Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Ordeverstoringen in Amsterdam. DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND ONDER MILITAIR BESTUUR. Bekendmaking van generaal Christiansen. Engelsche luchtaanvallen. 184ste JAARGANG NUMMER 50 DONDERDAG 27 FEBRUARI 1941 waarin opgenomen de Uitgave der Firma s F van de Velde Jr en G W den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 19 cent week ol 1 2.42 per kwartaal franco per oost t 2 63 per kwartaaL Afzonderlijke nummers 5 cent W ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 -b regei» >1-50 Iedere 'egel meer 30 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertentie* van 1—5 regel» >0.52, iedere 'ege' meer 10 et. (ma*. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" Wat de Winterhulp voor Zeeland deed. Morgen en Zaterdag zal, zooals reeds eerder werd gemeld, wederom een winter hulp-collecte worden gehouden. Ditmaal zullen speldjes met voorstellingen van schepen ten verkoop worden aangeboden. Het is wel belangwekkend, eens na te gaan, wat de Winterhulp in de achter ons liggende maanden voor Zeeland heeft ge daan. Allereerst enkele cyfers. De Winterhulp zamelde tot dusver in Zeeland in een bedrag van in totaal 62.500, wat de oogst is van 4 collectes. Daarby komen nog de extra giften, ont vangen door het hoofdbureau en het pro vinciaal bureau van ongeveer 8000, dus in totaal «0.500. Er is verdeeld in December 28.000, in Januari 65.000 of in totaal 93.000, dus aanzienlijk meer dan is gecollecteerd. Bij gelegenheid van de eerste Winter hulp-collecte hebben wy reeds medege deeld, dat het in deze provincie ingezamel de geld ook voor leniging van den nood in Zeeland zou worden aangewend, terwijl toegezegd werd, dat een aanvullende bij drage zou worden verleend, om de hulp verleening beier tot haar recht té doen ko men. De cijfers, welke wij hierboven noem den, v toonen aan, dat zulks ook inderdaad is geschied. Dat hier niets overbodigs geschiedde, blijkt uit andere cijfers. De behoeften in tal van plaatsen zijn zeer groot, niet slechts in de steden maar ook op het platteland. Een voorbeeld moge dit illus- treeren. Zoo ontving Vogelwaarde 2350, 's-Heer Arendskerke 2F8J, Kruiningen 1850, Krabbendijke 1600, Arnemuiden 1250, Breskens 1500, Hontenisse 2645. En hier betreft het nog maar plattelands gemeenten De steden staan uiteraard aan de spits. Middelburg met 7070, Vlisslngen met 6900, Goes 4175, Zierikzee 3132.50 en Terneuzen 3700. Bijzondere moeilijkheden. In tal van gemeenten deden zich bijzon dere moeilijkheden voor. In een grensge meente als Sas van Gent wordt in de meeste fabrieken slechts 36 uur gewerkt, waardoor in tal van gezinnen de inkom sten aanzienlijk zijn ingekrompen. Neemt men daarbij in aanmerking, dat hier een groote werkloosheid heerscht, terwijl er nog steeds Belgen in de bedrijven te werk zijn gesteld, dan mag wel worden gespro ken van een hoogst ongewenschteii toe stand, waaraan zoo spoedig mogelijk een einde dient te kómen. Ook de textielindustrie in Hulst, Clinge en St. Janssteen baart zorg, waar hier de slechte gronstoffenpositie een rol van be- teekenis speelt. En wat de andere gemeenten betreft, het haven- en kanaalverkeer in Vlissingen, Terneuzen, Hansweert en Wemeldinge is vrijwel stilgevallen, waardoor v.ele gezin nen die het toch niet te breed hadden, werkgelegenheidis ontnomen. Men denke slechts aan de categorie parlevinkers die aan doortrekkende schepen allerlei koop waar leverden. Aan den anderen kant is er weet meer werkgelegenheid voor de Duit- sche weermacht en velen werken in Duitschland en Frankrijk, zoodat het aan