Dierenbescherming in oorlogstijd. STADSNIEUWS Goes Burgerlijke Stand STADSNIEUWS Middelburg STADSNIEUWS Vlissingen. 30 f360.00 Prachtig werk van Vlissingsche dierenvrienden. Hoewel men over het algemeen niet vij andig staat tegenover het dierenbescher- mingswerk, wordt dit toch nog maar al te dikwijls beschouwd als een min of meer ziekelijke, overdreven voorliefde voor die ren. Het is daarom niet ongewenscht eens de aandacht te vestigen op het goede werk dat onze dierenvrienden verrichten voor de viervoeters en de vogels, die ook hun leed en moeilijkheden hebben, doch dit niet kunnen uiten zooals wij menschen. Ook de dieren hebben bijv. in de oorlogs dagen veel ellende te verduren gehad. Ieder die na de onvergetelijke Pinksterdagen van het vorig jaar de verlaten stad bezocht, zal zich het angstig janken en miauwen herinneren van honden en katten, die bij de overijlde vlucht waren achtergelaten en op straat rondzwierven of in de huizen opgesloten zaten. Doch gelukkig bleven er menschen in de stad die zich het lot van de dieren aan trokken. Zoo was de bekende dierenbe schermer de heer A Goethart present. Zonder,aan het werk van anderen te kort te doen, kan moeilijk over de dierenbe scherming te Vlissingen gesproken wor den, zonder hierbij zijn naam te noemen. In zijn 28-jarige loopbaan als politie-agent alhier, heeft hg steeds op de bres gestaan voor de belangen van de dieren. Veel van zijn vrijen tijd besteedde hij aan dit werk, terwijl hij thans, gepensionneerd zijnde zich hieraan geheel geeft. Met wien konden wij dus beter eens gaan praten over de dierenbescherming in oorlogstijd, dan met hem? Wfl vonden den heer Goethart hiertoe be reid. Niet uit zelfvoldaanheid hiervoor is deze dierenvriend te bescheiden doch uit liefde voor zijn werk en om de dieren bescherming te propageeren, wilde hij gaarne iets vertellen. Met brood en melk rond. Tallooze honden en katten zwierven dan ïn de Meidagen over de straat, zoekend naar eten en drinken. Als politie-agent in de stad gebleven, ontging dit den heer Goethart vanzelfsprekend niet. Hier moest geholpen worden. Terwijl de politiedienst veel van hem vergde, wist hij toch gelegenheid te vinden zijn taak als dieren beschermer te vervullen, hierin bijgestaan door den heer A. Brosens. Tx>sloopen£e hon den werden zooveel mogelijk opgepakt en naar het asyl van de vereeniging voor dierenbescherming, waarvan de heer Goet hart beheerder is, overgebracht. In totaal vond daar een 22-tal van deze viervoeters onderdak. Een groote moeilijkheid leverde echter de voedselvoorziening op. Hiervoor was echter spoedig een oplossing gevon den. Overal werd het door de Fransche troepen achtergelaten brood opgezocht, waarmee de dieren goed konden worden gevoederd. Later werd ook de beschikking gekregen over blikken cakes, eveneens van de gevluchte Franschen afkomstig. Het asyl bleven echter de moeilijkheden ook in an deren vorm niet bespaard, want het ge bouwtje werd bij een bominslag beschadigd, doch gelukkig werden de dieren niet ge troffen; wel moesten de drinkbakken uit het puin worden opgegraven.' De katten werden niet vergeten, en en en en Lastiger dan bij de honden was de ver zorging van de katten, die buiten liepen of in de huizen waren opgesloten. Meer malen kwam het voor dat de heer Goet hart over muren moest klimmen om de dieren te bereiken, die h(j dan half ver hongerd of bij bedorven eten aantrof. Voor deze dieren maakte hij echter iederen dag een tocht door de stad. Uit verlaten café's en huizen haalde hij aschbakken en pan netjes, zette deze in