PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 15 Februari 1941 Derde blad. DE GEMEENTE SOUBURG INIMT Nieuwjaarsrede van den burgemeester. Uit onze couranten van 50 jaar geleden. Het oude gemeentehuis wordt afgebroken voor den bouw van een gymnastieklokaal. Gistermiddag kwam de Raad der ger meente O. en W. Souburg in openbare ver gadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester A. H. S. Stemerding. Afwe zig de heer Cijsouw, wegens ziekte. Na opening der vergadering sprak de VOORZ. een nieuwjaarsrede uit, waaraan wij het volgende ontleenen NIEUWJAARSREDE. Burgemeester Stemerding gaf een over zicht van hetgeen in het afgeloopen jaar in de gemeente is geschied. Spr. zeide in zyn Nieuwjaarsrede o.m. Waar Souburg ligt in een gedeelte van Nederland, dat door het oorlogsgeweld zwaar is getroffen, spreekt het vanzelf, dat de gemeente daarvan ook haar deel heeft gehad. AI zijn er dan ook wonden geslagen de gemeente als geheel bleef won derlijk gespaard en het is bovenal daar over, dat groote dankbaarheid ons hart vervult, aldus spr. In Souburg behoeft gelukkig dan ook het accent niet te vallen op „herbouw". Allen, die -in het gemeenschapsleven een taak hebben, zullen juist in dezen tijd ver vuld behooren te zijn met een vasten wil tot instandhouding niet alleen, doch ook tot „opbouw". Opbouw in allerlei zin. Wan neer wy nu en in de toekomst elkander daarin trachten te vindén, zal het ons ze ker gelukken voor de gemeente veel goeds tot stand te brengen. Het jaaroverzicht laat voor het meerendeel cijfers hooren, die lager zijn dan die van een voorafgaand jaar. Dat schijnt, al is het weinig, achter uitgang en voor de toekomst niet moed gevend. We zijn er echter van overtuigd, dat Souburg straks weer niet alleen her stellen, doch opnieuw groeien en bloeien zal. Bevolking. De bevolking der gemeente Oost- en West-Souburg bestond op 31 Decem ber 1940 uit5372 personen, nl. 2703 mannen en 2669 vrouwen, tegenover 5566 op 31 December 1939, derhalve een vermindering met 194 personen of wel by na 3% In 1940 vestigden zich in deze gemeen te 770 en vertrokken 1038 personen. In 1939 bedroegen deze cijfers resp. 653 en 611. Het aantal verhuizingen binnen de ge meente bedroeg in het afgeloopen jaar 325, vorig jaar 150. Werkloosheid en werkverschaffing. Bedroeg in 1939 het gemiddeld aantal werkloozen, ingeschreven by het agent schap der arbeidsbemiddeling 85, in 1940 liep het gemiddelde op tot 94. Hierbij dient evenwel rekening te worden gehouden met het abnormaal hoog aantal werkloozen in de maand Mei, dat 521 bedroeg. Het be treft hier in hoofdzaak arbeiders van de Maatschappij „De Schelde", te Vlissingen. Normaal zou het aantal werkloozen op 56 zijn te schatten, of gemiddeld 2/3 gedeelte minder dan in 1939. Het aantal gesteunden ingevolge de Rijkssteunregeling bedroeg in 1940 gemid deld per week 19%» in 1939 bedroeg dit aantal 24%. Het gemiddeld aantal bij de werkver schaffing geplaatsten bedroeg in 1940 12%. In 1939 bedroeg dit aantal 27%. In 1940 bedroeg de uitkeering aan werk loozen ingevolge de Rijkssteunregeling 10711.14, terwyl aan werkverschaffings- loonen zyn uitbetaald voor wat betreft de gemeentelijke werkverschaffing 5656.53. Voor 1939 waren deze bedragen steunuit- keering 11644.16 gemeentelijke werk verschaffing 6169.36 en centrale werk verschaffing 13897.15. In 1940 werd aan loonen in de centrale werkverschaffing 2572.01 uitgekeerd. Door het Burgerlijk Armbestuur werd in 1940 ontvangen en uitgegeven 19.711.26. Aan subsidie zal van de gemeente ontvan gen worden 17856.86. Vorig jaar bedroeg het benoodigde subsidie 15754.27. Uitbreiding der gemeente. Zoowel in Oost- als in West-Souburg stond in het afgeloopen jaar de nieuw bouw vrijwel stil. Slechts 15 vergun ningen tot