Coöperatieve Melkinrichting en Stoomzuivel- fabriek „Walcheren". Rechtszaken Dammen Herdenking van het 25-jarig bestaan. Dinsdag heeft de herdenking plaats ge had van het 25-jarig bestaan van de Co- operatieve Melkinrichting en Sl.oomzuivel- fabriek „Walcheren". Nadat het bestuur en de commissie van toezicht zich met den directeur, den ad viseur en verschillende genoodigden in de Vergenoeging aan een goed verzorgden maaltijd hadden vereenlgd, waarbij ver schillende bestuurs- en commissieleden van hun vrouwen vergezeld waren, had in het Schuttershof te Middelburg de algemeene vergadering plaats. Het bestuur en de commissie van toe zicht hadden met enkele der genoodigden plaats genomen op het tooneel. Ook een 16-tal bloemstukken was daar geplaatst, o.a. van de besturen van den Nederl. Zui- velbond, van den Brabantschen Zuivel- bond, van de Coöperatieve fuivelexport vereeniging; van den kring W'.cheren van de Z.L.M.; van den Ring Walcheren van de Coöperatieve boerenleenbanken; van de Coöperatie Eiland Walcherenvan de Coöperatieve Veilingsvereenlging; van den heer C. Zwagerman, adviseur der Coöpe ratie; van het personeel; van de Zuivel fabriek te Kloosterzande; van de Melkin richting „Samenwerking"; van' de Vlis- singsche en van de Middelburgsche Melk- slgtersvereeniging; een viertal van zaken relaties en een van een oud-lid van het personeel. De voorzitter, de heer S. Simonse uit Sint Laurens, wees er in zijn openings woord op, dat deze dag van groote betee- kenis is. Spr. heette de gasten in het bijzonder welkom o.a. den burgemeester van Koudekerke, den heer J. L. Dregmans; den heer Zwagerman; die ook 25 jaar advi seur der vereeniging is; den heer W. A. van As, directeur van de Coöperatieve Zuivelexportvereeniging; den heer J. W. van 't Hof, voorzitter van den Ring Wal cheren van de Coöp. boerenleenbanken en vertegenwoordigers van andere coöperaties, van de Z.L.M., siytersvereenigingen enz. Spr. wees er op, dat ook voor de jubila- resse geldt: van strijd tot overwinning. Spr. brengt hulde aan hen, die ook in moeilijke tijden de coöperatie getrouw ble ven in tegenstelling met hen, die er alleen van wilden profiteeren zonder lid te zijn. Het belangrijkste besluit is zeker geweest dat tot stichting van de nieuwe fabriek, welke zich de laatste 10 jaar in grooten bloei mag verheugen. Dit is mede te danken aan de bepaling om de melk te betalen naar gelang - van het vetgehalte. Maar ook* de overeenstemming met „Sa menwerking", waarover beide partijen te vreden z\jn, was van groote beteekenis, als mede den steun van A.N.Z.B. en B.Z. en de Exportvereenlging. Ten slotte heeft de financieele steun van de Boerenleenbanken ook veel ten goede gedaan. Vooral de jonge boeren moeten dit alles goed beseffen. Spr. richt zich tot den heer Zwagerman, wïen geheel Zeeland en speciaal ook Wal cheren dank verschuldigd is voor wat hg voor de veehouderij doet. Namens dat bestuur biedt spr. den heer J. J. Mesu, die 25 jaar lid van de Com missie van toezicht is een rooktafel aan als herinnering. Spr. noemt dan de namen van 12 leden, die reeds van de oprichting af lid zijn. Ten slotte richt de voorzitter zich tot het personeel en in de eerste plaats tot den directeur, den heer M. A van Varik Jzn, die zulk een groot aan deel in het tot bloei brengen van deze zaak heeft gehad. Spr. wijst er op, dat zijn naam een goeden klank heeft door ge heel Nederland, dank zjj zijn rijke gaven van hoofd en hart Het overig personeel dankt spr. voor zijn toewijding en zegt, dat aan de drie, <^ie 25 jaar in dienst zijn, de heeren Verklerj, Geldof en Adriaanse een enveloppe met in houd is aangeboden en aan alle 43 leden van het personeel een