POPULIEREN WORDEN KLOMPEN. Op bezoek bij een Dalensch klompenmaker. Kunst en W etenschappen Rechtszaken Toestemden en vooruitzichten in het kleinbedrijf. Marktberichten Radioprogramma De oude Coevorderweg in Dalen, vroeger een heirweg van beteekenis hoeveel legerscharen zjjn er in den loop van Coevorden's rijke geschiede nis niet langs getrokken is op het oogenblik een onaanzienijlk zand- weggetje. Het is bepaald onprettig er langs te moeten fietsen. Want het zand is in modder veranderd en u moet al een heel goede fiets hebben om er door te kunnen komen. Maar aan deze tot zandweg verwor den hoofdverkeersader van het oude Drenthe staat het huis. Het huis waar in ik u even wilde binnenleiden, om u er iets te laten zien van een zeer oud bedrijf, dat wel is waar in ons land geenszins onbekend is, maar dat toch steeds weer belangstelling verdient, omdat het zoo door en door Neder- landsch is. In het huis oefent n.1. de klompenmaker R. Metering z'n bedrijf uit en hoewel hij niet de eenige klompenmaker in Dalen is, hij toch een van de vooruitstrevende, want enkele jaren geleden mechaniseerde hij z'n bedrijf. In de fabriek. Het hooge gierende geluid als van een cirkelzaag is het welkom, dat u wordt toegeroepen, als u de lage schuurdeur binnenstapt. Zoo uit het wintersche Drent- sche land, waar, over de hooge esschen en de lage, met water bedekte velden langzaam de lente komt, stapte u het heiligdom van Bertus binnen.. Bertus Mete ring, die machinist is en aan twee heel vernuftige machines de klompen hun eigenlijken vorm geeft. Hg moet eerst z'n machine stopzetten, voor we ons vërstaan- baar kunnen maken en een behoorlijk ge sprek over de wording van een klomp, uit een populier kunnen beginnen. Want het giert en ratelt en dreunt en steunt daar en houtschilvers vliegen alle kanten uit. Want daar in die machine, vastgeklemd tusschen ijzeren pennetjes zit een blok ruw hout, waaruit de klomp wordt geboren. Die indruk krijgt u als u naar de werk zaamheid van het werktuig kijkt. Het is net, of uit dat houtblok langzaam de klomp te voorschijn kruipt. Eerst teekent zich de hak af. Dan het middenstuk, daarna dc kap en tenslotte de puntige voorkant Daar is de klomp, geboetseerd in hout. Hij vertoont allerlei kleine en groote groeven, die er in ge maakt zijn door de rondwentelende beitels, die 'het overtollige hout alle kanten op sloegen en het is ook niet mogelijk er den voet i«n te steken, want de klomp is nog massief, maar 't is een klomp, een goeie degelijke populierenklomp. Tekst en uitleg. Bertus zet met een enkele luchtige be weging naar een langen houten arm. die ergens in een schuurhok waar veel rade ren en drijfriemen zichtbaar zijn z'n steun punt heeft, den motor stil. En dan heeft hg gelegenheid om me iets van z'n machi ne te laten zien. En dan zie ik, dat die heele machine, die hier uit een blok hout zoo kunstig een klomp snijdt, eigenlijk een eenvoudig in strument is, maar in haar eenvoudigheid ook weer zoo geniaal. Bertus noemt het een copieermachine en die naam zegt alles. De machine copieert, teekent dus na eigenlijk, het model van een bes taan den klomp. Die klomp zit er naast. Hg is op de zelfde wijze in het toe stel verbonden, als het blok, waaruit de klomp ontstaan moet, maar over den bui tenkant van den klomp loopt een voetje en dat voetje geeft, als de machine loopt, Vorm en omvang van den klomp aan en leidt tegelijkertijd de twee ronddraaiende beitels, die zoo in het hout de bewegingen van het voetje volgen en op die wijze het modelmodel natrekken. Op dezelfde wijze wordt even later de holte van den klomp gemaakt. Dat doet Bertus op een machine, waarvan het voor naamste onderdeel een beitel is, verbonden aan een langen ijzeren arm. Die beitel correspondeert weer met een klomp, die in een bestaand model de holte voor den voet