STAPSNIEUWS Vlissingen. STADSNIEUWS Middelburg. STADSNIEUWS Goes. rr! WINTERHULP ZEELAND 399200 Gemengd Nieuws Marktberichten Wat de Pers zegt: ZWARE BRAND IN UTRECHT. Zieken- en ondersteuningsfonds jubileert. VIJFTIG JAAR PRACHTIG SOCIAAL WERK. Morgen, o Maart, zal het Zieken- en Ondersteuningsfonds, onderafdeeling van de afd. Vlissingen van den Kath. Volks bond, het feit herdenken, dat het vijftig jaar geleden werd opgericht Voorwaar een fase in het Kath. vereenlgingsleven, welke zeer zeker verdient er even bij stil te staan. De ouderen onder ons zullen het weten te vertellen, hoe moeilik het was in die jaren 'een vereeniging met een so ciale doelstelling te propageeren, want zelfs onder de arbeiders van dien tijd was het gevoel voor organisatie nog erg be krompen, zoo men er al niet afkeerig te genover stond. Het mag dan ook getuigen van taaie volharding onder de propagan disten van den Kath. Volksbond hier ter stede, dat toen de Volksbond nog geen jaar oud was, men het aandurfde voor zyn le den een zieken- en ondersteuningsfonds te stichten, met het doel een uitkeering te verzekeren bij ziekte of ongeval. Begrijpelijkerwijs werd op zeer beschei den voet begonnen en daar het fonds enkel voor de leden van den Volksbond was be- doeld, ls van een groote vlucht ook nim mer sprake geweest. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat het fonds in den loop der vijftig jaren wel eens met moei lijkheden heeft te kampen gehad, vooral in tijden dat epidemiën onze gewesten be dreigden en aan de flnancieeie taak van het fonds zware eischen stelden. Maar ook deze moeilijkheden wist men door krachtig beleid te overwinnen. En om aan deze ge- beurtelijkheden beter het hoofd te kunnen bieden, kende de Volksbond aan het fonds een Jaarlljksch subsidie toe, dat werd vast gelegd in een reservefonds. Dat men steeds is blijven werken aan den uitbouw van het fonds, bewast het instel len van een fonds voor een uitkeering bij overladen, waardoor aan de nabestaanden der leden een geldelijke uitkeering werd verzekerd. Het moge waar ziln, dat door de inwer kingtreding van de ziektewet voor tal van ziekenfondsen achter hun bestaan een punt kon worden gezetdit is echter niet van toepassing geweest op de thans jubilee- rende vereeniging, welke zich direct wist aan te passen aan de bepalingen door den wetgever aan dergeiyke fondsen voorge- left"- Door de ziektewet is vooral aan de jon geren veelal de lust ontnomen zich thans nog te verzekeren tegen een aanvullende uitkeering bij ziekte of ongeval, zoodat daardoor 'het aanwerven van nieuwe léden «enigszins wordt geremd. Dat het fonds aan de oudere leden meermalen belang rijke offers moet brengen, valt niet te ver wonderen. Ook is het aantal sterfgevallen in verhouding tot de kracht van het fonds niet onbelangrijk. Het bestuur ls ook voor deze kwestie niet blind gebleken en heeft tijdig maatregelen genomen om in de toe komst voor zijn leden alle uitkeeringen te consolideeren. Zoo kan het Zieken- en Ondersteunings fonds zeer zeker terugzien op 50 jaar vruchtbaren socialen arbeid. HET BESTUUR. Dat men in het bestuur in den loop der jaren maar weinig met elkaar te stellen heeft gehad, mag worden afgeleid uit het feit, dat de dagelijksche leiders allen' een groot aantal jaren hun functies bekleeden. Zoo kan worden gemeld, dat de voorzitter, den heer J. C. Lenaerts reeds 35 jaar deze functie bekleedt, terwijl de heer F. J. van DiereiSdonck het secretariaat een even groot aantal jaren waarneemt. De penning meester. de heer F. J. Krieger, vervult reeds 25 jaar deze belangrijke functie. Dat de tijdsomstandigheden er thans niet haar zijn, dit gouden feest