extra-uitkeering bij het loon is gegeven. Gelukwenschen. D© directeur deed vervolgens mededeeling van de'ontvangen bloemstukken en daarna van enkele brieven. O.a. waren er twee van den burgemeester van Middelburg, de eer ste dat hij gaarne van de uitnoodiging zou gebruik maken en reeds vooraf zijn ge lukwenschen aanbood en de tweede dat hij door uitstedigheid verhinderd was. Ver der o.a. gelukwenschen van den Alge- meenen Nederl. en van den Brabantschen Zuivelbond en van prof. ir. B. van der Burg van den Rijks Landbouwhoogeschool te Wageningen. Verder deelde spr. mede, dat sedert 1 Januari weder 4 leden zijn toegetreden. De voorzitter bracht dank voor al de ontvangen bloemstukken. Lc presentielijst telde 260 namen van leden, terwijl er ge woonlijk een 80 de vergadering bezoeken. Het jaarverslag en de rekeningen wer den zonder opmerkingen goedgekeurd, waarna de vergadering zich accoord ver klaarde met het voorstel om, evenals voor 5 jaar, het gekweekte ledenkapitaal onder de leden te verdeelen. Dit kapitaal is thans groot 46.747,43. De directeur deelde hierbij mede, dat het de bedoeling is, dit geld in Mei a.s. naar verhouding der melklevering aan de leden uit te keeren. De voorzitter dankt den directeur voor een door dezen aangeboden voorzitters hamer, die hp op zün plaats heeft ge vonden. VERSCHILLENDE TOESPRAKEN. Burgemeester Dregmans zeide, dat hij gedurende de 6 jaar, dat -lij nu burge meester van Koudekerke is, geen enkele moeilijkheid met de fabriek of het be stuur heeft gehad. Mede namens de wet houders zijner gemeente zegt spr., dat men trotscn er op is zulk een bedrijf in de gemeente te hebben. Spr. hoopte, dat men de wellicht nog komende moeilijke jaren goed zal kunnen door maken en nog veel in het belang van den boerenstand zal kunnen doen. De voorzitter bedankte den burgemeester voor zijn woorden en bood hem een foto van de fabriek in lijst aan. De adviseur der Coöperatie, de heer Zwagerman, zeide, dat na de oprichting de Walcheren 15 jaar lang een zorgen kindje was, maar nu de 'aatste tien jaar volgde de tijd, dat zij zelfstandig was en daarom is het ook voor spr. een feest dag. Spr. wist bij zijn komst wel, dat in Zeeland de akkerbouw overheerschend was maar ook, dat Walcheren ten deze eed bij zondere positie innam. Het was te be grijpen, dat hij als jong, enthousiast man alles deed om hier een coöperatieve fabriek te krijgen. Aanvankelijk lukte dit niet en spr. had de pogingen "eeds opgegeven, toen plotseling enkele landbouwers bij hem kwamen en zeiden de fabriek van Dekker te willen overnemen. Spr. heeft wel eens voor het bestafn der fabriek gevreesd, tot directeur van Varik kwam, iemand met ervaring en vakkennis, die de zaak in goe de banen leidde en terecht het vertrouwen bezit. Deze coöperatie is tot een zegen voor de landbouwers geworden. Spr. wenscht den heer Van Varik speciaal ge luk en wijst er op, dat zijn werk ook is in het belang van 't publiek, dat de producten van deze organisatie gebruikt. Ook be stuur en leden wenscht spr. geluk en hoopt, dat de bloei zoo zal mogen voort gaan. Daartoe is ook noodig een góede verstandhouding bg het personeel, maar gelukkig neemt het bestuur ter zake een breed standpunt in. De heer Ketelaar, die bij ontstentenis van den heer Collet d'Escury, de Coöpera tieve melkfabriek te Kloosterzande ver tegenwoordigde, vergeleek de verhouding tot de jubilaresse met de bloemen, die zijn fabriek en andere zonden. De bloe men zijn een uiting van- vriendschap en goede saamhoorigheid. Spr. hoopt dat de Walcheren op haar verderen loopbaan niets zal ontmoeten dan bloemen. Daar aan kunnen ook wel doorns zitten, doch die kan men laten afsnijden. Zoodoende zal men alle moeilrjheden te boven komen. De heer Ir. W. A. van As uit Ginneken, d:~ecteur van de Coöp. Zuive'.