Wiener Mode KNIPPATRONEN eenvoudig en smaakvol VERKOUDHEID Ik ben zoo nerveus De school als voorbereiding voor het leven Van oud tot nieuw Weenen heeft lange jaren als modecen trum een vooraanstaande plaats ingenomen en genoot evenals Parijs en Londen, een ■wereldreputatie op modegebied. De laatste decennia was deze roem evenwel sterk ver minderd, waartoe verschillende omstandig heden hebben bijgedragen, totdat hierin thans weer een kentering is gekomen. Weenen doet de oude rechten weer gel den en brengt een keur van nieuwe ont werpen, waaronder vooral japonnen, blou ses en jumners, die vrouwenharten stor menderhand zullen weten te veroveren. Modellen, die uitmunten door goeden smaak en over de geheele linie beantwoor den aan de eischen des tijds, waarbij een voud op den voorgrond treedt. Japonnen, die haar eigen stijl hebben, ^enigszins sportief aandoen en toch weer gekleed genoeg zijn om bij verschillende gelegenheden gedragen te worden. De textielkaarten maken het noodig, dat wij bij de aanschaffing van nieuwe klee- dingstukken met overleg te werk gaan en daarom dient onze garderobe met zorg te worden samengesteld. De Weensche mode-ontwerpers hebben met dezen eisch rekening gehouden en een keur van japonnen, blouses en van jum pers ontworpen, die zoowel 's middags als 's avonds gedragen kunnen worden. Wanneer we ons afvragen, wat de Ween sche modellen zoo aantrekkelijk maakt, dan komen we tot de conclusie, dat er harmonie bestaat tusschen coupe en weefsel. Ieder model is af en vertegenwoordigt een-stuk modecultuur, dat zoovele jaren de roem van de stad Weenen heeft uitgemaakt De eenvoud der modellen, die nooit driik of opdringerig aandoen, is een typisch ken merk der „Wiener Mode", evenals de on berispelijke coupe, die de meesterhand ver raadt, waardoor deze nieuwe ontwerpen den toets der critiek volkomen kunnen doorstaan. Garneering anders dan in den vorm van biezen, stiksels of nervures is dan ook volkomen overbodig, terwijl men de Weensche modellen in hoofdzaak in het betere genre aantreft. Wel is waar zal de prijs van aanschaffing beduidend hooger zijn dan van goedkoope confectie, doch het groote voordeel dat er tegenover staat is, dat zoo'n kleed in gst uk bijna onverslijtbaar is en zijn mooie pasvorm tot het laatst toe behoudt. Onze schets geeft ditmaal een japon te zien, gemaakt van wollen jersey, die on danks haar eenvoud geschikt is om bij ver schillende gelegenheden gedragen te wor den. Garneering aan voorpand, bestaande uit nervures, die zich voortzetten op de rok- baan en waarvan de afgeronde lijnen de suggestie van een basque geven. Een vlot en geslaagd ontwerp, dat zich tevens leent om door slanke, zoowel als door vollschlan- ke dames gedragen te worden. (Nadruk verboden). (G. C. M.—S.) Bij de wisseling der jaargetijden doen zich verschillende ziekten voor ten gevolge van kouvatten, o.a. neusverkoudheid, die verschillende onaangename naweeën kan hebben voor menschen met gevoelige slijm vliezen. Kouvatten veroorzaakt menigmaal een gevoel van algeheele afmatting, pijn in de ledematen enz. en al deze verschijnselen kan men het best overwinnen door flink transpireeren. Men kan dit bevorderen, door het drinken van een oud beproefd huismiddel, n.L lindebloesemthee, die men vlak voor het naar bed gaan dringt, liefst twee of drie kopjes en daarna kruipt men onder de wol. Vele menschen komen niet gauw tot transpireeren, doch deze kunnen nog een paar warmen kruiken in bed leggen. Transpireeren verdrijft de meeste gifstoffen uit het lichaam en is dus als een soort reinigingsproces te beschou wen. Voorts kan men ook warme kwast en eventueele wijngroc drinken, alhoewel