AKKERTJES UIT DE PROVINCIE Verduisteren: |r V QrieP Agenda verkoopingen en verpachtingen Marktberichten Bioscopen van hedenavond 18.50 uur tot morgenochtend 8.57 uur De maan gaat morgen te 10.23 on der en komt te 23.44 op. WEST-BRABANTS ZEEUWSCHB STREEK-HANDELSBEURS. Woensdag 19 en Donderdag 20 Febr. a.s. zal andermaal een Handelsbeurs te Bergen op Zoom worden gehouden. Konden de twee eerste beurzen bogen op een groot succes en beantwoordende aan 't doel by het comité vooropgezet, n.1. de Zeeuwsche en Goeree- en OverFlakkeesche Handelslieden de gelegenheid te bieden met hun handelsfirma's in Nederland in con tact te komen om hun beperkte voorraden te trachten aan te vullen, de derde Beurs zal, gezien de enorme belangstelling, die bij de Nederlandsche handel blijkt te be staan, niet minder een succes worden. Wegens gebrek aan plaatsruimte in de zalen, waarin de Beurs wordt gehouden moesten meer dan honderd zakenmenschen worden afgewezen. Belastingdienst. Bij den belastingdienst zijn met Ingang van 16 Februari a.s. verplaatst de commiezen, belast met de waarneming van het ambt van commies A. D. Grims, van Groningen insp. invoerr. en acc. naar Middelburg insp. reg. en dom.L. P. Louwerse van Middelburg insp. reg. en dom. naar 's-Her- togenboschJ. J. van Antwerpen van Goes in spec. dir. bel. naar Vüssingen insp. invoerr. en acc.G. Prins van Amster dam inspec. dir. beL naar OostburgH. Heideman van Almelo kantoor naar Ter- neuzen insp. dir. beL; A. Mandemakers van Amsterdam insp. dir. beL naar Temeuzen sub. insp. invoerr. en acc.J. van Bem- mel van Zwolle insp. dir. beL naar. Ter- neuzen insp. invoerr. en acc. Walcheren De Raad van Zoutelande bijeen. BEGROOTINGSTEKORT VAN 4688. ZOUTELANDE. Donderdag vergaderde de raad dezer gemeente. Na opening met gebed sprak de voorzitter de raadsleden in verband met de jaarwisseling toe. De heer Stroo dankte hiervoor den voor zitter en wees er op dat 1940 ook veel van den burgemeester vergde. Het gras op een nog onverhuurd ge deelte van het vroon en langs een nieuw aangelegden weg, wordt verhuurd aan J. C. Koppejan voor resp. 2 en 4. In beginsel werd besloten tot verbouw der school en den aanbouw van een gym- nastieklokaaL De heer J. Verhage gevoelde aanvankelijk meer voor het bouwen van een geheel nieuwe schooL Voor de verzekering der gebouwen tegen brand werd, daar de loopende contracten niet uitvoerbaar zijn, voor een jaar een herverzekering geslotenkosten f 11.80. Het voorschot op de vergoeding, bedoeld ln artikel 101 der lager onderwijswet 1920 werd voor 1941 bepaald op 134 x 8.50 1139. Besloten werd tot het geven van een duurtetoeslag van 10 aan het personeel der gemeente. In verband met alsnog naar voren ge komen lasten werd besloten om de opcen ten op de hoofdsom der personeele belas ting te brengen op 200 en die op de hoofd som der vermogensbelasting op 38. Alzoo beide tot het maximum. Tot bouwkundige, belast met het toezicht op den woningbouw, werd benoemd G. P. Sturm, waterbouwkundig opzichter van den Polder Walcheren te Westkapelle. Met algemeene stemmen werd besloten om een tijdelijk ambtenaar aan te stellen, aangezien de werkzaamheden ter secreta rie zulk een omvang genomen hebben, dat de burgemeester-secretaris dit niet alleen meer kan doorwerken. In de begrooting voor 1940 werden ver schillende wijzigingen aangebracht, inzon derheid ter aanvulling van de posten welke, blijkens de ontvangen nota's, te laag ge raamd 'waren. Ook werd de begrooting voor 1941, nog Wet door Ged. Staten goedgekeurd, alsnog gewijzigd, in verband met den verbouw der school, het aanleggen van een nieuwe begraafplaats, den toegekenden duurtetoe slag, de bijdrage voor 6 H.B.S.