aftast. Is de knop den heelen klomp rond geweest, dan is uit het klompblok dat we straks bekeken, het hout wegge- bikt. Met deze machines kan zoowel een linker als een rechterklomp gemaakt wor den naar één en hetzelfde model. Een klei- me handbeweging is daarvoor voldoende. Voor den rechterklomp draaien model en nieuwe klomp in dezelfde richting, voor den linker draaien ze tegengesteld van elkaar. Het is allemaal heel eenvoudig zegt Bertus. Is Bertus klaar met z'n werk en hg maakt op die wijze zoo dagelijks tientallen klompen, dan zou de besteller dus zoo in z'n klompen kunnen stappen en er mee wegwandelenals Willem er niet was. Schuren, drogen, verven. Want Willem is de artist in de firma. Hg is de man, die de klompen hun kleurig uiterlijk geeft, geel, met rood en bruin en die dat blijkens de opmerking van den ouden Meijering, directeur van de firma, als w'em zoo eens noemen mogen, met veel vakmanschap doet, Willem staat dan ook voor z'n werk. Als Bertus den klomp gevormd heeft Uit populierenhout komt Willem in actie met de schuurmachine in de eerste plaats. Dat is weer een electrisch gedreven in strument, meteen snel loopenden ruwen band. Daartegen houdt Willem de versche klomp en dan verdwijnen de kuiltjes en puntjes, door de beitels gemaakt, met spoed. Een prachtife gladde witte klomp is het dan. Maar voor het verdere werk van Willem is deze bewerking nog niet vol doende. Want de klomp is zoo uit het ver sche populierenhout gevormd. Het popu lierenhout, dat eenige dagen geleden nog een statig oprijzende boom was, waaraan de sappen uit den Drentschen bodem leven gaven en waarover de buien gutsten. Dus zegt Willem dat water moet er eerst uit. In den oven. Daarom gaan de klompen, nadat ze zoo ver klaar gekomen zijn naar den oven. Die bevindt zich op een ander deel van het erf. Het brandstoffenvraagstuk heeft geen vat op het ovenvuur, want de houtsplin ters, die ons in de machincafdeeling aan alle kanten om de ooren sprongen zien we hier in hoopen bijeen liggen, klaar om verstookt te worden. Asbestpijpen loopen door de ovenruimte en er omheen staan de klompen te drogen. Hier in deze afdeeling treffen we Hen- drikus aan, wiens taak het onder meer is uit de boomstammen het houtblok te kappen, waaruit Bertus straks den klomp draaide. En dat is op zichzelf al een werk je van uitkijken, want het gaat er na tuurlijk om, zooveel mogelijk klompen uit één stam te krijgen. Zijn de klompen eenmaal droog, dan begint Willem's versieringswerk. Hij heeft als een. echte kunstschilder een atelier met veel licht. Het valt door een groot aantal vensters binnen. Hij zit er met penseeltjes en met potjes verf en hij begint z'n ver sierende taak met het in de grondverf zet ten van z'n klompen. Later brengt hij daar de verflaag op aan in de kleur die de klompen zullen ontvangen. Dat is hier geel. Hij teekënt er voorts roode figuren, bruine dito ên zwarte punten op. Soms teekent hg een bloem op den klomp. Dat hangt heelemaal van z'n stemming en de opdracht van de bestellers af. De laatste behandeling is het lakken. Is dat gebeurt, dan glimt de klomp als een spiegel en de gebruiker maakt er op de markt in Coe- vorden een pracht figuur mee. 't Lijkt me een dankbaar werk, dat klom penmaken. Vooral in dezen tijd nu de schoenen schaarsch zijn en de origineele Nederlandsche klomp, waarmee we, blij kens Amerikaansche opvattingen nog altijd allemaal- uitgedost zijn, een nieuwe kans krijgt. Het personeel drinkt thee. Het is heel druk in de klompenmakerij, vertelt de oude baas ons even later, als we met z'n allen om een baktje thee in de huiskamer zitten. Dat hoort er zoo bij. 