-Exportver- eeniging Brabant, zeide, dat hg als secre taris van den Brabantschen Zuivelbond reeds meermalen met de jubilaresse onder handelde. Spr. kan verzekeren, dat de Walcheren een goed lid van de exportver eenlging is. Spr. uitte namens de Brabant- sche organisaties gelukwenschen, en woor den van hoop op blijvenden bloei van deze fabriek, die een der grootste van Nederland is. De heer J. W. van 't Hoff bood als voor zitter van den ring Walcheren van Coöp. Boerenleenbanken geluirwenschen aan. De Boerenleenbanken zullen gaarne zoo noodig blijven steunen. De heer De Vries, directeur van de fabriek te IJzendgke, wees er op, dat dit de jongste vereeniging op dit gebied in Zeeland is, Spr. staat tegenover de toe komst wellicht wat te optimistisch, maar dat versterkt juist. Nadat de voorzitter de sprekers beant woord had was het woord aan den direc teur voor Een overzicht over 25 jaar. Na herinnerd te hebben aan de vergade ringen, die in 1916 in verband met de op richtingsplannen zijn gehouden, zegt spr., dat men toen er niet aan dacht den prijs te bepalen naar het vetgehalte, doch wel toeslag gaf op vroeg leveren. Het eerste half jaar leverde een tekort op van 5800 en dit leidde natuurlijk tot groote ver laging van den melkprijs. Men kreeg toen een melkstrgd, diefstal van boter in de fabriek en andere moeilijkheden en zelfs bedankte de heer Zwagerman als adviseur. Verschillende volgende jaren leverden ook weer moeilijkheden op, tot dat men in 1923 begon te spreken over de oprichting van een nieuwe fabriek. Van den Grondkapi- taalbank te Utrecht kreeg men het crediet voor den bouw. In 1928 kwam weer een melkstrijd en het volgende jaar een vlucht van melk door concurrentie van den oudi- directeur. Toen spr. in 1929 kwam, ontdek te men na enkele maanden, dat de boek houder in enkele jaren 15000 verduisterd had. Toen is de post ledenschuld geschapen, waardoor nieuwe leden minder aansprake lijkheid kregen dan de oude. In 1932 kwamen verschillende belangrijke feiten voor, men ging room maken, het vetge halte als basis voor den melkprijs aan nemen en men kreeg samenwerking met de vereeniging „Samenwerking". Maar ook de melkveehoudersvereeniging op Walche ren kwam tot stand en reeds 10 jaar zorgt deze, dat de melkprijs voor Walcheren gelijk blijft. Men heeft niet direct behoefte aan nieuwe leden, maar men ziet de Coöpe ratie als een eigendom van alle veehouders op Walcheren. Spr. wijst aan de hand van cijfers en zeer duidelijke grafieken op den grooten vooruitgang van de fabriek, het ledental, den omzet enz. in den loop van de jaren, maar niet het minst ook op de groote daling van de schulden en de stijging van de reserves, die aanvankelijk gevormd is uit de boetes, die gevorderd werden wegens het te veel water bij de melk voegen. Er is nu een surplus van 25000. Op de boerderg moet men nog veel meer aan melk- contróle gaan doen. Door contróle op het vetgehalte is zeker 71000 meer voor de melk uitbetaald. Ook nog intensiever be- strrjd'ng van de t.b.c. en oordeelkundig voeren is gewenscht Uitbreiding vooral van de afdeeling melkinrichting zal zeker noodig worden, en wenschelgk zal het zijn als men komt tot alleen verkoopen van melk in flesschen, zulks in het belang ook van de consumenten. Nog oneer sprekers. Nog een zestal sprekers stonden op de lgst De heer L. J. Lorier sprak geluk wenschen uit namens de Middelburgsche melkslgteryvereeniging; de heer Sanders deed dit namens de melkfabriek „Samen werking" en de heer Poppe voor de Vlis- singsche melkslijtersvereeniging. De heer M. Kleinepier