•j n r n ""■zakkertje Koortsig Radioprogramma Textiel op de Utrechtsche jaarbeurs. EEN UNIEKE EXPOSITIE VAN DE NEDERLANDSCHE TEXTIELNIJVERHEID. In Utrecht heerscht in het Jaarbeurs- gebouw een geweldige bedrijvigheid, in verband met de a.s. voorjaarsbeurs, die op II Maart haar poorten voor hot Neder landsche bedrijfsleven opent. Een van de voornaamste attracties zal ongetwijfeld zijn de groote demonstratie vair de Nederlandache textiel-nijverheid, die de geheele vierde verdieping van het derde jaai-beursgebouw beslaat. Nagenoeg honderd der voornaamste in- dustriën zullen haar collecties vertoonen De vier Nederlandsche Kunstzijdespinne rijen demonstreeren in ham stands haar nieuwste prestaties op het gebied van kunstzijden garens (Rayon), van melkwol en van celvezel, en de groote verschei denheid van artikelen van allerlei gading daaruit gefabriceerd. Speciaal de resul taten bereikt met de verwerking van het nieuwe product melkwol zullen een bijzon dere attractie blijken. Ook wordt er opgesteld een aantal ap paraten uit de Research-afdeelingen van deze Spinnerijen. In de verschillende afdeelingen zal een keur van de modernste textiel-machlnes de fabricage vertoonen van stoffen, band charmeuse, gebreide goederen, kousen en sokken uit Nederlandsche rayon (kunst zijde). De naaigaren-fabrikanten zullen op een aantal machines de verwerking laten zien van hun nieuwe naai- en industrie-garens uit Tenax-rayon, een top-prestatie van de Nederlandsche kunstzijde-nijverheid. Onder leiding van het Proefstation voor de Waschindustrie zal een volledige was- scherij de behandeling van kunstzijde (ra yon)-goederen demon streeren met zeep en met de nieuwe vervangingsmiddelen daar van. De bezoekers zullen kunnen kennis ma ken met een groot aantal interessante sta tistische gegevens oyer de belangrijke plaats, die de Nederlandsche textiel-lndus- trie in nijver Nederland inneemt en van het hooge peil waarop zij staat. Maar „lest best". De uitstallingen van de bijna honderd textiel-fahrieken zullen in een overweldigend beeld practisch getuigenis afleggen van vakkennis, dege lijkheid en goede smaak. Haar producten uit Rayon zullen bewijzen, dat deze by uitstek Nederlandsche grondstof niet al leen een prachtig materiaal is voor de vervaardiging van luxe-stoffen en -artike len, maar zich ook uitstekend leent ter vervanging van en tot samenverwerking met katoen, celvezel, wol en melkwol. Toen in 1938 het Internationaal Kunst zijde Verkoopkantoor aan deskundigen en publiek de gelegenheid bood om uit een serie van 10 stoffen, waarvan 5 uit 100% Nederlandsche rayon (kunstzijde) en 5 uit 100% natuurzijde vervaardigd, op het oog en op het gevoel te bepalen, welke de rayon en welke de natuurzijde was, ble ken er uit meer dan 3000 deelnemers slechts drie te zijn, die minder dan drie fouten maakten. Het publiek zal nu tot de overtuiging komen, dat het al haast even moeilijk is om het verschil vast te stellen tusschen artikelen geheel of ge deeltelijk uit rayon gefabriceerd en die van wol gemaakt. Nieuwe weef- en breitechnie ken hebben de textielproducten uit rayon ook warmte isoleerend gemaakt. DE AARDAPPELHANPEL. De stichting ter behartiging der belan gen van den handel in aardappelen, groen ten en fruit heeft een dezer dagen te Utrecht -en druk bezochte vergadering gehouden voor leden en genoodigden, die door do maatregelen van „Centraal be lang" en de V.B-N.A. een gedeelte van hun bedrijf niet meer