Het afscheid van jhr. mr. de Casembroot. ALS BURGEMEESTER VAN WESTKAPELLE. Hartelijke woorden van hulde en dank voor den scheidenden magistraat. WESTKAPELLE. Woensdagmiddag*) heeft oud-burgemeester jhr. mr. A F. C. de Casembroot in verband met z|jn be noeming tot lid van Gedeputeerde Staten ten gemeentehuixe officieel afscheid ge nomen van Raad en Gemeente. Het heeft daarby den algemeen geachten oud-burger vader niet aan belangstelling ontbroken. Ongeveer half twee verzamelden de ge- noodigden waaronder verschillende van buiten Westkapelle zich in de raadszaal. Hier merkten we, behalve de vertrekken de met zijn echtgenoote, Mevr. A. F. C. de CasebrootBaronesse S. C. van der Feltz, de wethouders en de raadsleden, ge meente-secretaris en secretariepersoneel onder meer op familieleden van den schei denden magistraat, by na alle burgemeesteVs en secretarissen van de plattelandsgemeen ten van Walcheren, ds. W. Reus, Ned. Herv. predikant alhier, de heer C. M. Bolier. hoofdopzichter Noordwatering, vertegen woordigers van Rgksveldwacht en Ma rechaussee en verdere genoodigden. De loco-burgemeester. Wethouder W. Hulbregtse Pz. opende de byeenkomst en gaf daarna het woord aan den scheiden den burgemeester, die daarop een rede uit sprak. waaraan wy het volgende ontleenen. Het rnfl, in verband met myn nieuwe functie op zeer korten termyn, verleende ontslag als burgemeester van Westkapelle en myn drukke werkzaamheden in de maand Januari waren oorzaak, dat ik eerst thans officieel van U allen afscheid néem. Spr. roemde de goede harmonie en de prettige samenwerking, waardoor zijn ver blijf in Westkapele werd gekenmerkt. 1 Een goede harmonie, niet alleen op het gemeentehuis, in de vergaderingen van B. en W. en in den Raad, maar ook in de vele comité's en besturen. WAT ER IN ACHT JAREN GESCHIEDDE. Wanneer lk zoo vervolgde spr., op deze Jaren terug zie, dan kom ik tot de slot som, dat deze gekenmerkt werden door be langrijke gebeurtenissen, ook door veel voor- en tegenspoed. Vooral by rogn intrede vierde de tegen spoed hoogtij en niet voor niets werden wg door de schoolkinderen toegezongen „Gy komt in duistere tyden". De welvaart in den landbouw nam zienderoogen af, de werkloosheid steeg by den dag. De door myn voorgangers zoo zuinig beheerde ge meente Westkapelle werd noodiydend. Werkverschaffing, steunregeling en crisis comité vormden den hoofdschotel van myn dagelijkschen arbeid. Het waren voor vele burgers zware tijden, ondanks deze ellen de hadden ze voor mij tot gevog. dat ik de huiselqke en financieele omstandigheden van vele ingezetenen grondig leerde ken nen. Hoe groot was de vreugde, toen de eer ste verschijnselen van opleving zich voor deden en het aantal werkloozen heel lang zaam maar zeker begon te dalen. Dat was de periode, waarin deze gemeente van een volledig rioleringsstelsel met zuiverings inrichting werd voorzien, een werk, waar van naar ik hoop, de meest verwoede te genstanders zullen zeggen, dat het van het grootste nut voor hen is ge-yveest. Wat de wogenverbetering betreft, kan ik tot myn genoegen zeggen, dat deze zelfs tot in het diepst van de crisis werd voortgezet, zoo dat thans dank zy de medewerking van ingezetenen en polder ongeveer alle wegen in de gemeente zyn verhard. De in dezen tijd ingevoerde steun voor de kleinen boeren heeft er toe bygedragen, dat de ongunsti ge positie van deze menschen eenigermate werd verbeterd. Ondertusschen bracht de