wenschte geluk namens den kring Walcheren der Z.L.M. De heer B. Franse sprak namens de Coöperatie Eiland Walcheren en de heer B. Koole namens de Coöperatieve Veilingsvereeniging. De heer J. J. Mesu dankte met enkele woorden De Nederlandsche arbeidsdienst. DE EERSTE PLOEG VRIJWILLIGERS OPGEKOMEN. De arbeidsdienst ls thans in Nederland tot stand gekomen. Op den derden Maart kwam de eerste ploeg vrijwilligers op. Van de eerste vier kampen liggen er twee in Laren, één in Vierhouten en één in Nunspeet geheel los van het daar reeds gevestigde opleidingskamp. Bij deze gelegenheid heeft de comman dant van den Nederlandschen arbeids dienst, majoor J. N. Breunese, de volgende dagorder uitgevaardigd. „Mannen. *^p dezen voor ons historischen dag, nu wij met den opbouw van een Nederland schen arbeidsdienst een aanvang maken, heet ik U, die als eersten in dezen arbeids dienst wordt opgenomen, welkom in de levens- en werk-gemeenschap, waartoe gij een half jaar lang zult behooren. In dit half jaar zult gij U met de uit sluiting van al het andere, wijden aan de Nederlandsche volksgemeenschap in haar geheel. Ik herhaal: met uitsluiting van al het andere, dat is met name van al wat ons verdeelt, van partijpolitiek en groepsbelang. Hier zijt gij geen arbeider of student, geen werklooze of welgestelde, geen propagandist van een politieke partij of beweging. Dat beteekent niet, dat gij geen vleesch of visch zijt. Gij zijt hier Nederlander dat is vleesch èn visch. Gij zijt hier niet om' voor U zelf of voor de groep van Uw voorkeur te halen doch om aan uw volk te geven, om een eereplicht te vervullen je gens het vaderland. Daarvoor alleen geldt de leus van onzen Nederlandschen arbeidsdienst: „ick dien". De Nederlandsche arbeidsdienst moge met deze vier kampen, die tezamen een zeshonderd jongens bevatten, bescheiden aanvangen, met kracht wordt aan den verderen uitbouw voortgewerkt. Reeds een week na de opening van deze eerste kam pen zullen er vier nieuwe, met wederom een zeshorderdtal jongens, werden open gesteld en wel te Beekbergen, Ommen, Wasberg en Baarn. Gedurende de maand April worden tien nieuwe kampen geopend en in de maan den, die daarop volgen tot October gelei delijk nóg een vijftigtal. In October zal de Nederlandsche arbeidsdienst dus een kleine zeventig kampen tellen, cie tezamen tien a twaalfduizend deelnemers bevatten. In verband met de slechte houtpositie en met de geringe beschikbare legeringsruim ten, zullen de barakken voor een groot deel uit het buitenland worden betrokken. Uit Duitschland zullen de verplaatsbare barakkenkampen worden benut, volgens het bij den Reichsarbeitsdienst in gebruik zijnde modeL De objecten, waaraan de arbeidsdienst zich wijdt, zullen hoofdzakelijk bestaan uit werken van cultuur-technischen aard, zooals bodem-en bosch-verbeteringen ter wijl ook aan den aanleg en het herstel van wegen zal worden gearbeid. Inmiddels heeft de arbeidsdienst ook zijn eigen organisatie gekregen. De nieuwe burgemeester van Amsterdam. De nieuw benoemde burgemeester van Amsterdam Edward John Voüte is Am sterdammer van geboorte. Hij aanschouw de hier het levenslicht op 17 September 18S7. Hij volgde te Arnhem de hoogere bur gerschool en vervolgens het instituut voor de marine. Als luitenant ter zee tweede klasse verliet hij den marinedienst om ad junct chef van den technischen dienst van den Hollandschen Lloyd te worden. In 1923 werd de heer Voüte procuratie houder van de Pakhuismeesteren van de thee te Amsterdam. In 1928 ging hg in zijn kwaliteit van secretaris van het Nederlandsch aardrijks kundig genootschap als regeeringsafgevaar- digde naar het internationaal geografisch congres te