tal werkloozen gedaald is. Maar ook andere categorieën moeten ge steund worden. Bijv. kleine zelfstandigen, wier bedrijfje tengevolge van de schaarsch- te aan gronstoffen of artikelen stil dreigt te vallen. Ouden van dagen, invaliden, heb ben bij de gestegen kosten van levenson derhoud moeite om van hun pensioentje of periodieke uitkeering rond te komen. Hier' wordt geholpen door de Winterhulp in overleg met de bestaande gemeentelijke in stellingen. Gezamenlijke taak. Te veel wordt nog over het hoofd gezien, dat Winterhulp helpt zonder aanzien des persoons. Wie hulp noodig heeft, ontvangt haar ook. Aan dit beginsel heeft de pro vinciale organisatie zich ook nauwgezet gehouden. Waar hier dus sprake is van een algemeene hulpverleening, daar mag ook gesproken worden van een gemeen schappelijke taak. Ontbreekt hier nog niet zeer veel aan Zitten velen nog niet te veel vast aan bepaalde vooroordeelen en is bij anderen het gezichtsveld niet teveel begrensd door het walletje van den eigen kring Winterhulp streeft er naar, deze bar rières te slechten. Men moet, aldus de be grijpelijke opvatting van Winterhulp Ne derland waartoe anders dit toevoegsel Nederland deze taak zien als een ge meenschappelijke, haar plaatsen buiten den kring van eigen opvattingen. Want ook daarin openbaart zich een zekere zelfge noegzaamheid, welke het Winterhulpwerk kan verstoren. Het gaat hier, om een der Winterhulpslagzinnen te bezigen, om in practyk te brengen hetVoor het volk, door het volk. In tal van kringen begint dit besef door te werken en ook in Zeeland zijn daarvan pakkende voorbeelden aan te wijzen. In Zierikzee maakte Winterhulp kook- en naaicursussen mogelijk. Een bedrag van 3000 tot 6000 is uitgetrokken voor steun aan de geitenhou- derij. In Goes is 500 gegeven voor het Brokkenhuis en 500 voor de commissie van spijsuitdeeling, opdat deze instellingen hun werk in het kader der Winterhulp kunnen voortzetten. Daarnaast mag er wel op worden ge wezen, dat Winterhulp velen bereikt, die vroeger geen verzorging ontvingen, terwijl de behoefte zeer zeker aanwezig was. Een groot gevaar is, dat Winterhulp onderwerp wordt van politiek debat. De kans daarop kan waarom het te ontkennen niet gering worden geocht. Een zoodanig debat is bij voorbaat tot onvruchtbaarheid ge doemd. Slechts wordt daarmede bereikt, dat de minst bedeelden er de dupe van worden. Want op hun ruggen wordt de Winterhulp-zaak uitgevochten. Er is om de Winterhulp al heel wat geroddeld. De verdachtmakingen waren en zijn niet van de lucht. De heer Piek, direc- teui-generaal van de Winterhulp heeft er onlangs een boekje over opengedaan De verdachtmakingen zyr. in wezen niet anders dan uitvluchten, om zich aan een gemeen schapsplicht te onttrekken. En gelet op wat Winterhulp voor Zeeland deed, mag zulks zeer betreurenswaardig worden ge noemd. Wy moeten in dezen tijd meer dan ooit toonen een volk te zyn, dat wil zeg gen een onverbrekelijke eenheid, een volk, dat zich zyn eenheid bewust, de schouders weet te zetten onder een gemeenschappe- lyke taak ten bate van de minder bedeel den, die toch ook deel uitmuKen van de zelfde volksgemeenschap. Is de Winterhulp, zooals zij nu function- neert, dan feilloos. Zeer zeker worden er fouten gemaakt. Het is nog zoeken en tasten en wie werkt maakt fouten. Maar daarmede is de Winterhulp als zoodanig niet veroordeeld. Het Komt er maar op aan in welke geestesgesteldheid men zich stelt tegenover het Winterhulpwerk. En daarbij ga een ieder bjj zichzelf te rade, om by de col lecte van morgen en Zaterdag een ondub belzinnig antwoord te geven. Winterhulp geeft de kans op een