portieken en raam kozijnen en vulde ze met brood en melk. De directeur van de melkinrichting „Koe na", de heer Visser, was zoo vriendelijk hem daarvoor eiken dag 20 liter melk ter beschikking te stellen. Bij deze rondritten werden ook dikwijls dieren gevonden die dermate gewond waren, dat het beter was hen af te maken, hetgeen dan ook geschiedde. Naast de vele honden en katten had onze zegsman bovendien nog de bescher ming overeen paar apen op zich ge nomen. Zooals bekend, stond in den speel tuin „L'Union" een kooi met apen. Toen de eigenaar moest vluchten, bleven de die- ren onverzorgd achter. Doch geen nood. Trouw iederen dag werd hun eten gebracht. Dank zij de medewerking van den direc teur van de Gasfabriek, konden de dieren voor de wintermaanden in een gebouw van deze fabriek worden opgeborgen, daar de eigenaar nog niet terug is. Uit al deze daden spreekt wel overdui delijk de groote liefde die de heer Goet hart voor de dieren bezit. Niets was hem te veel in de oorlogsdagen. Terwijl andere politiemannen bijv. tijdens de verplichte evacuatie, zich af en toe eens naar hun familie konden begeven, was voor hem hiervan weinig sprake. Want onderweg kwamen de veelvuldige verzoeken: Wilt U mijn konijnen eens eten gaan geven? Gaat U mijn hondje eens halen? Kunt U mfln kanarie eens verzorgen? En onder de fluitende granaten ging hij dan maar weer op pad, gewapend met de hulssleu tels van wildvreemde menschen. „Toen was het wel eens angstig zoo in vreemde huizen te dwalen, op zoek naar het eten dat daar-en-daar moest staan", zoo vertelde hij ons. Ook waren de boodschappen dikwijls verre van ge makkelijk. Doch het was alles in het be lang van de dieren en dan is voor den heer Goedhart geen moeite te veeL Het werk in dezen tijd. Al deze ellende is echter achter den rug. Doch nu is er weer ander werk. Toen jnze zegsman den 7den Juni van het vorig jaar den politiedienst verliet, is hij zich vrijwillig aan de contröle van de dieren gaan wijden. Teneinde hem hierbij zekere bevoegdheden tot ingrijpen te verleenen, is hij door medewerking van den commis saris van politie tot onbezoldigd veld wachter benoemd terwijl bij tevens inspec teur (controleur) van de Ned. vereeniging voor dierenbescherming is. Nu de veeleveringen voor de Nederland- sche Veehouderijcentrale voor Walcheren te Vlissingen plaats vinden, ligt hier voor hem weer een ruim arbeidsveld. Tengevolge van stagnatie bij het ver voer per spoor is het bijv. reeds enkele malen voorgekomen, dat de dieren te lang zonder voedsel waren. Door medewerking van de Duitsche weermacht konden toen de dieren worden gevoederd, doordat en kele vrachtauto's met gras van het vlieg veld ter beschikking werden gesteld. Een ander maal kon de heer Goethart een aantal varkens, die door de vertraagde treinreis vier dagen geen eten gekregen hadden, op het "abattoir te eten geven. De altijd bereidwillige heer Visser van de „Koena" stelde hiervoor 120 liter melk beschikbaar, terwijl de fa. Polderman 80 kg. erwten en boonen leverde. De behandeling der dieren is goed. Bovenstaande voorbeelden zouden nog met vele andere kunnen worden aangevuld, doch het doel: het nut van de dieren bescherming aantoonen, is hiermee voldoen de duidelijk gemaakt. Intusschen is het in Vlissingen met de behandeling de. dieren goed gesteld. Er gerlijke mishandelingen, zooals soms in andere gemeenten, komen vrijwel niet voor. Zoo dit nog eens geschiedt, dan is dit meer door onwetendheid en wordt een en ander direct verholpen wanneer er op ge wezen wordt De trekhonden, waartegen ook door