nr fi BismaRex Eenige actueele onderwijsvraagstukken. Bestellingen in het buitenland. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Maandag 24 Februari 1941 i RADIOREDE VAN PROF. DR. J. VAN DAM OVER Hervorming van het Onderwijs In de Nederlandsche taal In voorbereiding. Verbetering In het spelllngsvraag- stuk niet onwaarschijnlijk. Staatstoezicht op benoe ming van leerkrachten. Een deel der studenten zal de studie kunnen voltooien. De lichamelijke opvoeding wordt verbeterd. Er komt een vierjarige kweekschool. De beteekenls van de verlaging der leerllngenschaal en de korting op de salarissen der z.g. kloosterlingen. De secretaris-generaal van het depar tement van opvoeding, wetenschap en cul tuurbescherming, prof. dr. J. van Dam, heeft Zondag een radio-rede gehouden over eenige actueele onderwijsvraagstuk ken. Hieraan wordt het volgende ont leend Wat de positie van het Nederlandsch onderwijs betreft, is het mijn bedoeling, dat aan onze moedertaal in onderwijs, wetenschap en cultuur een belangrijker plaats wordt toegekend dan thans het geval is, kortom, de plaats, die de moeder taal verdient en die zij bij vele andere volken bekleedt. In voorbereiding is daarom een her vorming van het onderwijs in het Ne derlandsch aan onze scholen. Daarbij zal het aantal uren worden uitgebreid, waardoor het vak meer nadruk krijgt, maar vooral ook het onderwijs door een zorgvuldig overwogen handleiding zal'worden geregeld. Deze zal, met behoud van groote soepel heid, die aan den onderwijzer de moge lijkheid waarborgt, eigen inzicht te volgen, zekere' lijnen trekken, waarlangs dit on derwijs zich moet ontwikkelen om de kennis van en de liefde tot de moedertaal en de daarin uitgedrukte cultuurwaarden te versterken. Wij weten allen, dat onze taal thans nog sterker dan vroeger is blootgesteld aan het gevaar van een ver andering en daartegen moet het onder wijs waken. In verband daarmede heb ik het plan ontworpen tot stichtingvan een wetenschappelijk middelpunt voor de studie van de Nederlandsche taal en heemkunde, dat tegelijk ook invloed kan uitoefenen op de ontwikkeling van onze moedertaal en het onderwijs daarin. Velen van u hebben ook den wensch uitgesproken, dat het spellingvraag stuk zou worden opgelost. Het is niet eenvoudig, na alles, wat er op dit ge bied is gebeurd, maar ik heb toch hoop dat het mg zal gelukken, tenminste de kloof tusschen de schoolspelling en de offlcieele spelling te doen verdwij nen! Staatstoezicht op benoeming van leerkrachten. Het tweede onderwerp zal door vele Nederlanders met eenig wantrouwen worden ontvangen. Versterking van den invloed van den staat op het onderwijs wat wil dit zeggen De tegenwoordige situatie van ons land, de onrust onder ouderen en jongeren en het feit, dat ook de jeugd zich meer dan Vroeger voor de politiek interesseert, maakt het noodzakelijk, dat de overheid ten minste de mogelijkheid moet bezitten, zonder van het minder aangename instru ment der politie gebruik te maken, een zeker toezicht op het onderwijzend per soneel uit te oefenen. Daarom Is er o.a. een verordening in voorbereiding, die contróle op de be noemingen voorschrijft, niet door het benoemingsrecht aan den staat te trekken, maar door een goedkeurings- recht op benoemingen in te voeren of bij de universiteiten door invoe Eleanor Elliot Carroll I 24) „Schei uit i" beval hij. „Dat kan ik beter zelf doen en „Mondje dicht en blijven liggen", viel ze hem in de rede, zijn vochtige sokken af- stroopend. „Ik ben de baas in de zieken kamer en ik zal een van die borstrokken wannen en