ÖÏT DE PROVINCIE Verduisteren: X Mosselfestijn te Bergen op Zoom. middelburg goes oostburg breskens van hedenavond 19.15 uur tot morgenochtend 8.30 uur maan komt morgen te 9.17 op en gaat te 22.02 onder. Walcheren TEGENSLAG IN LAND- EN TUINBOUW Door de langdurige en strenge vorst Js in dezen winter weinig werk op het land en in de tuinen verricht kunnen wor den. In tegenstelling met andere deelen van Zeeland, wordt op Walcheren bij open winters veel land, dat op akkers ligt, ge spit. Dit Is dezen winter niet mogelijk ge weest Men hoopte in Februari dan toch volop In de moestuinen met het spitwerk te kunnen beginnen. Doordat door den langzamen dool het lang duurde, eer de bevroren grond ont dooid was en er in den laatsten tyd veel regenachtige dagen waren, hebben veel tuinders nog geen spade in den grond kunnen steken. Als het weer niet spoedig verbetert, zal men van den kouden grond op geen vroege groenten moeten rekenen. DE RAAD VAN NIEUW EN ST. JOOSLANR VERGADERDE. Electrificatie van het Oudedorp, De burgemeester tot plaatsvervangend secre taris benoemd. Er wordt een ambts woning v oor den burgemeester gebouwd. Dinsdag vergaderde de Raad dezer gemeente, onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. S. K. J. Graal van Randwgck. Deze wenschte deh raad bg deze eerste vergadering in het nieuwe jaar het beste toe en hoopte dat de gemeente met Gods hulp de nog komende moeilijkheden te boven zal komen. Wethouder Verlare dankte den voorzitter en hoopte dat het jaar 1941 den vrede zal mogen brengen en dat de bur gemeester met zgn gezin dit jaar metter daad inwoner der gemeente mag worden. Ter vervulling van de opengevallen plaats in de commissie tot wering van schoolverzuim, ontstaan door het vertrek van den heer L. Sluimer, legden B. en W. de volgende aanbeveling over: 1. E. Na holt, hoofd der bijzondere school en 2. mej. G. Wentink, onderwijzeres der bjjz. school. De heer Njjholt werd benoemd met 6 stemmen, 1 stem was van onwaarde. Vaste benoeming gemeente- toerkman. B. en W. stelden voor den t# del ij ken ge meente-werkman P. Mesu met ingang van 1 Maart a.s. vast te benoemen en de jaar wedde voorloopig te laten op 800, in af wachting van een eventueele herziening der jaarwedden. De heer Mesu werd met algemeene stemmen benoemd. De heer Eikenhout stelden daarna voor de jaarwedde te bepalen op 900 in mi nimum en een vrijen Zaterdagmiddag te verleenen. Het voorstel inzake den vrijen Zaterdagmiddag wordt niet ondersteund. Het voorstel om de jaarwedde op 900 te bepalen wordt verworpen met de stemmen van den voorsteller en de heer van Eenen- naam vóór en de stemmen van de heeren Verlare, Polderdijk, Klomp, De Goffau en Van S trien tegen. In verband met in een vorige vergade ring door den raad geuite wenschen, stel den B. en W. voor het ambtenarenregle ment in dien zin te wijzigen, dat aan amb tenaren die den 65-jarigen leeftijd bereiken op dien grond eervol ontslag zal worden verleend, met ingang van den eersten der maand, volgende op die, waarin dezen leef tijd wordt bereikt. Tevens stelden zg voor een uitzondering te maken voor de thans reeds dien leeftijd hebbende ambtenaren, t.w. -een onbezoldigd ambtenaar van den burgelgken stand en den gemeentebode. Het voorstel van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. B\j de ingekomen stukken was o.m. een mededeeling van Ged. Staten dat het pre sentiegeld der raadsleden met ingang van 1 Januari 1941 is vastgesteld op 1.50 per bijgewoonde vergadering. Op een verzoek van het bestuur der Ver. voor Chr. L o. om voorschot op de exploitatievergoeding werd gunstig beschikt. Een schrijven van den heer J. de Vries met verzoek de tuin van de voormalige dokterswoning