de dierenbescherming steeds wordt geageerd, zijn hier vrijwel verdwe nen. Het aantal is teruggeloopen van 45 tot 1. Tot het verdere werk behoort dan nog de verzorging der vogels in wintertijd, het plaatsen van nestkastjes, toezicht houden op de jeugd opdat geen nestjes worden verstoord enz. Hoewel dit alles voor een groot deel liefdewerk is, brengt een en ander toch kosten met zich mede, zoodat versterking van de afdeelingskas der Nederiandsche vereeniging voor dierenbescherming, door het aanmelden van nieuwe leden en dona teurs steeds welkom is. Iets waarvoor wel licht verscheidenen. na het lezen van bo venstaande, wel zullen gev elen. Want al leven wg in een moeilijken tijd, voor het goede doel is toch altijd wel een klein bedrag beschikbaar. HOLLANDS GLORIE". Voordrachtavond door mevr. v. d. Broecke^de Man. Voor de „Vereeniging voor Algemeene Wetenschappelijke Belangen" trad Vrijdag avond op in het „Schuttershof", mevrouw E. J. v. d. Broecke-de Man, voordracht kunstenares te Aardenburg. De opkomst van het publiek was zeer goed, Het onderwerp van spreekster was de nieuwste roman van Jan den Hartog „Hollands Glorie", een breed opgezet werk, dat weergeeft het leven van de zeesleep vaart. Mevrouw v. d. Broecke-de Man droeg gedeelten uit dit boek voor, zoodat de aan dachtige hoorders de geheele verkorte inhoud konden genieten. Door haar be zielende en artistieke voordracht heeft mevr. v. d. Broecke-de Man den ganschen avond haar auditorium weten te boeien en werd het moeilijke, zware zeemansleven van dén sleepboot-kapitein Jan Wandelaar voor ons werkelijkheid. Het lintje op de breede borst van Jan Wandelaar prijkt bij alle andere, die ka pitein Moerman uit Den Helder reeds sie ren, want aan hem dankt Jan den Hartog de inspiratie voor dit werk. Het werk is echter niet opgedragen aan kap. Moerman, doch aan alle Hollandsche sleeperskinderen, wier „blonde koppetjes komen als eerste bakens uit den mist". Mevr. v. d. Broecke-de "Man is er o.i. zeer goed in geslaagd, de kern van „Hollands Glorie" naar voren te brengen, zonder ver deren uitleg, hetgeen bij een dergelijk om vangrijk werk verdienstelijk mag heeten. De heer I. J. Ballegoyen-de Jong, voor zitter van de „Vereeniging voor Weten schappelijke Belangen", leidde spreekster aan het begin van haar voordracht in en bedankte haar na afloop hartelijk voor haar avond van kunstgenot, uit naam van be stuur en alle aanwezigen, die door luid applaus him waardeering voor het gebo- dene toonden. RUITEN INGEGOOID. De heer A. B. deed bij de politie aangifte, dat Donderdagavond, ongeveer half twaalf, twee ruiten van zijn woning werden inge gooid. De politie stelt een onderzoek in. GOES. Ondertrouwd Jacobus Willem de Groot, 27 j., jm. te Middelburg en Dina Pieter- nella Schipper, 28 j., jd. Overleden Jozina van 't Westeinde, 69 j., vrouw van Cornelis Westdorp, te Nisse Lena Pieternella Geelhoed, 86 j., wed. van Pieter Tazelaar. WEMELDINGE. Van 30 Jan.13 Febr. Geboren Jacobus, z. van Chr. de Zeeuw en J. MierasChristiana Wilhelmina, d. van B. W. Alink en Th. L. Wissink Wil helmina, d. van D. Korstanje en C. K. Kieboom. Gehuwd J. D. de Jonge, 40 j., jm. te Goes en D. Potter, 32 j., jd. P. Potter, 41 j., jm. te Den Helder en A van de Lin de, 33 j., jd. L. van de Linde, 31 j., jm. en A Hoogstrate, 34 j., jd. te Kruiiiingen. Ondertrouwd A. W. Wiskerke, 29 j„ jm. en A. Wemelsfelder, 22 j., jd. WAAR GAAT HET PUIN HEEN? Nu men maar steeds doorgaat met steenen en puin naar de verschillende stapelplaatsen te brengen, wordt telkens gevraagd waar dit alles ten