krach tige en vruchtdragende sociale samen bundeling van krachten. En deze kans mag in dezen tjjd niet ongebruikt voorbygaan. Samenbundeling, niet steeds landelijk, ook1 niet uitsluitend in provinciaal verband door de vorming van eere-comité's of co- mi té's van aanbeveling. Samenbundeling ook plaatselijk in werkgemeenschappen, die zich bewust zijn van hun verantwoor delijkheid, om een groot en 'verheven doel in eigen omgeving te verwezenlijken. Dat geldt op ieder gebied, ook op het terrein van de Winterhulp. Winterhulp vraagt het offer. Wie zich er goed van heeft doordrongen, wat het brengen van een offer te beteekenen heeft, die zal zyn plaats weten bij de aanstaande Winterhulp-collecte. Het Nederlandsche volk heeft ook in het verleden zyn offerzin op ondubbelzinnige wijze weten te demonstreeren. Het heeft zich in het brengen van offers verrijkt ge weten, We behoeven waarlyk niet in bijzon derheden af te dalen om de bewijzen van grooten vaderlandschen offerzin by te brengen. Offerzin, zoowel in geestelijken als in materieelen zin. En zoo beschouwd is de Winterhulp voor ons niet nieuw en niet ongewoon. Nieuw is slechts, dat men in Winterhulp de onderscheiden" uitingen van offervaardig heid en van particuliere liefdadigheid heeft samengekoppeld tot een gemeenschappe lijke actie, waarin door de opheffing der verscheidenheid het rendement kan wor den opgevoerd. Velen staan daar wellicht afwijzend te genover. Maar ook in de bereidheid van die velen kan offerzin gelegen zyn. DUITSCHLANDS HOUDING TEGENOVER BULGARIJE. GEEN INTOCHT VAN DUITSCHE TROEPEN. Van welingelichte zyde verneemt de Ber- lijnsche correspondent van het A.N.P. Bulgarije is een met Duitschland nauw bevriende staat. Duitschland zou nooit iets ondernemen, dat deze vriendschap zou kunnen verstoren. Met deze verklaring werd neden in de Wilhelmstrasse. een standpunt ingeno men tegenover de door de vijandelijke propaganda uitgestrooide geruchten over een beweerde Duitsche penetra tie in Bulgarije. Deze berichten hebben alleen ten doel de Duitsche betrekkin gen met Bulgarije te verstoren. Tevens werden in de Wilhelmstrasse de bui- tenlandsche geruchten over een be weerden Duitschen intocht in de Bui- gaarsche Dobroedsja weerlegd met de verklaring, dat er van een intocht van troepen in Bulgaarsch gebied geen sprake kan zijn. De Curentul meldt, naar het D.N.B. uit Boekarest verneemt Volgens betrouwbare berichten uit Sofia hebben de Bulgaarsche autoriteiten een complot ontdekt. Ruim vyftig personen, die in dienst van de Intelligence Service en het Britsche gezantschap stonden, werden gearresteerd. Er werd sensationeel en zeer belangryk materiaal ontdekt, dat op het oogenblik .door de militaire autoriteiten en de politie bestudeerd wordt. Blijkbaar betreft het hier een der gebruikeiyke ma chinaties van de Engelsche propaganda, die steeds bereid is, in troebel water te I visscheru 1 Officieel werd hedenmiddag gemeld In de stad Amsterdam ontstonden gis teren en ook heden naar aanleiding van politiemaatregelen, welke de opsporing van de daders van den nachtelijken overval op een politiepatrouille en van de leden van een Joodsche geheime or ganisatie ten doel hadden, botsingen met oproerige elementen. Bij het herstellen van de orde vielen aan de zijde van de rustverstoorders 6 dooden en een aantal zwaar en licht gewonden. Een vrij groot aantal perso nen, die deze ordeverstoringen uitlokten of er aan deelnamen, werd doof de po litie gearresteerd. HET NIEUWE FRANSCHE KABINET. PARIJS NIET TEVREDEN MET DE OPLOSSING VAN VICHY. Het blad „Les Nouveaux Temps" schryft over de reorganisatie der