-ers, alsme de verschillende andere, pas nu bekende feiten. Door die wijziging blijkt een tekort *e zjjn ontstaan van 4686, waarvoor bij drage aan het Rijk zal moeten worden ge vraagd. Nadat nog een besluit van het Burgerlijk Armbestuur tot wijziging van de begroo- voor 1940 was goedgekeurd, sloot de voorzitter de vergadering met dankgebed. 1MARIG BESTAAN RUND VEE- FOK VEREENIG ING. GAPiNGE. Donderdagavond had in een gezellige bijeenkomst te Gapinge de her denking plaats van het 10-jarig bestaan der Rundveefokvereeniging. De voorzitter, de heer Arendse, heette de aanwezigen, in het bijzonder de heer en Sietema en Kleinepier, hartelijk welkom. Spreker memoreerde de resultaten in de 10 jaren bereikt. Ook de heeren J. Lou werse, secretaris, en de boekhouder, C. Langebeeke, schetsten in keurige dichter lijke versregelen het verloop der 10 jaren op uitnemende wijze. De betere uniformi teit en verhoogde productie door het ge bruik van goede stieren, werd in deze dichtregelen duidelijk naar voren ge bracht Ook de financieele resultaten ln deze jaren bereikt zijn een stimulans om op den ingeslagen weg voort te gaan, al wa ren ook bij dit werk teleurstellingen niet gespaard gebleven. De heer Sietema gaf een overzicht hoewel niet volledig, daar ook vele gegevens door den brand zijn ver loren gegaan. Spreker weee er duidelijk op, dat niet alleen de leden van dit werk heb ben geprofiteerd. Ook buitenstaanders plukten vruchten van dezen arbeid. Spr. besloot zijn rede met de beste wenschen voor de toekomst De heer Kleinepier feliciteerde de leden met het behaalde succes, doch wees er op dat men niet moet denken dat men er is. De grondslag die gelegd is in deze 10 Ja ren, is het fundament waar men op voort kan bouwen, om in samenwerking met overig Walcheren te trachten den veesta pel op hooger peil te brengen. Spreker stelde de vraag, of het niet wenschelijk en noodzakelijk is, om in Walcheren een afd. van de vereeniging tot Verbetering van het Rundvee in Zeeland te stichten. Dan toch konden de fokkers meer contact met dit werk krijgen. Wat door het be stuur zal worden overwogen. Ook de voor zitter der Stlerenvereeniging roemde de samenwerking, met den besten wensch voor de toekomst. Ook van den heer Zwagerman (die ver hinderd was) werden bij monde van dhr. Sietema de felicitaties overgebracht Van het lid, den heer J. Loolse Jr., die in het ziekenhuis verpleegd wordt was een schrijven ingekom n. Den keurmeesters, C. Langebeeke Sr. en J. Loolse sr. werd dank gebracht voor het vele werk dat zijhebben verricht daar deze heeren zich belangeloos gaven voor dit werk. Hen werd een aandenken aange boden. GEITENFOKVEREENIGIN G „TER VEREDELING". AAGTEKERKE. Woensdagavond hield de geltenfokvereeniging „Ter Veredeling" haar SOste Jaarvergadering. In verband met de tijdsomstandigheden werd dit op eenvoudige wijze herdacht Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging 84 leden telt, waarvan er 13 aanwezig waren. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een batig slot te boeken viel. In de vacature ontstaan door het be,- danken als voorzitter en bestuurslid van den heer P. Boone werd in zijn plaats ge kozen als voorzitter de heer J. de Hol lander, Het aftredende bestuurslid, de heer J. Jobse werd herkozen, en in de vacature P. Boone werd gekozen de heer J. Wil- lemse. Besloten werd de geitenvelletjes geza menlijk te verkoopen en als afslachter te laten fungeer en de heer J. WijkhuiJs. Van de gelegenheid tot opgave van melkcontróle werd geen gebruik gemaakt GEVONDEN VOORWERPEN. AAGTEKERKE. Gevonden: 2 platte fietssleutels en 1 schroevendraaier, 1 hee renhandschoen met zwarten kap. Te be vragen gem.