"^Akkertje STADSNIEUWS Middelburg. Kou gevut? STADSNIEUWS Vlissingen. Besluiten, benoemingen enz. STADSNIEUWS Goes. Rurorerli'ke Stand Marktberichten DE ONTEIGENDE, NIET-VER WOESTE PERCEELEN. Burg. en Weth. hebben d.d. 31 Januari aan de eigenaren van onteigende, niet- verwoeste, perceelen een circulaire ge richt, waarin medegedeeld werd, dat de Algemeen Gemachtigde voor den weder opbouw te zijner tijd omtrent de te ver- leenen vergoeding zal beschikken en dat de gemeente door de onteigening met in gang van 20 December eigenaresse" van de vermelde perceelen i3 geworden. Aangezien net gemeentebestuur evenals de Algemeen Gemachtigde, zooveel moge lijk met de belangen van de eigenaren en de gebruikers van de onteigende perceelen rekening wensebt te houden, stelden B. en W. de volgende regeling voor. De oud-eigenaars zullen in het genot van hun gebouwen kunnen blijven, totdat de onteigening ter wille van den weder opbouw noodig is. Tegenover de gemeente blijft de voormalige eigenaar aansprake lijk voor medegebruikers of huurders ook ten aanzien van een latere onteigening van het perceel. De oud-eigenaars zullen aan de gemeente geen huur betalen, doch zij zullen wel huur van medegebruikers of huurders mogen ontvangen, waartegenover zy alle lasten op het perceel vallend voor hun reke ning nemen. Onder die lasten vallen on derhoud, grond-, straat- en polderlasten, premie van de verzekering tegen brand schade, waterleiding abonnement enz. Als schadevergoeding aan de betrokken voor malige eigenaars wordt uitgekeerd, zullen zij daarvan 4 aan de gemeente moeten betalen, doch zjj zullen van de gemeente niet kunnen eischen herbouw of herstel van schade by geheele of gedeeltelijke ver nieling door oorlogsgeweld. De overeen komst kan te allen tyde door een der partijen worden opgezegd. De antwoorden, die voor 15 Februari moesten binnen zijn, luiden voor het over- groote deel dat men met de omschreven regeling van hot gebruik instemt. Voor zoover men verklaart daarmede niet ac- coord te gaan, zullen de perceelen van gemeentewege worden geëxploiteerd, waar bij het in het voornemen van B. en W. ligt om zooveel mogelijk aan de tegen woordige gebruikers de panden te ver huren. JAARVERGADERING VAN MEDIOBURGUM. Met droefheid In het hart opende de voorzitter, de heer Ch. J. Mazure, de eer- sto jaarvergadering van Medioburgum na de ramp, die o.a. de vereeniging moest tref fen. Van alles beroofd zitten zij nu bijeen. Zijn vurig verlangen is, dat er nog iets van de energie is overgebleven, dat allen den moed nog hebben aan het ideaal „de lichamelijke opvoeding" verder te bouwen. Medio bestaat dit jaar 50 jaar. 40 jaar heeft spreker er aan gewerkt met alles wat In hem is, om de zaak te dienen. Laat Medio niet in den steek, aldus de voorzit ter. Men dient er tevens mee, ons volk en saamhoorigheidsgevoel. Dat men geen groote kas heeft als de zustervereeniging, dat de %'ereeniging thans arm is, is niet eigen schuld. Verslag werd uitgebracht door het se cretariaat, waarin het opvoeren van het spel „Het kristal paleis van Koning Win ter", geschreven door den voorzitter, van wege het groote succes naar voren werd gebracht De geslaagde wedstrijden der adspiranten alsmede de groote voorberei dingen' door Medio getroffen voor het op voeren van folklore en rhythmische dansen te geven tijdens de muziekfeesten van de Meco op Pinksteren. Helaas moesten door het oorlogsgeweld, deze feesten van har monie en muziek achterwege blijven. Gekozen werden tot voorzitter do heer Mazure, tot secretaresse mej. Jopie van der Boudt, tot penningmeester de heer P. Cappon. Verder werden iu het bestuur ge kozen