Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant 239 HET TURKSCH-BULGAARSCHE PACT. Nieuwe maatregelen op onderwijsgebied. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 44 DONDERDAG 20 FEBRUARI 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS! 19 cent oi week of I 2.42 per kwerUel Franco per poit I 2 63 per kwartaal. Afzonderlijke nummert 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regelt f 1 50. Iedere regel meer 30 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f 0.52, Iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN B lt!UIIIHIllt'II.MtlllltM»4Ul»ll».»lll!Mi44il.tl.l.ll.iailHlllHI,'l>Wll{HnifTinin REACTIES TE LONDEN. Het Maandagmiddag In Ankara onder- teekende Turksch-Bulgaarsche niet-aan- valspact wordt in Londensche regeerings- kringen nog voorzichtig besproken, zoo meldt het A.N.P. uit Stockholm. Het pact wordt als „overeenkomst" gekenmerkt. De Britsche ambassadeur in Ankara en de gezant in Sofia hebben opdracht gekregen terstond uitvoerige rapporten over de cventueele uitwerking van deze nieuwe ontwikkeling naar Londen te seinen. In middels beperkt men zich tot de prognose, dat het Turksch-Bulgaarsche pact den toe stand op den Balkan niet ernstig zal wij zigen en verklaart men, dat Duitsche com mentaren welke van een neutraliseering van Turkije spreken, volkomen onjuist zijn. Een reden voor déze meening wordt niet opgegeven. In het streven de beteekenls van het pact zooveel mogelijk te verkleinen, wezen woordvoerders van Downingstreet er Maandagavond op, dat Turkije den Iaat- sten tijd herhaaldelijk geprobeerd heeft, de Balkanlanden tot een „neutraal blok" te vereenigen. Daarmede moet blijkbaar de indruk gewekt worden, alsof deze Turk- sche pogingen thans minstens in haar be ginstadium succes gehad hebben. Uit de opvallend korte en deels elkaar tegenspre kende commentaren blijkt ten slotte, dat de regeering in Londen op het Turksch- Bulgaarsche pact niet gerekend had, welks zwaartepunt ligt in het uitsluiten van mi litaire conflicten tusschen de onderteeke naars. Nog eenige uren, voordat de onder- teekening van het pact bekend werd, spra ken verantwoordelijke kringen over het sluiten van een zuiver accoord van vriend schap, waarbij zij den nadruk legden op de politieke zijde, zonder de mogelijkheid eener neutraliseering van de Turksche mi litaire macht te noemen. Sinds bet begin van dit jaar Is er van Engelsche Zijde Intensief aan ge werkt, de militaire betrekkingen met Turkije te verstevigen. In de eerstè week van Januari heeft de Engelsche regeering uiting gegeven aan de hoop, dat een permanente Engelsche mili taire missie haar zetel te Ankara zou vestigen ten einde een nauwe samen werking te bewerkstelligen. Na het vertrek van de beide hooge Engelsche officieren uit Ankara, einde vorige week, is er over zulk een missie niet meer gesproken. Tevens meldden En gelsche correspondenten te Ankara, dat de Turksche regeering in het Turksche leger een defensief en geen offensief middel ziet. Het Turksche le ger zal pas dan optreden, wanneer Turkije zelf het slachtoffer van een rechtstreekschen en niet uitgelokten aanval zou worden. In Londen heeft men op grond van deze berichten, die 24 uur na een diepgaand onderzoek tusschen den Turkschen minis ter van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, en den Britschen ambassadeur, ontvangen werden, moeten toegeven, dat de Turksche definitie in vergelijking tot vroegere ver klaringen van Ankara een onverwacht no vum vormt. Over de uitwerking, welke het verdrag op Griekenland kan hebben, was men het, naar verluidt, in Londensche ver antwoordelijke kringen wel eens. Het mi nisterie van voorlichting heeft althans Maandagavond aan de pers de aanwijzing Verstrekt, te schrijven, dat