OP HET BONNENKERKHOF. Petroleumproductie met slechts 3 gestegen. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Donderdag 20 Februari 1941 Onder leiding van dr. F. C. Bursch, conservator aan het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, zijn in de binnenstad van Rhenen de onderzoekingen begonnen naar de sporen van de oudste bewoning ter plaatse. Op het terrein der werkzaamheden (Foto Pax-Holland) DE LEVENSLOOP VAN EEN BON. Kroniek van den dag Japans rol. De verhoudingen in het Verre Oosten hebben een vorm van afbakening gevon den, welke viel af te leiden uit de com mentaren in de wereldpers, uit bepaalde maatregelen van de by de ordening in het Verre Oosten betrokkén regeeringen en uit de verklaringen van leidende staats lieden- Er heerscht spanning in het Verre Oosten, zij heerscht er reeds sedert Rus land en Japan tevergeefs een basis voor regeling hunner gemeenschappelijke be langen trachtten te vinden. Zij heeft scherpe kanten gekregen naarmate het land der Rijzende Zon zich meer en meer ontwikkelde tot een mogendheid van den eersten rang en een scherper formuleering vond voor zyn levensruimte-aanspraken. Het conflict in China heeft de tegenstel lingen scherper geaccentueerd, toen Ame rika en Engeland ter beveiliging van hun voorkeursrechten een onverholen sympa thie Tsjiang-Kai-sjek aan den dag legden. Het driehoeksverdrag heeft Japans aan-, deel in den grooten machtsstrijd nader om schreven. Het vervolg daarvan heeft, zoo als gebleken is, een toespitsing opgele verd, waarvan gevreesd kan worden, dat zij zou leiden tot een ernstige ontlading. Zy scheen zelfs onontkoombaar en de maatregelen door alle bij dit verschil van opvattingen betrokken partijen wet tigden het vermoeden, dat allerwege met een conflict rekening werd gehouden. Of had men hier te doen met een diplo matieke manoeuvre enkel en alleen met bet doel, de stemmingen te peilen? Hoe dit zij, opvallend is in ieder geval, dat thans Japan meer schijnt te streven naar een normalisatie der betrekkingen, dan dat het deze op scherp zou willen stellen. Iets dergelijks openbaart zich ook in Europa, waar het Tursch-Bulgaarsche verdrag officieel wordt uitgelegd als een bijdrage to't de pacificatie in den Balkan. Tokio gaat thans nog verder en streeft zelfs naar een bemiddeling, gelijk uit de verklaringen van den onderminister van buitenlandsche zaken Ohasji valt op te maken. De situatie in het Verre Oosten is den ïaatsten tijd steeds slechter geworden. Ja pans aandeel in het driehoeksverdrag heeft Engeland en Amerika naar elkander toe gedreven en dat men in deze kringen de ontwikkeling niet zorgeloos beoordeelt, is wel gebleken uit de berichten over de ver sterking van Singapore, Engelands Achil lespees in het Verre Oosten. De belangen van Londen en Washington zyn ook te dien aanzien gecoördineerd. Zal Japan besluiten ook de uiterste con sequentie te aanvaarden met geweld de Groot-Oost-Aziatische ordening doorzet ten? Velen hebben met zich deze vraag bezig gehouden. Maar de reactie op de Britsch-Amerikaansche maatregelen heef. aangetoond, dat Japan deze ontwikkeling, met groote bezorgdheid heeft gadegesla gen en. dat het geenszins de bedoeling van Tokio is, zyn plannen met geweld door te zetten. Hebben Engeland enAmerika een ge brek aan begrip gedemonstreerd voor de Japansche1 oogmerken, de onderminister Ohasji heeft thans gerustellende verkla ringen afgelegd en betoogd, dat Japan wel de verantwoordelijkheid wil aanvaarden voor het voorkomen van geschillen tus- schen de volleen binnen de