's Middags komt het personeel theedrinken en dan praten ze wat over dit en over dat en ze scheppen die vertrouwelijke sfeer, die u den indruk geeft, dat dit bedrijf althans een gemeenschap is. Het is druk zeg*. Meijering senior. Er zijn veel bestel lingen uit de heele omgeving. En het hout O, daar is nog aan te komen op het oogenblik. De. directeur zag wat dat betreft nog geen moeilijkheden. We praten ook nog even over vroeger. Toen werden de klompen natuurlijk heele maal met de hand bewerkt.. Er zijn nog klompenmakers in Dalen die het zoo doen en op de praam is ook nqg een demon stratie van die bezigheid gegeven. Daar voor werd en wordt een lang en scherp mes gebruikt en voor het hanteeren daar van is natuurlijk heel wat vakmanschap noodig. De nieuwe method.» is vlugger, al zullen de bewonderaars van het zuivere handwerk het betreuren, dat hiermee weer een stuk volkskunst verloren gaat. Hoe het ook zij, d: klompenmaker is nog steeds een vakman en het is een groot genoegen een uurtje in z'n nijvere woning te zijn, waar hg het meest nationale van alle Neder landsche producten vorm geeft. Toen ik wegging verzeilde ik in de modder van den Ouden Coevordenschen weg in e°n poel, die fietsen onmogelijk maakte en het loopen op schoenen tot een onprettige bezigheid. Maar wat doet een mensch hier ook op schoenen Bij dit land en deze wegen hooren klom pen. Van die echte stevige, gesneden uit het populierenhout, dat langs de Drentsche wegen staat en onder alle omstamdigheden z'n eigen karakter heeft. Of het nu is als boom in zomer en winter, dan wel als klomp, gevormd en beschilderd', door vaar dige handen. WEDSTRIJD VOOR SOLISTEN, DUO'S EN KWARTETTEN. Op 8 en 15 Maart te Goes. Op Zaterdagen 8 en 15 Maart zal in de Prins van Oranje te Goes een solistencon cours worden gehouden, uitgeschrven door den Bond van Harmonie- en Fanfarecorp sen in Zeeland. Er hebben 119 van de beste solisten in geschreven en de jury wacht dan ook een zware taak. Den bezoekers staan ongetwijfeld eenige dagen van goede kunst te wachten. DUITSCH LANDGERECHT. Velpsche slager van valsche aanklacht vrijgesproken. Voor het Duitsche landgerecht heeft gis teren terecht gestaan de slager D. uit Velp die in beroep was gekomen omdat hem naar zijn verklaring ten onrechte een geld boete van 10 gulden was opgelegd wegens beleediging van de Duitsche weermacht. Toen op' Zaterdag 11 Mei van het vorig jaar Nederlandsche krijgsgevangenen door Duitsche soldaten door Velp werden ge leid, heeft de slager door zijn knecht M. aan de Nederlandsche militairen worst la ten uitdeelen. Toen de knecht hem vroeg of hij ook worst aan de Duitschers mocht geven, zou beklaagde gezegd hebben „Dat is goed, maar dan moet je de worst eerst vergiftigen". Althans zoo luidde de aanklacht van den knecht tegen zijn patroon, welke aanklacht bij de politie door een vroegere knecht als getuige werd ondersteund. De behandeling voor het landgerecht stelde deze zaak echter in een geheel an der daglicht. Beklaagde ontkende ten stelligste de hem ten laste gelegde woorden te hebben gebezigd en zeide. dat het hier een wraak neming betrof van den knecht M. die eind Juni wegens herhaalde fraude door hem is ontslagen en die deswege veroordeeld is tot een - voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden en tot een geldboete. De knecht M., als getuige gehoord, gaf dit laatste toe en eveneens dat het van zijn kant wel eenigszins een wraakneming was. Hij bleef echter volhouden, dat beklaagde de gewraakte woorden wel degelijk gebe zigd heeft, zooals ook de vroégere knecht P. bij de politie heeft verklaard. Maar toen kwam deze P. als getuige naar voren en liet de verbijsterende mede- deeling hooren, dat hij dien dag in het ge heel niet in den winkel van beklaagde was geweest en dat zijn verklaring bij de politie gelogen was. Hij had medelijden gehad met M. over het ontslag en op verzoek van M. had hij zich bereid verklaard een valsch getuigenis af te leggen. Bij de politie had hg dit niet zoo erg gevonden, maar nu