mej. L. Simon, mej. J. C. Vermeu len, de heer Roose en mej. Daane. Dank werd door den voorzitter gebracht aan de donateurs, die hoewel er geen uit voering ward gegeven, toch hun contribu tie bleven betalen. Dat hun voorbeeld door velen gevolgd moge worden. De vele ge troffen leden worden van contributie vzij- gesteld, wanneer zij dit verkiezen. Tijde lijk is de contributie tot de helft terug ge bracht. Dank bracht de voorzitter ook aan den heer Van Wyck, exploitant van het Schuttershof, voor z(jn daadwerkelijken steun. BENOEMING AMBTENAAR. B. en W. hebben voor de Knoeming van een administratief ambtenaar bij den dienst van gemeentewerken do volgende voordracht opgemaakt: 1. J. H. Kramer, Dubbeldam; 2. M. de Waard, Rotterdam; 3. J. F. Oosterkamp, Utrecht. Bij benoeming van no. 1 zullen hem in salaris groep 6 twee verhoogingen be- hooren te worden toegekend zoodat hy zal dienen te beginnen op een wedde van 2612.50. Bij benoeming van no. 2 zal de mini mum wedde van groep 6, zijnde 2280 kunnen worden aangeboden. Bij benoeming van no. 3 zal de functie van administratief ambtenaar alsnog in groep 7 24703040) moeten worden ondergebracht, en zal aan den benoemde dadelijk do maximum wedde behooren te worden toegekend. VOORSTELLEN VAN B, EN ff. Beroep Inzake bouwvergunning. De heer J. Olyslager is bij den Raad in beroep gekomen tegen de voorwaarden, verbonden aan de hem door B. en W. verleende vergunning tot verbouwing van het woonhuis Eigenhaardstraat No. 37. Naar aanleiding daarvan deelen B. en W. mede: „Bij ons besluit van 20 September 1940 verleenden wij aan verzoeker vergunning tot vernieuwing van den voorgevel van het betrokken pand onder voorwaarde, dat alle kozijnen in den oorspronkelijken toe stand zouden worden hersteld of ver nieuwd. Deze voorwaarde werd niet nageleefd; integendeel bleek by contróle, dat de ge- vel was gemaakt met nieuwe kozijnen van geheel anderen vorm dan de bestaande. By wijze van tegemoetkoming en om verzoeker niet op te groote kosten te jagen, hebben wy toen aan verzoeker ver gunning verleend in den vocrgevel alsnog de ruitverdeeling aan te brengen, zooals op de teekening aangegeven. Aldus zou de reeds aangebrachte gevel, met een kleine wyziging intact kunnen blyven. Opvolging van de desbetreffende voor waarde was zeker het minste wat wy in casu van verzoeker konden verlangen. Wy vinden dan ook geen enkelen grond aanwezig tot inwilliging van het gedane verzoek, terwyi handhaving van onze be slissing uit aesthetische overwegingen, zoowel naar "het oordeel van den directeur van gemeente-werken als van de provin ciale Schoonheidscommissie, van groot be lang is. Mitsdien stellen wy U voor het beroep af te wyzen." Bouwverordening. Naar aanleiding van enkele, door leden der Conynissie voor de Strafverordenin gen gemaakte opmerkingen omtrent het voorstel van B. en W. van 8 Februari nopens toepassing van het bepaalde by artikel 27 sub 1 en 3 der Bouwverorde ning, bieden zy den Raad alsnog het ont- werp-besluit ter vaststelling aan. B. en W. verklaren zich bereid elk half jaar een lijst van de verleende ont heffingen over te leggen. DE VEREENIGING VAN AMBTEN DER BRANDWEER. Jaarverslag 1940. Aan het aan den gemeenteraad over gelegd verslag van 1940 van de Vereeni ging van Beambten dor Brandweer, ont- leenon wy: Behalve meerdere besprekin gen over Inspecties en bluschwerkzaam- heden werden geen causeriën gegeven. In de Januari-vergadering werd door den heer H. Bierman een uiteenzetting gegeven over Luchtbeschermingsgereed schappen, en een demonstratie gegeven van een instructiekist van de Luchtbe- schermings-vereeniging, terwijl de heer Peek het gebruik