Groot-Oost- Aziatische levensruimte, maar dat zulks niet beteekent, dat het zyn bedoeling met de kracht der wapenen wil verwezenlijken. Beteekent dit een koersverandering? Op grond van vroegere uitlatingen zou men geneigd kunnen zijn, dit te veronderstellen. Maar om deze veronderstelling te logen straffen heeft de Japansche staatsman het accent laten vallen op de noodzakelijkheid, dat men begrip toone voor de Japansche politiek, welke zich sinds lang heeft vast gelegd op het levensruimtebeginsel. Wat Japan op deze wijze beoogt, is be middeling in een wereldconflict, teneinde de totale verarming te ontgaan, waardoor iedere mogelijkheid op herstel bij voorbaat wordt uitgesloten. Het is een beroep op gezond verstand, dat men de laatste jaren in tal van landen en in onderscheiden vormen heeft kunnen beluisteren. Japan plaatst zich tusschen de oorlogvoerende partijen en het vraagt aan hen, die zich tegen de Japansche bedoelingen verzetten, begrip. Begrip voor de Japansche levensruimte- stelling. Zal het dit begrip ontmoeten? De kans daarop schijnt niet groot, nu de opvattingen van Tokio zyn gekoppeld aan de Duitsch-Italiaansche these. Men behoeft er de verklaringen van de Britsche staatslieden maar op na te zien, om te weten, hoe men aan de overzijde van het Kanaal de opvattingen van Ber lijn en Rome beoordeelt. Want wel moge Churchill zijn oorlogsdoel en dus ook zijn vredesdoel zorgvuldig verzwijgen. Londen heeft het Duitsch-Italiaansche le vensruimtebeginsel resoluut van de hand gewezen. Het beroep van Ohasji zal wellicht de zelfde weerstanden ontmoeten, wijl dit zich in zjjn consequentie verder uitstrekt, dan de Groot-Oost-Aziatische nevens ruim te. Het beroep vloeit ook niet uitsluitend voort uit bezorgdheid over Japans lot, maar veeleer over het lot van de wereld- De berichten uit Amerika spreken er van, dat de Japansche verklaring in de Vereenigde Staten ongunstig is ontvangen. Zoo openbaart zich ook hierin de tra gische tegenstelling, waardoor onze we reld wordt verscheurt. Het korte Ameri- kaansche commentaar illustreert ook, hoe groot althans in denkbeelden en ziens wijzen de Britsch-Amerikaansche ver bondenheid is. Het beroep van Ohasji, het aanbod,' om m een wereldconflict te bemiddelen zal, haar het zich laat aanzien, afstuiten op de starre onverzettelijkheid van hen, die thans in het Verre Oosten hun defensieve maat regelen met spoed ten uitvoer leggen. VLAKE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent AUGUSTIJN TE HANSWEERT* ALLEEN TOEGENOMEN IN AMERIKA EN RUSLAND. Nederlandsch Indië bleef op peil. Volgens de Amerikaansche statistieken bedroeg de petroleumproductie over de ge- heele wereld in 1940 bijna 2137 millioen barrels tegen 2069 millioen in 1939. Zoo als uit onderstaand lystje blijkt staan de Ver. Staten ver bovenaan, daarop volgt de Sowjet-republiek. Land millioen barrels perc. gew. wereldprd. Vereenigde Staten 1338.00 62,2 10,5 P'island 225,0 Venezuela 186.0 8,7 Iran 76,3 3.6 Ned. Indië 68,7 3.2 Mexico 42,8 2.0 Roemenië 42,5 2.0 Irak 26,0 1,2 Andere landen 131,3 6,2 Hieruit blijkt, dat ongeveer 94 door slechts 8 landen wordt geproduceerd. In het vorige jaar is er slechts 3 meer geproduceerd de geringste stijging se dert het einde van de wereldcrisis. De styging van 3 is slechts ten goede ge komen aan twee landen, nL dè Ver. Staten en Sowjet-Ruslarid. Daartegen is de pe troleumproductie in Venezuela, Roemenië en Irak in vrij sterke mate, in Iran en Mexico in mindere mate achteruitgegaan, terwijl zij in Nederlandsch-Indië ongeveer op hetzelfde peil is