Vierde blad Luchtgevechten boven het Kanaal. Sterke opvraging van spaargelden bij de spaarbanken. LAATSTE WAARSCHUWING AAN DUIVENHOUDERS. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 15 Februari 1941 Financieel Economisch Overzicht Verminderde drang tot verzekering. Bij de particuliere spaarbanken werd in 1940 voor een bedrag van 218 millioen terugbetaald en voor slechts 139 millioen Inaefegd; bij de Rijkspostspaarbank be liepen deze bedragen resp. 205 en 110 millioen. Indien men de netto verminde ringen van de particuliere spaarbanken en de Rijkspostspaarbank tezamen telt, dan Komt men dus tot een, netto opvraging«jVan In totaal niet minder dan 174 milHoen. Het is zonder meer duidelijk, dat men dus de spaarbanken als koopers van be leggingswaarden thans wel mag uitscha kelen en dat zij er eerder op bedacht zullen zijn, om gelden vrij te maken. Een andere factor, die in dit verband in het oog moet worden gehouden, is de geringe aandrang tot het sluiten van nieuwe ver zekeringen gepaard gaande met een nei ging om bestaande verzekeringen af te koopen of te beleenen. Ook de levensver zekeringmaatschappijen, die zulk een be langrijke groep vormen onder institutio nele beleggers, krijgen dus weinig of geen nieuwe middelen voor dit doel be- gchikbaar. De vraag op de markt moet dus in hoofdzaak van particuliere be leggers komen en nu de jongste staats- leening aan de beschikbare middelen zul ke hooge eischen heeft gesteld, moet men wel vrij optimistisch zijn om te verwach ten, dat het op de markt komende aan bod tegen oploopende prijzen zou kunnen worden opgenomen. Op de aandeelenmarkt is de stemming deze week ongeanimeerd en gedrukt ge weest. Indien men nagaat, dat de financieele resultaten, die van verschillende Ameri- kaansche ondernemingen bekend worden doorgaans gunstig luiden, dan ligt het voor de hand, dat er andere factoren zqn, die op het oogenblik meer vat op de beur3 hebben. Wat de financieele resultaten betreft moet intusschen worden opgemerkt, dat deze in steeds toenemende mate worden afgeroomd door de hooge belastingen. Vóór aftrek van deze belastingen bedroeg de winst van de General Motors in 1940 320.6 millioen dollar tegen 228.1 millioen dollar in 1939. De vennootschapsbelas ting eischt echter niet minder dan 125.1 millioen tegen v. j. 44.9 millioen, zoodat de resteerende winst betrekkelijk weinig hooger is dan verleden jaar nl. 195.5 dol lar tegen 183.3 millioen. De nettowinst komt uit op 4.32 millioen dollar tegen 4.04 per gewoon aandeel. Op de locale markt ten onzent was de stemming ook niet geanimeerd. Naarmate de oorlog langer duurt zullen sommige houders van aandeelen, die gedurende de zen tijd niets inbrengen, genoodzaakt zyn, deze te verkoopen. Dit is wel een van de redenen, waarom Indische waarden den laatsten tijd niet bepaald gezocht zijn geweest. Een andere reden hiervoor is het bericht, dat Ned. Indië op den uitvoer van exportproducten controle zal gaan uitoefenen. Alleen ten aanzien van Engeland is hierop een uitzondering ge maakt. Het wil ons voorkomen, dat men dit bericht niet zoodanig zal hebben op te vatten, dat de export naar de Ver. Staten zal worden beperkt, welk land thans toch de voornaamste afnemer is. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week. 4% Nederland 1940 U 94%, 94%, 95. 4% Nederland 1941 97 7/16, 97%,97 7/16, 97%. 8—3%% Nederland 1938 84%, 83%, 84 5/16. Aku 102, 97%, 98%, 98%. Lever Bros 116%, 112, 113. Philips 196, 198,194%, 198%. Anaconda 2811/16, 27%, 28. Beth. Steel 82%, 801/16, 81%, 80%. U. S. Steel 66%, 63%, 65%. Koninklijke Petroleum 240, 239%, 242, 239%. Amsterdam Rubber 263%, 251, 254%. Serbadjadi 124, 123, 111, 114. OP 27 FEBRUARI MOETEN ALLE BESCHEIDEN IN ORDE ZIJN. De secretaris-generaal van het depar tement van binnenlandsche zaken heeft op verzoek van de commissie ter behartiging der belangen van Nederlandsche postdui- venhouders aan de burgemeesters mede gedeeld, dat de door de Duitsche militaire overheid aangewezen bewindvoerder over het duivenwezen hier te lande een laatste waarschuwing aan houders van post- en sierduiven heeft uitgevaardigd, luidende als volgt Vanaf 21 Februari a.s. moet iedere postduivenhouder in het bezit zqn van een officieele, door de commissie ter behartiging der belangen van Neder landsche postduivenhouders, Prinsen gracht 407, Amsterdam, afgegeven hoklqst en van een lidmaatschaps kaart van het Nationaal Verbond van postduivenhouders, Amsteldqk 44, Am sterdam, telefoon 91884 en 91776. Wanneer bq controle door politie of