op de voorge nomen wyze te vieren, spreekt vanzelf, daarom is dit tot later uitgesteld. Wel meent het bestuur het feit niet geheel aan de vergetelheid te moeten onttrekken. Hier toe zal op Zondag 9 Maart 'a.s., des mor gens, in allen eenvoud een kerkelijke her denking plaats vinden, waarna aan de le den een gemeenschappelijk ontbijt wordt aangeboden. Verder zal het bestuur gelegenheid ge ven tot feliciteeren, in het Kath. Vereni gingsgebouw,. Beursstraat 3, des middags van 12 tot 1 uur. LIJK GEVONDEN. De identiteit van het lijk dat Zaterdag avond op het strand alhier is gevonden en dat hedenmorgen op de begraafplaats is teraardebesteld, is niet vastgesteld kunnen worden. Het signalement luidt: lijk van een man, oud ongeveer 35 40 jaar, lang pl.m. 1.75 m., gewoon postuur, donker blond haar, voorgedeelte van het hoofd kaal, zon der baard of knevel, gekleed in bruin grijze lange broek, bruin gebreide slip over, lange tricot onderbroek en nethemd. Aan den linkerringvinger zaten 2 gouden ringen, zijnde een zègelring met het mono gram L. P., welke letters op een plaatje van wit goed zijn aangebracht en 'n trouw, ring met aan de binnenzyde de inscriptie „Léa 15-8-1939". De ringen zyn vermoedelijk van Duitsch fabrikaat daar in beide, cyfer en letter 18 C. voorkomen en de letter C de Duitsche aanduiding is voor karaat. De commissaris van politie te Vlissin gen verzoekt ingelicht te worden omtrent de identiteit van dit lyk. Overneming van dit verzoek in nieuws bladen wordt verzocht. Gisteravond is in het water by de Hout kade drijvende gevonden het ïyk van zeke ren van R., voorheen hier woonachtig, die sinds 24 December j.l. werd vermist en waarvan toen aan de politie mededeeling was gedaan. De politie heeft beslag gelegd op het iyk en het naar het politielykenhuisje op de algemeene begraafplaats alhier vervoerd. WINTERHULP-COLLECTE. De laatstgehouden collecte ten bate van Winterhulp Nederland heeft alhier 622.83 opgebracht, „NOTSTAND SBEIHILFE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS" AANMELDING. Voor inschryving op WOENSDAG, 5 Maart a.s. tusschen 9 en 5 uur worden thans opgeroepen de gezinnen met 6 kinderen beneden 16 jaar, welke ge zinnen zich nog niet hebben laten inschry- ven. SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS GEVONDEN. Maandagmiddag werd in de Kade naby de Spijkerbrug een lijk drijvend aangetrof fen. Het werd naar den Havendyk over gebracht en daar aan wal gebracht. Spoe dig bleek het, dat men te doen had met het stoffeiyk overschot van den 40-jarigen heer P. Buijs, gewoond hebbend Zuster straat 31, die in den avond van Zondag 22 December in die omgeving te water moet zyn geraakt en dus ruim 10 weken ver mist was. Thans wordt nog vermist de 41-jarige heer J. Goedbloed, gewoond hebbend op den Veerschen Singel 38, die op 31 De cember -in die zelfde omgeving te water moet zyn geraakt. Het stoffeiyk overschot van den heer Buijs is naar het lijkenhuis op de alge meene begraafplaats overgebracht. site»"" als men denkt in een Midza-zaak gekocht te hebben, en dit niet het geval blijkt te zijn Let U dan in het vervolg 'goed op vóór U Uw aankoopen doet. Iedere Midza-zaak is kenbaar aan het embleem. Dóór ontvangt U de Midza-bonnenen op die Midza-bonnen de Midza- premie Midza - Middelburg VERKEERSOVERTREDINGEN. De politie heeft wederom verschillende bekeuringen opgemaakt wegens verkeers overtredingen, waar ónder het fietsen met drie pursonen naast elkaar. EEN AFSCHEID. Gisteren nam de heer J. C. F. van Kamer afscheid als directeur van het Christelijk muziekcorps „Oefening na den arbeid". De heer van Kamer heeft gemeend door Ver schillende werkzaamheden