hij een eed zou moeten afleggen, wilde hij zijn geweten daarmede niet bezwaren. Niettegenstaande deze thans eerlijke ge tuigenis bleef de ontsjagen knecht M. vol houden, dat P. wel in den winkel was en de uitlating van den slager eveneens ge hoord had. Overeenkomstig den eisch van den Staatsanwalt heeft daarop de rechter den slager vrijgesproken, aangezien het hier een wraakneming betreft, terwijl de sla gersknecht bovendien schuldig is aan uit lokking tot meineed. Naar wij vernemen zal de Staatsanwalt, 'die aanvankelijk onmiddellijke gevangenne ming van M. had willen vragen, dit geval aan de Nederlandsche justitie voorleggen ter vervolging wegens het uitlokken tot meineed. HET LUISTEREN NAAR VERBODEN ZENDERS MOET OPHOUDEN. Vervolgens stond terecht het echtpaar van H. uit Zwolle, dat een zaak in radio artikelen drijft. Aan den man was ten laste gelegd, dat hg herhaaldelijk naar den En- gelschen zender heeft geluisterd en daar over met anderen heeft gesproken en aan zijn echtgenoote, dat zij heeft meegeluis terd. Voor het hooren van eenige getuigen werd de zaak van den man uitgesteld. Tegen de vrouw, die bekende, dat zij wel eens had geluisterd, als zij toevallig in de kamer was, doch nooit zelf de radio had aangezet, vorderde de Staatsanwalt vier maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, dat drie maanden en tien dagen heeft geduurd. De rechter verminderde de straf tot drie maanden en twee weken, omdat het hier niet zoo'n ernstig geval betrof. In het al gemeen voegde hij aan zijn vonnis de op merking toe, dat het nu eindelijk uit moest_ zijn met het luisteren naar verboden zen~ ders. Iedereen weet, dat het verbod een onderdeel is van de oorlogsmaatregelen en dat overtreding daarvan niet straffeloos kan worden toegelaten. De rechter gaf daarom nogmaals de waarschuwing, dat ieder," die zich aan dit verbod niet stoort, zich aan strenge straffen blootstelt. DE DUITSCHE WEERMACHT BELEEDIGD. Duitsche krijgsgerechten hebben weder om twee veroordeelingen wegens zware be leediging van de Duitsche weermacht moe ten uitspreken. In een geval werd een tramconducteur, die tijdens zijn dienst een twist met een Duitschen soldaat begon en daarbij hand tastelijk werd, tot een jaar gevangenis straf veroordeeld. Dezelfde straf van een jaar gevangenis werd opgelegd aan een jong meisje, dat in het openbaar Duitsche soldaten met een zwaar beleedigende uitdrukking beschimp te. GIFTEN WINTERHULP. Volgens bericht van 28 Februari 1941 van Winterhulp Nederland is in de periode van 10 tot en met 22 Februari bij de W. H. N. aan giften binnengekomen 41.420,36. NIEUWE COLLECTIEVE ARBEDSOVER- EENKOMST IN HET MEUBELBEDRIJF. Reeds geruimen tijd voerden de vier lan delijke patroonsbonden en de drie arbei dersvakbonden in de meubelindustrie be sprekingen over het afsluiten van een nieu we collectieve arbeidsovereenkomst. In de laatste conferentie, die op 24 Februari heeft plaats gehad, is een volledig accoord verkregen. In de nieuwe C.A.O. zgn de loonen en alle overige arbeidsvoorwaarden voor alle takken van het meubileeringsbedryf gere geld. De bedoeling is, het college van rijks bemiddelaars te verzoeken, de C.A.O. voor het geheele bedrijf en in het geheele land bindend te verklaren. ZAL DE OVERBEZETTING VERDWIJNEN Het verdient voor eiken zakenman aan beveling zich nu en dan rekenschap te geven van den toestand en do vooruitzich ten in zgn vak. Dit geldt ook voor den winkelier en den ambachtsman. Zoo tegen het voorjaarsseizoen is b.v. een der ge schiktste oogenblikken. Ontegenzeggelijk is de achter ons liggen de periode niet slecht geweest voor vele detailzaken. Een kleine winkelier in de textielbranche vertelde mij, dat hij de laatste maanden vóór Februari per dag •meer had omgezet dan anders in een maand. Ook in de levensmiddelenbranche zijn de omzetten