aan hem te verhuren c.q. te verkoopen, werd in han den van B. en W. gesteld om prae-advies. Goedgekeurd werd de door B. en W. voorgestelde indeeling der nieuwe begraaf plaats. In verband hiermede lew am en de tlians geldende begrafenisrechten aan de orde. Wethouder VERLARE merkte op dat een begrafenis toch reeds een zeer droevig felt is. Spr. is er daarom niet voor de be grafenisrechten op te voeren. De raad stemde daarmee ln, zoodat die tarieven on gewijzigd bljjven. Besloten werd den werkloozen een extra winteruitkeering te verstrekken overeen komstig de departementale, circulaire Electrif icatie van het Oudedorp. De VOOR3. las een brief voor van de P.Z.E.M., waaruit bljjjkt dat het Oudedorp van electrisch licht voorzien kan worden, als de gemeente gedurende 15 jaren een bedrag van 20 als bijdrage hierin be taalt Be3lotc werd hierop in te gaan en evens te spreken over cic plaatsing van en electrirche i straatlantaarn in dit deel er gemc nte. De VOORZ. deelde mede, dat revisie van e nieuwe brandspuit rond 125 zal kos- a. De L.ar KIEVIET te Middelburg is .reid de oude spuit als betaling hiervoor ontvangst te nemen. B. en W. stelden or hierop iri te gaan, waartoe de raad :loot De heer VAN EENENNAAM dankt het college van B. en W. voor het gevoerde beleid inzake de nieuwe brandspuit Be sloten werd dat ook de technische com missie van den Zeeuwschen Prov. Brand- weerbond dank gebracht zal worden voer" haar uitgt bracht adviezen, waarvoor ge heel kosteloos verre reizen werden ge maakt Plaatsvervangend secretaris be noemd. Tot plaatsvervangend gemeente-secreta ris werd benoemd de heer mr. F. S. K. J. graaf van Randwgck, burgemeester, met 5 stemmen, stemmen zyn van onwaarde. De burgemeester nam deze benoeming aan en legde in handen van wethouder Ver lare de vereischte eeden af. De raad machtigde B. en W. tot aanbe steding van het vervoer van diverse mate rialen voor de gemeente voor het jaar 1941. Op verzoek van den heer van Eenen- naam zal overwogen worden in de voor waarden de bepaling op te nemen dat de gemeente-werkman by het laden en lossen de behulpzame hand biedt. Ambtswoning voor den burgemeester. In bespreking kwam den bouw van een ambtswoning voor den burgemeester. De voorzitter las een naar aanleiding daar van ontvangen schrijven van Ged. Staten voor en droeg daarna het voorzitterschap der vergadering over aan wethouder Ver lare, waarna hy de vergadering verliet Nadat over dit punt in besloten vergade ring was beraadslaagd werd by herope ning der openbare vergadering besloten, ge' oord de toelichtingen in besloten ver gadering, een ambtswoning voor den bur gemeester te. bouwen en den gemeente- bouwkundige opdracht te verstrekken tot het maken van bestelt en teekening. Wet houder Polderdijk en, de heer De Goffau stemden tegen. By de rondvraag informeerde den heer Van Eenennaam of het personeel van den luchtbescherming tegen ziekte verzekerd ia, waarop de voorzitter antwoordde dat deze zaak binnenkort V" -r het geheele land geregeld zal worden. Daarna sloot de voorzitter de ver gadering. Kiezerslijst. VROUWENPOLDER. De door B. en W. dezer gemeente vastgestelde klezersiyst n1941-'42 bevat de namen van 635 kiezers. Zuid-Beveland Vergadering Ziekenfonds. KAPELLE. In algemeene ledenverga dering kwam het Ziekenfonds bijeen. De voorzitter, de heer M. Bayens, her dacht in zyn openingswoord het overleden lid, den heer H. Toolens, als een trouw bestuurslid. De penningmeester deed rekening en verantwoording, 44 was meer uitgegeven dan ontvangen. Aan 40 personen was hulp verleend, waarvan drie waren uitgekeerd by overladen. Aan de ver. Wijkverpleging zal een be drage worden geschonden van 10. Het j8.arversla.g van den penningmeester getuigde van den goeden gang van zaken- Het ledental verminderde met 4. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren L. Oele en W. Oele. Besloten werd om in de eerstkomende vergadering een nadere regeling te be spreken over contributie-betaling Jaarvergadering Werklieden vereen! ging. KAPELLE. De Werklied en vereenlging te Kapelie hield haar jaarvergadering in het lokaal Obadja onder voorzitterschap van den heer J. Sinke. In zyn openingswoord herdacht de voor zitter h°t pas overleden bestuurslid, den heer H. Toolens, die vanaf de oprichting 38 jaar bestuurslid is geweest, waarvan 15 jaar als secretaris. De overledene heeft veel voor de vereenl ging gedaan. In dankbare nagedachtenis zal hy in de vereenigings-geschiedenis voortleven. De penningmeester, de heer D. Landman, deed rekening en verantwoording; het kas saldo bedraagt 90. Besloten werd de jaariyksche bgdrage voor wykverpleging vast te stellen op 10. In de vacature's ontstaan door het over- ïyden van twee bestuursleden 'verden ge kozen de heeren L. Oele en W. Oele. De afgevaardigde voor de vereeniging wykverpleging bracht verslag uit, ge roemd werd de goede werking dezer ver eeniging, welke alle steun ten volle ver dient. VERGADERING COöP. KOLENVEREENIGING. KRUININGEN. Woensdagavond verga derde de Coöperatieve Kolenvereeniging „Uit Voorzorg" G.A. in Hotel „De Koren beurs" onder voorzitterschap van den heer C. Wondergem. Met het bestuur mee waren er 31 leden aanwezig. Uit het jaarverslag van den se cretaris bleek, dat het ledental ongeveer stationair bleef ondanks de moeiiyke ty- den. De levering van de benoodigde brand stof verliep niet vlot» De aftredende bestuursleden S. Krom- been en Jer. Waveryn, werden met over- groote meeriierheid herkozen, evenals het aftredende lid van de Commissie van Toe zicht, de heer J. A. Poleij. In de plaats van de vacature D. 'Waverijn Iz. die als be stuurslid had bedankt, werd gekozen de heer Jan Blok Wz. De gunning voor het lossen en het ver voer werd nog door het bestuur aange houden. Ingeschreven was door Jac. Bou- tense voor lossen en door Jan Cok en Joost Waverijn voor vervoer. VERGADERING VAN HET GROENE KRUIS. De wykverpleging bestaat 10 Jaar. RILLAND BATH. De afdeeling Rilland Bath van het Groene Kruis hield Dinsdag avond LI. haar ledenvergadering onder lei ding van den voorzitter, dokter K. A. Nannlnga. Volgens verslag van den secre taris steeg het aantal leden in 1940 van 540 tot 545; nog een 20-tal hoofden van ge zinnen is geen lid der afdeeling. Volgens verslag van. de commissie der wijkverple ging en tuberculosebestrijding werd door de wykverpleegster-huisbezoekster ln 1940 2546 malen hulp verleend 720 bezoeken werden afgelegd. Voor zuigelingenzorg werden bovendien 165 bezoeken afgelegd en in 25 zittingen 220 consulten gegeven, 22 kinderen werden ingeschreven bovendien werden 4 transporten geleid. In October en November werd door Zr. Switters voor Middelburg een moedercur sus van 9 lessen gegeven, waaraan 25 dames hebben deelgenomen. Het wtjkgebouw dat by den aanvang van 1940 by de militairen in gebruik was als noodhospitaal, is sedert Juli weer in eigen gebruik. In haar verslag beschryft de wijkver pleegster de evacuatie en de terugkomst der bevolking, waarby zy met dank gewag maakt van de hulp haar verleend by het vervoeren van zieken en gebrekkigen. De ontvangst in de gemeente waarheen werd geëvacueerd Axel was zeer vriende- ïyk het werd den patiënten zoo gemak kelijk en aangenaam mogelgk gemaakt en deze hebben dan ook geen nadeelen van de reis en het verbiyf ondervonden. Daar de wykverpleging thans 10 jaren bestaat, werd een overzicht gegeven van de hulpverleeningen en bezoeken der wgk- verpleegster. Deze bedragenhulpverlee ningen 27.344 en 56 malen laatste hulp 4673 bezoeken. Voor zuigelingenzorg wer den ln 170 zittingen 1591 consulten gege ven en 1616 bezoeken afgelegd. 