bouw of verbouw werden afgegeven. Dat aantal zou zeker grooter zijn ge weest, als door de internationale toestan den en de daaruit voortvloeiende mobili satie en oorlog de aanbouw van nieuwe woningen niet volledig was stilgelegd. Dit laatste is zeer te betreuren, omdat vooral in Oost-Souburg nog altijd groot gebrek aan goede woningen bestaat. Vooral in West-Souburg ontstond een groot aantal leegstaande perceelen. Dit be droeg op 31 December 194085, tegen nihil op 31 December 1939. Financiën. De totale schuld der gemeente we gens geldleeningen, met inbegrip van rijks- en provinciale voorschotten, be droeg per 1 Januari 1940 666073.46 en per 1 Januari 1941649635.05. Hiervan wegens rijksvoorschotten voor woningbouw 132719.31, terwijl in laatst genoemd bedrag weer 129675.90 is be grepen aan rijks voorschot t.b.v. den bouw der woningen in Tuindorp. In voornoemd schuldrestant per 1 Janu ari 1941 is mede begrepen 89365,13 t.b.v. het gemeentelijk waterleidingbedrijf. Het totaal der aflossingen over 1940 be droeg 16438.41. Voor de luchtbescherming moest een veel hooger bedrag worden uitgegeven dan oor spronkelijk bij de begrooting was geraamd. Daartegenover vermeerderden de inkom sten niet in gelijke mate. Voor 1941 werd als gewone bijdrage uit het Werkloosheidssubsidlefonds geraamd een bedrag van 15823.57. Doordat voor 1941 niet meer een extra- en een belas- tingbijdrage worden verleend of een bij zondere bijdrage uit 's rijks kas mocht worden geraamd, sluit de begrooting 1941 met een nadeelig saldo van 24946.43. Aan personeel van diverse maatschap pijen, dat in verband met de buitengewone tijdsomstandigheden is ontslagen, wordt wachtgeld uitgekeerd. Hierin wordt van 50 tot 60 overheidssubsidie verleend. Onderwijs. Het totaal aantal leerlingen der 4 lagere scholen bedroeg over 1940 gemiddeld 592, terwijl dit een jaar tevoren 6271/3 bedroeg. De openbare school telde op 16 September 1940 176 leerlingen, vorig jaar 206. Zeer nadeeligen Invloed ondervond het onderwijs van de mobilisatie en de oorlog. Eenige dagen waren de scholen geheel ge sloten door evacuatie waren verschillende leerlingen in scholen in andere gemeenten ondergebracht. Verkeer. De verkeerstoestanden bij de brug zijn ongewijzigd gebleven. De electrisch wer kende slagboomen, voor 1939 door den rijkswaterstaat toegezegd, zijn nog niet aangebracht. Brandweer. In 1940 hebben geen branden van betee- kenis plaats gehad. Het brandweermateriaal heeft in 1940 eenige malen bewezen zeer goed te vol doen. Bij de branden in Middelburg en Vlis singen heeft de brandweer van Oost- en West-Souburg een werkzaam aandeel ge had in de blusschingen en werd zoowel van het personeel als van het materiaal het aller uiterste verlangd. Voor hen is een woord van dank en waardeering zeer zeker hier op zijn plaats. Luchtbeschermln g. De maatregelen inzake de luchtbescher ming vergden veel van den tijd en de ge meentelijke financiën. Sedert de oorlogsdagen heeft speciaal het geneeskundig personeel dikwijls de noodige hulp aan gewonden verleend. Wegens de evacuatie-maatregelen moest de luchtbeschermingspost op 14 Mei 1940 worden opgeheven. Enkele weken daarna is de dienst weer in actie gekomen door de instelling van een luchtwachtpost, die voor de bediening van de alarmsirene alsmede de oproeping van het brandweerpersoneel diende. Het materiaal is met een derde baby- motorbrandspuit, een 200-tal helmen en een groote hoeveelheid geneeskundig materiaal uitgebreid. Dit alles is thans zooveel mo gelijk gedecentraliseerd. Bijzondere werken. Wat bijzondere werken binnen de ge meente betreft, mag met voldoening wor den geconstateerd, dat in 1940 de provin cie de verbetering van den Ouden Middel- burgschen weg heeft ter hand genomen en dat het werk, zij het