deze functie ftiet langer te kunnen waarnemen. De voorzitter, de heer J. W. Hu; bregtse, heeft den heer Van Kamer dank gebracht voor al hetgeen wat hy alS directeur voor het corps gedaan heeft. De heer Van Kamer dankte den voorzitter voor zijn hartelijke woorden en sprak den wensch uit dat de vereeniging onder leiding van den nieuwen directeur mocht groeien en bloeien. Met ingang van 3 Maart ls tot directeur OPENSTELLING LEESZAAL. In de openbare leeszaal en bibliotheek aan het Bellamypark wordt tijdens deze boekenweek een aantal kinderboeken ten toongesteld met het doel er bij anders en kinderen weer de aandacht op te vestigen, dat in de bibliotheek ook een kinderhoek je is. Badhuis aan de Boned ykestraat. Gedurende de week van 24 Febr. tot 1 Maart werden bij het badhuis 1105 baden genomen en wel 96 door heeren, 109 door TENTOONSTELLING KINDERBOEKEN. Wy herinneren er nog aan, dat de openbare leeszaal thans is opengesteld op de volgende uren: 's morgens van 1012, behalve Maandag, 's middags van 25,30 en 's Maandags van 15 uur. Bovendien op Maandag, Woensdag en Vrijdag in de avonduren van 7 Jtot 8 uur. MolcslscliaJc Wilt U in geval van moiestschade afhankelijk zijn van de gedeeltelijke vergoeding, welke de Staat U zal toekennen en welke U wellicht over eenige jaren zult ontvangen als wederopbouw eindelijk mogelijk zal zijn Of wilt U zoo mogelijk binnen eenige maanden terstond VOLLEDIGE vergoeding ontvangen van Uw molest-verzekering- maatschapplj. VRAAGT INLICHTINGEN AAN HONDIUS ZOON - Vlasmarkt 51 Middelburg. Te Vlissingen kunnen brieven en bood schappen worden atgegeven Molenstraat 69. EEN HANDKAR VERLOREN Of 'a stuk boomschors De rubriek „gevonden voorwerpen" ver meldt vaak dingen, die verwondering wek ken. Zoo vraagt men zich dikwyis af wan neer zy bêl&ngryke vondsten vermeldt, waarom winnen de verliezers niet eerst inlichtingen in aan het politiebureau, want vaak zyn zulke vondsten reeds een maand oud voor men ze in ons blad vermeld vindt, of weet men niet, dat de politie, zoo mogeiyk, eiken dag inlichtingen verstrekt over gevonden en nog niet afgehaalde voor. werpen Een ander maal spreken de gevonden voorwerpen van de bijna py'niyke eeriyk- heid der vinders. Zoo ook het ïystje van heden, waarin men kan lezen, dat iemand een dubbeltje vond, en een stuk boom schors, maar anderzyds ook, dat iemand bijv. een handkar kwijt moet zyn, en een ander een transportrijwiel, en ook een dame moet haar rijwiel verloren hebben, zonder dat men er tot heden dé politie „in mengde". GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand Februari 1941, zijn aan het bureau van politie te Goes, onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven 13 handschoenen, een stukje breiwerk, een toeslag op textielkaart, 3 portemonnaie's met en zonder inhoud, een beursje met inhoud, 6 wanten, een handkar, een par tijtje kolenzakken, een sok, een zilveren Vul potloodeen rollager, een duimstok, een textielkaart, een sjaal, een rol glaspapier, een dubbeltje, 3 armbanden, een paar wanten, een hond, een haarstrik, 3 bon nen, een collier met uitgezaagd dubbeltje, een kindermuts, 2 huissleutels, een vulpen houder, 2 paar handschoenen, een zilveren polshorloge, een kanarie, een Lipssleutel, een ijzeren hamer, een stuk boomschors, 2 rywielhandbeschermers, een ceintuur, een rywielbelastingmerk, een bankbiljet van 10, een muts, een damesrywiel, een collier met kruisbeeld, een vliegende Hol lander en een transportrijwiel. Aan het politiebureau zijn nadere in lichtingen over deze voorwerpen te beko- Britsche vliegtuigen boven West-Dultschland. Gisteravond laat verscheen, naar het D.N.B. verneemt, een