De Bijbel het meest gelezen boek. Rechtszaken Uit onze couranten van 50 jaar geleden. Kerk en school SPORT Besluiten, benoemingen enz. Jaarlijks worden 24 millioen exemplaren verkocht. ïn dezen somberen en moeilijken tyd is het begrijpelijk dat de mensch meer behoefte heeft aan lezen dan anders dat men meer dan ooit grijpt naar het boek om daarin verpoozïng, ontwikke ling, cultuur te vinden. Nimmer stond het boek meer in het centrum der belangstelling dan thans, nooit werd een boekenweek gehouden van 1 tot 8 Maart a.s. waarin voor zoo talloozen het woord boek een grootere beteckenis had en een ander begrip was dan een aantal met letters bedrukte bladzijden. Maar er is één boek, waarvoor vooral een enorme stijgende interesse is en dat is Het Boek: de Bijbel. ïn de wereld van. het boek kent men de laatste jaren den. jacht naar den „best seller". Er kan geen nieuwe uitgave ver schijnen of het liefst wordt na korten tijd mot veel tam tam aangekondigd dat nu reeds de zooveelste druk van den beroemd- den roman van meneer Dinges van de per sen is gedaverd, 'de persen die alweer ge reed staan om weer nieuwe drukken te spuien. Naar het aantal drukken meent men dan in sommige kringen tevens de cul- tureele beteekenis van het schriftuur te kunnen afmeten als ware de publieke gunst een feillooze barometer Meer, steeds meer, grootere afzet, reus achtige oplaag: dat is voor vele uitgevers de goede niet te na gesproken een alles overwinnend machtwoord geworden. En waarlijk, er behoort moed1 toe te be kennen dat men den „best seller" nog niet heeft gelezen, dat men zich heeft ver diept, o schande!, in een boek, dat niet het gesprek van den dag is. Radio, film, tooneel wedijveren om den laatsten „schlager" voor het voetlicht te sleuren, reclame zwelt aan tot oorver- doovend lawaai; meer boeken, grootere op laag, nieuwe drukken En danis er plotseling de stilte. De „best seller" is verdrongen door den vol genden, de roman van meneer Dinges is vergeten, het lezend publiek kan zich op nieuw inspannen en pogen het tempo by te houden. En toch is er een boek, dat al sinds on heugelijke tijden een „best seller" is, een boek, dat in millioen exemplaren wordt verspreid, waarvan jaarlijks over de ge- heele wereld! vier en twintig millioen stuks worden verkocht, een boek dat nochtans geenszins nieuw is maar stokoud. En des ondanks, wordt het altyd maar weer ge kocht en gelezen, is het aan geen enkele mode onderhevigde Bijbel. Hierover vertelde ons ds. D. E. Boeke (what's in a name!) secretaris binnen land van het Nederlaiïusch Bijbel Genoot schap dat. thans alleen in ons land reeds 428 af deelingen telt, zoodat er geen vlek of gehucht buiten de actiesfeer ligt. In oorlogstijd. Juist in dezen oorlogstyd aldus ds. Boeke, is de belangstelling voor den Bijbel nog gestegen. In dezen moeiiyken tijd vra gen dc menschen meer dan ooit naar de onvergankelijke waarheid van den Bijbel. Men heeft behoefte aan wat blijvend is, aan Gods woord. Koezeer de vraag naar Bijbels is geste gen blijkt wel uit den omzet van het N.B.G. in het vorige jaar toen300.000 By- bels, gedeelten, Evangeliën en Nieuwe Testamenten in Nederland en Indië werden verspreid. En hierbij is dan nog niet ge rekend de verkoop van den boekhandel, de afzet van particuliere uitgevers en buiten- landsche By belgenootschappen. .Het zijn duizelingwekkende cijfers, zooals alles wat het Nederlandsche Bijbel Genootschap betreft slechts in enorme aantallen is te vermelden. Het N.B.G. werd in 1814 in ons land opge richt en heeft geen confessioneel© kleur. Daarom werden dan ook nooit Bijbels met verklaringen en toelich tingen uitgegeven. Men beperkt zich tot het verspreiden van den Bijbel zoo als die is. Sinds het N.B.G. in 