langzaam, zijn vol tooiing nadert. We hopen, dat voor den zomer de verbetering van den Ouden Vlis- singschen weg een feit zal zijn. De verbe tering van straten en wegen wordt zooveel mogelijk voortgezet. Noodgedwongen is de demping en rioleering van de Bermsloot voorloopig blijven rusten. De restauratie van den kerktoren, waar van eveneens het plan gereed is en de ver bouw der openbare school blijven rusten tot gelegener tijd. Met groote toegewijdheid en ijver geeft het gemeentepersoneel zich aan zyn taak. Daartoe behoort ook de vaste kern van de luchtbescherming en de brandweer. De oorlogsomstandigheden maken het werk zeer omvangrijk. In de moeilijkste oogen- blikken van het voorbije jaar waren allen op hun post en heeft menigeen vaak met levensgevaar zijn plicht gedaan. Van deze plaats betuig is dan ook mijn groote waar deering en wordt hulde en lof gebracht aan het personeel, dat daar zonder uitzon dering recht op heeft. Tenslotte wenschte spr. den leden van den Raad en den gemeente-secretaris Gods zegen toe. Antwoord van den heer Suurmond. De heer SUURMOND heeft namens den raad de rede van den voorzitter beant woord. Er bleek uit de rede, aldus spr., dat op alles wat in de toespraak wordt gezegd, de gebeurtenissen in 1940 hun licht werpen. De burgemeester heeft als hoofd der gemeente vele lasten gedragen. Spr. dankte den burgemeester namens den Raad voor de wijze, waarop hij altijd, ook in de be- nauwdste oogenblikken, op zijn post is ge bleven. Veel hebben wij doorleefd. Daar door wordt de opsomming van feiten en cijfers historie wat God schreef in 1940 en ook schrijft voor de toekomst. De laat ste alinea van de rede van den voorzitter is, zooals spr. nader uieenzette, meer dan een frase. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten was de goedkeuring ontvangen van de begrooting 1940 der ge meente en van de begrooting van het Wo ningbedrijf. Pensioengrondslag ambtenaren Burgerlijke Stand. De jaarwedden van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand moeten voortaan berekend worden naar het gemiddeld aan tal akten van den Burgerlijken Stand over de jaren 1937 t/m 1939 en naar het be volkingscijfer op 31 Dec. 1939. Met ingang van 1 Jan. 1941 is de jaarwedde van den ambtenaar, belast met de huwelijksvol trekking en het opmaken en verlijden van. de huwelijksacten nader bepaald op 84 (voordien 76) en van den ambtenaar, be last met het opmaken en verlijden van alle andere dan de huwelijksacten op 203 (voordien 206). B. en W. stelden voor de pensioengrondslagen van deze ambte naren eveneens op resp. 84 en 203 vast te stellen. Aldus besloten. Voorschotten aan schoolbesturen. De besturen der bijzondere lagere scho len verzoeken, ingevolge art. 103 der Lo.- wet 1920 een voorschot op de gemeente lijke exploitatie-vergoeding over 1941, tot het maximum toegestane bedrag. Het be drag per leerling voor het gewoon lager onderwijs ia voor 1941 bepaald op 8.40. Daar het gemiddeld aantal leerlingen dier onder het bestuur der Ver. voor Chr. „Volksonderwijs" staande Juliana-school 146 en van de Marnixschool 90 1/3 be droeg, stelden B. en W. voor, het voor schot over het jaar 1941 .voor deze scno- len vast te stellen op 1985,20 en het voorschot, gevraagd door het bestuur der Ver. tot stichting en instandhouding van een school met den Bijbel (waar het ge middeld aantal leerlingen 155 1/3 bedroeg) op 1304,80. Dit werd goedgekeurd. Aanschaffing nieuwe schoolmeubelen. Het bestuur der vereeniging tot stich ting en instandhouding van een School met den Bybel verzocht de benoodigde gel den toe te staan voor den aankoop van twee kachels, ter vervanging van oude. B. en W. stelden voor, daar bij onderzoek gebleken is, dat de oude kachels geheel versleten zijn, de gevraagde medewerking te