an dere officieele instanties mocht blijken, dat deze bescheiden niet aanwezig of voorradig zijn, kan voor dezen laatsten keer een uit stel van ten hoogste zes dagen worden verleend, teneinde deze fout als nog te herstellen, zoodat alle verlangde bescheiden niet later dan 27 Februari d.a.v. onherroe pelijk in orde moeten zijn. Indien betrokkenen na het verstrijken van den termijn nog in gebreke mochten zijn, moet onverwijld proce3 verbaal wor den opgemaakt, met onmiddellqke inbe slagneming van alle voorhanden zijnde postduiven. Eenzelfde maatregel moet worden toegepast, ten aanzien van alle soorten sierduiven, tot welke groep gerekend wordt te behooren, iedere tamme, tot uitvliegen in staat zijnde duif, welke geen postduif is. Ook voor de sierduiven moet een bewijs van inschrijving bij de eigenaars aanwezig zijn, afgegeven door den secretaris van de N.B.S. (Nederlandsche Bond van sierdui- venhoudersvereenigingen) den heer C. A. M. Spruyt, Van Beveringhlaan 36, Gouda. De jonge sierduiven, broed 1941, moeten alle geringd worden met den n.m. ring van het Nederlandsche merkenbureau. Hetzelfde moet geschieden ten aanzien van de jonge postduiven van 1941, met dien verstande evenwel, dat deze moeten worden voorzien van den Hollandring 1941. De reorganisatie der Nederlandsche politie. Aan het bericht betreffende de instel ling van een commissie, met de taak om van advies te dienen met betrekking tot de reorganisatie der Nederlandsche politie, kan nog worden toegevoegd, dat als leden dezer commissie zijn aangewezen mr. H. W. J. Mulder, raadsadviseur aan het departe ment van binnenlandsche zaken en mr. W. J. A. Visser, burgemeester der gemeente Zeist. J. A. SCHELL OVERLEDEN. Donderdag is te Den Haag op 83-jari- gen leeftijd overleden de heer J. A. Schell, oud-hoofdofficier van den marinestoom vaartdienst. De begrafenis zal Maandag a.s.-^>m 3 uur op Oud Eik en Duinen te 's-Graven- hage geschieden. Java-China-Japan Lijn 145, 146, 141, 143%. Ned. Scheepvaart Unie 168%, 171, 164%, 167, 166%. H.V.A. 411, 414, 403, 407%, 406. N.I.S.U. 244%, 245, 240%, 241. Deli Batavia Mq. 188, 182, 184, 180%, 181. Deli M(j. 245, 238. Senembah 208, 206%, 209%, 199% 202. Engelsche parachutisten in Zuid-Italië. Het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren vermeldt, dat een groep Engel sche parachutisten, die getracht hadden inrichtingen van openbaar belang in Zuid- Italië te vernielen, gevangen genomen is. Hieromtrent worden de volgende bijzonder heden vernomen In den nacht van 10 op 11 dezer waren parachutisten tusschen half elf en twee uur geland in de streek van Lucanië en Calabrië( Zuid Italië). Deze parachutis ten beschikten over automatische wapens en patronen en hadden stellig de bedoeling de waterstaatswerken in deze streek te beschadigen, een schitterende prestatie van het fascistische bewind, die krachtige hervatting van den landbouw in dit ge- heele gebied mogelijk heeft gemaakt, en voorts spoorwegen, bruggen, wegen enz. Na hun landing bezetten de parachutis ten enkele boerderijen, waar zij één hun ner achterlieten, die een been gebroken had. Kort daarop werd hij door de cara binieri gearresteerd. Om de boeren om den tuin te lelden, hadden de Engelsche parachutisten zich aangemeld met den kreet „Duce, Duce". De Engelschen begaven zich naar de bronnen van het bevloeiïngsstelsel. Maar er was reeds in de streek alarm gemaakt en carabinieri vormden in samenwerking met militie, politie en militaire organisa ties van de fascistische partij een net van bewakers en organiseerden terstond een drijfjacht, waardoor de parachutisten in een zeer benarden toestand kwamen. Daar zij spoedig omsingeld waren, konden zij hun plannen niet ten uitvoer leggen en zij moesten zich in de bosschen verbergen om aan een gevangenneming te ontsnappen. Om minder gemakkelijk opgespoord te worden, verdeelden de valschermjagers zich in verscheidene groepen in de hoop, dat enkele door de mazen van het net der Italianen zouden kunnen glippen en het programma althans ten deele konden uit voeren. Deze krijgslist bleek nutteloos, want bijna op hetzelfde oogenblik werden elf parachutisten gevangen genomen in het eene gebied en zeven anderen enkele kilometers verderop. Laatstgenoemde groep trachtte tegenstand' te bieden en vuurde met een snelgeweer op een pa trouille, bestaande uit een carabinieri, een politieagent en een herder uit de buurt, die hen langs de bergpaden leidde. De po litieman en de herder werden geveld, maar de carabiniere antwoordde in zijn eentje met zijn