-veldwachter Aagtekerke. Zuid-Beveland TRAGISCH ONGELUK. KLOOSTERZANDE. Vrijdagochtend is hier een tragisch ongeluk gebeurd. Dé 85- jarige timmerman Koster was op weg om de maat van een lijkkist te nemen. De man liep op een wég, waar men bezig was met het omhalen van boomen. Koster, die hardhoorend is, heeft blijkbaar de waarschuwing niet gehoord, dat er op het oogenblik, dat hij passeerde, een boom zou worden geveld. Hij werd hierdoor ge troffen en was vrijwel onmiddellijk dood. Noord-Beveland COÖP. KOLENVEREENIGING „ONDERLINGE HULP". COLUNSPLAAT. Woensdagavond werd in de zaal van den heer Gast een alge meene ledenvergadering gehouden van de coöperatieve kolenvereeniging „Onderlinge Hulp" onder leiding van. den voorzitter, den heer A. Hartog. Aanwezig waren 53 leden. De jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester toonden duidelijk de groote belemmeringen aan, die door de verschillende distributiemaatregelen ge bracht waren in de kolen voorziening op Noord-Beveland. De kol en aanvoer was in 1940 ongeveer 60 lager dan vorige jaren. De aftredende bestuursleden de heeren P. Goulooze, L. Pouwer en P. de Regt wer den als zoodanig herkozen. In het afgeloopen dienstjaar werden 18 nieuwe leden ingeschreven. De voorzitter wekte tot slot den leden op om ondanks de vele moeilijkheden toch de vereeniging trouw te blijven en hij sprak de hoop uit, dat er spoedig weer verbete ring zal mogen komen in de brandstoffen- voorziening. Zeeuwsch-Vlaanderen GECOMBINEERDE VERGADERING. Dinsdag a.s. zal te Oostburg een gecom- beneerde vergadering worden gehouden van de C.B.P.B. en de C.J.B.T.O. afdeeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Het program ma vermeldt o.a. een referaat„Getuigenis en gelofte" en als onderwerp voor de dames: „Ons gezin'. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR Z.-VLAANDEREN. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt Is het Kantoor der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Terneuzen, dat juist op datum 20 jaren geleden gevestigd werd in perceel Lange Kerkstraat 11, ver plaatst naar het door de Kamer gestichte nieuwe gebouw aan de Burgemeester Geill- straat naast het kantongerechtgebouw bij de Markt. De Kamer was door tóeneming der werkzaamheden uit het in gebruik zijnde gebouw gegroeid. Bijzondere omstan digheden waren, naar we vernemen, oor zaak van de verplaatsing van het kantoor naar het nieuwe fraaie en doelmatig inge richte gebouw aan de Burgemeester Geill- straat, BreskensMaldeghem. Gisteren werd per advertentie in ons blad de nieuwe dienstregeling van de Stoomtrammaatschappij BreskensMalde-1 ghera bekend gemaakt. B/ Neem direct fn "AKKERTJE*, W want "AKKERTJES" zijn dan |b| van groote waarde. Ze be- Wkf strijden koorts en infectie, jjÊU "AKKERTJES" verdrijven dé n| ziektekiemen, door hun af- S leidende werkina. Bovendien H bevorderen "AKKERTJES" het transpireeren, onmisbaar bij het doeltreffend bestrijden van kou, koorts en griep. ««2/"AKKERTJES" stillen direct vy alle pijnen en maken dat U zich prettig gaat gevoelen. tegen hoofdpijn, pijnen, "nare dagen" Doos: 18 stuk* -12 stalvers; 2 stuks - 2 ftulrers. WINTERHULP. Groote medewerking. OOSTBURG. In Oostburg heeft men over gebrek aan medewerking voor de Winterhulp niet te klagen. Het aantal col- lectrices is ruimschoots voldoende. Haar werk wordt door vele Oostburgsche winke liers en caféhouders op prjjs gesteld, want na afloop van de collecte worden de dames altijd op een versnapering onthaald. Een aantal winkeliers heeft nu gratis geschenken beschikbaar