slotte naar toe zal moeten worden gebracht voor zoover de steenen niet kunnen worden ge bruikt voor den wederopbouw. Aan de Griffioen en aan het einde van de Punt nemen de steenhopen steeds groo- tere afmetingen aan. Voor laatstgenoemde bewaarplaats is een steigertje gebouwd en daar worden sche pen geladen, bestemd voor storting bij oeververdedigingswerken. Voor de Rotterdamsche kade by de Bea- trixbrug ligt een groot schip, waarin puin bestemd voor Terneuzen wordt geladen. Dit geschiedt rechtstreeks van uit de wa gens, die uit verschillende deelen van de stad komen. VEREENIGING TOT STEUN. Vrijdagmiddag vergaderde de afdeeling Middelburg van de Vereeniging Tot Steun ten huize van de secretaresse. De voorzitter, mr. J. A. E. Rink, her innerde in zijn openingswoord aan het verlies, dat de afdeeling leed door het vertrek van mevrouw Muller-Bruin en de heer mr. H. Pletjte. De secretaresse, mevrouw M. Borgman- Ligthart, bracht het jaarverslag uit over 1940 en wees er harerzijds op, hoe me vrouw Muller, vooral ook op financieel gebied, veel voor de afdeeling heeft ge daan, en hoe gelukkig het is, dat zg in het hoofdbestuur een plaats inneemt. Me juffrouw O. M. de Meester werd bereid ge vonden de plaats van mevrouw Muller in het bestuur op zich te nemen. Toen mr. Plerjte plotseling naar Bussum vertrok stel de mr. Rink zich beschikbaar voor het voorzitterschap, terwijl de heer de Groot, ambtenaar voor de kinderwetten, bereid was tot het bestuur toe te treden en vooral ook het werk voor de 2% cent inzameling op zich te nemen. De secretaresse heette alle drie welkom in het bestuur. Betref fende de drie pupillen deelt het verslag mede, dat die van 18 jaar 6 per week verdient; dat het meisje van 16 jaar dit jaar gelukkig niet ziek is geweest en het op de vakschool beter maakt dan op de ULO-schooL Ten slotte gaat de jongste er steeds beter uitzien. De penningmeester, de heer J. H. van Geuns, bracht de reke ning uit, die voorloopig een tekort aan wijst van 96, doch waarbij nog niet is gerekend op een rijksbijdrage. Met waar deering wordt er gewag van gemaakt, dat van het bestuur van de Zondagschool dei- Ver. van Vrgz. Herv. een bedrag van 10 Is ontvangen. Rijkspostspaarbank. Bij de Rijkspostspaarbank te Middelburg werd gedurende de maand Januari 65.899,84 ingelegd, 120.278,66 uitbe taald, dus 54.378,82 minder ingelegd dan uitbetaald. Er werden 33 nieuwe boekjes uitgereikt. Te Vlissingen 18.498,75 in gelegd, 46.743,51 uitbetaald, dus 28.244,76 minder ingelegd dan uitbetaald en 7 nieuwe boekjes uitgereikt. Te Goes 63.256,68 ingelegd, 168.923,74 uitbe taald, 105.667,06 minder ingelegd dan uitbetaald en 29 nieuwe boekjes uitgege ven. Te Oostburg 11.536,19 ingelegd, 21.743,50 uitbetaald, 10.207,31 minder ingelegd dan uitbetaald en 5 nieuwe boek jes uitgereikt. Te Breskens 50.083,27 Ingelegd, 96.256.08 uitbetaald, 46.172.81 minder ingelegd dan uitbetaald en 29 nieuwe boekjes uitgereikt. 1940 EN 1941. Wat dit jaar meer kost. B. en W. hebben een globaal overzicht gegeven van de groote verschillen tusschen de ontwerp-begrooting 1941 en de primi tieve begrooting voor 1940. Hieruit blijkt o.m. dat voor 1941 de uitkeering uit het gemeentefonds 33.000 minder zal bedragen. Andere posten geven de volgende nadeelen te zien. Leges 2800; jaarwedden 6.700; jaarwedden politie 16.600; kleeding en uitrusting politie 3.300; straatverlichting 1.600; luchtbe schermingsdienst 4.200; brug- en haven gelden 4.400; marktgelden 7.700; straat belasting 6.000; staangelden kermis 4.500; radiodistributie 2.900; straten 