Verduisteren:^ UIT DE PROVINCIE .Gevaarlijke Mist! DE YERSEKSCHE MOSSELINDUSTRIE. Gemengd Nieuws VERPAKKINGSMOEILIJKHEDEN. Mosselworst zonder bon. van hedenavond 19.17 uur tot morgenochtend 8.27 uur D-! maan komt morgen te 9.17 op en gaat te 22.02 onder. Noord-Beveland Kiezerslijst. ARNEMUIDEN. De kiezerslijst voor deze gemeente voor het jaar 1941 werd vastgesteld met 1326 kiezers. Zuid-Beveland BUREAU WEDEROPBOUW ZUID-BEVELAND. De Algemeen Gemachtigde voor den wederopbouw heeft tot hoofd van het bureau wederopbouw Zuid-Beveland be noemd de heer G. H. i<rendzen te Amster dam. Deze is reeds in functie en heeft zijn bureel ten gemeentehuize van Yerseke. Vier vertrekken op de bovenverdieping van het gemeentehuis worden voor dit bu reau in orde gebracht. Tot ambtenaar bij dit bureau is heden benoemd de heer J. Cysouw, sub-agent bij het distributiebureau te Yerseke. De aanstelling van eenige teekenaars en opzichters kan ook zeer spoedig venvacht worden. Stierenkeuring. YERSEKE. Donderdagmiddag had al hier de stierenkeuring plaats. Alle voor gebrachte dieren, in totaal 6 stuks werden goedgekeurd. OP VANGST NAAR MOSSELZAAD. YERSEKE. Verschillende mosselkwee kers gaan den laatsten tijd op vangst naar mosselenzaad in de buurt van Domburg en omgeving. Wij vernamen dat vélen echter verlan gend uitzien om naar de wadden te mogen vertrekken waar elk jaar door onze schip pers veel mosselenzaad wordt gehaaid. Verschillende moeilijkheden schijnen hier voor echter nog te bestaan. Het is echter te hopen dat deze reis in de toekomst zai kunnen doorgaan, daar ze onontbeerlijk is voor het voortbestaan van onze mosselcul tuur. De voorraden mosselen zijn in de laatste maanden zoo enorm gedaald door \de geweldige afzet, dat dringend behoefte den geweldigen afzet, dat dringend be hoefte is aan een flinke kwantum zaad. BESPREKINGEN INZAKE ONTEIGENING EN WEDEROPBOUW. YERSEKE. Gistermiddag bracht de heer dr. ir. Z. IJ. van der Meer, algemeen se cretaris van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw met eenige autori teiten van de departementen van binnen- landsche zaken en financiën een bezoek aan deze gemeente teneinde besprekingen te voeren en de situatie in oogenschouw te nemen betreffende de onteigening voor en den wederopbouw van de gemeente en de eventueele financieele regeling hiervan. LEZING OVER DE OMZETBELASTING. KAPELLE. In het lokaal Obadja trad op de heer C. J. Huissoon, rechtskundig adviseur te Kapelle om te spreken over de omzetbelasting. Spr. deed het genoegen om zooveel ne ringdoenden en belangstellenden welkom te mogen heeten. Op duidelijke en bevatte- lrjke wijze gaf de Heer Huissoon in zijn inleiding antwoord op de vraag: Hoe werkt de nieuw omzetbelasting. Het is geen wonder dat voor velen talrijke vragen op komen. De oude wet van 1933 is nu buiten wei-king gesteld. Spr. behandelde hoeveel betaald moest worden door fabri kant, groot- e:i kleinhandelaar, hoe de winkelier, bakker, slager enz. er voor ko men te staan; wanneer men als grossier in aanmerking komt, het tijdstip van be taling enz. Vooral in deze tijden komt het er op aan, meer nog dan voorheen, dat de boek houding volkomen in orde is. Verschillende vragers werden door spr. op duidelijke en zakelijke wijze beantwoord tot genoegen van de vragers. De heer H. Le Clerq was dan ook wel de tolk van allen door spr. te danken voor doze uiteenzetting. Zeeuwsch-Vlaanderen Proefveld van voederbieten. ZUIDZANDE. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de plaatselijke afdeeling van de Z.L.M. om dit jaar een rassen-proefveld van voederbieten aan te leggen. Dit zal geschieden op het land van den heer D. A. Risseeuw-van Prooyen. Er zullen 5 verschillende rassen worden uitgezaaid. BERU«JUTE RU vVfELPlüiF AANGEHOUDEN. De politie te Utrecht heeft een 37-jari- gen boerenknecht u - Zeist gearresteerd, die door vele politiecorpsen in ons land werd gezocht. Niet minder dan achttien rnaal stond deze man gesignaleerd in het Algemeen Politieblad voor verschillende diefstallen, van oplichting en verduistering van rijwielen. Hy maakte er zijn gewoonte van om bij verschillende rijwielhandelaren fietsen te huren, waarna hij „vergat" het gehuurde terug te bezorgen, zoodat hij de fietsen dan maar van de hand deed. Teneinde zyn identiteit zoolang mogelijk te verbergen, bediende hij zich van ver schillende stamkaarten, welke hij hier en daar opkocht en ze dan voorzag van zijn foto. Zrjn misdrijven had hy in verschil lende plaatsen van ons land gepleegd. Zoo werd zijn aanhouding o.m. verzocht door de politie van Alkmaar, Zwolle, Tilburg, Den Bosch, Breda, Zandvoort, Velp, Zeist, Beverwijk en Amersfoort, Yerseke, waar vrijwel de geheele oèster- cultuur en -handel is geconcentreerd, is tevens een belangrijke mosselplaats. Nadat verleden jaar het electrische ge maal van het waterschap „De breede wa tering bewesten Yerseke" was geopend, waardoor deYerseksche Moer afwatert in het kanaal door Zuid-Beveland, werd de uitwateringssluis op den Yersekendam ge sloten. Daardoor bezit Yerseke thans de mees te en beste mosselverwaterplaatsen en trekt het de mosselcultuur en -handel steeds meer tot zich. In dit artikel willen wij echter meer uw speciale aandacht vragen voor de mosselindustrie, die zich door de moeilijke tijdsomstandigheden den laatsten tijd in diverse takken enorm ontwikkelt. De> mosselindustrie kwam in den vorigen oorlog het eerst tot bloei. Duitschland vroeg geweldige hoeveelheden van deze producten. In Yerseke verrezen in korten tijd een zeer groot aantal mosselkokerijen, -pellerijen, -inleggerijen, enz. Er was toen volop werk en er werd flink geld ver diend. Door de ongéregelde en ongebonden uitbreiding dezer industrie deden zich ech ter allerlei bezwaren gelden. Alle moge lijke en onmogelijke ruimten werden voor deze industrie gebruikt. De kom van het dorp werd verontreinigd door stank en afval. De kwaliteit van het product en de hygiënische bereiding lieten vaak te wen- schen over, mede door het onvoldoende toezicht. Kort na den oorlog verliep de industrie byna even vlug als zij verrezen was. Slechts een enkel bedryf hield de eer van Zeelands roem op en bleef mossels in het zuur in potjes produceeren. Inmiddels was een gemeentelijke veror dening ontstaan, waardoor het onmogelijk werd gemaakt mosselbedrijven binnen de kom der gemeente op te. richten. Aangezien ook tijdens den huidigen oorlog een geweldige opleving der mossel industrie werd verwacht, nam het ge meentebestuur tijdig afdoende maatrege len om de zaken in goede banen te leiden. In den Burenpolder, buiten de bebouw de kom, dicht bij de haven en bij de plaats waar de gx-oote nieuwe haven is ontwor pen, werd een terrein' voor deze industrie bestemd. De gemeente zorgde voor aanleg van waterleiding, gas (de gemeente heeft een eigen gasbedrijf), afvoer en wegver- betering en geeft thans de gronden uit aan belanghebbenden, die er een gretig gebruik van maken. Enkele maanden geleden stelde de raad een- verordening vast op de mosselindus trie. Daarin wordt o.a. bepaald dat gebouwen, waarin de mosselindustrie wordt uitge oefend, aparte lokalen moeten hebben of behoorlijk gescheiden afdeelingen voor stoomen of koken, pellen, inleggen, rei nigen van emballage, handen wasschen en toilet Er worden strenge eïsehen gesteld om trent de constructie van vloeren en werk tafels en omtrent zindelijkheid, licht en ventilatie. Het gebnxik van. leidingwater wordt verplichtend