1814 werd opge richt is de Bijbel het meest verspreide en meest gelezen boek geworden. Door de Bijbelgenootschappen, zooals die tot in de verste uithoeken der aarde werken, worden jaarlijks 2 millioen complete Bijbels, even veel Nieuwe Testamenten en 20 millioen Evangeliën geleverd. Het zy'n getallen die zelfs den uitgever van den beroemsten suc ces-roman de haren te berge zullen doen rijzen. Maar deze getallen zijn begrypeiyk als men weet, dat de Bgbel in 1039 talen is overgezet en jaarlyks komen er nog tien twaalf bij. Ds. Boeke heeft nu tot taak het contact met de 428 afdeelimgen Van het N.B.G. te onderhouden en daarom is hy voortdurend op reis, van het noorden naar het zuiden, van het oosten naar het westen. In den trein vraagt-men mij wel eens of ik handelsreiziger ben. Dan zeg ik „Ja, maar van een heel raar bedryf. Een onder neming namelyk die op de boeken die zij verkoopt geld toelegt"Want niet al leen is de Bybel zoo verspreid, maar het is ook liet goedkoopste boek. Voor een dub beltje reeds kan men een keurig gedrukt Nieuw Testament koopen, honderden pagi na's druk, en voor zestig- cent een com plete Bybel De taak van het N.B.G. is de laatste jaren nog steeds omvangrijker geworden. Daar was bijv. de arbeid tydens de mobili satie toen door ds. Boeke en door den heer C. Tabak onder de militairen te velde niet minder dan 125.144 Bybels, N. T., en Evan- gelieën gratis werden uitgereikt. Na den oorlog kwam weer een ander arbeidsterrein. Sedert Mei werden er op de door den oorlog geteisterde gebieden vele duizenden huisbybels verspreid ten behoe ve van de gezinnen die veelal hun geheele bezit hadden verloren. Tenslotte worden op het oogenblilc weer tallooze Bybels gra tis verstrekt aan de arbeiders die in het buitenled te werk worden gesteld. Blij kens vele brieven wordt deze geste zeer op prys gesteld door de velen die in moei lijke uren vertroosting zoeken en vinden in het oude, wyze Boek. VERTALINGEN. Niet alleen echter houdt het N.B.G. zich bezig met het uitgeven en drukken van Bybels, ook de vertalingen vórmen een be langrijke taak. Reeds geruimen tyd gele den was er vraag naar een Bybelvertaling in het Friesch en door medewerking van het N.B.G. kon de Friesche vertaling van dr. Wumkes het licht aanschouwen. Het Oude Testament is nog in bewerking en zal spoedig verschynen. Van groot belang is ook het in 1921 ge nomen besluit om een geheel nieuwe ver taling in het Nederlandsch van het Oude en Nieuwe Testament ter hand te nemen. Immers, de oude taal der Statenvertaling is voor velen niet meer goed te begrijpen. In 1939 kwam de nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament gereed. De eerste op laag was in een week uitverkocht en sinds dien zyn al meer dan 70.000 exemplaren in ons land geplaatst. Aan de vertaling van het Oude .Testament dat omvangrijker is wordt nog gearbeid. Nog veel zou er verder te zeggen zyn over den arbeid in Nederlandsch-Indië waar zestig millioen inwoners tweehonderd talen spreken. Reeds in zes en dertig van die talen is de Bijbel overgezet, een arbeid zoo reusachtig, dat slechts in tientallen jaren deze vooruitgang kon worden be reikt. Er zijn byv. talen in Indië waarvan letterlyk niets bekend was, zoodat men eerst een fonetische studie moest maken, de regels en wetten ontdekken, voordat er ook maar aan het eerste begin van de ver taling kon worden gedacht. Daarby komen dan nog de eigenaardige moeilykheden daar verschillende begrippen _en uitdruk kingen in den Bybel niet in dié talen voor komen, zoodat deze dus slechts door om schrijvingen kunnen worden benaderd; Bo vendien is het drukken en uitgeven vam al die verschillende Indische vertalingen met vaak totaal verschillende letterschriften