de betrekkin gen tusschen Turkije en Griekenland, naar de meening van Londen, door het pact niet getroffen zullen worden. VERKLARING VAN BULGAAR- SCHEN MINISTER-PRESIDENT. In de zitting van het Bulgaarsche par lement heeft minister-president professor Filoff den tekst voorgelezen van het Bul- gaarsch-Turksche vriendschaps- en niet- aanvalsverdrag. Hierbij wees Filoff op het vriendschapsverdag, dat in 1925 tusschen beide landen is gesloten. Deze verklaring vormt een nieuw bewijs voor de vredelie vende politiek der Bulgaarsche regeering. Met betrekking tot den weerklank, dien deze verklaring heeft gevonden, zeide minister-president Filoff, naar het D.NF meldt, dat de Bulgaarsche buitenlandsche politiek niemand bedreigt en dat zij het achterwege laten van lederen aanval tot grondslag blijft behouden. De uitlatingen van professof Filoff werden geestdriftig toegejuicht. Nader wordt gemeld, dat minister-pre sident Filoff bij zijn verklaring in de Ka mer, o.a. nog het volgende zeide Bij de tusschen Bulgarije en Turkije bestaande vriendschappelijke betrekkingen is het vanzelfsprekend geweest, dat de beide re geeringen in de moeilijke tijden, die de wereld thans beleeft, een nieuwe modus hebben gezocht om hun wederzjjdsche be trekkingen op te helderen. Hiertoe zfln besprekingen geopend, die in een geest van wederzjjdsch vertrouwen en openlijkheid gevoerd zijn en die de verklaring van 17 Februari 1941 tot resultaat hadden. Van den kant der Bulgaarsche regeering wordt er de nadruk op gelegd, dat het bereikte gunstige resultaat bij alle Bulgaren groote tevredenheid heeft gewekt. Op deze ver klaring is herhaaldelijk en met elkaar in strijd zijnde commentaar geleverd. Derhalve ls het vooral van belang er den nadruk op te leggen, dat zij een nlèaw bewijs vormt voor de vrede lievende politiek, die de Bulgaarsche regeering volgt en ook in de toekomst zal volgen. In overeenstemming met den geest van deze verklaring en den Inhoud van het eerste artikel verklaart de Bulgaarsche regeering opnieuw, dat Bulgarije niet de bedoeling heeft, wien dan ook te bedreigen en dat de onver anderde basis van de Bulgaarsche po litiek is het achterwege laten van ©enigen aanval. De minister-president verklaarde ver der, dat hij verheugd was te kunnen con- stateeren, dat deze Bulgaarsche politiek door de regeering van de Turksche repu bliek op de juiste wijze begrepen wordt en dat op deze wijze Bulgarije kan bijdragen tot het verstevigen van de wederzijdsche vriendschappelijke betrekkingen. Er be staat geen twijfel over dat de Kamer deze politiek volkomen zal goedkeuren. DE TURKSCHE OPVATTING. De Turksche regeering heeft zich, naar het A.NJP. uit Ankara bericht met het Turksch-Bulgaarsche vriendschapsverdrag uitgesproken voor het handhaven van een absolute neutraliteit, aldus de uitleg, dien politieke en diplomatieke kringen te An kara aan het verdrag met Bulgarije geven. Hierbij wordt vooral opgemerkt, dat de onderteekening onmiddellijk is gevolgd op de zeer scherpe aanvallen van den Brit schen minister-president, Winston Chur chill op Bulgarije. Hierdoor, zoo meent men, is duidelijk een Turksche distantiee- ring van de Britsche politiek ten aanzien van Zuidoost-Europa te constateeren. De Britsche diplomatie heeft een nieuwen ne derlaag geleden bij haar pogingen om een Zuid-oost-Europeesch front tegen Duitsch- land op te richten. De houding van de Brit sche diplomatie te Ankara ten aanzien van de nieuwe ontwikkelingen wordt geken merkt door het feit, dat, zooals thans be kend is geworden, de Britsche ambassa deur te Ankara, tevergeefs getracht heeft bt> de desbetreffende Turksche instanties een onderteekening van het verdrag te voorkomen. De Ver. Staten en Japan. VERKLARINGEN VAN NOMOERA. De nieuwe Japansche