Derde blad. De beurs reageerde op de spanningen in het Verre Oosten. Uit onze couranten van 50 iaar geleden, Een wonder-m ddel tegen PRIKKEL-hoest! AKKER'S Abdijsiroop PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 22 Februari 1941 Financieel Economisch Overzicht Perspectieven voor de Nederlandsche geldmarkt. Suggestie. We drinken surrogaten Van koffie en van thee. Suggestie is maar alles En daarom valt 't voel mee Wie kennlB maakt met HET LIED DER DUISTERNIS datde blinde schrijfster AliceBretz gezongen heeft in haar prachtigen Er is den laatsten tgd in de positie van de beurs niet veel verbetering gekomen. Het is voor de fondsenhouders zeker geen aangename tijd, nu men de koersen van dag tot dag ziet terugloopen en er over het algemeen een opvatting ontstaat, dat ook de toekomst er voor het fondsenbezit weinig rooskleurig uitziet. Verschillende oorzaken hebben tot de onbehagelijke stemming bijgedragen. Zoo heeft de vrjj scherpe voortgezette koersdaling in New York hier aanbod aan de markt gebracht, omdat men hierin een aanwtjzing zag, dat de voooruitzichten van het aandeelenbezit daar te lande als alles behalve gunstig worden beoordeeld. De opvatting steunt voornamelijk op de berichten van den laatsten tjjd, volgens welke een steeds geringer deel van de winsten, die in.de groote bedrijven worden gemaakt, ter beschikking van aandeelhou ders komen. Een van de Amerikaansche financieele bladen heeft nog dezer dagen in herinnering gebracht, hoe onlangs een van de groote Amerikaansche ondernemin gen een berekening heeft opgesteld, waar uit bleek, dat er van eiken verdienden dollar niet meer dan 6 dollar cents voor aandeelhouders beschikbaar bleef. En dit was dan een onderneming met een omzet van meer dan 1 milliard dollar per jaar. Hoewel men van meening is, dat dit voor beeld een uitzondering betreft, zijn de ge noemde verhoudingen toch teekenend voor de richting, waarin zich de geheele toe stand ontwikkelt. De winstbelasting is reeds verhoogd van 18 tot 24% en waar- schgnlgk volgt nog dit jaar de verdere Verhooging tot 27i/2 of 30%. De „excess profits duties" zijn zoo ingericht, dat wan neer een groote onderneming van de vrij gestelde 8% dividend op het geïnvesteerde kapitaal wil profiteeren de inkomsten en excess profit belastingen meer dan 62% van alle winst zullen opeischen, in sommi ge gevallen zelfs 72%. Dan is er nog een ander punt, waarop de aandacht moet worden gevestigd en wel de stijgende tendenz van het loonpeil. De groote bedrijvigheid hier te lande is aan leiding, dat van de zijdie der werknemers een grooter aandeel in de winsten, dus een verhooging der loonen wordt verlangd, Waarbij over het hoofd wordt gezien, dat de fiscus de loontrekkers feitelijk reeds Vóór is geweest Indien nu aan de verschil lende eischen tot loonsverhooging gevolg moet worden gegeven, dan volgt daaruit dat de winstmarge voor het kapitaal nog verder wordt ingekrompèn. Er waren nog andere factoren te New York, die een drukkenden invloed op de markt hadden. De omvangrijke liquidaties voor Britsche rekening moeten geleidelijk koopers vinden en ook al is dit fondsen- bezit thans gTOc lendeels uit de eerste hand verkocht, dan zal er nog geruimen tijd overheen gaan alvorens de fondsen in vas te handen zijn gekomen. Verder waren de politieke spanningen van ongunstige uit werking op de markt. Men had aanvanke lijk nog verwacht, dat de verklaringen van Japansche zijde ontspanning zou teweeg brengen, maar dit is geenszins het geval geweest, en blijkbaar acht men het in fi nancieele kringen te New York