kunnen uitoefenen. De voorzitter, de heer A. G. van Aken, gaf een uiteenzetting van de moeilijkheden en stelde voor om met hen, die Ui de ja ren 1937, 1938 en 1939 In het land via commissionaris, landkoopman, vrachtrijder of beurtschipper gekocht hebben, een afd. „aardappelhandel" op te richten. Dit voorstel werd aangenomen en bij na alle aanwezigen gaven zich op als lid van de nieuwe afdeeling. Distributie vraagstukken. Een belangrijke wijziging bij het Uitleveren van consumen- tenbonnen op opplakvellen door winkeliers. Met ingang van 3 Maart aanstaande treedt een nieuwe methode van inleveren in werking voor de consumentenbonnen door winkeliers. Tot dusverre konden de winkeliers door den langen geldigheids duur van de meeste bonnen wel 4 verschil lende bonnummers op één oppl&kvel ge plakt inleveren. Door de meesten ge schiedde dit dan nog op onoverzichtelijke wijze, doordat zij alle bonnen door elkaar opplakten, zoodat een goede contróle van wege de distributiediensten, die meesten tijds vlug moet geschieden, ten zeerste werd bemoeilijkt. Bovendien gaven die té veel verschillende bonnummers wel eens aanleiding tot fraude, althans konden oude bonnen, die voor het publiek geen waarde meer hadden, door sommige winkeliers in dank worden aanvaard en alsnog worden ingeleverd, zonder dat daarvoor dan le vensmiddelen waren afgeleverd. In het vervolg zullen de bonnen van de artikelen brood, gebak, boter, margarine, vet, kaas en eieren, slechts mogen worden ingewisseld gedurende de 14 dagen van den geldigheidsduur én in de week na af loop van den geldigheidsduur, derhalve drie weken. Hieruit volgt, dat na 3 Maart dus slechts hoogstens 3 opeenvolgende bonnummers op de opplakvellen' mogen voorkomen. De inlevering van de restant bonnen, hetgeen voor boter, margarine, vet, kaas en eieren minder dan 10 moest zyn, voor brood minder dan 700 en voor vleesch minder dan 100, is van af heden dan ook niet meer 'oegestaan. Dit kan voor den handelaar geen bezwaar vormen, als hy er maar nauwlettend op toeziet dat hem geen bonnen worden aangeboden, waarvan de geldigheidsduur verstreken is. Hij kan immers alle bonnen, die op den laatsten dag der geldigheidsduur door hem in ontvangst genomen zijn, in den loop van de daarop volgende week nog inleve ren. Voor de vleeschbonnen is de inlevering iets minder eenvoudig, omdat deze bonnen 10 dagen geldig zyn. Het zou te veel ruim te vergen om eenige voorbeelden te geven. Volstaan kan worden met de mededee- ling, dat behoudens één uitzondering, op de opplakvellen met bonnen voor vleesch en vleesch waren slechts 2 nummers mogen voorkomen, in tégenstelllng met de bon nen voor de andere levensmiddelen. Waar deze nieuwe r eg-ling vljwel on middellijk in werking treedt is het noodig de aandacht van belanghebbenden hierop te vestigen, omdat bij het niet opvolgen van de gegeven voorschriften onvermijde lijk moeilijkheden zullen ontstaan. De dis tributiediensten mogen namelijk restant bonnen niet meer aannemen. Plakt boven dien Uw nummers in de goede volgorde, want door elkaar geplakte bom.en kunnen ook worden geweigerd. Dit kan op een voudige wjjze geschieden door eiken dag de ingenomen bonnen nummer bij nummer op aparte opplakvellen te plakken en pas op den laatsten dag de opplakvellen zoo noodig aan te vullen met de andere num mers. Zijn aïïe textielgoederen nu op punten verkrijgbaart Herhaaldelijk wordt ons de vraag ge steld of nu alle textielgoederen, waarvan