SUPEROL m m M m \w KORTE PREDICATIE Voor de Huisvrouw Bevelan'se brieven Zeeuwsche Kroniek C Poor de jeugd DE VISSEN TUSSEN WINTER EN LENTE. SCHAKEN n HET LIED DER DUISTERNIS fit i n i SS a 'Hg SI IS öt f HET ROEPENDE BLOED. De komende lente en de lijdenstijd in het kerkelijk jaar schijnen thans beter bij elkander te passen dan gewoonlijk. Er vloeit bloed tusschen de lentebloe men. In Genesis 4 kunt ge lezén van den eersten moord op aardeDe lente is jong en schoonMaar ergens is een plek, waar de natuur den adem inhoudt van ontzetting. Onder de lentezon, tus schen de lentebloemen, ligt een lichaam stil. Daaruit gutst met het roode bloed het Iepen weg. Het is doodstil alom. Maar God in zijn hemel hoorde van die stille plek een schreeuw tot zich komen. Het is Abels bloed dat roept. „En de Hee%e zeide tot Kaïn Waar is Abel, uw broeder En hij zeideIk weet het nietben ik mijns broeders hoeder En Hij zeide Wat hebt gij gedaan daar is eene stem des bloeds van uwen broe der. dat tot Mij roept van den aard bodem." Sindsdien heeft God dit altijd moeten hooren, die stem verduizendvoudigd, een vreeselijk koorbloed dat roept om wat? Om wraak, om vergelding, of om den zin van het wegvloeien, dat toeptwaarom waartoe Wat is het antwoord uit den hemel? Vervloeking. „En nu zijt gij vervloekt van den aardbodem, die zijnen mond heeft opengedaanom uws broeders bloed van uwe hand te ontvangen." Vervloeking en nog iets. Want zoodra Kaïn erkentmijne misdaad is grooter, dan dat zij vergeven worde, ontvangt hij een reddend teeken op het voor hoofd. Verbindt niet dit teeken door oer oude tijden heen het moorden met den lijdenstijd Op Golgotha vloeide bloed. Ook dat riep tot God. En als de schrij ver van den Hebreënbrief wil uitdruk ken. wat het riep, dan weet hij het niet voller te zeggen, dan met het arme en rijke„betere dingen dan Abels bloed." Betere dingen riep het tot God. Het riep nietwraak, maarvergevinghet riep nietvergelding, maarverzoe ning nietwaartoe maarLeven God luisterde geboeid en vergat om dat roepen voorgoed te vervloeken. En al ,wie naar het roepen van het bloed luis terde, weet van die betere dingen, ook in een lente van bloed. F. EEN VOORBEELD VAN MODERNE STAMPPOTBBREIDING. Een halve eeuw geleden bekommerde men zich nog niet zoo zeer 'om het vita minegehalte van verschillende voedings middelen, daar men met het bestaan van deze stoffen hoegenaamd niet op de. hoog te was. Ook bij de spijsbereiding werden vanzelfsprekend geen maatregelen getrof fen om de waarde van dergelijke stoffen voor de voeding te behouden. Thans heeft de wetenschap op dit ge bied belangrijke vorderingen gemaakt en op een moderne voedingstabel (dit is een lijst waarop de samenstelling van allerlei voedingsmiddelen voorkomt) vinden we naast getallen betreffende het gehalte aan eiwitten, vetten, koolhydraten (meel en suiker) en zouten, ook aanduidingen be treffende het gehalte aan verschillende vitamines. Op de huisvrouw rust nu de taak om te zorgen dat het voedsel dat zij op tafel brengt, niet meer dan noodzakelijk in voedingswaarde verschilt van de op de tabel aangegeven waarden; deze hebben n.l. betrekking op niet toebereide produc ten. Welke maatregelen moest de huis vrouw nemen om deze taak zoo goed te volbrengen? teaen keefyufn qotgeien met DOODT BACTERIËN BEVORDER) GENEZING Ook voor wonden de ideale desinfectans In 't kort komen deze hierop neer: le. groente en aardappelen zuinig schoon maken en dit zoo kort mogelijk voor de bereiding doen; 2e. vermijden dat groente of aardappe len langen tijd in water staan; 3e. zoo weinig mogelijk water gebrui ken bij het koken van aardappelen, groen ten en stamppotten 4e. deze gerechten niet langer koken dan voor het gaar maken noodig is (ong. uur). Een der dagelijksche mogelijkheden van toepassing van deze maatregelen vindt U in onderstaand recept van boerenkool stamppot verwerkt. In plaats van worst of vleesch is gebruik gemaakt van tapte- melkpoeder en kaas. Dit smaakt uitstekend en is zeer voedzaam. Boerenkoolstamppot op moderne wijze (voor 4 personen). 