meerdere werkgelegenheid elders veel geld in de gemeente. Deze werkgelegenheid werd nog bevorderd door het feit, dat in het by- zonder voor de werklieden van „de Schel de" de mogelijkheid werd geschapen om per autobus naar hun werk te worden ge bracht en gehaald. De steeds grooter wor dende vraag naar vakarbeiders leidde tot de oprichting van een Avondschool voor Ny- verheidsonderwys. Dank zy de medewer- kirig van het gemeentebestuur van Vlls- singen. dc betrokken leeraren, vele ouders, konden wy tot heden over den gang van za ken dezer school in het algemeen niet onte vreden zijn. DE OORLOG. Helaas werd deze rustige gang van za ken door de gebeurtenissen van April en September 1939 en Mei 1940 verstoord, die zeer sterk hun stempel hebben gedrukt op den l&atsten tijd van ons verbiyf te West kapelle. Kostwinnersvergoedingen, land- bouwverloven, inkwartiering, distributie, huisvesting van vluchtelingen waren hier van de gevolgen; ze droegen in hooge mate by tot de vermeerdering van werkzaamhe den ten gemeentehuize. Het waren jaren waarin we elkander leerden waardeeren en wisten, wat we aan elkander hadden. In de eerste plaats U, heeren Wethouders en Raadsleden, harteiyk dank voor de wtjze, waarop wy mochten samenwerken. Het is my een groot genoe gen te kunnen verklaren, nimmer een on aangename raadszitting of vergadering van B. en W. te hebben bygewoond. Spr. wijdde een woord van eerbiedige hulde aan den overleden secretaris de Vos, met wlen hy op de meest aan gename wijze heeft mogen samenwerken cn die zich steeds met zoo groote toewyding aan de belangen van Westkapelle en haar inwoners heeft gewyd. Spr. gewaagde met voldoening van de verhouding met het ger meentepersoneel en sprak den wensch uit, dat men elkander in het verdere leven nog vaak zal zien om vervolgens woorden van erkentelijkheid te spreken tot de vertegen woordigers van Kerk. Politie, Polder Wal cheren en tot het hoofd van den Keurings kring Oostkapelle. Spr richtte vervolgens het woord tot de burgemeesters en secretarissen van het platteland van Walcheren. Ik heb de Illusie, zoo vervolgde de bur gemeester, dat met meenigeen uit dezen kring banden worden aangeknoopt, die door mijn vertrek als burgemeester niet verbro ken zullen worden. Een onderdeel van de zen kring, waar lk zeer op gesteld ben ge weest, was de distributie, een bron van zorgen voor de huisvrouw, voor mg een bron van leerryke, genoeglyke vergade ringen. Tenslotte wil ik, alvorens te eindigen, in de eerste plaats mede namens mgn vrouw ale ingezetenen van Westkapelle danken voor de allerwege ondervonder hartelijk heid en vriendschap. Wy geven U de ver zekering, dat wy Westkapelle nimmer zul len vergeten en dat, waar we ook wonen, ik de inwoners dezer gemeente te allen tijde met raad en daad zal blijven bystaan niet alleen, maar dat het ons ook een groote vreugde zal zijn U daar te mogen ontvan gen en de hier gesloten vriendschapsban den te bestendigen. Met den welgemeenden wensch, dat God Westkapelle in deze zorgvolle tyden moge bystaan, dat het Westkapelle en hare in woners goed moge gaan, wil ik deze rede besluiten. DE OUDSTE WETHOUDER SPREEKT. Vervolgens was het woord aan wethouder W. Hulbregtse Pzn., loco-burge meester, die, sprekend namens B. en W. o.m. zeide: Toen U hier kwam was de spanning hoog en was er de vraag: „Wat zal het worden, wij een gemeente met zooveel en zoo ver schillende nooden en dan de jongste bur gemeester van