Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Zware oorlogstaak der Britsche vloot. JAPANSCHE LANDING BIJ PAKHOl. 18 personen ter dood veroordeeld. De politieke ontwikkeling op den Balkan. STAKINGEN IN AMERIKA waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 56 DONDERDAG 6 MAART 1941 Uitgave dei Firma s F van de Velde Jr en G W den Boei ABONNEMENTSPRIJS; 19 cent oe- week of t 2.42 per kwartaal, franco per oo«t 2 63 per kwartaal. Afzonderlijke nummer» 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 -5 regel» 11.50. iedere regel meer 30 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertentie» van 1—5 regels 10.52, iedere 'egel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. LANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING ..DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Engeland heeft Iedere gram energie van zijn arbeiders noodig. Naar de Londensche nieuwsdienst meedeelt, heeft het Lagerhuis met al- gemeene stemming de marine-begroo ting aangenomen. De eerste lord der admiraliteit Alexan der wees op het aandeel dat de Britsche vloot heeft gehad in de oorlogvoering. Deze vloot, verklaarde hg, is niet slechts het symbool van de macht van Groot-Brittan- nië, doch een veilige bescherming tegen de. vijandelijke mogendheden. Opdat zij echter zoo sterk mogelijk zij, heeft zij steeds meer schepen en manschappen noodig. Alexander wees erop, hoe haar oor logstaak nog verzwaard was door de ineenstorting van Frankrijk. Moeilijke operaties in de Noorsche wateren en aan de Belgische kust hadden ver liezen gekost. Over het geheel ge nomen was, aldus verklaarde de mi nister, de Britsche vloot van Augustus 1939 ongeschonden. Zij beschikte op het oogenblik zelfs over meer torpedo jagers dan toen en met de schepen, die thans in aanbouw waren, zou zij sterker zijn dan ooit. In het afgeloo- pen jaar waren 154 fabrieken voor de vervaardiging van vlootmateriaal gebouwd en voor een deel reeds in ge bruik genomen. Met het oog .op den strijd op den Atlantischen Oceaan, die wel zeer spoedig beginnen zou, had Engeland echter iedere gram energie van zijn arbeiders en een voortdurend toenemende productie noo dig. Alexander wees er vervolgens op, dat het bedrag der begrooting slechts een sym bolische som vormt, daar het ware be drag geheim moet worden gehouden. Alexander voegde eraan toe, dat de Brit sche marine geen symbolische marine is en dat haan schepen geen spookschepen zijn. Men kan echter verwachten, dat de vijand hevige aanvallen zal ondernemen en dat Engeland daarbjj zware slagen te ver duren zal krijgen. De eerste taak van de Britsche vloot, zoo vervolgde de minister, is het beschermen van den Britschen over- zeeschen handel. In dit verband geloofde hij, dat de Britsche koopvaardij kan reke nen op versterking uit de Ver. Staten en de dominions. In den loop van het daarop volgende debat zeide een labour-afgevaardigde o.a., dat een weinig meer openhartigheid in het bekendmaken van de activiteit der Britsche marine de zaak der oorlogsmarine in haar geheel ten goede zou komen. MATSOEOKA OVER DE BEMID- DELINGS-CANARD. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft tegenover de pers verklaard, dat het mi nisterie van buitenlandsche zaken op 25 Februari een antwoordnota van Churchill heeft ontvangen en enkele dagen geleden hierop geantwoord heeft. Dit antwoord kan slechts met toestemming van Enge land gepubliceerd worden. Daar echter Butler den inhoud van dit memorandum van Matsoeoka aan Eden gedeeltelijk ge publiceerd heeft, zal Japan zonder inbreuk te maken op het diplomatieke gebruik, thans hetzelfde doen. Matsoeoka heeft niet den indruk gekregen, dat Churchill een antwoord verwacht heeft, doch hij heeft gebruik gemaakt van de gelegenheid om de volgende punten naar voren te brengen: 1) In zijn memorandum aan den minis ter van buitenlandsche zaken, Eden, heeft Matsoeoka nooit het plan gekoesterd ook slechts maar een toespeling te maken op het feit, dat hij bereid is op te treden als bemiddelaar tusschen oorlogvoerende sta ten in Europa. Matsoeoka heeft het niet voor mogelijk gehouden, dat eenige passage in zijn me morandum aanleiding gegeven zou kunnen hebben voor een dergelijke veronderstelling. 