gesteld, welke na afloop van de Winterhulp-collecten onder de vaste collectrices zullen worden verloot. Het raadslid de heer A. Roman, is de man die er geregeld op uittrekt om de ge zinnen, die daarvoor in aanmerking komen, met een gift te verblijden. Gelukkig is dit aantal gezinnen in Oostburg niet zoo groot, hoewel na de collecte toch nog een bedrag van plm. 250 is uitgereikt. Met de Moeder Overste van het St. An- thonius-gesticht alhier is een regeling ge troffen, waardoor verschillende kinderen lederen dag in dit gesticht een warmen maaltijd krijgen. De samenstelling: van de werkgemeen schap, tot wien men zich steeds kan wen den voor zaken betreffende de Winterhulp ztjn mr. K. Hoekzema, plaatselijk direc teur zuster Walter, mevr. Yntema, F. Brevet, H. Hoekstra, A. D. E. Lauret, A. Lievegoed, H. J. M. Loves en A. Roman. DE WERKZAAMHEDEN AAN HET LEDELPLEIN. OOSTBURG. Nadat door de vorst de werkzaamheden aan het nieuwe Ledelplein nogal wat stagnatie hadden ondervonden, is het werk de laatste dagen weer voort gezet. Naar wij vernemen zal de uitvoering van het aanleggen der keuringsbanen, be strating enz., onderhands worden aanbe steed, zulks in verband met de verkrijging van de benoodigde materialen. VERGADERING VARKENSVEREENIGING. GROEDE. Donderdagavond had een bui tengewone vergadering plaats van de var- kensvereeniging „Helpt U Zeiven" in ho tel de „Drie Koningen" alhier. Wegens het ontbreken van een voorzitter, die op de vergadering van 13 Januari met nog drie andere bestuursleden had bedankt, werd de vergadering geleid door den secretaris den heer W. Fenijn. In zijn openingswoord heette hij alle aanwezigen welkom en wees op het doel van deze vergadering. Men was thans bijeen geko men om een nieuw bestuur te kiezen. Spr. gaf voorts terugblik op de jaren die achter ons liggen, dit in verband met het feit, wat het vorige bestuur naar het hoofd is geslingerd. In de jaren 1933 1934 enz. tot op heden heeft de ver eeniging steeds varkens overgenomen. Dit is ook steeds de plicht geweest van het bestuur omdat in de algemeene vergade ring van 1933 aldus was besloten. Deze varkens werden dan afgemaakt en onder politietoezicht begraven. Ieder vond het toen jammer, dat varkens niet geheel voor de consumptie ongeschikt waren, in de put werden gegooid. Het bestuur meen de toen, dat deze varkens misschien nog wel wat waard zouden zijn, waarop werd besloten deze varkens te verkoopen. Bij een slager kon men niet terecht en de heer J. FrelierJr. kocht in die dagen alleen boter en eieren, dus die kon toen ook geen varkens inschikken. Het bestuur vond toen echter uitkoinst zooals reeds hiervoren gezegd. Het heeft dus steeds overeenkomstig het beslotene in de alge meene vergadering van 1933 gehandeld en was dit ook als zoodanig verplicht. Heeft het bestuur dus niet goed gehandeld, dan hebben de sprekers van de vergadering van _3 Januari 1941 reeds 8 jaar verzuimd hun mond open te doen. Spr. riep de ver gadering nu ter verantwoording of het varken van den heer C. Heetesonne alsnog moet worden uitgekeerd, zooals reeds in 16 gevallen in de laatste jaren is gebeurd. Wordt het varken wel uitbetaald dan ver draagt deze vergadering de verantwoor ding dat de i.eer Heetesonne honger lijdt. Wordt het vargen wel uitbetaald dan ver plicht deze vergadering het nieuwe be stuur om op denzelfden weg voort te gaan als voorheen, en loopt het nieuwe bestuur de kans om binnen kort of over eenige jaren weer op een onhebbelijke wijze toegesproken te worden. Mocht dus de vergadering beslissen op denzelfden voet door te gaan, dan acht ik de leden ver plicht, aldus spr., aan het oude bestuur hunne