al coholhoudende transpireermiddelen niet de voorkeur verdienen. Na het transpireeren volgt een lauw war me aïwassching en een flinke verkoudheid overwint men het vlugst door één a twee dagen bedrust te houden, waardoor men ook minder kans heeft besmetting op der den over te dragen. Minder bekend is het aftreksel van wil- genbast, dat zoowel het transpireeren be vordert als de afvoer van urinezuur en eventueel samen met kamillenthee gedron ken kan worden. Hartpatiënten mogen ech ter niet zonder medisch advies transpiratie bevorderende middelen drinken. Gedurende het verkouden zijn is het aan te bevelen niet te veel, te eten, aangezien het lichaam voor de spijsvertering kracht ten verbruikt, die beter voor het genezings proces gereserveerd kunnen worden. Allerlei middeltjes worden tegen ver- Zig-zag band geeft aan wollen japonnen een aardige garneering en leent zich ook opi na den, die men aan het gezicht wenscht te ont trekken, te garneeren. Het is een goedkoope, billijke en veelal zelfs een aparte garneering, die niet alleen in lich te en donkere kleuren, doch voor gekleede ja ponnen ook in goud en silver verkrijgbaar is. Succespatroon A 626. Prijs 40 cent Geeft een donkere ja pon te zien met opge- knipten rok, waarvan langs revers, zakken en rokzoom op bescheiden wijze een tresgarnee- ring is aangebracht Lange mouwen met bo- venruimte. Patronen in de maten 46. 46 en 48 verkrijg baar. Succesfoatroon A 627. Prijs 40 cent A 626 Op een lichte japon, zelfs op een effen katoentje, kan men zig zagband in donkerder kleur aanwenden. Onze schets geeft te zien, hoe aardig het ef fect is, wanneer langs pas en zakken zig zagband komt. Onderaan rechts ziet men de wijze waarop het band bevestigd kan worden. Ie band. dat aan een zoom gestikt wordt, waardoor slechts één puntje te zien komt 2e door bevestiging met een span- steek; 3e door het hechten van de puntjes op de stof. Succespatroon A 628. Prijs 40 cent. Japon met glad bovenstuk en zesbaans, A 627 A 628 eenigszins klokkende rok. Halflange mou wen en knoopsluiting midden voor. Band- garneering langs de naden van het voor pand en onderkant rok. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar tegen den aangegeven orijs bij ..Het Practisch Modeblad", Pbst- bus 36. Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (post rekening 203203) per postwissel of In post zegels, mits deze een waarde hebben van 1V2» 3 o* VA et- koudheid aangeprezen, doch deze werken slechts verzachtend, kunnen de oorzaak der verkoudheid niet -bestrijden, tenzij de me dicus een of ander voorschrijft, dat het ge nezingsproces bevordert. Na een neusver koudheid kan men de neus-keelholte desin- fecteeren door deze tijdelijk te blijven gor gelen met een zeer verdunde oplossing van overraangaanzure kali, waarbij het water slechts zeer licht lila gekleurd mag zijn. Indien verkoudheid met koortsachtige verschijnselen gepaa'rd gaat, is het raad zaam den huisarts om advies te vragen. Nerveusiteit is een ziekte van dezen tijd, doch nog meer een soort uitvlucht voor be gane fouten of voor ongeduldige en on vriendelijke gezegden. Inderdaad zijn de menschen in veelbewogen tijden meer ge prikkeld, dan wanneer alles van een leien dakje loopt, doch men moet toch de noo- dige zelfbeheersching aan den dag weten te leggen. De functie der zenuwen kan na tuurlijk in bepaalde gevallen wel eens te krachtig zijn, terwijl zich meermalen bij een te zwakke werking zenuwzwakte voor doet. Onze zenuwen zijn evenwel het wapen, waarmede wü onzen levensstrijd moeten voeren en daarom is het zaak, dat wij hen meester blijven. Wat wordt door een mensch al niet aan zenuwen toegeschreven! De eene helft van de menschheid zou als het ware op de teenen moeten loopen om de andere „nerveuse" helft toch vooral niet te storen. Wanneer evenwel over meer zelf beheersching beschikt wordt, maakt men elkander het leven heel wat dragelijker. In het dagelijksche leven doen zich vele on belangrijke dingen voor, die aanleiding zijn voor een reeks van wrijvingen en allen hun oorzaak vinden in het feit, dat men zich niet weet te beheerschen. 