ambassadeur in de Vereenigde Staten, Nomoera, heeft op de eerste persconferentie, die hij te Washington heeft gehouden, verklaard, dat een oorlog tusschen de Vereenigde Staten en Japan kan worden voorkomen. Hij wees er op, dat het initiatief daartoe ook van den kant van de Vereenigde Sta ten moet komen. Er is geen probleem aanwezig, dat beide landen tot een oorlog zou kunnen dwingen. Japan tracht met economische middelen een vreedzame ex pansie naar het zuiden te verkrijgen en doet zijn best om toepassing van geweld te verhinderen. Hij, Nomoera, kan niet definitief verklaren, dat Japan binnen het kader van dit program niet tot het toepassen van geweld zal overgaan, maar van Japansche zijde zal alles in het werk worden gesteld om dit te Vermijden. Ten aanzien van het Japansche bond genootschap met Duitse hi and en Italië merkte de ambassadeur op, dat het in de eerste plaats Japans bedoeling is den vrede op den Stillen Oceaan te behouden. Daarom heeft men bij het sluiten van het pact niet het oog gehad op een oorlog met de Vereenigde Staten. De toestand in Roemenië. TALRIJKE ARRESTATIES. In het officieele communiqué over den toestand in Roemenië wordt medegedeeld, dat tot 18 Februari des avonds in Boeka rest 4129 personen zijn gearresteerd, van wie bet militaire bevel 1148 weer op vrije voeten heeft gesteld. In de provincie zijn 4585 personen gearresteerd, onder wie 13 leerlingen van het lyceum van C&mpina, die op 21 Januari den kant van de op standelingen hadden gekozen. De krijgsraad in Boekarest heeft op 18 Februari 54 vonnissen gewezen wegens deelneming aan de Januari-gebeurtenis- sen. Er werden straffen gegeven van 1 maand gevangenis tot zes jaar dwang arbeid. Lowestoft gebombardeerd. Naar aan het D.N.B.gemeld wordt, heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen gisteren de havenwerken van Lowestoft aan de En gelsche Oostkust aangevallen. Verschei dene gebouwen in de haven werden getrof fen. Noodweer tn Spanje duurt voort. Het noodweer in geheel Spanje duurt nog steeds voort. Te Madrid sneeuwt het sinds vorige week Woensdagmorgen.. Te Cordoba is de Guadelqulvier weer buiten haar oevers getreden, heeft een groot deel van de landerijen overstroomd en het zaad vernield. Talrijke lijken van dieren, als mede ontwortelde boomen worden door de rivier meegevoerd. Te Granada is de Genil een kilometer buiten haar oevers ge treden. Deelen van de stad staan onder water en vele huizen zijn ingestort. Volgens een voorioopige opgave zijn als gevolg van het noodweer in de provincie Bilbao 250 huizen ingestort. Vier huizen zijn door brand verwoest en 350 zwaar be schadigd. Acht scholen werden verwoest. Een schip is gezonken. Twee personen zijn om het leven gekomen, terwijl 111 zwaar gewond werden. Meer dan 1500 gezinnen zijn dakloos. De schade aan de electrici- teits- en stroomlëldingen is nog niet te overzien. In de provincie Badajoz beeft de orkaan gisteren bijzonder herige vormen aangeno men. In een der wijken van de provincie hoofdstad werden alle straatlantaarns om vergeworpen, eenige huizen zwaar bescha digd en vele daken afgerukt. De dakloozen werden door den civielen gouverneur in openbare gebouwen ondergebracht. Te La Albuera werd de deur van de hoofdkerk door den storm uit haar hengsels gerukt en op het altaar geslingerd. Te La Horer is tien procent van de olijfboomen en te Higuera en Vargas 25 procent der olijf boomen omgewaaid. De storm in de Straat van Gibraltar blijft voortwoeden. Een aan tal schepen heeft een toevlucht gezocht in de Golf van Algeciras. Ook uit Marokko komen berichten bin nen over een herige tornado. Te Rabat en Casablanca zijn verwoestingen aange richt. Door het instorten van een huis is te Rabat een man om het leven gekomen. Verscheidene