om je voeten wikkelen. Zorg jij, dat hij erom blijft zitten". Toen dit gebeurd was, boog ze zich be zorgd over hem heen. „Zoo beter? Is het warm genoeg?" „Ja, kleine tiran". „Dat ben je zelf schold ze terug, maar er kwam een flauw glimlachje om haar mond, toen ze haar eigen legerstede weer opzocht. Een grauwe morgen brak aan, met drei gende wolken in het Oosten. De boomen dropen. De stortregen was veranderd in een dichten motregen en het bulderen van de branding vergrootte de trieste stem ming. Robin lag doodstil en ademde regelma tig. Gwynne legde haar hand op zjjn hoofd en loosde een zucht van verlichting, toen ze voelde, dat het koel geworden was. De koorts was gezakt. Ze scharrelde rond in de nauwe hut, rakelde het vuur op, bracht water voor hem en zichzelf aan de kook, en gebruikte een zakdoek als waschhandje. Eenig toilet maken vond ze toch noodig. Robin had nu' niet meer zooveel dek noodig. Het was drukkend warm in de hut geworden. Ze nam een linnen pak van hem weg en sloop ermee naar buiten, zonder hem te wekken. Haar keurige witte rok was tot een oud vod verfomfaaid. Ze ver wisselde hem voor een wit linnen wijde broek. „Ik ben benieuwd, hoe ik er in dit pak ring van bekrachtiging van de benoe mingen door het Nederlandsche be stuur. Er is ten aanzien van de universiteiten een verordening .in voorbereiding, die aan den rector den president-curator, het col lege van rector en accessoren en in laatste instantie aan den secretaris-generaal een grootere bevoegdheid geeft en daarmede de mogelijkheid schept, de catastrophe van Leiden en Delft te vermijden. Het hooger onderwijs. Twee kwesties staan thans in het mid delpunt van het hooger onderwijs: die Van Delft en Leiden en die der Joodsche studenten. Wat de laatste betreft, is het overbodig, het standpunt van de Duitsche bezetting nog weer eens uiteen te zetten. Ik heb daarom gemeend goed te doen, in mijn besprekingen over deze kwestie de belangen van de toekomstige joodsche studenten voorloopig op te offeren aan die van de thans studeerenden en ik heb dan ook een toezegging ont vangen, die zoodanig luidt, dat een aanzienlijk deel van de thans studee renden de gelegenheid zal krijgen, hun studie te voltooien. E en maatregel moet ik nog even toe lichten, die van het verbod voor niét-in- geschreven joodsche studenten, zonder toestemming van het departement examen te doen. Hij heeft ten doel, te beletten, dat iemand een studie gaat beginnen, zonder zich te laten inschrijven, wat bij ennkele faculteiten mogelijk is. Wie regel matig ingeschreven geweest is, behoeft niet te vreezen, niet tot een examen te worden toegelaten, ook al zou hij in dit examenjaar zelf niet ingeschreven ge weest zijn. In dit verband %vijs ik met nadruk op de wenschelijkheid, dat de rust aan de univer siteiten gehandhaafd blgft. Daar is nu uit Leiden een betreurenswaardig feit ',e mel den. Enkele dwazen of kwaadwilligen heb ben deze week in Leiden een soort ulti matum aangeplakt, dat de heropening der universiteit eischt. Iedereen kan begrijpen, dat dit de slechtste weg is om dit doel te bereiken. Dan nog enkele speciale onderwfisbelan- gen. Dè lichamelijke opvoeding. Het onderwas in de lichamelijke opvoe ding, dat op 1 Januari aan alle lagere scholen .verplicht is gesteld, heeft mijn volle belangstelling. Binnenkort zal, hoop ik, een regeling tot stand komen, die aan alle onderwijzers, die dit onderwijs geven, de zoozeer gewenschte leiding en instruc ties waarborgt. Bij de onderwijzersexamens zullen voort aan speciale gecommitteerden, bezitters van de acte