2 kg. aardappelen, le kg. boerenkool, 1 eetlepel boter, 100 gr. (1 ons) bele gen 40 plus kaas, 100 gr. (1 ons) tap- temelkpoeder, 2 kopjes water, 1 eet lepel zout. Neem de gewasschen bladeren van de boerenkool met 4 of 5 tegelijk bjj elkaar en snijd ze in reepjes (de nerven mee- snijden Boen de aardappelen schoon met een harde borstel of met een pannen- spons (de schil mag er gerust geheel of ten deele om blijven). Zet de boerenkool Corre krieg een preek. De fluitketel liet z'n eigen 'óore. „Net op tied", zei Corre, „op 't durp is noe toch niks mi' te zien". Een menute of wat laeter zatte ze wee, ieder an een kant van de taefel, voor 't open raem, in 't achteruus of eigenluk most je zegge: de achterkaemer, wan* 't was een móói vertrek. „Toe", en ze lachten is tegen d'r moe der, „striekt is over je vur-'óod; die zur- gelikke rumpels wig". „Och, weet je wat k is?" begon de vrouwe. En Corre gaf dadelik antwoord: „ja, wan' daer me 't k dikkels genoegt over 'ehad. Dae' mö' me noe toch wee' ónzen kostelikken ochend nie mee gae bedurve?" „Bedurve?" vroeg d'r moeder een bitje gerocht, „ik kan 't nie laete om te prombeeren je toet een beter inzicht te briengen". Noe Corre d'r vur-'óod vol rumpels 'etrokke. „Mae moedertje, je 'oef me toch nie te bekêeren? Ik glóovë toch oalles net as jie en ik gae toch in stad nae de kerreke? As ik dae zitte, dan voel ik de Geest overoal. Dien domenie is dae van vervuld en deelt dae van mee as, ja, as de zunne licht en wermte: en z'n vrouwe net zó wel. Die ménsen gin kinders en om te zeggen: rieke, dat bin ze nie. Maer ze twi kinders in 'uus 'enome, die k 'ier bin voe d'r gezond'eid. D'r ouwers bin in Indië, mae' die kinders konne nie tegen de wermte. Van te voren ze 4 een wêesje glad as kind an-'enome. En noe zou je dienke: ze zulle een móói. knap kind uut-'ezocht mae nêe.e: een ongelokkig stakkertje is 't en achterlik om te leêren. Kiek, is dat Christelikke liefde of nie?" „Zeker", gaf d'r moeder toe, „mae' dat is gin reden, om 'ier nie nae de kerke te willen." „Moeder, zwiegt er van", Corre gaf een zucht van ongeduld. „As ter noe toch 'onderd slechte ménsen zegge: óns gae een 'uus bouwe, mee een torentje d'r op en dat noeme me: kerreke. Dan gae me dae iedere weke een paer uren in zitte en voe de rèst leve me mae raak. Me koenkele in de polletiek om zelft op 't kossen te kommen; me stoötte den eênen uut z'n baantje om 't zelf in te pikken en me belastere den aren omdat 'n óns is mee reden 'erocht eit. En dan zegge me, dé.' óns Christelik bin. Dan bin die mén sen dat toch zeker nie? En dan ik toch nie de minste reden om dae bie te gae zitten?" „Je mó' nie op de ménsen lette", brocht d'r moeder dae tegen in, „je mö luustere nae 't Wóórd„Nae den domenie", viel Corre in. „Ik weet nog góed; óor, vroeger, k 'k mee de guus Van den do menie gieng spele, toen zei Bart op een kêer: „en dan zegt Pa tegen Ma: „jou leelijke kreng, zorg maar dat mijn geld terecht komt". En ik stieng nog is te wachten in 't tillefonkantoor, toen den een gesprek an-'evroge en dae was gin méns tuus, dus 't was „geen gehoor". Toen most 'n den 'elt betaele, zeventien