personen werden gewond. De Britsche parachutisten. Uit Stockholm meldt het D-N.B.Van de Britsche parachutisten geeft Reuter een schildering, waarin gezegd wordt „De Britsche parachutisten, die onlangs in Zuid-ïtalië werden uitgezet, vormen een deel van het corps, dat een bijzondere op leiding krijgt om vitale centra van den vijand te bezetten of te beschadigen. Het bestaan van dit corps is tot dusver geheim gehouden, maar thans is het mogelijk mede te deelen, dat deze mannen hun oefeningen reeds vorigea zomer beëindigd hebben. „Ik heb", zoo deelt de correspondent van Reuter mede, „een typeerende oefening van de Britsche parachutisen bijgewoond. Hun valschermen zijn met een bijzonder apparaatje uitgerust, waardoor zij zich terstond kunnen openen. Een parachute droeg een iak met bewapeningsmateriaal. Ik kreeg den indruk, dat de parachutisten, indien de operatie zich op onverdedigd ter rein afspeelt, de kans hebben zich beschik baar te stellen zonder ontdekt te worden. BQ de oefening, die ik bijwoonde, zag ik hoe een machinegeweer, dat met goed zicht op een heuvel opgesteld stond, in staat was eiken man neer te schieten voor hij tjjd had zich weer op te richten. Hieruit blijkt het belang van het element van ver rassing bij parachute-aanvallen." Een luchtgevecht boven den woestijn. Naar het D.N.B. verneemt Is een Duit sche duikbommenwerper in Noord-Afrika na een met succes uitgevoerde opdracht in het gebied ten Zuiden van Adjedabia door een Hurricane aangevallen. Hierbij liep het Duitsche toestel schade op, waar door het tot onmiddellijke landing ge dwongen was. De Engelsche jachtvlieger zette zijn aanval voort Hierbij werd het Engelsche vliegtuig door den gelanden duikbommenwerper neergeschoten. Het toestel stortte brandend omlaag. Hierop maakte de Duitsche bemanning haar toe stel onbruikbaar en begon zij den moei lijken tocht door de woestijn om naar de eigen linies terug te keeren. Onderweg heeft zij geen enkelen vijand ontmoet. Een lid der bemanning was gewond. Geen Joodsche ambtenaren meer in Roemenië. In Roemenië zijn volgens een officieele statistiek alle Joodsche ambtenaren en medewerkers uit de openbare diensten en uit het leger verwijderd. Van de 4.500 han delszaken in het ressort van de Boekarester kamer van koophandel hebben nog slechts 250 maatschappijen joden in haar Raad van beheer. Voorts zjjn den joden alle vergunningen voor het exploiteeren van bioscopen ontnomen. De Roemeensche sportvereenigingen hebben alle joodsche leden geschrapt. In de vrije beroepen worden voor de joden bijzondere organisa ties met beperkte rechten ingesteld. KOOPVAARDIJSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Een Duits ch gevechtsvliegtuig heeft voor den mond van de Humber een vijan delijk koopvaardijschip van 3000 ton tot zinken gebracht, meldt het D.N.B. DE STRIJD IN OOST-AFRKA. KISMAJOE DOOR DE ITALIANEN ONTRUIMD. De kaart geeft een volledig overzicht van de Itaiiaansche kolonie Oost-Afrika met de omliggende Britsche gebieden. De Itaiiaansche kolonie zelf is met dik kere lyn aangegeven. Volgens de jongste Itaiiaansche berichten No. 253256 heeft de v\jand de druk in den sector Keren Eritreaverminderd; aan den beneden» loop van de rivier de Joeba zyn hevige gevechten gaande, na de haven Kismajoe versperd te hebben, hebben de Italianen dezen sector ontruimd. Voor algemeen overzicht van Oost- Af rika, dient het aanbeveling deze kaart uit te knippen. Verlaging leerllngenschaal en korting op Kloostelingen- salarissen. Onze Haagsche correspondent meldt ons dat de secretaris-generaal van het depar tement van Cultuurbescherming en Weten schappen een verordening heeft afgekon digd, waardoor het mogelijk zal worden,, een aanzienlijk aandeel jonge onderwijzers reeds aanstonds 