ABDIJSIROOP Hoe een ernstig gedupeerd gemeentebedrijf zich herstelde 3jGRIEP en INFLUENZA akker's DE VERVOER. EN MOTORDIENST, REINIGINGSDIENST EN ONTSMETTINGSDIENST. 16 Mei werd het huisvuil al weer opgehaald. Er zyn van die schijnbare kleinighe den in het leven, die daarvan in wezen toch een zeer belangrijk deel uitma ken en waarvan we de beteekenis eerst goed beseffen, indien ze minder vlot verloopen dan normaal. Zulk een betrekkelijke kleinigheid is ongetwij feld het ophalen van het huisvuil, een onderdeel der gemeentehuishouding, die, zeker in de grootere gemeenten, een dusdanig gemeengoed is gewor den, dat men er nauwelijks meer b\j stilstaat. Op llf Mei van het vorige jaar werd Rotterdam zeer zwaar getroffen. Op 16 Mei daaraanvolgend, na verloop van slechts twee dagen dus, ktcam de vuilnisman alweer aan huis en zeer spoedig daarna werd ook het straat- vuil al weer verwijderd. Men was er blij om, dat dit gebeurde, men had er misschien heel even ook bewondering voor, maar toen de vuilnisman weer met dezelfde regelmaat van vroeger terugkeerde, werd het ophalen van het huisvuil al weer als de gewoonste zaak ter wereld beschouwd. En toch moesten deze werkzaamheden verricht worden door een gemeentebedrijf, dat wel zeer ernstig van de Meigebeurte nissen te lijden heeft gehad, den Vervoer en Motordienst, Reinigingsdienst en Ont- «mettingsdienst, wiens directeur, dr. ir. M. F. de Bruyne, wij bereid vonden ons het ten en ander te vertellen van de vele Rioeilykheden, waarmede zyn diensten te kampen hebben gehad en van de wijze, waarop die moeilijkheden geheel of gedeel telijk zijn opgelost. Ons kantoor en hoofdgebouw, aldus dr. De Bruyne, zijn vernield, alsmede onze terreinen en werkplaatsen aan het Bosland en onze garage aan den Boezemsingel. Het gevolg is geweest, dat niet minder dan 70 voertuigen verloren zjjn gegaan, waaron der er waren, die zeer noode gemist konden worden. Van de 44 roltrommelauto's zijn er bijv. 17 verbrand. Voorts zijn al onze spoelwaschmachines verloren gegaan. Vyf putzuigmachines, drie auto's van den veeg- dienst, vijf Janson motordriewielers en zeven motorvegers moesten verder nog als verloren worden geboekt. Ook het verlies aan het Bosland, waar zeer moderne werk plaatsen waren gevestigd met voortreffe lijk uitgeruste werkbanken, was niet gering. Uiteraard stond onze dienst in den be ginne voor een ontzaglijk moeilijke 'taak. Wy hebben ons er evenwel zeer snel door heen kunnen slaan, waarbij wij allerwege bijzonder veel medewerking hebben onder vonden. Onmiddellijk is een groot aantal monteurs aangenomen. Voorts hebben wij zooveel mogelijk chassis gekocht. Het aan tal beschikbare chassis was evenwel be perkt en zoo zagen wy ons voor de taak geplaatst uit de verbrande garages nog te redden, wat er te redden viel. Op dit terrein heeft men in Nederland weinig er varing. Wij hebben echter gedurende de afgeloopen maanden geleerd, dat uit wat aanvankelijk een chaos lijkt, nog veel waardevols te construeeren valt. Zoo heb ben wij van de resten der vijf verbrande putzuigmachines drie nieuwe kunnen ver vaardigen. Van de 17 roltrommelauto's hebben wij nog 4 nieuwe kunnen constru eeren en van de zeven motorvegers vier. Voorts verkeerde onze dienst in de ge lukkige omstandigheid, dat juist een groote nieuwe garage in aanbouw was aan de Zaagmolenkade. Daar konden wij spoedig onzen intrek nemen, nadat wij eenige maanden overal verdeeld gehuisvest waren geweest. Ook het kantoor kon hier worden ondergebracht, zij het uiteraard proviso risch, aldus dr. De Brujme. Inderdaad is de huisvesting vooralsnog eenigszins pri mitief. Zoo treft men bureaux aan tusschen