Provinciale Zeeuwsche Courant Bulgarije en de as Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Heck's lunchroom te Utrecht door brand verwoest. Vrij hevige Britsche luchtaanvallen. 10 D00DEN EN 28 GEWONDEN. 184ste JAARGANG NUMMER 54 DINSDAG 4 MAART 1941 waarin opgenomen de Uiigave der Finna s F. van de Velde Jr en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 19 cent oer week of t 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 pjr kwartaal* Afzonderlijke nummer* 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 11.50. Iedere regel me#er 30 cent Bij abonnement speciale prijs. Kléine advertenties van 1—5 regels 10.52» iedere 'egel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWA ARDE, INGESTELD DOOR DE YEREENIGING „DE NEDERL ANDSCHE DAGBLADPERS In het hartje van de oude Dom stad heeft hedennacht een brand ge woed, met een hevigheid zooals Utrecht na den brand van de Galeries Modemes en Centraal Station niet meer neeft gekend. Op slechts enkele meteis afstand van de plaats, waar op 13 Maart 1939, dus bjjna twee jaar geleden, het groote warenhuis Galeries Modemes in de asch werd gelegd, heeft een ontembare vuurzee thans een groot modem pand, nJ. Heck's Lunchroom in de Potterstraat, hoek Oudegracht, geheel verwoest. De pers over het binnenrukken der Dultsche troepen. Bulgarije, aldus schrijft Stefani, heeft zijn grenzen geopend voor de strijdkrach ten der revolutie opdat zij haar taaie kun nen vervullen. Bulgarije blijft toeschouwer bij de militaire gebeurtenissen zonder iemand te bedreigen. Terwijl Londen wan hopig zoekt naar legers, die voor de En- gelschen kunnen vechten, tracht de as ge leid door een hoog verantwoordelijkheids gevoel, de moraal en de Europeesche soli dariteit, anderen naties de verwoestingen en de smart van den oorlog te sparen. De revolutie verwezenlijkt haar militaire aan gelegenheden met haar eigen legers en verlangt van de bevriende naties slechts een bijdrage van haar moreele solidariteit. De as geeft aan de Angelsaksers ook een les in stijl. De gebeurtenissen der komende dagen zullen veel stof doen opwaaien. In- tusschen wijzen de gebeurtenissen op het volgende: 1. Het initiatief in de militaire en po litieke operaties is practisch in handen van de as. 2. Het is thans duidelijk, dat er een proces aan den gang is van geestelijke aaneensluiting van het geheele Europee sche continent om de grondslagen te leg gen voor de nieuwe politieke en economi sche orde, tegen Engeland, dat de verte genwoordiger is van de, oude wereld van tradities, van vooroordeelen en monopolies die reeds door de geschiedenis achterhaald en door de menschheid ver- "deeld is. 3. De as beschermt d' Ikanlanden, die buiten het conflict wi blijven. De revisionnistische aspiraties in Zuid- Oost-Europa zullen op billijke wijze worden geregeld in het algemeene kader van het nieuwe Europa zonder bloedvergieten en zonder het verwekken van andere bronnen van haat tusschen de volken, welker geo grafische ligging het noodig maakt, dat zg als goede buren leven. 4. De as Is gekant tegen het Britsche plan in den Balkan een groot oorlogs front te scheppen. De legers van de as zullen iedere Britsche poging van dien aard verijdelen. HET OORDEEL VAN DE DUITSCHE PERS. Ten aanzien van het binnenrukken van de Duitsche troepen in Bulgarije schrijft de Essener National Zeitung, dat met de ze daad de internationale discussie over zin, doel en uitwerking van het Bulgaar- sche toetreden tot het Driemogendheden- pact is opgehelderd. De geheele actie is een schoolvoorbeeld voor schitterende sa menwerking van de diplomatie en de weermacht. Vanaf het oogenblik der on- derteekening, zoo gaat het blad verder, is Bulgarije door de kracht van de sterk ste militaire macht ter wereld beveiligd tegen iedere bedreiging van zijn vreed zaam bestaan. Bovendien opent dit toe treden verdere perspectieven op een uit breiding van deze