Provinciale Zecuwsche Courant tl Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Japan heeft geen bemiddelingspoging gedaan Matsoeoka gaf slechts zijn standpunt weer. Zaaioesters voor Yerseke. Is Teeltregeling 1941 voor de pluimveehouderij. Oplaag 16.250 ex. Jhr. mr. D. J. de Geer in Nederland. 184ste JAARGANG NUMMER 46 ZATERDAG 22 FEBRUARI 1941 waarin opgenomen de Uitgave dei Flrmas F van de Velde Ji en G W den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 19 cent oe' week ot t 2.42 per kwartae Franco per oost t 2 63 per kwartaal- Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regeis I 1 50 Iedere «-egel meer 30 cent Bij abonnement speciale prijs Kleine advertenties van 1-5 regels 0.52. Iedere 'egei meer 10 ct. (max. 8 rogels) POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit vier bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Duitschland en Italië vastbesloten De Japansche minister van buiten- I&ndsche zaken, Matsoeoka, heeft in een uitvoerige uiteenzetting voor de Japansche pers verklaard, dat hij geen speciale boodschap met het aanbod eener vredesbemiddeling aan Eden heeft gericht, doch dat h\j In een me- dedeeling uitsluitend vrijmoedig zjjn standpunt bepaald heeft ten aanzien van kwesties, die verband houden met den aJgemeenen toestand in de Zuid zee en met de onderhandelingen tus schen Thailand en Fransch Indochina. Wanneer h\j in dit verband ook de Ja pansche meeningen over den wereld vrede heeft aangeroerd, ligt daarin niets, wat als een bemiddelingsaanbod in den Europeeschen oorlog kan wor den uitgelegd. Ingaande op afzonder lijke vragen, sprak de minister over teekenen die erop wijzen, dat de Ver. Staten, Engeland, Australië, Nieuw- Zeeland en Nederlaudsch- I n d i in Washington over een „gemeenschappelijke verdediging van den Stillen Oceaan" onderhandeld heb ben. Dit is des te onbegrijpelijker, aan gezien Japan niets ondernomen heeft wat Engeland, resp. Amerika, In den Stillen Oceaan kan verontrusten. In het verdere verloop van zijn verkla ringen ,aan de pers betoogde Matsoeoka, dat Engeland en de Ver. Staten voorzich tiger lirièt hun propaganda moeten zijn en vooral niet dé met wederzijdsch goedvin den geschiede landing van Japansche troe- pen in Fransch Indochina tendentieus moe ten interpreteeren. Japan heeft zich in Fransch Indochina gehouden aan de mat Hanoi gesloten overeenkomsten. Gevraagd naar den inhoud van de nota's welke tus- schen Japan en Engeland zijn uitgewisseld, antwoordde Matsoeoka, hierover zonder toestemming van Engeland niets te kun nen publiceeren. Nu echter de onderstaats secretaris Butler reeds in het parlement van een beweerde boodschap gewag heeft gemaakt, wil hij het volgende zeggen De minister van buitenlandsche zaken, Eden, heeft tegenover den Japanschen ambassa deur beweerd, dat door de Japansche be middeling in het conflict tusschen Thai land en Fransch Indochina de algemeene toestand in de Zuidzee verscherpt is. Ik, aldus Matsoeoka, heb hierop terstond de Engelsche voorstelling rechtgezet. Daar entegen heb ik noch een boodschap, noch iets van dien aard gezonden. Ik heb uit sluitend, verwijzende naar de door mij on derstreepte vreedzame bedoelingen van Japan, mijn meening geuit over kwesties van den wereldvrede. Nadrukkelijk zou ik willen vaststellen, dat in mijn antwoord aan Eden niets staat, wat als een bemiddelings aanbod in den Europeeschen oorlog kan worden uitgelegd. Ik geloof ook niet, dat Eden een dergelijk misverstand overkomen is. Ik zou hieraan willen toevoegen, dat ik voor het verzenden van mijn antwoord aan Eden maatregelen genomen heb om elk misverstand of elke verkeerde opvatting te voorkomen, welke het zou kunnen doen voorkomen alsof wij een dergelijken stap met instemming van Duitschland zouden hebben ondernomen. Japansche vloot In de Indo-Chlneesche wateren. Te Bangkok is bekend geworden, dat gedurende