Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingschef Goesche en Breskensche Courant Bulgaarsch-Turksch niet-aanvalsverdrag. I Trouw aan het vriendschapspact bevestigd. Britsche havens en schepen gebombar deerd. Zware Engelsche luchtaanvallen op Nederland. waarin opgenomen de 84ste JAARGANG NUMMER 42 ÓTN S D A G 18 FEBRUARI 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 19 c«nt par' week of I 2.42 per kwartaal Franco per po»t f 2.63 per kwartaal» Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1 5 regels f 1.50, iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f 0.52, iedere regel meer 10 ct, (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde. ingesteld door de vereen! ging „de nederlandsche dagbladpers Naar bet D.NJ3. uit Sofia meldt Is tusschen Bulgarije en Turkfle een niet aanvalsverdrag gesloten. Het bestaat nit een Inleiding en vier ponten. De sluiting van het verdrag heeft In politieke kringen te Sofia oprechte voldoening en bevrediging ge wekt. In het bijzonder juicht men de wederzijdsche verzekering toe, dat de belde staten zich znllen onthouden van lederen aanvaL Daardoor, zoo ver klaart men hier, wordt op weldadige Wjjze een oplossing tot stand gebracht van de spanning, die was ontstaan ln den Iaatsten tijd door de wederzjjdsche militaire veiligheidsmaatregelen. Men verwacht, dat door de ver klaring een terstond merkbare kal- meening van de openbare meening ver kregen zal worden. In Bulgaarsche kringen juicht men de bepaling, dat de economische betrekkin gen in overeenstemming met de belangen van beide landen uitgebreid zullen worden, te meer toe, daar hier sedert langen tijd de wensch gevoeld wordt het handelsver keer met Turkije levendiger te doen wor den. Men neemt daarom aan, dat een Turksche delegatie voor onderhandelingen over een handelsverdrag spoedig in Sofia zal aankomen. Niet in de laatste plaats wordt hier Ook de belofte, dat men de perspolitiek zal aanpassen aan de betrekkingen van góede nabuurschap en vriendschap, met voldoening opgenomen. Algemeen ziet men zoo verneemt het D.N.B. verder ln het verdrag een ver edeling van de Engelsche plannen tot uitbreiding van den oorlog op den Balkan. De inleiding tot de verklaring, die door den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, en den Bulgaarschen gezant in Ankara, Kiroff, is onderteekend, heeft den volgenden tekst: „De Turksche en de Bulgaarsche regee ringen constateeren, dat gunstig resultaat is verkregen van de gedachtenwisseling, die den Iaatsten tijd is gevoerd teneinde de richting van haar buitenlandsche poli tiek ten aanzien van haar wederzij'dsche belangen te definieeren, alsook over de gemeenschappelijke doelstellingen om het vertrouwen en de vriendschap tusschen bei de landen in stand te houden. Zij blijven trouw aan haar vriendschapspact, dat den vrede beveiligt en een oprechte en eeuwige vriendschap tusschen Turkije en Bulgarije waarborgt. Met den wensch deze politiek van ver trouwen voort te zetten, welke in de moeilijkste oogenblikken de beveiliging van deü vrede en de instandhouding van de rust door wederzydsche eerbiediging van haar veiligheid heeft gewaarborgd, hebben zij besloten over te gaan tot een nieuwe gedachtenwisseling in het licht van de gebeurtenissen. Bijgevolg komen zij over een, ongeacht hun verdragsverplichtingen met andere staten. In het eerste punt wordt verklaard, dat de belde landen afzien van lederen aanval op elkander. In punt twee wordt gezegd, dat de betrekkingen tusschen de beide landen berusten op goede nabuurschap en op den geest van vriendschap. In punt drie ver klaren de beide regeeringen, dat het ln het belang is van de belde staten om de wederzydsche handelsbetrekkin gen nit te breiden. In punt vier be loven de beide regeeringen elkander haar pers zoo te beïnvloeden dat de wederzjjdsche aanvallen achterwege bleven, en dat de perspolitiek gevoerd wordt in den geest van deze ver klaring. Een nieuw bewijs voor de vrede lievendheid der