niet uit gesloten, dat het ten slotte toch nog tot een conflict in het gebied van den Grooten Oceaan zal komen. Op onze beurs vond de koersdaling te New York onmiddellijk weerklank, zulks temeer omdat er hier te lande aanwijzin gen waren, 'die niet bepaald geschikt wa ren, om het optimisme t verhoogen. In de eerste plaats zouden de verwikkelingen in het Verre Oosten zeer waarschijnlijk ook beteekenen, dat -Nederlandéch-Indië daarin zou worden betrokken en men heeft dan ook het verschijnsel kunnen waarne men, dat in het bijzonder Indische fondsen een tijdlang aangeboden zijn geweest. In «Je tweede plaats is gebleken, dat de stor ting op de nieuwe staatsleening slechts heeft kunnen plaats vinden, doordat op vrij groote schaal gebruik is gemaakt van de beleeningsfaciliteiten. Men had hierop wel iswaar reeds tevoren gerekend, doch de markt had verwacht, dat die beleeningen wel voornamelijk bij de particuliere banken zouden kunnen worden ondergebracht Uit den jongsten weekstaat van de Nederland sche Bank is evenwel gebleken, dat deze instelling met ongeveer 112 millioen heeft moeten bijspringen. Nu is het wel moge lijk, dat dit verschijnsel van tydelgken aard zal zijr. en dat het bedrag der beleeningen geleidelijk zal inkrimpen, naarmate er uit aflossingen en terugbetaling van hypothe ken gelden vrijkomen. Er is echter nog een andere factor, die ontstemmend werk te en wel de omstandigheid, dat het Rijk na een terugbetaling van zijn schuld aan de Nederlandsche Bank en het groote be drag aan callgeld, dat het de laatste we ken op de markt had opgenomen (ruim 200 millioen), van de geheele opbrengst der leening van 500 ipillioen slechts on geveer 70 80 millioen zal overhouden, die eventueel zouden kunnen dienen tot verlaging van het op de markt uitstaan de bedrag aan schatkistpapier. Het is mogelijk, dat de Schatkist de per 1 Maart vervallende promessen uit dit restaht zal kunnen aflossen, doch daarmede is men ook waarschijnlijk al weer aan het einde van zijn Latijn gekomen. Men voorziet dan ook, dat het misschien in den loop van Maart of anders begin April al weer noo- dig zal zijn om schatkistpapier over de toonbank te plaatsen, waardoor de vlotten de schuld dan weder geleidelijk zal aan zwellen. Zoolang de banken in staat zijn om dit schatkistpapier op te nemen, staat, men nog niet voor ernstige zorgen. Maar ook aan de reserves der banken komt een maal een einde, nu de crediteurengelden door de opvragingen ten behoeve van de storting op de staatsleening den laatsten tijd eerder zijn verminderd en de aanvul ling als gevolg van het goederenliquidatie- proces thans ook in een veel trager tempo geschiedt. Men vraagt zich dan ook niet zonder eenige bezorgdheid af of later de Nederlandsche Bank wellicht in toenemen de mate bij de financiering van de over heidsuitgaven zal moeten worden ingescha keld. Er zijn weer eenige bankverslagen ver schenen, nl. van de Incasso Bank en van de Amsterdamsche Bank. Het bedrijf van beide instellingen wordt gekenmerkt door een inkrimping van de normale crediet- verleening, die juist in het voorafgaande jaar weer eenige uitbreiding had onder gaan in verband met de toenmalige re- geeringsorders in de industriën. Gebrek aan grondstoffen heeft evenwel de bedrij vigheid op industrieel gebied en daarmede ook de behoefte aan nieuw crediet doen verminderen. Zooals uit het bovenstaande evenwel reeds kon worden afgeleid heb ben de banken een sterke compensatie ge vonden in de belegging van de verder toegenomen middelen van derden (déposi- to's en crediteurengelden) in