ons land^l Het eenige goe de, dat wy van U wisten, was Uw beken de naam en als ik op dezen dag terugblik, dan kunnen wij tevreden zijn. Ik zal niet alles bij naam gaan noemen, wat in Uw tyd en onder Uw leiding tot stand gekomen is, maar wel wil ik zeggen, dat Uw werklust de gemeente heeft ver beterd en verfraaid. Nooit was het U te 'veel voor de gemeen te te arbeiden, wy, als wethouders, zijn zelfs tot Uw slaapkamer doorgedrongen, als het de belangen van de gemeente gold. Ook voor ieder Westk&ppelaar was U al tijd bereid zyn klachten en vex-langens aan te hooren en zoo mogeUjk' verbetering te brengen. Uw deur stond voor leder wijd open, zelfs de klompen werdén daarbij bin nen verzorgd en was daardoor ieder op zyn gemak gesteld en ontdooid, om met zyn zorgen voor den dag te komen en werd de tijd, by U doorgebracht bij ,het dampen van een goede Karei I. een gezellig oogenblik. Hiermede zal ik eindigen en gevoel mg de tolk, U namens de gansche bevolking te danken voor alias, wat U voor ons zyt ge weest en hebt gedaan. Spreker wendde zich nu tot Mevrouw De Casembroot: U kwam niet zoo op de eerste plaats, maar uw arbeid naast uw man en de steun in zijn rug is ook aan de gemeente in hooge mate ten goede gekomen. Ook in het vereenigingsleven hebt u een groote rol gespeeld. Ik noem hierbg T.B.C.-bestrij- ding en ,.Hët Molenwiekje" en andere, het zou vervelend zijn alles bg name te noe men. Spr. eindigde met den burgemeester en zyn echtgenoote te danken voor alles, wat zy voor de gemeente gedaan hebben en met den hartelyken wensch, dat het hun op hun verder levenspad naar wensch ga en het goede en schoone, dat beleefd werd, in biyda herinnering bewaard moge blijven. De heer H. C ij s o u w Lz., als oudste raadslid sprekend namens den raad, wees op de prettige samenwerking en de goede verhouding, die steeds in den raad aanwe zig waren geweest. Met volledige onparty- digheid werden de belangen der gemeente steeds door burgemeester de. Casembroot behartigd. Spreker wees op de bijzondere plaats, die ook mevrouw de Casembroot steeds in de gemeente innam en besloot met beiden Gods zegen toe te wenschen op hun verder levenspad. TOESPRAAK VAN DEN SECRETARIS. De heer W. J. K.Dieleman, ge meente-secretaris, sprak daarna namens het gemeentepersoneel. Toen ons op uw jaardag het bericht be reikte van uw verkiezing tot lid van God. Staten, was er in ons aller hart slechts spyt Hoe prettig wij het ook voor U von den, dat een misschien long gekoesterde wensch voor U In vervulling Was gegaan, voor ons was het bericht van uw verkiezing geen prettige tyding. Wy allen zonder uit zondering begrepen, dat wy meer gingen verliezen dan een burgemeester. Een goede vriend ging ons verlaten, een vriend, die zeer veel voor ons allen en in ons aller belang heeft gedaan. Steeds hebt gy allen zonder onderscheid, of het een volontair, een gemeente-werk man, een ambtenaar of de secretaris was, als een goed vriend behandeld en steeds stond ge voor ons klaar om ons met goeden raad en daad te helpen. Ook bg de hoogere instanties hebt gy steeds voor de belangen van ons allen op den bres gestaan. Namens het gekeele gemeentepersoneel wil ik U hiervoor myn byzonder grooten en hart- grondigen dank betuigen. De vriendschappelyke verhouding heeft In het byzonder op de secretarie een in tieme sfeer geschapen en banden van groote vriendschap gelegd tusschen het ge meentepersoneel onderling. Er waren vroolyke en