van lichtgevende plaatjes naar voren bracht. Op de vol gende vergadering werd een kaartoefening gedemonstreerd, welke was gehouden met het personeel van den kantoor-luchtbe schermingsdienst van den Raad van Ar beid. Met den heer Ir. Rothuizen, Inspecteur van de Kunstbescherminf zyn meerdere besprekingen gehouden over het beveiligen tegen luehtgevaar van het Raadhuis, de Koorkerk en de Oostkerk. Steeds zyn hierbij preventieve maatregelen in de eer ste plaats genoemd, en de door de Kunst bescherming voorgesteldo bluschinrlehtln- gen, hoewel deze een goede beveiliging kunnen zijn, in de tweede plaats. Het is te betreuren, dat deze maatregelen niet op den 17en Mei gereed waren, aldus het verslag. Met het personeel van de Abdygebou- wen werd meerdere malen geoefend en adviezen gegeven voor het tot stand bren gen van een kantoor-luchtbeschermings dienst in de Abdygebouwen, waarby ook het Rijks-archief, Poider Walcheren en de Provinciale Waterstaat medewerkten. Hoéwei deze dienst vry ver gevorderd was hij nLt gereed om in Mei te kunnen op treden. optreden. Hierna komt de secretaris, de heer A. J. W. Mathijssen, tot de gebeurtenissen van Mei, die hij reeds op samenkomsten met de brandweermannen heeft uiteengezet en waaiwan wy destyds reeds uitvoerig ver slag gaven. Na ook nu hulde gébracht te hebben aan allen, die toen hulp boden, schrijft de secretaris. „Vooral het moedige en bewonderingswaardige optreden van onzen Burgemeester is ons allen tot groo- ten steun geweest". De- luchtbeschermings-wcrkzaambeden en het blussschen van de groote branden ia door het personeel van de Brandweer geheel vrijwillig gedaan, zonder hiervoor een vergoeding te ontvangen. Alleen die brandweerlieden, die van hun inkomsten beroofd waren, hebben een vergoeding van de gemeente ontvangen. Ingevolge het luchtbeschermingsplan bleef de piketdienst in de Kazerne ge handhaafd, die by toerbeurt werd ver vuld door brandweerlieden en reserve brandweerlieden, die door de tijdsomstan digheden van him inkomsten waren be roofd. Na 21 October werden de vergoe dingen voor dezen piketdienst gedeclareerd aan het Rijk. Gedurende den zomer kwam weinig luchtalarm voor, doch m de laatste maan den van 1940 werd 15 malen luchtalarm gegeven, waarby het geheele brandweer personeel telkens naar de Kazerne kwam. Door hel Hoofd van den luchtbescher mingsdienst werd in December bepaald, dat de Brandweer ook bij bominslag, zon der brand te veroorzake i, moet uitruk ken om zoo snel mogelijk personen, die eventueel onder het puin bedolven ziin, te bevrijden. Tydens de samenkomsten bij luchtalarm werd het personeel over wij zigingen ingelicht, en eenige nm;en theorie gegeven over gevaren by luóntaanvaUen. Niet alleen werd door den piketdienst gedurende den zomer nagebluscht, maar ook werd het materiaal hersteld en ge schilderd, terwyi in December een afschei ding gemaakt werd in de Kazerne waar door een practisch wachtverbiyf werd ver kregen. Er was sprake van dat leden van den Opbouwdienat in dienst van ce Brandweer zouden worden gesteld, eu de piketploeg zou vervangen. Dit is gelukkig niet door gegaan, waardoor de Bran we erli eden die van hun inkomsten beroofd zijn door den piketdienst een vergoeding blyven ontvan gen. Behalve de groote branden van den 17en Mei, kwam in 1940 de groote brand in de houtop» legplaats van N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. en Co. op 5 Septem ber om, waarby bleek, dat de slangen zeer veel hadden geleden bh het blusschings- werk in MeL Er werd toen machtiging v -lee-d om 1500 meter slangen aan te schaffen. Viermaal werd uitgerukt voor sta be gin van brand, waarby met