schatkist- papier. Daar hiermede ook een behoorlijke rente wordt gemaakt, was de post rente-inkom sten niet onbelangrijk hooger. De Incasso Bank boekte nL aan rente 4.15 millioen tegen vorig paar 3.26 millioen. Terwijl het vorige jaar een afschrijving op effec ten van 17500 moest plaats vinden in verband met de toenmalige koersdaling, voornamelijk van staatsfondsen, hebben dit jaar effecten een koerswinst opgeleverd. De post Incasso-Commissie, en Effecten enz. geeft dan ook een stijging te zien van 2.78 tot 3.16 millioen. Het winst saldo bedraagt na afschrijving en aftrek van onkosten 269 tegen 135 millioen. Het dividend wordt verhoogd van 4 tot 5%. Hetzelfde verschijnsel als hierboven be sproken bij de Incasso Bank, valt waar te nemen bij de Amsterdamsche Bank. Deze boekte een winst van 3 millioen tegen 2.3 millioen het vorig jaar. Het dividend wordt verhoogd' van 4 tot 5%. De Am sterdamsche Bank ondervindt meer nog dan de Incasso Bank de gevolgen van het afbreken der buitenlandsche be- Voor vele oude v twtjes Is drinken een genot. Ze putten inspiratie Uit thee en koffiepot. 't Gezellig koffiepraatje 'Bracht troost in tegenspoed En 't kopje thee deed 's middags De dames extra goed. Soms was het bakje koffie De bron der achterklap. Van 't kopje thee de oorzaak Van nijd en vijandschap. Ze komen op de koffie Of op de cichorei. Ze suggereeren koekjes En suiker er maar bij. De koffie is niet geurig, De thee is wel wat slap. Maar vrouwentongen blijven Nog altijd'even rap. C. J. v. V. trekkingen, daar het bedrijf in sterke mate internationaal was georiënteerd. Op de aandeelenmarkt hebben de koer sen eenige malen gefuctueerd. Op Zater dag, de stortingsdag van de nieuwe lee ning, was de stemming geducht flauw, doch daarna trad weer eenig herstel in, dat later evenwel weer grootendeels ver loren ging. Ook de obligatiemarkt was gedrukt en de nieuwe staatsleening is tot 96% terug- geloopen, dat is lager dan den dag voor de storting. Ook de andere staats fondsen waren flauw. De groote gemeen ten moeten voor hur. leeningsbehoeften aankloppen bij de instltutionecle beleggers. Zoo heeft de gemeente Amsterdam een leening van 5[o millioen opgenomen b(J het Burgerlijk Pensioenfonds. De leening heeft een looptijd van 40 jaar, doch de rentevoet is niet bekend. De gemeente Rotterdam financiert haar behoefte voor het oogenblik met kasgeldleeningen en voor het tweede kwartaal is het bedrag verhoogd tot 50 millioen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week 4% Nederland 1940 H 95, 94 15/16, 94 13/16 4% Nederland 1941 97%, 96%, 96 15/16 3—3i/2% Nederland 1938 85%, 8413/16 84 7/16 Aku 97, 95%, 98/,97%. Lever Bros 110%, 107%, 111, 110% Philips 195, 1931/,, 198%, 195/, Anaconda 27%, 26%, 28%, 26/, Beth. Steel 79/2 75%, 971/q, 76% Rep. Steel 23%, 22%, 23, 22 15/16 Koninklijke Petroleum 234, 226, 231%, 223%, 224% Amsterdam Rubber 284%, 238, 249, 241, 242. Java-China-Japan Lijn 141, 135, 144, 140% Ned. Scheepv. Unie 162, 154%, 162, 158 H.V.A. 399, 386, 403, 392, 393 Ver. Vorstenlandsche Cultuur 113%, 105%, 115, 110 De» Batavia Mij. 791,4, 175%. 