gezellige oogen- blikken, doch er waren ook oogenblikken van ernst, zooals ln de mobilisatie- en oorlogsdagen. Juist ln deze oogenblikken hebben wy gevoeld wat het waard is een burgemeester te hebben, die in alle opzich ten met ons meeleefde. In de oorlogsdagen, toen de secretarie bestormd werd met vluchtelingen, hebt gy bergen werk verzet en ik wil U thans nog zeer, zeer hartelyk dank zeggen voor den grooten steun, dien het secretariepersoneel in die dagen van U mocht ontvangen. Gy hebt ieder te woord gestaan en dui zenden vragen beantwoord. Ik herinner my slechts één vraag, waarop U het antwoord schuldig moest blijven an dat was, toen men U blykbaar als waarzegger beschouw de en U vroeg, of ar in Vlisaingen nog bommen zouden vallen. U riep toen uit: „Als ik dat wist, was ik goud waard"! Wy zyn er allen van overtuigd dat nie mand, vanwaar hy ook komen zal, of wie hy ook mag zyn. U voor ons zal kunnen vervangen. Ik wil nogmaals de tolk zyn van het geheele gemeentepersoneel en U nogmaals zeer hartelyk danken voor alles, wat gy voor ons hebt gedaan. Wanneer ik dan het verleden verlaat en my naar de toekomst wend en gy voor my staat niet als burgemeester, maar als lid van Ged. Staten, dan wil ik de hoop uit spreken, dat het U in uw nieuwe functie goed zal gaan en dat U het belang der orovincle even vruchtdragend zult mogen dienen, als gil dat der gemeente Westka pelle hebt gediend. Daar lk zelf evenals U belden, geen geboren Westkappelaar ben. kan lk mis schien het beste met U mee voelen, wat gy thans gaat verliezen en verlaten. Gy beiden verlaat een arme, doch tevens een zeer rijkegemeente. Arm aan geld, doch ryk aan prachtige men schen. Menschen met een gesloten ka rakter. doch met een groot hart. Dit hart, het hart van Westkanelle, daar van ben ik overtuigd, zal U niet ver geten. evenmin als uw hart Westka pelle zal vergeten. GESCHENK VAN RAADSLEDEN EN GEMEENTEPERSONEEL. Gy wordt beiden van Westkappelaar Oostkappelaar. Ongetwyfeld zult gij nog wel eeds denken aan het spreekwoord „Oost is Oost en West is West". Gy ver laat hier in West een stuk leven, dat U steeds in herinnering zal biyven. Teneinde deze herinnering steeds levendig te hou den hebben de raadsleden en het gemeen tepersoneel gemeend, U als blyk van hooge waardeering voor al het werk. dat gy voor de gemeente hebt gedaan, een album aan te bieden, waarin gij verschillende beelden van Westkapelle en het Westkappelsche volk, zooals het kan werken en feestvie ren, zult terugvinden. IN DE EERSTE PLAATS BURGERVADER. Wethouder L, R o e 1 s e, daarna het woord verkrijgend, wees erop, dat burge meester de Casembroot gedurende zyn ambtsperiode alhier veel meer een burger vader, dan een burgemeester is geweest Verwonderlyk vlug wist hg zich aan te passen en zich van de gemeentezaken op de hoogte te stellen. Spreker wees er in dit verband op, dat ieder er zgn verwondering over uitsprak, toen burgemeester de Ca sembroot op zoo buitengewoon vlugge wy- ze bleek te kunnen beschikken over de namen en zelfs ook de bynamen van wel haast alle gemeentenaren. VERDERE TOESPRAKEN. Ds. W. R e u s, Ned. Herv. predikant dankte voor de prettige samenwerking, die er steeds bestaan had tusschen den burge meester, als voorzitter van vele maat schappelijke commissies, en de besturen van kerkeiyke instanties, wanneer deze met genoemde commissies in aanraking kwa men. Spreker bracht een warm woord van hulde aan mevrouw de Casembroot