zeer kostbaar. En ook de verspreiding in dit gebied met de enorme afstanden, de kostprysmeest al kan een inlander immers niet meer dan een paar centen uitgeven zijn problemen die opgelost moeten worden. Niet al deze arbeid wordt echter in ons land gedaan. Ook in Indië is een centrum te Bandoeng, zoodat ondanks den oorlog aan de versprei ding en het drukken van den Bybel kan worden doorgewerkt. Dit is, in vogelvlucht, de arbeid van het Nederlandsch Bijbel Genootschap, waar over men dikke boeken zou kunnen schrij ven. Maar het belangrijkste is wellicht niet hoe het gedaan wordt, n^aar dat het ge daan" wórdt. Het N.B.G. gaat voort met den ver koop en gratis uitreiking van den „best seller" van de wereld. Steeds worden nieuwe wegen bewandeld, steeds ook worden verbeteringen aan gebracht. Zoo zal bv. over eenigen tijd voor de eerste maal een Bybel verschy nen welke niet in twee kolommen maar als een gewoon leesboek is gedrukt. Door het verbeteren van de letterty pen, door het verschaffen van een mo derne vertaling wordt de Bybel voor ieder leesbaar en duidelijk. En dat is cïe bedoeling. Het Boek zal oor in de Boekenweek een eere plaats innemen en het zal nog gelezen worden als de beroemdste roman van dit moment, waarvan de drukken by tientallen verschenen, is vergeten en het laatste evemplaar beschimmeld en verteerd als afval is weggevaagd. Het Boek is onvergankelijk. Het is de Waarheid. Zorg voor natuurbescherming. ONDER HET DEPARTEMENT VAN OPVOEDING, WETENSCHAP EN CULTUURBESCHERMING. De contact-commissie voor natuur- en landschapsbescherming deelt mede, dat nu by verordening nr. 211/1940 de zorg voor de natuurbescherming is gebracht onder het departement van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming. Hiermede is een eind gekomen aan de oude strijdvraag, welk departement de behartiging van deze belangen dient te verzorgen. Verwacht mag dus worden, dat de uitvoering van reeds bestaande en eventueele toekomstige nieuwe wettelijke bepalingen op het gebied der natuurbescherming voortaan in hoofd zaak door bovengenoemd departement zal geschieden. Het ligt thans in de bedoeling, dat het staatsboschbeheer, hetgeen in den loop der jaren een groote ervaring in de uitvoering van maatregelen in het belang van het natuurschoon heeft verkregen en dat ver takkingen bezit over het geheele land, als voorheen volledig zal worden inge schakeld. Het departement zelf kan dan volstaan met het aanstellen van een des kundig ambtenaar aan de afdeeling cul tuurbescherming en wetenschappen en voorts van een inspecteur voor de na tuurbescherming. Hét ^estuur der contact-commissie spreekt zijn groote vreugde uit over het tot stand komen van deze regeling. Zoo lang de natuurbeschermingsvereenigingen bestaan is bepleit, dat de regeering zelve de zorg voor de natuurbescherming op ac tieve en vooruitstrevende wyze t8r hand dientte nemen. Thans is dit streven spreekt demet succes bekroond en het bestuur spreekt de hoop uit, dat nu ook spoedig de noodige maatregelen mogen volgen, opdat bete dan voorheen zal kun nen worden gewaakt voor het behoud van de schoonheid van ons vaderlands POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Gistermorgen stond het eerst terecht de 33-jarige autovrachtryder P. D. uit Nieuw en St. Joosland, die op 6 December met zijn vrachtauto reed zonder daartoe een schriftelijke vergunning te hebben. Het bleek, dat D. zyn vrachtauto, die by Kieviet te Middelburg ^gerepareerd was, had weggehaald en er mede naar Vlissin- gen was gereden. Hij werd toen aangehou den en bleek geen bewys te hebben. Ook bleek echter, dat hy wel verlenging van zijn vergunning had gevraagd, doch dat die aanvrage op een of andere wyze in het ongereede was