verleenen. De Raad keurde zulks goed. Gemeentefondsbelasting. Fe bestaande belastingen naar het inko men (inkomstenbelasting en gemeente fondsbelasting met alle op die belastingen geheven opcenten) worden vervangen door een enkele inkomstenbelasting. Hierdoor komt aan de gemeente o.m. dé mogelijk heid tot heffing van opcenten op de hoofd som der gemeentefondsbelasting te ont vallen. Naar aanleiding van een desbe treffend schrijven van Ged. Staten stelden B. en W. voor, de vastgestelde verorde ning tot heffing over Let belastingjaar 1941/42 van 75 opcenten op de- hoofdsom der gemeentefondsbelasting in te trekken. Aldus besloten. Sluiting van slagerswinkels. Van de slagerspatroons-vereeniging VlissingenSouburg was het verzoek in gekomen, bij verordening te bepalen, dat de slagerijen des Maandagsmiddags geslo ten moeten zyn. B. en W. stelden voor gunstig op dit ver zoek te beschikken, daar het, in verband met het verleenen van een vrijen middag aan het personeel, van belang is aan het verzoek te voldoen, evenals dit ook reeds bestaat voor de kapperszaken. Volgens de vast te stellen verordening zullen de sla gerswinkels op Maandag nó. 1 uur voor het publiek gesloten zijn. Dit werd door den Raad goedgekeurd. Wijziging kinderbijslagverordening. B. en W. stelden voor een wijziging aan te brengen in de verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezol diging van de veldwachters. In het nieuwe art. wordt bepaald, dat aan de veldwach ters, die kinderen te hunnen laste hebben, boven hun jaarwedden, te rekenen van het derde kind, beneden den leeftijd van 18 jaar, by wy'ze van tijdelijke toelage een kindertoeslag van 60 per jaar en per kind wordt toegekend. Dit bedrag van 60 wordt bij wyze van tjjdeltjken maatre gel gewijzigd in 75. Voorts stelden B. eh W. voor, bij wyze van tijdelijke maatregel, de kindertoelagen tijdelijk te verhoogen van 60 tot 75 's jaars, van 1.15 tot 1.45 per week, van tydelrjken maatregel, de kindertoelagen De Raad keurde dit voorstel goed. Duurtetoeslag. Met ingang van 1 December 1940 werd aan rijksambtenaren een tijdelijke toelage verleend van 6 van de bruto-wedde of bruto-loon, deze laatste wedde of loon, vermeerderd met deze toelage, een bedrag van 1900 's jaars niet overschrijdt B. en W. deelden den raad mede, dat in verband met de steeds toenemende duurte van het leven, verhooging der loonen nood zakelijk is, temeer daar na 31 Dec. 1937 geen verhooging der wedden of loonen van het gemeentepersoneel heeft plaats ge had. Naar het oordeel van B. en W. is bovenstaande maatregel onvoldoende en zou het nemen van verdergaande maatre gelen ten behoeve van het geheele gemeen tepersoneel noodzakelijk zijn. B. en W. hebben het voornemen dit onder de aan dacht van den secretaris-generaal van het dep. van binnenlandsche zaken te brengen. Daar men thans niet verder mag gaan, dan de rijksregeling, stelden B. en W. voor te besluiten tot vaststelling van de duurte toeslag aan de gemeenteambtenaren vol gens rijksregeling. Voor de gemeenteveldwachters werd zulks bij afzonderlijk besluit vastgesteld. De heer JANSSEN had liever gezien, dat de duurtetoeslag over de geheele linie gegeven zou worden. Ook personen, die meer dan 1900 verdienen, moeten volgens spr. ook onder deze bepalingen vallen. Voorts achtte spr. de 6 te laag. Spr. had gemeend dat men eveneens tot 10 had kunnen gaan, zooals de provincie. De VOORZ. zeide, dat B. en W. ook een ander voorstel aan den Raad zouden heb ben willen voorleggen. Echter voor een duurtetoeslag van 10 zou geen goed keuring verkregen zijn geworden. Het voorstel van B. en W. werd z.h.s. aangenomen. Afbraak oude gemeentehuis en bouw van een gymnastieklokaal. De gemeenteopzichter heeft eenigen tijd geleden een plan ontworpen tot verbouw van