no Derde blad, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 1 Maart 1941 Beurs herstelde zich na aanvankelijke terughouding. UW HOEST zal snel verdwijnen AKKER'S Abdijsiroop Financieel Economisch Overzicht DE RESULTATEN VAN BINNENLANDSCHE ONDERNEMINGEN. Inkrimping van den tabaksoogst. Het kon wel niet anders dan dat de lieurs sterk onder den invloed kwam te Staan van den gespannen toestand en van de onzekerheid omtrent de toekomstige gebeurtenissen. Er bestond een absoluut gebrek aan belangstelling, daar het koo- pen van aandeelen of obligaties onder de tegenwoordige omstandigheden weinig aan- trekkelyk moet worden geacht. De aan dacht is over het algemeen op kwesties van de politiek gericht en hoewel natuur lijk in het algemeen bezorgdheid blijft be staan over de instandhouding van vermo gens en effectenbezit, zijn er eigenlijk maar weinig mogelijkheden om dit bezit' tegen geheel onbekende risico's te be schermen. Indien zich vroeger de vooruitzichten van eenige takken van bedrijven gunstiger lieten aanzien dan van de andere, dan werden er dikwijls ruilorders op de beurs uitgevoerd, maar de risico's van thans zijn meer van algemeenen aard en daar voor brengen omruilingea veelal geen op lossing. Wel heeft het publiek vooral in den eersten tijd na de heropening van de beurs een uitgesproken voorkeur aan den dag gelegd voor binnenlandsche industri- eele waarden en het mag worden gecon stateerd, dat deze voorkeur niet geheel ongegrond bleek. Zij sproot eensdeels voort uit den wensch om vooral zulke aandeelen te bezitten waarvan (in tegenstelling met de op brengst van buitenlandsche en Indische fondsen) de dividenden of rente hier te lande werkelijk beschikbaar komen. Voor een ander deel gold ook de overweging, dat vele takken van industrie hier te lan de reeds spoedig na de oorlogsdagen hun bedrijf konden hervatten en goed van opdrachten voorzien waren. Dit geldt in het bijzonder voor de metaalindustrie, maar ook andere takken van bedrijf had den, voor zoover er grondstoffen beschik baar waren niet over gebrek aan bestel lingen te klagen. De grondstoffenvoorzie- ning is natuurlijk wel een precair punt, maar er waren veelal goede voorraden, waarop - kon worden geteerd en bepaalde ondernemingen kregen ook wel nieuwen aanvoer van grondstoffen, ai waren ook de verbindingen van overzee uiteraard verbroken. In het algemeen kan men zeggen, dat de financieele resultaten van de binnen landsche industrieele ondernemingen niet teleurgesteld hebben. Een voorbeeld daar van vormt het zoo juist gepubliceerde jaarverslag van de Handel Mij. R. S. Stokvis Zn. Na de in 1936 doorge voerde reorganisatie van deze maatschap pij, welke van zeer drastischen aard is ge weest, bleek de winstcapaciteit aanzienlijk te zijn gestegen. Het voor de geheele in dustrie gunstige jaar 1937 leverde een zeer gunstig resultaat op. Daarop volgde in 1938 eenige terugslag, doch in de beide daarop volgende jaren ging het weer bergopwaarts. In het afgeloopen jaar steeg de exploitatiewinst van 4,89 tot 5,81 millioen en de nettowinst voor af schrijvingen, doch na aftrek van exploita tiekosten van 1.85 tot 2.61 millioen. Het dividend wordt verhoogd van 7 over 1939 tot 12 over 1940. De winst zou nog een belangrijk hoogere uitkeering gedoogen, doch men heeft het raadzaam geacht om, afgezien van de gebruikelijke afschrijvingen en reserveeringen, nog een bedrag van 750.000 in het bedrijf te houden ten behoeve van de vorming van een conjunctuur reserve. De meeste hou ders van de restant be wij zen, die destyds werden uitgereikt aan de houders van aandeelen en obligaties hebben deze na intrekking omgewisseld tegen aandeelen van 50, zoodat de vroegere deelnemers, zy