middelbaar onderwijs in het vak lichamelijke oefening houden. Zij, die een niet voldoende examen in dit vak afleggen, zullen niet meer de bevoegd heid krijgen om dit vak te onderwijzen. Verder baart het ons groote zorg, een uitzie", mompelde ze met een vreugdeloos lachje. Toen Robin een poosje later wakker werd, staarde hij verbluft naar de slanke gedaante in mannenklecren, die de hut in en uit liep. Een oogenblik verbeeldde hg zich, dat het een vreemde was, maar toen Gwynne haar gelaat naar hem toewendde, riep hij jongensachtig vroolijk „Hallo, ouwe jongen Als je andere haren had, kon je best voor een matroosje doorgaan. Ik dacht het eerste oogenblik, dat we ge zelschap hadden gekregen". Ze stak haar handen in de broekzakken en nam een braniehouding aan. „Ik ben Billy Van de veerboot", ant woordde ze grappig. „Vergeet dat voortaan niet meer „Dan heet ik Bob", zei Robin, blij, dat er blgkbaar wapenstilstand tusschen hen gesloten was. „Hoe is het weer buiten, maat?" „Meer dan rottig, schipper antwoord de ze spottend, tegen haar slaap tikkend bij wijze van saluut. „We hebben wind aan stuurboord en het regent aan één stuk..." Ze zweeg plotseling en werd meteen weer de bezorgde verpleegster. „Hoe maak je het vanmorgen? Zijn die koude rillingen heelemaal verdwenen?" „Volkomendank jouw zorgen. Als het buiten niet te nat is, zóu ik „Willen vragen, dat ik een eindje ga wandelen, om jou gelegenheid te geven, je ook als zeeman te verkleeden?" voltooide zg zijn vraag. „Weet je wel heel zeker, dat je daarvoor al sterk genoeg bent?" „BeslistIk heb me in mijn heele leven nog nooit zoo sterk en gezond gevoeld. Ik voel me in staat, een stadhuis en een post kantoor heelemaal eigenhandig te bou wen". „Mooi zoo, maar vandaag dan toch niet", zei Gwynne, naar buiten kijkend. „Ik heb het mijn heele leven nog nooit zoo erg zien regenen. Jjj wel? Toe, schiet op met aankleeden dan gaan we ontbij ten". Een poosje later zaten ze aan de scheeps kist tegenover elkaar met gekruiste bee- nen op den leemen vloer. Met behulp van een zwaren steen en zijn zakmesje was weg te vinden, om alle schoolkinderen tot het zwemmen te brengen, want zoowel uit gezondheids- als uit veiligheidsoogpunt zoo zeer gewenscht is. Vierjarige kweekschool. De opleiding van de leerkrachten voor het lager onderwijs heb ik al op één punt besproken. Ook verdere verbeteringen zgn in voorbereiding, in de eerste plaats de zoo lang gewenschte verlenging van de stadie aan de kweekschool tot vier jaren. Dientengevolge zal er in 1942 geen on derwijzersexamen worden gehouden, be halve dan voor die ongelukkigen, die 1941 mochten worden afgewezen. Bg het kweek school eindexamen zal het schriftelijk werk voor alle candidaten gelijk zijn. Het zal gelijk zijn aan het schriftelijk werk voor het staatsexamen voor onderwijzer. Maar ook de opleiding van de leeraren voor het voorbereidend-, hooger- en middelbaar on derwijs heeft mijn volle aandacht. Ook deze moet m.i. dringend op het punt van het paedagogische worden verbeterd. De plannen van het departement op dit punt zijn echter nog niet afgesloten. De verbetering van de leerlingen- schaak Tenslotte de sociale positie van den be zitter van de onderwgzersacte in verband met de veelbesproken leerlingenschaal beide worden tegelijk verbeterd. Deze leerlingenschaal-verbetering be tee kent, dat gezien de schoolbevolking van dit oogenblik er terstond ongeveer 2000 onderwijzersplaatsen meer te vervullen zijn. Verder mag er op gerekend worden, dat er in 1942 nog verscheidene honderden plaatsen bijkomen. Het is