voorgeschreven. Lyders aan bepaalde ziekten of hun huisgenootep mogen niet in de gebouwen worden toegelaten. Ook zyn voorschriften gegeven omtrent de te dfagen kleeding, het wasschen der handen, enz. Het gemeentebestuur is echter nog een stap verder gegaan. Het heeft een gemeen telijk certificaat van deugdelijkheid ont worpen en stelt dit thans beschikbaar aan die bedrijven die geheel aan de eischen der veroi'dening voldoen en ook overigens zich aan de gemeentelijke contröle, die nog verder gaat, onderwerpen. Bedoeld certificaat is uitgevoerd in groen en oranje en vertoont o.a. het ge meentewapen met daaromheen de woorden „Yerseke's streven is goede waar te ge ven, contrólemerk der gemeente Yerseke voor zuivere samenstelling en hygiënische bereiding". Het doel van een en ander is niet alleen om een waarborg te geven aan de af nemers maar ook om door een vervolma king dezer industrie haar voortbestaan na den oorlog te verzekeren. Dit uiterst voedzame, gezonde en niet dure product moet er in. Er in komen en er in blyven. De vraag uit Nederland neemt den laatsten tijd gelukkig geregeld toe. Het is te wenschen dat Nederland dit Zeeuwsche product steeds meer gaat en b 1 y f t consumeeren. Daartoe draagt Yerseke ongetwijfeld het zijne bij. Steeds meer wordt echter de verpakking een probleem. De goede bliksoorten zijn vrijwel verbruikt en het ersatz-blik is, omdat het niet roestvrij is, ongeschikt. De jampotjes met blikken sluiting zullen dus langzamerhand moeten verwynen. Een glazen schroefsluiting schijnt onmogelijk, terwyl ook een flaconsluiting ernstige moeilijkheden oplevert. Bovendien zijn de glasproducten, die in zulke enorme hoe veelheden benoodigd zyn, ook steeds moei lijker voldoende en tijdig te krygen. Velen maken nu de mosselen niet in het zuur in flesschen in, maar in het zout in vaatjes. Overwogen wordt verpakking in ander materiaal, b.v. vetvrij carton. Al met al blijven de veipakkingsmoeilijkheden groot en is een afdoende oplossing voor de toe komst nog niet gevonden. Bij diverse overheidsinstanties is dit probleem reeds besproken en de noodzake lijkheid van de oplossing hiervan, niet alleen voor Yerseke maar ook voor de con sumenten, erkend. Wie vindt hier een goede oplossing en welke fabrikant is bereid en in staat dit product in massa te leveren? Het nieuwste product van de mossel industrie is de mosselworst. Na vele proef nemingen wordt thans een worstsoort vervaardigd, die, licht gerookt, drie a vier weken houdbaar is. De kleur is iets don kerder dan van leverworst. Ook dit is evenals de worst in het zuur een uiterst voedzaam product. In Zeeland en even eens in andere provincies wordt het pro duct reeds aan de consumenten afgele verd. De productie hiervan verkeert ech ter nog maar in een beginstadium. Er zijn nog vele perspectieven, vooral nu het vleeschrantsoen zeer beperkt is en de meeste vischsoorten in het geheel niet te verkrijgen zijn. Yerseke werkt hard in de mosselindus trie. Een tiental bedrijven met ruim 300 man personeel werkt op volle capaciteit om aan de steeds toenemende vraag te voldoen. Nederlanders, eet mosselen, eet meer mosselen, in het zuur, in het zout, als worst (zonder bon), het is om het even. Yerseke levert U, eiwit en vitaminen ge concentreerd! SHIRLEY TEMPLE TERUG NAAR DE FILM. 