en 'alve cent glóo 'k a dat was, en op de ach terkant van dat celbriefje têekene, dat 'n den 'elt van de kosten terug ontvangen Dat begreep 'n nie, zö-k ten z'n eigen 'ieuw. Dat misje zei: „dat komt 'ier van- daen: eigeluk mö je de kosten veruut be taele en k 't dan „geen gehoor" is, krieg je den 'elt terug en dae mö je dan voe têekene. Ik je nie veruut laete betaele, dus daerom mö je noe dien 'elt betaele." „Neê-e 'óor", zeit 'n „as ik 'ier têekene mot, da' 'k zeventien en 'alve cent ont vangen dan mö jie me die geve." Dat misje zei: „goed, geef dan eerst de volle kosten, 35 cent, dan krieg je den 'elt terug". En ie wee: „jae, dat ku' je be- griepe. Ik glad nie 'esproke, dus dan 'k ok nie te betaelen". En 'ieuw dat maer an, een kwartier 'an een stik. Ik 'ieuw m'n mond vanselft, wan' ik was nog maer een kind. En toen kwam de no taris binnen. Die 'óorden wat ter gaende was en toen zeit 'n „O dominee, dat zit zóó u had eigenlijk de kosten vooruit moe ten betalen, bij „geen gehoor" krijgt u dan de helft terug en déérvoor moet u teeke nen". Ni-mae', toen gieng 'n een licht op, 'oór. Knikke op menêer de notaris en vrien- delik lache. „Nee, maar, nu begrijp ik het volkomen. Als die juffrouw dat dadelijk gezegd hadEn Jn z'n portemenee 'egrabbeld en mee een zwierige zwaai z'n naem 'ezet Dat misje zag der uut ofdè' ze zö uut mekare zou klappe en óns keke is op mekare. Mae me zeie niks vanselft. Maer is dat noe een man om een ander te Lêe- ren. Ie eit er zelft nog nöoit Wat van be- grepe". Ze zweeg en 't bleef een stuitje stil- le. D'r moeder keek verdrietig, mae' was nie overtuugd. Ze zei„Ik bluve er bie je mö nie op den méns lette, mae alleeneg luustere nae 't Wóórd. Zödrie k ten op de sljóel staet, doet het er nie toe, watvoe persóon k ten voe z'n eigen is. Dan is ie degene, die k 't. Woord overbriengt an óns. Z'n zonden, die mot 'n zelft verantwóorde, daer óns niks mee te maeken. Ons ge noegt an óns eigen". Corre was op-'espron- ge. Ze gieng nae d'r moeder toe. „M'n liêf moedertje, jie ei gin zonden, 't Eênege, dat k ter an joe mekêert is, dé je vee te goed bint. Kiek is nae buten, oekken móoien weer, gae je mee is deur 't 'of?" De vrou we was ok op-'ereze. „Dat zk' wé schikke", zei ze, mae' ze lachten toch. „Te goed, dat bin 'k ok nie, mae dét is waer, ik bin wel is ongerust, da' jie te 'ard wordt en te on verschillig in sommege dien gen. Dat jonge volk van tegenwooreg is zö gauw onge- duldeg k een ouwer méns is wat zeit en het bluuft toch zó waer m'n kind de meeste is de Liefde. H. C. H. op met 2 kopjes water en laat ze even slinken. Doe er zoo gauw mogelijk (zoodra er ruimte is) de in vieren gesneden aard appelen by, zorg dat deze onder in de pan komen. Laat groente en aardappelen samen gaar worden uur). Stamp ze door el kaar onder toevoeging van het zout, de geraspte kaas, 1 eetlepel boter en het met weinig lauw water aangemengde tapte- melkpoeder. Houd van dit laatste 2 eet lepels (niet aangemengd) apart voor de jus. A. J. REDDING. HET SLOT OSTENDE. Vele lezers van de Zeeuwsche kroniek, vooral zij, die op Zuid-Beveland wonen, zullen begrijen, dat wij op het oog hebben het slot Ostende te Goes, al is het geen slot of kasteel meer, maar een hotel of herberg. Op dezelfde plaats en naaste omgeing heeft eenmaal het oude slot gestaan in al zijn luister. Het moet zoo oud geweest zyn, dat geen enkele historievorscher heeft kun nen te weten komen, wanneer en door wien het gesticht is. Dit weet men wel, dat het kasteel nauw verbonden is met de geschie denis van Goes, zóó nauw zelfs zou de band zijn, dat het de