kleine mid- DE GRIEP NEEMT AF. In onze stad en in de omgeving begint de griep thans af te nemen. Althans blij kens de thermometer, die by epidemieën meestal een zuiver beeld geeft van den algemeenen toestand de N.V. maatschap pij De Schelde. Onlangs liep het aantal zieken by De Schelde snel op. Van gemid deld 80 per dag steeg het tot 70, 100, 200 en iets later zelfs boven 300. t>e laatste dagen heeft regelmatige stijging van het aantal absenten wegens ziekte geen voort gang gevonden. Men schommelde even om het toppunt en thans is afneming van het aantal zieken merkbaar. EEN STUDIECLUB VOOR DE TYPOGRAFIE. Na een inleiding van den districtsverte genwoordiger, den hr. Joh. H. Buising, werd gisteravond een afdecling opgericht van de C.B.V. (commissie ter bevordering van de vakstudie), onderafdeeling van den Alg. Ned. Typografenbond. In het bestuur werden gekozen de hee- ren L. J. Florusse, voorzitter en W. Meyers als secretaris-penningmeester. In Middelburg bestaat reeds enkele ja ren zoo'n studieclub, terwyi men in Goes spoedig tot oprichting zal overgaan. Vlissingen is hiermede de 65ste studie club in Nederland. EEN AFSCHEID BIJ „DE SCHELDE". Zaterdagmiddag hadden velen van de afd. scheepsbouw van de My. „da Schelde" zich in de scheepsbouw loods vereenigd, om tegenwoordig te zyn bfj het afscheid van den heer J. Peters, die de maatsehappy met pensioen ging verlaten. De heer P. de Koning, als waarnemend baas in de afd. scheepsbouw, sprak den scheidende toe. Hy wees er o.m. op, altijd met genoegen met den hèer Peters gewerkt te hebben. Steeds was er een goede ver standhouding tusschen den heer Peters en 2'rjn collega's. Namens chefs, bazen en collega's bood de heer de Koning hem een prismakijker aan, hierby de hoop uitsprekende dat het hem verder goed moge gaan en dat hy nog vele jaren van zyn geschenk zal mogen genieten. De heer Peters heeft daarop dank ge bracht voor het mooie cadeau en met en kele woorden afscheid genomen. BADHUIS AAN DE BONEDIJKESTRAAT Gedurende de week van 17 tot 22 Fsbr. werden in het badhuis 1017 baden genomen en wel 892 door heeren, 98 door dames en 27 door kinderen. DE WERKLOOSHEID. By de arbeidsbeurs alhier stonden Maan dag 113 mannen ingeschreven, waarvan 93 geheel werkloos, 6 niet werkloos, 2 ge deeltelijk werkloos en 12 in de werkver schaffing, Voorts stonden 9 geheel werk- looze vrouwen ingeschreven. MIDDELBURG» In het Gasthuis alhier slaagden voor de aanteekening kraamvef- zorging de zusters A. Minnaard en P. van Rigteren. VLISSINGEN. Voor het machinisten-di ploma B 1 is geslaagd de heer J. Naere- bout, leerling van de De Ruyterschool. Met ingang van 1 Maart a.s. is door B. en W. der gemeente Meliskerke benoemd tot ambtenaar ter secretarie de heer B. Goedbloed, thans in geiyke functie werk zaam te Domburg. By het te Utrecht gehouden examen voor het middenstandsdiploma, slaagde voor diploma D als schoenenverkooper, de heer L J. van Kampen te Oostburg. KRUINLN GEN. De brigade-commandant der marechaussee te Hansweert de heer J. A. Hamers, wordt met ingang van 1 Maart a.s. ais commanaant geplaatst van de nieuw op te richten brigade marechaus see Dordrecht. Genoemde heer Hamers was sinds 1934 commandant te Hansweert. delen het gevaar werd bedwongen. Totaal werd 17 maal voor een schoorsteenbrand g.alarmeerd, waarop steeds werd uitge rukt mot 't schoorsteen-rijwiol, den Brand meester van dienst en twee brandweerlie den. In totaal rukte de brandweer vier malon uit voor loos alarm. Op 23 September werd uitgerukt naar Vlissingen, en nadat onderweg reeds eenige malen een schuilplaats was opgezocht, onder uiterst gevaarlijke omstandigheden gedurende 