de fonteintjes der waschlokalen van het personeel en zoo is het privélcantoor van den directeur tijdelijk ondergebracht in een ruimte, waarvan de oorspronkelijke be stemming was opzichterskamer. Onze vooruitzichten ten aanzien van een betere behuizing zijn gelukkig gunstig, zoo vervolgde dr. De Bruyne. De plannen voor den bouw van een nieuw complex verkeeren in een vergevorderd stadium van voorbe reiding, zoodat er goede hoop bestaat, dat wy onze nieuwe behuizing eind 1942 zullen kunnen betrekken. Op het oogenbik hebben wij éénderde van de normale ruimte te onzer beschikking en dat, terwijl de hoe veelheid werk ook nu nog belangrijk meer is dan normaal. De reinigingsdienst. Het onderdeel van deze bedrijven, dat wel het sterkst tot de massa spreekt, is ongetwijfeld de reinigingsdienst. Vooral «ds men rekening houdt met de verliescijfers, die dr. De Bruyne ons mededeelde, dan is er toch wel plaats voor groote bewondering voor het personeel van dezen dienst, dat het verwerken van het huisvuil, wat in Rotterdam een hoeveelheid van niet min der dan 1800 kubieken meter betreft, zoo vlot is verloopen. Het zal een bewondering zijn, die aan dank gepaard kan worden, aangezien verontreiniging, vooral voor het Rotterdam van medio Mei, zeer ernstige gevolgen gehad zou kunnen hebben. „Op welke wijze kon de dienst zoo uit stekend functionneeren als het geval is geweest?" zoo vroegen wij den heer De Bruyne. „Al het materieel, dat daarvoor maar eenigszins in aanmerking kwam, hebben wij ter beschikking gesteld van de ophaaldienst", aldus de directeur. „Ook alle veegvuillaadauto's werden by den ophaal dienst betrokken. Zoo kon deze dienst, mede dank zij de groote toewijding van het personeel, onmiddellijk goed functionnee ren. Groot waren en zijn nog de moei- tikheden van den spoelwasch- en veegdienst. Groot zijn ook de moeilijkheden geweest by het sneeuwruimen. De sneeuwploegen waren verbrand, de veegmachines ontbra ken. Wel hadden wij de ploegen tijdig her steld, maar het gemis van veegmachines heeft zich toch doen gevoelen. Daarbij kwam, dat de mankementen aan de riolee- ringen zich uiteraard ook deden gevoelen. Dank zij een uiterste krachtsinspanning is het evenwel gelukt ook de sneeuw, toen de dooi inviel, snel te verwerken, zoodat de stad niet langer dan één dag in een modderpoel herschapen was, een inconve nient, dat zich ook overal elders heeft voor gedaan. Het werk gaat door. Het spreekt vanzelf, dat de werkzaam heden van den Vervoer- en Motordienst volstrekt niet beperkt konden blijven tot herstelwerkzaamheden aan den eigen dienst. Deze tak van bedrijf werd juist op groote schaal betrokken bij de werkzaam heden met betrekking tot het bergen van het puin. Niet minder dan ruim 1500 auto's kwamen daardoor onder administra tief beheer te staan van den Vervoer- en Motordienst. Zeer veel waardeering had dr. De Bruyne in dit verband voor de mede werking der gemeente Den Haag, die een staaltje van voortreffelrjken burgerzin aan den dag legde, door een twintigtal auto's ter beschikking van het puinruimen te stellen, welke aangelegenheid door de ge meente Den Haag gefinancierd werd. Voorts zal de Vervoer- en Motordienst mede te maken krijgen met het toenemen de gebruik van gas-generatorert. Met het oog hierop wordt in het nog steeds in aan bouw zijnde garage-complex aan de Zaag mol enkade een ruimte van circa 100 vier kante meter afgeschoten, welke uitgerust wordt met gascompressors en vanwaar de gemeentelijke auto's van persgas kunnen worden voorzien. Ook aanrijdingen zyn nog steeds schering en inslag en aan het Bosland heeft men de resten der oorspronkelijke gebouwen al weer van een