het ook in zeer bescheiden mate, toch nog profiteeren van den beteren gang van zaken. Ook de financieele resultaten van de Ver. Blikfabrieken waren uiterst bevredi gend. Er werd een winstsaldo geboekt van 1.812.252 tegen vorig jaar een bedrag van 1.303.215. Er was reeds tweemaal een interim dividend van 8 uitgekeerd en thans wordt aangekondigd dat het slotdividend 5 bedraagt, ma kende dus in totaal 21 tegen vorig jaar 20 In het verslag wordt mede gedeeld, dat de te Amsterdam reeds ge sloten fabriek verkocht werd en dat de gemaakte winst ten gunste is gebracht van de winst- en verliesi'ekening. Er wordt niet medegedeeld, in hoeverre het winst cijfer hierdoor beïnvloed werd. Aan de reserve wordt 150.914 toegevoegd, waar door deze met inbegrip van gekweekte rente stijgt tot 885.324, bg een kapitaal van 4 millioen. Dan is er nog een agio- reserve van 186.740 en een reserve voor diverse doeleinden van 25.000, alsmede een reserve voor dubieuse debiteuren van 21.421. Hieruit blgkt dus wel, dat de financieele positie van de maatschappij bijzonder krachtig is. Over de grondstof- fenpositie wordt niets medegedeeld en ook uit de balans kunnen hieromtrent geen conclusies worden getrokken. De goede renvoorraad, waaronder waarschijnlijk de grondstoffen zijn begrepen, verschijnt na genoeg onveranderd op de balans met 1.985.658. De hier boven besproken jaarverslagen hebben voor de betreffende aandeelen een vastere stemming tengevolge .gehad. Voor het overige was er op de beurs, zooals wij hierboven reeds opmerkten, heel weinig te doen en eerst Donderdag is een iets vastere stemming aan den dag getreden, zonder dat de handel evenwel eenige uit breiding onderging. De flauwe stemming voor Indi sche fondsen, die eenigen tyd geleden aan den dag trad in verband met den gespannen toestand in het Verre Oos ten, is later eenigermate geluwd. Uit de inmiddels gepubliceerde cijfers van den buitenlandschen handel van Ned. Indië is gebleken, dat de export in het afgeloopen jaar weinig van den oor logstoestand heeft geleden. Integen deel was het exportcijfer aanzienlijk hooger dan in het voorafgaande jaar, n.l. 920 millioen, hetgeen een stij ging van rond 150 millioen betee- kent met 1939. De invoer was echter eerder lager dan in het vorige jaar en het resultaat was dus een aanzienlijk uitvoeroverschot. Daaruit blijkt nog eens duidelijk van hoeveeT belang Ned. Indië ook voor ons land moet wor den geacht. De groote export van In dië béteekent immers een belangrijke opbrengst van het daar te lande ge- investeerde Nederlandsche kapitaal en vanzelfsprekend zal de gulden daar van na den oorlog een belangrijken steun ondervinden. Weinig bevredigend is de positie van de Indische tabak. Gemeld werd, dat de Su matra tabakmaatschappijen besloten heb ben om de aanplant van dit jaar tot ten hoogste 100.000 pakken te beperken tegen ongeveer 135.000 pakken in 1940. Indien de oorlog dit'jaar voortduurt, dan zal de oogst aan het einde van het jaar weder moeten worden opgeslagen. Zooals men weet, gaat de tabak in Indië onder den invloed van het klimaat vrij sterk achtei-- uit. Daartegenover staat, dat de voor raden in Europa zoo volkomen zijn ver bruikt, dat ook bij mindere kwaliteit het product na den oorlog ongetwijfeld hooge prijzen zal opbrengen. Men moet dus wel in het oog houden, dat een spoedig einde van den oorlog voor tabaksaandeelen als haussemotief geldt. Bij een langen duur voorzien wij echter eerder een afbrokke ling der koersen. Op de beleggingsraarkt is de stemming weinig geanimeerd geweest en de koers van de jongste staatsleening heeft zich niet kunnen herstellen. Deze beweegt zich nog altgd ruim 3 onder pari, een ver schijnsel, dat zeer