n.l. een bekend verschijnsel, dat de gemeente en school besturen him leerlingen zoo over de scho len weten te verdeelen, dat de gemiddelde schoolbevolking zich vlak bg een grens- getal beweegt. De practijk heeft uitgewe zen, dat er in normale omstandigheden plm, 1/3 van de nieuwe onderwijzersplaat sen bijkomen. Misschien zal dit thans door het zgn. stopwetje iets minder zijn, maar ik meen er niettemin mede rekening te mogen houden, dat er nog plm. 650 onder wijzersplaatsen meer vacant zullen komen dan de bovengenoemde 2000. In totaal zullen er dus naar mijn berekening onge veer 2650 nieuwe, vaste onderwijzersplaat sen te vervullen zgh. De rijkscommissaris heeft mij opgedra gen, op de salarissen van de in commu- nauteit levende geestelijken 40 te kor ten. Het op deze wijze bespaarde geld komt natuurlijk uitstekend te pas dit is ook de bedoeling van den rijkscommissaris voor de zoo lang gewenschte verbetering van de leerlingenschaal. Er is nu een re geling ontworpen, waarbij een eenmans- school tot 35 en een tweemansschool tot 75 leerlingen gaat, daarna komt er voor iedere 45 kinderen een leerkracht bij, zoo dat bijv. een zesmansschool, die vroeger tenminste 236 kinderen moest bevatten, thans reeds bij 211 leerlingen kan worden gevormd. Daar in Ket Volgende jaar de-onderwij zersexamens, behalve voor de gezakten, uitvallen, komen er 1600 onderwijzers min der aan, daar cr ongeveer eenzelfde aan tal jaarlijks den dienst verlaat, zullen over twee jaar meer dan 4000 nieuwe krachten een plaats als onderwijzer kunnen vinden. Daarmede is aan de werkloosheid onder de onderwijzers grootendeels een eind ge maakt en kan het instituut van kweeke- lir.g met akte als zelfstandige leerkracht over twee jaren verdwijnen. Bovendien zal het aantal kweekscholen naar verhouding van de gebleken behoefte worden vermin derd. Robin er in geslaagd, de kokosnoot open te krijgen. Hg had de schaal in tweeën weten te verdeelen en daaruit dronken ze nu de eerlijk verdeelde melk. Dien morgen was Gwynne het meest aan het woord. Want Robin was al gauw ver vallen in een somber stilzwegen. Als hij, wat niet vaak gebeurde, het meisje aankeek, stonden zijn oogen strak, sloten zijn lippen zich vast opeen en ging er een zenuwachtige trilling over zijn wan gen. Gwynne zag dit alles en voelde vaag zijn spanning mee aan. En dan zag ze nog iets, wat haar met wroeging vervulde. Toen hij dé kokosnootschaal naar zijn mond bracht, zag ze onder zijn mouw de paarsblauwe plekken op zijn pols, waar zij haar tanden in gezet had. Dat herinnerde haar aan de worsteling van den vorigen dag en wekte in haar te genstrijdige gevoelens. Ze schaamde zich, dat ze hem zoo bezeerd had en het volgend oogenblik vlamde haar woede weer tegen hem op. Het was wel vreemd, dat ze na zulk een heftigen twist nu weer zoo rustig bijeen zaten. Ze hadden wel een jarenlang getrouwd stel kunnen zijn. dat uit kampee ren was, als ze zich niet in zulk een vreem de omgeving hadden bevonden. Die gedach te deed haar blozen. Robin keek toevallig op en vro.eg zich verbaasd af, wat daarvan wel de reden kon zgn. Het volgend oogen blik was die blos echter alweer verdwenen en leek ze bleeker dan ooit. En hij zag tranen in haar oogen. Hij dacht met bitterheid terug aan Faust, den beroemden dokter, dié haar hoogach ting, zoo niet haar liefde had weten te win nen. Vrouwen waren nu eenmaal eerzuchtig en Faust was een man, naaf wien vele vrouwen met bewondering en verlangen hadden opgekeken. Robin kon het oogenblik maar niet vergeten, dat hg Gwynne in de armen van den dokter gezien