14.000; jaarwedden gymnasium 9.400; ontvangsten sportterrein 800; rechten bezichtiging raadhuis 600; verpleging krankzinnigen 1.300; subsidie burgerlek armbestuur 1.700; subsidie steunverlee- ning en werkverschaffing 124.300; her scholing werkloozen 6.000; extra bijdrage werkloosheidskosten 58.400; wachtgeld regelingen 12.000; exploitatie Oost-In dische Huis 1.000; belasting vermakelijk heden 11.400. Van de belangrijkste posten, die dit jaar voordeeliger zijn dan in 1940 ver melden we onderhoud raadhuis 1.300; onderhoud bruggen 1.200; onderhoud to rens 2.000; verhuurde gebouwen 1.500; subsidie vereeniging handelsonderwijs 1.200; schoolgelden gymnasium 3,200; subsidie en bijdrage gymnasium 1.200; exploitatie-tekort godshuizen 6.000; werk verruiming 36.800; steunverleening 100.000; ziekenfondscontributie werkloo zen 1.200subsidie werkloozenkassen 1.000. N.V. ZEEUWSCHE CONFECTIE FABRIEK KEERT 18 DIVIDEND UIT. In de heden gehouden jaarlijksche alge meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Zeeuwsche Confectiefabriek* zijn de jaarstukken goedgekeurd. Besloten werd op dividendbewijs no. 16 uit te keeren 180 en op dividendbewijs no. 13 der oprichterabe- wijzen 110. NOG EEN GOUDEN ECHTPAAR. Deze week heeft ook het echtpaar S. Meerman, wonende Lange Geere 42, zijn 50-jarig huwelijksfeest herdacht. Ook deze echtelieden ontvingen blijken van medeleven en hier was voor Winter hulp aanleiding de oudjes met een gift te verblijden. AFGIFTE PERSOONSBEWIJZEN. (Zorgt tijdig voor uw foto.) In verband met de afgifte van de per soonsbewijzen wordt het publiek er op ge wezen, thans reeds te zorgen voor het gereed hebben der benoodigde foto's. Ieder, die in het bezit gesteld moet worden van een persoonsbewijs, moet daartoe twee ge heel gelijke foto's overleggen. Deze moe ten aan de volgende eischen voldoen: 1. afmetingen nauwkeurig 3% cm. breed, bij 4% cm hoog; 2. de foto mag uitsluitend het hoofd en eventueel het bovendeel van de borat van den afgebeelden persoon weergeven; 3. de foto moet den afgebeelden per soon zonder hoofübedekking weergeven; 4. de afbeelding van het hoofd moet 2 cm. in doorsnede of grooter zijn; 5. de foto moet den afgebeelden per soon half „en face" en half „en profil" (zoogenaamd driekwart) naar rechts too- nen, zoodanig, dat het linkeroor duidelijk en geheel zichtbaar is; 6. de beeldtrekken moeten scherp en niet geretoucheerd zijn (geen wazige of zgn. kunstfoto's); 7. de foto moet den afgebeelden per soon duidelijk kenbaar weergeven; 8. gelijkmatige (zgn. egale) kleur, wit te althans lichte achtergrond; 9. de foto mag geen nevenafbeeldingen bevatten (geen andere personen, geen huis, geen landschap, geen hond, enz., enz.); 10. de foro mag geen stempelafdruk of deel van een stempelafdruk bevatten; 11. de achterzijde der foto moet zijn van wit of roomkleurig (chamois), geheel blan co papier, zonder stempelafdruk, opdruk of anderszins. Speciaal wordt de aandacht gevestigd op het bepaalde vermeld onder no. 11. Hieruit volgt, dat op de achterzijde van de foto niet de naam vermeld mag staan van de firma, die het papier uitgeeft, zooals „Agfa" en dergelijke. Foto's, waar op deze opdrukken voorkomen kunnen niet worden aangenomen. DE KERKDIENSTEN IN DE NED. HERV. KERK. Naar wij v .-nemen zullen met ingang van a.s. Zondag de kerkdiensten in de Ned. Herv. kerk wederom aanvangen om tien uur 's morgens. WERKTIJDEN BIJ „DE SCHELDE". De volgende week zal in de. afdeelingen van de N.V. Maatschappij „De Schelde", waar geen lichtafscherming plaats vindt, als volgt worden gewerktvan Maandag tot en met Vrijdag van 913 en van 13.30 18 uur Zaterdags van 914.30 uur. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zijn bureau Bi'eestraat 11 zijn gedeponeerd eenige tien tallen dames- en heerenrijwielen, een re- kenliniaal, een schrobzaag, een roode wol len want, een zilveren armbandje met eikeltje, 4 boterkaarten, een vleeschkaart, een huissleutel, een glacé handschoen, een zwart damestaschje, een groen regenkapje, een sigarenaansteker, een groen trijpen stoelzitting en een sleutel, en dat inlich tingen zijn te bekomen omtrent een porte- monnaie, inh. 8 cent en de broodbon 25, zoomede een portefeuille met een identi teitsbewijs ten name van Lugtenburg- Aspeslagh, Singel 166 op het kantoor der P.Z.E.M. in de Lampsinsstraat; 2 sleutels aan een houtje bij J. de Ridder, Breewa- terstraat 43; een zwart stoffen dames- portemonnaie met ritssluiting, inh. 1 gul den, by M. Kerkhoven, Breewaterstraat 10; een sleutel by A Ventevogel, Nieuwstraat 15 een verchroomd polshorloge,waarin de woorden „Papa en Mama, 25-7-'38" by W. Spraalcman, Paul Krugerstraat 40; grijze stoffen handschoen op het bureau van de Prov. Zeeuwsche Courant in de Walstraat; zilveren oorknopje bij Evers- dyk. Koudenhoek 1; blauwe portemonnaie, inh. 3,36 en een lipssleutel by F. Pis- son, Bonedrjkestraat 5; Tramkaart Vlis singenMiddelburg, waarop nog 3 ritten bg D. Peeman, Hurgronjestraat 24 (af te halen: Scheldestraat 14); een rgwielbelas- tingmerk bg Schot, Lambrechtsenstraat 46; een blauw-met-rood kinderwantje bg Onderdonck, Kenau Hasselaaratraat 37; een zilveren armbandje met rood steentje by mej. Lagaag, Badhuisstraat 12; een le deren kindertaschje, inh. drie vleeschbon- nen by M. Jobse, Bouwen Ewoutstraat 27; een zilveren oorknop by D. Smit, Vrouwe straat 14; 3 sleutels aan een towtje by J. Jacobs, Kolvenierstraat 20; een yzeren 2 kg.-gewicht bg J. Brouwer, Groote Abee- le 20 ce Souburg; een grijze wollen das by Bostelaar, Slgkstraat 13; «en rozen krans by den concierge van de Zeevaart school; een identiteitsbewgs ty v. d. Lin de, Bellemypark 28; een belastingmerk in étui by H. Brasser, Vlissingsche straat B 825 te Koudekerke; een blauw kinder wantje bg D. Lege, Scheldestraat 92; een gouden kettinkje met fgne schakeltjes bg P. Geert&e, Gr'venstraat 8A; een klein sleuteltje by D. Smit, Vrouwestraat 14; een zinken waschteil by Wil'emse, Singel 26C; een zilverbon ad 1 by Knuyt, Bouwen Ewoutstraat 46A; een blauwe alpino-muts by Egeraat, Prinsenboscbje 10; een bruine kinderportemonnaie, inh. 25 cent en enkele bonnen bg Brasser, Bloe- menlaan 40; een zakje kolen by de Mare chaussee, Hellebardieratraat 11-13 en een actetasch, inh. een paar regenpypen en een blikken trommeltje by Sinke, Schuit- vaartgracht 75. DIEFSTAL. De politie hield twee personen uit Vlis singen aan, die hier by het oprulmings- werk zyn geplaatst en die zich schuldig moeten hebben gemaakt aan diefstal van lood uit het puin. APOTHEKEN. Van. Zaterdag 15 Februari te 9 nam. is des nachts en ook Zondag geopend de apotheek van der Harst, Korte Delft Zuid-Noord-Beveland. U koopt in de Goesche Midza-zaken, U ontvangt ongevraagd Midza-bonnen. U zendt ze in en U ontvangt een Midza-premie Deze week De Midza-bus wordt eiken Maandag om 4 uur gelicht. De Igvige, ieder jaar terugkeerende ro man over Middelburg, die Begrooting heet, vermoedelgk omdat hg zyn samenstellers en zgn lezers begroot, is weer van de cyclostyle. Met meer dan gewone belang stelling heb ik dit jaar kennis genomen van het voorwoord der auteurs B. en W., afgedrukt in de P.Z.C. van gisteravond. Blgkens het voorwoord, ziet het er het loopende jaar in het „laatje" van Zee- land's hoofdstad niet erg rooskleurig uit. De dreigende beer, die een gewicht heeft van 3!