1616 bezoeken afgelegd. De rekening over 1940 werd goedge keurd. De ontvangsten hebben bedragen 2496.67, de uitgaven 232358, batig saldo 173.69; totaal bezit op 31 Dec. 1941 1297.76. De rekening van de wykverpleging voor 1940 wyst aan ontvangsten 1784, uit gaven f 2015, nadeelig saldo 231die van de tuberculosebestrijdingontvangsten 616, uitgaven 847, nadeelig saldo 231. De begrooting voor de wykverpleging voor 1941 geeft in ontvangsten aan: 2110, uitgaven 2333, nadeelig saldo 223 die voor de T.B.C.-bestrgding in ontvangsten 775, in uitgaven 998, nadeelig saldo 223. Aan wijkverpleegster, bode en anderen die aan de afdeeling him krachten hebbeh gegeven, werd door den voorzitter dank gebracht De voorzitter gaf verder inlichtingen op de vraag van een der leden omtrent de vaccinatie nog steeds wordt 2 maal 's jaars gelegenheid tot kostelooze vaccinatie voor kinderpokken gegeven. Gezien de om standigheden, verkeer enz. werd door den voorzitter sterk aangeraden de kinderen jong te laten vaccineeren. Het is thans nog niet verplichtend gesteld, doch sterk aan te bevelen. EEN ONGEVAL BIJ HET BOOMEN ROOIEN. WOLPHAARTSDIJK. Dinsdag had de werkman A Zuidrjk by het rooien van boomen het ongeluk een vallenden boom op een zyner beenen te krijgen. Na door den plaatseiyken geneesheer te zyn ver- bónden. werd hy voor nader onderzoek naar een der ziekenhuizen te Goes over gebracht. KIEZERSLIJST. BAARLAND. De voor deze gemeente vastgestelde klezersiyst bevat de namen van 452 kiezers; Noord-Beveland DE LOONEN IN DEN LANDBOUW. KATS. Mede in verband met een advies, dat het Centraal Secretariaat voor Land en Tuinbouw aan de werkgeversorganisa ties in het landbouwbedrijf en aan de land- arbeidersbonden heeft gegeven, hebben de arbeidersorganisaties aan de commissie uit de werkgevers in het landbouwbedrijf op Noord-Beveland voorgesteld behalve de loonen van de losse arbeiders ook in 1941- 1942 die te regelen van de vaste knechts en van de jeugdige arbeidskrachten (jon- 'gens en meisjes). Zeeuwsch-Vlaanderen VERBETERING DER DORPSSTRAAT. BRES KENS. Sedert een paar weken wordt met bekwamen spoed gewerkt aan den aanleg van een trottoir in de dorps straat. Tot nog toe waren slechts enkele gedeelten aangelegd. Binnen korten tyd zal de heele straat dus een mooi, breed voetpad hebben. Alle hinderiyke hekjes en stoepen zyn opgeruimd, wat vooral op donkere avonden heel wat onaange name botsingen of struikelpartyen zal voor komen. Drukte aan de haven. BRESEKNS. Aan de haven heerscht den laatsten tyd heel wat drukte. De ver scheping van aardappelen, die reeds maan den aan den gang is, gaat nog steeds door. Heel wat aardappelen voor de consumptie en voor veevoer worden uit ons YVesteiyk deel weggevoerd. Daarby komt op het oogenblik de groote aanvoer van stroo. Voortdurend rijden wa gens af en aan; ook de tram neemt heel wat van het vervoer voor haar rekening. In de haven liggen tal van schepen klaar om alles naar him plaatsen van bestem ming te brengen. Heel wat menschen vin den nu gelegenheid om wat te verdienen. Onze visschery. BRESKENS. De vangsten van de gar- nalenvisschers zijn nog heel gering, maar daar staat tegenover, dat de prijzen onge kend hoog oploopen. De prijzen komen meestal tot boven één gulden per kilo. De kosten zyn echter eveneens hoog, zoodat vele visschers niet aan een weekgeld ko men. GEMEENTERAAD VAN AXEL. AXEL. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Blok, die een korte toe spraak tot den Raad hield, waarin hy het beste hoopte voor het nieuwe jaar. Besloten werd aan alle ambtenaren en het tydelyk personeel ln dienst der ge meente een tydeiyke duurtetoeslag te ver leenen van 10 voor de eerste 2000, met dien verstande, dat èn salaris èn toeslag dit bedrag niet te boven gaan. De kindertoeslag van het derde kind der gemeente-ambtenaren af werd verhoogd van 60 tot 75 per jaar en per kind. Beide besluiten zijn met terugwerkende kracht 1 Januari 1941. Besloten werd ook tot den bouw van een lokaal voor lichamelijke oefeningen en het aanschaffen van de benoodigde ma terialen hiervoor. Een en ander wordt be groot op 19.500. Ook werd besloten tot den bouw van 2 'woningen aan de bestaande marechaussee kazerne, wegens uitbreiding van het per soneel. De kosten hiervan worden geraamd op 10.000. Een openbaring voor de gasten. Door het hoofdbestuur van den „Bond van Mosselkweekers in Zeeland" werd gis teren aan een aantal genoodigden een mos- selmaaltyd aangeboden in hotel „De Gou den Leeuw" te Bergen op Zoom. Onder de aanwezigen merkten we op, mr. P. Dleleman, w.n. commissaris van Zeeland; dr. L. C. Kersbergen, voorzitter van den gezondheidsraad, te 's-Graven- hage; mr. H. v. d. Beke Callenfels, voorz. van het bestuur der visscheryen op de Zeeuwsche stroomen; dr. H. F. Minkema, voor den voorlichtingsraad van den Voe- dingsdienst; dr. Rykels, vertegenwoordiger van den inspecteur voor de volksgezond heid; dr. A Gryns, directeur vam het labo ratorium der Visscheryen; mr. dr. P. A F. Blom, Burgemeester van Bergen op Zoom; L. Buurman, wethouder van sociale zaken van 's-Gravenhage; F. A van der Loo, te 's-Gravenhage; vertegenwoordigers van enkele scholen, bedrijven en da „groote" pers. De gasten werden ontvangen door den tweeden voorzitter van den Bond van Mos- 'selkweekers in Zeeland, den heer S. Hage, oud-burgemeester van Bruinisse, die mede deelde dat de voorzitter, mr. A J. van der Hoeven, burgemeester van Tholen, wegens ziekte helaas verhinderd was by dezen maaltyd aanwezig tc zijn. Spr. wees er voorts op, dat de bond zoo gelukkig was voor dezen maaltijd te kunnen be schikken over den heer Van der Loo, een specialiteit op het gebied der mosselen, die over honderden recepten beschikt voor de bereiding, en van wiens hand ook een receptenboek je het licht zag. Cultuur en organisatie* By de opening der tafel uitte de heer Hage een speciaal woord van welkom tot mr. P. Dieleman, w.n. commissaris van Zeeland, die steeds een bijzondere belang stelling voor de mosselcultuur toonde, en lid was van de commissie van advies, die een grooten s.eiui verleende toen deze cul tuur een laagtepunt bereikte. Dit was niet te wijten aan het feit dat er geen afzet meer was, maar aan de ongebreidelde con currentie van schippers en visschers, waar door deze cultuur tenslotte geen bestaans mogelijkheid meer opleverde. De regeering nam toen maatregelen om deze menschen tegen zichzelf te beschermen, en zoo werd de mossel het eerste artikel, waarbg de o verhei-^ prysregelead optrad. Hiertoe werd oa. te Berger- op Zoom het verkoopkantoor opgericht, dat ook de geheele uitvoer regelt Toen kon een prijs bepaald worden die den visschers in elk geval een beschei den bestaan waarborgt en daarby is den laatsten tyd een groote verhooging van den afzet te constateeren. Spr. dankte al len die hiertoe medewerkten en in het by- zonder ook de pers. Er is n.1. gebleken, aldus spr., dat de mossel niet tot de vulgaire schelpdieren behoort, maar dat er heel wat in zit dat zy rijk is aan waardevolle vitaminen en zoo bereid kan worden, dat ze ook als delicatesse op de tafels van de hoogste in den lande een plaats verdient Verloren mosselzaad. Spr. drukte er dan zyn groot« spijt