oorsprong zou geweest zyn der stad. Melis Stoke schrijft in zijn rijmkroniek over de reis van Graaf Willem III door Zeeland, anno 1304, onder meer Ter Goes was een begin Van eene Huize, enz. Vele dorpen en steden hebben hun ont staan te danken aan een nabestaand kas teel, vooral als dit aan een goed vaarwater of handelsweg was gelegen. Onder de mu ren van het kasteel toch was het veilig wonen, want het platteland stond in de middeleeuwen vaak bloot aan plundering. Zoo was Ter Goes eerst een dorp, zooals alle oude steden eerst een dorp zijn ge weest. En met die Huize, waarvan Melis Stoke schrijft, kon niet anders bedoeld zijn dan het oude slot Ostende of Oostende. Zooals gezegd, moet het gesticht zijn in de grijze oudheid. Het is daarom niet on mogelijk, dat het gebouwd is omstreeks het jaar 1000, toen nog gevreesd kon wor den voor dei invallen der NoormEumen. Van het bestaan van het slot Ostende wordt echter eerst melding gemaakt in het jaar 1260. Welke edelman het toen bewoonde, is niet bekend. Ook zijn er geen teekenin- gen of platen van uit die oude tijden. Vol gens een afbeeling van het jaar 1740 had het slot toén een vry hoogen torem die bij de kapel of kerk behoorde, en vrij hooge muren. Een poort gaf toegang tot de bin nenplaats, waar de edelen zich opstelden om ter jacht of ten oorlog te gaan. Waar die binnenplaats was, staan nu vrachtauto's en wagens. Niet vele vracht rijders zullen weten of nog minder er aan denken, dat op het plein eenmaal ridders en jonkvrouwen in prachtgewaad met hun gevolg samenkwamen. In het begin der 14de eeuw behoorde het slot Ostende aan het roemrijke geslacht Van Borsele, waarvan de bakermat was het kasteal Troje bij Borssele. De Heeren Van Borsele, die evenals vele andere Zeeuwsche edelen vrij en onafhan kelijk van de Hollandsche graven wilden zijn, kwamen vaak met dezen in botsing, omdat de graven van Holland zich ook erkend wilden zien als graaf van Zeeland. Daar ook Vlaanderen meende recht te hebben op Walcheren en de Bevelanden (Zeeland Bewester-Schelde) is tusschen Holland en Vlaanderen vaak oorlog gevoerd met afwisselend geluk. De meeste Zeeuw sche edelen kozen de zijde van Vlaanderen. Het kasteel Ostende was in dien oorlog meer dan eens het tooneel van den strijd. Het gelukte aan de Hollanders het slot voor goed in bezit te houden en de macht van de Heeren van Borsele op de Bevelan den te breken. Graaf Willem III schonk op 23 Septem ber 1315 het slot Ostende en andere Beve- landsche goederen aan zyn broeder Jan van Henegouwen, heer van Beaumont. Het kasteel is in het bezit gebleven van het grafelijk geslacht. Het aanliggende dorp Goes breidde zich uit, ook dank zij de ver kregen privileges of voorrechten van de graven van Holland en Zeeland, die zich de gunst der stedèn wilden verwerven tegen de aanmatigingen der edelen. In 1417 werd door Jacoba van Beieren aan Goes vergund de stad met muren en grachten te omrin gen. Niet zonder reden staan op het Goe- sche wapen, zijnde een gans, ook de wa pens van het Hollandsche Huis, de roode leeuwen, van het Henegouwsche Huls, de zwarte leeuwen en van het Beiersche Huis, de blauwe ruiten. Tijdens de Hoeksche en Kabeljauwsche twisten had Goes de zijde der eerste partij gekozen. De. ongelukkige gravin Jacoba van Beieren vertoefde dan ook vaak op haar slot Ostende te Goes. Toen zij eens deelnam aan het vogelschie ten, toen reeds een bekend volksspel, had zij het geluk den vogel neer te halen en werd daarom tot koningin van het feest uitgeroepen. Uit dankbaarheid voor de haar gebrachte huldgiging door vrouwen uit enkele naburige