de vredesonderhandelin gen te Tokio tusschen Thailand en Indo-China voor de kust aan Cam- bodsja, in de nabijheid van de Fransche vlootbasis Kohkong 15 Japansche vlooteenheden zullen worden gestation- neecflfc Generaal Marshall is bezorgd. De chef van den Amerikaanschen ge- neralen staf Marshall heeft voor de mi litaire commissie van den Senaat een verklaring afgelegd, waarbij hij den toe stand in het Verre Oosten als ernstig heeft gekwalificeerd. Met het oog daarop bepleitte hy een versterking van de Pacific vloot met vliegtuigen van het modernste type. De Amerikaansche legerleiding is niet van plan,- de hulp aan Engeland te bespoedigen, wanneer dit zou moeten ge schieden ten koste van de wapening der Vereenigdo Staten. Deze verklaring heeft in Amerika de grootste aandacht getrokken. Menzies, de Australische prémier, die op het oogenblik in Londen vertoeft, heeft betoogd, dat Australië den wensch koes tert, den vrede in den Pacific te handha ven, een streven, dat in het belang is van alle mogendheden, die bij den Stillen Oceaan geïnteresseerd zijn. „Tn dezen oorlog", zoo zeide de Australi sche premier, „is Japan niet de bondge noot van Engeland. Men moet zich niet inbeelden, dat de Stille Oceaan in het huidige conflict dezelfde beteekenis heeft als in den vorigen oorlog. Er wordt veel gesproken over de landing van Australische troepen in Singapore. Ik wil er echter met nadruk op wijzen, dat Australië tegen geen enkele mogendheid aggressief wenscht op te treden. Ik heb reeds vroeger gezegd, dat Singapore als een voorpost van de Australische verde diging moet worden beschouwd. De zen ding van Australische troepen naar Malak- ka is dan ook een besluit, waarvoor Aus tralië de volle verantwoordelijkheid draagt." HET STRATEGISCH PLAN VAN BERLIJN. Onder 't opschrift „Berlrjn's strategische plan" publiceert de correspondentie „Dienst aus Deutschland", naar de Berlijnsche cor respondent van het A.N.P. meldt, een in teressant artikel. De eerste twintig dazen van Februari, zoo wordt daarin gezegd, zijn er volgens de Duitsche weermachtsberich- ten 296.000 b.r.t. scheepsruimte tot zinken gebracht, welke op weg was naar Enge land. Het werkt verhelderend wanneer men weet, dat daarvan slechts 78.500 b.r.t. door duikbooten tot zinken gebracht zijn. Van Duitsche zjjde wordt er op gewezen, dat dit cijfer zeer laag is,ómdat vele beman ningen thans mèt de voorbereidingen voor het groote offensief bezig zijn, dat Hitier heeft aangekondigd. In aansluiting op deze inleidende opmer king behelst genoemde correspondentie als „Berlijnsche berekeningen" de volgende samenvatting 1. Men is er in Berlijn van over tuigd, dat een intensieve duikbootoor log, vereenigd met het groote offensief van de luchtvloot en de strijdkrachten boven water, een doodeljjke isolatie van het Engelsche eiland mogelijk ma ken. 2. Groot succes verwacht men in Berlijn, evenals tot dusver, van een luchtoorlog boven Engeland, welke ge richt is op wapenindustrieën, verkeers wegen en Engelsche veldstellingen. Bo vendien zal Duitschland tegelijkertijd probeeren een radicale militaire oplos sing te verkrijgen van het vraagstuk der Middellandsche Zee, waar de Duit sche oorlogvoering van alle kansen van een rechtstreekschen aanval op Engeland partij zal trekken. Men acht daarbij kier de mogelijkheden voor de invasie zoo talrijk, dat het den Engel- schen zeer moeilijk zal vallen,' schijn- acties te doorzien. In dit verband, zoo merkt de correspon dentie ten slotte op, wordt van Duitsche zijde op de fout van Ludendorff gewezen, wien het bij de beslissing in het Westen aan menschelijke en materieele reserves voor de vorming van een zwaartepunt ont broken heeft, opdat hij ze op afgelegen oorlogstooneelen verbruikte. Duitschland zal zich voor deze fout hoeden, zoo wordt in militaire kringen gezegd, waartegenover eerst nog moet blijken, of Engeland zijn