gebleven. Klaarblijkelijk hebben de transport moeilijkheden, waarmede men te kampen heeft, een niet onbelangrijke rol gespeeld in de kwestie van de slechts in geringe mate toegenomen productie, terwijl ook de economische omstandigheden daarop niet zonder invloed'zyn gebleven, Gebruik van lichtuitstralende aanduidingen. WAARSCHUWING INZAKE HET GEBRUIK 1. De rijksinspecteur voor de bescher ming van de bevolking tegen luchtaanval len brengt onder de aandacht van de ver antwoordelijke eigenaars en/of beheerders van winkels, café's, restaurants, theaters, bioscopen en dergelijke voor het publiek toegankelijke localiteiten, dat het inge volge het gestelde in par. 8 siib 4 en par. 10b der verordening no. 212 d.d. 23 No vember 1940 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied verbo den is om lichtuitstralende aanduidingen in den handel te brengen dan wel te be zigen, welke niét" Vóldoéfi "han- de terzake door de rijksinspectie luchtbescherming nader vast te stellen voorschriften. 2. Volgens de hiertoe inmiddels door de rijksinspectie luchtbescherming uitgegeven: „Voorschriften inzake het gebruik van lichtuitstralende aanduidingen, anders dan ten behoeve van het verkeer, deel 1: licht uitstralende aanduidingen van beperkt be lang",komen voor toepassing als* licht-' uitstralende aanduiding door winkels, ho tels, café's, restaurants, theaters, biosco pen en dergelijke voor het publiek toe gankelijke localiteiten slechts in aanmer king: a) Het -door de rijksinspectie luchtbe scherming ter beschikking der Nederland sche industrie gestelde standaardmodel voor lichtbak met beperkte lichtuitstra- ling. b) Door de rijksinspectie luchtbescher ming goedgekeurde en als zoodanig met het goedkeuringsteeken LL.B. no gewaarmerkte lichtuitstralende aanduidin gen. 3. Ter voorkoming van moeilijkheden en onder verwijzing naar de door den rijks commissaris op overtreding van de bepa lingen der genoemde verordening gestelde straffen (geldboete van hoogstens 150 gul den of hechtenis van hoogstens 4 weken) wordt belanghebbenden, voor zoover noo- dig, met nadruk aangeraden zich te ont houden van het in den handel brengen dan wel het gebruiken, van lichtuitstra lende aanduidingen, welke niet aan de ge geven voorschriften voldoen. Personen van geheel of gedeeltelijk Joodschen bloede. De secretaris-generaal van binnenland- sche zaken heeft bepaald, dat onvermin derd het bepaalde in artikel 15 van het be sluit bevolkingsboekhouding ieder aange melde persoon, wiens geslacht- of voorna men, nationaliteit, beroep, burgerlijke staat, woonplaats of huisadres, wijziging heeft ondergaan, verplicht is daarvan on verwijld aangifte te doen bij den burge meester der gemeente, in welker bevol kingsregister hij is opgenomen of in wel ker verblijfsregister hij is ingeschreven. De kennisgeving geschiedt uitsluitend op een formulier van voorgeschreven model, terwijl het gebruik van andere formulieren is verboden. Voorts worden de aanduidingen „bas taardjood I" en „bastaardjood n" gewij zigd in „perfeoon van gemengden bloede I" en „persoon van gemengden bloede H" en worden de aanduidingen I en II vervangen door gl en gH. H. G. HËIJ aten wij in deze moeilijke tijden voor land en volk nu ook elke ge legenheid tot nationale samenwer king dankbaar aangrijpen om den gemeenschapsdaad te stéllen. Geeft wat U kunt voor Winterhulp. Geef met Uw gansche hart voor eigen volk en helpt daardoor hen die het moeilijker hébben als U". (Van onzen Haagschen correspondent.) Wanneer u voor de zooveelste maal- een weemoedig afscheid