dorpen, schonk Jacoba aan de ingezetenen van 's Heer-Hendrikskinde ren, Wissekerke, Baarsdorp, Sinoutskerke en 's Heer-Abtskerke vrijdom van vlas tienden. Destijds bereidden de vrouwen zelf het vlas tot linnen. Tot in de vorige eeuw werd van dat voorrecht genoten. Men zegt, dat Jacoba in den Noordwes telijken hoek van het slotplein een moer- beziënboom heeft geplant, doch bewezen is het niet. Wel heeft in een hoek van het binnenplein, achter den muur van een paardenstal een zeer oude moerbeiboom gestaan. Door de strenge vorst, een paar jaar geleden, is hy gestorven. In het mu seum te Middelburg wordt een tak ervan bewaard. In de zestiende eeuw was het slot Osten de geen grafeiyk bezit meer. Het behoorde destyds aan het geslacht Van der Goes. Toen ruim een eeuw geleden nog een ge deelte van het slot overeind stond, hing in een der gangen het wapen dier familie. In de volgende eeuw waren de gebouwen- het eigendom van de familie De Bye, een tak van het geslacht Van der Goes. Op 23 October 1747 werd het slot ver kocht aan den Raad van State, die het lieten inrichten tot een militair hospitaal. Het volgende jaar kwam het reeds in het bezit van Goes als vergoeding voor 't geen de stad van de regeering moest ontvangen als haar aandeel in de belasting. De vroed schap bestemde het kasteel tot kazerne, zoodat de burgery bevryd was van de las tige inkwartiering van militairen. Als zoodanig heeft het echter niet lang dienst gedaan. Door zyn hoogen ouderdom en vooral door het slechte onderhoud wa ren de gebouwen in verval gekomen. Reeds ER ZIJN 00K TREKKENDE VISSEN. Vissen, die hun winterslaap houden. Het zyn maar geheimzinnige en - stille klanten, die vissen 'uit onze plassen en ri vieren. Weinig bemerken wy ervan. Soms zien we in de zomer, wanneer het heel warm is, wel eens scholen rietvoorn naar ondiep water trekken, maar in winter en voorjaar bemerken we helemaal niets van deze geluidloze waterbewoners. Wanneer je er echter jarenlang op ge let hebt, zoals sommige geleerden dat gedaan hebben, dan kun je op het laatst heel wat van die vissen te weten komen. En dan zul je bemerken, dat die stomme vissen eigenlyk van alle markten thuis zgn. Zg hebben, tenminste sommige soor ten, een winterslaap, die overeenkomt met die van allerlei zoogdieren; en zij trekken, even goed en soms wel even ver als de vogels. Wat die winterslaap betreft, daar aan zgn in deze tyd van het jaar enige soorten nog bezig. Verschillende witvissen en ook de gladde zeelten zijn in deze tyd van het jaar bijzonder traag en lui. Blei en brasum zijn enige maanden geleden diep in de modder weggekropen en liggen daar nu nog, half verstyfd en zo goed als zonder zich te bewegen, zonder ook voedsel tot zich te nemen. Liefst zoeken zij dan natuurlijk wat dieper water op, want daar hebben zy bij vorst niet zo gauw last van het ys. Vooral de grote karpers, die ook in ons land enorm groot kunnen worden (er zyn exemplaren van meer dan een meter lang gevangen) zoeken het diep ste water van de plassen op en kiezen zich daar ook ai een plaatsje op of in de bodem. En ook zy blyven daar weken lang roerloos liggen, zonder zelfs maar naar eten te talen. Daar kunnen wy echter maar heel wei nig van zien; maar je begrypt nu in ieder geval, waarom je zo goed als geen witvisch zult vangen, wanneer je des winters of heel vroeg in het voorjaar gaat hengelen. Maar in het water raken de uitersten elkaar wei heel sterk. Wanneer de meeste vissen nog lui en loom de dagen verslapen, zijn er al andere soorten, die volop aan het eieren leggen zijn. Daartoe behoren bij voorbeeld de forellen