vredespolitiek ook op andere gebieden. Den Bulgaarschen staat geeft het toetreden een gerechtvaardigd perspectief op uitvoering en beveiliging van zijn levensrechten. Dat is de positie ve kant van de bewijsvoering voor den vredesinhoud van het Driemogendheden- verdrag. De negatieve kant kan, aan de hand van het Grieksche lot, gemakkelijk afgeleid worden. De Frankfurter Zeitung schrijft, dat de leiding van het nieuwe Europa den spilmogendheden toekomt, vormt een eisch, die niet alleen met de wapens wordt gemotiveerd en heslist. Ook in het gees telijk bewustzijn der andere Europeesche volken groeit het gevoel van den histo- rischen ommekeer van onzen tijd. Voor Zuidoost Europa in zijn geheel beteekent het sluiten van het Weensche verdrag, dat daarmede een nieuw land ontrukt is aan de pogingen om onrust en verwarring te wekken. In de nieuwe zware nederlaag van de Britsche diplomatie ligt in wezen ook het wansucces van het offensief van Wavell. Men zou de Britsche oorlogsvoe ring toch onderschatten, wanneer men zou aannemen, dat generaal Wavell niets meer zou doen dan een Noord Afrikaan- sche terreinstrook veroveren met To- broek en Benghasi. Alle doelen echter die uitgaan boven tactische successen en terreinwinst, zijn hem ontzegd gebleven. Alle pogingen van Londen zijn mislukt. Daarmede wordt de politiek van Groot Brittannië opnieuw ten zeerste blootge steld. De Europeesche volken gelooven niet meer aan de Britsche overwinning zoo concludeert het blad. EEN TURKSCHE PERSSTEM. Het eerste Turksche commentaar op het toetreden van Bulgarjje tot het Drie- mogendhedenpact is thans naar het A.N.P. uit Ankara meldt, gepubliceerd en wel door den hoofdredacteur van het offi cieuze blad Oeloes, waarin klaarblijkelijk de houding van de Turksche regeering wordt weergegeven. Het blad schrijft: Door toe te treden tot het Driemogend- hedenpact heeft Bulgarije de nieuwe or de in Europa erkend en stelt het te vens al zijn machtsmiddelen ter beschik king aan de spil voor het geval dat een tot nu toe nog >niet oorlogvoerende staat aan den oorlog gaat deelnemen. Het toe treden van Bulgarije tot het Driemogend- hedenpact is uitsluitend een zaak van Bul garije zelf. Ons, Turken, interesseeren slechts de gevolgen van deze toetreding met betrekking tot den Balkan en men dient het ons te vergeven, wanneer wij in dit opzicht geenerlei bezorgdheid koes teren. Bulgarije is en was geroepen een aanzienlijken rol op den Balkan te spe len. Ten slotte wijst het blad nog eens op de beteekenis van het Turksch-Bul- gaarsche niet aanvalsverdrag en schrijft, dat de waarde hiervan blijkt. GEEN VERRASSING LONDEN. IN Volgens de laatste berichten uit Lon den heeft naar het D.N.B. uit Stockholm verneemt, het toetreden van Bulgarije tot het Driemogendhedenpact geen verrassing meer gewekt in Engeland, aangezien men reeds dagen voorbereid was op dit politie ke succes van de spilmogendheden in Sofia. Zeer verontrust is men echter in Londen over het bericht van den blik semsnellen opmarsch der Duitsche weer macht in Bulgarije en de levendige ver welkoming der Duitsche troepen door de Bulgaarsche bevolking. De missie van den minister van buitenlandsche zaken, Eden, in Ankara treedt tegenover de Duitsche militaire actie op den Balkan volko men op den achtergrond. Men verwacht in Londen, dat de Duitsche opmarsch in Bulgarije slechts de inleiding vormt op verdere groote militaire politieke acties van Duitschland, die in verband met de systematische verscherping van den Duit- schen duikbootoorlog Engeland thans in de beslissende oorlogsphase brengen. In conservatieve Engelsche kringen neemt de vrees snel toe, dat zonder den zeer spoe- digen afstand van Amerikaansche torpe- dobootjagers en de levering van vlieg- booten en langeafstandsbommenwerpers uit de .Ver. Staten Engeland geen weer stand kan bieden aan den Duitschen aan val. De stemming in Londen is op het oogenblik uiterst