's Morgens vroeg beginnen de moeilijkhe den in menig gezin reeds, doordat niemand vroeg genoeg opstaat. Het haastige '-aan- kleeden heeft tot gevolg, dat de een dit en de ander dat niet kan vinden en dan is het lieve leventje aan den gang. De heer des huizes zoekt zijn scheerzeep, heeft natuur lijk niet goed gezien, want deze ligt op de gewone plaats. Allerlei gemopper volgt door dezen zenuwacbtigen haast, 't Scheer mesje is bot, het licht deugt niet,'het boor deknoopje is op 't laatste oogenblik on vindbaar of past niet in het boord.... Vlug, m'n schoenen! Haastigen spoed, die veel misère brengt en natuurlijk op 't laatste nippertje een veter doet breken. Een onweer dreigt, indien er geen reserve-ve ters in huis zijn. Na met groote slokken een paar boterhammen weggespoeld te hebben is het „ontbijt" afgeloopen en spoedt de heer des huizes zich naar zijn werk. Met de kinderen gaat het in vele gezinnen even zoo; allen zijn gehaast, zoeken op het laat ste nippertje naar iets, dat ze noodig heb ben en maken bet de huismoeders heel moeilijk. Deze „nerveuseV toestanden had den voorkomen kunnen worden, indien alle gezinsleden vroeger opgestaan waren, want het onaangename ervan is, dat de spanning dikwijls den geheelen dag blijft bestaan. Menschen, die den dag op zulk een over haaste wijze beginnen, niet slechts een enkele maal, maar dag in en dag uit, ra ken overspannen, worden „nerveus". Vooral de huisvrouw moet zich ook weten te trainen om vroeg op te staan, temeer, daar het kwartiertje, dat ze langer in bed blijft voor het ontbijt niet meer in te halen is. Alles gaat haast-je rep-je met het ge volg, dat er onvriendelijke woorden gezegd worden, indien iets niet vlot verloopt. De melk kookt over. deuren worden dichtge slagen, de kleintjes moeten hun weg zelf vinden, totdat hun vader na een onge zellig ontbijt genuttigd te hebben ver trokken is. Moeder kan niet alles tegelijk doen, zooals ze beweert en de twee-jarige kleuter, die zich van een bord meester ge maakt heeft, bewerkt dit met een lepel, zoodat het in minder dan geen tijd scherven op den grond ligt. -«tas Al die haast is onnoodig en zal in een goed geordende huishouding niet voorko men en dan verontschuldigen de vele men schen, die nooit op tijd zijn, zich steeds met een: „ik ben zoo nerveus...,"1 Voor ieder kind breekt de tijd aan, dat hij de school moet gaan be zoeken, de dag, die door de meesten met verlan gen tegemoet gezien wordt. Om de beteeke- nis er van te doorgron den, die de school voor het latere leven heeft, zijn de kinderen te jong, het verlangen van hen gaat uit naar bezig heid en naar den om gang met kinderen van hun eigen leeftijd. Wan neer de oudste uit een gezin naar school gaat, gevoelt hij ziclt bevoor recht boven de broer tjes en zusjes en gaat parmantig op stap. An ders weer staan eenige kinderen tegenover het naar school gaan, al thans indien zij wat vertroeteld zijn en moe der hen alle lasten uit den weg heeft geruimd. Deze'moeten zich veel al geheel omstellen en zich aanpassen aan den omgang met klas- segenootjes. Wat een spanning geven voor velen de laatste dagen, die voor den gewichtigen dag verloopen, de kinderen zijn thans thuis overdruk, slapen niet, totdat ook