genomen hebt van eenige kostbare bonnen, zoo met het ge voel „en hij komt nooit weerom" en U veegt dan eenige maanden later na den zooveelsten distributie-maaltijd uw onge repte vingers waarvan zouden ze vet kunnen zijn? uit gewoonte af aan een papieren servetje, dan zult u stellig niet op de gedachte komen, dat u uw eigen bonnen, waarvan u indertijd zoo noode afscheid nam, weer in de hand hebtEn toch is dat heel goed moge lijk, zooals uit het onderstaande zal blij ken. Dezer dagen heb ik een bezoek mogen brengen aan een instelling, die men niet met droge oogen kan bezichtigen. Eiken dag worden daar ongeveer 100 millioen fel begeerde bonnen voor dé bogen van den ontstelden toeschouwer tot papierwol ver snipperd. Nog geheel volle broodkaarten en eindelooze vellen met bonnen bonnen voor alles, waarvan u nog zoo graag een beetje méér zoudt willen koopen heb ik daar den weg der totale vernietiging zien gaan. Waar dit reeds voor mij een matig mensch als een onbeschrijfelijke marteling werd ervaren, wat moet er dan wel zyn omgegaan in het gemoed van dien collega, die naast mij stond en wiens uiterlijk zoo duidelijk de sporen van den Lucullus droeg Ik stond dus op het bonnenkerkhof, de plaats, waar de levensloop van de bon een jammerlijk einde vindtAlvorens dit stadium wordt bereikt, is er echter nog wel een en ander gebeurd, dat het ver melden waard is. Nadat de bonnen hun diensten aan de hongerige menschheid hebben bewezen, worden zQ door de winkeliers opgeplakt op daartoe bestemde vellen, ingeleverd bij de distributie-diensten. Hier worden de aantallen bonnen op verzamelstaten aan gebracht. De verzamelstaten met opplak vellen, alsmede het copie-ontvangstbewys, worden daarna naar het C.DJK. gezonden, waar zrj terecht komen op de afd. Bon- nencontröle, welke in het gebouw Vliet- straat 10, te Den Haag, gevestigd is. Een uitzondering op dezen regel maken echter de opplakvellen met brood- en vleeschbonnen, alsmede de petroleum- zegels, welke ter plaatse gecontroleerd en vernietigd worden. Wélworden hier van copieën der verzamelstaten aan het C.D.K. opgezonden, terwijl thans boven dien overwogen wordt, door steekproeven bij de plaatselijke diensten ook in deze gevallen de contróle te perfectionneeren. Tevens is sedert ongeveer een maand be paald, dat de 5 groote steden van ons land, ter verlichting van de werkzaamhe den van het C.D.K. de contröle en on- bruikbaarmaking van alle ontvangen bon nen en opplakvellen in eigen beheer uit voeren. Deze beide maatregelen besparen het O.DJL. wekelijks een toevloed van ruim 10 ton papier Inmiddels ontvangt deze sectie toch nog per week 5 a 600 postzakken met bonnen,, welke zakken 8 900.000 opplakvellen met 6 700 millioen consumentenbonnen bevatten Zestig meisjes controleeren of het aan tal ingeleverde bonnen overeenstemt met de copie-ontvangstbewyzen en of de aan tallen goed op de verzamelstaten zyn overgebracht. Tevens wordt er nauwkeurig nagegaan of er onder de opgeplakte bon nen geen vervalschingen voorkomen. Weinig vervalschingen. Het Is echter geoleken dat bonnenver- valschingen betrekkelijk weinig voorkomen en dit is ongetwijfeld in de eerste plaats te danken aan het feit, dat de bonnen op speciaal papier worden gedrukt, waar door namaak zoo goed als onmogelijk is. In de tweede plaats kan het inleveren van bonnen, die vervalscht zijn of waar mede geknoeid is, voor den betrokkene het gevolg hebben,' dat zjjn toewijzingen worden ingehouden, om van een politie- vervolging niet te spreken. Toch kon men mij de resultaten van eenige dezer, wel