dak voorzien en ingericht als noodwerkplaats. De ordentelijkheid en ver- Verbetering van den Belgischen landbouw. Het is voor België een gebiedende eisch om den landbouw te verbeteren en van lederen vierkanten meter braakliggenden grond of slecht bewerkte akkers profijt te trekken. De secretaris-generaal van het Belgische ministerie van landbouw heeft verklaard, dat er thans nog een opper vlakte van meer dan 50.000 hectare onbe bouwd land is, dat ontgonnen moet wor den. Bovendien is er nog een vry groote oppervlakte, die slecht bebouwd is of waar van de grond te vochtig is. Hiervan zou de productiecapaciteit door een rationeele bebouwing verdubbeld kunnen worden. Voor een intensieve bewerking van het land en voor het herstellen van de door oorlogshandelingen ontstane schade voor economische bedrijven heeft de staat be halve den reeds vroeger verleenden steun van tien millioen francs, nog een bedrag van tien millioen frans ter beschikking gesteld. De leeningen zullen worden ver strekt door het nationale bureau voor landbouwleeningen. Ook de Belgische Winterhulp, die on danks haar korte bestaan tot de grootste steunorganisatie is uitgegroeid, die België ooit gehad heeft, stelt alles in het werk om ieder plekje onbebouwden grond in dienst te stellen van de voedselvoorzie ning. Te dien einde heeft deze organisatie aan kleine warmoezerijen een bedrag van zes millioen francs ter beschikking gesteld. De Belgische bond van warmoezeniers heeft zich ten doel gesteld, de braak lig gende tuinen vooral in de steden en andere kleine stukken grond te gaan bebouwen. Door de werkzaamheden van dezen bond heeft men met medewerking der gemeente lijke autoriteiten aan de inwoners van de groote steden en industrieplaatsen reeds een aanzienlijk aantal moestuintjes kun nen verschaffen. Tevens zijn stukken grond voor langen tijd gepacht of gekocht en door een rationeele wijze van bewerken ln een dusdanigen staat gebracht, dat reeds dit jaar een ryke oogstopbrengst verwacht kan worden. BRITSCHE SCHIPBREUKELINGEN IN LISSABON. Te Lissabon zijn 160 overlevenden van het Britsche convooi, dat Duitsche zee- strijdkrachten 12 Februari bij de Azoren tot zinken gebracht hadden, op Portugee- sche schepen aangekomen, meldt het D.N. B. Een der booten had de rest van de be manningen van zes schepen aan boord, nl. 52 matrozen, die o.a. mededeelden, dat van de 36 man van een Britschen koopvaarder slechts twee werden gered. Een ander Portugeesch schip bracht 108 schipbreuke lingen naar Lissabon. De Engelsche zeelui, die nog zichtbaar onder den indruk van de ramp verkeerden, verklaarden, dat 14 schepen van het convooi in de diepte ver dwenen waren. Reuter had, naar men weet slechts het verlies van zes schepen bekend gemaakt. ZUIVERING IN COMMUNISTENLEGER IN CHINA. Uit Taijoean (Sjansi) meldt DomeiVol gens berichten, welke kort geleden van be trouwbare zijde zijn ontvangen, heeft het communistische hoofdkwartier te Yenan op grond van instructies van de derde inter nationale in het geheele communistische le ger een bloedige zuivering uitgevoerd. Aan deze zuivering, die op 1 Februari is be gonnen, zijn in twee weken tijds reeds 1800 personen ten offer gevallen. zorging der interieuren waren vroeger de trots van deze diensten. Daarvan kan nu uiteraard geen sprake zijn. Het is evenwel alleszins gerechtvaardigd, dat daarvoor een andere trots in de plaats komt, nl. die op de voortvarendheid, waarmede een der zwaarst getroffen gemeentediensten de herstelwerkzaamheden ter hand heeft ge nomen, zoowel om in de eigen behoeften te voorzien, als ten dienste der gemeen schap. ROTTERDAMMER. Onregelmatige koersbeweglng op de