aantal Britsche vlieg, tuigen boven West-Duitschland. De toe stellen lieten slechts enkele brisantbom men vallen. De schade is gering en blijft beperkt tot burgerlyken eigendom. Er zijn drie slachtoffers te betreuren. Twee vij andelijke vliegtuigen zijn door luchtdoel geschut neergehaald. DE GOUDVOORRAAD TE FORT KNOX. Uit Washington meldt het D.N.B.On der strenge bewaking en geheimhouding zyn baren goud ter waarde van 8*4, mil liard dollar van New York naar Fort Knox in Kentucky overgebracht. Te Fort Knox bevindt zich thans de grootste goudvoor raad ter wereld, een waarde namelyk van ongeveer 14 milliard dollar. De Amerikaansche schatkist beschikt thans over baren goud ter waarde van 22,2 milliard dollar. Het nieuwe goud is grootendeels afkomstig uit Europa en werd in de eerste maanden van den Euro peesehen oorlog naar de Vereenigde Sta ten overgebracht. Het goud van Fort Knox alleen al is vijftig procent meer waard dan al het in de Vereenigde Staten circuleeren- de papiergeld. De voorraad weegt niet minder dan 14.000 ton. Stort Uw gaven op postrekening of bij de N.V.TWENTSCHE BANK te Middelburg KOSTBARE ZILVERVOS ONTVREEMD. Eenige weken geleden werd in een bont zaak in het centrum van Amsterdam een zilvervos ter waarde van 250 gulden ont vreemd. De eigenaar van de zaak miste het kostbare stuk bontwerk nadat hy be zoek had gehad van twee mannen. De rechercheurs bleven elk spoor volgen en na eenigen tyd kwamen zij tot de ontdek king dat de zilvervos ver beneden den prys was verkocht aan een caféhoudster. Een tusschenpersoon had de vos aan de vrouw aangeboden. Het was de 20-jarige fiets- knecht L., die handlangersdicnsten had ver richt en dus als heler gezocht diende te worden. L. bleek echter zoek en het kostte moeite hem te vinden. Door het taaie vol houden van beide rechercheurs, die uit stekend werk verrichtten, gelukte het toch den heler te vinden, waardoor men ook de dieven, twee oude bekenden van do politie, kon achterhalen. De caféhoudster is op vrije voeten ge bleven. De vos is door de politie ln beslag genomen en zal aan den eigenaar worden teruggegeven. HET GEWILDE ARTIKEL. Gisternacht is ingebroken in een koffie- en theewinkel aan de Westerstraat te Am sterdam. Ontvreemd werden 250 onzen thee tot een waarde van 75. ONDER EEN AUTO. Gisteren is in de Brouwersstraat te Alkmaar de vijfjarige zoon uit het gezin Koopol door een groote zeswielige vracht auto overreden. De knaap was op slag dood. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". GOES, 3 Maart. Spruiten 10.60—30, sja lotten 9—10, groene savoye kool 6, uien 2.90, kroten 2.603.40, waachpeen 3.50 boerekool 6.50-8.50, prei 6.508.50, veld sla 2633, alles per 100 kg. De onderzeedienst bijt de V/ spits af. Het bericht van het vergaan van Hr. Ms. „O 13" was door geruchten weken van tevoren reeds bekend geworden. De beves tiging er van Icwam via het Rood'e Kruis bij de familieleden der opvarenden binnen op 3 December 1940, aldus lezen wij in „Onze Marine". Twee maanden later en wel op 31 Janu ari werd een bericht in de Nederlandsche pers opgenomen, dat wederom een Neder landsche onderzeeboot zou zijn vergaan. Op 6 Februari ontvingen de familieleden het bericht van het vergaan van Hr. Ms. „O 22" via het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis. Van Hr. Ms. „O 13" ging het gerucht, dat deze onder de Nederlandsche kust zou zijn vergaan; van Hr. Ms. „O 22" ontbreekt alle nadere aanduiding. Binnen twee maanden tyd dus, is het verlies te betreuren van twee onzer onder zeebooten. Op de „O 13" waren 29 mannen geplaatstmet de „O 22" kwamen 44 op varenden om het leven. De „O 22" was nog geen jaar oud. Op