Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant 184ste JAARGANG NUMMER 51 V R IJ D A G 28 FEBRUARI 1941 waarin opgenomen de Uitgave dei Firma's F. van de Velde Jr en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS! 19 cent oe *eek ot 1 2.42 per kwartaal franco per post 2-63 per kwartaal- Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1-5 regels 1.50. iedere regel meer 30 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 10.52, iedere 'egel meer 10 ct (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. Hoofden koel! Er gebeuren zeer ernstige dingen in ons land. Bepaalde ondergrondsche agitaties hebben in de hoofdstad des lands geleid tot zeer ernstige ordeverstoringen en de be zettende overheid heeft zich genoodzaakt .gezien, krasse maatregelen te nemen, om.' de daden, welke schadelijk worden geacht voor haar belangen als oorlogvoerende te onderdrukken. De berichten zijn nog njet volledig genoeg en bieden nog een te wei nig overzichtelijk beeld, om zich eèn juis- ten indruk te vormen omtrent de ware toedracht der gebeurtenissen. Voor een al- gemeene beoordeeling van de situatie is dit ook van secundaire beteekenis. Beslis send is slenhts het feit, dat bepaalde ele menten uit de Amsterdamsche samenleving zjjn opgetreden als raddraaiers en een licht ontvlambare menigte hebben aangezet tot provocaties en sabotage-daden. Welke hun overwegingen waren, waarom in en kele bedrijven wilde stakingen werden ont ketend kan onbesproken blijven. De om standigheid, dat sommigen van de stem ming onder een deel der bevolking mis bruik hebben gemaakt, om aan te zetten tot daden van terreur en sabotage verdient scherpe afkeuring. De Duitsche autoritei ten hebben hun toevlucht moeten nemen tot geweldmaatregelen, toen, naar uit het A.N.P.-communiqué blijkt, de agitatie zich keerde tegen de Duitschers zelve. Er vie len onder de burgers slachtoffers, terwijl de instelling van een miljtair bewind in de provincie Noord-Holland aantoont, dat de Duitsche autoriteiten niet vfcn plan Zijn, gebeurtenissen als deze over hun kant te laten gaan. Er broeit reeds geruimen tyd het een en ander en na de zoengelden, welke in eeni- ge plaatsen aan gedeelten der bevolking zijn opgelegd, heeft het verzet te Amster dam geleid tot onverantwoordelijke daden als stakingen en demonstraties. Elders werden in de achter óns liggende weken daden gepleegd, welke nu wel niet als bij zonder ernstig zouden gekenschetst be hoeven te worden, maar die gezien in het kader van de algemeene situatie in begin sel niet minder verwerpelijk moeten wor den geacht. Het Amsterdamsche geval is een exces, het feit, dat elders in den lande en helaas ook in onze provincie menschen zich hebben laten verleiden tot het reageeren op inblazingen van pro- voceerende elementen moet tot bezorgd heid stemmen. Men komt er niet met een verklaring, als zou een en ander zijn oorsprong vinden in de toch reeds neuveuze en eenigszins verhitte stemming onder de bevolking. Dat is geenszjns een excuus, hoogstens een aansporing, om in dezen tijd het hoofd koel te houden en zich tot beheersching te dwingen. Wij weten nu eenmaal, dat er in tijden als deze menschen rondloopen, die pogen in troebel water te visschen. Zij zijn er altjjd geweest, zij zijn er ook nu, het is een soort vaderlanders van slechte kwali teit. Zij bewijzen hun land geen dienst, hun optreden is on-Nederlandsch en daarom verwerpelijk. Maar wie zich er aan stoort en meedoet, staat evenzeer schuldig. Het is voor velen bovendien moeilijk zich te schikken onder een bezettende macht, (he er in de eerste plaats op bedacht moet zijn dat haar belangen niet in het gedrang komen. Het is het recht van den bezetter, dat hy een deel onzer nationale economie inschakelt in zjjn oorlogseconomie. Wie poogt, zjch aan de consequenties daarvan te onttrekken, stelt zich bloot aan ernstige represailles. En