Amsterdamsche beurs. De handel op de effectenbeurs te Am sterdam bleef zich Dinsdag in kalme ba nen bewegen, maar desniettemin ontwik kelde zich op enkele afdeelingen op be scheiden voet toch nog eenige affaire. Een bepaalde stemming kon niet worden op-' gegeven. By de opening werd in de ver schillende rubrieken boven de slotprijzen van Maandag gehandeld, maar daarna trad vrijwel allerwege een reactie in, terwijl te gen het scheiden van de markt weer een flinke verbetering kon worden waargeno men en in verscheidene gevallen boven de prijzen van den inzet werd gehandeld. De diverse afdeelingen bewogen zich echter niet op geheel analoge wijze, er zat geen vaste lijn in de beurs. In olie's werd geregeld zaken gedaan en na prijshoudende opening steeg de koers. Op de suikermarkt hadden H.V.A.'s een grillig verloop. Na vaste opening zakte de koers betrekkelijk spoedig in. Later op den middag trad een krachtig herstel in. Van de industrieelen werden de Philips- aandeelen aanvankelijk belangrijk lager afgedaan. Unilevers hadden een kalm verloop ter wijl AKU's iets lager golden. De scheep- vaartafdeeling was kalm. Rubberaandeelen hadden een stil verloop. De affaire in ta bakken was gering. De affaire in Amerikanen was van kléine proporties. Voornamelijk werd ge handeld op het niveau van de slotprijzen van Maandag. Naar verhouding van de re actie in Wallstreet kon de tendenz te Am sterdam goed prijshoudend worden ge noemd. De Nederlandsche beleggingen hadden een aarzelend voorkomen. De obligatiën uit de jongste 4 pet. leening, de 3-3% pet. obligatiën, alsmede de stukken uit de an dere jongere emissies, golden meerendeels iets lager, voornamelijk ging de belang stelling uit naar de nieuwe 4 pct.-papie- ren. Uit de geringe variaties kon overi gens wel worden opgemaakt, dat vraag en aanbod op het bestaande koerspeil onge veer in evenwicht met elkander waren. De oude schuld was vrijwel onveranderd. Ook obligatiën Nederl. Indië niet veel gewij zigd. Amsterdam 1936 3JA 84% Bataafsche Petr. My. Obl. 3% 73—77 A Amsterdamsche Bank 110107% A Ned. Gist- en Spiritusf. 339%—339 A K.M. De Schelde Nat. Bez. 61%— 60% A Houthandel Alberts 102% C Union Pac Rr. 77 Nederland le Ing 1940 4 97%—97% Nederland 2e lng 1940 4 94%—94% NederL met bel. fac. 1940 4 97%—97% Ned. k f 1000 1938 (3%) 3 85%—84% Indië k 1000 1937 3 85%—85 A Koloniale Bank 159—161 A Ned. Ind. Handelsbank 111%—111% C Ned. Handel Mij. 110—108% A Van Berkels Pat. 5050 C Calvé Delft 58%—60% A Lever Bros en Unilever 96%95 A Philips Gloeil. Gem. Bez. 191%—183 C Am. Car Foundry 26%26 C Anaconda Copper 26%25% C Bethlehem Steel 76%—75% C General Motor 47%—47% C Kennec Copper 33%32% C North Am. Aviation 14%—14% C Rep. Steel 22%—21% C Un. States Steel 58%—57% C North Am. Cy. 16%—16% A Kon. Petroleum My. 203%—203% C Contin. OU Cy 17%—17% C Philips Petrol. 32—31% C Shell Union 11%—11% C Tide Water Ass. Oil 9%—9% A Ned. Scheepvaart Unie 151%—14§% A Handelsver. Amsterdam 381%378% A Ned. Ind. Suiker U. 225—225% A Deli Batavia Mij. 160 C Deli MiJ. k 1000 202%—198% A Senembah Mij. 176171 C Pennsylv. Rr. 2322% A South Raüway 13%—13% C Amsterdam Rubb. 233%232% A Deli Batavia Rubb. Mij. 180 A Hessa Rubber My. 123125 A Serbadjadi Sum Rubb. 110—111 Nederland 1941 4 100 96%—90% Nederland 1941 4% f 500 96%_96% Nederland 1941 4% 1000 96%—96% GR0EDE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent. H. A. MEULENDIJK, Schuitvlotstr. 