180, 178% DeU M(j. 2331^, 224 %"i 235, 230 Senembah 194, 190, 197. is de vanouds beproefde Akker's Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe gevoegd de resultaten der hederidaagsche wetenschap. Nog meer dan vroeger is nu het beproefde hoest-geneesmiddel roman, zal er een toon in beluisteren en er den weg Bdoor kunnen vinden om ook een onafwendbaarleedtoteenbronvan vreugde en geluk te herscheppen. Vraagt Uwen boekhandel. Een belangrijke maatregel voor den tuinbouw. NA PRIJS-BEHEERSCHING; AANVOER-REGELING. Het is een voor den Nederlandschen tuinbouw ..eer belangrijk besluit dat dezer dagen bekend is geworden,! en waarbij de Ned. Groenten- en Fruitcentrale groote bevoegdheden heeft ontvangen omtrent de regelingen voor aanvoer van het product aan de veilingen. Het is een tweede belangrijke stap in de maatregelen naar de ordening in den tuinbouw, nadat die omtrent de minimum- en vooral ook de maximumprijzen in de afgeloopen maanden zich reeds heeft doen gelden. De kern van den nieuwen maatregel is niet zoozeer gelegen in het feit, dat de tuin ders verplicht zijn him producten aan de veilingen ten verkoop aan te bieden; aan vrijwel alle veilingen bestond een derge lijke maatregel reeds, en werden zware boeten bedreigd tegen het z.g.n. „uit de hand" verkoopen. Er waren echter nog een aantal veilingen waar de band losser is, terwijl bovendien de groep van de z.g.n. markt-tuinders, die dus zelf hun producten op de markten in de groote steden verhandelen, onder de nieuwe bepalingen komen te vallen. De directeur der Ned. Groenten- en Fruitcentrale, de heer G. van 't Riet zei ons dat de nieuwe bevoegdheden welke zijn bureau ontvangen heeft, zoo min mo gelijk dwingend opgelegd zullen worden. „Het is onze bedoeling zooveel moge lijk de veilingsbesturen zelf bij de aan voeren regelend te doen optreden. Moch ten er veilingen zijn waar dit nu niet be paald zoo vlot gaat, dan kunnen wij scherper maatregelen treffen. Het be langrijke is nu, dat het overvoeren van de veilingen nu kan worden voorkomen. Op dagen waarop de tuinders meenen dat een flinke prijs te behalen is als ge volg van bepaalde omstandigheden, werd onbeperkt ter veiling gebracht met het resultaat, dat soms groote hoeveelheden onverkocht bleven, terwijl dan op een andere dag van een bepaald product eigenlijk weer te weinig is. Het zal nu mogelijk zijn om tevoren uit te maken hoeveel aan een veiling toegelaten kan worden, dan wel zoo noodig een heele aanvoer stop te zetten. Het kan immers met vervoer-moeilgkheden op een bepaal den dag zóó gesteld zijn, dat beperking noodzakelijk is, hetgeen ook het geval kan zijn met een overzadigde markt, hetzij in binnen- of buitenland. Een andere kwestie is ook nog, dat sommige producten, bijv. de kool heel gemakkelijk bewaard kan worden, waarbij het tegenwoordig is toe gestaan een zeker bewaarloon te calcu- leeren. Die producten kunnen dus al heel gemakkelijk op regelmatige wijze ter vei ling komen". De heer van 't Riet leelde ons mede dat de nieuwe maatregel reeds haar werking heeft doen gelden juist in de Noord-Hol- landsche koolstreek, waar echter met de volle medewerking van de veilingsbesturen deze zaak dadelijk werd geregeld. Wat be treft de groep van markt-tuinders in ons land, verklaarde de heer Van 't Riet niet voornemens te zijn deze nu reeds de verplichting tot het aanvoeren ter veiling te willen opleggen, doch Indien zulks noo dig zou blijken, kan deze maatregel altijd worden toegepast. Het in den afgeloopen zomer toegepaste systeem dat een bepaald gedeelte der aanvoeren voor export werd bestemd, zal door den nieuwen maatregel belangrijk wor den gesteund, als gevolg waarvan ook voor de binnenlandsche voorziening een grooter regelmatigheid kan worden verkregen. 8e week 1891. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Vlissingen ds. A. Tap te Baambrugge. Beroepen bij de Ned. Geref. Kerk te Middelburg ds. J. H. Feringa te Klundert. De heer mr. F. Walter, kantonrechter te Hulst, is als zoodanig benoemd te Nij megen, zoodat een nieuwe verkiezing voor de Provinciale Staten in dit kiesdistrict en voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Hontenisse zal moeten plaats hebben. Het bij de Kon. Mij. „de Schelde", voor rekening van den Provincialen Stoomboot- dienst in aanbouw zijnde raderstoomschip, type „Walcheren", zal „Zeeuwch-Vlaande- ren" genaamd worden. Vanwege 's rijks Waterstaat werden in de laatste dagen weer herhaaldelijk ter reinsopnemingen gedaan, ter plaatse waar eerlang het nieuwe havenstation te Vlis singen gebouwd zal worden. Men verzekert ons, dat binnenkort met de uitvoering der ontworpen bouwplannen aangeyangen zal worden. Bij de Ned. Herv. gemeente te Middel burg werd op Zondagochtend 22 Februari in de Nieuwe Kerk ds. H. J. L. Poort be vestigd door ds. A. B. ter Haar Romeny, die tot tekst had 1 Cor. 3 69 des avonds hield de bevestigde zijn intree-rede, sprekende over 1 Joh. 5 11 en 12. Als leeraar bij de Waalsche gemeente te Middelburg is Zondagvoormiddag beves tigd door ds. Luti, predikant te Rotterdam, ds. Nelson Itié, naar aanleiding van Hand. 3 15b. Onmiddellijk daarop hield ds. Itié zijn intreerede. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Het gewestelijk Arbeidsbureau te Mid delburg zendt ons het afschrift van den volgenden brief van een Nederlandschen arbeider, die werkzaam is op een chemi sche fabriek in Duitschland. Vriend Gilles, Nou jongen, nu ben ik ook op de plaats van bestemming aangekomen. Wy zyn Maandag van huis gegaan en Woensdag om 10 uur 's morgens waren wij hier pas. Wat was dat een lange reis, maar dat is nu achter de rug. Ik zit hier 70 k.m. van Hannover, ongeveer tussen Hannover en Bremen in en van jou 120 k.m. vandaan, dus het zal niet mooi gaan om elkaar op te zoeken. Het is hier anders wel mooi wy zitten hier in barakken. Het is net een dorp, zo groot, precies of je in een park woont, overal rozen en bloemen. Als dat eens voorjaar is zal het prachtig zijn. Daar is ook een cantine voor ons, daar eten wy 's middags. Het middageten is vry. Nou, Gilles, dat zou je eens moeten zien Een fijne boel hoor. Je moet denken, wy zitten hier met 1200 man en werken in ploegen van 7 tot 4 of 9 tot 12 en van 12 tot 7. 's Zondags wordt er niet ge werkt. Het is een fijne fabriek, je wordt er niet vuil en geen zwaar werk en de kost is fgn, iedere dag soep voorop en aardappels, groente en vlees of pudding na en 's Zondags krgg je soep en pudding, nou en een Hollandse kok dus net als thuis. Ook krygen wy zo nu en dan een Cinema-voorstelling in de Cantine of een toneelvoorstelling. Nou, G. ik kan het hier goed wennen en hoe is het met Jou? Gaat het nog een beetje naar je zin Je hebt zeker al veel kou gehad hè, met je buitenwerk. Of die sneeuw hier nooit weg gaat. Morgen moet ik geld beuren en het zal me benieuwen wat ik kryg. Valt het by jouw nog een beetje mee. Zo gauw ik het heb, zal ik het naar huis toe sturen, want in je zak houden dat is zo gevaariyk met' dat bier allemaal en ze kunnen het thuis zoo goed gebruiken. Nou Gilles, weet je wat van me, laat nu maar eenr vlug horen hoe je het maakt want ik ben er benieuwd naar. Ontvang de beste groeten van je vriend EDUARD. 