hooger geweest dan ge woonlijk. Het slagersbedrijf verkeert in een bijzondere positie, daar het afhankelijk is van de toewijzingen en derhalve zijn om zetten beperkt ziet. De meeste onkos ten blgven echter stabiel, zoodat de sla gers zullen moeten passen en meten om beide einden aan elkaar te knoopen. Zij verkeeren in een ongunstiger positie dan den kruidenier, die -;jn dalende omzetten in sommige artikelen heeft kunnen com- penseeren door uitbreiding met nieuwe artikelen, al dan niet surrogaten. De slagers hebben zulks hier en daar ook geprobeerd, maar het succes daarmede komt mg niet groot voor. Bij steekproeven is mij opgevallen, dat de neiging van het publiek in dezen tijd meer uitgaat naar de zaken door midden standers gedreven, dan naar het grootbe drijf. Bij gebrek aan cijfers is daaromtrent geen absolute zekerheid te verkrijgen, maar informatie zoowel bij koopers als verkoopers .geeft sterk den indruk van dit verschijnsel. Voor de betrokken winke liers een mooie gelegenheid om deze klan ten aan zich te binden. Het verdient der halve aanbeveling ondanks het feit, dat het publiek misschien veeleischend is en de winkelier zijn voorraad eiken dag meer dan kwijt kan, om zooveel mogelijk de oude voorkomendheid en service te handhaven. Op die .manier kan de winkelier zich een goodwill voor de toekomst scheppen. Daar bij zal de noodige diplomatie te pas ko men. teneinde iedereen zooveel mogelijk tevreden te stellen. In dit opzicht hebben de meeste winkeliers reeds begrepen, dat zg een zekere rantsoeneering moeten toe passen en het publiek niet alles geven, wat het vraagt, opdat zij zooveel mogelijk alle klanten terwille kunnen zijn. Een aardig voorbeeld hiervan zag ik van een sigarenwinkelier, die zijn klanten een distributiekaart van eigen maaksel uit reikte, waarop hg den datum van elke leverantie aanteekende. Zonder kaart werd niet geleverd. Inderdaad handig bedacht! Ook menig ambachtsman heeft niet te klagen gehad. De kleermakers b.v. namen êind - December nog wel bestellingen aan, maar waarschuwden hun klanten, dat de aflevering wel twee maanden op zich zou laten wachten. Natuurlijk geldt dit niet voor alle bedrijven; er zullen er ook zijn, welke moeilijkheden met de grondstoffen hebben. Intusschen hebben behangers en timmerlieden in de periode, welke achter ons ligt, de handen vol gehad met het maken van afsluitingen voor de verduis tering. Geeft de periode voor Februari aan me nigeen derhalve reden tot tevredenheid, de komende tijden zullen aan het weer standsvermogen der middenstandszaken hooge eischen stellen. Een oorlog brengt nu eenmaal altijd moeilijkheden en beper king van het goederenverkeer mede en de distributiebedrijven zullen zich daaraan moeten aanpassen. Ongetwijfeld zal de beperking in het goederenverkeer voor tal van bedrijven ook beperking in het aantal distributiebedrijven medebrengen. Alleen de goedgeleide kleinbedrijven met voldoenden omzet zullen het kunnen bolwerken. Deze .overweging leidt onwillekeurig tot een beschouwing over het feit, der over bezetting in het kleinbedrijf en de moge lijke wegen, waarlangs dit euvel kan en misschien z a 1 hersteld worden. In de eerste plaats was het euvel niet uitsluitend nationaal, maar internationaal; het heeft dan ook internationaal de aan dacht getrokken. In de laatst bekende op stelling van het aantal inwoners per win kel maakt Nederland geen slecht figuur. Voor een vijftal landen waren deze cijfers: Nederland 52 inw. per winkel in 19S0, Duitschland 41 1933, Frankrijk 41 1926, Zwitserland 40 1929. Sedert zgn belangrijke veranderingen in getreden. Duitschland had eerst de invoe ring van het „Einzelhandelsschutzgesetz" een aanzienlijke vermindering van het aan tal distributieplaatsen tengevolge. In Ber lijn verminderde het aantal detailzaken van 1936 op 1938 van 