verontschuldiging aan te bieden voor de oneer hen aangedaan, omdat als dan die verwijten ongegrond blijken te zijn. Besloten werd het varken van Heete sonne uit te betalen. Hierna had de be stuursverkiezing plaats. Gekozen werden de heeren J. L 'Brakman, W. van Hane- ghem, P. Beun en P. van Leeuwe. Hierna sloot de heer Fenijn de algemeene vergadering met een woord van dank voor het kalme verloop. Meegedeeld kan nog worden, dat in de daarop gehouden korte bestuursvergadering de heer J. L Brakman als voorzitter der vereeniging werd ge kozen. DE GROENTETEELT EN KLEINE TUINEN. Een leerzame causerie voor „Ooft en tuinbouw". BIERVLIET. Donderdagavond had in het „Oude Raedthuys" een bij eenkomst plaats van de leden van Ooft- en Tuinbouw, af deeling Biervliet. De voorzitter, de heer Maas, heette alleen hartelijk welkom, waar na de heer v. Dijk, voorzitter der vereeni ging, het woord verkreeg voor een causerie ovér „De^ groententeelt in kleine tuinen". Spreker begon met de opmerking, dat in deze streken de tuinbouw met groote lief hebberij wordt beoefend. Om dit alles te bevorderen is goed pootgoed en een goede bemesting eerste verelschte. Spr. besprak achtereenvolgens het fosforzuur, de kali, kalk en stikstof. Daar de gewassen zich niet voldoende kunnen ontwikkelen, wanneer er van een dezer stoffen één ontbreekt of te gering is, is het van groot belang, dat deze stoffen in een goede verhouding aanwezig zijn. Vooral bladgroenten zullen over het algemeen meer stikstof noodig hebben, ter wijl daarentegen peulvruchten deze stof slechts matig van noode hebben, daar deze vruchten zelf stikstofverzamelaars zijn. Daarbjj kunnen ze echter veel fosforzuur gebruiken, voor de eiwitvorming. In verband hiermee wees spreker op een algemeen voorkomend verschijnsel, het ge brek aan kali. Vooral de aardappelen kun nen niet tot ontwikkeling komen, als deze stof niet in voldoende mate aanwezig is. Blauwe plekken in de aardappelen door transport ontstaan, zijn veelal de oorzaak van een gebrek aan kali. In het algemeen zal een kali-arme grond producten voortbrengen, die slecht ontwik keld, niet houdbaar en niet best van smaak zijn. Vervolgens kwam de gier- en stalbemea ting aan de beurt. Over 't algemeen zullen deze bemestingen niet geschikt zijn voor den tuin, daar deze afbraakproducten te veel zout bevatten. Daardoor kan het voor komen, dat bij het Steriliseeren, vooral van peulvruchten, de flesschen open gaan. De gefractlonneerde sterilisatie kan hier ech ter uitkomst brengen, d.wjs. men sterili seert de groenten twee keer. Voor versprei ding van ziekten, zooals typhus, zal deze bemesting ook niet aan te bevelen zijn, want vele groenten worden rauw gegeten, o.a. sla etc. Om nu een zoo goed ölogelijke aardappel te verkrygen, is het zeer gewenscht, de „poters" koel te bewaren. Pootaardappelen waarvan de schoten zijn verwijderd en waaruit al het reservevoedsel is verbruikt, zullen daardoor 3 4 weken met hun ont wikkeling achter zijn btj goede pootaard appelen. Bij deze laatste loopt men minder kans schimmel aan te treffen, die zoo welig kan tieren bij ingekuilde aardappelen. Na de pauze werden lichtbeelden ver toond, die de verschillende aardappelziekten goed weergaven. Spreker lichtte deze ge vallen alle toe en wees nogmaals op het feit, dat ziekten niet bestreden kunnen wor den door één enkeling, maar dat iedereen hieraan moet meewerken. Met een korte verhandeling over besproeiing besloot de heer van Dijk zijn causerie, door tijdgebrek gedwongen. De heer Maas dankte den spreker voor ztjn prettige en duidelijke bespreking en hoopte, dat iedereen het nut van een inten- sieven tuinbouw zou inzien. Tentoonstelling van handwerken. BIERVLIET. Donderdag werd op de bo venzaal van het café van v. d. Hooft een tentoonstelling gehouden van handwerken en kleedingstukken, die vervaardigd werden op den cursus van mej. M. de Kóeyer, leerares-coupeuse te Aardenburg. Uit de smaakvolle verzameling bleek, dat er met ernst en onder kundige leiding gewerkt was. Febr. 15 Domburg, Hout Hoef er. 17 Middelburg, Hout Hoef er. 18 Serooskerke, Huis enz. Hoefer. 