'Zij bezit reeds 3 millloen dollar. United Press meldt uit Hollywood: Shirley Temple, thans 11 jaar oud, vindt de school maar zij zelf zegt „te ver velend" en is daarom naar de film terug gekeerd, natuurlijk met een mooi contract van 100.000 dollar voor een jaar. Haar schoolgangen hebben nog geen acht maan den geduurd. Reeds in October begonnen de onderhandelingen over een nieuw film contract en eind December kwam zij met de M°tro Goldwyn tot overeenstemming. De kleine Shirley zat in een enorme fauteuil en schikte haar hoed recht als een groote dame, toen haar beide advo caten het contract onderteekenden. Dit contract bevat eenige ongewone clausu les. Zoo moet Shirley's naam in de aan kondiging van de film even groot gedrukt worden als die van haar partner Mikey Rooney, die nog bij een kortgeleden ge houden referendum de populairste filmster genoemd werd'. Voorts behoeft Shirley geen lid te worden van de acteursvereeniging, daar zy hiervoor nog te jong is. Ze mag niet meer dan achtmaal per jaar voor de radio spreken en de filmmaatschappij moet voor vader en moeder Tmple een „behoor lijk" huis beschikbaar stellen. Hieronder kan men van alles verstaan. Toen Shirley nog voor de Foxfilm speelde, werd zij in een eigen landhuis onderge bracht, waar zij een woonkamer met rose olifanten aan den muur, een slaapkamer en een luxe-keuken kreeg. Haar ouders woonden niet slechter en men zegt dat de nieuwe werkgevers de familie Temple nog veel beter zullen onderbrengen. Shirley is haar werkzaamheden reeds den 15den Februari begonnen met een inkomen van 2500 dollar in de week en veertig gegaran deerde werkweken, zoodat zij in ieder ge val 100.000 dollar zal verdienen. Noodig heeft zij dit geld niet bepaald, want toen haar oude contract 12 Mei 1940 afliep, had zij naar schatting drie millioen dollar ver diend, walarvan de helft is belegd in vei lige papieren. De 20th Century Fox be taalde haar jaarlijks 400.000 dollar en ken de haar bij het einde van den con tract tijd een bonus van 300,000 dollar toe. Shirley's moeder dacht destijds, dat de kleine meid niet meer voor de film zou spelen, als geen geschikte rol voor haar gevonden werd, want haar laatste film „De blauwe vogel" was geen succes. Al vindt Shirley de school ook verve lend, zij zal toch de lessen in de studio- school moeten volgen, want dat is wette lijk voorgeschreven. TWEE GOEDERENTREINEN OP ELKAAR GEREDEN. Gisternacht is te Nunspcet een goede rentrein, komende uit de richting Zwolle en getrokken door twee locomotieven, in volle vaart ingereden op een goederen trein, waarmede gerangeex-d werd- De ge volgen van de botsing waren ernstig. Ver schillende wagons werden in elkaar ge drukt. Er ontstond voorts brand in een wagen met hooi, welke brand op enkele andere wagens oversloeg. De brandweer kon het vuur blusschen voor het ernstiger onheil had aangericht. Het verkeer op beide lynen is gestremd. Een der machi nisten werd aan het hoofd gewond. Het opruimingswerk is met kracht ter hand genomen. EEN BRUTALE LOOPJONGEN. Dezer dagen heeft de Haagsche politie een 18-jarigen loopjongen kunnen ont maskeren, die op allerlei slinksche manie ren aan geld wist te- komen. Hij ging hierbij als volgt te werk. Bij een schoenmaker in dienst, moest hij dikwijls schoenen wegbrengen en toen hy onlangs in de van Diepenburchstraat was, zag hij drie dames een huis verlaten. Een van haar had een fototoestel bij zich en dit was aanleiding voor hem om aan het genoemde huis aan te bellen. Toen men hem open deed, zei hij, dat hij zoojuist een rolfilm had gekocht voor de dame, die juist dit huis had verlaten, doch deze had hem niet kunnen betalen, daar ze geen geld bij zich had. Eerst geloofde men dit vexiiaaltje van den jongen niet, doch daar hij een vrij nauwkeurige beschiijving van de dames kon geven, gaf men hem ten slotte het gevraagde geld, n.l. 95 cent Eenige dagen later bevond hij zich in de Bronovolaan en liet hier een zijner fietsbanden leeg loopen. Vervolgens sprak hij een dame aan, die hij met een mee warige stem vertelde, dat hij uit Rot terdam kwam, nu een lekken band had, doch geen geld om hem te laten repa- reeren en