2) Matsoeoka verklaarde, dat Japan bij het vervullen van de plichten, die hij in het Driemogendhedenpaet op zich geno men heeft, steeds aan den kant van zijn bondgenooten zal staan, evenals Japan ook zijn verdragstrouw gedurende het bond genootschap met Engeland voldoende be wezen- heeft. Naar eerst thans bekend wordt, zijn ver scheidene eenheden van het Japansche ex- peditieleger voor China bij het aanbreken van den dag Maandag in de nabijheid van de stad Pakhoi in het Zuidelijk deel der provincie Kwantoeng aan land gegaan. Kort daarop hebben zij deze belangrijke Zuid-Chineesche havenstad bezet. Reeds in den nacht van Zondag op Maandag ver schenen verscheidene eenheden der Japan sche vloot in de golf van Tongking en zet ten sterke strijdkrachten aan land, welke terstond op weg gingen naar Pakhoi. Deze Japansche actie werd uitgevoerd om de leveranties voor Tsjoengking via Pakhoi te verhinderen. Over de bezetting van Pakhoi meldt Do mei nader, dat de Japanners bij de landing geen verliezen hebben geleden. Het fort, dat op een voorgebergte 2 kilometer ten Westen van Pakhoi ligt, werd onmiddellijk bezet door de Japanners, die het in den rug aanvielen. Bestuur en justitie werden on middellijk door de Japanners overgenomen, terwijl de inwoners, ongeacht hun nationa liteit, bevel kregen zich te doen inschrijven bij de Japansche militaire autoriteiten. De Japansche troepen hebben na den ver rassenden aanval op Pakhoi sleutelpunten bezet aan de kust der provincie Kwang- toeng, zoo wordt medegedeeld door het op perbevel der Japansche expeditietroepen in Zuid-China. Een stalen cordon is door de Japanners gevestigd langs de 400 K.M. lange kust, waardoor de leverantieweg voor het Tsjoegnkingregime volledig wordt af gesneden. Het hoofdkwartier van het Zuidelijk Ja pansche expeditieleger heeft bekend ge maakt dat Japansche strijdkrachten in den loop van Maandag op zes verschillende plaatsen op de Zuid-Oost-kust van Kwan toeng geland zijn, om een der nog openlig gende wegen naar Tajoengking af te sluiten. DE LIGGING VAN BULGARIJE. 'BiüKreiB \r) (4108) Bijgaande kaart geeft een goed over zicht van Zuid-Oost Europa, waar mo menteel in Bulgarije Dultsche troepen binnen trekken. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht méldt, zijn ter bescherming tegen de bekend geworden Brit sche maatregelen in Zuid-Oost-Europa, na toestemming te hebben verkrecjen van de Koninklijke Bulgaarsche regeering, sedert begin Maart afdeelingen van de Duitsche weermacht bezig Bulgarije binnen te trekken. Bulgarye sluit zich dus by de Asmogendheden aan. Te Istanboel zouden de Turksche scheepvaart-autoriteiten bevolen hebben dat alle buitenlandsche schepen, die door de Dardanellen willen varenzich van te voren moeten mélden en een loods afwachten. De zeilvaart heelt haar piaati in het transport over de Nederlandsche rivieren weer kunnen Innemen, nu door den dooi het ijl verdwenen is (Feta Pu-Helland) Groot proces te Den Haag geëindigd. Uit Den Haag meldt het AN.P.Het op 24 Februari v0or een Dultsch krijgs- gerecht in Den Haag begonnen proces tegen leden van een terreur-, sabotage- en spionnage-organisatie is op Dinsdag 4 Maart met het uitspreken van de von nissen geëindigd; Achttien beklaagden zijn ter dood veroordeeld, zes ztfn vrij gesproken, de anderen kregen tucht huis- en gevangenisstraffen. DE „SIMALOR" EEN BRANDEND WRAK. NEDERLANDSCH KOOPVAARDIJSCHIP DRIJFT BRANDEND OP ZEE ROND. Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben gisteren op eenige honderden kilometers ten Westen van de Schotsche eilanden het wrak waargenomen van een groot schip, dat Duitsche vliegtuigen met succes had den aangevallen. Het was het onder En- gelsche vlag varende Nederlandsche koop vaardijschip Simaloer, met een tonnage van 6.533 brt. Het met afweergeschut bewapende schip kreeg onder de waterlijn een zwaren treffer, waarop het door de bemanning verlaten werd. Het drijft als wrak brandend op zee rond. De „Simaloer" 'is een vrachtschip van de S.M. Nederland en behoort te Amsterdam thuis. Schipbreukelingen aan wal gekomen. Uit New-York meldt het D.N.B. In een Oost-Canadeesche haven zijn vijftig over levenden van twee Britsche vrachtschepen aangekomen die in het Noorden van den Atlantischen Oceaan tot zinken zijn ge bracht. Zij vertelden, dat hun in convooi varende schepen door duikbooten waren overvallen en in den grond waren ge boord. Fransche koopvaardyverliezen. Uit Vlchy meldt het D.N.B. Het aantal Fransche schepen, dat in Januari door de Engelschen in beslag genomen is, be draagt volgens de definitieve gegevens zeven. In Februari zijn acht Fransche koopvaarders door de Engelschen opge bracht DE ENGELSCHE OVERVAL OP SVOLVAER. Uit Berlijn meldt het D.N.B. De beschie ting door de Britsche zeeotrjjdkrachten op 4 Maart van het tot de Lofoten (Noord- Noorwegen) behoorende eilandje Svolvaer heeft slechts korten tijd geduurd. Na de beschieting landden de Engelschen en na men eenige Duitschland vriendschappelijk gezinde Noren en Duitsche zeelieden als gevangenen mede. Na deze actie trokken zij zich in ce grootste haast terug om zoo doende het gevaar te vermijden met een heden van de Duitsche troepen in con tact te komen. De Engelschen verlieten deze meest afgelegen plek van Noorwe gen weer zoo snel mogelijk en ontweken hierdoor een openlijken strijd. Uit Oslo meldt het D.N.B. Bij hun overval op het onverdedigde eiland Svol vaer hebben de Engelsche oorlogsschepen naar het voorbeeld van Oran, Dakar, Ge nua en Castelorosso met hun doeloos ge schutvuur de burgerbevoking van een vreedzaam dorp getroffen. Installaties van de Noorsche visscherij werden van een deel van de Noorsche burgerbevolking in ge vaar gebracht. Britsch gezant te Sofia kondigt zijn vertrek aan. Het Bulgaarsche telegraafagentschap heeft over het afbreken van de diploma tieke betrekkingen tusschen Engeland en Bulgarije het volgende communiqué ge publiceerd: „De Engelsche gezant Rendell heeft den premier, prof. dr. Filof, bezocht en hem een nota overhandigd, waarin hij mededeelt, dat op bevel van zijn regeering de Engelsche diplomatieke missie Bulgarije zal verlaten." In deze nota, wordt o.m. verklaard, dat de Engelsche regeering het niet eens is met de verzekering van Bulgarije, dat de Duitsche troepen in Bulgarije den vrede op den Balkan in stand houden. Het toe treden van Bulgarije tot het Driemogend hedenpaet zoo wordt in de nota verder gezegd en de opmarsch van Duitsche troepen, vormen de voornaamste redenen voor het besluit van Engeland. De nota geeft uitdrukking aan de meening, dat er naar Engelsche opvatting geen twijfel aan bestaat, dat het het doel is van de Duit sche actie „om het met Groot Brittannië geallieerde Griekenland te bedreigen en aan te vallen". De nota verwijt de Bul gaarsche regeering, dat zg de Duitsche voornemens begunstigd heeft. Den vertegenwoordigers te Sofia van de in ballingschap verkeerende regeeringen, zou van Bulgaarsche zijde de raad zijn gegeven het land te verlaten, aangezien hun verder verblijf niet geduld kan worden. Engeland beschouwt Bulgarije als „door den v\jar^ bezet gebied". Volgens den Engelschen berichtendienst heeft het Britsche ministerie voor de blok kade een decreet gepubliceerd, volgens het welk Bulgarije thans als „door den vijand bezet gebied" beschouwd moet worden. Derhalve wordt Bulgarije me' ingang van heden als vijandelijke bestemming be schouwd en staan alle goederen, die van Bulgaarschen oorsprong of Bulgaarsch eigendom zijn, bloot aan inbeslagneming. Verklaring van Turkschen premier te wachten. Het Journal d'Oriënt meldt uit Ankara, dat de premier, Tewfik Saydam, binnen kort over de nieuwe begrooting zal spreken. Het is mogelijk, dat bij bij die gelegenheid ook verklaringen over de al- gemeene positie van Turkije zal afleggen. De minister van binnenlandsche zaken en die van defensie zijn gisteren te Istan boel aangekomen. De minster van binnen- landsche zaken, verklaarde, dat de wijzi ging van de wet op de passieve defensie in voorbereiding is. Stafford Cripps te Moskou teruggekeerd. De Engelsche ambassadeur te Moskou, Sir. Stafford