geraakt Toen hy er op 6 December na het gebeurde om vroeg, kreeg hy het direct. De officier, mr. baron van der Feltz en ook de politierechter, mr. Portheine, hiel den met dit laatste rekening, want eisch en uitspraak luidde f 3 boete subs. 2 da gen hechtenis. De mishandelde uit de volgende zaak, de 35-jarige W. Poppe uit Arnemuiden maakte een wat zieligen indruk en was zeker geen party voor zyn zwager, deft 22-jarigen J. M., fabrieksarbeider, die hem na een huiselijke woordentwist bij den keel kreep en op den grond wierp. Hij zal vol gens den eisch en den uitspraak daarvoor 10 boete hebben te betalen of 5 dagen moeten „brommen". De 20-jarige R. E. de C., een werkman te Middelburg, was gedagvaard wegens diefstal van een fleschje koffiesurrogaat en een pakje puddingpoeder, van J. Pon op 6 Januari. De stiefvader kwam mededeelen, dat de verdachte thans in Duitschland werkt, maar ook, dat zyn stiefzoon een eigenaar dig persoon is en dat hij meent, dat hij in Duitschland ook nog wel eens met de ju stitie in aanraking zal komen. De politierechter wilde dat dan maar eens afwachten en stelde deze zaak voor onbepaalden tyd uit. Verder werden nog de volgende zaken behandeld C. B., 36 jaar, zonder beroep te Gryps- kerke, wegens het op 23 December twee bonnen van het Algemeen Distributieboek je en wel de bonnen genummerd 8 en 13 te vervalschen door opzettelijk van die cyfers 8 en 13 het cyfer 18 te maken, zulks met het oogmerk <?m deze aldus valschelijk opgemaakte bonnen als echt en onvervalscht te gebruiken of door ande ren te doen gebruiken. Eisch en uitspraak 15 of 15 d. h. F. J. de W., 41 jaar, machinist-stoker te Clinge, wegens het feit dat hy op 6 November te Clinge in het by hem in ge bruik zijnd pand een hoeveelheid aard appelen, n.l. 800 kg., heeft aanwezig ge had, zy nde dit meer dan redelykerwyze ge acht kan worden noodig te zyn voor zijn huiselijk gebruik of voor de uitoefening van zyn bedrijf. Eisch 20 subs. 10 d. h. Uitspraak 15 of 10 d. h. M. B., 56 jaar, koopman te Middelburg, wegens op 20 December te Middelburg des namiddags 6.50 uur, althans een half uur na zonsondergang een. auto parkeeren op den openbaren weg de Markt. Eisch en uitspraak 5 of 5 d. h. W. J. B., 35 jaar, boerenknecht te Wa terlandkerkje, wegens het feit dat hij te Waterlandkerkje, nadat de burgemeester dier gemeente van hem by schriftelyke last had gevorderd het verrichten van sur veillancedienst van des namiddags 11.30 uur op 18 November tot des voormiddags 2.30 uur op 19 November 1940, aan deze krachtens de Wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen op hem rustende ver plichting 'niet heeft voldaan. Verdachte zeide zich verslapen te heb ben, hij moest om elf uur van huis en heeft den wekker niet gehoord. Andere keeren is hij er altyd geweest. Ook hy heeft wel eeus alleen dienst gedaan, omdat anderen verstek lieten gaan. De officier eischte 10 boete subs. 5 dagen, de politierechter meende met 8 of 4 dagen te kunnen volstaan. KANTONGERECHT MIDDELBURG. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Verkeersovertredingen: M. d. B., Goes, 3 of 3 d. h.; W. F. B. te Middelburg. 4 of 2 d." h.; J. W. S. te Vlissingen, L. I. P. v. A. te Vlissingen, A. S. te Melis- kerke ieder 3 of 3 d. h,; J. K. te Drie wegen 5 of 5 d h.; J. P. K. te Middel burg, M. H. te Middelburg, A. J. C. te Aardenburg en P. L. te Middelburg ieder 2 of 2 d. h. Overtreding verduisteringsverordening R.C.: J. C. M. te Heinkenszand 15 of 10 d. li.; A. J. O. te Vlissingen 7.50 of 5 d. h.; C. P. P. te Yerseke 2 of 2 d. h.; J. W. A- te Middelburg 3 of 3 d. h.; P. J. S. te Koudekerke 3 of 3 d. h. Overtreding Verord. Identiteitspl.J. C. v. d. P. te Wolphaartsdyk 3 of 3 d. h.; J. Z. te Wemeldinge 5 of 5 d. h.; M. O. te Ritthem 3 of 3 d. h.; A. W. K. te Ritthem 3 of 1 w. t.; P. v. L. te Drie wegen 5 of 5 d. h.; M. J. d. C. te Hans- weert, C. W.v. ,G.teKamperland,. M. IC. te Kamperland, J. d. B. te Kamperland, P. B. te Wissenkerke ieder 3 of 3 d. h.; J. R. te Geersdyk 3 of 1 w. t.; M. I. B. te Kamperland, J. A, S. te Kortgene. A. C. v. O. te Vlissingen, L. K. te 's Heer Arendskerke, J. K. te Goes, J. W. te Goes, J.