de puntenwaardeerlng bekend gemaakt is in de laatste Handleiding van het Rijks bureau voor de Distributie van Textielpro ducten door den Handel ook inderdaad verkrijgbaar zijn. Behoudens een viertal uitzonderingen kunnen al deze goederen gekocht worden. Deze uitzonderingen zijn: katoenen lakens; wollen dekens; winter jassen en wintermantels en stoffen daar voor en luiers. De~.e goederen zijn alleen op speciale punten verkrijgbaar. Men kan dus thans wel zomermantels koopen of demi-saisons, op punten natuurlijk; vóór J Februari was de verkoop van deze goe deren zonder speciale vergunning verbo den. De omwisseling vatt de Duit- sche weermachtsbonnen. Naar wij vernemen kunnen voor de Duitsche militaire bonnen, die worden uit gegeven met opdruk „Nahrmittel", dat zijn de bonnen voor rijst, maïzena, vermicelli, De Mulo-examens 1941. Dit jaar wordt het schriftelijk Mulo examen in 85 gemeenten gehouden op 27 en 28 Mei, terwijl de mondelinge examens in 23 plaatsen zullen .worden afgenomen in de weken tusschen 7 Juli en 2 Augustus. In verband met de bijzondere omstandig heden op verschillende scholen worden de examen-eischen voor 1941 eenlgszins be perkt. Niet geexamineerd Jal worden in: Mondeling examenNederlandsch spraakkunstmoderne talen spraakkunst. Eén gedicht en één boek. (In plaats van 3 gedichten, 3 boeken, dus 2 gedichten, 2 boeken) aardrijkskundealg. overzicht van Europa en de werelddeelen, wiskundige aardrijkskunde geschiedenis Staatsin richting, hoofdpersonen, de algemeene ge schiedenis na 1918. Physica A Stoommachines en motoren. Schriftelijk en mondelingDe beperkin gen betreffen verschillende nderwerpen van Physica B, Algebra A en B, Meetkunde A en B. Voorts Handelsrekenen Wissels in vreemd geld, effecten dito, couponnota's dito. Vennootschappen, betalingsmoeilijk heden, verzekering. Boekhouden dagelyksche methode. Natuurkennis schriftelijk wordt alleen geëxamineerd over 't menschelijk lichaam, mondeling óf aleen plantkunde of alleen dierkunde, naar keuze van den candldaat. ONDER VALLENDE UZEREN STAVEN TERECHTGEKOMEN EN OVERLEDEN. De ongeveer 25-jarige ongehuwde arbei der P. R. van E-, werkzaam op de Demka- fabrieken te Zuilen, is gisteravond onder een omvallenden stapel ijzeren staven te rechtgekomen. Hij was op slag dood. havermout, en gort, thans desgewenscht ook peulvruchtenbonnen worden verlangd. Tot dusverre konden de Duitsche mili taire bonnen in vrijwel onbeperkte hoe veelheden ter omwisseling worden aange boden. Dit kan ook nu nog wel geschie den, doch de distributiediensten zijn ge houden bij groote hoeveelheden naar de herkomst van de aangeboden bonnen te vragen. Wanneer dus vele bonnen tegelijk door een militair worden aangeboden, ver dient-het aanbeveling om het nummer van het legeronderdeel of het veldpostnummer te vragen. Zooals bekend gemaakt is, be hoort de winkelier te allen tyde aan Duit sche militaire aankoopen, die gedekt zijn door Bezugscheine of militaire rantsoen bonnen, voorrang te verleenen. In het al gemeen zal hy dus geer nadeel kunnen ondervinden van eventueele groote hoe veelheden Duitsche weermachtsbonnen, omdat hij bij rechtmatige levering overeen komstige hoeveelheden terugverlangen kan. Het blijkt thans, dat men er bij het Cen traal Distributiekantoor te 's-Gravenhage zoo'n beetje de gewoonte van gaat maken om af en toe een bonnummer van verschil lende levensmiddelenkaarten vervallen te verklaren. Toen ,dit den eersten keer ge schiedde. bij de bonnen 17, 18. 