waarschijnlijk ook in verband zal moeten worden gebracht met de omstandigheid, dat volgens schatting ongeveer 20 van het uitgegeven bedrag der obligaties moest worden beleend. Deze beleening heeft niet in de eerste plaats bij de Nederlandsche Bank plaats gehad, althans niet direct door particulieren. Het zyn de banken, die voorschotten hebben verstrekt om de storting op de staats leening vlot te kunnen doen verloopen. Op haar beurt hebben de banken toen we der beleeningen by de Nederlandsche Bank gesloten, maar in de afgeloopen week is daarvan een belangryk bedrag afgelost. Dit was echter meer het gevolg van een verruiming van de positie der banken door nieuwe regeeringsuitgaven, welke bedra gen dan via leveranciers van het Rijk in den vorm van crediteurengelden naar de credietinstellingen vloeiden. Er is dus geen directe reden om aan te nemen, dat het belegende publiek reeds in de gelegen heid is geweest om een groot deel van de opgenomen voorschotten ten behoeve van de staatsleening, af te lossen. De vrij sterke beleening is een van de rede nen, waarom men betwyfelt of het reeds binnen afzienbaren tyd weer mogelgk zal zgn een nieuwe staatsleening uit te geven. De New Yorksche beurs heeft gedurende geruimen tijd onder den invloed gestaan van den gespannen politieken toestand en van de mogelijkheid, dat Amerika in den oorlog zal worden betrokken. Later zgn de koersen iets aangetrokken, maar er zijn ook in Amerika zoo vele factoren, die pleiten tegen een algemeene verheffing van den koersstand dat iedere stimulans in die richting ontbreekt. De winsten van de verschillende ondernemingen zgn op zich zelf zeer bevredigend, doch men voor ziet in de toekomst allerlei drastische maatregelen, die wellicht zullen uitloopen op een algeheele contröle van de produc tie en van de winsten en natuurlijk ook op een verdere belangrijke verzwaring van den belastingen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week. 4% Nederland 1940 II 98%, 98%. 4 Nederland 1941 96"/i6, 97%, 96%, 9615/i<j. 3—3% Nederland 1938 84Vi6, S313Im, 84%, 84%. Koloniale Bank 162, 157, 164. Aku 98%, 95%, 96. Lever Bros 110%, 105, 106%. Ned. Ford 315, 303, 308. Philips 196%, 190%, 197%, 192, 194%. Handel My. R. S. Stokvis 149, 144%, 152. Ver. Blikfabrieken 185, 195%. Belhl. Steel 78%, 75%, 80, 79%. Koninklyke 225%, 211, 219%, 218. Amsterdam Rubber 245, 235%, 242%, 241%. Deli Batavia Rubber 192, 180%", 182%. Holland Amerika Lgn 112, 105%, 182%. 107. Java China Japan Lyn 143%, 139, 140%, 139. H.V.A. 397, 387, 394. N. I. S. U. 238%, 230, 232. Deli Batavia Mg. 178%, 172. Deli My. 230. 218, 221. Senembah 196, 182, 183%. als Gg direct Akker's Abdgsiroop neemt. Gij zult dadelgk de gunstige werking on dervinden van de vanouds beproefde „genees-kruyden", waaruit Abdgsiroop in hoofdzaak bestaat, thans door den beken den Apotheker Dumont nog versterkt door nieuwe, snel werkende toevoegin gen. Daardoor is nóg meer dan vroeger, nu het beproefde hoest-geneesmiddel Rudolf Hess spreekt tot de Europeesche jeugd. In zijn toespraak te Garmlsch Parten- kirchen tot de Europeesche jeugd, gaf de plaatsvervanger van den FUhrer, Rudolf Hess, uiting aan zgn biydschap, de jeugd van een groot aantal landen te kunnen verwelkomen. Hg verwees naar de Olym pische Spelen van 1936 die het bewgs ge leverd hebben, dat de innerlgke kracht en houding der volkeren ook in vreed- zamen kamp tot uiting kunnen komen. De Duitscher, zoo vervolgde .Hess, verbond aan deze spelen de hoop op een verster king der vreedzame betrekkingen tusschen de volkeren. Die hooop is niet in vervul ling gegaan. Engeland heeft het anders gewild. Maar het is onze overtuiging, dat Engeland ook hier den rol speelt van