nerveus, vooral daar men zich in de verantwoordelijke klingen van Engeland er van bewust is, dat de bedreiging van Groot Brittanje door de combinatie van het duikboot- en het luchtwapen reeds thans een veel ernsti ger uitwerking heeft dan men gevreesd had. VOLKSSTEMMING IN ROEMENIE. OVERWELDIGENDE MEERDERHEID VOOR ANTONESCU. De eerste resultaten van de Zondag in Roemenië gehouden volksstemming geven een overweldigende meerderheid voor gene raal Antonescu aan. Van de 1.164.610 ge telde stemmen antwoordden 1.163.045 met „ja" en slechts 1555 met „neen". De bla den melden in hun uitvoerige berichten, dat de stemming zonder incidenten verloopen is. Zij juichen het groote succes van An tonescu toe en verklaren, dat Roemenië eenstemmig uiting heeft gegeven aan zijn vertrouwen in Antonescu. In een officieel communique betreffende de volksstemming wordt meegedeeld, dat op 2 Maart 1.163.095 ja-stemmen en 1513 neen-stemmen zijn uitgebracht. Het per centage der ja-stemmen bedraagt der halve ongeveer 99,9. De stemming wordt tot Woensdagavond in het geheele land voortgezet. Duitsche luchtaanvallen op Engeland. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Vroeg in den avond zijn gisteren zware Duitsche gevechtsvliegtuigen opgestegen voor een aanval op strategische doelen en voor de ravitailleering belangrijke inrichtingen in een stad in Wales. Voorts hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen strategische doelen aan de Noord- Engelsche Oostkust aangevallen. KOOPVAARDIJSCHEPEN AANGEVALLEN. Twee Britsche schepen van resp. 10.000 en 8.000 brt. ztjn Zondag in den loop van den dag op ongeveer 300 km. ten Wes ten van de Hebriden, behalve de reeds gemelde vier schepen, door voltreffers van de Duitsche bommenwerpers tot zinken ge bracht, terwijl een derde schip zwaar be schadigd werd. Dit laatste schip was 6.000 ton groot. Het kreeg verscheidene treffers, zoodat het met zware slagzij bleef liggen. Naar alle waarschijnlijkheid is het dit schip niet meer gelukt de op 300 kilometer afstand gelegen kust nog i te bereiken, zoodat aangenomen kan wor- I den dat het verloren is gegaan. De jrooce /raag naar mosselen houdt aan. De bereiding van deze schelp dieren vereischt de noodige zorg, doch bekwame handen weten dit gerecht zoo smakelijk mogelijk op te dienen. Het schoonmaken moet nauwkeurig geschieden (Foto Het Zuiden) BUITENGEWONE MAATREGELEN OP STAATS- ADMINISTRATIEF RECHTELIJK GEBIED. Regeeringscommissarissen voor Amsterdam, Hilversum en Zaandam. Een gisteren verschenen verordenin genblad bevat een verordening krach tens welke bepaalde gemeentelijke organen buiten werking kunnen wor den gesteld en regeeringscommissaris sen in de plaats daarvan kunnen wor den benoemd. Een tweede verordening verklaart deze maatregel van toepassing op Am sterdam, Hilversum en Zaandam. Aan den tekst van bovengenoemde ver ordening ontleenen wij het volgende: Gemeenten, voor welke de Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied zulks noodzakelijk acht, worden op den voet van de volgende bepalingen be stuurd: De gemeenteraden, de colleges van burgemeester en wethouders, mitsgaders alle gemeentelijke commissies zijn ontbonden. De bevoegdheden en verplich tingen, welke aan de ontbonden li chamen ingevolge wettelijke be palingen en ingevolge bepalingen uit overeenkomst behoorden, alsmede de functies van den burgemeester, gaan op een regee ringscommissaris over. De werkzaamheden van de wet houders in het gemeentelijk be stuur worden door de ontbinding van de colleges van burgemeester en wethouders overigens niet aan getast, voor zoover in bepaalde gevallen niet anders wordt be paald. De regeeringscommissaris is met be trekking tot zijn gezamenlijke ambts werkzaamheden onderworpen aan het toe zicht van den commissaris der provincie en van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken. Hij is gehouden hun aanwijzingen op te vol