71.501 tot 56.138 Vestiging van nieuwe zaken of optreden van nieuwe ondernemers was volgens deze wet afhankelijk van een vergunning waar bij zekere eischen werden gesteld; der halve een overeenkomstige maatregel als de Vestigingswet-Kleinbedrijf hier te lande beoogt. In 1939 trad voorts in Duitschland nog een sterkere beperking in, daar krachtens een verordening van Maart van dat jaar die detailzaken konden gesloten worden, waarvan de leiders niet beschikten over de persoonlijke of zakelijke hoedanigheden, welke voor de goede leiding van een kleinbedrgf vereischt zijn. Bezien wij de situatie hier te lande na der. dan blijkt de Vestigingswet-Kleinbe drijf ook reeds in belangrijke mate In de richting van beperking van het aantal kleinbedrijven te hebben gewerkt. Van de talrgke aanvragen bij de kamers van koop handel ingekomen om vergunning tot ves tiging krachtens de bepalingen dezer wet, kon hier en daar niet meer dan ca. 17 worden ingewilligd? Dit beteekent, dp.t van 200 a 300 aanvragen in de groote plaatsen! er slechts 35 tot 50 werden toegestaan. In de absolute cg'fers spreekt dit sterker dan in de procentsgewijze verhoudingen. Trouwens reeds enkele maanden, nadat deze voor enkele bedrijven effectief was geworden, is destijds in deze rubriek reeds gewezen op de aanzienlijke vermindering van nieuwe zaken in deze branches, blij kende uit de verminderde inschrijvingen in het Handelsregister. Het Statistisch Bureau der gem. Am sterdam geeft nog belangrrjkwekkende cij fers omtrent de aantallen winkels in sommige bedrijven en het aantal inwoners per winkel. De2e waren voor: slagers kruide- brood- niers winkels op 31 Dec. 1930 921 2313 813 op 1 Juli 1939 824 2086 687 Het aantal inwoners per winkel was voorl slagers kruide- brood» niers winkels op 31 Dec. 1930 822 327 931 op 1 Juli 1939 967 382 1195 Bg deze cijfers is rekening gehouden met den bevolkingsaanwas. Deze cijfers beves tigen wel sterk de boven gegeven uiteen zetting. Op een ander verschijnsel is eveneerui indertijd in deze rubriek gewezen naar aanleiding van het aantal candidaten voor de Middenstandsexamens. Dl 1938, 1939 en 1940 slaagden respectievelijk 10.257, 13.976 en 10.676 candidaten. Van de 400.000 klein bedrijven in ons land gaat ongeveer 10 per jaar in andere handen over. Om een zelfde aantal ondernemingen in stand to houden zouden derhalve jaarlijks 40.000 ondernemers gereed moeten staan om do opengevallen plaatsen in te nerfien. Dit behoeven niet alleen geslaagden voor het middenstandsexamen te zijn immers er zijn vrijstellingen voor wie andere exa mens afleggen maar de groote massa zal toch uit deze categorie gerecruteerd moeten worden. Met één oogopslag is het belangrijke verschil in cijfers te zien. Dat dit tekort zich niet scherp in de praktijk doet gevoelen, ligt in het feit, dat nog niet voor alle branches de wet van kracht is. Langzamerhand worden echter steeds meer bedrijven onder de wet gebracht en naarmate hun aantal toeneemt, zal dit te kort zich scherper doen gevoelen; ook dit tekort zal leiden tot een belangrijke be perking van het aantal kleinbedrijven. De ze beperking zal zich natuurlijk niet op zeer korten termijn doen gevoelen, maar zeker in de naaste toekomst in steeds sterker mate. Het kleinbedrijf kan hierbij niet anders dan winnen: de dwergbedrijfjes zullen uitvallen tot voordeel van de geheele betrokken branches. Al voelt ieder thans den druk* der rij den, toch blgven op den langen duur de vooruitzichten van-het kleinbedrijf niet ongunstig. Voor dc ondernemers rest de taak om een zoodanige zakenpolitiek te voeren, dat zg de vrijkomende consumen ten van verdwijnende zaken aan zich we ten te binden. Nadruk verboden. Mr. M. VISSER. Veilingsvereeniging Zuid-Beveland. GOES, 28 Febr. Andijvie 32, breekpeen. 