19 Souburg, Inboedel Paap 21 Schore, Landbouwersinspan De Kok. 26 Heinkenszand, Inboedel v. Werkum. 27 Nieuwdorp, Vrachtr. insp. v. Dissel, Maart 3 Nisse, Woonhuis enz. Werkum. MIDDELBURG, 15 Februari 1941, Groentenvelling. Veldsla 530Fransche postelein 12—18 Spruitjes 17—ƒ31 Witlof 2434 Schorser.eeren 6—17 Koolrapen 12.50 Breekpeën 1 3.90 Andijvie 10—32 Uien 4— 5.50 Kroten 23.10 Savoye kool 3—5.20 Roode kool 5.206.50 Boerenkool 13 Prei 28, alles per 100 k.g. Seldery 221, Kholseldery 518, per bos Peterselie 2030 per ship. FruitAppels Goudreinetten A 30, B 22, Grauwzoet 22, Rood bakker 22, Kroet- appels 1015, Sterappels 2230, Gronin ger Kroon 15. Peren Saint Remis 16 19, Kleiperen 1621, Pondspeer 16, Fran cois Borgia 22, Tosephine de Varine 25, Brederode 1621, Comtesse de Paris 12 18, Doyenne d' Hiver 25, Wlnterlouwtjes 1217, alles per k.g. Veillngsvereeniging Zuid-Beveland. GOES, 14 Februari. Andijvie 27, breek- peen 1.70—1.90, koolrapen 1—2.30, spruiten 17, knolselderie 8, uien 3.30, kroten 3.10, boerekool 7, prei 3.509, veldsla 2.50—28, alles per 100 kg. Selderie 56 per 100 bos. Tulpen 0.180.21 per bos. ALHAMBRA THEATER VLISSINGEN, Peer Gynt, Velen zullen de sage van den Noorschen schrijver Hendrik Ibsen kennen, waarnaar dit filmwerk is vervaardigd. Peer Gynt, de Noorsche zeevaarder, die na den dood van ztjn vader de boerderij bestuurt, ia een droomer en loopt nieer door de bergen en de bosschen te dwalen dan zijn werk te verrichten. De boerderij raakt zoodoen de in staat van verval. Op een verlovings feest ontmoet hij het meisje Solveig, wier liefde hij wint. Op denzelfden avond sterft zijn moeder. Peer besluit de wereld in te trekken. Solveig zal op hem wachten. Peer monstert aan als duiker op een boot HtJ weet een kist met goud naar boven te brengen en krijgt hiervan zijn aandeeL Nu reist hij verder en exploiteert een kopermijn in Afrika. Zijn naam wordt bekend en men noemt hem al gauw de ko perkoning. Steeds stijgt zijn reputatie en steeds grooter wordt zijn bezit Over heel de wereld klinkt de naam van de „Peer Gynt Company". Jaren gaan intusschen voorbij en Peer vergeet Solveig. Onder zijn inlandsche arbeiders in Cairo breekt een opstand uit Na hard werken weet Peer deze te onderdrukken, doch dan ls hij zoo moe en uitgeput, dat hij zijn zaak overdoet aan zijn ondergeschikten en al leen te paard vertrekt In de woestijn wordt hij door zoovers overvallen en van alles beroofd. Te voet verder gaande komt hij in een havenstadje waar hij een paar Noorsche zeelui ontmoet Deze weten hem over te halen, op hun schip dienst te nemen en naar Noorwegen te varen. Op de kust van Noorwegen lijdt Peer schipbreuk. Hij weet behouden het land te bereiken en bemerkt, dat hij zich in zijn geboortestreek bevindt. Hij zoekt zijn boerderij op en vindt daar Solveig, die trouw op hem gewacht heeft. Hans Albers geeft als Peer Gynt schit terend, karakteristiek spel te zien. De geheele film wordt beheerscht door de soms imponeerende, dan weer zoetvloeiende muziek van Grieg in de bewerking van Gentner. Prachtig vooral is het slot, als Peer Gynt bij zijn terugkomst Solveig hoort zingen. Een goed verzorgd voorprogramma gaat