gen. De regeeringscommissaris benoemt en ontslaat wethouders naar goeddunken. In de hoofdsteden der provinciën en in ge meenten met meer dan 50.000 inwoners be hoeft de benoeming en het ontslag door den regeeringscommissaris de goedkeuring van den secretaris-generaal van het de partement van binnenlandsche zaken. De regeeringscommissaris benoemt vier tot acht mannen, die hem bjj de uitoefe ning van zrjn taak van raad dienen. Zfl voeren den titel van „raadsman van den regeeringscommissaris". Gemeenten, ten opzichte van welke de bepalingen dezer verordening toepassing vinden, worden door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied bjj decreet aangewezen. De lichamelijke opvoeding In nieuwe banen. Naar wij vernemen verkeert de reorgani satie van de lichamelijke opvoeding, die zich onder leiding van prof. J. van Dam, den secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en cul tuurbescherming voltrekt, reeds in een ver gevorderd stadium. Een dezer dagen zal overgegaan worden tot den oproep van consulenten, die bij de uitvoering een be langrijke taak te vervullen krijgen. De Haagsche binnenstad geteisterd. In het afgeloopen weekeinde is het Ne derlandsche grondgebied vrij heftig aange vallen door Engelsche vliegers, die op vry veel plaatsen brisant- en brandbommen hebben geworpen. Verscheidene dozjj .en woonhuizen zjjn op verschillende plaatsen des lands min of meer beschadigd, talrijke andere gebouwen en woonhuizen hebb°n glasschade opgeloopen. Op een plaats is een groote heidebrand veroorzaakt loor brandplaatjes, waardoor 70 hectaren zijn afgebrand. Verschillende brandplaatjes zijn terugge vonden, in verband waarmede de bevolking eraan wr 't herinnerd, dat dergelijke brandplaatjes, wanneer zjj gevonden wor den, met de noodige voorzorgen moeten worden ingeleverd. Bijzonder zwaar is dezen keer de residen tie geteisterd, waar op de binnenstad in een zeer bevolkte wjjk zes brisantbommen neervielen en daar eenige woonhuizen ver nielden of zwaar beschadigden. Hierbij zijn negen bewoners, en wel zes mannen, een vrouw en twee kinderen gedood, 16 perso nen zwaar gewond en 11 licht gewond. Het R. K. ziekenhuis Joannes de Deo, dat zeer dicht bjj de plaats van de bominsla gen lag, verkreeg glasschade en schade door scherfwerking. In verband met dezen luchtaanval is twee maal luchtalarm gegeven. Hierbij werd opgemerkt, dat verschillende ver keersmiddelen doorreden en vrjj veel bur gers zich op straat bleven ophouden. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat tjjdens luchtalarm een ieder dekking moet zoeken en vooral ook ver melden moet, dat door het openen van ra men of deuren licht naar buiten straalt. Ook andere plaatsen des lands hebben onder de luchtaanvallen geleden. In een plaats in het Westen des lands is een aan tal hulzen vernield, waarbij een bnrger is gedood en een jongen is gewond. Ook is er gens benedenwaarts gericht mitrailleur- vuur afgegeven, dat gelukkig geen slacht offers maakte. Eenige schade aan broei kassen was er het gevolg van. In totaal zijn over het afgeloopen week einde tien dooden en 28 gewonden o.w. 16 zwaargewonden, als slachtoffers van En gelsche luchtaanvallen te betreuren. JOOD WEGENS GEWELD- PLEGING TER DOOD VEROORDEELD. Het vonnis gistermorgen voltrokken. Uit Den Haag meldt het NAJ?. Het S.S. en politle-veldgericht in Den Haag heeft op 26 Februari een Jood wegens geweldpleging ter dood veroor deeld. De voltrekking van het vonnis door middel van den kogel geschiedde op 3 Maart in de vroege morgenuren. De veroordeelde had met een spuit met zure vloeistof een aanslag op manschap pen der Sicherheitspolizei gepleegd, die ter uitvoering van een politioneel onderzoek zijn lokaal in het Jodenkwartier in Am sterdam wilden doorzoeken. Het lokaal was de verblijfplaats van een terreurbende, welke volgens te voren beraamde plannen overvallen op Nederlandsche nationaal- socialisten