8 uren geassisteerd by den grooten brand in de modelmakery van „de Schelde" en de omgeving, waarvoor de burgemeester van Vlissingen zyn groo ten dank heeft uitgesproken. Op 10 Octo ber werd de hulp ingeroepen door deii bur gemeester van .urnemuideh. By aankomst aldaar bleek hulp niet meer noodig. Het personeel bleef vrywel gelijk, alleen is het aantal reserves gebracht op 23 man schappen, die nu ook eon vergoeding ont vangen voor het blusschen van brand en het verrichten van piketdienst. Het mate rieel bleef vrywel ongewijzigd en is na herstel en schilderen in uitstekenden staat. Vorschiilendo kleinere materialen en kle dingstukken werden aangeschaft. Enkele inspecties hadden plaats en advies gege ven by den bouw van noodgebouwen en de noodwinkels. By deze laatste werd het maken van brandmuren en open laten van tusschenruimten naar voren gebracht» Op 8 Mei werd een proef ge nomen met een provisorisch opgestelde bluschleiding op het tweede plat van den Abdytoren. Deze proef slaagde goed, doch by de ramp was de bluschleiding nog niet klaar. Op een vraag van de Rijksinspectie v n het Brandweerwezen, werd de wen- scheiykheid naar voren gelracht de be schikking te krijgen over meer schuimpoe- der, een manschappen-gen -dschapwagen en een grootere brandweerkazerne. VERGADERING AMBACHTSSCHOOL. Rekeningen en begrootingen. Vrydagavond werd door de Vereeniging „De Ambachtsschool" te Goes in het ge bouw aan den Westwal hare algemeen©- en bestuursvergadering gehouden, waar o.m. de volgende punten werden behandeld: Rekening en verantwoording afd. Am bachtsschool de ontvangsten over 1940 bedroegen 5768,51, de uitgaven 43737,28. Begrooting 1942 afd. Ambachtsschool de ontvangsten werden vastgesteld op 5643.39, de uitgaven op 49608,67. Rekening en verantwoording over 1940 afd. Avondschoolde ontvangsten over 1940 bedroegen 756,22, de uitgaven 3874,77. Begrooting 1942 afd. Avond school de ontvangsten werden vastgesteld op 1024,35, de uitgaven op 4633,37. Rekening en verantwoording over 1940 afd. Vakschool voor meisjes de ontvang sten bedroegen over 1940 ƒ8683,53, de uit gaven 32777,72. Begrooting 1942 afd. Vak school voor meisjes de ontvangsten wer den vastgesteld op 8860,15, de uitgaven op 35506,57. Rekening en verantwoording over 1940 afd. Krabbendijke de ontvangsten over 1940 bedroegen 140,33, de uitgaven 359.94. Begrooting 1942 afd. Krabbendy- ke de ontvangsten werden vastgesteld op 150, de uitgaven op 668,50. KAMPIOENSCHAP BILJARTCLUB A. L. M. TE GOES. Zondagavond werden in -et Clublokaal Baarends van de Goesche Biljartvereeni- ging A.L.M. de kampioenswedstrijden be ëindigd, waarbij de heer W. Priester onge slagen als eerste eindigde. Deze wedstrij den werden gespeeld met voorgift, volgens het in de voorwedstrijden behaalde gemid delde. 1. V/. Priester 10 pnt, alg. gem, 3.25, h.s. 13; 2. G. Breel 8 pnt., o.'g. gem. 3.41, h.s. 23; 3. P. Baarends 6 pnt., alg. gem. 5.82, h.s. 54; 4. S. de Witte 3 pnt. alg. gem. 1.77, h.s. 2.89; 5. M. d Baarends 2 pnt, alg. gem. 5.88, h.s. 47; 6. J. Zwarte- poorte 1 pnt, alg. gem.. 1.75 h.s. 13. De heer P. Baarends behaalde in deze eindwedstrijden zoowel het hoogste gemid delde, met 7.36 als de hoogste 6erie met 54. De stand, die de werkelijke kracht der spelers volgens de thans gehouden wed strijden ageert, luidt als volgt: 1. M. CX Baarends gein. 6.66; 2. P. Baa rends 5.76; 3. H. J. Molhoek n 98; 4. C. Rijn 3.88; 5. F. de -.oomer 3,38; 6. G. Bruel 3.30; 7. H. van Bentnem 3.16; 8. C. v. d. Berg 2.59; 9. W. °riester 2.59; 10 G. Koch 2.45; 11. A. Viergever 2.31; 12. M. Gunst 2.28; 13. M. Bartelse 2.25; 14. C. Harinck 2.21; 15. J. Zwartepoorte 