voor het vele werk dat zy by gehouden bazars en meer in het byzonder voor de kantklos- vereeniging „Het Molenwiekje" had ver richt en besloot met hen zyn beste wen schen en Gods zegen toe te wenschen voor de toekomst. De heer P. de Vos, hoofd van de openbare lagere school, dankte den burge meester voor de wyze, waarop deze steeds de belangen van die school had behartigd en voor de prettige samenwerking, daarby steeds ondervonden. Als voorzitter van de zangvereeniglng „Het Westkappelsch Dameskoor" en de muziekvereeniging „Oefening Kweekt Kunst" sprak hij woorden van dank voor de medewerking en gunst, die deze veree- nigingen, die steeds de volle sympathie hadden, mochten ondervinden. Dr. M. H u y g e n s, sprekend als vriend, dankte voor de prettige wyze, waar op verschillende zaken steeds konden wor den behandeld en voor de daarby ondervon den vriendschap. Sprekend als medicus dankte hy den burgemeester voor diens bemoeiingen bij de totstandkoming van diverse maatregelen, die de hygiënische toestanden alliier verbeterden, daarby in zonderheid wijzend op de totstandkoming van het rioleringsstelsel met zuiverings inrichting. BURGEMEESTER DREGMAXS SPREEKT. Het woord was thans aan den heer J. L. Dregmans, burgemeester der ge meente Koudekerke, die sprak in zyn func tie van voorzitter van de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen der voor malige plattelandsgemeenten op Walche ren. Warme hulde bracht hy den heer de Casembroot voor wat deze ln zyn functie van voorzitter van genoemde vereeniging voor deze vereeniging heeft gedaan en dankte hem voor de prettige wijze, waarop hij steeds de vergadering leidde. Dat zyn werk in en voor deze veree niging verricht groote waardeering mocht ondervinden, spreekt genoegzaam uit het feit, dat aan den heer de Casembroot het slechts bjj hooge uitzondering ver leende eerevoorzitterschap werd ver leend. De heer J. W. v a n t H o f fburge meester der gemeente St. Laurens, sprak nu in zyn functie van voorzitter van den distributiekring St. Laurens. Hg dankte voor den prettigen geest van samenwer king, die er steeds met den heer de Casem broot als lid van het dagelijksch bestuur van voornoemden kring was geweest en gaf de verzekering, dat deze ..de Casem- broot-sfeer" in de bijeenkomsten van het bestuur steeds bewaard zou blijven. Tenslotte nam de burgemeester der ge meente Domburg, mr. F. L. S. baron van Tuyll van Seroos kerke, nog het woord. Sprekend als burgemeester van de buurgemeente, dankte hy voor de goede verstandhouding, die steeds tusschen de buurgemeenten onderling had bestaan. VOETBALPROGRAMMA. Het wedstrijdprogramma voor Zondag Is: 2e klasse D. VlisslngenGoes. Middelburgde Zeeuwen. RCSRBC. Alliancede Baronie. TSCZeelandia. 3e klasse M* EMMZeelandia H. De Zeeuwen HGoes IL 8e klasse O. Terneuzen nSchoondyke. MiddelburgHero 2L De groote mate van matheid die het spel der Middelburgers vorige week ken merkte had Zondag plaats gemaakt voor een warm aandoend enthousiasme. Daar ook de Hero-menschen een goede party ten beste gaven, is de wedstrijd van begin tot het einde het aanzien ten volle waard ge weest. Middelburg kwam ten-gevolge van het bedanken van enkele spelers, met een geheel gewyzigde opstelling. Reeds direct zit Middelburg voor het Hero-doel maar het schieten is nog te on nauwkeurig. De Hero-aanvallen zyn min der talryk doch niet ongevaarlijk. Vooral de rechtervleugel is uiterst beweeglijk. Evenwel is