zulks te meer, wanneer het verzet zich, gelijk in Amsterdam, richt tegen de belangen van de bezettende overheid. Dient men met verzetpogingen het Ne- derlandsche belang Geenszins. Wie dat meent, maakt zich schuldig aan een verkeerde berekening, en aan een miskenning van het ware landsbe lang. Want dat kan slechts worden ge diend met een inschakeling van alle be schikbare krachten, om ons economisch leven op gang te houden, voor zoover dat onder de gegeven omstandigheden mogelijk is. Het is onjuist dit belang te beoordeelen naar het onmiddellijk waarneembare. Het oog moet ook hier gericht zijn op de toe komst, die, hoeveel onzekerheden zij ook moge bieden, toch deze zekerheid geeft, dat het oude onherroepelijk voorbij is en nimmer zal terugkeeren. Wij verkeeren mid den in een revolutie en naar de wijze waar op ons volk daarop zal reageeren, zal onze toekomstige positie als zelfstandige natie worden bepaald. Het hoofd koel De Duitsche belangen worden door daden van sabotage of door verzet evenmin ge schaad. Want de bezettende macht beschikt bovendien over de middelen, haar wil dwin gend op te leggen en agitaties, als thans in de hoofdstad des lands hebben- geleid tot het nemen van straffe maatregelen, woraen sieents verhaald op eigen volk, tot schade van de eigen landsbelangen. DUITSCHE LUCHTAANVALLEN. BOMMEN OP VLIEGVELDEN. Uit Berlijn meldt het D.N.B.Donder dag in den loop van den dag zijn twee vliegvelden in het Oostelijk gedeelte van Midden-Engeland door Duitsche gevechts vliegtuigen aangevallen, waarbij op ondub belzinnige wijze kon worden waargenomen, dat bommen op twee groote hangars te recht kwamen en. een andere hangar door twee voltreffers, die tijdens een duikvlucht vanuit zeer geringe hoogte werden ge plaatst, getroffen werd. De cokesafdeeling van een gasfabriek werd bij een handig uitgevoerde scheervlucht door verscheidene bommen getroffen. In verschillende plaats jes werden watertorens met de boord- wapens zoo doeltreffend aangevallen, dat door de bemanningen der vliegtuigen kon worden waargenomen, hoe het water weg stroomde. AANVALLEN OP SCHEPEN. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren 23.500 b.r.t. tot zinken gebracht of beschadigd, zoo verneemt het D.N.B. Hierbij was een koopvaardijschip van on geveer 10.000 b.r.t. dat door voltreffers zoo zwaar werd beschadigd, dat aangeno men kan worden, dat het verloren is ge gaan. Een ander koopvaardijschip van 4000 b.r.t. is in de Firth of Forth door bom- treffers eveneens zeer zwaar beschadigd, zoodat het slagzij maakte. Een schip van 4500 b.r.t. geraakte bij Great Yarmouth door voltreffers midscheeps in brand. Een schip van 2000, ton kreeg bomtreffers op het achterste gedeelte, waardoor zware branden ontstonden. Een schip van 3000 ton werd in duikvlucht in de omgeving van Harwich aan de Engelsche Zuidkust op een dusdanige wijze mqt succes gebom bardeerd, dat het met slagzij bleef liggen. AMERIKAANSCH VERKEERS VLIEGTUIG VERONGELUKT. Zeven dooden. Een verkeersvliegtuig van de „Eastern Air Line", dat sedert verscheidene da gen werd vermist, is gisterochtend geheel vernield in de omgeving van het vlieg veld van Atlanta (Georgia) gevonden. Deze vliegtuigramp heeft, naar de .As sociated Press" meldt, in totaal aan ze ven 'menschen het leven gekost. Onder de slachtoffers bevindt zich ook de demo cratische afgevaardigde van het congres William Byron. Ook de uit drie personen bestaande bemanning is omgekomen. Onder de gewonden bevindt zich de be kende Amerikaansche vlieger uit den we reldoorlog Rickenbacker. FRANSCHE SCHEPEN AANGEHOUDEN. Naar het Framsche ministerie van ma rine mededeelt is ook het Fransche vracht schip „Fort Richepansé", dat met een la ding benanen op weg was nï.j,r Casablanca, voor de. Afrikaansche kust door Engelsche zeestrijdkrachten aangehouden. Er zijn stakingen uitgebroken. In dit verband is het goed