1,94, 16. S. de Witte 1.79; 17. J. Pieters 1.56; 18. F. Buysrogge 1.31; 19. A. P. Jonge- pier 1,21; 20. J. Reester l.Oi; 21. P. A. Romijn 0.95. Hierbij dient opgemerkt »e worden dat enkele leden, o.a. de heer C. Nobels, ver hinderd waren aan deze wedstrydén deel te nemen. „ONS BELANG". In het „Schuttershof" te Goes Is een le denvergadering gehouden van „Ons Be lang", onderafdeeling van de V.B.N.A., on der voorzitterschap van den heer C. Min naar uit Kruiningen. De voorzitter zei in zyn openingsrede o.m., dat de vereeniging eerst op 6 Decem ber 1941 haar vyf en twintig jarig bestaan herdenkt Wanneer de tyden dan veranderd zijn, want nu is het geen tyd om feest te vieren, zal spr. zeer gaarne hieraan mee doen. Het belangrykste doel dezer vergadering was een statu ten wyziging. Na de koffietafel, waaraan al de aanwe zige leden deelnamen, werd een voorstel gedaan om een even groot bedrag als de kosten van die maaltyd bedroegen, af te staan voor de behoeftige leden der vereeni ging, welk voorstel werd aangenomen. ONREGELMATIGHEDEN TE ABCOUDE GEKNOEI MET VEEVOEDER TOEWIJZINGEN DOOK DE DIRECTIE VAN EEN COÖPERATIE. By de graancoöperatie Abcoude hebben zich onregelmatigheden voorgedaan. Bulten de distributie om verkocht de coöperatie veevoederproducten tegen te hooge pryzen. Voorts werden lynmeel, mais, gerst en ha ver, welke producten niet in ongemengden staat mogen worden vervoerd, door de coöperatie verkocht en vervoerd. De directie van de coöperatie, de heer B., heeft niet minder dan 15000 kg. vee voeder op ongeoorloofde wyze in handen weten te krygen. Hoewel de man over geen veestapel beschikte, wist hy het toch klaar te spelen voor een tydvak van niet minder dan acht maanden een veevoeder toewijzing te ontvangen. Toen ongeveer een jaar geleden iedere veehouder een be schrijvingsbiljet by den commissaris voor voedselvoorziening in oorlogstyd moest in leveren, stuurde B. eveneens een beschrij vingsbiljet in. Op dit biljet vulde hy in vijftig stuks vee te bezitten. Drie zusters van B. dreven onder de ge meente Weesperkarspel een boerdery en B. was zoo vriendelijk ook voor dezen een biljet in te vullen. Den veestapel van de gezusters B. gaf B. aan N.-Holland en den zelfden veestapel gaf hd als zyn bezit op aan Utrecht» Aldus kon het geschieden, dat by de periodieke contróle de tellers om den tuin werden geleid en een veestapel tweemaal werd geteld. Behalve deze mlsdryven waarvoor B. ju stitieel vervolgd zal worden zyn niet min der dan acht delicten geconstateerd, waar voor B. en de coöperatie, waarvan hy di recteur ls, tuchtrechtelijk zullen worden vervolgd. WESTKAPELLE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent. P. LIEVEN SE. Nu al weer heel wat jaren geleden, toen ik voor Journalistieke aangelegenheden eenigen tijd in Paryst moest non, non mocht zyn, geraaide ik via een gewezen Russischen kolonel, di© zijn rammelende taxi even zwierig bestuurde als hy destyds, naar ik me voorstel, zyn. kleurig regiment zal hebben gedaan, verzeild in Paris russe, in het na,-oorlogsche Rusland in de Fran- sche hoofdstad, dat zich met behulp van zielig kleine baantjes op de been hield, maar dat leefde van grandiose herinne ringen. By die gelegenheid heb ik heel hoog en heel schamel gegeten, iets minder sober gedronken en bepaald weelderig gesproken met vrouwen en mannen, die vóór hun vlucht, by wyze van spreken, maar op een knopje hadden te drukken om caviaar en panje, door in livrei gekleed© knechten aangevoerd^ voor zioh te zien, zoo vaak zy wenschten. In de Fransche hoofdstad voedden zy zich met frites, een waterig soepje, brood en, als het pas gaf, met een even om