had. Geen wonder, dat ze niet het minste verlangen koesterde naar een uitleg van zgn gedrag. Ze zou de werkelijke waarheid immers toch nooit gelooven? Hij stond met een ruk op en liep naar de deuropening. Daar bleef hij geruimen tijd zwijgend staan kgken naar de druipende boomen en de grauwe nevels, die alles ver Goedkeuring van het Ned. Clearinginstituut verelscht. Het Nederlandsch clearing-instituut deelt het volgende mede. Het komt nog meermalen voor, dat im porteurs er toe overgaan bestellingen, te plaatsen in het buitenland, alvorens zich er van te hebben vergewist, dat het devie- zeninstituut c.q. Nederlandsch Clearings- instituut de noodige vergunning verleent, op grond waarvan de betaling der bestelde goederen inderdaad zal kunnen geschieden. In verband daarmede wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat slechts in de clearingen met Duitschland, zoomede het Protectoraat en het Generaal-Gouverne- ment, en in de clearing met België stortin gen voor zoodanige bestellingen zonder voorafgaande vergunning van het deviezen- instltunt kunnen plaats vinden. Ten aanzien van de betaling naar alle andere landen, geldt het voorschrift, dat voor nieuwe handelstransacties slechts tot storting kan worden overgegaan, nadat daartoe een vergunning van het deviezèn- instituut is verkregen. Deze vergunning dient te worden aangevraagd per formulier b/1 bg het Deviezeninstituut te 's-Graven- hage. Ten aanzien van het betalingsverkeer met eenige landen ontbreken tot dusverre nog de gebruikelijke clearingregelingen. T.a.v. deze landen zal naar gelang der om standigheden het deviezeninstituut beoor- deelen of en op welke wijze vergunning tot betaling kan worden verleend. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat de omstandigheid, dat goederen zgn besteld, onderweg zgn of reeds z(Jn in gevoerd, geenerlei Invloed kan hebben op de beoordeeling van de vraag, of voor den betreffenden Invoer al dan niet een vergunning tot storting in de clearing, respectievelijk een vergun ning tot betaling op andere wijze zal kunnen worden verleend. Gelijk bekend, kan de aanvraag om ver gunning tot storting desgewenscht reeds vóór het afsluiten der transactie worden ingediend. Bestaat tegen het verleenen der vergunning in beginsel geen bezwaar, dan geeft het deviezeninstituut een „bindende toezegging" af, welke te zijner tijd door een vergunning kan worden vervangen. Mocht de gelegenheid, vooraf een vergunning of bindende toezegging aan te vragen, ontbre ken, dan zal het noodzakelgk zgn slechts tot afsluiting eener nieuwe handelstrans actie over te gaan onder het voorbehoud, dat de voorgeschreven vergunning van het deviezeninstituut alsnog zal worden ver kregen. EIGEN ORGAAN VAN HET RECHTSFRONT. De N.S.B. persdienst meldt: De leiding van het rechtsfront is over gegaan tot de uitgave van een eigen or gaan getiteld: „Het Rechtsfront". De bedoeling van dit tweemaal maande lijks verschijnende orgaan is om uitdruk king te geven aan dat wat leeft in die kringen van onze volksgemeenschap, die direct en meer zijdelings zijn betrokken bij de rechtsvorming, de rechtstoepas- sing en de rechtshandhaving. „Het Rechtsfront" wil uit hoofde van zgn volksche instelling een voor ieder leesbaar blad zijn dit brengt mede, dat het niet streng wetenschappelijk-formalis- tisch zal zijn in dien zin, dat alleen vak- juristen de stof kunnen venverken maar zóó dat de behandelde onderwerpen en artikelen toegankelijk zullen zgn voor ieder, die behoort tot de kringe^ waarvoor het rechtsfront in het leven is