er aan te herinneren, dat bij bekendmaking van 15 Mei j.l. sta kingen en dergelijke door de bezettende overheid werden verboden. Deze verorde ning is niet ingetrokken en zij die haar overtreden stellen zich bloot aan repre-, sailles, waarop eveneens in de proclamatie van generaal Fr. Christiansen de aandacht werd gevestigd. Wij Nederlanders ook wij Zeeuwen moeten ons onze waardigheid en onze roemrijke traditie bewust worden. Daarin is geen plaats voor terreurdaden en zeker kan zich daarin de eenheid van ons volk niet openbaren. Wij zyn evenmin een volk van straatpolitici. Wie de politiek voor al in een nerveuzen tijd als deze op de straat brengt, handelt in lijnrechten strijd met het welbegrepen volks- en lands belang. Een volle, dat leeft, bouwt aan zyn toe komst. Dat dit volk niet aan het einde is van zijn bestaan, dat het kerngezond is, dat het leeft, dat bewijst het inspireerende voorbeeld van de besten onder ons. Daarom kan er ook niet gewanhoopt worden aan zijn toekomst. Die toekomst mag het in eigen hand houden, wanneer onze volks eenheid zich krachig manifesteert en het bewijs levert, dat zij die toekomst ook in eigen hand kan houden. Het Amsterdamsche voorbeeld kan, on geacht de aanleiding er toe, niet bijdragen, deze overtuiging te verstevigen. Dat is de droeve conclusie, waartoe de jongste in cidenten aanleiding geven. De Duitsche autoriteiten hebben een correctie noodjg geoordeeld en het is goed, dat de verant woordelijken, tot de orde worden geroepen. Dat generaal Christiansen in zijn pro clamatie tevens de mogelijkheid van po litieke excessen heeft ondervangen, ge tuigt van diep inzicht in het karakter der moeilijkheden bij de bezettings-autoriteiten en mag e n tot voldoening stemmenden maatregel worden geheeten. Het parool van dezen tijd is, in welke positie en onder welke omstandigheden ook Hoofden koel En de harten en handen bereid, om onze vaderlandsche taak te volbrengen. BEKENDMAKING. Van den höheren S.S.- und Pollzelführer. Het A.N.P. meldt uit Amsterdam: De höhere S.S.- und P^'zeifiihrer maakt in overeenstemming met den bevelhebber in den Luftgau Holland bekend; Ten eerste het is verboden aan werkne mers, die op 35 of 26 Februari 1941 hebben gestaakt, over .de dagen waarop werd ge staakt, loon uit te betalen. Ten tweedeWerkgevers, die dit bevel overtreden, zullen bestraft worden. Ten derdeHet is geoorloofd arbeiders, die op 25 of 26 Februari 1941 hebben ge staakt, te ontslaan. WINTERHULP NEDERLAND. Gunstige inzamelingen In Februari. De voorloopige uitkomst van de straat- en huiscollecten in de maand Februari wijst een totaal-opbrengst aan van 592.979,96. Dit beteekent een aanmerkelijke ver betering ten opzichte van de collecte in Januari, en zelfs ten aanzien van de De- cember-collecte. In December 1940 bracht de huis- en straatcollecte 481.952,4(T5p. Men mag dus wel aannemen, dat het sociale doel van Winterhulp Nederland steeds in breedere kringen van het Ne- derlandsche volk ingang begint te vinden. Vermelding verdient nog, dat de naast genoemde collecte ontvangen regelmatige giften voor Winterhulp Nederland niet in bovengemelde bedragen z\jn inbegrepen. Kwaliteltselschen bij peulvruchten. De kwaliteitscommissie der peulvruch ten-studie-combinatie heeft in een daar toe gehouden vergadering de mogelijkheden besproken om de kwaliteit van peulvruch ten meer in overeenstemming te brengen met de eischen, die door de verbruikers hieraan worden gesteld. Ten einde deze eischen nauwkeurig te leeren kennen, zul len enquettes onder de verschillende be langhebbenden worden gehouden (handel, splitterijen, concervenfabrieken, vriesinrich- tingen, consumenten). Het ligt in de bedoeling deze eischen aan de kweekers van peulvruchten tèr ken nis te brengen, zoodat bij het zoeken naar rassen meer met de kwaliteitseischen wordt rekening gehouden dan dit tot nu toe het geval was. Het kwaliteitsonderzoek zal plaats vinden aan het centraal insti tuut voor landbouwkundig onderzoek te Wageningen, waar reeds een aanvang is gemaakt met hét uitwerken van verschil lende onderzoekingsmethoden. Hier wordt ook voor kweekers de mogelijkheid open gesteld om nieuwe rassen op kwaliteiten te laten onderzoeken. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot den secretaris van de peul vruchten-studie-combinatie, p.a. Instituut voor Plantenveredeling, Wageningen. AMERIKAANSCHE BOMMENWERPER BRANDEND NEERGESTORT. ZEVEN INZITTENDEN VERMIST. Uit Panama wordt gemeld, dat in de Golf van Panama een bommenwerper der Amerikaansche luchtmacht brandend is neergestort. De zeven inzittenden worden vermist. Noorsche scheepsverliezen. Het maritime register deelt mede, dat in dén laatsten tijd weer vier in Engel- scljen dienst varende Noorsche vrachtsche pen op den Atlantïschen Oceaan tot zinken zijn gebracht, en wel de 4332 ton metende „Eli", die vroeger tusschen Baltimore en Philadelphia voer, de „Bruse" (2205 ton), de „Hild" (1356 ton), en de „Odda" (835 ton). ENGELSCH SCHIP VERMIST. Uit Berlijn meldt het D.N.B.Het groo te in de wateren van Oost-Azië varende Engelsche stoomschip „Siamese Prince", dat behoort aan de Furness Prince Lyn, is eenige dagen over tijd. S.O.S. seinen van het schip, die door Amerikaansche zenders op 22 Februari zijn opgevangen, laten geen twijfel over, dat het schip gezonken is. De schaarschte in Ierland. Uit Dublin meldt het D.N.B.Met het oog op de schaarschte aan grondstoffen en andere producten, die een gevolg van den oorlog is, wordt te Dublin een bureau op gericht, dat tot taak heeft vervangings middelen voor ontbrekende goederen te zoeken. Ook in Tokio hebben regelmatig oefeningen van de luchtbeschermingsdiensten plaats. De manschappen zijn mei de meest moderne apparaten uitgerust (Foto Weltbild) De nieuwe bonnen. Dé secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visschery maakt het volgende bekend. BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Maandag 3 Maart tot en met Zondag 9 Maart a.s. geeft de met „06" genummerde bon van de laatst uitgereikte boter- °n vetkaart recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De met „06" genummerde bonnen, die op 9 Maart nog niet gebruikt zijn, blyven voorts nog geldig tot en met Zondag 16 Maart a.s. EIEREN. Gedurende het tijvak van Maandag 3 Maart tot en met Zondag 9 Maart a.s. geeft de met „81' genummerde bon van de nieuw uitgereikte „bonkaart algemeen" recht op het koopen van één ei. De bon nen, welke op 9 Maart nog niet gebruikt zijn, blyven geldig tot en met Zondag 16 Maart a.s., met dien verstande, dat zrj ge durende de week van' 10 Maart tot en met 16 Maart niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maandag 3 Maart tot en met Zondag 9 Maart a.s. geeft elk der met "06" genummerde bonnen van de nieuw uitgereikte broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „06" genum merde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakker ij producten telkens ten minste het daarachter geplaatste aan tal grammen: beschuit 75 gram; biscuits en wafelen 90 gram; speculaas 140 gram; andere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (bijv. amandelbroodjes) 400 gram; gevuld groot korstgebak (bijv. boterletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 9 Maart nog niet gebruikte bon nen blyven voorts nog geldig gedurende de week van 10 Maart tot en met 16 Maart a.s., met dien verstande, dat zjj gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. ZEEP. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart maakt het volgende bekend. Toilet- en huishoudzeep. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Maart tot en met Zondag 30 Maart a,s. geeft de met „16" genummerde bon van de nieuw uitgereikte „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 150 gram toilet zeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van vóór 1 Janu ari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van nè. 