105. De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE. Hét opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede „Het binnenrukken van Duitsche troepen in Bulgarije voltrekt zich volgens het vast gestelde plan. Maandagmiddag hebben door jagers be schermde lichte gevechtsvliegtuigen een vliegveld in Zuid-Engeland gebombardeerd. Verscheidene hangars en onderkomens wer den daarbij vernietigd. In den nacht van 3 op 4 Maart hebben afdeelingen gevechts vliegers havenwerken en fabrieken te Car diff aangevallen. Men heeft talrijke voltref fers op doelen van miUtair belang waarge nomen, gepaard gaande met krachtige ont ploffingen en branden. Aan de Schotscha Oostkust hebben gevechtsvliegtuigen de ha venwerken en scheepswerven van Newcastle bestookt met brand- en brisantbommen. Ook hier kon een goede uitwerking worden waargenomen. By aanvallen op verschülende vliegvelden ten noorden van Londen zijn hangars, on derkomens, brandstof- en munitie-opslag plaatsen en eenige op den grond staande vliegtuigen vernield. Aan de Engelsche Zuidkust heeft een gevechtsvliegtuig een koopvaarder van 3000 ton tot zinken gebracht. Een ander koop vaardijschip bleef ten Oosten van Aberdeen, na tweemaal te zijn aangevallen, met zware slagzij liggen. Buiten de Britsche scheeps- verliezen, vermeld ln het weermachtsbe- richt van Maandag heeft de luchtmacht op 2 Maart nog een koopvaardijschip van on geveer 8000 ton in den grond geboord op 25 kilometer ten Westen van de Hebriden. Onze vliegerafdeelingen, die in de Mid- dellandsche Zee opereeren, hebben bij Age- dabia Britsche gemotoriseerde strijdkrach ten met succes aangevallen. Er werden tal rijke treffers geplaatst op auto-concentra ties en colonnes. Een Duitsche gemotori seerde verkenningsafdeeling, die aan de Libysche kust opereerde, heeft opnieuw gevangenen binnengebracht en een Brit schen pantserwagen buitgemaakt. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft de vijand op verscheidene plaatsen in West-Duitschland eenige brisantbommen en een groot aantal brandbommen laten val len. Er is geen militaire schade aangericht, doch een aantal huizen werd getroffen. Eenige burgers zijn omgekomen of ge wond HET ITALIAANS CHE Het 270ste weermachtsbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt „Aan het Grieksche front hebben afdee lingen bommenwerpers met succes bases en verdedigingswerken van den vyand gebom bardeerd. Bij luchtgevechten zyn drie vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Twee on zer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. In Noord-Afrika is een Duitsch detache ment slaags geraakt met vijandelijke ge pantserde afdeelingen, die op de vlucht wer den gedreven met achterlating van gevan genen en materiaal. De vijand heeft op nieuw in menigte ^Dzjaraboeb aangevallen en de overgave geëischt. Ons garnizoen antwoordde met geschutvuur. In Oost-Afrika hebben onze troepen een vijandelijken aanval in de streek ten Westen Van Gondar afgeslagen. In andere sectoren bedrijvigheid van patrouilles en artillerie aan weerskanten." zal Abdijsiroop dadelijk die nare hoest temperen en snel doen verdwijnen. De slijm komt los. Borst en keel worden verzacht. Vanouds beproefd by hoest, griep,bronchitis, asthma. 32) „Maar Julian, hoe durf je zooiets tegen me zeggen?" Inez zat rechtop van woede, maar de dokter ging onverstoord verder „Dat durf ik, omdat het de waarheid is. Ik vermoedde toen reeds, dat er Iets niet in den haak was...... al op den dag, dat je vader de verloving publiek maakte. Maar ik kon er niet achter komen, wat er precies gebeurd was. Zou je niet eerlijk kunnen zijn, Inez, en meehelpen, om dien ongeluksknoop te ontwarren? Gun hun toch het geluk, waarop ze recht hebben! Na al wat we doorgemaald hebben, ben je den hemel toch wel iets ervoor verschul digd, dat je leven gespaard is gebleven om je wellicht gelegenheid