geroepen. doezelden. Vreeselijke plaats toch, dit eiland, dat hem eens een paradijs geschenen had Vreeselijke plaats toch voor een ver fijnd meisje, wier hart van zulk een bitteren haat tegen haar eenigen metgezel vervuld was Dat dag en nacht zijn aanwezigheid moest dulden Hij moest daar iets op ver zinnen. Hg moest een andere hut bouwen. En daarna een brandstapel op het strand oprichten, om dien te kunnen aansteken, zoodra er zich een schip aan den horizon vertoonde. Maar wat zou dat geven, als het zoo af schuwelijk bleef regenen? En hoe moest hij zonder gereedschappen een hut voor zich zelf oprichten? Het was voor hen beiden een gruwelijke toestand. Hg voelde, méér dan hij zag, dat Gwynne aan zijn zijde stond. Haar opgeruimde stem bracht hem spoedig genoeg tot de werke lijkheid terug. „Dit zal toch wel niet altijd duren. Ik bedoel dan dat het zoo hard regent. En we zouden er toch nog heel wat erger aan toe kunnen zgn, dan nu het geval is. Maar jij moet toch uit den mist blijven, anders vat je weer kou." Hij keek op haar neer met een blik vol liefde. Bedeesd stak hg zgn hand uit en raakte de hare eventjes aan. „Zgn we weer goede vrienden, Gwynne?" vroeg hij nederig. „Wil je me dat voorrecht tenminste toestaan?" „Natuurlijk Ze legde met jongensach tige vrijmoedigheid haar vingers in zijn toegestoken hand. En ze verborg achter een moedig glimlachje de pijn, die haar borst doorvlijmde. „We zullen er een spelletje van maken", zei ze. „Doen „élsof" we twee gestrande kameraden zrjn, Bill en Bobdie de sla gen van het lot moedig weten op te van gen. Die echter altijd op uitkomst blijven hopen. En die komt, voordat we er zelf erg in hebben Dien geheelen dag was ze het vroolflkste, prettigste, levendigste wezentje, wat zich maar denken liet, al had ze dan ook weinig te doen. Ze gingen him voedselvoorraad na, hoe schamel die ook was, en Robin meende, dat ze voor minstens vier en twintig mr genoeg hadden. Daarna u hg regen of De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel der weermacht maakt bekend Ten N.W. van de Hebriden zgn den 19en Februari behalve de in het weermachtsbe richt van 20 Februari genoemde, nog twee groote koopvaardijschepen van den vijand door bommen zoo zwaar getroffen, dat zij als verloren kunnen worden beschouwd. Den 22sten Februari konden in hetzelfde zeegebied een schip van 7000 b.r.t. door bommen tot zinken gebracht en twee groote koopvaardijschepen beschadigd worden. Lichte gevechtsvliegtuigen hebben een vliegveld in Oost-Engeland aangevallen en een hangar alsmede vier op den grond staande vliegtuigen vernield. Vliegtuigen der gewapende verkenning hebben een fa briek in Noord-Schotland gebombardeerd en met de boordwapens een troepenkampe ment, verscheidene goederentreinen en ge motoriseerde kolormes in Zuid-Engeland aangevallen. In den afgeloopen nacht hebben ge vechtsvliegtuigen ondanks de ongunstige weersgesteldheid de havenwerken en stra tegische doelen in Hull met goed gevolg met bommen bestookt. In het Middellandsche Zeegebied hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen bommen van middelzwaar kaliber geworpen op een klein oorlogsschip, op een groot koopvaar dijschip en op de havenwerken van Beng- hasL In het gebied ten zuiden van Agedabia zgn twee vliegvelden en troepenconcentra ties met succes met bommen en boord wapens bestookt. De vijand heeft noch op den 22sten, noch in den nacht van 22 op 23 Februari bo ven Duitsch rijksgebied gevlogen. In het tijdvak van 15 tot 22 Febru ari zgn in luchtgevechten en door luchtdoel- en marine-artillerie 32 