Cambridge, in 1931 naar Parijs en in 1934 naar Warschau. Verder maakt hij als secretaris deel uit van het college van commissarissen van het matrozeninsti- tuut der Nedei'landsche zeil- en roeiver- eeniging. De heer Voüte woont te Bergen in Noord-Holland, waar hij lid van den ge meenteraad is. HET KAMPEEREN ZAL IN ANDERE BANEN GELEID WORDEN. Onder presidium van mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van 's'-Hertogen- bosch en voorzitter van de afdeeling Noord-Brabant van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten, hebben op 3 en 4 Maart j.l. te 's-Hertogenbosch en Breda vergaderingen plaats gehad van de burgemeesters uit die provincie, met de heeren W. A. M. Westerouen van Mee- teren, directeur van den A.N.W.B.; G. van der Weyde, kampeerdeskundige van dien bond, en enkele anderen, waarop onderwerpen behandeld werden, die nauw met het kampeeren van thans samen hangen. Jhr. mr. dr. A B. G. M. van Ryckevorst, commissaris der provincie N. Brabant, hield een redevoering. Hij zei o.a.: Het kampeeren heeft zich de laatste jaren ontwikkeld en thans zal het door den A.N.W.B. in andere banen worden geleid. De gemeentebesturen zullen hun houding tegenover de kampeerders moeten wijzigen. De oude voorschriften, waarin nog voorkomt, dat het kampeeren zonder meer verboden is, zijn uit den tgd. Het is wenschelijk, dat iedere gemeente zich aan sluit bg den eisch, dat de kampeerder een kampeerkaart noodig heeft, waardoor de minder goede elementen worden geweerd. De commissaris besloot met de woorden: van dit persoonlijk contact tusschen de burgemeesters en de heeren van den A.N. W.B. verwacht ik veel nut. Ik hoop, dat u allen zult willen meewerken om naar een goede oplossing van de kc.mpeerproble- men te streven en dat u daarin zelf satis factie zult vinden. voor het ontvangen geschenk. Het was ruim 7 uur de vergad.ring was kwart voor drie begonnen toen de voorzitter de laatste sprekers dank bracht en een slotwoord sprak. EENIGE HONDERDEN DISTRIBUTIEKAARTEN GESTOLEN Tegen dief en helers zware straffen geëischt. De rechtbank te 's-Gravenhage behan delde Dinsdagmorgen een zaak betreffen de diefstal van eenigé honderder. distribu tiekaarten, en de heling daarvan. De 27-jarige R., gewezen tijdelijk ambte naar van distributiedienst te Den Haag, die zich 13 Januari j.L een groot aantal kaarten van verschillende soorten had toegeëigend, en deze aan J. D. had verkocht voor 100.en op 15 Januari j.1. nogmaals 100 kaarten, 25 van. elke soort, voor 50.had geleverd. Verdachte bekende het ten laste gelegde en gaf toe, dat tevoren was overeengeko men wat er voor betaald zou worden. De officier van justitie noemde het een zeer ernstig feit, dat zwaar gestraft dient te worden. Rekening houdend met de gunstige in lichtingen over verdachte eischte hij, we gens liet als ambtenaar verduisteren van onder hem berustende bescheiden, veroor deeling* tot een jaar gevangenisstraf, met last tot onmiddellijke aanhouding na het uitspreken van het vonnis. De verdediger meende door de omstan digheid, dat verdachte in moeilijkheden verkeerde door ondersteuning van een ziek familielid en dat hij onder pressie van D. handelde op de uiterste clementie te mo gen aandringen. Vervolgens stond terecht de 32-jarige koopman J. D. te Den Haag, die bekende de kaarten te hebben gekocht van den ambtenaar R. Hij had deze weer afgedra gen aan zekeren L. D. W., die hem de helft van de winst zou betalen. De officier van justitie noemde de rol, die deze verdachte heeft gespeeld, ernstig. Hij heeft pressie op R. uitgeoefend om hem tot zijn daad te brengen. Spr. vroeg ver oordeeling, wegens heling meermalen ge pleegd, tot een jaar en zes