Cripps, die zich op 27 Febru ari naar Istanboel heeft begeven, ten einde den Engelschen minister van buitenland sche zaken. Eden, en den chef van den generalen staf, Dill, te ontmoeten, is gis teren met een speciaal vliegtuig van de Sovjet-Russische burgerluchtvaart te Mos kou aangekomen. Eden b|j Griekschen minister-president. Volgens een bericht van den Britschen berichtendienst uit Athene heeft Eden van ochtend een afscheidsbezoek gebracht aan den Griekschen minister-president om zijn reis tezamen met den chef van den gene ralen staf Dill naar Cairo voort te zetten. e positie van Engeland in het nabije Oosten. De „Nachtausgabe" schrijft in een ar tikel over de ontwikkeling op den Balkan, dat er in "de wereld niet de geringste twijfel bestaat over het feit, dat de Britsche po litiek zich in het Oostelijke gebied van de Middellandsche Zee en in het Nabije Oosten in een buitengewone crisis bevindt. Te Londen en Engeland vriendschappe lijk gezinde dagbladen in New-York ver heelt met niet, dat de Britsche oorlog voering in het Nabije Oosten van een aan- valspoging is overgegaan tot de verdedi ging. De geheele Britsche oorlogvoering in Uit gebied blijft beperkt tot dreigemen ten met z.g. militair geweld. De Britsche oorlogvoering zoekt op misdadige wijze volken, die de mogelijkheden tot een vreed zame ontwikkeling bezitten, in een cata strophe van een Britschen terugtocht te brengen. Aanvankelijk heeft Engeland op de lijn Istanboel-Sofia-Belgrado eerst een politiek, later een militair offensief tegen Duitschland willen ontketenen. Thans ia Engeland tot in het Nabije Oosten terug geworpen en doet Eden in Athene nog een poging om op de lijn Istanboel-Athene militaire terugtochtsgevechten te organi seer en. Uit New York meldt het D.N.B.Uit talrijke steden zijn berichten over stakin gen ontvangen. By de Consolidated Steel Co. Texas te Orange hebben alle arbeiders het werk neergelegd. Deze fabriek levert materiaal voor den bouw van twaalf torpe- dobootjagers. Het verbond van spoorweg arbeiders heeft medegedeeld, dat de arbei ders van de Ingalls Iron Works Co. te Bir mingham in Alabama, die Amerikaansche marine-orders voor meer dan 100 millioen dollar hebben, Donderdagochtend in sta king zouden gaan. In deze twee fabrieken zgn in totaal ruim 1200 arbeiders in sta king. Te Baltimore hebben 1200 georgani seerde leidekkers, die aan belangrijke or ders van leger en vloot werken, geweigerd het werk voort te zetten. In al deze geval len hebben pogingen tot byiegging nog geen resultaat gehad. Uit Hamilton op de Bermuda-eilanden wordt gemeld, dat het bouwmateriaal voor de Amerikaansche vloot- en luchtbasis niet gelost kon worden, doordat de haven arbeiders plotseling staakten en 30 pro cent loonsverhooging eischten. De bg het C.I.O. aangesloten vakvereeni- ging heeft bepaald dat de 3000 arbeiders en employé's der Amerikaansche aluminium maatschappy te Edgewater moeten stem men over eischen betreffende loon en over werk. Te Lansing in Michigan dreigt een staking van het personeel van het gas- en electriciteitsbedryf, dat levert aan onge veer 900 plaatsen met verscheidene be- langryke auto- en talryke wapenfabrieken. De staking, die voor Woensdag was aan gekondigd, werd op het laatste oogenblik twee dagen uitgesteld, zonder dat er eeni ge aanwyzing voor een overeenstemming bestaat. Uit Midland in Pennsylvanië wordt ge meld, dat de arbeid in de Pittsburgh Cru- cible-staalfabrieken vrijwel stil staat. De by het C.I.O. aangesloten arbeiders hebben posten by de fabriekspoorten opgesteld, die er op aandringen, dat de werklieden in staking gaan. Daardoor moest in twee fabrieken der maatschappy, die granaat- staal voor Engeland en de Vereenlgde Staten vervaardigen, het bedrijf worden gestaakt. Met het oog op de staking in de Ameri kaansche wapenindustrie heeft president Roosevelt gisteren geconfereerd met den productieleider van het nationale verdedi- gings-comité, Knudson, en den voorzitter van het C.I.O., Murray. Byzonderheden over de besprekingen zgn niet bekend ge maakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1