iemand, die wel het kwade wil, maar ten slotte toch het goede te voorschijn brengt. Vervolgens gaf Hess uiting aan zgn over tuiging. dat deze oorlog tot een werke- lgken en langdurigen vrede zal leiden. Deze vrede, zoo zeide hg, zal voor gerui men tgd niet alleen het lot der beide be vriende oorlogvoerende volkeren, Duitsch- land en Italië bepalen, maar tevens dat van vele naburige en bevriende volkeren. Want in dezen oorlog gaat het niet slechts om de toekomst van de asmogendheden en om de door hen vertegenwoordigde ide- eele waarden, maar ook en vooral om de toekomst van Europa en zgn beschaving. Voor deze groote beslissing zyn de krach ten der beide leidende volkeren op maxi mum spanning gebracht. Een groot deel. der andere Europeesche volkeren ziet in waar het om gaat en staat behulpzaam aan onzen kant. Die beslissing ziet Duitschland rustig en gelaten tegemoet. Voor het nieuwe en betere echter heeft de jeugd altgd een fgn gevoel. Wy weten, zoo besloot Hess zgn toespraak, dat deze nieuwe denkbeelden zelfs in de jeugd der landen, die thans in oorlog tegen ons staan, wortel geschoten hebban. Denkbeelden, die door de jeugd geschraagd worden, hebben de overwinning voor zich. Ik verwelkom in U de jeugd van de wereld. HET CORPS RIJKSVELDWACHT BESTAAT NIET MEER. Met ingang van vandaag heeft het corps Rijksveldwacht opgehouden te be staan. Daarmede is uit de Nederlandsche samenleving een instituut verdwenen, dat in de 83 jaren en twee maanden van zijn bestaan een eervolle plaats heeft inge nomen. Tot de oprichting van het corps Ryks- veldwacht werd besloten bg Kon. Besluit van 11 November 1856 en trad op 1 Ja nuari 1858 in dienst. Het corps gaat grootendeels over naar bet wapen der Marechaussee, voortaan de eenige Rgkspolitie. De inspecteurs krijgen den rang van officier, de majoors worden opperwacht meester en de brigadiers wachtmeester. Voor de lagere rangen- zgn nog geen defi nitieve beslissingen genomen. Voor Zeeland zal de opheffing speciaal in de majoor rangen verschillende overplaatsingen tot gevolg hebben, terwyl waarschgnlgk ook andere overplaatsingen te verwachten zgn. Non-ferro-metalen. De secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend,, dat in de Neder landsche staatscourant van 28 Februari 1941 is gepubliceerd de prgzenbeschikking non-ferro metalen no. 1. Voor de voornaamste oude en nieuwe soorten aluminium, lood, koper, koperlegee- ringen, nikkel, zink en tin vermeldt deze beschikking de prijzen, waartegen deze metaalsoort^-- door groothandelaren aan verbruikers ten hoogste mogen worden te koop aangeboden of verkocht. Voor gedetailleerde gegevens wordt ver wezen naar het in de vakbladen opgenomen b ïricht. AARDENBURG. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zêeuwsche Courant worden aangenomen '"oor. den Agent. J. BRUIJNCOGE, Landstraat 27. De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend Een duikboot heeft 22.000 b.r.t. vijande lijke koopvaardijtonnage tot zinken ge bracht. Lange-afstandsbommenwerpers hebben, naar reeds in een afzonderlijk be richt is medegedeeld, op 26 Februari op 500 KM. ten Westen van Ierland van een beschermd convooi 9 schepen van in totaal 58.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Boven dien werden 3 schepen zoo zwaar bescha digd, dat hun verlies vrijwel vast staat. Vier andere schepen kregen zware bom- treffers. Bg gewapende verkenning in het zeege bied van Groot-Brittannië heeft de lucht macht op den 27en Februari ten Westen van Ierland een koopvaardgschip van 10.000 b.r.t. tot zinken gebracht en 12 groote schepen door bomtreffers zoo zwaar be schadigd, dat een deel hiervan als verloren kan worden beschouwd. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben eergisteren overdag stragetische doelen in Zuid- en Zuitoost-Engeland aangevallen, op 6 vliegvelden talrijke vliegtuigen ver nield en zware bomtreffers geplaatst op hangars en gebouwen. Verscheidene vol treffers van bommen veroorzaakten een hevige ontploffing in een vliegtuigfabriek. De vgand heeft Donderdag overdag en Donderdagnacht noch boven Duitsch rgks- gebied noch boven de bezette gebieden gevlogen. De bemanning van een gevechtsvliegtuig, eerste luitenant Baumbach, feldwebel Er- Kens en unteroffizier Stahl, heeft tot en met 27 Februari in totaal 24.000 ton vij- andelyke koopvaardg tonnage tot zinken gebracht. HET ITALIAAN S CHE Mogadiscio ontruimd. Het 266e Italiaansche weermachtbericht luidt Aan het Grieksche front geen gebeurte nissen van bgzonder belang. Een formatie vgandelgke bommenwerpers, die een onzer vliegtuigenbases trachtte aan te vallen, is onderschept door onze jagers, die een vlieg tuig van het type Spitfire neerschoten. Een tweede toestel werd door het afweer geschut der marine neergehaald. Bg den in het weermachtbericht van eer gisteren vermelden aanval op vliegvelden op Malta zgn, naar men heeft kunnen vaststellen, behalve de opgegeven vlieg tuigen nog 5 andere toestellen op den grond vernield. In Noord-Afrika hebben onze vliegtuigen en vliegtuigen van het Duitsche vlieger korps gepantserde strijdkrachten van den vijand doeltreffend met bommen en mi- trailleurvuur bestookt. Te Koefra en te Dzjaraboeb hebben onze troepen verschei dene vyandelgke aanvallen afgeslagen. In Oost-Afrika in den sector van Keren levendige bedrijvigheid van onze artillerie. In Somaliland wordt verwoed verder gestreden. Onze troepen, die Mogadiscio ontruimd hebben, bieden fel tegenstand in stellingen ten Noorden der stad. Reiniging natron papierzakken. Volgens mededeeling van den secretaris generaal van het departement van handel, ngverheid en scheepvaart, treedt met in gang van 1 Maart 1941 voor het geheele Nederlandsche gebied een onderneming in werking voor het reinigen van gebruikte natron-papierzakken De firmanaam luidtreinïgingsbedrijf voor natron-papierzakken, Dordrecht, 's- Gravendeelschedgk. Onder gebruikte natron-papierzakken zijn te verstaan zakken, die uit papier met minstens 40 pet. natron (sulfaat) cellulosegehalte zijn ver vaardigd en een oppervlakte van ten minste 2400 cm2 hebben. Hieronder vallen alle uit papier vervaardigde zakken, als cementzakken, kalk- zakken, veevoederzakken, meelzakken, suiker- zakken, kunstmestzakken en andere, die voor soortgelijke doeleinden worden gebruikt. Ongereinigde gebruikte natron-papierzakken. die niet weder overeenkomstig hun bestemming gebruikt worden, mogen van voortbrengers al leen aan het erkende reinigingsbedrijf of aan erkende handelaren in oud papier afgeleverd worden. Erkende handelaren in oud papier mogen on gereinigde natron-papierzakken alleen afleveren aan het erkende reinigingsbedrijf. Erkende tusschen- en groothandelaren In oud papier zijn verplicht alle natron-papierzakken in goed handgeklopten en drogen toestand aan het erkende reinigingsbedrijf uit eigen beweging te koop aan te bieden. Eleanor Elliot Carroll 1 29) Als die woorden hem maar niet telkens voor den geest kwamen, scheen de hoop lang nog niet verloren. In het bosch was ze een oogenblikje weer byna geheel de oude voor hem geweest. En ze had geen hekel aan hem. Dat had ze zelf gezegd. Hg trachtte belangstelling te toonen in wat Faust vertelde, en na een poosje kwa men ze het bosch uit en bereikten het strand, waarop een rg armzalige hutten stond. De dokter wees naar de achterste. „Daar is Inez, Robin", zei hij zoo ge woontjes, als was de jonge man bran dend van