Fransche regee ring, dat het nieuwe kabinet een eigen aardige structuur bezit. Deze structuur brengt mede, dat de sociale politiek van nu af aan afhangt van den minister van financiën en economische zaken en dat de staatssecretaris voor jeugd en opvoe ding ressorteert onder den minister van oorlog. In de nieuwe regeering vindt men de vertegenwoordigers d.r groote Danken en industrieën. Er is slechts een gebiea, dat aan de heerschappij van de trusts is ontgaan, n.i. het departement, dat admi raal Darlan onder zyn hoede heeft geno men. Zyn drie voornaamste medewerkers zijn mannen van groote waarde en onbe twistbare intelligei tie. De Paris Soir constateert, dat het de negende maal is sedert het onderteekenen van oen waptnstilstand, dut de regeering Pétain van samenstelling veianöei t. In de kringen der nationale volksbewe ging weigert men, het nieuwe kabinet te Vichy te zien als „kabinet van samen werking en van de lyn van Montoire". De stemming der beweging blykt o.a uit een artikel in de Oeuvre waarin gezegd wordt, dat het nieuwe kabinet te viciij slechts een compromis beteekent. Het blad valt vooral dén minister van economische zaken en financiën Bouthil- lier aan en schryft, dat de gewezen kabi netschef van Reynauu de laatste is, die in aanmerking komt om een politiek van Montoire te voeren. Voorts worden ook de minster van land bouw Caziot, de staatssecretaris van ar beid Belin en de staatssecretaris voor net gezin en de volksgezondheid Chevalier als verwerpelijke compromis oplossingen be stempeld. Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland. De R.A.F. heeft getracht in den nacht van 26 op 27 Februari, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, aanvallen te doen op West-Duitsche industrie-distric ten. Ofschoon de weersomstandigheden niet ongunstig waren, is het den aanval lenden Engelschen formaties niet gelukt htm voornemen ten uitvoer ie leggen. De Britsche vliegtuigen werden door het krachtige Duitsche luchtafweervuur ge dwongen een anderen koers te nemen of uit te wijken naar groote hoogten, zoodat zy de uitgeworpen bommen niet konden richten. De in vry grooten getale uitge worpen orisant- en brandbommen vieien voor hel grootste deel op open veld. Er ontstond wederom slechts eenige schade aan woonhuizen, terwijl militair econo mische of militaire doelen niet getroffen werden. Verscheidene burgers werden ge dood of gewond. De bestrijding van den smokkelhandel in België. Het central bureau voor het toezicht op de levensmiddelen n Beigië deelt mede, dat bij de groote razzia, die eenige dagen geleden te Brussel is gehouden, meer dan 400.000 eieren, 30.000 kg. vleesch, 10.000 kg. koffie en verscheidene duizenden liters spijsolie in beslag zyn genomen. Op de meest verschillende manieren waren de kettinghandelaren er tot dusverre in ge slaagd groote hoeveelheden gerantsoen- neerde artikelen van.het platteland naar Brussel te smokkelen. Het onderzoek der boeken van de restaurants, die door de smokkelaara bediend werden heeft geleid tot de ontdekking van ee- -eusachtige organisatie, waarbij verscheidene duizen den lieden over het geheele land betrokken waren. 's-GRAVENHAGE, 26 Februari, 1. In overeenstemming met den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied heb ik voor de provincie Noord-Holland, gezien den politieken toestani van het oogenblik, de uitvoerende macht op my genomen. 