-7L te Goes, P. d. B. te Nisse, L. v. G. te Fortgene, P. S. te Hoedekenskerke, ieder 3 of S d. h.; A. d. D. te Goes 1 of 1 d. h.; J. M. M. te Wemeldinge, I. A. d. B. te Borssele, J. A. d. K. te Goes C. A. B. te Koudekerke, ieder 3 of 3 d. h.; A. W. te Aagte-kerke 3 en 2 of 3 en 2 d.h.; G. L. Z. te Kattendyke ƒ3 of lw.t.; P. I. v. L. te Goes, D. P. te Yerseke, M. M. te Yerseke, M. B. te Yerseke, W. H. te O. en W.-Souburg, J. D. te ïerseke, A. C. te Kattendyke, T. E. Z. te Yerseke, J. A. v. d. B. te Yerseke, L. v. d. V. te Yerseke, ieder 3 of 3 d h.; A L, te Yerseke en L. de N. tc Vlissingen 3 of 1 w. t.; J. R. te Meliskerke, IC. P. te Oostkapelle, ieder 3 of 3 d. h.; M. E. B. te Middel burg 3 of 1 w. t.; J. B. te Serooskerke, P. A. A. te Sint Laurens ieder 3 of 3 i h.; A. G. B. te Vlissingen 3 of 1 w. L; P. H. v. B. te Vlissingen 3 of 1 w. t. Overtr. Bouwverord. Koudekerke: W. W. te 's Heer Arendskerke 2.50 of 2 d. h. Overtreding Baggerreglement: A. M. f 3 of 2 d. h.; A. M. 5 of 3 d. h., J. v. B. 7.50 of 5 d. h., F. d. W. 7.50 óf 5 d. h., J. v. d. P. 7.50 of 5 d. h., A. M. 7.50 of 5 d.h., M. B. 3 of 2 d-h., F. d. W. 10 of 5 d. h., J. v. B. 6 of 3 d. h., J. v. S. 6 of 3 d. h., F. d. W. 6 of 3 d. h., D. L 6 of 3 d h., J. V. S. 7.50 of 5 d. h, 1L B. 2 x 5 of 2 x 5 d. h, J. V. B. 10 of 5 d. h., C. G. S. allen te Yerseke 7.50 of 5 d. b. Dronkenschap: J. F. D. te Kruiningen 15 of 10 d. h., Ch. L. v. D. te Vlissingen 15 of 10 d. h. Overtreding Leerplichtwet: C. v. B., P. M., G. d. N. en M. d. R., allen te Arne muiden, ieder 3 of 2 d. h. Overtreding verkeersverordening Arne muiden: W. D. te Vlissingen 2 of 2 d. h. Overtreding A.P.V. te Kortgene: J. d, Tj. te Kortgene, 3 of 3 d. h., C. P. J. B. te Kortgene, 3 of 3 d, h. VLEESCH OP STRAAT GEVONDEN? Met den 28-jarigen melkryder J- H. van R. uit Hoogland, die „een half varken zoo maar op straat had gevonden", had de Utrechtsche politierechter heel wat te stellen. Verdachte had zich schuldig ge maakt aan overtreding van de vleeschdis- tributiebeschikking door in het bezit te zijn van vleesch, waarvan de herkomst niet meer was na te gaan, doch dat in ieder geval zonder vergunning van eigenaar was verwisseld. Politierechter: Vertel eens verdachte, hoe kwam u aan dat halve varken Verdachte Dat heb ik in Hoogland er gens langs den weg gevonden, edelacht bare. PolitierechterAha, u behoort tot die weinige gelukkige menschen, die „zoo maar" halve varkens op straat vinden. Nu, ik kan u zeggen, dat gebeurde vroeger niet en dat zal nu ook wel niet voorkomen, u hebt trouwens bij de politie anders ver klaard, zij het na veel leugens en draaie rijen. Vleesch op straat vinden, nee maar die is goed Verdachte En toch is het zoo, ik heb alleen maar tegen de controleurs, die my bekeurden gezegd, dat ik het vleesch had gekocht, omdat ik het zelf ook al zoo gek vond. PolitierechterJa, ja, dat weten we uit de stukken. U bent een hoogst onbetrouw baar persoon, die er maar lustig op los liegt. Trouwens, als u dat vleesch inder daad had gevonden dan had u daarvan aangifte moeten doen bij de politie. Dat deed u niet, dus strikt genomen heeft u zich schuldig gemaakt aan verduistering. Ook de officier van justitie geloofde van het verhaal, dat het vleesch gevonden zou zyn, niets en eischte wegens den