maanden ge vangenisstraf. De volgende verdachte, de 43-jarige chauffeur L. de W. te Den Haag, had de kaarten verkocht voor 350,en JL87.50. Tegen dezen verdachte eischte de offi cier van justitie een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Tenslotte stond nog terecht de 35-jarige Haagsche caféhouder J. H. N., die geld had verschaft voor den aankoop van 100 kaarten. Hij verklaarde niet uit winstbe jag te hebben gehandeld. De officier van justitie eischte tegen hem, rekening houdend met verdachtes blanco strafregister en het feit dat hij geen hoofdrol had gespeeld, een gevange nisstraf van zes maanden. De uitspraak in al deze zaken werd be paald op 18 Maart a.s. LUISTEREN NAAR EEN VERBODEN ZENDER. Voor het Duitsche landgerecht te Den Haag heeft gisteren terechtgestaan de 67-jarige g'epensionneerde bootsman van de Nederlandsche marine D. van der K. uit Amsterdam, die naar den Engelschen zender had geluisterd en anderen heeft laten meeluisteren. Beklaagde, die sinds 22 November in voorarrest zit, gaf het ten laste gelegde toe, doch zei niet voor de gewone nieuws berichten te hebben willen luisteren, maar alleen uit belangstelling als oud-marine man naar de scheepsberichten. Overeenkomstig den eisch van den gene ral Staatsanwalt werd beklaagde veroor deeld tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, en voorts tot een geldboete van 150 gulden, terwijl het radiotoestel werd verbeurd verklaard. VERPLICHTE AANGIFTE VAN GOUD VERZUEVID. De 48-jarige winkelier L. C. te Velp, die terecht heeft gestaan omdat hg geen aan gifte heeft gedaan van zijn bezit van 2000 Amerikaansche dollars, en bovendien 54 gouden tientjes niet ter inwisseling heeft aangeboden, is Dinsdag door de rechtbank te Arnhem veroordeeld tot 500 gulden boete of vijf weken hechtenis met ver beurdverklaring van de tegenwaarde van het betrokken geld. EEN FANTASTISCHE FIETSENDIEF. Een 45-jarige cementbewerker, recidivist, verscheen Dinsdag voor het gerechtshof te Amsterdam. Door de rechtbank te Haar lem was deze man tot een jaar gevangenis straf veroordeeld, omdat hij op 5 Augus tus een fiets had gestolen. Hij voelde zich echter onschuldig en kwam in hooger beroep. Een student had zijn fiets achter de St. Bavo-lterk te Haarlem gezet en behoorlijk afgesloten. Toen de jongeman na den kerkdienst buiten kwam, bleek het rijwiel verdwenen. Denzelfden middag ging hij naar het politiebureau en tot zijn ver bazing kon men hem daar reeds de fiets toonen. Die fiets was daar op min of meer toevallige wijze gekomen. Een politie agent die op surveillance was, had namelijk in de omgeving van de St. Bavo-kerk een fietser gezien, die links reed. Hij had den man toegeroepen te stoppen, doch deze ging er in versneld tempo vandoor. De agent bedacht zich niet lang en na een wilde jacht kon de agent hem grijpen. Hij toonde zijn paspoort, dat in orde bleek, maa' zgn gedrag was verder zoo vreemd, dat de agent het verstandig oor deelde, hem mee te nemen i.aar het politie bureau. Aanvankelijk ging hij gewillig mee, doch dicht bij het bureau gekomen greep hij eensklaps de fiets, wierp die voor de voeten van den politieman en sprong in een Duitsche auto, die in snelle vaai-t kwam aangereden. Er bleef voor den agent niet anders over dan met de fiets naar het bureau te gaan, waar hjj aan zijn rechtmatigen eigenaar overhandigd kon worden. Maar ook de fietsendief kwam op de plaats, waar men hem hebben wilde. Een andere politie-agent werd gewaar schuwd door iemand, die een fiets had zien stelen. Ook deze agent begon een achtervolging en hij had daarbij geluk. Met medewerking van een soldaat van den opbouwdienst, kon de schuldige, de cementbewerker R. in