beide landen. Naar aanleiding van het onderteekende Bulgaarsch-Turksche vriendschaps- en niet-aanvalspact heeft de Bulgaarsche mi nister van buitenlandsche zaken, Popof, een verklaring afgelegd. Het is bijzonder verheugend!, zoo zeide hy, dat na een zoo vriendschappelijke en oprechte gedachten wisseling de Bulgaarsch-Turksche vriend schapsverklaring tot stand is gekomen. Wanneer haar inhoud ook bescheiden is, deze verklaring zal toch bijdragen tot ver steviging van het tusschen Bulgarije en Turkije bestaand vriendschapsverdrag en een nieuw bewijs vormen voor de vredelie vendheid van beide landen en him op we derzij dsche belangen berustende vriend schappelijke betrekkingen. VERKLARING VAN SARADJOGLOE. Naar het Anatolische Nieuwsagentschap meldt, heeft de Turksche minister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, tegen over een verslaggever van het Anatolische Nieuwsagentschap zijn indrukken met de volgendie woorden weergegeven „Kleine dingen kunnen soms groote re sultaten bewerkstelligen en veel goeds brengen. Het bescheiden document, dat wjj hebben onderteekend, kan wellicht een complicatie op den Balkan verhinderen". BRITSCHE TEGENSLAGEN OP DEN BALKAN. Het Giornale d' Italia wijst, naar Ste- fami uit Rome meldt, op de teleurstellin gen en mislukkingen van den Engelschen politiek ten aanzien van den Balkan, met uitzondering van het geval van Grieken land. Roemenië, schrijft het blad, is voort aan iederen Britschen invloed onttrokken. Bulgarije heeft duidelijk den wensch te kennen gegeven, een onafhankelijke poli tiek te volgen, gericht op de verdediging van de nationale 'belangen, die het natuur lijk nader brengen tot de politiek van de as. Yoegoslavië, dat een verstandige en voorzichtige politiek voert, heeft met de recente reis naar Duitschland en de ont- moetinj met den Ftihrer van zijn minister, president en minister van buitenlandsche zaken bevestigd, dat zijn politieke koers niet ingegeven wordt door de Britsche plannen en belangen. Dit alles beteekent, dat de geweldige propaganda, die Chur chill in de Middell an dsche Zee op touw heeft gezet tegèn de Italiaansche posities en die gegrond is op de gedeeltelijke suc cessen, geen succes heeft gehad op den Balkan, waar ieder geconstateerd heeft, dat Italië goed stand houdt en in toene mende mate aanzienlijke strijdkrachten van den vijand bindt. De mislukkingen van de Britsche politiek op den Balkan houden bovendien verband met de ware belangen van de Balkamstaten, die dezie landen er toe brengen, zich te verstaan met de asmogendheden en met Rusland, die hun onmiddellijke naburen zijn en met wie zij een hoogst belangrijk ruilverkeer onderhouden. De Balkanlanden hebben be grepen, dht Engeland! op den Balkan man nen en gebieden zoekt voor zijn imperiale bedoelingen, terwijl de asmogendheden er medewerkers zoeken voor den herbouw van Europa. SOVJET RUSLAND L I BYE TURKSCHE RUK FRANSCH BEZIT fïïTTTTTI DOOR LONDEN GEGARANDEERD IT ALT» ANSCH BEZI1 BRITSCHE INVLOEDSSFEER BRITSCH BEZIT ACTIE STRALEN VAN SOOkm. Gewonden-transport Per auto naar het vliegveld gebracht, worden de gewonden behoedzaam bi de voor vertrek gereedstaande machine geladen (Foto Weltbild) Een klein aantal Duitsche gevechts- en verkenningsvliegtuigen is ook gisteren, on danks de zeer ongunstige weersomstandig heden, opgestegen voor gewapende ver kenning en bewaking van het Britsche kustgebied. Een vliegtuig heeft de haven installaties van Great Yarmouth met ver scheidene bommen bestookt, waardoor branden werden veroorzaakt. Een tweede vliegtuig heeft een fabriek ln de buurt van de kust in het Noorden van Engeland in duikvlucht aangevallen. De bommen troffen de fabriek en richtten groote verwoes tingen aan. Voorts heeft een Duitsche gevechtsvlieg tuig in de buurt van de Engelsche kust een koopvaardijschip van 4.000 ton tot zinken gebracht. In hét Kanaal werd verder een licht schip en een klein koopvaardijschip met bommen bestookt. Voor de monding van de Humber