19 en 20 van de vleeschkaart, was er ontsteltenis bij de slagers, want verscheidene van hen haddei vleesch „op voorhand" geleverd. Ons zijn gevallen bekend - an slagers, ene meer dan 1000 bonnen schade hadden. In het alge meen is men nu wat voorzichtiger gewor den, doch de vervallenverklaring van bon 3 en 4 van de vleeschkaart en bon 4 van de broodkaart zal opnieuw verschillende slachtoffers elschén, ditmaal speciaal bij de bakkers. Het is duidelijk, dat de leiding van bet Centraal Distributiekantoor de winkeliers wil waarschuwen geen levens middelen op nog niet geldig verklaarde bonnen af te leveren. Dit euvel komt veel vuldig voor. Zelfs bij de distributiediensten moeten somtijds bonnen worden geweigerd, naar wy vernamen, die door sommige win keliers voortijdig zijn aangenomen. In het vervolg zal het echter niet meer bjj een weigering alleen blijven, omdat een derge lijke handelwijze niet geoorloofd is en straf baar is gesteld. De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede Een motortorpedoboot heeft aan de En- gelsche kust een bewapend koopvaardij schip van 4.500 brt. tot zinken gebracht. Bij luchtaanvallen op schepen in het zee gebied rond Engeland werden een patrouil levaartuig en een koopvaardijschip van 2.000 brt. tot zinken gebracht. Een groot koopvaardijschip werd zwaar beschadigd. Een aanval van lichte gevechtsformaties op het vliegveld Lympne in Zuid-Engeland richtte aanzienlijke verwoestingen aan. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers van het Duitsche vlie gerkorps in Italië, onder leiding van den generaal der vliegers Geisler, hebben onder bescherming van Duitsche en Itaiiaansehe jagers een geslaagden luchtaanval onderno men op het vliegveld Luca, op het eiland Malta. Tien vijandelijke bommenwerpers werden op den beganen grond vernield, een aantal werd zwaar beschadigd. Twee vlieg tuighangars, gebouwen barakken en brandstofopslagplaatsen gingen in de vlam men op. By luchtgevechten hebben Duitsche jagers vier en Itaiiaansehe jagers twee vij andelijke jachtvliegtuigen neergeschoten. In de Middellandache Zee hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen een vrachtschip van 5000 brt. tot zinken gebracht en een torpedojager in de haven van Tobroek in brand geworpen. In den afgeloopen nacht hebben sterke formaties gevechtsvliegtuigen geslaagde aanvallen op Londen en Cardiff onderno men. In beide havens braken zware bran den uit. Bij aanvallen op vliegvelden in Zuid-Oost-Engeland werden verscheidene vijandelijke vliegtuigen op den beganen grond vernield en twee Britsche vliegtuigen boven hun eigen vliegveld neergehaald. Jaehtvliegers en luchtdoelgeschut hebben Woensdag een poging der Engelschen, een luchtaanval op Calais te ondernemen, ver ijdeld. Hierbij verloor de vijand zes vlieg tuigen in luchtgevechten. In den nacht van 26 op 27 Februari heeft de vijand op eeni ge plaatsen in West-Duitschland lukraak bommen geworpen, hoofdzakelijkf op dor pen. Er ontstond slechts geringe mate- rleele schade aan niet-militaire gebouwen. Eenige burgers werden gedood of gewond. In het tijdvak van 23 tot 26 Februari heeft de Duitsche luchtmacht 33 vijande lijke vliegtuigen vernield, daarvan 18 in luchtgevechten en 3 door luchtdoelgeschut. De rest werd op den beganen grond ver nield. In dezelfde periode gingen 10 eigen vliegtuigen verloren. Luitenant-kolonel Moelders heeft Woens dag z\jn 60e overwinning