zich geen raad wist. Of ze hem nu niet een paar kwartjes kon geven. De dame liep er in en gaf eveneens het ge vraagde. Hetzelfde smoesje verkondigde hij aan een dienstbode op dezelfde laan en hier wist hij een gulden rijker te worden. Maandag j.l. reed hy op het Bezuiden- hout, toen hy weer een dame een woning zag verlaten. Even later belde hij hier aan en een oude dame deed open. „Ik heb straks koffie zonder bon verkocht aan uw dochter, doch deze had geen geld om te betalen. Mag ik 1.50 van u ont vangen?", aldus luidde hier het ver zinsel. Deze oude dame vertrouwde het zaakje echter niet en stuurde den!' knaap weg. Later vertelde zij het voorval aan haar zoon en deze vond hierin aanleiding aangifte aan een politiebureau te doen. Nu wilde het toeval, dat de brutale loopjongen wegens een verkeersovertreding was meegenomen naar hetzelfde bureau. Bovendien was er ook juist aangifte ge daan door den opgelichten bewoner uit de Diepenburchstraat. De loopjongen werd door beiden herkend en zal nu nog wel langer op het politiebureau verblijf moe ten houden. PRIJSOPDRIJVERS ACHTERHAALD. De inspectie voor de prrjsbeheersching te 's-Gravenhage heeft in de week van 17 tot en met 22 Februari j.l. twintig gevallen van prijsopdrijving tuchtrechte lijk bestraft. De boeten, die In al deze gevallen werden opgelegd, varieerden tusschen 10 en 4000. Bovendien werden nog bijkomende straffen opgelegd, n.l. tweemaal verbeurd verklaring van goederen, tweemaal slui ting van de betrokken zaak voor den tijd van een maand, terwijl zesmaal werd over gegaan tot openbaarmaking van de tucht- beschikking. Het zal vooral de huisvrouwen onder onze lezers belang inboezemen, dat de meeste dezer prijsovei'tredingen betrekking hadden op het te duur" verkoopen van ar- tikelen voor het dagelijksche levensonder houd. Zoo kunnen onder meer worden genoemd verkoop tegen ongeoorloofde prijzen van brood, koffie, vleesch, handschoenen, schoenen, rijwielbanden enz., terwijl niet minder dan vijf veroordeelingen plaats vonden wegens prijsopdrijving van roode kool. GOEDE VANGST TE MARUM. Een reiziger-oplichter. De vorige week kregen verschillende za- kenmenschen in Marum, Leek en Niebert (provincie Groningen) bezoek van een keu- rig gekleeden man, die opgaf reiziger in bakkersartikelen te zijn. Volgens zyn zeg gen werkte hij voor een firma te Amers foort en was hij ook daar woonachtig. La ter bleek, dat hy geen vaste woonplaats had en dat hij de te Groningen geboren 40-jarige A. B. was. Onder zeer aannemelijke voorwendsels b.v. dat hij een creditnota moest betalen, wist hij van verschillende lieden bedragen los te krygen. Hij zou natuurlijk dit geld zeer spoedig terugbetalen, wat echter nim mer geschiedde. De marechaussee te Marum heeft een onderzoek ingesteld en B. in een café te Nuis gearresteerd. Hij is naar Groningen overgebracht en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. KLEPTOMAAN STAL DAMESTASCH. Een dame uit Rotterdam afkomstig, was Woensdagavond op visite in de Fahren- heitstraat. Zij beging echter de onvoorzich. tigheid haar rijwiel met een tasch erop onbehe'erd buiten te laten staan. Een poos je later verliet zij het perceel en zag juist, dat een man de tasch van het rijwiel nam en er van door ging. De verloofde van de dams achtervolgde den dief en hij kon hem in de Nachtegaallaan grijpen. Er ontstond een vechtpartij, doch de man kon aan eeni ge politieagenten worden overgeleverd. Het bleek te zijn een 53-jarige bewoner uit de Markenschestraat, die zich in het ver leden reeds meermalen aan dergelijke dief stallen heeft schxxldig gemaakt. In ver band met het feit echter, dat.de man aan kleptomanie lijdt en deswege reeds vex*- pleegd is geweest in verschillende inrich