aanvallende kracht niet op de verkeerde plaats heeft gebruikt, daar de kleinste En gelsche haven en het kleinste Engel sche dorp ais bruggehoofd eener Duit sche invasie voor de beslissing van den oorlog van meer belang is dan Libye en zelfs Abessinië in Engelsche hand. De opvatting van Stefani. Engeland is veroordeeld om zichzelf te veranderen of te verdwijnen. In vooraanstaande Italiaansche kringen, zoo schrijft dediplomatieke redacteur van Stefani, wordt de algemeene toestand met absolute rust en vastberadenheid gevolgd. Bepaalde oordeelen van de Britsche propa ganda over de militaire, politieke en mo- reele positie van Italië worden in Italië eenvoudig als dwaas beschouwd. Vooraan staande Italiaansche kringen vatten den algemeerien toestand als volgt samen 1. Met mathematische zekerheid kan ge zegd worden, dat de as de overwinning be haald. Dezelfde redenen die Engeland toe stonden in 1918 de overwinning te behalen, veroordeelen het thans tot de nederlaag ondanks alle hulp welke het zal kunnen ontvangen. 2. De solidariteit tusschen Italië en 18 mniloen zullen uit Frankrijk worden Ingevoerd. Als elk jaar zijn de Yerseksche oesterkweekers ook nu van plan een groot aantal zaaioesters uit Frank rijk te betrekken. In verband met de bijzondere omstandigheden is ditmaal een commissie benoemd, die in over leg met de visscherfl-centrale en de andere betrokken instanties deze aan koop zal regelen. Onder voorzitterschapvan burge meester Gunning van Yerseke heeft deze commissie gisteren te Bergen op Zoom vergaderd. Vooral de regeling van het vervoer maakte daarbij een punt van ernstige bespreking uit, daar dit vlug moet kunnen gebeuren, willen de oesters in goeden staat te Yerseke aankomen. Dat dit een zeer belangrijk punt is, blijkt wel als we vermelden dat Yerse ke v plan is 18 millioen zaai-oesters uit Frankrijk te betrekken en deze een waarde van meer dan 250.000 verte genwoordigen. Men heeft goede hoop, deze kwestie met de te verwachten vlotte medewer king der Duitsche autoriteiten naar wensch geregeld te krijgen. DE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gis teren, naar het D.N.B. verneemt, bij hun verkenningsvluchten boven Oost-Engeland ten Nooden van Norwich stationsempla cementen, treinen en fabrieksinstallaties met succes aangevallen. Enkele toestellen suisden in scheervlucht over autowegen, ten deele op slechts tien tot twintig meter hoogte, en bestookten met de boordwa- pens vrachtauto-colonnes uiterst doeltref fend. Britsch convool aangevallen. 700 km. ten Westen van Schotland werd een Britsch convooi ontmoet. Naar de Duitsche manschappen per radio hebben gemeld, hebben zij twee tankbooten van 3000 en 5000 brt met succes aangevallen. Nadere berichten ontbreken nog. DE LUCHTAANVAL OP SWANSEA. Gevechtsformaties van de Duitsche lucht macht hebben, naar het D.N.B. verneemt, Donderdagnacht de haven van Swansea aan het Bristol kanaal met succes aange vallen. Daar het wolkendek gebroken was, konden de doelen goed waargenomen wor den. In de haven en onder de havenin stallaties werd groote schade aangericht. Er werden tal van branden waargenomen. In de nabijheid van de haven deed zich een groote ontploffing voor, gepaard gkan- de met veel vuurverschijnselen en buitenge wone rookontwijckeling, hetgeen de conclu sie wettigt, dat aardolie in brand is ge raakt. Een groote maalderij en een gasfabriek kregen voltreffers. Behalve de ha veninstallaties ontstond ook op het sta tion en aan de uitgestrekte emplacemen ten aanzienlijke schade. De aanvallende Duitsche groepen gevechtsvliegtuigen le den geen verliezen. De afweer was slechts gering. Ook Chatham aangevallen. Groepen Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben dien nacht ook de haven van Chatham aan de monding van de Theems met bommen aangevallen en bij nagenoeg helder zicht goede resultaten bereikt. Er brak een aantal branden uit in de ha venwerken. Enkele vliegtuigen hebben ook boven Londen gevlogen en daar strategische doe len aan de Theems aangevallen. Duitschland solidariteit der twee even wijdig loopende revoluties is onwrik baar. 3. Het binnenlandsche front van Italië ls zeer stevig en er is niets gebeurd, dat het tegendeel kan doen ontstaan. De gebeurte nissen in Afrika worden met het gezonde Italiaansche verstand beoordeeld als epi sodes en elke speculatie van den vijand op het moreel van Italië is tot een armzalige mislukking gedoemd. 