de dit jaar td houden eindexamens aan. de opleidingen voor stuurmansleerling en machinistleer ling aan de van Rijkswege gesubsidieerd© nijverheidsscholen zijn o.m. benoemd: J. Vader, Vlissingen en J. M. Jansen, Middelburg. In de commissie, in het jaar 1941 belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaam heid tot het geven van nijverheidsonderwijs N I. N VI. N XIII, N XV, N XVI en N XVIa, en van het getuigschrift, bedoeld in artikel 38, eerste lid, van de Nijver heidsonderwijswet, behoorende bij deze ak ten, welke zitting zal houden te 's-Gra venhage zijn o.m. tot leden benoemd de heeren J. F. Gugelot, St. Laurens, F. C* Matzinger, St. Laurens en C. W. Verplan- ke, Oostburg. Voorts is in de commissie, in 1941 be last met het afnemen van de eindexamens van de opleidingen voor stuurmansleerling en machinistleerling aan de van Rijkswege gesubsidieerde scholen tot lid benoemd de heer J. Vader, Vlissingen. MIDDELBURG. Geslaagd voor verpleeg ster in het St. Elisabethziekenhuis te Til burg mej. J. Flipse alhier. EXAMENS WATERBOUWKUNDIG OPZICHTER. Voor het te Middelburg gehouden examen waterbouwkundig opzichter (voorzitter d© heer A. H. Fabius, te Middelburg, hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat) slaag den o.a. A. Cysouw, te Wemeldinge, J. P« Geldof, te Middelburg; P. Leunis, te Ter- neuzen; P. J. van Maldegem, te Kortgene; S. W. Postma, te Westkapelle; A. de Ruy- ter te Axel; H. Volk te Terneuzen; H* de Vriend te Terneuzen; J. C. v. d. Weert, te Goes. Aan het examen namen 75 candidaten deel waarvan er 34 werden afgewezen. PRIJSVRAAG VOOR EEN TOONEELWERK. Men schrijft ons Het dorpstooneel is sedert lang niet meer van zoo groote waarde voor het dorpsleven als het moet zyn. Op dit ter rein heeft vooral in de laatste jaren de agrarische jeugdbeweging getracht nuttig werk te doen door het dorpstooneel te be vorderen en te verbeteren. Een moeilijk heid, die telkens weer ontmoet wordt, is het feit, dat slechts bij hooge uitzondering een tooneelwerk kan worden gevonden, dat aan redelijk te stellen eischen voldoet. Met het oog daarop heeft thans de lei ding der agrarische jeugdbeweging in Ne derland gemeend het schrijven van goede tooneelwerken te moeten bevorderen door het uitschrijven van een prijsvraag. Daar voor heeft het „fonds landelijke cultuur", waarvan de leider der agrarische jeugdbe weging. de heer B. Weyer te Meppel, be heerder is, een prijs beschikbaar gesteld van hoogstens drie honderd gulden voor *een alleszins goed tooneelwerk, liefst in drie bedrijven en geschreven in de Neder landsche taal De initiatiefnemers verlangen geen stuk ken met een propagandistisch karakter, doch wel, dat ze in den geest en de sfeer der agrarische jeugdbeweging zijn geschre ven en dat ze zoo volledig mogelijk beant woorden aan alle eischen, welke aan een goed tooneelstuk zijn te stellen. Het tooneelstuk dient vóór 20 Septem ber 1941 in drievoud getypt te worden toegezonden aan den heer L. Weyer te Meppel, doch zonder naam of ondertee- kening. Terzelfder tijd wordt dan een brief met den titel van het stuk en den naam van den schrijver in gesloten enveloppe aan een nader te noemen adres toegezonden. VISCHMIJN—VLISSINGEN. 7 vaartuigen met 569 kg. garnalen 2934 cent per kg. 302 kg. schar 2.504,per 10 kg. ZATERDAG 8 MAART. HILVERSUM L 415 M, Ned. Progr. VARA. 7.30 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 7.55 Gram. 8.20 Ochtendgymn. 8.30 Ber. ANP. 8.45 Gram. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor de kinderen. 11.30 Gram. 12.00 VARA-ork. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.00 VARA- ork. 1.45 Cyclu» „Beeldende kunsten". 2.00 Re- sidentie-ork. 3.00 Tuinbouwhalfuurtje. 3.30 Es meralda en solisten. 4.15 Orgel. 4.40 Duitsche les. 5.00 Gram. 5.15 Nieuws-, econ.- en beuraber. ANP. 5.30 De Ramblers. 6.00 Lezing. 6.15 Gram* 6.42 Almanak. 6.45 Actueele reportage of gram. 7-00 Groningach praatje ANP. 7.15 Viool cn piano (7.30—7.45 Ber. - Engelsch). S.00 Ber. ANP. 8.15 Cyclus „Ik was er zelf bij". 8.30 Ber. (Engelsch). 8.45 VARA-ork. (9.15—9.20 Vroo- HJke voordracht). 9.45 Engelsche ber. ANP* 10.00 Ber. ANP en sluiting. HILVERSUM II. 301,5 M. KRO. 7.30 Gram. 7.45 Ochtcndgymn. 7.55 Gram. 8.00 Wij beginnen den dag. 8.20 Ochtendgymn. 8.30 Ber. ANP. 8.45 Gram. 11.30 Religieuze gram. 12.00 Ber. 12.15 KRO-Melodisten. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.00 Gram. 1.15 KRO-Melo disten. 2.00 Voor de jeugd. 3.00 Rotterdamsch Philharm. ork. en soliste (3.45—4.15 Gram.). 5 00 VPRO Cyclus „De Bijbel als boek". 5.15 Nieuws-, econ. en beuraber. ANP. 6.80 Gram. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Gram. 6.45 Actueele re portage o£ gram. 7.00—7.15 Vragen van den dag ANP en sluiting. kanten en winkeliers bovengenoemd ken- teeken in de goederen met „viscose"-kunst- zijde moeten aanbrengen. Ieder, die dan zoo'n kleedingstuk aanschaft, weet dat dit op speciale wijze moet worden gewas- schen, aangezien het anders in enkele ma len versleten is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 7