tingen, is hij na vex'hoor op vrije voeten gesteld. DISTRIBUTIEBONNEN GESTOLEN. In het centrale distributiekantoor in de Viietstraat te 's-Gi'avenhage, waar de oude distributiebescheiden wox-den vex'nietigd, werden den laatsten tijd meennalen dis- txlbutiebonnen vermist. Men koesterde wel iswaar verdenking tegen iemand, maar om zekerheid te hebben stelde gisteroch tend in de vroegte een controleur zich ver dekt in het lokaal op, waar deze bonnen zyn opgeslagen. Al spoedig had hij succes, want tegen 8 uur verscheen een tijdelijk werkman, de 22-jarige J. C. van R., die een der "zakken opensneed en er een partij boterbonnen naar later bleek 100 stuks uit nam. Op I Bescherm Uwkeet in dit venijnige Wat de pers zegt. DE LEER LIN GE NS CHAAL. De N.R.Crt. bespreekt de maatregel door prof. di*. J. van Dam. in zijn radio rede van j.l. Zondag aangekondigd: de ver laging van de leex-lingenschaal. Een maat regel, die in alle onderwijskringen met vreugde zal worden begroet. De huidige leerlingenschaal is een uit vloeisel van den drang naar bezuiniging, zoo constateert het blad, verdwijnt voor een goed deel in het perspectief door wachtgeldregelingen en andere voorzie ningen welke door deze sclxaalverhooging noodzakelijk waren geworden. De door den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuur aangekondigde maatregel nader besprekend, schrijft het blad: De nu geldende leerlingenschaal Is? tof eil met 10 één leerkracht van 4180 twee leer krachten van 81 tot 130 drie leerkrachten van 131 tot 185 vier leerkrachten van 186 tot 235 vijf leerkrachten van 236 tot en met 2S6 1.1. zes leerkrachten. Daarboven voor elke vijf tig leerlingen een onderwijzer. Houdt men er nu rekening mede, dat in een normale school de hoogere klassen minder bezet zijn dan de lagere, dan komt men tot vooral lagere klassen met in de vijftig, soms bijna zestig leerlingen. Daarin kan onmogelijk door der. bekwaamsten onderwijzer, die beschikt over de krachtigste natuur, behoorlijk onderwijs, waarbij met het individu rekening wordt gehouden, gegeven worden. Hij kan ze drillen, iets leeren. wat kennis aanbrengen, maar hij moet niet van opvoeden spreken. En hij kan niet letten op persoonlijke belangen van het kind. De door den secretaris-generaal van het nieuwe departement aangekondigde leerlingen- schaal zegt tot 35 leerlingen de éénmans- school, tot 75 de tweemansschool. Daarna komt er voor iedere 45 kinderen een leerkracht bij, zoodat de zesmansschool nu al gevormd katx worden bij 211 kinderen. Een aanmerkelijke verbeteringHier ligt het klassegemiddelde van de zesmansschool tusschen 35 en 43 bij de verdwijnende rege ling tusschen 40 en 48. Paedagogisch gespro ken krijgen we de onderste tree. waar'oeneden geen goed onderwijs te geven is, weer onder de voeten. En als gevolg hiervan heeft het departement berekend, dat ruim tweeduizend jonge men sehen een aanstelling kunnen bekomen. Daar over moet men ook niet te licht denken on derwijzers komen niet uit gegoede kringen, 7.9 hebben vaak alleen maar kunnen studeeren met groote offers der ouders. Veel licht zal hierdoor komen in talrijke gezinnen. Eén wensch mogen wij wel uitspreken? dat in de komende tijden deze leerlingenschaal voor jaren zal gehandhaafd worden, zeker niet verhoogd worden. De school heeft rust noodig, ook in structuur. En wat aan geld wellicht gewonnen zou kunnen worden bij een weder om verhoogde leerlingenschaal, wordt verlo ren aan volkskracht. Het eerste is terug te bekomen, het laatste voor een bepaalde gene ratie niet Het nieuwe departement doet zijn nieuwett naam door dezen maatregel eer aan. Hij wijst van „onderwijs" naar „opvoeding". DE VRIJHEID VAN BENOEMING. Ook de Nederlander bespreekt in een