het school gaan weer langzamerhand tot de gewone dagelijksche dingen gaat behooren. Het schoolgaan is voor de tegenwoordige jeugd een genot, want al spelende leeren zij de verschillende vakken beheerschen. Samen werking tusschen school en huis en con tact met de leerkrachten is in het belang der kinderen en zelfs als er zich op school conflicten mochten voordoen, dan zal een verstandige moeder niet openlijk partij voor haar kind mogen trekken. Kinderen zien de dingen vaak zoo geheel anders, stellen een voorval vaak onbewust anders voor dan het zich inderdaad heeft voorge daan. Wanneer de tijd aanbreekt dat er huis werk gemaakt moet worden, moet er een KLEINE WENKEN VOOR KOUDE DAGEN. Wanneer de thermemeter steeds meer daalt en een gure wind de wateren doet bevriezen, wanneer de sneeuw de straten dagen lang met een witte en veelal gladde laag bedekt, dan zien we blond- en donker- gelokte vrouwenhoofden met wollen ka bouter- en andere modellen van mutsen omlijst. Bontmantels en moffen worden meer dan ooit op prijs gesteld en we spre ken van een echten winter, zooals we de zen in dit jaar trouwens reeds meer dan ons lief was hebben meegemaakt. De jeugd haalt sleden en schaatsen voor den dag en ook de ouderen zwieren met jeugdig vuur over het gladde ijsvlak. Naast vele winter- geneugten, ziet een groot deel der mensch heid zich op koude winterdagen evenwel voor moeilijke problemen gesteld en het is in menig geval de huisvrouw, van wie men verwacht, dat zij deze tot een goede oplos sing zal weten te brengen. Wanneer man of kinderen veel last hebben van „ijsvoeten", dan zal een laagje courantenpapier in de schoenen dit euvel voorkomen en beter werken dan dikke inlegzolen. Ook in de woning bewijst courantenpa pier goede diensten, b.v. ingeval de grond erg koud optrekt legt men onder het vloer kleed een laag couranten, terwijl tochtende ramen voorzien worden van reepen cou rantenpapier. Tocht brengt een groote af koeling in kamers en maakt, dat men veel harder moet stoken en dus meer brand stoffen verbruikt. Deuren, die kieren aan den onderkant te zien geven, moeten van tochtlatten voor? zien worden, beter nog is om ze door den timmerman in orde te laten brengen. Voor al in tijden van vorst zal bijzondere aan dacht aan de levensmiddelen besteed die nen te wórden. Indien mogelijk zal men alles, wat be vriezen kan uit den kelder naar een vorst- vrij vertrek overbrengen. Wat te doen, in dien eieren, vleesch. vruchten of aardappe len bevroren zijn, voor alle levensmiddelen geldt, dat men deze in bevroren toestand nooit aan warmte moet blootstellen. Hoe paradoxaal het ook moge klinken, koud water is voor vele levensmiddelen >het bes te middel om ze te ontdooien. Vruchten, die men in een verwarmde kamer op een fruitschaal legt, bederven spoedig, vruchten kan men ontdooien in koud water met zout evenals eieren, terwijl vleesch in water ge legd wordt. Melk moet men in een koude kamer zetten totdat het ijs gesmolten is en eerst daarna langzaam aan de kook bren gen. (Nadruk verboden). JAPANSCHE VROUWEN VERSIEREN HAAR HUIS. Nieuwjaar,, het grootste feest van het jaar, beteekent voor iederen Japanner, dat zijn levensjaren met één vermeerderd wor den en zoo komt het, dat allen op dien dag evenals in andere landen óók 1 Januari jarig zijn. De huisvrouw heeft vele voorbereidingen te treffen en begonnen wordt .met het huis een groote beurt te geven. In de voorraads kamer der gegoeden worden de kostbaar ste lakbladen en het fijnste porselein te voorschijn gehaald en een deel der wan den wordt versierd met kunstig beschilder de „kakemono's", waarop de zeven geluks- goden zijn uitgebeeld. Hier worden