2200 normaal ge- honoreerden arbeid en overeenstemming met hun opleiding te geven en eenige zeer noodzakelijke verbeteringen in ons onder- wijs-systeem aan te brengen. Het gemiddelde leerlingen-aantal per klas zal thans waarschijnlijk kunnen wor den teruggebracht tot 30, hetgeen niet alleen om sociale, doch ook om paedago- gische en psychologische redenen nog meer dan genoeg is. Vanzelfsprekend moest de overheid fond sen vrij maken om deze noodzakelijke ver beteringen te kunnen bekostigen. ZtJ vond die in een korting op de salarissen met 40% der vele kloosterlingen nonnen en paters die bij het onderwijs werkzaam zijn. Aan 't karakter van 't onderwijs wordt naar van bevoegde zijde wordt verklaard niets veranderd en ook het geestelijk ge zag van de R.K. kerk blijft onaangetast. Bovendien kunnen bedoelde kloosterlingen, hun werkzaamheden .ustig voortzetten, terwijl de wereldlijke geestelijken, die werkzaam zijn bij het onderwijs, zelfs ook him volledige salaris behouden. Het gaat alleen om de in een orde-gemeenschap levende kloosterlingen, die ook geen vol ledig salaris behoeven te hebben, omdat zij naast hun binding aan de school nog een andere binding aan hun orde hebben. In het verband dezer dingen vernamen wij nog van wei-ingelichte rijde, dat zeer binnenkort verdere maatregelen ongeveer in denzelfden lijn verwacht kunnen worden. Uitgaande van de gedachte, dat het bij alle algemeen-vormend onderwijs een psy chologische gewenschtheid is, dat de lei ding berust bij menschen, die in het volle leven staan en die uit eigen ervaring kennis hebben van en begrip voor allerlei gezinsmoeilijkheden, overweegt men, ook in dit opzicht eenige noodzakelijke ver beteringen in ons onderwijssysteem aan te brengen. WIJZIGINGEN IN HET HUISSLACHTINGSBESLU1T. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van landbouw en visscherij is een aantal wijzigingen gebracht in het huisslachtingsbesluit 1940 varkens. Het maximum-aantal in te leveren bonnen is nu vastgesteld op het aantal bonnen dat recht geeft op het koopen van 200 kg. vleesch. Genoemd besluit beperkt het aan tal te slachten varkens tot een zoodanig aantal als waarvoor door den distributie- dienst tot 1 December 1941 bonnen kunnen worden ingehouden. Van de bepaling dat de slachtingen plaats moeten hebben in tegenwoordigheid van een vertegenwoordiger van den provincialen voedsel commissaris kan in bepaalde aange wezen gevallen worden afgeweken. Aan het voorhanden of in voorraad houden van vleesch, dat afkomstig is van huisalachting zjjn nu bepaalde voorwaarden gesteld. De directeur-generaal van de voedselvoorzie ning is gemachtigd van een of meer bepa lingen van het onderhavige besluit onthef fing te verleenen. Prijsverhooglng in het penslonbedrijf. In aansluiting op de laatste persberich ten omtrent de doorberekening der omzet belasting door pensionhouders, deelt de Nederlandsche Vakbond van pensionhou ders ons het volgende mede De omzetbelasting mag volgens het nieuwe besluit niet meer afzonderlijk in rekening worden gebracht. Voor het ver haal van deze belasting op den gast werd het dus noodzakelijk den prijs te verhoo- gen, waarvoor van den directeur voor het rijksbureau voor het hotel-, café-, restau rant- en pensionbedrijf toestemming werd verkregen met de volgende percentages a. Bedrijven, die vroeger de tarieven ex clusief omzetbelasting berekenden, mogen de prijzen met 5 verhoogen. b. Bedrijven, die vroeger de tarieven In clusief omzetbelasting berekenden en op langen termijn verhuren, mogen deze ta rieven met 2 y2 verhoogen. c. Be '-ijve-die vroeger de tarieven in clusief omzetbelasting berekenden en op korten termijn verhuren, mogen deze ta rieven met 31/1 verhoogen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1