hoofdartikel de radiorede van prof. van Dam. Het blad spreekt o.m. den wensch uit, dat het plan om een ruimere plaats te geven aan het onderwijs in het Neder- landsch niet zal leiden tot een beknotting van andere deelen van het ondex-wijspro- gram. Voor de maatregelen met betrek king tot de lichamelijke oefening, de ver lenging van de Kweekschool-opleiding, d® uitbreiding van het onderwijzerscorps, als mede het spellingsvraagstuk toont het blad waardeering, terwijl het constateert dat de korting op de salarissen van de in commu- nauteit levende religieuze onderwijzers door velen als billijk zal worden aangevoeld. Tenslotte maakt het blad eenige opmer kingen over het. benoemingsvraagstuk. Prof. Van Dam heeft zelf wel gevoeld, dat hij een gevaarlijk terrein betreedt, wanneer hü in de vrijheid van benoeming van hoogleeraren, leeraren en onderwijzers zou wenschen in te grijpen. Niet ten onrechte merkte hij op. dat zijn activiteit op dit punt „door vele Nederlanders met cenlg wantrou wen (zal worden) ontvangen". Hier strekt da secretaris-generaal do hand uit naar de vrij heid van het bijzonder onderwijs, welke ons volk dierbaar is. Met groote overtuiging is er voor deze vrijheid in den boezem van ons volk gestreden. Wij durven te zeggen, dat zü sedert deel uitmaakt van het Nederlnndsche geestes- bezit. De vrijheid van onderwijs is nadrukke lijk in de Grondwet vastgelegd. Deze bepaalt* dat het geven van onderwijs vrij is, behoudens bet toezicht der Overheid, en bovendien, voor zoover het algemeen vormend lager en middel baar onderwijs betreft, behoudens het onder zoek naar de bekwaamheid en de zedelükheid van den onderwijzer, een en ander bjj de wet te regelen. Deze zaak is bij. de samenstelling van de Grondwet van zóó fundamenteel belang geacht, dat voor het geval van subsidieering van scholen nog eens nadrukkelijk de vrijheid van richting van het onderwijs is gestipuleerd en voorzoover het lager onderwijs betreft, nog maals van de eerbiediging van de vrijheid van aanstelling van de onderwijzers wordt gespro ken. En dat is begrijpelijk vrijheid van be noeming is een essentieele voorwaarde voor da vrijheid van onderwijs. Nu blükt. dat Prof. Van Dam niet de benoe ming van onderwijzers aan den Staat wiL trek ken, maar wel een goedkeurirtgsrecht op benoe mingen denkt in te voeren. Principieel maakt dit echter geen verschil. Wij zouden er dan ook bij den secretaris-generaal met ernst op willen aandringen dezen weg niet in te slaan. De motiveering. welke Prof. Van Dam geeft voor zijn denkbeeld, lijkt, ons het zij ten overvloede opgemerkt allerminst klemmend. Hij noemt ,.de tegenwoordige situatie van ons land. de onrust onder ouderen en jongeren en het feit. dat ook dc jeugd zich meer dan vroe ger voor de politiek interesseert". De onrust, waarover de secretaris-generaal sprak, zou door zün ingrijpen eer worden vergroot dan vermin derd. Als hij ons volk kent en weet hoezeer het aan zijn vrijheden hecht, zal hü dat weten. En het gevaar, dat de jeugd zich voor de poli tiek interesseert, lijkt ons altijd nog aanmer- kelük geringer dan het andere, dat de politiek zich voor de jeugd interesseert. Het schijnt ons de taak van den leider van het departe ment daartegen met kracht te waken. Wü doen daartoe een ernstig beroep op hem. dit oogenblik sprong: de controleur uit zijn schuilhoek en greep den verbluften dief. De politie werd gewaarschuwd, die den man arresteerde. Het onderzoek wordt nog voortgezet. VARKEN IN BESLAG GENOMEN. Te Deventer is een slager betrapt, toen hij een frauduleus geslacht varken van 117 k.g. vervoerde. Het varken bleek gekocht te zijn van een landbouwer uit de gemeente Diepenveen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3