in de lucht be haald. HET ITALIAANSCtlE. Het 265e Itaiiaansehe legerbericht van gisteren luidde: Aan het Grieksche front niets belang rijks te melden. Ondanks de ongunstige weersgesteldheid hébben onze vliegtuigen verdedigingswerken en de achterwaartscho verbindingslijnen van den vijand met bom men en mitrailleurvuur bestookt. Een on zer vliegtuigen is niet teruggekeerd. Duit sche bombardementsformaties, die door Ita iiaansehe en Duitsche escadrilles jagers ge ëscorteerd werden, hebben een grootscheep- schen aanval op de vliegvelden van Malta' ondernomen. Op den grond zfy'n tien bran dende vliegtuigen waargenomen. Talrijke andere werden ernstig beschadigd. Han gars en haveninstallaties werden getroffen. Bjj luchtgevechten zijn vier vliegtuigen van het type Hurricane door Duitsche jagers neergeschoten en twee door Itaiiaansehe jagers. In Noord-Afrika hebben onze vliegtuigen vyandelyke auto's en kampementen gebom bardeerd en met mitrailleurs bescho ten. Op den 25en Februari overdag hebben vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps met bommen van zwaar kaliber een op de reede van Tobroek liggenden vijandelyken torpedojager, auto parkeerplaatsen en artilleriestellingen in de nabijheid der stad getroffen. Een af deeling Duitsche torpedovliegtuigen heeft in het Westelijk deel van de Middellandsche zee een schip van 5.000 ton tot zinken ge bracht. In Oost Arika hebben de vijande lijke troepen, die in het gebied van Zllmani (Soedan) een nederlaag hebben geleden, zooals in het 262e legerbericht gemeld, zich Chr. vakorganisatie naar het N.V.V. Naar de persdienst van het N.V.V. meldt, heeft het bestuur van de Christelijke na tionale vereeniging van werklieden in het landbouw, tuinbouw, zuivel- en veenbe- drijf aan den commissaris van het Neder landsch Verbond van Vakvereenigingen be richt, dat de vereeniging zich aansluit bij het N.V.V. Geringe handel op de Amsterdamsche beurs. Op de Amsterdamsche beurs heeft men op het oogenblik niet de beschikking over veel factoren, welke een aanwijzing kun nen vormen voor de koersontwikkeling voor de naaste toekomst. Bij gebrek aan gegevens welke direct op de locale markt van invloed zouden kunnen zijn, wordt tegenwoordig dikwijls afgegaan op het koersverloop van Wallstreet» Woensdag was de prijsbeweging in Wall* street onregelmatig geweest, en aldus ont brak eenige prikkel om iets in Ameri- kaansche fondsen te ondernemen. De om zetten in deze papieren waren dan ook gering, de stemming was overigens prijs houdend. Met de locale markt was het niet anders gesteld. Een bepaalde stemming kon niet worden aangegeven, de meeste aandeelen soorten waren maar weinig gewijzigd. Olies gaven een kleine affaire te aanschouwen en konden zich daarbij een kleinigheid ver beteren; maar de koerswinst was toch van beperkten aard. De scheepsvaartmarkt was stil. De handel in industrieelen was klein. Philipsaandeelen openden iets lager, maar wisten zich daarna eenige punten te her stellen. De Aku's, Unilevers bleven op peil, de incourante soorten waren door elkander prijshoudend. In Indische cultuurfondsen was bijna niets te doen. Amsterdam rubbers konden zich iets boven het vorige peil verheffen. In do suikerrubriek werden H.V.A.'s iets hooger afgedaan. De beleggingsafdeeling was kalm. Vraag en aanbod waren ongeveer met elkander in overeenstemming. In de nieuwe 4 obiigatiën werd nog geregeld zaken ge daan, waarbij in hoofdzaak werd gehan deld in de onmiddellijke nabijheid van 97 pet. De gestaffelde leening werd tegen de prijzen van Woensdag genoteerd. Do ovërige Nederlandsche staatsschuldbrieven konden zich gemakkelijk handhaven, even als de obiigatiën Nederlandsch-Indië, Pandbrieven waren verontachtzaamd. Ge meentelijke en provinciale obligaties stil, vrijwel onveranderd. Zaterdag 1 Maart 1941. HILVERSUM I, 415 M. NED. PRO GR. KRO. 7.30 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 7.55 Gram. S.00 Wij beginnen deji dag. 8.20 Ochtendgymn. 