2, De tenuitvoerlegging draag ik den luitenant-generaal van het lucht- wapen Siburg, bevelhebber in den Luftgau Holland, op. HU handelt volgens mijn aanwijzingen. ik beveel: a. In alle openbare en particuliere beditjven moet Donderdag 27 Februari rs morgens de arbeid in vollen omvang wedei begonnen zijn. b. Optochten, vergaderingen, samenscholingen en demonstraties, van eiken aard, in het bijzonder op openbare straten en pleinen alsook In bedrijven, zjjn verboden. c. Aan de gezamenlijke Nederlandsche politieke partijen Is met onmid- dellijken ingang in de provincie Noord-Holland tot nader order elke activiteit verboden, In het bijzonder ook het dragen van uniformen en Insignes van eiken aard. 4* Handelingen in strijd met deze lastgevingen en met alle maatregelen die door den met Je tenuitvoerlegging belasten bevelhebber genomen worden, zijn aan de Duitsche krijgswetten onderworpen en worden door Duitsche krUgsgerechten berecht. Voorts wordt, In zoover niet nog ernstigere strafwetten overtreden worden, In het Dyzonder gestraft wie tot staking ophitst of daartoe uitlokt of den arbeid neerlegt, met tuchthuisstraf tot 15 jaren. Zijn voor de weermacht belangrjjfce bedrijven, waartoe alle vitale bedrijven behooren, in geding, dan kan tot de doodstraf veroordeeld worden.. De bevelhebber van de weermacht ln Nederland, FR. CHRISTIAN SEN, Generaal der vliegers. Incidenten In Amsterdam. Omtrent de oorzaken den achtergrond van nef gisUren bekend gemaakte besluit van den weermachtsbeveüiebber in Neder- 1- -d en den Rljkscommissr is voor dc be zette Nederlandsche gebieden om de uit voerende macht in de provincie Noord- Holland aan de militaire autoriteiten ovei te dragen, ontving het A.N.P. va- wel ingelichte zyde de volgende uiteenzetting In vervolge op politiemaatregelen, die ter vergelding van een verraderlijken over val ">p een Duitsche polit: patrouille moes ten worden getroffe tegen een aanta: joodsche elementen, zyr. in den loop van Dinsdag te Amsterdam in een reeks be drijven partïeele stakingen ontstaan. Een deel arbeiders en employé's van ge noemde bedrijven, die blykbaar de draag- wydte van een dergelyke onwettige actie niet vc l« ig beseften, heeft zich tot het neerleggen 'van den arbe' laten opzwee- pen door raddraaiers, die zelf volgens d-t bekende methoden zooveel mogelijk op den achtei-grc-ïd bleven. Talryk. andere arbei ders en employé's werden door dreigemen ten herhaaldelijk ook door handtastelykc aanvallen gedwongen tegen hun wil aan de staking deel te nemen. Onverantwoorde lyke, misdadige elementen poogden voorts van de op deze wyze ontstane s tuatie par ty te trekken voor het op touw zetten van kuiperyen tegen de bezettingsautori teiten en stelselmatig incidenten uit te lokken. Met het oog op bovengenoemde voorval len, die in een bezet gebied byzonder ern stig geacht moeten worden en ook als alleenstaande actie ni t kunnen worden geduld, ïobben de Duitsche bezettingsauto riteiten dienovereenkomstig tot tegen maatregelen besloten. Ofschoon de naast orde te wrarborgen, hebben de Rykscom- Duitsche politie-afdeelingen volkomen in staat "aj-en <je handhaving van rust eD orde te waarborgen, hebben de rykscom- m 3aris cn ce bevelhe ber van de weer macht het ter beveiügin_ van de bel-ngen van de Duitsche oorlogseconomie en ook van de economische belangen van de Ne derlandsche bevolking in. haar geheel doel matig geacht dc uitvoerende macht in de provincie Noord-Holland va., de burgerlij ke autoriteiten te doen o-ergaan op den beve hebber in de Luftgau Holland. Tot dit t sluit heeft de omstandigheid aanzienlyk bijgedrag^.i, dat ernstige waarschuwingen en aanmaningen van Nec'.rlandsche offici- eele- en particuliei instanties tot onmid dellijke hervatting van den arbeid en tof het achterwege laten van alle ordeversto ring en demonstratie niet overal de ge- wenschte