Zaterdag 20 Januari 1940 om half twaalf werd deze boot van de overdekte helling op de werf van de N.V. Kon. Mij. „de Schel de" te Vlissingen, te water gelaten. De boot behoorde tot de serie van 7 onder zeebooten, die sedert 1939 in aanbouw kwamen en gebouwd werden naar het voorbeeld van de zoozeer geslaagde „O 16". De boot kon meer dan 100 m onder water duiken. De „O 22" was de 38ste onderzee boot die voor de Nederlandsche marine was gebouwd. Nadien kwamen nog de 23, 24, 25 26 en 27 in aanbouw. Onze onderzeedienst heeft een wereld naam, die vooral gevestigd werd door de byzondere reizen met Hr. Ms. „K XVIII", „O 16" en de vele andere booten, die in dienst van de wetenschap zulke belangryke reizen maakten. Hoewei het totaal aantal onderzeebooten niet zoo groot was bij het uitbreken van den oorlog pl.m. 30 behoorde de onderzeedienst onzer marine tot de beste ter wereld. Het waren vooral jonge frissche krachten onzer marineman nen, die dit onderdeel van onze weermacht ter zee een wereldreputatie bezorgden. Het is smartelijk te moeten ervaren dat aan dezen onderzeedienst thans de zwaar ste slagen worden toegebracht de oor log is niet een en al glorie, het is een hel! en dat zoovele jonge krachten sneuve len. Troostryk is de gedachte ,dat zij hun leven lieten bij het volbrengen van hun plicht. Als bijzonderheid melden wij nog dat de torpedomaker Wahlers van Hr. Ma „O 13" en de kwartiermeester Stolk van Hr. Ms. „O 22" toen nog matroos le klas beiden behoorden tot de bemanning van Hr. Ms. „K XVIII" gedurende, de wereld reis 1934—1635. Smartelijk is het voor de familieleden der gesneuvelden het berioh' te moeten ontvangen dat hun man en vader op de „O 22" waren 24 gehuwden of hun zoon nooit meer terugkeeren zal. Alle marine vrienden betuigen hun dee:nis en mede leven met de aldus getroffen familieleden der onderzeebemanning. Dit medeleven moge hen een troost zy.: en God moge hen de kracht geven het leed dapper te dragen. HECK'S LUNCHROOM GEHEEL VERWOEST. Omtrent den zwaren brand die in den afgeloopen nacht te Utrecht heeft ge woed en waarbij de bekende lunchroom van Heek op den hoek Potterstraat-Oude Gracht werd verwoest, vernemen wij nog- de volgende byzonderheden: Het was ongeveer half twee, toen de gerant van Heck's lunchroom de heer Rijnders, die met zyn gezin op de boven ste verdieping woont, wakker werd door een sterke rookontwikkeling in zyn slaap kamer. Hjj spoedde zich naar beneden en constateerde by het openen van een deur, welke toegang gaf tot het restaurant, dat de achterzaal reeds een groote vuurzee was en dat hy niet anders dan over het dak zijn vrouw, vier kinderen en zichzelf in veiligheid kon brengen. Inmiddels had de Duitsche wacht, die voor het postkantoor tegenover het pand van Heek stond, ook vlammen in het ge bouw waargenomen en de brandweer ge waarschuwd. Deze rukte o.m. met een magyrusladder uit welke direct na aan komst op het terrein van den brand in dienst kon worden gesteld, om de angstig om hulp schreeuwende leden van het gezin Rijnders, die zich reeds een kwartier in doodsgevaar op het dak bevonden, te redden. Na eenig gemanoeuvreer bereikte de magyrusladder het dak van het ruim twintig meter hooge pand en toen duurde het niet lang of het gezin Rijnders kon door eenige moedige brandweerlieden, met gevaar voor eigen leven, uit zijn benarde positie worden gered. Intusschen nam de brandweercomman dant alle maatregelen, noodig om een grooten brand te bedwingen. Van het interieur van de zaak viel reeds van den aanvang van het blusschingswerk af niet veel meer te redden. Met groote snelheid had het vuur van de benedenzaal uit, waar de brand is ontstaan, zich