twee „mochi's" rijstkoeken op de eereplaats neergezet een groote, die wit is en een kleinere, rood van kleur; kleuren, die ook de Japansche vlag draagt. Aan beide kanten van de deur worden nieuwjaarsversieringen aangebracht, nJ. de ,kalo-matsu", een bouwsel van bamboe en dennengroen, waarvan de beteekenis de zelfde is als de kerstboom in de Wester- sche landen. Boven de deur wordt een soort afdak gespannen, dat van rijststroo gemaakt is en waarvan reepen wit papier afhangen. Den laatsten dag van het oude jaar wor- Het spel met het telraam is onderhoudend, maar wanneer met rekenen begonnen wordt gelegenheid gevonden worden, dat een kind dit rustig en achter elkander kan ma ken. In een kamer, waar de moeder met kennissen zit te converseeren of waar een radio speelt, kan niet gewerkt worden, zoo als het behoort. Kinderen, die gauw afgeleid worden, doen veel langer over hun huiswerk den noodig is met het gevolg, dat ze vaak moe naar bed gaan en niet in kunnen slapen. Gevolg is dat ze niet uitgerust zyn en hun gedachten op school slecht concentreeren. Moeders, die het goed met haar kinderen meenen, en hen een onbezorgden schooltijd willen geven, moeten vooral in de eerste schooljaren de teugels wat strak houden, opdat zij zich wennen aan orde en regel maat en het stipt uitvoeren van hun huis werk. den alle papieren doorzocht om te zien of er zich niet een of andere onbetaalde reke ning onder bevindt. Op Nieuwjaarsdag zijn alle zaken gesloten, doch in den nacht van den tweeden Januari worden zij geopend en bevindt zich een groote menschenmenig- te in de straten. Ieder wil gaarne de eerste kooper zijn in het nieuwe jaar, want deze ontvangt als geluksa^nbrenger een geschenk. Op den vroegen morgen van nieuwjaars dag heeft de huisvrouw het zeer volhandig, want niet alleen moet zij zichzelf in feest gewaad steken, doch ook de kleine meisjes moeten gekleed worden. Alleen reeds het drapeeren van den breeden en langen cein tuur vereischt geruimen tijd. Spoedig na dat het uur verstreken is, waarop men ge acht kan worden gekleed te zijn, melden zich de eerste bezoekers. Velen blijveij totdat de nieuwjaarsdrank geschonken wordt, een zoete rijstwijn, doch anderen leggen slechts hun kaartje in de groote porseleinen schaal, die in een voor vertrek is neergezet. Onnoemelijk veel bui gingen moeten door de vrouw des huizes gemaakt worden en evenveel malen klinkt haar: Shinnen Omedoto", hetgeen Gelukkig Nieuwjaar beteekent. Moeder's vilthoed is ouderwetsch gewor den, maar bij nadere beschouwing blijkt, dat het materiaal toch inderdaad nog goed is. Huismoeders worden steeds vindingrij ker, nu de nood haar dwingt om zoolang mogelijk het oude tot iets nieuws te verma ken. Zou iemand wel kunnen raden, dat het bijgaande kapje, dat zich zoo bijzonder goed leent voor meisjes van ongeveer 13 a 14 jaar van een niet meer gedragen hoed gemaakt is? Het patroon ervoor geven we onderaan links weer en dit wordt eerst in viervoud naden geknipt, daarna over elkander ge plakt en gepast. Het kapje moet het achter hoofd omsluiten en kan ten overvloede nog met haarklemmetjes vastgezet worden, die e en wel niet in het oog mogen vallen. Past het modelletje, dan knipt men het zonder naden na en festonneert men de vier dee- Ien in het rond met wol in de kleur der bloemen, die men eerst op ieder vierde deeltje heeft gewerkt (zie werkproef). Ver volgens worden de lusjes der tamelijk wijd uit elkander liggende festonsteken van twee naast elkander liggende deelen met elkander verbonden. De kleine opening in het midden van den bol wordt voorzien vén zes smalle reepjes vilt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 7