verzekerde bewaring gesteld worden. Hij was nu weliswaar op zgn eigen fiets gestapt en had daarmede niets kwaads bedreven, maar door de ver gissing van den voorbijganger, die slechts diefstal vermoedde, kon het recht zijn loop hebben. Redacteur J. A. VAN DEXHOORN. Het volgende fraaie probleem van dQ hand van onzen vriend H. Laros, den hul-* digen kampioen van „Groot LJmuiden", tevens kampioen van Kennemerland, bieden we onzen lezers ditmaal ter oplossing aan* Auteur H. Laros, ÏJmuiden, 12 3 4 Ei 46 47 48 50 Cijferstand Zwart 9 schijven op 1, 18, 19, 21, 23, 24, 27, 29 en 37. Dam op 14. Wit 12 schijven op 16, 25, 28, 32, 35, 38-* 41, 43, 47 en 50. Als steeds Wit begint en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht vóór of op 19 Maart a.s. bij de Redactie dec Prov. Zeeuwsche .Crt. onder motto Dam- rubriek. UIT EIGEN KRING. In het volgende belangwekkende partjj- fragment, dat we door bemiddeling van den witspeler mochten ontvangen, heeft zwart als laatste zet den foutzet 1621 gespeeld, waarna wit vanuit den diagramstand op fraaie wijze schijfwinst forceerde. ZwartN. N., Goes. WitL. Anderson, Goes, Men oordeele 37312126 (gedw.T? 33—28 26X37 28X30 37x28 38—33 29x38 en 43X23. Zwart tracht thans zijn schijf terug te winnen, doch dit blijkt niet mogelijk, want op 8-12 volgt 30-24 13-18 24—19 18x29 35—30 14X23 30—24 29X20 en 25X5 dam. Speelt zwart inplaats van 812, 1319 dan volgt zeer verrassend 2520 14x34 en 23X5 dam, terwijl inplaats van op 1319, 1520 eenvoudig 2319 en 25X5 dam volgt. Bovenstaande getuigt van een zorgvul dige behandeling en nauwgezette bereke ning der partij, waarmede de heer Ander son als kampioen van het Oostelijk district van den Nederlandschen Dambond blijk geeft van een geweldig doorzicht in de partij. Als zoodanig 'beteekent zijn toetre den tot de Goesche Damclub dan ook een versterking voor deze vereeniging, terwijl de strijd om den Zeeuwschen titel met de deelneming van Anderson straks des te spannender zal worden. OPLOSSING PROBLEEM MEDEMA. Dit in onze rubriek van 12 Februari j.l. aangeboden miniatuurtje had den volgenden stand Zwart 7 sphijven op 1214, 21, 25, 31 en 39. Wit 7 schijven op 23, 29, 30, 38, 45, 47 en 48. De ontleding van dit goed geconstrueerde miniatuurtje verloopt aldus 2319 13X42 (meerslag) 48x8 25X34 8—3 dam 14 19 (gedw.) 3—25 19—24 47—42 24—30; 42—38 39—44 4510 en op 34X45 volgt 25X50, terwijl op 44x35 de matzet 3833 l volgt Een fraaie afwikkeling. Goede oplossingen ontvingen we van dé heeren W. B. en H. D., beiden te Middel burg, A. C. en H. M. S., beiden te Goes en J. N. de V. te Dordrecht „Ik ben onschuldig", zei de man thans met nadruk en hij begon den president* een verhaal te vertellen, dat vol fantasie, was. De president wou er dan ook niets van gelooven en hg waarschuwde den man, die reeds vgf maal wegens diefstal is ver oordeeld, geen fabeltjes te vertellen. De cementbewerker wees de mogelijkheid van onwaarheid spreken echter met ver ontwaardiging van zich af en hij kleurde het verhaal nog sterker. Hij bracht er een Martinus Huisman, een zekere Bertus, een schilder, een juffrouw en een geheim- zinnigen „Toon" bij te pas, waardoor nie mand meer iets van de geschiedenis kon gelooven. De procureur-generaal, mr. Van Dulle- men, achtte het verhaal volkomen onaan nemelijk. De verdachte heeft geweigerd om Martinus Huisman te helpen zoeken, zoodat men kan aannemen, dat de myste rieuze Huisman in het geheel niet bestaat. De procureur-generaal eischte twee ja ren gevangenisstraf, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis te Schevenin- gen. Het Hof zal 18 Maart uitspraak doen*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 7