de groen-witte achterhoede in prima vorm en Mcens kan het kalm aan doen. Na 20 minuten leidt Hero over rechts een aanval in, die door Lambrechts fraai wordt benut (1—0). Middelburg valt nu flink aan, en tot aan de rust is zy in de meerderheid. Een hard schot van A Jon- gepier belandt tegen den paal. Ook Bal is niet fortuinlijk wanneer de bal na een keurigen omhaal juist in handen van den keeper valt. Na rust is het weer Middelburg dat het meest in den aanval is. Toch komt het suc ces eerst voor Hero, zy het dan op minder fraaie wyze. By een hoogen voorzet van links, fluit scheidsrechter De Vet terwijl ue oal nog in de lucht zweeft. Keeper Moens laat den bal loopen en deze rolt van den binnenkant van den paal in het net. Tot ieders verwondering kent de scheidsrechter dit doelpunt toe (20). Middelburg is niet ontmoedigd, en Hero wordt geheel op eigen helft teruggedron gen. Een kwartier voor het einde weet Outermans het verdiende tegenpunt te scoren. Hoe Middelburg ook zwoegt, suc ces komt er niet meer; zelfs niet wanneer de beide backs opdringen tot over de helft van het veld. Ai met al een wedstryd met gelijke kansen, waarin Middelburg, op onfortuin lijke wyze, een verdient geiyk spel ont ging. De invallers hebben uitstekend vol daan. KrabbendykeKruiningen 1—6. Zondag speelde de voetbalvereeniglng Krabbendyke een vriendschappelyken wed stryd tegen Kruiningen. Krabbendyke ver loor met 61. SPORTIEVE VOETBALLERS. Zondag moest te Helmond voor de re serve 2e klasse van den N.V.B. de wed strijd gespeeld worden Helmond IIP.S.V. IV. De Eindhover.aren waren des morgens vroeg per trein uit de lichtstad vertrokken. Zy waren echter laat aan het station én in de drukte en haast merkten de P.S.V.- ers te laat, dat zg plaats hadden genomen in den trein naar Roermond. Wat te doen? Op de eerste stopplaats, Geldrop werd de trein verlaten. Daar stonden de heeren, ruim 10 km. van Helmond, zonder eenige verbinding met de Peelstad. Om Helmond evenwel niet teleur te stellen pakten zg hun bullen onder den arm en marcheer den naar Helmond, waar zij nog ruim schoots op tyd arriveerden om den wed stryd te kunnen spelenen te verliezen. SWIFT OP BEZOEK IN WEST-BRABANT. De Middelburgsche korfbalclub Swift" heeft Zaterdag met twee harer twaalftal len een trip gemaakt naar Bergen op Zoom. Het betrof hier twee wedstryden: het eerste twaaltal ontmoette de Roosen- daalsche club Blauw-Wit, terwyi het twee de van de Middelburgsche club zyn krach ten kon meten tegen de eerst kortgeleden opgerichte Bergen op Zoomsche korfbal club: H.D.S. In beide wedstryden kwam duidelyk de ongetraindheid in schotvaardigheid tot uiting, waarvan de oerzaak hoofzakeiyk school in de lange periode van rust in den afgeloopen winter. Ondanks de sterke meerderheid van Swift I, getuige de uit slag 2 —20, boden de jonge Blauw-Wit te onvermoeid tegenstand en bij serieus trainen kunnen zij in de nieuwe competitie dit jaar een goede plaats op de competi- tielyst innemen. H.D.S. mag tevreden terugzien op de zen eersten, wedstryd. De 2—1 overwin ning van S.rift H geeft geen groot ver schil weer en geztea het spelpeil, zijn de H.D.S.