te geven, an deren een weldaad te bewijzen Het bleef lang, heel lang stil in de hut Ten slotte fluisterde Inez met stokkende etem „Je hebt... gelijk, Julian. Ik zal je... alles vertellen. Misschien dat we... verlost worden uit deze ellendige plaats... als ik hen bij elkaar breng". xxm Een uiterst gewichtige zaak. Intusschen was Gwynne van het heele gezelschap het ijverigste aan den arbeid. Ze had dien morgen reeds op haar eentje een hoogen stapel takken en stukken wrakhout op het strand opgericht, om dien te kunnen aansteken, zoodra het noodlg was. De lucht was zoo licht en de zee zoo helder, dat men mijlen ver uitzicht had. Als het toeval wilde, dat er een schip voorby voer, al was het dan ook heel in de verte, dan zou het rook- en vuursignaal ongetwijfeld de aandacht trekken. Uren geleden was Robin al heengegaan, naar zijn zeggen om vruchten en noten te verzamelen. Ze had hem nagekeken, tot hij uit het gezicht verdwenen was en zich een beetje angstig gevoeld bjj de gedachte aan de mogelijke gevaren, die het bosch ver borgen hield en zich tegelijkertijd verbaasd over de vreemde manier, waarop hij zich tegenover Inez gedroeg. Hoewel dokter Faust gesproken had over den slechten nacht, dien zij gehad had, was haar naam zelfs niet over Robin's lippen gekomen. Veeleer maakte het den indruk, dat hij de hut van Inez zooveel mogelijk vermeed. Als ze van elkaar hielden, dan was bet toch wel vreemd, dat hij haar niet verlang de te zien. Gwynne was aan het roosteren van den onuitputtelyken voorraad broodvruchten bezig, toen ze Julian Faust naderbij zag komen. Oogenblikkelyk zette ze haar vroo- lijkste gezicht. Het gelukte haar zelfs, een deuntje te neuriën, toen hij in haar nabij heid kwam. „Hallo... krijg je honger vroeg ze opgewekt. „Nou, het zal niet lang meer duren, voordat het feestmaal klaar is. Wat heb je liever... wilde eend of... gebraden kalkoen Zeg het maar gerust. We kun nen het immers niet zoo noemen als we willen en ik geloof, dat we zelfs in staat zouden zijn ons verhemelte voor het lapje te houden, zou het niet?" Hij bekeek haar met een hongerigen blik... maar het was geen honger naar voedsel. „Je bent toch een uitstekend padvind- stertje", prees hij haar. „Jouw's gelijke is er op de heele wereld niet te vinden". „Vleierschold ze. „Mannen zijn toch overal hetzelfde, of het nou in een groote stad, of op een verlaten eiland is Als je hun maar eten geeft, vinden ze je bewon derenswaardig Hoe voelt zich Inez op het oogenblik?" „Die maakt het weer goed", antwoordde Julian stroef. „Niets bijzonders aan de hand. Ik zou graag eens rustig met jou praten, Gwynne. Toe, kom eens naast me zitten en luister naar wat ik je te vertellen heb". „Dat gaat onmogelijk, Julian", zei ze en wierp haar hoofdje achterover op een ma nier, die hy verrukkelijk vond. „Weet je nou nog niet eens, dat je een "beroemde kok niet in zijn werk moogt storen Waar blijft dat wonderbaarlijke vischnet toch, waarover je gisteren zoo aan het opsnijden bent geweest? Ga dat eens halen en vang een stelletje forellen voor ons souper. Of hebben we andere visch in onze particuliere vischwateren Ik ben niet zoo goed op de hoogte van visch, versch of gezouten moet je weten!" Ze sprak gejaagd en zenuwachtig en deed haar best, zijn gedachten af te lei den. Het ging op dat moment haar krach ten te boven, met hem over persoonlijke aangelegenheden te moeten spreken en aan zyn gelaatsuitdrukking zag ze heel goed, dat hij dit juist van plan was. Doch Julian gaf het niet op. „Leg dat ding, dat je aan het schillen bent, neer jonge dame, en kom met me mee!" Hij nam spelenderwijze haar pols beet 'en trok haar het zakmes