verlangen, om zgn. verloofde te ontmoeten. „Jou terug te zien zal haar meer goed doen, dan alle medicijen van de heele wereld. Ik zal even vooruit gaan om haar er op voor te bereiden, want als je zoo maar ineens naar binnen liep, kon de schok wel eens te groot voor haar zyn." Gwynne zei dadelgk met verdachte gre tigheid. „Ik ga even mee. Robin zal hier wel wachten, tot we haar op de hoogte gebracht hebben." Over haar schouder heen glimlachte ze ridderiyk tegen den grimmigen man, die haar stroef aankeek en zgn gevoelens achter een strak masker verborg. Ze stak haar arm door dien van Julian Faust heen en terwgi ze door het mulle zand voortploeterden, kwamen hun hoofden dicht bg elkaar en het zilveren lachje van Gwynne trilde over het stranden trof den eenzamen wachter als een schicht in de borst. „25e houdt van hem. Ze voelt zich nu pas gelukkig!" dacht Robin. „Maar Inez Maitland moet zich nu toch niet verbeel den, dat ik nog iets van haar streken verdragen zal. Ik zal eens met haar pra ten en de zaak voor ééns en voor altijd uitmaken. En wat er dan verder met me gebeurt, kan me geen snars meer sche len!" Dokter Faust duwde een wankele deur open, die aan een enkel roestig scharnier hing en wees zwijgend op een donkeren hoelc van de "hut. Gwynne sloop over den leemen vloer heen en keek vol medeigden neer op de vrouw, die daar op een hoop dorre bladeren lag uitgestrekt. De vroegere schoonheid was rauwelijks meer te herkennen. Inez was een inge vallen, vermagerd wrak geworden. Haar oogen waren dicht en haar verwarde aaneengeplakte haren hingen in slierten over haar voorhoofd. Haar lippen waren paars en blauw. „Inez", riep Julian zachtjes en zoo vriendelijk mogelgk, „word eens wakker en kgk eens, wat we gevonden hebben! Ik heb groot nieuws voor je!" Langzaam opende ze haar zware oog leden. Ze zag het meisje niet naast haar staan. Ze zag alleen den dokter en wendde zich nukkig van hem af. „Je vindt telkens van die onzinnig nut- tellooze dingen op dit verschrikkelgke eiland", mokte ze. „Waarom maak je me nu eigenlgk wakker, Julian? Ga toch weg en laat me slapen. Ik heb geen zin om te praten." Hij boog zich over haar heen en schudde haar zachtjes door elkaar. „Maar ditmaal is het heel iets anders, Inez. Ik wil je'graag een schok besparen. We zgn niet de eenigen, die na de schip breuk van het jacht gered zijn. Er zgn nog meer overlevenden. Daar ben ik zoo even achter gekomen en nu heb ik een groote verrassing voor je. Hier is Maar voordat hy klaar was, had Gwyn ne zich reeds tusschen aen in geschoven en knielde naast haar nicht neer. „Ik ben het, Gwynne, schat", zei ze zachtjes. „Inez, ik kom voor je zorgen, je verplegen, je weer gezond maken. Toe, wil je nu niet even naar me kyken wil je geen woordje tegen me zeggen?" Weer openden zich de zware oogleden, maar ditmaal bleven ze verschrikt open gesperd. De droge koortslippen bewogen zich om iets te zeggen. En eindelyk zei ze met zwakke stem: „Ben jij het? Waar kom je vandaan, Gwynne Cameron? Waarom ben je hier? Ga weg! Laat me alleen! Ik haat je gezichtZe duwde de kleine hand, die over haar voorhoofd streek weg en Gwynne richtte zich on willekeurig op, als had ze een slag in haar gezicht gekregen. „Je bent buiten jezelf, lieve meid", zei ze geduldig. „Maar dat komt wel weer spoedig in orde. Ik zal het je in een paar minuten wat gemakkelijker maken en je iets vertellen, waar je heel blij mee zult zgn. Er wacht nog iemand anders buiten om by je „Ga van me vandaan!" viel Inez haar ruw in de rede. „^.Is jg er niet was ge weest, dan zou hg nog in leven zijn en niet op den bodem der zee liggen. Ik haat jemoordenares!" Gwynne wendde zich om naar dokter Faust. Haar gelaat was doodsbleek