-ers op den goeden weg een pootige club te worden. KAMPIOENSCHAP DAMVEREENIGING „GOES". Stand na 4e eerste ronde. Behoudens de afgebroken party M. F. de JongeA. Deurio en de nog te spelen partij de JongeBehage, hebben thans aMe deelnemers hun in de eerste ronde te spelen 8 partyen achter den rug. RECTIFICATIE. In het artikel: „Op het bonnenkerkhof", In het nr. van Donderdag j.l, is een sto rende zetfout blijven staan. Aan het slot wordt n.L gezegd, dat de tot papierwol versnipperde bonnen, samengeperst tot balen, niet geheel waardeloos zyn, doch nog 1,per 100 kg. opbrengen. Dit moot echter zyn: 7,per 100 kg. De heer de Casembroot, thans nogmaals het woord nemend, dankte mede namens zijn echtgenoote voor de vele woorden van waardeering en dank, die zy dezen middag van zoovele zijden hadden mogen ontvangen en voor het aangeboden aandenken. Door omstandigheden buiten onzen wil kunnen wg dit verslag eerst heden plaatsen. Red. P.Z.Ct» Motorrijtuigenbelasting voor diesel-auto's. VERZOEK TOT VERLAGING AFGEWEZEN. Men deelt ons mede: Onlangs heeft de Ned. organisatie voor het beroepsgoederenvervoer langs den weg (N.O.B.) in overleg met en gesteund door een adhaesiebetuiging van den AN.W.B., tot den wnd. secr.-generaal van het de partement van financiën het verzoek ge richt ora het tarief van de motorrijtuigen belasting voor dieselauto's dat momenteel 50 en te rekenen van 1 Mei a.s. 75 meer bedraagt, dan het tarief voor benzl- ne-auto's met dit laatstbedoelde geiyk to stellen. Toen de verhoogde belasting werd inge voerd, was de pry's van dieselolie zeer veel lager dan de prijs van benzine. Op het oogenblik loopt de enorme gestegen prijs van beide brandstoffen niet veel uiteen, daarom wordt thans het groote verschil in wegenbelasting gevoeld als een onbillgk- heid ten nadeele van de diesleauto. Het departement van financiën heeft echter het verzoek afgewezen op de vol gende gronden: in de eerste plaats is de verhooging der motorrytuigenbelasting destyds ingevoerd, omdat door het ge bruik van andere brandstof dan benzine aan den staat een belangrijk bedrag aan benz'ne-belasting ontging. Dit argument geldt ook thans nog. In de tweede plaats is er, naar het oor deel van het departement, ook op billy k» heidsgronden geen aanleiding om aan het verzoek te voldoen, omdat zelfs bg onge veer geiyke prijzen van benzine en diesel olie het verbruik van deze olie veel ge ringer is, dan het verbruik van benzine in motoren van geüjke capaciteit De diesel motor biyft, derhalve naar het oordeel van het departement ook thans nog voordee- liger in het gebruik dan de benzinemotor. Boeken voor Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Thans werken ongeveer fc-nderdduizend Nederlandsche arbeiders in D'^tschland. Z|j hebben deze gelegenheid aangegrepen om door werken te voorzien in het onderhoud van zich en hun gezin, dat vrijwel allea hebben moeten achterlaten. Het ryksarbeidsburean van het depar tement van sociale zaken stelt alles ia het werk om den Nederlandschen arbeider, die ver van huis werkt, niet van Neder land te doen vervi eemden. Wekelijks zendt het rijksbureau ruim elf honderd exemplaren van een achttal Neder landsche geïllustreerde tijdschriften naar Duitschland, die in de gemeenschappelijke tehuizen en kampen circuleeren. Regelmatig bezoeken ambtenaren van t ryksbureau de plaatsen, waar Nederland sche arbeiders werken, teneinde zich per soonlijk op de hoogte te stellen van hun wel en wee. Naar eventueele klachten wordt een onderzoek ingesteld en, indien zy gegrond zgn> in overleg en in samen werking met de bevoegde Duitsche in stanties getracht, elke reden tot ontstem ming uit den weg te ruimen. Voortdurend is er het streven op ge richt elke vertraging in de