zeer kinderlijke, pogin gen tot knoeien laten zien. Vooral de kof fie- en theebonnen moeten het ontgelden bijv. bon 81. Enkele theeliefhebbers meen den zich tc kort gedaan en nonnen op middelen tot een extra-rantsoen. Zy be dachten, dat de bonnen 1 tot 13 onge bruikt waren gebleven, en namen hiervan de 8 en de 1, lijmden die aan elkaar, en zrj hadden een extrabon 81 De win kelier nam hem aan (als hy tenminste niet zelf de maker is geweest) en plakte hem tusschen de andere bonnen 81 op het daar toe bestemde veL Anderen deden het nóg onnoozelerzij namen bon 82 (waar ze blijkbaar minder prys op stelden), krab den de 2 uit en zetten er met inkt een 1 voor in de plaats. Zoo waren er zelfs wel een stuk of twaalf te zienHet spreekt vanzelf, dat deze ontduikingen bijna stèeds bij dén eersten oogopslag door de contróle-afdeeling worden opge merkt. Meer „geroutineerde vervalschin gen kunnen vaak ook aan het watermerk worden geconstateerd. Deze „verkeerde" bonnen gaan dan naar het Bureau Controle Overtredingen, dat verder met den betrokken snoodaard af rekent, en meestal radicaal ..""'-rekent De controlewerkzaamheden zyn aan vrij groote schommelingen onderhevig en loopen tegen het einde van een distributie periode altijd aanmerkelijk op. Bij de in levering van opplakvellen voor grutters waren, moesten bijv. alleen reeds 45 mil- l'oeti bonnen worden verwerkt. Het einde. Na de contröle hebben de bonnen hun levensloop volbracht en, om misbruik te voorkomen, worden zy grondig vernietigd. De hiertoe gebezigde vernietigingsmachi nes verwerken wekelyks ruim 12 ton pa pier. De snippers die uit deze machines te voorschijn komen de weg van waar devolle bon tot schijnbaar waardelooze snipper vergt slechts een fractie van een seconde zjjn echter nog niet geheel waardeloos, want zij worden in balen van pim. 60 k.g. geperst en dan voor onge veer 1.per 100 k.g. verkocht. En zoo kan het nu gebeuren, dat men later de bonnen, na ontkleurd en weder verwerkt te zyn, in den vorm van papieren tafel servetjes e.d. weer te zien krijgen. Het geen voor menigeen een weemoedige ge dachte zal zjjn De ondergang van de O 22. De ly'st van de omgekomenen bij de ramp, welke onlangs aan de Nederlandsche onder zeeboot „O 22" is overkomen, zou naar verluidt ongeveer dertig namen bevatten, zoo meldt de Held. Crt. De navolgende leden der bemanning, die uit Den Helder afkomstig zijn, hebben blij kens bij het Ned. Roode Kruis ontvangen bericht, bij deze ramp ook het leven ge laten: Kwartiermeester P. B. Duin, Kwartiermeester G. J. C. Stolk, Sergeant-torpedomaker W. J. R. Gom- mers. Sergeant-monteur H. Meerbeek (familie te Heilo), Korporaal-machinist J. J. Venema, Korporaal-machinist J. C. Bal jé, Korporaal-machinist J. Rademaker (fa milie te Broek op Langendijk), Stoker-olieman P. Brinkman, Matroos 3e kl. P. van der Werf (familie op Texel). OVERSTROOMINGSRAMP IN IRAK. Uit Beiroet meldt het D.N.B. De over strooming van de Tigris die anders pas In Maart of April begint, heeft ditmaal Vrijdag reeds een aanvang genomen. De ïooge oevers zyn ten deele overstroomd, /oor het behoud van de stad Bagdac moest men de Noordelijke dijken door steken, waardoor honderdvyftig vierkante meter bouwland overstroomd en vernield werd. De werkplaatsen van de spoor wegen ten Noorden van Bagdad staan onder De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE, Het opperbevel van de Duitsche weer» macht maakte gisteren bekend Succesvolle aanvallen in duikvlucht wa ren Dinsdag gericht op vliegvelden, troe penkampen, spoorwegemplacementen en