uitwerking hebben gehad en in den lcop van Woensdag nog op ver schillende plaatsen wilde stakingen en per_ sooniyke bedreigingen v-.n werkwilligen voorgevallen zijn. Nopens de oorzaken .an de bovenver melde ordeverstoringen, werkstakingen en andere incidenten bestonden t priori dui- delyke aanwyzingen, dat hierby een anti- Duitsche ophitsers en betaalde Engelsche agenten de hand in het spel hadden en dat deze openlijke of onderaa.dsche raddraai ers in hoofdzaak uit joodsche elementen bestonden. Verschillende ernstige inciden ten, die aan de voorvallen van de beide laatste dagen reeds vooraf gegaan waren, leveren het ondubbelzinnige bewys voor de juistheid van deze opvatting. Zooals men weet, zijn reeds tusschen 9 en 32 Februari ernstige botsingen in de Amsterdamsche jodenwyk voorgevallen. In het verloop daarvan bleek, dat joodsche horden, voor» zien van wapenen, stelselmatig overvallen pleegden op nlet-joden, vooral op natio» naal-socialisfcen, waarbij ook vrouwen en k-'-deren het sl~ jIjtoffer van dergelyke tastelyke aai..allen en mishandelingen Jen. Eeu vry groot aantal personen heeft in die dagen als gevolg van deze joodsche excessen min of meer ernstige kwetsuren opgeloopen. Voprts is naar reeds gemeld 11 Februari de w.a.-man Koot door een joodsche horde omstreeks dertig personen neergeslagen en letterlyk vertrapt. Tot herstel van de orde moest derhalve in den nacht van 11 op 12 Febru ari de oude joodenwijk reeds eenmaal ty- delyk door de politie voor het verkeer naar en van deze wyk volkomen afgesloten wor den. In tusschen is het tot nieuwe excessen van de genoemde elementen gekomen. Toen een T^uitsche politie-pa .rouille in den nacht van 19 op 20 Februari een gelegenheid in de joodsche emigranteixwyk in de Van Woustraat wilde binnentrede- om een daar gehouden geheime vergadering op te heffen en de aanwezigen te arresteeren, werden de Duitsche politiebeambten vanuit het donker met zure en giftige vloeistoffen overgoten, terwyl tevens pistoolschot i op hen werden gelost. Helaas gelukte het den meesten deelnemers aan dit misdadige complot in de duisternis te ontkomen. Voorts zyn nog in den loop van de laatste weken op verschillende plaatsen van de stad door jöocsche elementen of door van hunnentwege betaalde leden van de onder- wereld overvallen gepleegd op niet-jood- sche en pro-Duits che inwoners van Am sterdam. Uit de opsomming van al deze voorval len blykt, dat de verantwoordelykheid voor alle incidenten en ordeverstoringen van den laatsten tyd onmiskenbaar gelegen is by joodsche en andere elementen van anti- Duitsche mentaliteit, die stelselmatig de maatreg 'en en belangen van de Duitsche bezettingsautoriteïten pogen te schaden en te saboteeren, zonder consideratie voor de economische en maatschappelyke belangen van de ordelievende meerderheid van de Nederlandsche bevolking rustverstoringen en incidenten ontketenen en, naar uit ver schillende. andere aanwyzingen blykt, nog andere dergelijke acties hebben beraam<£ Kou-Griep - Pijn VVV niïintiavttfa Helpen veilig en vlug. Doos Wen 50ct In den nacht van insdag op Woens dag zyn eenige Engelsche bommen op Nederlandsch grondgebied geworpen, wel ke grootendeels op open veld terecht kwa men. In een plaats werd een scheepvaart- bedryf aangevallen, doch de bommen mis ten doel. Ook overigens 's de schade on- belangryk, op één punt na, waar een drie tal woonhuizen door een brisantbom is vernield. Hier is.een bu gedood, drie anderen zjjn onder het puin bedolven, zes personen zyn zwaar gewond. Elders ging een graanschuur in vlammen op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1