over uit dat er in Nederland tienduizenden ton nen van het kostelgke mosselzaad verloren gaan. Want de Zeeuwen mogen van de landhoofden geen zaad halen, omdat de Waterstaat daarvan schade vreest aan de zeewering. In België mag dit echter wel en nooit bleek daar, dat ergens werkelgk schade werd berokkend. Voorts worden duizenden tonnen verorberd door de een den en de derde moeiiykheid vormt de eco nomische commissie te Groningen. Want de Zeeuwsche visschers moeten nu hun mosselzaad halen van de wadden en dit wordt beperkt omdat men aanneemt, dat het mosselzaad, zoo men het niet weg haalt, de aanslibbing in de hand werkt Doch de ondervinding heeft juist geleerd, aldus spr. dat die aanslibbing sneller plaats vindt als het mosselzaad regelmatig 'wordt weggehaald. Spr. betuigde tenslotte zgn hulde aan den heer v. d. Loo, die zoo hard en geheel belangeloos werkt aan en groote toekomst voor de mosseL De mossel als délicatesse. Nadat de gasten tot den mosselmaaltjjd ingeleid waren met een glas sharry, waar bg bgzonder smakelijke mosselballetjes, en toast met een niet minder lekker mossel- smeersel, geserveerd werd, vermeldde het menu. verder als voorgerechten: mosselen a l'Escargot, mosselen in mayonaise saus, mosselen in aspic, mosselen in gelei en mosselen in 't zuur. Daarna werd een Zeeuwsche groentensoep opgediend, waar van de Zeeuwsche mossel eveneens een hoofdbestanddeel uitmaakte. Ditzelfde was het geval met „schelpjes Iersekoise" en de „panvis Tholenaise". Daarna werd de Een verzoek van de Spoorweg-Mij. Me- chelen om een bydrage van 2500 voor instandhouding van haar spoorwegnet, werd aangehouden tot een volgende ver gadering. TERNEUZEN.Het te Rotterdam thuls- behoorende Nederlandsehe s.s. St. Philips- land, dat ln de eerste oorlogsdagen alhier op het Kanaal tot zinken werd gebracht, is na gelicht te zgn, vertrokken. Het schip ls eigendom van de Scheepvaart én Steen- kolcrunaatscbappy. Tholen Collectieve arbeidsovereenkomst voor den landbonvr. 3T. MAARTENSDIJK. Over de afslui ting van een collectieve arbeidsovereen komst voor het landbouwbedrijf op het eiland Tholen heeft een bespreking plaats gevonden tusschen het bestuur van de werkgeversorganisatie in het landbouwbe drijf op het eiland Tholen en de vertegen woordigers van de drie .'andarbeidersbon den. Van arbeiderszgde werd een con cept collectief contract ingediend en uit voerig toegelicht. Het werkgeversbestuur deelde mede noch ten opzichte van het loonvraagstuk noch ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden toezeggingen te kun nen doen. Het moest een en ander nog in eigen kring en met de leden bespreken. Afgesproken werd om half Maart de on der handelingen voort te zetten D0 parawi Zmncb. CooMnt tdn gevwtlid VL1SSINGEN BwlacöeM) Adm.i WabrtraatSS—«0 Telefoon 1* Ulneo). Londensche Ka»! Ï9 BedorUe l Tel W# Administratie l Tel ISO Redactie en Adm. t Tnrfkade 15 Telefoon 2863 Bedacöe en Adm. B reedes traat 48 Telefoon 102 - souburg EnnsalstTast 45, Telefoon 95 Dorpeetnurt «5, Telefoon tt maaltyd besloten met aardappelen, groen ten, vleesch en de gewone nagerechten. Uit den aard der zaak gold hierby in de eerste plaats de mossel te beoordeelen en daarby constateerde men, dat men tel kens inderdaad een mosselgerecht at, doch zoodanig toebereid, dat elk gerecht daar naast zgn eigen bgzondere smaak had en voor den grootsten fgnproever een ware delicatesse was. Allen vol lof Burgemeester Blom vertelde in een gees tige speech, dat hy elgeniyk fatsoenshalve naar dezen maaltyd gekomen was, omdat hy geen mosselen lustte. Met angst en vreeze had hg zeer voorzientig van het eerste mosselgerecht geproefd, daar na was hy, naar zgn smaak, cyfers toe gaan