8.30 Ber. ANP. 8.45 Gram. 9.30 Piano en zang (opn). 10.00 Gram. 10.30 Stedelijk ork. van Maastricht en KRO-Symphonie-orkest <opn>). 1130 Reli gieuze muziek (gr.pl.). 12.00 Gram. 12.15 KRO- Melodisten (12.30—13.33 Almanak). 12.45 Nieuws-, er on.- en beursber. ANP. 1.00 Gram. 1.15 KRG- Melodisten- 2.00 Voor jong Nederland. 3.00 Rot- terdamsch Philharm. orkest on -koor en solist. 4.30 Gram. 4.40 Duitsche les. 5.00 Rocoeo-octefc 5.15 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP. 5.30 Vraaggesprek over „De lijdende Christus" van Hulgh de Groot. 5.45 Gram. 6.15 Causerie. 630 Religieuze muziek (gr.pl.). 6.45 Cyclus (inlei dend vraaggesprek). 7.00 Groningsch praatje ANP 7.15 Almanak. 7.18 Gram. (7.307.45 Ber, Engelsch). 8.00 Ber. ANP. 8.15 Cyclus. 8.30 Ber. Engelsch. 8.45 KRO-Kamerorkest en solist. 9.30 Vastenuitzending. 9.45 Engelsche bei*. ANP. 10.00 Ber. ANP, sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. VARA. 7.30 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 7.55 Gram. S.20 Ochtendgymn. 8.30 Ber. ANP. 8.1-5 Gram. 10-00 VPRO Morgenwijding. 10.20 Voor de kinderen, 11.30 Fluit en piano. 13.00 Ber. 12.15 VARA- orkest. 12.45 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP, 1.00 Esmeralda. 1.45 Cyclus. 2.00 Residentie orkest 3.00 Tuinbouwhalfuurtje. 3.30 Gram. 4.10 De Ramhlers. 4.40 Altviool en piano. 5.00 VPRO: Cyclus, 5.15 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP. 5.80 Orgel. 6.00 Lezing. 6.15 Gram. 6.45 Actueel a reportage of gram. 7.00—7.15 Vragen van den dag ANP, sluiting. met achterlating van talry'ke dooden en oor logsmateriaal op Bema teruggetrokken. In Somaliland trekken onze troepen zich, na meer dan een maand verwoed tegenstand te hebben geboden aan sterkere vijandelijke strijdkrachten, zich strijdend terug in de richting van Mogadiscio. j Eleanor Elliot Carroll I 28) Hij volgde haar aanwijzing. Ongeveer dertig meter van hen verwijderd bevond zich dicht struikgewas en was een man bezig, zich een doortocht te banen. Elk oogenblik kwam hij naderbij. Nu stond hij achter dien in de struiken sluipenden wanend. Nu was hij weer verdwenen. Robin haalde zijn zakmes te voorschijn en maakte het open. Het was zijn eenige verdedigingsmiddel, als er eeiüg gevaar voor het meisje dreigde. Het viel immers niet te zeggen, hoeveel anderen er nog achtr dien in de struiken sluipenden schooier stonden en wat voor soort lui het waren „Blyf zoo dicht mogelijk achter me", zei h\j, zonder het hoofd om te wenden. „Ik zal hem daaruit zien te krijgen en vragen, wat hij van zins is". „Hallo daarl" riep hij vervolgens luid. „Wit ben je?" Omzichtig ging hjj verder, door Gwynne gevolgd. Het oogenblik van verzoening, dat zoo nabij scheen te zijn, was nu wel licht voorgoed voorbij. Zelfs de atmosfeer om hen heen scheen geladen met drukken de, zwoele spanning. XX. Blijde hereenlglng. Plotseling hield Robin zyn schreden in en staarde naar de gedaante, die