het oude gemeentehuis en de open bare lagere school. Dit plan werd te groot van opzet gevonden. Een nieuw ontwerp is gemaakt, waarbij is afgezien van den verbouw van het scholgebouw zelf, en het plan beperkt is geworden tot afbraak van het oude gemeentehuis met het daaraan grenzende voormalige stempellokaal en tot bouw van een gymnastieklokaal met garderobe. De kosten hiervan worden aan merkelijk lager geraamd. De algemeen ge machtigde voor den wederopbouw heeft reeds vergunning tot uitvoering van het werk verleend. Nu met ingang van 1 Jan. het onderwijs in lichamelijke oefening verplicht is ge worden is het noodzs'-elyk de beschikking te hebben over een gymnastieklokaal. De plaats van het oude gemeentehuis leent zich daartoe uitstekend. Voor de andere scholen behoeft dan geen gymnastieklo kaal te worden ingericht, daar dit onder wijs in het gemeentelijk lokaal gegeven kan worden. Voor het gymnastiekonder wijs in de buitenlucht kan het achterste gedeelte van de speelplaats bij de open bare school worden betegeld. De kosten van een en ander worden op 20.000 ge raamd. B. en W. stellen daarom voor, het oude gemeentehuis af te breken, ter plaatse een gymnastieklokaal te bouwen, het niet- verharde gedeelte van de speelplaats der openbare school te betegelen, benoodigd- heden voor het geven van onderwijs in lichamelijke oefening aan te schaffen, en een geldleening tot een maximum van 20.000 aan te gaan bij de N.V. Mij. voor gemeentecredieten te Amsterdam, tegen een rente van ten hoogste 4% De heer JACQUES zeide dat men B. en W. dankbaar kan zyn, dat zy met deze voorstellen zijn gekomen. Het is voor de gemeente een groote vooruitgang. De heer SUURMOND kon eveneens met deze voorstellen acoord gaan. Twee opmer kingen maakte spr. evenwel. Ten eerste vroeg spr. wat de bedoeling was om bo ven de entree een vergaderlokaaltje in te richten? Is dit voor verschillende instan ties om te vergaderen? Zoo ja, dan zou spr. daartegen bezwaar hebben. Voorts vroeg spr. of het terrein, hier bedoeld om gymnastiek in de open lucht te geven, wel geschikt was. Volgens spr. zou men in de nabijgelegen school van de lichamelijke oefeningen op deze plaats hinder onder vinden. Spr. vroeg of niet ergens een gras veld voor deze oefeningen is aan te wij zen. De VOORZ. antwoordde, wat betreft het vergaderzaaltje, dat het meer de bedoeling is een kamertje te hebben ten dienste van het onderwijzend! personeel of de ouder commissie. Op de nieuw te betegelen speel plaats zal niet zoo'n rumoer gemaakt wor den. De voor de oefeningen in te richten speelplaats ligt achter de school. Voorts zullen de leerlingen gymnastiekschoenen dragen. Een grasveld heeft vele bezwa ren. Ook in den» zomer kan een grasveld nat zijn, terwijl het steeds onderhouden zou moeten worden. De voorstellen van B. en W. werden z. h.s. aangenomen. Brandalarminrichting. De leden van de vrijwillige brandweer, werden bij het uitbreken van brand opge roepen door een bepaald signaal met de sirene van den luchtbeschermingsdienst. Deze wijze van alarmeering is evenwel niet meer toegestaan. Thans geschiedt de oproeping met behulp van ordonnansen. Dit eischt echter veel tijd. Daarom heb ben B. en W. gezocht naar een beter alar- meeringssysteem. De Zuid Nederlandsche Radio Distri butie Mij. te Vlissingen biedt aan, het aan brengen van 15 wekschellen en het aan brengen van een moederapparaat, plus contróleschel voor 175, terwijl de jaar- ljjksche kosten voor onderhoud en huur 96 bedragen. Deze installatie is geheel onafhankelijk van het radiodistributie systeem. Een aanbod van P.T.T. (onder- grondsch net) was aanmerkelijk duurder. B. en W. stelden dan ook voor te beslui ten tot het doen aanbrengen van een brandalarminrichting via het radiodistri butienet. Getracht