verzending van de loonoverschotten naar Nederland weg te werken. Thans lieeft het rijksbureau, daartoe ln staat gesteld door een vruchtbare samen werking tusschen de departementen van sociale zaken en volksvoorlichting en kun sten, „reizende bibliotheken" in het leven geroepen. Voorloopig heeft men de beschikking over 3000 boeken, die over een 75-tal kisten zijn verdeeld. Door de welwillende medewerking van de Duitsche organisatie „Kraft durch Fraude" worden de kisten verzonden naar de verschillende plaatsen waar Nederlan ders byeen zgn. Tot een goede keuze der boekwerken heeft medewerking verleend de centrale vereeniging van openbare leeszalen en bi bliotheken. Zoodoende werd niet slechts aan ontspanningslectuur, een plaats inge ruimd. doch tevens volle aandacht ge schonken aan behoorlyke ontwikkelings- lectuur. Er kan worden gezegd, dat men nagenoeg „elck wat.wils" in de reizende bibliotheek zal vinden. Teneinde een overzicht te verkrijgen van de verlangens van de betrokken arbeiders, ligt in elke „reizende bibliotheek" een „wenschiyst", waarop de arbeiders hun blondere verlangens kenbaar kunnen maken. Indien deze wenscnen bekend zyn, kan daarmede bij de samenstelling van volgende boekenkisten rekening worden ge houden. Ongetwyfeld zullen vele Nederlanders het streven op prys stellen, om op die wyze het leven van de Nederlandsche arbeiders irf Duitschland te veraangenamen en den band met het moederland te onderhouden. Zy, die een bgdrage willen schenken in dc vorm van eenige boekwerken kunnen zich daartoe in verbinding stellen met het Rijksarbeidsbureau, Raamweg 90 te 's-Gra- venhage. Voor elke zending hoe gering ook, ls men erkent eiyk. Radioprogramma 7 30 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 7.55 Gram. 8.20 Ochtendgymn. 8.80 Ber. ANP. 8.45 Grara. 10.00 VPRO Morgenwijding. 10.20 VARA-orkeat. 11.05 Declamatie. 11.20 Gram. 11.30 Viool en plano. 12.00 VARA-orkest. 12.42 Almanak- 13.45 Nieuws» en econ. ber. ANP. 1.00 Do Ramblers. 1.80 Es meralda en solisten. 2.00 Naai- en knipcursus* 2.30 Gram. 2.40 Voor do vrouwen. 3.00 Instrumen taal- ee vocaal progr. 4.00 Orgel. 4.30 Gram. 5.15 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP. 6.30 Techni sche causerie. 6.00 Esmeralda en solisten. 6.42 Almanak. 6 45 Aetueele reportage of gram. 7.00 Brabantsch praatje ANP. 7.15 Volkszang. 7.30 B«r. Engelscb. 7.45 Gram. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Gram. 8.30 Ber. Engelsch. 8.45 Utrecbtsch Ste delijk orkest en solist. 9.30 Vroolöke voordracht. 9.35 Gram. 9.45 Engelsche ber. ANP. 10.00 Ber. ANP, sluiting. HLLVEBSÜM IL 301.5 M. NXBV. 7.S0 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 7.55 Gram. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gewade muziek (opn.). 8.20 Ochtendgymn. 8.30 Ber. ANP. 8.45 Gram. 9.30 Marcaudo-ensemblo en gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 NCRV-Harmonie-ork. (opn.). 11.15 Celesta-ensemble en gram. 12.00 Ber. 12.15 Gram., 12.45 Nieuws- en Econ. ber. A.N.P. 1.00 Celesta-ensemble en gram., 2.00 Gram. 2.80 Solistenconcert. 3.30 Bijbellezing. 4 00 Christelijk kinderkoor „Zangvogeltjes", met plgno en gram. 4.80 Voor de jeugd. 5.00 VPRO Cyclus. 5.15 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP. 5.30 Viool, piano en gram. 6-00 Ber. 6.05 Orgel. 6.45 Aetueele reportage of gram. 7.00—7,15 Ecou. vragen van den dag ANP» sluiting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 7