uit de struiken te voorschijn getreden, naar hem toekwam. Hij beduidde Gwynne, dat ze moest stilstaan. „Hoe riet hij eruit?" vroeg ze, zich ach ter zijn rug schuilhoudend. „Is het een blanke?" „Onmogelijk te zeggen, maar ik zal er dadelijk wel achter komen". Opeens stiet Robin een luiden vreugde kreet uit. „Groote, genadige goedheidDat is Julian Faust!" En met die woorden sprong hij over een boomstronk heen en snelde den man tegemoet. Gwynne beschermde haar oogen met de hand en keek toe. Ze voelde haar hart tot in haar keel bonzen. Dokter Faust? Dat sjofele, verwaarloosde individu dokter Faust Levend en welop dit verlaten eiland Ze snelde vooruit, struikelde in haar op gewondenheid, en stamelde een dankge- bedje, toen ze de beide mannen naderde, die eikaar de hand schudden en op luiden toon met elkaar spraken. Het was werkelijk Julian Faust en zel den had ze zoo'n schooierachtig wezen ge zien, als dien vroeger zoo onberispelijk keurigen dokter. Zijn gezicht ging geheel schuil achter een stoppelbaard van een week oud, zijn haren stonden als een zwarte borstel overeind en de bemodderde, zwarte pantalon, die hij bij zijn avond- costuum tijdens de schipbreuk droeg, hing nu vuil en gekreukeld om zijn beenen heen. Zijn overhemd was smerig en gescheurd. Met dat als was hy een vriend, dien Gwynne reeds doodgewaand en betreurd had. Ze vloog naar hem toe en wierp zich in rijn armpn, als een kind, dat na langen tijd zjjn ouders terugvindt. „O, wat heerlijk Wat heerlijk Wat éen geluk riep ze uit onder een stroom van tranen. „Je leeftJe leeft nogEn ze streek met haar hand langs de stoppelige wangen van den dokter, als om zich te overtuigen, dat ze echt waren. Rohin wachtte, tot die begroeting afge loopen was. Zijn eigen vreugde verminder de. Het was hem meer dan duidelijk, dat Gwynne en Faust van elkander hielden en elkaar teruggevonden hadden* Dat was een niet te miskennen feit, zelfs al zou hy het graag ontkend hebben. „Waar zyn de anderen?" vroeg Gwynne nieuwsgierig. „Zijn ze hier allemaal bij je? Is er niemand verongelukt?" Het ernstige hoofdschudden van den dok ter maakte haar stil. „Ik weet het niet, lieveling. Ik weet van niemand anders af, dan van Inez en me zelf. We zyn samen overboord geslagen op ongeveer hetzelfde tydstip, dat Robin naar jou toezwom „En zijn jullie op hetzelfde eiland terecht gekomen?" vroeg Gwynne met trillende stem. „Is dat niet vreemd? Heb je geen van de anderen meer teruggezien?" „Nee, geen mensch. We waren er allen ontzettend van geschrokken, toen we jou van het jacht in het water zagen vallen. Omdat Ambrose totaal uitgeput was, had ik tante Meg geholpen en ik was ervan overtuigd, dat ik jou in gezelschap van Rachel gezien had. Maar omdat het zoo stikdonker „Jadat weet ikDat begrijp ik", stamelde Gwynne. „En toen het jacht zoo overhelde, ben ik er af gegleden, heb mijn hoofd ergens tegen aan gestooten en moest het bewustzijn verloren hebben. Maar dat komt er nu minder op aanVertel lie ver eens wat over jezelf en Inez. Waar is zij op het oogenblik ergens?" In star stilzwijgen luisterde Robin toe. Julian Faust trachtte zyn lafhartig gedrag te verontschuldigen. En ze' geloofde hem toch nog 1 Nou, dat moest zè dan zelf maar weten. Laat ze maar een afgodje van hem maken Want dat deed ze, zooals wel bleek uit de manier, waarop ze zich aan hem vastklampte „Op het strand staan een stuk of zes hutten", antwoordde Faust. „In een ervan ligt Inez. Ze is heel