kreeg een patrouillevaartuig 'n treffer voor den boeg vanuit zeer geringe hoogte, waardoor het voorschip werd ver nield. Tenslotte heeft een Duitsch gevechts vliegtuig een aanval ondernomen op de haven Lerwick en vanuit zeer geringe hoogte een pakhuis getroffen. Daarna be schoot hetzelfde vliegtuig een koopvaar dijschip van 3.000 brt. met zijn boord- wapens, waardoor op het schip brand ontstond. Ook de haven Eastbourne is aan gevallen waar verscheidene branden ont stonden. De haveninstallaties van Dover werden eveneens met bommen bestookt. Goes. Engelsch vliegtuig boven Duitschland neergeschoten. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Gistermid- dag heeft een vijandelijk vliegtuig van het type Bristol Blenheim, onder bescherming der laaghangende bewolking het kustgebied van N.W. Duitschland getracht binnen te dringen. De luchtdoelartillerie bestookte het toestel met een hagel van granaten. Goe dig stortte het brandend neer. Slachtoffers van de „Southampton". Volgens een publicatie van de Britsche admiraliteit bedraagt het aantal officieren en manschappen dat met den Britschen kruiser „Southampton" ten onder gegaan is, 482. Over het lot van de gewonden en geredden van de uit zevenhonderd koppen bestaande bemanning van den kruiser zijn geenerlei gegevens verstrekt, meldt het D.N.B. De In Ned. Indlë wonende Japanners. TOEBEREIDSELEN VOOR HUN VERTREK. De In Nederlandsch-Indië wonende Ja panners maken met het oog op de ont wikkeling van den algemeenen politieken toestand toebereidselen zoo meldt het blad Tokio Asahi Sjimboen uit Batavia om hun gezinsleden huiswaarts te sturen. Op alle Japansche schepen, welke in het gebied van de Zuidzee varen, zijn tot eind April alle hutten besproken. De ln Ned.- Indië wonende Japanners volgen met de grootste aandacht het verloop van de han delsbesprekingen tusschen de Japansche en Nederlandsch-Indische delegatie, daar de afloop van deze onderhandelingen hun toekomst op verstrekkende wjjze zal be ïnvloeden, DE RIJKSMIDDELEN OP ULTIMO JANUARI. Hoogere opbrengsten. Aan het overzicht van den stand der Rijksmiddelen op 31 Januari van dit jaar wordt het volgende ontleend Wat de directe belastingen betreft, heeft ook voor de eerste maand van het nieuwe jaar de stijgende tendenz van de laatste maanden in vergelijking met het vorig jaar zich ten aanzien van het totaal-bedrag voortgezet. Bedroegen de ontvangsten op ultimo Januari 1940 totaal 47.918.464.37, thans is de opbrengst 56.366.129,98 of bijna 8% millioen meer. Deze hoogere op brengst is geheel te danken aan de opcen ten op de gemeentefondsbelasting en aan de nieuwe winstbelasting. Vier andere tot deze groep behoorende belastingen toonden daarentegen eenigen achteruitgang, nl. de grondbelasting, de vermogensbelasting, de verdedigingsbelas ting en de inkomstenbelasting. Bij laatst genoemde belasting moet echter rekening worden gehouden met het feit, dat onge twijfeld reeds tal van belastingbetalers hebben kunnen rekening houden met de ln verband met de ingevoerde .loonbelasting verleende ontheffing van een gedeelte van den aanslag. De overige middelen 2,7 millioen meer. Ook het totaal van de opbrengst van deze groep belastingen is hooger dan dat van Januari 1940 en wel ruim 2,7 millioen. Over de afgeloopen maand is 44.588.065,76 binnengekomen. Slechts enkele middelen hebben minder opgebracht, waarbij als vanzelfsprekend de rechten op den invoer, welke een daling van ruim 6,9 millioen te zien gaven. Voorts hebben minder opge bracht het stati8tiekrecht, de couponbe lasting en de rechten van successie enz. Van de andere middelen die meer op brachten noemen wy accijns op geslacht 1.141.519 (meer 313.861), accijns op wjjn 61.812 (meer 27.450), accijns op gedistilleerd 4.189.546 (meer 1.711.825), accijns op bier 1.333.685 (meer ƒ628.171), accijns op tabak 6.685.187 (meer 3.059.079), omzetbelasting 16.855.577 (meer 4.157.080), de belasting op gouden en zilveren werken 107.572 (meer 52.911). Voor het