deden. De veroordeelde had ook een deel der terreurbende met slagwapens uitgerust. Zijn medeleden van de bende werden we gens verstoring van de rust in het land gevangenisstraffen en tuchthuisstraffen tot 10 jaar opgelegd. Talrijke schiet-, slag- en steekwapens konden in beslag worden ge nomen. WEER EEN BEREDEN BRIGADE BIJ DE HAAGSCHE POLITIE. Op het Plein achter het Huis ten Bosch is Maandagmorgen, met een eenvoudige plechtigheid, de bereden brigade van de Haagsche politie weder in dienst gesteld. Zooals bekend werd deze in Augustus 1936 afgeschaft, uit bezuïnigingsoverwegingen. De politieruiters hadden toen slechts de beschikking over zes huurpaarden. Thans zijn wederom 24 paarden het eigendom van de politie. VERPLICHTING TOT BURGER- LIJKE DIENSTVERRICHTINGEN Naar wjj vernemen is er binnenkort een verordening te verwachten waarbij voor al le inwoners van het bezette Nederlandsche gebied ongeacht hun nationaliteit een ver plichting tot het doen van burgerlijke dienstverrichtingen wordt ingevoerd. De gisteravond verschenen verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende verplich ting tot het verrichten van diensten en be treffende de beperking ten aanzien van het veranderen van betrekking bepaalt o.a, het volgende Bewoners van het bezette Nederlandsche gebied kunnen door het gewestelijk ar beidsbureau (hierna „arbeidsbureau" te noemen), worden verplicht voor een be paalden tijd op een hun aangewezen plaats binnen het bezette Nederlandsche gebied diensten te verrichten. Hiertoe kan door het arbeidsbureau aan particuliere en openbare bedrijven en be sturen worden opgedragen arbeidskrachten af te staan. Worden degenen die in loondienst werk verrichten aangewezen voor het verrichten van diensten, dan worden zij voor den duur, dat zij diensten ver richten, beschouwd als waren zij met verlof. Tijdens den duur van dit verlof hebben zij geen aanspraak op loon en andere inkomsten voortspruitende uit hun tot nu toe bestaande dienstbe trekking. Overigens worden zjj wat betreft den tijd, dat zjj ingevolge deze verordening dienster, verrichten, be schouwd als verrichten zij hun werk in hun tot nu toe bestaande betrek king. Ten aanzien van de dienstbetrekking van dengene, die aangewezen is, voor het ver richten van diensten, zijn de arbeidsvoor waarden, welke voor het nieuwe werkbe- drijf gelden van kracht. De dienstbetrekking mag slechts met toestemming van het arbeidsbureau worden ontbonden. De secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken kan ook buiten de laatstelijk bedoelde gevallen het ontbinden eener dienstbetrekking van de toestem ming van het arbeidsbureau afhankelijk maken. Tevens kan hij bepalen, dat de aanstel ling en de tewerkstelling van werknemers de toestemming van het arbeidsbureau be hoeft. Hij die in strijd handelt met de bepalin gen van deze verordening of van de ter uitvoering van deze verordening gegeven voorschriften, wordt getraft met gevange nisstraf van ten hoogste zes maanden, in ernstige gevallen met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. De ter uitvoering dezer verordening noo dige voorschriften worden door den secre taris-generaal van het departement van sociale zaken uitgevaardigd. Deze verbrdening treedt heden in wer king. Honden- en kattenbrood op bon 9. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede, dat van 1 t/m 31 Maart 1941 op bon no. 9 van de voe- derkaart voor honden beschikbaar wordt gesteld voor hondén van groep 1 10 kg hondenbrood, honden van groep 2 10 kg hondenbrood, honden van groep 3 8 kg hondenbrood, honden van groep 4 5 kg hondenbrood, honden van groep 5 4 kg hon denbrood, honden van groep 6 3 kg hon denbrood. Op bon no. 9 van de voederkaart voor katten wordt voor dezelfde periode V/2 kg kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Maart 1941 is bon no. 9 van ge noemde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1