uit onze Zuid-Lim- burgsche beken, die in het hartje van de winter hun eieren leggen in dat heldere water. Die eieren zijn ongeveer zo groot als een erwt, en kunnen heel goed tegen de koude. In Februari komen daaruit reeds de jonge forellen, heel vreemd gevormde dieren, die echter niets te eten vinden zo vroeg in het jaar. Maar geen nood, er is voor gezorgd, dat zy geen honger zullen hebben. Aan hun kop hangt nameiyk by hun geboorte een dooierzak, vol met voe dingsstoffen, en daarmee kunnen de jonge forellen zich in de eerste weken voeden. Wanneer die dooierzak leeg is, leven er al genoeg kleine dieren om de jonge forel len in het leven te houden. wy zeiden al, dat et ook vissen zyn die trekken, precies als de vogels. Wanneer je nu in de slootjes eens ging vissen met een schepnet, zou je geen enkel gewoon stekelbaarsje vangen, terwijl je je nog wel zult herinneren dat je die vorig jaar einde Maart by tientallen ving. Dat is geen wonder, want de drievoorni- ge stekeltjes zyn flink ver weggetrokken, reeds in November; en wel naarzee. Dat is wel heel vreemd, dat sommige zoet watervissen ook in zee kunnen leven; en dat overschakelen van zoet- naar zout- watervis schynt voor hen maar een klein kunstje te zyn. In de eerste weken van Maart trekken de stekelbaarzen weer naar het zoete water terug; en dat kim je zelf bewerken wanneer je aan de kust woont. Want waar sluizen zyn, die het binnen water van de zee scheiden, worden de stekeltjes natuurlyk opgehouden, en daar kun je ze dan ook over een dag of veertien by tientallen tegelijk vangen. Er zyn onder de vissen nog meer van die reizigers, die van zoet naar zout water trekken of het zo maar niets is. En een der treffendste voorbeelden daarvan is de bot, die wonderlyke, platte vis, die eigenlijk in het zout water thuishoort, maar inzomer, en herfst overal op de rivieren te vangen is, zelfs wel in Duitsch- land in den Rijn. Maar wanneer Januari in het land is, dan keren alle botten het zoete water hun staart toe en zwemmen naar zee, waar zy nu in Februari bruiloft vie ren. Er zijn maar een paar plaatsen waar de jonge botten geboren worden; dat zijn- zandbanken voor de kust, zoals de Haaks- gronden voor Terschelling en de Vlaamse banken voor de Belgische kust. In April ke ren dan de botten weer naar het zoete wa ter terug. Maar niet altyd naar dezelfde plaatsen vanwaar zy zyn gekomen, want de bot is een echte zwerver. De bot: een internationale vis. I$n nu zal je allicht vragen, hoe weet men dat? Want een bot is een bot; en veel verschil is er niet tussen te zien. Maar denk nu eens even aan de vogels. Daar hebben ze de trek van weten op te lossen door pootringen. En botten hebben wel geen poten, maar toch zyn er, vooral in de laatste jaren, duizenden en duizenden botten geringd met een soort drukknoop aan de achterzyde van het lichaam, dicht by de staart. Last schynt die bot daarvan niet te hebben; en wanneer die botten met zo'n genummerde ring nu weer werden opgevist, kon men bepalen waar zy vroeger al eens meer waren geweest. Zo zyn tal van merkwaardige dingen aan het licht gekomen. Er zyn op de Wadden van Ter schelling botten gevangen die in de Noord se fjorden waren geringd; en in de Sont tussen Denemarken en Zweden ving men bot, die in ons IJselmeer van een druk knoop was voorzien. Die bot is dus een echte rusteloze zwerver. Zo, nu weet je weer zo ongeveer wat er in deze tyd onder de «waterspiegel gebeurt. Jammer, dat je er zelf maar zo betrekke- ïyk weinig van zien kunt! Maar interes sant is het wel, dat leven der vissen. REDACTEUR J. M. MUT.LIft. Aan het bij de