kennen en hy was zelfs gekomen tot 12 en 14. Ik keer terug als bekeerd man, aldus spr., dia een groote ondervinding heeft opgedaan en thans overtuigd ls, dat de mossel in elk gezin op tafel behoort te komen. Wethouder Buurman van 's-Gravenhage, zelde in een restaurant in Den Haag al eens mosselen geprobeerd te hebben, maar na drie stuks geproefd te heb ben had hy de rest van zich afge schoven. Wat hy hier echter aai) mosselen gegeten heeft was buitenga- woon. En nu Is de heer Vam der Loo oo>- getwijfeld cp dit gebied een kunstenaar. Spr. gelooft nu ook, dat van de mosselen voor de massa gerechten samen te stellen zyn die graag genuttigd zullen worden. Den Haag zal dan ook beginnen met deze voor de werkloozen te bereiden en, in de centra le keukens, die over enkele weken ge opend zullen worden. Spr. zou het prettig vinden als ^en Haag een grooten stoot zou geven om de mossel populairder te ma ken. Dr. Minkema zeide hierna, dat hg ook een medisch woord wilde laten hooren. De medici staan wat sceptisch tegenover schaaldieren en zoo kwam hy hierheen met eenigszins bezwaard gemoed. Maar dit mosselfestgn was een novum, deze reis naar het Zuiden is een feestdag vöör hem geworden en hg zal zeker de aandacht der medici op de mossel ves tigen. Volksvoeding gaat voor Mr. Dieleman, merkte o.a. op, als Zeeuw de mossel te kennen, en deze graag te lus ten, maar toch was deze disch een open baring voor hem. De mossel is thans van zeer groot belang in verband met de voed- selschaarschte en al kan zij als delicatesse opgedierd worden, zg is allereerst een volksvoedsel en moet dat nog meer wor den. Dat is ook van belang voor Zeeland. Zeeland is een kleine provincie, maar van beteekenis door de producten van haar goeden grond en daarbij kunnen nog meer de producten van de Schelde komen, door de mossel. Spr. betoogt voorts, dat zelfs al zou de aanslibbing door het weghalen van het mosselzaad inderdaad iets geremd worden, dit thans van geen beteekenis is. Dan moet die aanslibbing maar iets wachten, thans staat de voedselvoorziening op den voorgrond. Spr. belooft, daartoe gaarne te zullen medewerken en uit de hoop, dat men alle moeiiykheden zal weten te overwin nen. De heer Van Beke Callenfels drukte rijn groote waardeering uit over dezen mossel maaltijd, waarby hy het gelukkige Initia tief van den voorzitter roemde. Alleen is zaak, aldus spr., er nu achter te komen hoe dit alles zoo voortreffelijk kan worden op gediend. Spr. wees daarby op de aanwezig heid van mevr. Lotgering van den voorlich tingsdienst van de Unilever, en uitte zijn vertrouwen, dat van deze zgde de noo- dige aandacht hieraan geschonken zou worden. Een vertegenwoordiger van de Unilever deelde mede, dat deze zaak reeds de volle belangstelling van de Unilever heeft en dit lichaam zich beschikbaar stelt om de mossel op verschillende wyzen tot een volksvoedsel te maken. Door den heer S. Hage werden de spre kers persoonlijk beantwoord waarna hg ook met een geestige toespraak dezen in alle opzichten welgeslaagden mosselmaal- tyd sloot. GEP. SCHOUTEN-BIJ NACHT. J. TH. FAUJsL EN A VAN DER SLUIS, t In Den Haag is op 85-jarigen leeftyd overleden de gep. schout bg' nacht titulair van den M.S-D. J. Th. FauëL In den ouderdom van 70 jaar overleed te Voorburg de gep. schout bg nacht titulair A van der Sluis, WIJZIGING NON-FERRO METALEN- BESCHIKKING. De Ned. Staatscourant bevat een wgzi- ging van de non-ferro metalenbeschiklcing 1940 no. 3, waardoor alle voormateriaal wordt ingevoegd, zoodat thans alle vormeu onder de bepalingen van deze beschikking, worden gebracht, terwgl het consentgeld ivordt gebracht van 1 on 2 nrn^nf-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3