en haar lippen trilden, maar haar stem bleef kalm, toen ze zei: „U moest ons maar lie ver alleen laten, dokter Faust. Ik speel het wel klaar, als we met ons beiden zgn." De dokter begaf zich naar de deur en trok die zachtjes achter zich dicht. XXI Schelding. G. na wachtte, tot ze de vcc U' ~npen van dokter Faust niet meer hoorde en boog zich daarna over de zieke heen. Ze voelde niet anders dan diep medeigden met Inez, die daar zoo hulpbehoevend en zwak neerlag onder de dorre bladeren, die haar van top tot teen bedekten. „Inez", begon ze, „Robin is niet dood". Dit herhaalde ze langzaam en met na druk. „Hij is niet dood, maar levend en gezond. We zyn allebei gered. Zou je hem niet graag willen spreken? Hg wacht bui ten totdat ik hem roep". Het leek wel of een electrische batterij de spieren der zieke plotseling geladen had. Ze ging met een ruk rechtop zitten. De droge bladeren, waarmee ze bedekt was, dwarrelden naar alle kanten heen. Het was zielig om te zien, hoe de geel satynen japon, die Inez nog steeds aanhad, vervuild en gescheurd was. En haar eerste opmerking was ook wel heel kenmerkend voor haar karakter. „Als Robin werkelijk buiten wacht, dan kan hij me toch niet in zóó'n toestand zien Ze bekeek haar meer dan vuile han den. Ze nam Gwynne aandachtig op. „Hoe kom jy zoo schoon? Waar heb je die klee- ren vandaan? Van wie zijn die afkomstig?" Het meisje vertelde het haar en ver haalde tevens, hoe zy en Robin een week lang hun toevlucht in de hut op den heuvel gevonden hadden. En daarvan scheen slechts één ding tot Inez door te drin gendat Gwynne en Robin een heele week in eikaars gezelschap waren geweest. „Nu weet je zeker ook alles", snikte ze en liet zich achterover op haar legerstede vallen. „Nu hebben jullie gelegenheid ge had, om alles uit te rafelenHg heeft je zeker alle3 verteld...... over ons bei denis het zoo niet?" Gwynne haastte zich, haar gerust te stel len en verklaarde dapper „We hadden alleen maar hoop, dat dit gebeuren zou, Inezdat we jou levend terug zouden vinden. Robin zou je heel graag spreken. Maar als je liever er mee wacht ,tot ik je wat opgeknaptje ge zicht gevvasschen en je haren opgekamd heb „Ja, natuurlijk riep Inez uit. „Daar in den hoek in die kan staat watermaar verder heb ik nietszelfs geen zakdoek meerZe begon weer te snikken als een ziek kind. „Laat dat nou maar aan mg over, lieve meid", suste Gwynne haar. „Ik heb och, ik heb van alles en nog wat. Onder goed en net zoo'n wit pak als ik draag en zeep ên een kam. Zoo meteen voel je jezelf weer net als vroeger." Het volgende half uur was ze druk bezig met het wasschen van het koortsachtig" gloeiende gezicht en de handen van Inez, het kammen van het verwarde haar en het weer opmaken in den ouden vorm. Eenmaal ging ze naar buiten om Robin, die in een andere hut bezig was, den dokter in de kleeren te steken, te roepen en hem om een stel kleeren en handdoeken te vragen, waarmee ze snel in de hut van Inez ver dween. Toen ze weer naar buiten kwam, zaten de beide mannen op het strand. De dokter was geschoren en had een schoon wit pak aangetrokken. „Inez is klaar. Je kunt haar nu spreken", zei ze tegen Robin, en heel haar houding was die van een verpleegster uit het St. Margaret's Hospitaal in San Francisco, die goede tgding kwam brengen aan een be zorgden verloofde over zijn meisje, dat ziek lag. Robin keek eerst haar en daarna Julian Faust norsch aan. Hij mompelde iets on verstaanbaars en ging naar de achterste hut toe. Toen verloor Gwynne haar beheerschte kalmte voor het eerst. Ze hief plotseling haar gebalde vuist omhoog en drukte die tegen haar mond om een wanhoopskreet te smoren. Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 9