23) Hy werd middag en nog steeds geen taal noch teeken van Robin. Evenals den vorigen dag stelde Gwynne zich allerlei ongelukken voor, die hem konden over komen zyn. Een val; een wild dier, waar tegen hy zich zonder, eenig wapen niet kon verdedigen. Een verraderlijk stuk drfzand in de dichte wildeAnis. Ze had- dergelgke dingen wel eens gelezen. Het was toch mogelgk, dat hy er onverhoeds in terecht was gekomen. Misschien werd hy op dit oogenblik wel in die giftige diep ten omlaaggezogen Herhaaldeiyk liep zenaar den top en doorzocht, met de hand boven de oogen, de dichte bosschen naar alle kanten, luisterend naar het geringste geluid, dat haar oor trof. Als ze vzjjn voetstappen maar hoorde Maar ze hoorde niets an ders dan het suizen van dén wind door de boomen en nu en dan het geschreeuw van een troep vogels, die over haar hoofd vlogen. Die akelige dieren fladderen in Wijde kringen om haar rond; het was om gek van te worden! Het leken wel bui zerds of gieren. Het was reeds ver op den middag, toen ze hem eindeüjk van het strand zag komen en tegen de helUng opklimmen. Urenlang had ze eraan gewanhoopt, hem nog ooit terug te zien, en toch verborg ze nu terstond haar angsten onder een strak masker van onverschilligheid. Ze ging hem met afgemeten waardigheid tegemoet. Ze wees hem op de scheepskist, waarop verscheidene geroosterde broodvruchten lagen. „Je middagmaal," zei op effen, vor- meiyken toon. „Ik ben al klaar met eten." „Wel bedankt", antwoordde hg al even vormeiyk. „Ik heb ook al gegeten. Er zijn hier bananen genoeg te vinden. En hier is een kokosnoot." Hg wierp een groot voorwerp op den leemen vloer neer. Het rolde in een hoek en bleef daar liggen. Gwynne keek het na, maar verroerde zich niet. „Zal ik probeeren dat ding voor je open te maken?" vroeg hg stroef. Zgn stem klonk zoo vreemd, half verstikt en onnatuuriyk. Voor het eerst keek 'ze hem recht in het gelaat en haar oogen puil den uit van schrik. Zyn gezicht was vlekkerig en zgn oogen rood en gezwollen. Ze zag bovendien, dat hy van koorts stond te rillen. Oogenblikkelgk was al haar afkeer ver dwenen. Ze liep naar hem toe en legde haar hand tegen zgn vuurroode wang. Het was alsof ze een gloeiende plaat aan raakte. Hy brandde van koorts. „Robin zei ze hygend. „Je bent ziek. Kom, ga gauw liggen, en laat me eens be denken wat ik voor je doen kan. Kom hier op het mos liggen". Hy duwde haar hand weg, als was het een gevaariyk ding. „Ik ben zoo goed als watzei hy brom mig. „Ik moet voor vanavond nog een andere hut bouwen. Het ziet ernaar uit, dat we heel wat regen krygen". „Jy doet, wat ik je zeg", gaf ze beslist ten antwoord. Ze trok hem naar het mos bed, door hem voor haar gemaakt „Wees nou verstandig. Geen van ons beiden kan zich de weelde veroorloven, ziek te wor den. We hebben elkaar veel te veel noo dig". Ze dwong hem te gaan liggen. Zgn on- natuurlgk schitterende oogen bleven al door op haar gericht, maar hy stribbelde overigens niet tegen. Hg keek haar ver langend na, toen ze naar guiten snelde en de droog geworden kleeren haalde, waar mee ze hem zoo góed mogeiyk toedekte. Daarna nam ze de geroosterde brood vruchten van de kist af, opende het dek sel en haalde er een fleschje, dat Robin dien morgen over het hoofd had gezien, uit te voorschgn. Er zat een wit poeder in. „Kinine", zei ze. „Voor óns zyn gewicht in goud waard Ze kwam met een blikje water naar hem toe. „Doe je mond open. Het smaakt af schuwelijk, dat weet ik wel, maar je moet het toch innemen". En Robin gehoorzaamde als een gewil lig kind. XVI. Wapenstilstand. Robin Lee lag dien verderen dag dood ziek te bed. Gelukkig begon hy niet te glen, zooals Gwynne gevreesd had. Hij zei, dat hy zich veel te bezorgd over haar maakte, om aan zgn eigen toestand te kunnen denken. Het hinderde hem, dat hg nu haar legerstede moest innemen, haar voor zich moest laten zorgen en allerlei dingen doen, die hy vond, dat eigenlijk zijn werk waren. Maar hy was niet in staat, iets te doen. Hy had zware