colonnes vrachtauto's in Zuid- en Zuidoost Engeland. Voltreffers vernielden hangars en op den beganen grond staande vliegtui gen. Voltreffers konden bovendien geplaatst worden op verscheidene spoorwegstations, spoorwegemplacementen en twee rijdende treinen. Ten Noorden van Portsmouth werd een troepenkamp met bijzonder groot juc- ces aangevallen. Een lange afstandsge vechtsvliegtuig bombardeerde ten Wwten van Ierland een groot tankschip en trof het zoo hevig, dat het als verloren moet beschouwd worden. Een andere succesvolle aanval was gericht op een koopvaardij schip ten Oosten van Harwich. In Cyrenaica deepen formaties van het Duitsche luchtwapen op 18 Februari een aanval op de haven van Benghasi. De aan val had de gewenschte uitwerking. Ten -zuidwesten van Agedabia werden troepen concentraties en colonnes vrachtauto's ver* stróoid. Ook Dinsdagnacht vloog de vijand nöch naar het Duitsche rijksgebied nóch naar de bezette gebieden. Een afzonderlijk vlie gend vijandelijk gevechtsvliegtuig werd in de ochtenduren vah Dinsdag op weg naar het bezette gebied genoodzaakt te Janden. De bemanning werd gevangen genomen. Twee eigen toestellen worden vermist HET ITALIAANSCHE. Het 257ste communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt Aan het Grieksche front heeft de vijand in den sector van het elfde leger zijn aan val voortgezet zonder resultaten te beha len. Onze troepen hebben verscheidene ma len tegenaanvallen gedaan en den vijand gevoelige verliezen toegebracht In Noord-Afrika is een nieuwe hevige aanval van den vijand op Dzjaraboeb af geslagen. Te Koefra zyn vijandelijke auto's, die onze stellingen trachlter te naderen, op doeltreffende wijze gebombardeerd. Af deel Lngen. van het Duitsche vliegercorps hebben herhaaldelijk een vyandelyke basis aangevallen en de daar liggende schepen, alsmede de havenwerken, gebombardeerd. Een afdeeling Stuka's heeft aanzienlijke concentraties van vijandelijke gemechani seerde strijdmiddelen verrast en met zeer goed gevolg gebombardeerd. Aan net front van Kenya in Oost- Af rika zijn pogingen van den vijand, onze stellingen ta naderen, jnimddellijk ver ijdeld door onze troepen, die den tegen stander zware verliezen toebrachten. Aan den benedenloop van de Joeba hebben onze vliegtuigen viJande-jke gemechani seerde strijdmiddelen en troepen gebom bardeerd. Te Kerer heeft de hardnekkige tegenstand van onze dappere troepen den vijandelijken aanval opgehouden. Gedu rende de gevechten van de laatste dagen hebben zich het vierde koloniale bataljon „Toselli" het 41ste koloniale bataljon, het elfde regiment grenadiers van Savoye en het alpenjagersbataljon „Uorkhamba" bij zonder onderscheiden. De vyand heeft eenige luchtaanvallen gedaan op plaatsen in Erythrea en in den Joebasector. Tehuizen voor gezinnen van Fransche krijgsgevangenen. Uit Parijs meldt het D.N.B.In Per- reux is gisteren het eerste tehuis voor gezinnen van Fransche krijgsgevangenen geopend. Vandaag en morgen zullen ook in Parys tehuizen geopend worden. Deze tehuizen zyn opgericht door het nationale hulpwerk en staat onder leiding van de vrouw van den minister van oorlog, ge neraal Huntziger. In de tehuizen zal men de gezinnen, waarvan een lid in krijgs gevangenschap verkeert, met raad en daad terzijde staan. De voornaamste taak van de nieuwe instellingen zal zyn: arbeids bemiddeling, materieele hulp, verzorging van kinderen en van huishoudingen, ver strekken van steenkool en medische hulp voor -de-gezinsleden der krijgsgevangenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5