yerkeersfonds bedroegen de in komsten over 712.697 (vorig jaar 1.555.213) aan motorrijtuigenbelasting en 10.880 (vorig jaar 5.045) aan rij wielbelasting. Ned. Spoorwegen geven reductie voor Jaarbeursbezoekers. De Nederlandsche spoorwegen zullen ook voor de komende Jaarbeurs, die te Utrecht wordt gehouden van 11 tot en met 20 Maart, voor jaarbeursbezoekers 80 pet. reductie verleenen op alle afstanden van Utrecht op den enkelen-reis-prys voor de terugreis. Het spoorkaartje met bovenge noemde reductie is op vertoon van het toegangsbewijs met spoorbon aan het sta tion te Utrecht verkrijgbaar. In verband met het te verwachten druk ke bèzoek zal op Vrijdag 14 Maart een extra Zeeland-West-Brabant-trein loopen. Door deze maatregelen wordt het reizen naar de jaarbeurs zeer vergemakkelijkt en ongetwijfeld zullen duizenden zakenmen- schen van de geboden gelegenheid ge bruik maken om de zoo belangrijke voor- jaarsbeurs 1941 te bezoeken. Engeland roept lichting 1921 op. Naar de Britsche nieuwsdienst meedeelt, moeten alle Engelschen van de lichting 1921 zich a.s. Zaterdag voor den militai ren dienst melden 19 D00DEN EN DERTIG GEWONDEN. Het A.N.P. meldt: De Engelsche luchtaanvallen in het afgeloopen weekeinde, vooral in den nacht van Zaterdag op Zondag, hebben in ons land onder de burgerbevolking in totaal 19 dooden en dertig gewonden, onder wie elf zwaar gewonden, geëischt, alsmede drie vermisten. Wederom moest Rotterdam het grootste aandeel dragen. In totaal zyn daar negen burgers gedood, acht zwaar gewond en elf lichtgewond. Onder de dooden be vinden zich vier patiënten en drie verpleegsters van het St. Franciscus- ziekenhuls, dat door een voltreffer is getroffen. Bovendien zijn een verpleeg ster en twee kinderen, die onder puin zijn bedolven, vermist. Het dak van het ziekenhuis is geheel verbrand. De brand was zeer hevig, zoodat de geheele Zondag aan het na- blusschen moest worden besteed. Een bom trof ook het zuster-verblyf, waar groote verwoestingen zijn aangericht. Slechts aan het snelle en kordate optreden van leiding en personeel van het ziekenhuis is het te danken, dat er niet nog meer slachtoffers zijn te betreuren. Bjj het begin.van den lucht aanval is met de ontruiming van het ziekenhuis begonnen en ook na den bominslag is daarmede krachtig door gegaan. In de omgeving van het ziekenhuis zijn vier huizen vernield. Buiten Rotterdam is een groot aan tal steden en dorpen aangevallen. Daarbij zUn verschillende particuliere huizen en boerderijen beschadigd. Het aantal daarvan loopt in de honderden. Bijzonder droevig is liet, dat in het Oosten des lands een sanatorium door brandbommen is beschadigd. Vier Engelsche vliegtuigen zjjn bij de aanvallen der Engelschen door de Duitsche verdedigers neergeschoten. DE GEBEURTENISSEN TE AMSTERDAM. Het onderzoek van de Duitsche politid inzake de gebeurtenissen, welke hebben ge* leid tot den dood van den wachtmeester W. A. Koot, heeft het volgende resultaat opgeleverd: Op 11 Februari 1941 tegen 19 uur werd het lid van de Nederlandsche S.S., Strasser< toen hij met zyn rijwiel over het Waterloo- plein reed, door joden, overvallen en zwaar gewond. Op het hulpgeroep van Strasser snelde een afdeeling van 40 W.A. lieden toe, welke van het Singel door de Staal- straat en Zwanenburgerstraat marcheerde* De W.A. mannen, die allen ongewapend waren, kwamen te staan tegenover een vee! sterkere bende joden, welke met alle moge lijke soort slag- en steekwapens op de W.A, mannen in sloeg. Ook werd uit de huizen en uit een hinderlaag met vuurwapens op de W.A. geschoten. 15 W.A. mannen werden zoo zwaar gewond, dat zij in een zieken huis moesten worden opgenomen. De W.A, man Koot werd.door verscheidene op hem losslaande joden van de troep afgesneden en op den grond geworpen. Een jood beet als een wild dier Koot voortdurend in het gezicht; verder werd op beestachtige wijze op Koot losgeslagen. Koot is aan de be komen kwetsuren overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1