4,20, spruiten 14,4018, uien (stek) 1, rood-e kool 35.20, witte kool 410, boe- rekool 8,50, prei 7,508.50, veldsla 22i witlof 15528, alles per 100 kg. Veiling Middelburg. Groenten. Veldsla 33, winterpostelein 1016, spruiten 1331, witlof 1435, schorseneeren 1317, koolrapen 12, breekpeen_ 13, andijvie 2038, waspeen 2,503, uien 26, kroten 13, savoy© kool 2—6, roode kool 37, boerekool 13, prei 58,50, alles per 100 kg. Selderie 514, knolselderij 8—16 c., beiden per bos* Appels: Goudreinetten 1530, zure belle fleur 15, Rozendalers 15—22, Roodbakker 22. Armgaard 15—22. Peren: St. Reiny 2530, Comptesse de Paris 6, kleiperen 26 c., alles per kg. Zondag 2 Maart 1941. HILVERSUM I. 415 M. NED. FBOGB. 8.00 KRO. 1.00 AVBO. 8.00 Wij beginnen den dag. 8.30 Gram. 9 30 Geestelijke muziek (gr.pl.). 10.15 Hoogmis. 11.30 Gram. 12.00 Declamatie. 12.15 Gram. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.00 Almanak. 1.03 AVRO- Amusementsorkest, solist en de AVRO-Girls. 1.45 Ned Verbond voor Sibbckunde lezing. 2.00 Zang met piano. 2.35 Cyclus. 3.00 Nieuw-Hol- landsch strijkkwartet. 3 30 Uit Berlijn 63e Ver- zoekconccrt voor de Duitsche Weermacht 6.00 Puszta-orkest. 6.30 Orgelspel. 6.42 Almanak. 6.45. Actueele reportage of gram. 7.00 Gram. met toe lichting. 7.15 Sport van den dag. 7.30 Ber. En- gelsch. 7.45 Vervolg van 7.00. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Gram. 8.30 Ber. Engelsch. 8.45 Concertgebouw orkest.. koor en solisten (opn.). 9.25 Dialoog. 9.45 Engelsche ber. ANP. 10.00 Ber. ANP qh sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. 8.00 NCRV. 8.45 VPRO. 9.45 NCRV. 1.00 KRO, 4.00 NCRV. 5.15—7.15 KRO. 8.00 Paaschbergkoor, zang met orgel en NCRV- orkest (opn.). 8.45 Studio-Vroegdienst. 9.45 Gram, 11.00 Cantate (opn.). 11.30 Gewijde muz. (opn.), 12.00 Rondom het orgel. 12.25 Cyclus (gr.pl.). 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.00 Gram. 1.30 Viopl cn piano. 2.10 Gram. 2.25 Piano. 3.00 Radio- tooneel met muziek. 4.00 Geref. Kerkdienst 5.15 Wekelijksché gedachtenwisseling ANP. 5.30 KRO- orkest (6.156.30 Gram.). 6.45 Actueele reportage of gram. 7.007.16 Gram. en sluiting. Maandag 3 Maart 1941. HILVEBSU3I I. 415 M. NED. PROGR. VARA. 7.30 Gram. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7:55 Gram. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Ber. ANP. 8.45 Gram. 10.00 VPRO Morgenwijding. 10.20 Piano en gram. 11.00 Declamatie. 11.20 Esmeralda en soliste. 12.00 VARA-orkest. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.00 Gram. 1.15 VA RA-orkest. 2.00 Zang met piano. 2.35 Keuken- praatje. 3.00 Gram. 3.15 Cyclus. 3.30 Gram. 4.00 Gram. met toel. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gram 5.16 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP. 5.30 Esmeralda en solist. 6.15 Gram. 6.42 Almanak. 6.45 Actueele reportage of gram. 7.00 Friesch praatje ANP. 7,15 Gram. (7.30—7.45 Ber. En gelsch). 8.00 Ber. ANP. 8.15 Gram. 8.30 Ber. En gelsch). 8.45 VARA-koor „Pro Musica" met piano. 9.05 VARA-orkest. 9.45 Engelsche ber, ANP. 10.00 Ber. ANP en sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. NCRV. 7.30 Gram. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gram. 8.00 Schriftlezing en Meditatie. 8.15 Christelijke Oratoriumvereeniging (opn.). 8.20 Ochtendgym nastiek. 8.30 Ber. ANP. 8 45 Gram. 9.15 Celesta ensemble en gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. (12.0012.15 Ber.). 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.00 Jac. Stoffer'a sextet 2.00 Voor scholen. 2.35 Haarlem's trio en gram. 3.20 Orgel concert (opn.). 3.30 Bijbellezing. 4.00 Gram. 5.00 VPRO Cyclus. 5.15 Nieuws-, econ.- en beurs ber. ANP. 5.30 Zang met piano en gram. 6.00 Ber. 6.05 Orgelconcert. 6.45 Actueele reportage of gram. 7.00—7.15 Econ. vragen van den dag ANP en sluiting. -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 10