4. Italië gaat er trotsch op thans met zrjn strijdkrachten den zwaarst en druk van het Britsche Rijk te verduren en dit noodzaakt Italië tot een zeer zware in spanning welke het land vastberaden en met toenemende geestdrift doorstaat. De militaire voorbereiding van Italië is in volle ontwikkeling en de vijand zal daar van op de toekomstige slagvelden het ge wicht voelen. 5. In Afrika en in het Oosten zal Italië zijn militaire taak vervullen met ontem bare energie tot de uiterste consequenties en met onwrikbaren wil omt den vijand zoo moeilijk mogeltjk te maken, in de ze kerheid, dat de oplossing van het conflict niet zal plaats hebben aan secondaire fronten, maar aan de hoofdfronten, waar Engeland onverbiddelijk veroordeeld is om verslagen te worden. 6. Er bestaat in Europa reeds een anti Britsch bewustzijn en dit bewustzijn begint de geheele wereld te winnen. Voor de rechtbank van het menschdom is Enge land veroordeeld om zichzelf te veranderen of te verdwijnen. Na een luchtaanval op Londen. De ruïne van een fabriek, welke door een voltreffer werd verwoest, waarbij «en falie brand zijn vernielend werk voegde (Foto Weltbild) Alleen op fokbedrijven mag worden gebroed. Naar het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd ons mededeelt, ruimt onder normale omstandigheden iede re pluimveehouder in het najaar een aan tal kippen op om deze te vervangen door jonge hennen, welke in het voorjaar van datzelfde jaar zijn gebaren. De kippen, welke in het najaar als slachtdieren van de hand worden gedaan, zijn hoofdzakelijk overjarige hennen, die meer dan één 1 eg- periode achter den rug hebben. Als gevolg van de inkrimping, welke de pluimveestapel in het najaar van 1940 heeft moeten ondergaan, zijn op de meeste pluim veebedrijven alle één- en overjarige hennen verwijderd. Hierdoor bestaat de pluimveestapel, welke thans nog aanwe zig is, vrijwel geheel uit jonge nennen broed 1940. Met uitzondering van de fok- en vermeerderingsbedrijven, voor welke in het algemeen is voorgeschreven, dat een deel van den stapel uit overjarige dieren moet bestaan, zullen er derhalve op de gewone pluimveebedrijven dit jaar bijna geen over jarige hennen aanwezig zijn. Ver nieuwing van den pluimveestapel, althans op de gewone pluimveebedrijven, is daarom dit jaar niet direct noodzakelijk te achten. In verband hiermede en gelet op de omstandigheid, dat althans op het oogenblik, nog niet met zekerheid kan worden beoordeeld, hoe de veevoeder- positie in ons land het aanstaande na jaar en in 1942 zal zijn, is besloten, dat er dit jaar, ten behoeve van de gewone pluimveebedrijven, niet zal worden gebroed. Zooals reeds boven is opgemerkt, bestaat de pluimveestapel op de fok- en vermeer deringsbedrijven voor een deel wel uit over jarige dieren, zoodat vernieuwing van den stapel op deze bedrijven wenschelijk is. Waar bovendien de basis voor een verbete ring van den pluimveestapel bij de fok- en vermeerderingsbedrijven ligt en het wen schelijk moet worden geacht, dat deze be drijven ook in de gegeven omstandigheid de door hen opgenomen taak zoo goed mo gelijk bljjven vervullen, is bepaald, dat fok bedrijven en houders van vermeerderings bedrijven dit voorjaar een aantal kuikens zullen mogen betrekken en in voorraad hebben. Dit aantal bedraagt zoowel voor fok- als vermeerderingsbedrijven voor zoover vrou