Uitg. Mij. „De Tyd- stroom" te Lochem verschynende werk van dr. Aljechin, nl.: „Myn beste schaakpar tijen 19241937", bewerking van mr. G. C. A. Oskam, is onderstaande party ont leend. Het werk wordt in afleveringen ge publiceerd, en nu zijn 9 dln verschenen. Wit: V. Pirc. Zwartdr. Aljechin. Wedstr\jd te Bied., Aug. 1931. L. d2d4 d7—d5 2. c2c4 e7—«6 3. Pblc3 c7c5 4. c4xd5 c5Xd4 Dit belangwekkende pionoffer (in plaats van 4 ed5:) is onderzocht door eeni- ge Duitsche amateurs en in- de intern, praktyk ingevoerd door dr. Tartakower). 5. Ddla4f beter dan 5. Dd4 Pc6 5 Lc8d7 fout is hier 5Dd7 wegens 6. P.b5! 8. Da4 x e6Xd5 7. Dd4Xd5 Pb8—c6 3. Lel—g5 Pg8—f6 9. Dd5d2 h7—h6 10. L"g5Xf6 deze zet geeft zwart stellig meer aanvalskansen dan byv. Lh4, maar zou toch niet zoo slecht gebleken zyn, in dien wit zich volledig het veld d5, dat hij door dezen ruil verovert, ten nutte had gemaakt. 10Dd8Xf6 11. e2e3 0-0-0 12. 0-0-0 de beslissende fout, die zwart vergunt den gambiet-pion terug te winnen met behoud van den druk. Noodig was 12. Pd5! en indien dan 12Dg6 in 1750 besloot de vroedschap de gebouwen te verkoopen, doch de grond bleef hèt eigen dom der stad. Kooper werd Cornelis Steenaar voor 400 pond Vlaams of 2400 gulden. Op zyn verzoek kreeg hg toe stemming alles te laten staan. Tegen den ringmuur bouwde hy eenige paardenstallen voor de landlieden, die met paard en wagen ter markt kwamen. Daar van de afspan ningsplaats veel gebruik werd gemaakt, meende Steenaard, dat aan de buitenlieden, maar ook aan stadgenooten, gelegenheid moest gegeven worden iets te gebruiken en wilde er daarom een herberg van ma ken. Dit werd eerst door de vroedschap geweigerd. Steenaart Het toen een gedeelte breken en verafbouwen en deed nogmaals het verzoek, dat nu werd toegestaan. Alzoo was het adellyk kasteel gedegra deerd tot een gewone herberg. In den loop der jaren is deze zoodanig verbouwd, dat er niets meer is blyven staan, dat ons her innert aan de vroegere heerlijkheid. Alleen is er nog een oud-Romaansche kelder. De naam „het slot Ostende" is de over gebleven herinnering aan de glorievolle tijden uit de middeleeuwen, aan edelen en jonkvrouwen, die er destyds verblijf hiel den. R. B. J. d. M. ff Wie kennis maakt met tl datdeblindeschrijfsterAliceBretz H gezongen heeft in haar prachtigen Ly roman, zal er een bemoedigenden H toon in beluisteren en er den weg H door kunnen vinden om ook een M onafwendbaarleedtoteenbronvan lm vreugde en geluk te herscheppen, lil Vraagt Uwen boekhandel. (het beste), dan 13. Pe2 gevolgd door Pef4 of Pec3 met verdedigingsmogelyk- heden. Zwart heeft nu gelegenheid een koningsaanval op te zetten in den „goeden ouden trant" 1 2Ld7g4 13. Pc3—d5 te laat 1 3Td8Xd5! 14. Dd2xd5 (zie diagram) Stelling na 14 Dd2Xd5 ém wm X WÉ, mi - mm m abode tgb 1 4Lf8a3! na «4: Ldl: 15. Ddl: Df2: 16. Dg4-f f5 17. De2 De2: gevolgd door Lc5 zou zwart waar- schynlyk na een lang eindspel gewonnen hebben. De tekstzet wint in het midden spel. 15. Dd5b3 er is niets beters; indien byv. A: 15. ba3: Dc3+ 16. Kbl Td8! 17. Dd8-f Pd8: met de dubbele dreiging 18. Ldl: en 18. Lf5-j- of B: 15. Td2 Lb2:+ 16. Tb2: Dc3-f 17.. Kbl Del+ 18. Kc2 Td8 en wint. 1 5Lg4xdl 16. Dd3Xa3 Df6Xf2 17. Da3—<13 Ldl—g4! 18. Pgl—f3 Lg4Xf3 19. Dd3-f5-f- Kc8-b8 20. Df5Xf3 Df2-el-l- 21. Kclc2 Th8c8 22. Df3-g3+ Pc6-e5-(- 23. Kc2b3 Del-dl+24.Kb3—a3 TcS—c5! Een spoedige dood is nu niet te vermij den, byv.: A: 25. b4 Tc3-f- 26. Kb2 Del mat. B: 25. b3 Ta5+ 26. Kb4 Dd2 mat. C: 25. Kb4 DdZ+ 26. Kcó: b6-f 27. Kb5 Da5 mat Wit gaf op*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 11