zal worden de kosten van in richting van de alarminstallatie door het Rijk te doen vergoeden. De VOORZ. lichtte dit voorstel nader toe. Spr. zeide dat men aangewezen is, wanneer zulks noodig mocht zyn, Vlissin gen bij eventueelen ernstigen brand te hulp te komen. Voor spoedige hulpverlee ning is een goed alarmeeringssysteem noodig. Dit ontbrak in de gemeente Sou burg. Daarom werd den raad gegeven met bekwamen spoed hierin verandering te brengen. Nu mogen wij, aldus spr., een open oog hebben voor de belangen der ge meente Vlissingen, maar dan ook verwacht worden, dat met eenige redelijkheid door de gemeente Vlissingen in de kosten tege moet wordt gekomen. Voor laatstgenoem de gemeente komen deze kosten voor rijks rekening dus zouden ook de kosten van het alarmeeringssysteem te Souburg voor het Rijk zyn. De beslissing daarop wordt tegemoet gezien. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aangenomen. Oudheidkundig onderzoek te Rhenen. Evenals te Middelburg en te Rotterdam zal ook te Rhenen op het thans open lig gende terrein in de oude binnenstad een onderzoek worden ingesteld naar de sporen van de oudste bewoning dezer plaats. Dit onderzoek zal op verzoek van de rijkscom missie voor het oudheidkundig bodemon derzoek worden verricht door het rijks museum van oudheden te Leiden in samen werking met den dienst voor den weder opbouw en met het rijksbureau voor de monumentenzorg. De werkzaamheden zullen a.s. Maandag beginnen en onder leiding staan van den conservator dr. F. C. Bursch. AFDEELING CULTUURBESCHERMING EN WETENSCHAP AAN HET DEP. VAN OPVOEDING. De afdeeling kunsten en wetenschappen van het departement van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming heeft een naamsverandering ondergaan en heet thans: afdeeling cultuurbescherming en wetenschap (bij verkorting C.W.). Zij is thans gevestigd aan den Wassenaarschen weg no. 6 te 's-Gravenhage. Het telefoon nummer is gebleven 116390 (intercommu naal m m m). De taak der afdeeling is dezelfde geble ven behalve, dat daaraan is toegevoegd de zorg voor de natuurbescherming en de heemkunde, terwijl de behartiging van de hedendaagsche kunst en de belangen der hedendaagsche kunstenaars zijn overge gaan naar het nieuw ingestelde departe ment voor volksvoorlichting en kunsten. De bemoeienis met het kunstonderwijs blijft onder het departement van opvoe ding, wetenschap en cultuurbescherming berusten. Tenzij te voren anders is afgesproken, zal de chef van de afdeeling cultuurbe scherming en wetenschap, mr. J. K. van der Haagen, bezoekers b|j voorkeur ont vangen op Donderdagmiddag. te week 1891. Benoemd tot dijkgraaf van den Nieuw- Noord-Bevelandpolder mr. L. B. Bybau tot dijkgraaf van den Oranjepolder (Wal cheren) J. Baurdoux. Ned. Geref. Kerk. Tweetal te Middelburg, ter voorziening in de vacature-Klaarhamer: ds. J. H. Feringa te Klundert en ds. C. W. J. van Lummel te Delft. R. Kath. Kerk. Benoemd tot pastoor te Hansweert de heer N. A. de Groot, Ds. D. Janse te Middelburg heeft be dankt voor het beroep naar de Oud-Geref. gemeente te Grand Rapids (N.-A). Pakhuismeesteren te Vlissingen hebben het plan opgevat, bij de bestaande petro- leumtank nog een of meerdere te bouwen, als gevolg van het voortdurende zeer le vendig vervoer der petroleum van Vlissin gen naar Duitschland. Het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeen te te Bath zal weldra van daar naar Rilland worden overgebracht. Het werk van afbre ken en volgens gemaakt plan opbouwen is aangenomen door den heer J. van Boven te Rilland voor 48.000. Gedurende de werkzaamheden zal de meestoof te Rilland tot hulpkerk worden ingericht. t Van 7 tot 13 Februari vervoerden de mailbooten der Mij. „Zeeland" 994 passa giers, nl. 495 uit Vlissingen en 499 uit