verplaatst naar de eerste verdieping, waar het vuur in het aanwezige meubilair voedsel vond om verder door te breken en binnen een uur het geheele pand in lichter laaie te zetten. Toen het eenmaal zoover gekomen was, ontstond voor de belendende perceelen een hachelijke positie, te meer daar de zaak van Heek aan de Potterstraat zoodanig is gebouwd, dat zy niet alleen gelegen is aan den kant van de Oudegracht en de Potterstraat, maar voor een niet minder aanzienlyk deel nog achter de huizen van de Potterstraat doorloopt Vandaar dat toen niet alleen de voorkant een prooi der vlammen was geworden, maar ook de biljart- en luisterzaal, waar op een balkon het orkest speelt, in de vlammen zee was betrokken, er een toestand ont stond voor de panden aan de Potterstraat, met name de electriciteitswinkel „Electra" en de fourniturenzaak van de firma de Groot, welke ernstig te denken gaf. Dat Heck's lunchroom zelf gered zou kunnen worden, werd toen al geheel uitgesloten geacht. Het baarde de brandweer meer zorg hoe het met de zoojuist genoemde perceelen zou afloopen, want aangewak kerd door een sterken wind trok het vuur uit het laaiende pand van Heek achterom naar de bovenste verdieping van de zaak van De Groot, welke des nachts niet be woond is en waarvan het dak onmiddellijk vlam vatte. Dat de bewoners van de omliggende huizen met medeneming van het hoogst noodige hun woningen reeds hadden ver laten, laat zich denken. Eveneens, dat de brandweer het verzengende vuur kordaat had aangepakt. De lunchroom één vuurzee. Het was ruim drie uur, toen de vuurzee ha\r hoogtepunt bereikte. Toen stond Hecit's lunchroom geheel in brand en spookachtig lekten de vlammen naar bui ten en dit schouwspel werd nog grootscher, toen ook de glazen toren aan den kant van de Potterstraat vlam vatte en als het ware één reusachtige fakkel werd, welke scherp afstak tegen den donkeren nacht en de geheele omgeving in een rossigen vuurgloed zette. Benedenverdieping, eerste en tweede étage en het dak vormden met elkaar een enorme vuurmassa en slechts met de grootste moeite en vaak boven- menscheiyke kracht kon de brandweer er voor zorgen, dat behalve de panden „Electra" en van de firma De Groot niet nog meer perceelen door het verteerende vuur zouden worden aangetast. De vlammen slaan over. Het bleek, dat de muren van Heck's lunchroom, welke de afscheiding vormden tusschen de panden aan de Potterstraat geen weerstand aan de loeiende vlammen zee hadden kunnen bieden en dat het vuur vla de achterzijde van de biljartzaal was overgeslagen op de zaak van de firma De Groot, waarvan reeds de bovenste verdie ping geheel was uitgebrand. Brandweerlie den, die zich op de daken rondom de bran dende huizen hadden geposteerd, bestreden het nleus ontziende vuur, doch het leek of hun urenlange arbeid vruchteloos zou blij ven, temeer toen zy zich op een gegeven moment moesten terugtrekken daar het dak waarop zij stonden en van waar zij hun duizenden liters water in het vuur wierpen, onder hun voeten dreigde te be- zwyken. Voor zoover het in het nachteiyk uur was te zien, was er van de lunchroom van Heek niets meer overgebleven, beneden in de diepte lag ,een vormlooze massa vex-- wrongen ijzer en verkoold hout. Niets had men kunnen redden. Slechts kale ver schroeide muren gaven nog ongeveer den vorm aan van de lunchroom. Maar ook de zwaargeblakerde muren van de achterzyde van de perceelen van de firma De Groot en „Electra" gaven aan, dat deze brand niet beperkt was gebleven tot een groot gebouw, doch dat hy in zyn teugelloozc vaart nog drie panden zeer belangrijke schade had toegebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2