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten, ter wijl bovendien talrijke vijandelijke vlieg tuigen op den beganen grond werden vernield. In dezelfde periode bedroegen de Duitsche verliezen 15 vliegtuigen. HET ITALIAANSCHE. Het 261ste weermachtsbericht luidt Van het Grieksche front niets belangrijks te melden. Onze formaties bommenwer pers hebben verscheidene malen met goed gevolg een der vijandelijke vlootbases aan gevallen. Een vliegtuig is niet terugge keerd. In Noord-Afrika van het landfront niets belangrijks te melden. Vliegtuigen van het Duitsche vliegerkorp3 hebben aanvallen in duikvlucht ondernomen op schepen, welke ïo een der havens van Cyrenaica lagen. Een schip werd door bommen van zwaar en middelzwaar kaliber getroffen. Op den 21s:en overdag hebben Duitsche vliegtuigen een der vliegtuigbases en een der havens van den vijand hevig gebombardeerd. Bo vendien hebben zij troepencolonnes doel treffend met mitrailieurvuur bestookt. In Oost-Afrika is in het gebied van Camceua (Erythrea) een vijandelijke aan- va» afgeslagen. In het gebied van de Bene den Djoeba is op een gemotoriseerde co lonne, die getracht had, onze stellingen te Tarba te naderen, een tegenaanval onder nomen, door een onzer bataljons amhara, waardoor de vijand gedwongen was, zich met gevoelige verliezen terug te trekken. Vijandelijke vliegtuigen hebben 'n plaatsje in Godjam gebombardeerd zonder belang rijke schade aan te richten. Een vijandelijk vliegtuig is door het afweergeschut neer gehaald. In het gebied van de Beneden Djoeba is nog een vliegtuig door onze ja gers neergeschoten. Tijdens den luchtaanval op Massaoea, waarvan in het weermachtsbericht van gisteren sprake was, heeft het afweerge schut twee Britsche vliegtuigen neerge- cuald. Op den Atlantlscher Oceaan heeft een duikboot onder bevel van korvettenkapi- teln Riccardo Boris een vijandelijk tank schip van 6500 ton getorpedeerd en tot zinken gebracht. geen regen, weer op zoek moeten. Ze kib belden over de verdeeling van den inhoud der scheepskist, want Robin wilde, dat zij het grootste deel van de kleeren zou nemen en zij sputterde tegen met de bewering, dat kameraden alles eerlgk gelijk op deelden. In den namiddag zaten ze samen zoo ge zellig te praten, dat ze hun ongeluk bijna vergaten en toen Robin tegen de scheme ring voor de hut naar de lucht, die maar niet breken wilde, stond te kijken, kwam de gedachte bg hem op, dat het verlaten eiland eindelijk toch nog een paradijs voor hem worden kon...... xvn. Eindelijk hoop Drie dagen achtereen bleef de motregen aanhouden. Hij maakte den grond zoo week, dat een menschenvoet er nauwelijks meer steun vond. Nu en dan waren er oogcnblikkcn, dat het scheen, of de grauwe lucht breken en de zon schijnen ging, en dan trokken ze erop uit, om voedsel bgeen te verzamelen, wat dringend noodig was, omdat hun voorraad slechts gering was. Tusschen de stortbuien door kwamen ze dan met buit beladen terug. Op korten af stand van de hut vonden ze een wild soort bananen, smakelijk en voedzaam, evenals broodvruchten en kokosnoten. En op een keer, dat zich tot op het strand gewaagd hadden, vond Robin in een ondiepe plas een vrij groote visch, die hij snel wist te be machtigen. Dien avond hadden ze een for meel diner Hij zou graag aldoor buiten gebleven zijn, als Gwynne zich niet vol bezorgdheid daartegen verzet had. Ze wilde niet, dat hö zich onnoodig aan den doordringenden regen blootstelde. Hy was nog niet vol komen hersteld van zijn koortsaanval, vond ze. (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5