vooraf. GRAND THEATER TE GOES. Mijn zoon de minister. Mevrouw Sylvie Fabre, een energieke en eerzuchtige vrouw, scheidde dertig jaar geleden van haar man, zocht het ..hooger- op", en ziet haar streven beloond als haar knappe zoon het eindelijk tot minister brengt. Op het ministerie wacht haar ech ter een onaangename verrassing, daar blijkt de kamerbewaarder Gabriël haar ge scheiden echtgenoot te zijn. Haar zoon de minister, die zijn vader sinds zijn -prilste jeugd niet gezien heeft, herkent zijn vader echter niet, en beiden spreken af, terwille van de carrière van him zoon, dit feit ge heim te houden. Er komt echter een kink in de ka beL Betty Joïnvolle, eon cabaret- artiste, die reeds een schandaaltje met twee andere ministers achter den rug heeft, brengt ook den nieuwen minister Robert een bezoek, want omdat ze het in haar liedjes wat te bar maakte, verbood men haar optreden en nu zal zij persoonlijk trachten den minister tot andere gedach ten te brengen. Ze wandt daartoe al ten te brengen. Ze wendt daartoe al haar lippen, als de kamerbewaarder Gabriël, de kamer van den minister binnenstormt. Be grijpelijk is een heftige ruzie tusschen den minister en zijn kamerbewaarder het ge volg en daarbij hoort de minister dan ook, dat de laatste zijn vader is. De linksche politicus VoccaréLs hoort iets van het geval en schrijft een mooi schandaal-artike}", en als dan den volgenden dag de kamer bewaarder Gabriël den minister een flinke oorvijg geeft, is het schandaal volkomen en is ook Robert weer minister geweest. Dit alles wordt op geestige wijze behan delt en de klucht bereikt haar hoogtepunt als nu Gabriël tot minister gebombardeerd wordt. Tenslotte laten we belden ex-ministers, vader en zoon, tevreden achter aan den oever van een mooi vischwater, de hengel ln de hand. ELECTRO-BIOSOOOP MIDDELBURG, Het mysterie van de Mondschelnsonate. De titel zegt al dadelijk, dat we hier met iets geheimzinnigs te doen hebben. Het ls het mysterie van de Mondschelnsonate, waarvoor inspecteur Lund zich op zekeren dag geplaatst ziet. Het is niet gemakkelijk op te lossen, want vele dingen, voor het oog soms kleinigheden, compliceeren het geval danig. Een Jonge vrouw wordt doodgeschoten. Door wie Door den balletdanser met wien ze vroeger optrad? Hij denkt het zelf, dat hij het gedaan heeft en omdat alles er op wijst, dat hü de mooordenaar is, bekent hij. Inspeoteur Lund is met deze bekentenis niet tevreden, want er is iets wat niet klopt. De inspecteur wil verder vorschen en inderdaad weet hij de moordenares van de jonge vrouw te ontdekken. In het begin van de film is er veel ondui delijks, maar langzamerhand worden alle problemen op een logische wijze opgelost. Een balletdanser, die bekent, dat hij zijn vroegere partnerin doodgeschoten heeft, en die toch de moordenaar niet is. Inspecteur Lund weet dit alles tot klaarheid te bren gen. Zoo te zien is hij een eenvoudig man netje. Met een "sigaartje in zijn mondhoek loopt hij rond op de plaats van de misdaad, ondervraagt op vriendelijke wijze de men- schen, die ook maar eenigszins met den moord in verband kunnen staan. Er gebeuren ontzettend veel dingen in deze film, die zich niet allemaal zoo in 't kort laten opnoemen, maar ze zifn span nend en verrassend. En de Mondscheinsonate Ja, deze sonate van Beethoven wordt gespeeld tijdens den moord of of vlak er na. Wie speelt er? Dit is het essentiëele van het geval en de bal letdanser heeft aan deze sonate te danken dat niet hij, maar een ander als moorde naar aangemerkt wordt. Een spannende Hollandsche detectivefilm met een verrassend einde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3