moeraskoorts. En terwgl zg bezig was, lag hy voortdu rend te mopperen op zichzelf. „Daar lig ik me nou als een stumperig oud wyf, ^erwijl jij bezig bent, mos voor een ander bed te verzamelen, hout te sprokkelen, het dak te herstellen en zoo meer. Ik kan het niet hebbenIk sta op en ga mee aan het werk. wy moeten toch wat te eten hebben, is het zoo niet?" Hij zei dit he-haaldelijk en wierp dan telkens het geïmproviseerde dek van zich af. Doch Gwynne legde.het telkens weer recht. „Je doet niets van dat alles, ondankbare patiënt, dat je bentNu doe ik zoo myn best, je aan het zweeten te krggen Je bent op het oogenblik gelukkig doornat. Als je kmhr ingenomen hebt, moet je heel voorzichtig zyn. Blgf dus stil liggen en goed onder dek. Wat het eten betreft, hebben wij voorraad genoeg bg de hand." Hg keek nu niet meer stroef en volgde zwijgend al haar bewegingen. Al had ze dan ook zoo'n hekel aan hem, toch was ze een wonderiyk lief meisje Zou ze hem altijd blijven haten? Als ze nu eens niet gered werden? Als ze nu eens samen op dit eiland moesten blgven, tot ze oud en grijs geworden waren en dan toch nog even ver van elkaar af stonden, als nu? Dat zou ondenkbaar erg, dat zou een on- dragelgke kwelling worden Heel den nacht kletterde de regen op het door Gwynne zoo goed mogeiyk herstelde dak. Hij lag met half gesloten oogen naar haar te kijken. Ze lag in den anderen hoek der hut en hg durfde zich nauwelgks ver roeren, uit vrees, dat ze het h00ren zou en opstaan, om te kgken, of hy iets noodig had. „Wat moet je toch een uitstekende ver pleegster zyn geweest", zei hy eens, toen ze zgn gelaat met frisch water wiesch en hem warm water, dat ze in een goed ge reinigd blik gekookt had, te drinken guf. „Doe je dat soort werkjes graag?" „Bedoel je, of ik graag zieken ver pleeg?" vroeg ze. Hy knikte bevestigend. Het eene oogen blik verlangde hy er naar haar wat rust te zien nemenhet volgende moment snakte hg naar haar zacht verplegende hand. Hy bleef doorpraten, om haar naast zich te houden. „Ja", zei ze. „Ik hield van het werk. In St Margaret's ziekenhuis was het prettig werken en de andere meisjes waren zulke echt aardige en goede vriendinnen". Ze dacht terug aan Sue, aan Geraldine, aan Freda. Vooral aan Sue met haar pla gende voorspellingen. Haar voorspelling was uitgekomen. Ze had werkelgk den eenigen man ter wereld ontmoet, aan wien ze met haar heele wezen zou willen toe- behooren. En die man lag daar en had haar liefdevolle hart in zijn handen ver- bryzeld Robin babbelde verder. „Ik ben van morgen op verkenning geweest naar het zuidelgk deel van het eiland, maar dat heeft niet veel gegeven. Wat verderop ligt een moeras, dat wel een paar honderd meter breed is. Het scheelde maar weinig, of ik was in de zwarte modder weggezon ken". Haar hart stokte. Dus was haar angst niet ongegrond geweest. Haar hand beefde, toen zy die op zgn voorhoofd legde. „Dat moet je nooit meer probeeren, Ro bin Beloof je me dat?" Hy deed alsof het van weinig be tee kennis was geweest. Maar haar bezorgd heid vervulde hem met ongekende vreugde. „O, maar ik ben vlug ter been. Zoodra ik den groj> voelde wegzakken, nam ik een sprong en greep me aan een tak beet Ik trok me eruit Ik geloof, dat myn natte voeten oorzaak van myn ziekte zgn". „Je voeten?" vroeg Gwynne, het dek van zyn voeten wegtrekkend. „En ik noem me nogal een verpleegsterIk ben ge woonweg een sufferd En onder het pra ten begon ze haastig Robin's doorweekte avondschoenen uit te trekken. Hij sine rechtop zitten. (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 9