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Volledigheidshalve wordt er op ge wezen, dat waschpoeder nielf gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar ge steld ten behoeve van wasschertfen. Voorts blijft de bepaling van kracht, dat de oude voorraden zeepvlokken, zelfwer kende waschmiddelen en vloeibare zeep, welke zeepsoorten thans niet meer worden aangemaakt, nog mogen worden uitver kocht, met dien verstande, dat elke bon recht geeft op het koopen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Zeep voor wasscheryen. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscheryen blijft onverminderd van kracht. De wasscheryen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ont vangst te nemen. Zooals reeds voorgeschre ven is, dienen de wasscheryen eerste een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van, 20 k.g. waschgoed, hetzij ineens, hetzg by gedeelten in behandeling te nemen. De wasch van kantoren, hotels, café'S enz., voor zoover het handdoeken, poets en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d, betreft, kan ter behandeling worden ge geven, zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. BRANDSTOFFEN. De secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedu rende het tijdvak van Zaterdag 1 Maart a.s. tot en met Maandag 31 Maart a.s. de bonnen no. „15", „16" en „17" van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen haarden, ka chels" en de bonnen no. "35", „36", „37", „38", „39', „40" en „41" van de „bonkaart distributie vaste brandstof fen centrale verwarming",, alsmede de met „brandstoffen, één eenheid vijfde periode" en de met „cokes, één eenheid vijfde periode" gemerkte bon nen elk recht zullen geven op het koopen van een eenheid vaste brand stoffen. De bonnen no. „14" van de „bonkaart distributie vaste brandstof fen haarden, kachels" en no. „33" „34" van de bonkaart distributie vaste brandstoffen centrale verwarming" zijn komen te vervallen en kunnen worden vernietigd. De verbruikers in de groepen b, e en d met een verbruik van meer dan 25 een heden per periode, dienen zich in de maand Maart tot de distributiediensten op door deze diensten te bepalen tijdstippen te wenden, ten einde de toewijzingen in ont vangst te nemen. De geldigheidsduur van de bommen no. „11", „12" en „13" van de bonkaart dis tributie vaste brandstoffen haarden, kachels" en de bonnen no. „25" tenm. no. „32" van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen centrale verwarming", als mede de met „brandstoffen, één eenheid, vierde periode" en de met „cokes, één eenheid, vierde periode" gemerkte bonnen wordt verlengd tot en met Vrijdag 14 Maart 1941. Met nadruk wordt er echter de aan dacht op gevestigd, dat tegen inlevering van de bonnen, welker geldigheidsduur tot 14 Maart is verlengd, gedurende het tijd vak van Zaterdag 1 Maart 1941 tot en met Vrijdag 14 Maart 1941 geen turf mag worden verkocht of afgeleverd. De geldigheidsduur van de toewyzingen, welke geldig waren verklaard tot 14 Maart of een vroegeren, mits na 13 Februari ge legen datum wordt eveneens verlengd tot en met Vrijdag 14 Maart a.s. Gedurende het tijdvak van 1 Maart tot en met 14 Maart a.s. zullen deze toewijzingen even min recht geven op het koopen van turf. Voorts wordt bekend gemaakt, dat ge urende het tijdvak van Zaterdag 1 Maart 1941 tot en met Maandag 31 Maart 1941 de met de woorden „generator-anthraciet tweede periode" gemerkte bonnen elk recht zullen geven op het koopen van 1 h.L (maximum 75 k.g.) anthracietnootjes V. De met de woorden „generator-turf tweede periode" gemerkte bonnen zullen gedurende bovengenoemd tijdvak recht ge ven op het koopen van 50 stuks bagger- turf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1