Queenboro. De politieman thuis. Den Haag, 13 Febr. Wie in deze dagen de gebouwen van de Haagschen Dieren tuin betreedt, zal ongetwijfeld van de eene verbazing in de volgende bewonde ring vallen. Daar is n.L een tentoonstel ling ingericht van de werkstukken, die de manschappen van de hier te lande ver toevende Duitsche politie in hun vrijen tijd hebben vervaardigd. Nu was het ons bekend, dat de politie, zoowei de Duitsche als de Nederlandsche, voor geen klein geruchtje vervaard is, en voor schier elke opdracht een oplossing weet te vinden. Politieagenten kunnen véél, maar dat zij kunstfotografen zijn, kunnen teekenen en schilderen, ware genieën zijn op het ge bied van huisvlijt, meubels kunnen ont werpen en maken en kleedjes en kussens weten te borduren neen, dat wisten we toch niet En wie er ondanks deze mededeeling nóg aan twijfelt, overtuige zichzelf en brenge een bezoek aan deze aardige expositie. Het is werkelijk verbluffend, te zien, wat sommigen van wat oud hout hebben weten te maken, of hoe anderen uit oud ijzer, oud blik en een stukje koperdraad een modern schemerlampje fabriceerden, dat een sieraad op uw schoorsteen zou zyn. Vermeldenswaard is ook een zeer artistiek lampje, met klok, „opgebouwd" tusschen twee z.g. Pag-hulzen. Verder zagen we een gramafoonkast, voetenbank jes, kapstokken en allerlei nuttige ge bruiksvoorwerpen. Ook schilderijen, prach tige foto's, teekeningen (een voortreffe lijke doorsnede van een Nederlandsche machinegeweer!), pastels, aquarellen en zelfs gedichten en muziekstukken ont braken niet. Evenmin mogen onvermeld blijven eenige minutieus-uitgevoerde ma- quêtte's o.a. van de kazernegebouwen te Tilburg, van een politie-radiostation, en een oefeningen-maquêtte met landschap, In 't bijzonder trof ons nog een werkelijk magnifiek schilderstukje van een typisch oud-Hollandsch stadje, met een ouderwet- sche ophaalbrug en fraaie oude geveltjes, waarin wel heel raak de karakteristiek Hollandsche sfeer was getroffen. Vele voorwerpen op deze aardige ten toonstelling, getuigen tenslotte van den goeden smaalt, den artistieken zin'en voor al van de liefde van den maker, ofschoon aan deze slechts eenvoudige middelen en weinig materiaalkeuze ter beschikking stonden. Op deze wyze ziet het publiek den politieman van een geheel andere, meer „huiselijke", zijde dan jewoonlyk het ge val is, hetgeen stellig om meer dan één reden nuttig genoemd kan worden. W.A.-MAN AAN VERWONDINGEN BEZWEKEN. Naar ons van welingelichte zijde wordt medegedeeld, is de weerman Koot uit Amsterdam, aldaar bij de jongste ongere geldheden door een bende van ongeveer dertig Joden tegen den grond geworpen en door trappen onherkenbaar verminkt. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij Donderdagnacht aan zijn ver wondingen is bezweken. Vleeschvoorziening In gestichten. SPECIALE TOEWIJZINGEN BESCHIKBAAR. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat voor gestichten en instellingen, die de gewoonte hadden om in de eigen vleeschbehoefte te voorzien door zelf runderen (en varkens) te slachten en daarbij over een op grond van de vleeschkeuringswet goedgekeurde slachterij beschikken, thans de gelegenheid is opengesteld om van de plaatselijke toe- wijzingscommissie voor vee en vleesch, in welker ressort zij gelegen zyn, runderen en kalveren te ontvangen, nadat tevoren bij het distributiekantoor ter plaatse een voldoend aantal bonnen is ingeleverd en een ontvangbewijs daarvoor is verkregen. Dit ontvangstbewijs moet aan de plaat selijke toewijzingscommissie voor vee en vleesch worden overgelegd. Gestichten en instellingen kunnen dus voortaan slechts runderen slachten, welke hun door de plaatselijke toewijzingscom- missie zyn toegewezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 9