erg ziek geweest, dat arme kind, en heeft bijna onafgebroken liggen ijlen. Ik was op zoek naar voedsel, toen ik jullie beiden ontdekte, maar ik heb er geen oogenblik aan gedacht, dat jullie Gwynne en Robin konden zijn. Ik viel bijna omver van verbazing, toen hij me aanriep en jij achter hèm aankwam. Het is eigen lijk een wonder, dat ik nog verstandige praat vertellen kdn", eindigde hij en om sloot het meisje in een hartelijke omhel- ring. Robin schopte ongedurig kluiten aarde weg. Daarna zei hij en zijn toon klonk sarcastisch „Zouden we niet beter doen, door te gaan, voordat de nacht ons overvalt? Hoever is het nog naar jullie strand toe?" Hij kon het niet langer aan zien, dat Faust het meisje in zijn armen hield. „Niet zoo heel ver meer", antwoordde de dokter. „En de grond is overal goed begaanbaar. Kom mee, dan zal ik jullie een pad wijzen, dat ik kort geleden ge vonden heb." Ze begaven zich op weg. Gwynne liep tusschen hen beiden. Maar ze gaf Julian Faust een arm en ze keek naar hem op, terwyi hQ hun geschiedenis vertelde, die in ellende en ontberingen de hunne heel wat overtrof. Het was hem, evenals Robin, gelukt een stuk wrakhout van het jacht te grypen en daaraan had hy rich met Inez gedu rende dien verschrikkelyken nacht vast geklemd. Bij het aanbreken van den mor gen waren ze op een verlaten strook zand aangespoeld, dicht by een aantal bouw vallige hutten. „Ik ben ervan overtuigd", zei de dok ter, „dat dit eiland indertijd door vissohers en jagers gebruikt werd, maar dat ze het hebben verlaten, wegens vaak voorko mende overstroomingen. By hoog water komt de zee al tot vlak by die hutten. In een daarvan vond ik een paar oude blikken bussen, een gedeukte teil en een hoop gescheurde en versleten vischnetten. Ik heb uren besteed aan het herstellen van een dier netten en heb er veel nut van gehad. lederen morgen ving ik een zootje visch en daarvan hebben we ge leefd en tevens van de vruchten, die we in het bosch vonden. Gelukkig had ik een doosje lucifers in mijn zak. Die heb ik gedroogd en zoo konden we vuur maken." „Dat hebben wij ook gedaan", zei Gwynne. „Maar ik heb vuur gemaakt zon der lucifers, is het zoo niet, Robin?" Een norsch gebrom was het eenige ant woord. Ze wou haar geliefde zeker eens duidciyk aan het verstand brengen, hoe handig ze toch wel was! Maar reeds het volgend oogenblik schaamde hy rich over die gedachte. En hy zei eerlijk: „Ze is een geweldig handig en behulpzaam ding, Faust! Ik ben bovendien nog erg lastig geweest, door riek te wordén." „Dat is niet waar", riep Gwynne even eerlyk. „Hjj heeft alleen maar een beetje verhooging gehad, dokter. Het heeft een paar dagen geduurd, langer niet. En om dat het zoo regende, hebben we binnen moeten blijven. Ik heb hem een flinke dosis kinine gegeven en toen is de koorts gezakt". „Kinine?" vroeg Faust verbluft „Waar heb je die in vredesnaam vandaan ge haald? Die had je toch zeker niet by je. wel?' Gwynne vertelde hem toen van de. ge vonden scheepskist, die aan het strand was aangespoeld en Robin vertelde van zijn scheermes en zyn stuk zeep. Zijn stemming was heel wat verbeterd, toen hy Gwynne „dokter" tegen Faust had hooren zeggen. Misschien waren ze dus toch niet verloofd! Als hy zich maar niet onophoudelyk dat ellendige gezegde moest herinneren: „Robin Lee is nooit iets voor me geweest We hebben maar een beetje gespeeld. Hij was wel aardig." XWordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6