welijke kipkuikens betreft 60 van het toegestane aantal kippen en voorzoo ver vrouwelijke eendenkuikens betreft 80 van het toegestane aantal eenden. Uit bovenstaande blijkt, dat er dit voor jaar alleen op de fokbedrijven zal mogen worden gebroed. Het broedselzoen vangt aan op 24 Februari 1941 en eindigt met ingang van 27 April 1941. Algemeen is voorgeschreven, dat de fokkers aan hou ders van vermeerderingsbedrijven slechts vrouwelijke kuikens zullen mogen afleveren. BEZOEK VAN DR. WEBER, LEIDER VAN DEN BOND VAN DIERGENEES KUNDIGEN IN DUITSCHLAND. De leider van den bond van diergenees kundigen in Duitschland, dr. Weber, mi- nisterialdirektor bij het Duitsche ministe rie van binnenlandsche zaken, maakt thans een inspectiereis door Nederland. Hij be zoekt niet slechts belangrijke inrichtingen voor dierengeneeskundig onderzoek, doch neemt tevens de gelegenheid te baat om met verschillende voor een deel hem reeds sinds jaren bekende persoonlijkheden uit de diergeneeskundige wetenschap en prak tijk te ontmoeten. Jhr. de Geer schreef aan het Vad.: Van verschillende zijden ls mjj ge vraagd naar de beteekenis van mijn terugkeer in Nederland, In antwoord hierop kan het volgende gemeld wor den. Mijn natuurlijke plaats is thans aan de zijjde van mijn echtgenoote en temidden van mijn volk, welks lief en leed ik ook in dezen tijd wil deelen. Dit Is de éénige beteekenis van mijn terugkeer. Het is mijn voornemen, mjj van alle politiek te onthouden en slechts als een vergeten burger te leven. (w.g.) DE GEER. Winterhulp keert nogmaals 35.000 uit in Drente. TOTAAL GESTEGEN TOT BIJNA EEN TON. Winterhulp Nederland deelt mede Konden we aan het einde der vorige maand melding maken van een derde uit- keering aan Drenthe, groot 35.000, dus grooter dan de eerste en tweede uitkeerin- gen tezamen, dezer dagen zijn aan de Drentsche gemeenten nogmaals waardebons toegezonden tot een bedrag van 35.000. Deze maand kunnen de plaatselijke werk gemeenschappen dus nog eens een flink be drag aan de behoeftigen doen toekomen. Door deze belangrijke vierde uit- keering is het bedrag, dat in Drente door Winterhulp werd ver deeld, tot bjjna een ton gestegen. Immers de eerste en tweede uitkeeringen bedroegen tezamen 26.000, waarbij dus komen de derde en vierde uitkeeringen van elk S 35.000, totaal dus 95.000. Ter vergelijking zij vermeld, dat de col lecten in Drente, met inbegrip van die op 14 en 15 Februari, ongeveer de helft van dit totaal hebben opgebracht en dat de ruim 245.000 inwoners van Drente tot nu toe gemiddeld per inwoner plm. 20 cent aan Winterhulp hebben geofferd. Dit resultaat is goed maar het kan nog veel beter. Bevredigende distributie van rijwielbanden te verwachten. Van verschillende kanten bereikten het N.V.V. klachten inzake het gebrek aan rij wielbanden, dat in verschillende vooral in kleinere plaatsen, waar het vervoer per rijwiel onvermijdelijk is, tot groote moei lijkheden aanleiding gaf. Reeds moest ern stig rekening gehouden worden met de mogelijkheid, dat binnen afzienbaren tijd tallooze arbeiders, vooral in vrij bedrijf en werkverschaffing, hun werk niet meer zou den kunnen bereiken, door het ontbreken van een berijdbaar rijwiel. Naar aanleidinj v.n deze klachten heeft het N.V.V. zich gewend tot het Departe ment van Handel,. Nijverheid en Scheep vaart, met het dringende verzoek de noo- dige aandacht aan deze aangelegenheid te besteden. Als gevolg hiervan heeft dit departement medegedeeld, dat een distributie van rijwiel banden aan den gebruiker in een vergevor derden staat van voorbereiding is en dat oinnenkort nadere mededeelingen in de pers zullen verschijnen. Te verwachten is dus, dat binnen niet al te langen tijd een bevredigende oplossing voor de gerezen moeilijkheden, wat betreft vervoer naar en van werk van tallooze arbeiders, haar beslag zal vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1