ernst van het feit 100 boete. En alleen omdat verdachte nog een blanco strafregister had, verlaagde de politierechter dat tot 50 boete subs. 20 dagen. Kantongerecht Oostburg. Ter strafzitting van het kantongerecht Oostburg van 27 Februari 1941 werden berecht drie gevallen van niet voldoen aan identificatieplicht (het identiteitsbewys niet bij zich hebben) en één betreffende niet naleving van de verordening betref fende beperking van het al reizende uit oefenen van een bedryf. De opgelegde straffen varieerden van twee tot vijf gul den boete. MINSTENS DERTIEN VARKENS FRAUDULEUS GESLACHT. Gisteren verscheen voor den Utrecht- schen politierechter de 28-jarige los-arbei- der P. K. uit Wyk bij Duurstede, terzake van overtreding van het slachtverbod en van het voedselvoorzieningsbesluit. Ver dachte heeft in de laatste maanden van het vorige jaar vele varkens geslacht zon der vergunning. Hy bekende het hem ten laste gelegde feit, doch merkte op, dat hy uit „onwetendheid" had gehandeld. Hy was in die maanden zonder werk en omdat hij vroeger zoo vaak varkens geslacht zon der dat hy daarmede moeilykheden had ge kregen, was hy naar hy thans ver klaarde in de veronderstelling, dat het nu ook nog wel mocht. De officier v<m justitie, mr. Camphuis, dacht er anders over. Het is volgens spr. allemaal maar kletserij, dat men niet. zou weten, dat voor het slachten van varkens een vergunning noodzakelijk was en ver dachte, die zeer goed bekend was in sla gerskringen, weet dat heel goed. Het is dan ook een ernstig feit, want niet alleen is de wet op het slachtverbod, maar ook het voedselvoorzieningsbesluit overtreden. De maximumstraf, welke voor deze delic ten is gesteld, bedraagt acht jaar gevan genisstraf, terwijl men met geldboeten kan gaan tot 50.000 gulden. In aanmer king nemend, dat verdachte nog nooit eerder is veroox'deeld eischte spr. tegen dezen verdachte twee maanden gevange nisstraf. De verdediger mr. dr. van Roy wees er o.m. op, dat iedereen in Wijk bij Duur stede, tot zelfs de burgemeester, zeer goed over hem te spreken is. Financieel heeft hij weinig profijt getrokken van zijn frauduleuzeslachtingen, hij heeft op al die varkens maar vijftig gulden verdiend. Spr. vroeg de uiterste clementie De politierechter wilde wel verzachten de omstandigheden in aanmerking nemen, maar frauduleuze slachtingen moeten nu eenmaal ernstig worden gestraft. In ver band mets de gunstige antecedenten van dezen verdachte veroordeelde mr. Visser hem tot vyftig gulden boete subsidiar 25 dagen en verbeurdverklaring van het vleesch ter waarde van vyftienhonderd gulden. Engelsche vliegtuigen boven Duitsche Bocht. In den afgeloopen nacht zyn, naar het D.N.B. verneemt sterke afdeelingen Brit- sche vliegtuigen boven de Duitsche Bocht verschenen. Zij trachtten in de riviermon den mijnen te werpen. Voorts lieten ze een klein aantal bommen boven land vallen. E enige schade is tot dusverre niet gemeld. Aanvaardt Frankrijk de Japansche voorstellen? De Jomioeri Sjimboen meldt uit Hanoi, dat Frankryk zeer waarschijnlijk het Japansche bemiddelende voorstel ten aanzien van de grensgeschillen tusschen Thailand en Indo- China zal aanvaarden. Dit bericht is echter nog niet officieel bevestigd. Se week '189 U De heer Th. van Uye Pieterse, notaris te Vlissingen, heeft als zoodanig eervol ont- slag aangevraagd. - In tegenwoordigheid van de fceerwt Beucker Andreae, Turk en Jongkees, heeft op de reede van Vlissingen, met uitstekend gevolg de officieele proeftocht plaats ge had met Hr. Ms. torpedoboot no. XXI (klein model). Gedurende tweb uren met volle kracht werkende, werd met 470 omwente lingen een vaart van 17*4 mijl behaald. Den volgenden dag had de officieele proeftocht plaats met