uit de hand. „Het gaat om iets belangrijkers dan al het eten, dat je ooit bij elkaar gezien hebt". Op dat oogenblik kwam Robin met vol- beladen armen het bosch uit. Hij zag het stoeipartijtje en Gwynne zag hem op het zelfde oogenblik. En, hoewel hij het ge ziene op zijn manier opvatte, kwam hij toch naar hen toe en zij had nauwelijks tijd om te fluisteren: „Wacht ermee, tot wo met eten klaar zijn, Julian. Ik weet, dat hij doodgaat van den honger, die arme Ze voleinde den zin niet en beet zich op de lippen om zich stil te kunnen hou den. Ze verachtte zichzelf. Er moest toch wel iets aan haar eergevoel mankeeren, dat ze telkens weer overrompeld werd door teedere gevoelens voor een man, die haar zoo gekrenkt had, als Robin Lee had gedaan, dacht ze woedend in zich zelf Het werd laat in den namiddag, voor dat de dokter gelegenheid vond om haar alleen en niet bezig te vinden. Urenlang had hy haar met bewondering over haar ongewone energie gade geslagen. En nu en dan was haar vroolijkheid zoo ongekun steld, dat hij zich afvroeg, of hij soms een vergissing beging, door te veronder stellen, dat ze over het verlies van een man ooit zou tobben. Soms wierp ze hem uit haar lachende, bruine oogen een blik toe, die hem deed wenschen, de macht te hebben, liefde en ontroering in die oogen te kunnen wekken. Maar dan bracht hij zichzelf schok schouderend tot de werkelijkheid terug. Zij was een jong meisje aan het begin van haar leven. Hij was byna veertig. Bovendien had ze hem in vollen ernst ver zekerd, dat hij voor haar nooit méér dan een vriend kon zijn en dat had ze oprecht gemeend. Misschien dat de eenzame omgeving veel invloed: had op de gedachten van Julian, welke dien middag weer zoo heel anders waren. Hy had het gevoel, als keek hij naar een tooneelspel, wanneer hy zijn blikken liet dwalen van Gwynne naar Robin en van hern naar het meisje, dat onder haar werk zong. Hij wist alleen, wat Inez hem verteld had. Hij kon er op geen enkele manier achter komen, of die jonge kinderen, zooals hij ze betitelde, echt als man en vrouw van elkaar hielden. Als dat het geval was, waarom waren ze het nu dan nóg niet met elkaar eens ge worden Vooral Robin keek drommels onverschil lig. Hij sloeg zelden een blik op Gwynne, hoewel hy urenlang vlak in haar nabijheid verkeerde. Hij zat vinnig aan zyn houtjes, stukjes schors, of wat het dan ook was, te snijden. Zijn voorhoofd stond somber gefronst. Hy zag eruit als een onweers wolk. Nadat ze vroeg hun avondmaal, dat uit twee door Julian gevangen visschen be stond, gegeten hadden, stond Robin op en zei, dat hij een eindje ging zwemmen. Gwynne keek hem opmerkelijk bezorgd na, toen hij zich verwijderde. En er sprak echt angst uit haar bruine oogen, toen ze haar bleeke gelaat naar Julian wendde. „Zouden er in de buurt van het eiland geen haaien kunnen zijn?" vroeg ze ang stig. Julian's mond trilde heel even. Hij was dien morgen nog wezen zwemmen en toen was er geen enkele bezorgde bemerking over zijn veiligheid gemaakt. Nu was hij zeker van haar inwendige gevoelens, al hield ze zich dan ook nog zoo strax, als Robin in de nabijheid was. Maar vrouwen waren nu eenmaal zonder uitzondering tooneelspeelsters, hield hij zichzelf voor en Gwynne vormde geen uitzondering op dien regel. „Ik denk niet, dat het waarschijnlijk is", antwoordde hij. „Ik ben herhaaldelijk tot ver in zee gezwommen en heb nooit eenig spoor van een haai ontdekt." Hij zat vol ongeduld te wachten, tot ze de overolyfselen van het maal had weg geruimd, ging daarna naar haar toe en stak met zijn gewone beslistheid zijn arm door den hare. volgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6