/a ton, is voor de Middelburgers niet bepaald een opwekkend gezelschap. Ter motiveering van de aanwezigheid van dit zeer ongezellige dier in de nog maar matig gezellige hoofdstedeiyke sa menleving, voeren do schrgvers van „Middelburg 1941" een aantal argumenten aan, dat hout snijdt. Het is volkomen begrgpeiyk, dat men de eindjes van het gemeentelgk touw niet kan linoopen als het Ryk een zak met, welge teld, 160.800 guldens, weigert te sturen als de ontvanger der belastingen, omdat in Middelburg een kleine 600 panden met den grond geiyk zgn gemaakt, voornemens is 34.600 minder af te dragen dan een jaar geleden als Den Haag, van den weer omstuit, nog eens twee en zeventig duizend plus twee honderd gulden aan dit fiscus- tegenvallertje hangt. Zooals gezegd, ik begryp deze dingen, dié den beer deden ontstaan. Eén opmerking in het voorwoord van het lyvige boek (dat ik niet zal lezen) is mij echter onbegrgpelgk. B. en W. klagen, dat de bedrijven dit jaar heel wat minder winst af zullen wer pen dan te doen gebruikelijk, en zij deelen mede, dat voornamelijk het electriciteitsbe- drgf, gedupeerd door de verduisterings voorschriften, en door de aangerichte ver woestingen, tengevolge waarvan een ver- dienstelgk aantal groote afnemers van electriciteit (boekhoudkundig) verloren ging, aan het slinken der winst debet is. Bij nader inzien snap ik dat ook nog wel, maar daarna is het mij niet meer dui- delgk hoe deze klacht over geslonken af zetgebied te rgmen valt met de onlangs aan alle Middelburgsche K.W.U.-verbrui kers uitgedeelde waarschuwing, dat zy dit jaar zoo zuinig mogelgk met electriciteit dienen om te gaan. Op poene van dubbel tarief, en by herhaling van afsnijding. Ik zie de geleerde heeren het wgze hoofd schudden over zooveel Emergosche onwgs- heid, en ik zie al een paar wgsvingers gaan naar besluit zooveel, artikel zooveel, lid zooveel, waarbg alle electriciteitsmeters in de lage landen veroordeeld worden (bg- zondere omstandigheden voorbehouden) in 1941 niet hooger aan te wijzen dan zy het jaar te voren hebben gedaan. Maar Emergo, helaas ook niet van van daag of gisteren, is dan zoo vry langs zyn gestroomiynden voorgevel op te merken „Middelbux-g had over 1940 een zeker to taal verbruik van electriciteit. Alle ge meenten in den lande is voor 1941 het to tale verbruik van 1940 toegestaan. Waar om dan in Middelburg, dat toch ook kans moet hebben aan zgn bedrijfstrek te ko men, niet getracht dé vermindering van het aantal K.W.U., ontstaan door het weg vallen van circa 600 afnemers, in te halen door de Middelburgers, die nog verbruiken kunnen, met alle mogelgke middelen te Verleiden meer stroom af te nemen dan zy een jaar geleden hebben gedaan Waarom niet geprobeerd het totaal ver bruik over 1940 zoo dicht mogeiyk te be naderen door stimuleering van individueele afname Ik ben maar een stroom-leek, en boven dien een slordig lezer van voorschriften, maar my dunktdaar zit iets in En zoo ik hierin ongeiyk heb, dan nog sta ik voor mijn opvatting, dat de aan schrijving van de Bedrijven, die zooveel beduidde als„Kom niet te vaak aan het knopje of ik bijt", niet overeen stemt met den klaagzang van B. en W., opus elec triciteit, afgedrukt in de P.Z.C. van gister avond. RILLAND BATH. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent D. VAN DE BOOMGAARD.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2