Hr. Ms. torpedoboot no. XXII. Hierby v/erden gedurende twee uren 472 omwentelingen der schroef be reikt en werd een snelheid verkregen van 17.85 myi, waarbij een vermogen van 450 I.P.K. werd. ontwikkeld. De machines en ketels van beide torpe dobooten werden op de fabriek der Kon, Mij. „de Schelde" vervaardigd. e Ds. C. W. A. Nonhebei te Aagtekerkë is beroepen by de Ned. Herv. gemeente te Harmeienberoepen te Maassluis ds. B* C. A. Halffman te Koudekerke (W t Met de uit Queenboro binnengekomen mailboot werd weer een aanzieniyke hoe* veelheid goud naar men zegt ter waarde van negen millioen gulden aangebracht, die, onder behoorlyk toezicht en geleide, met den aansluitenden mailtrein naar Rus land werd doorgezonden. De heer J. A. Jolles, ingenieur by 's rijks waterstaat te Vlissingen, is overgeplaatst naar Breda. In diens plaats is benoemd de heer Doffegnies, werkzaam by het depar tement van waterstaat, handel en nijver heid te 's-Gravenhage. PROF. DR. HUGO VISSCHER. 50 jaar predikant. Prof. dr. Hugo Visscher te Nymegen Jansga hoopt op 8 Maart den dag te herdenken, waarop hy vóór vijftig jaar tot het predik ambt %verd ingeleid. Hy deed op 8 Maart 1891 zyn intrede te Sint Jansga en stond te Zegveld, Delft en Ouderkerk aan den IJssel. Op 15 Februari 1904 werd hij be noemd tot hoogleeraar aan de Ryicsuni- versiteit te Utrecht. Prof. Visscher werd, in 1922 gekozen tot lid van de Tweede Kamer. Op 1 October 1931 verkreeg prof, Visscher eervol ontslag als hoogleeraar en was nadien nog bijzonder hoogleeraar vanwege den Gereformeerden Bond aan de Ryksuniverslteiten te Leiden en Utrecht. Prof. Visscher, een tydlang gedoodverfd als opvolger van dr. A. Kuyper in de lei ding der anti-revolutionnalre party, was en is een zeer markante figuur, zyn politieke actie bracht hem tenslotte tot de stichting der Christelijk Nationale Actie, een afzon derlijke party. Uit den laatsten tijd zijn bekend zijn artikelen in het Gereformeerde weekblad, waarin hy stex-k op de objectiviteit ten aanzien van Duitschland en Duitsche toe standen aandrong. Momenteel is hij geen redacteur van dat weekblad meer. NOORD-HOLLAND ZONDER SPORTWEDSTRIJDEN. Zondag a.s. zullen in de provincie Noord- Holland geen sportwedstrijden mogen wor den gehouden. MET LUCIFERS GESPEELD. Kind van 1 maanden in de vlammen omgekomen. Terwyi de moeder afwezig was, heeft het oudste van de drie kinderen van den arbei der Keetman te Zuidveen, gemeente Steen- wijkerwold de kinderen zijn vier, twee jaar en zeven maanden oud kans gezien een kaars en lucifers te bemachtigen. Met een brandende kaars is zij by de wieg gaan staan, die in brand vloog. Ook het behang vatte vlam. Toeft de buren, op de brand op merkzaam gemaakt door de rookontwikke ling, het huis waren binnengedrongen, trof fen zij het jongste landje met brandwonden overdekt in de wieg. In aller yi is het naar Zwolle overgebracht. In het ziekenhuis is het echter spoedig overleden. Bij besluit van den icretaris-gene- raal van het departement van justitie van 27 Februari 1941 is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Middelbui-g,ter standplaats de gemeente Middelburg: J. L. Hertogs, candidaat-notaris aldaar. YERSEKE. Aan de Mode-Academie Bei Leeuw van Rees te Amsterdam slaagden voor het examen coupeuse-leerares de da mes L. de Koeyer en J. de Putter alhier. AGENDA. MIDDELBURG. Grand-theater. Vrijdag 28 Febr., Za terdag 1, Zondag 2 en Dinsdag 4 Maart .5 „Morgen gaat 't beter". GOES. „AIhaxnbra"-theater. Van Vrijdag 28 Febr. tot en met Dinsdag 4 Maart„Jud Süsz". VLISSINGEN. Electro-bioscoop. Van Vrijdag 28 Febr. tot en met Donderdag 6 Maart: „Jij bent myn leven" en „Ach, wat hindert het nou"*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 7