den hoek gehaald biertje. Voor de eerste ma!al op weg naar de ko lonie van uitgeweken Russen, gespeend van hun oude weelde, haalde ik my aller hande sombere voorstellingen over hun tragiek in het hoofd. Nauwelyks was ik echter ge-introduceerd, aanvaard, en eenigszins ingeschoten, of ik kwam tot de verrassende ontdekking onder zeer vroo- lrjke, geenszins gedeprimeerde lieden te verkeeren. Men schertste, lachte rond den schame- len disch, want men had zulke rrjke herin neringen aan overladen tafels, en men had elkaar „Als wy rijk gebleven waren", ver trouwde een statige oude heer me toe (men noemde hem Excellentie, schoon hy portier van een dancing was), „waren wij •elkaar nooit zoo n- geworden. Vroeger had ik twee kasteelen, ontzagiyke hoeveelhe den kennissen, maar niet één vriend. Ik was e-mzaam. Nu ben ik eiken avond om ringd door ware vrienden, door gezellig heid, waaraan ik mijn oude hart verwarm". Dezer dagen heeft een opmerking my aan Paris russe herinnerd. Ik sprak in Middelburg met een winke lier, die een nood winkel drijft Deze zei „wy hebben onze moeilijkheden wy wer ken in een zaak, die een hutje is, verge leken by het pand, dat we vóór 17 Mei bezaten, maarw© hebben het veel ge zelliger dan vroeger. Vroeger keken myn concurrenten my niet aan nu komen we bij elkaar óver den vloer. Menschen, die destyds lucht voor elkaar waren, loopen, nu zy Ih hetzelfde schuitje zitten, als vrienden in en uit. De ramp Van Middel burg heeft ons veel ontnomen, maar iets terug gegeven, dat we niet gaarne meer zouden missenalgemeene toenadering; meer gezelligheid". Is het niet typisch, dat de Russische Excellentie, en de Middelburgsrhe winke lier tot een ongeveer gelijk luidende con clusie kwamen, dat de Russische ballingen in Parijs ongevee: gebundeld werden als np de getroffenen in Zeeland's hoofdstad? Ook in Middelburg dryven degenen, die ruw van hun verleden werden afgesneden* naar elkaar toein oude vriendschap- sc'.iakeeringen vinden verschuivingen plaats, omdat de niet-gedupeerden geen deel hebben aan de emoties der gedupeer den, aan him toekomst-bespiegelingen, aan hun. iilussies en des-illusies. Althans niet daadwerkelijk. Op meestal onbewuste psychologische overwegingen ontstaat een,klove tusschen hen, die verloren, en hen, die behielden; en toenadering tusschen gedupeerden, soms ten koste van niet getroffenen. Voor de gedupeerden is het in hooge mate verheugend, dat zy door deze waar den, die hun eertijds niet a deel vielen, vergoeding bekomen voor leed en tegen slag. Want niet getroffenen kunnen zich nooit volledig inleven in hetge, n de anderen droegen en nog te dragen hebben aan gemis GOES. Geboren: Cornelia, dochter van Hubrecht van den Dorpel en Johanna Geense te Ka- pelle; Willem, zoon van Centinus Faasse en Arendje Geluk. Overleden Jan Kiters, 72 j., man van Fina Catharina Govers Theodorus Wyt- man, 72 j., man van Maria Brans. OOSTKAPELLE. Van 1524 Februari. Geboren Jan. z. van Jan Willem van Aalst en Pieternella Wilhelmina le Mahieu; Johannes Franciscus Henricus, z. van Jo hannes Franciscus van Hal en Christina Jobse; Mattheus Pieter, z. van Cornelia van Duin en Janneke Felleman Cornells, z. van Abraham Wattel en Jacoba Wisse. OverledenAnna Jacoba Isabella van Delnse, 95 J., ongehuwd. Vise hm (jn Vlissingen, Maandag 25 Februari. Aangevoerd door 8 vaartuigen 250 kg garnalen, welke verkocht werden van 50— 58 cent per kg. 226 kg schar k 3.30— 4.60 per 10 kg. Gem. Vischmijn, Breskens. 24 Februari '41. Door 29 vaartuigen wer den aangevoerd 1066 K.G. garnalen. Export 0.90—1.27 p. K.G. Zootjes f 1.40— 9,70.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2