karabijn, waardoor hij de Engelsche valschermjagers dwong in dek king te blijven achter een rots tot andere carabinieri op het geluid van de schiet partij te hulp kwamen. De Engelschen zagen toen in, dat alle tegenstand nutte loos was en gaven zich over. Toen moest nog een ander groepje ge zocht worden, dat in het struikgewas ge vlucht was. De drijfjacht werd voortgezet en zonder moeite werden de andere para chutisten gearresteerd. Allen waren ge kleed in een khaki-overall. Zij droegen een vliegerpet, waren gewapend met snelvuur geweren en automatische pistolen en had den Italiaansch geld bij zich. Zij zijn aan het districtscommando overgeleverd. ITALIAANSCH GENERAAL GESNEUVELD. Uit Rome meldt het D.N.B. Bij de ge vechten in het gebied van Bengasi is .gene raal Teilera, commandant van het tiende leger, den heldendood gestorven. Hq was zwaargewond in gevangenschap geraakt en stierf na enkele uren gevangenschap. Kleedingrantsoeneerlng In Frankrijk. Naar aanleiding van de invoering van kleedingkaarten in Frankrijk, merkt de pers op, dat de textielvoorraden door den oorlog al aanzienlqk verminderd waren. Bij de rantsoeneering van kleeding wordt dezelfde methode gevolgd, als bij die van schoenen, d.w.z. dat men, indien men klee ding noodig heeft, een schriftelijk verzoek tot het gemeentebestuur moet richten. Tqdens een poging om Britsche lucht strijdkrachten naar Frankrijk te laten doordringen, hebben zich aan de kust van het Kanaal hevige luchtgevechten ontwik keld, meldt het D.N.B. Volgens ontvangen berichten werden negen Britsche jacht vliegtuigen van het type Spitfire omlaag geschoten. Voorts verneemt het D.N.B. nog van be voegde zqde, dat de luchtgevechten zich eerst boven zee en later boven Zuid-Enge- land hebben afgespeeld. De Engelsche po ging om het vasteland binnen te vliegen werd wederom bijtqds opgemerkt. Duit sche jachtvliegtuigen stegen op met het bevel „Vrqe jacht". Zij gingen tot hevige aanvallen op de Engelsche afdeeling over, voordat deze de kusten van het bezette gebied had bereikt. De Duitsche jacht vliegtuigen wierpen de Engelsche afdee- lingen terug, waarna zij tot een achtervol ging overgingen. Hierbij brachten zij den vqand de zwaarste verliezen toe. De ge vechten speelden zich voor het grootste gedeelte boven Engelsch gebied af. Alle Duitsche jachtvliegtuigen keerden naar him steunpunten terug. BOMMEN OP DE BRITSCHE EILANDEN. Voorts hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen, in het kader der gewapende ver kenning, verscheidene aanvallen op de Britsche eilanden gedaan, die zich tot de Schotsche havens uitstrekten. Zoo werd te Glasgow een groote voor de oorlog voering belangrijke fabriek in scheer- vlucht aangevallen en een gebouwencom plex getroffen. In de fabriekshallen braken terstond branden uit, die sterke rookont wikkeling tengevolge hadden. Voorts wer den van geringe hoogte de havenwerken van Aberdeen bestookt. Er werden ver scheidene ontploffingen waargenomen. Aan de Oostkust van Engeland werden de havenwerken van Great Yarmouth en Lowestoft aangevallen. In beide havens werden de kadewerken getroffen. Te Great Yarmouth kwamen enkele bommen te recht in de onmiddellqke nabqheid van enkele ^koopvaardqschepen, die beschadigd werden. Dag van de Duitsche politie. Op 15 en 16 Februari zullen de in Nederland vertoevende af deelingen van de Duitsche politie evenals hun kameraden in Duitschland door den „Dag der Politie" sterker dan gevoonlqk in de openbaarheid treden. De „Dag der Politie" is in Duitsch land reeds traditie geworden. De beteeke- nis ervan is, dat de bevolking duidelijk leert begrqpen, dat de verantwoordelijke en meestal moeilijke arbeid der politie erop gericht is het "olk te dienen. D>. bevolking krqgt tevens inzicht in de verschillende functies van een modern politiekorps en haar onderdeelen, zooals brandweer, ver keerspolitie, ordediensten, opsporingsdien sten, staatspolitie e.d. De dag van de Duitsche politie wordt met een inzameling voor het tweede Kriegs-Winterhilfswerk bij alle Duitsche instanties verbonden. Voor 16 Februari zijn voor Den Haag en andere steden pro gramma's opgesteld. In verschillende steden zal aan behoeftige kinderen een maaltijd worden aangeboden. Waar afdeelingen ver liezen in den strijd hebben gehad, worden de gevallen kameraden in herdenkings plechtigheden herdacht. MOOIE PRESTATIE VAN RUSSISCHE BALLONVAARDER S. Twee ballonvaarders hebben Donderdag met een luchtballon van 2700 m3 inhoud, met een open gondel een hoogte bereikt van 11.700 meter. Ondanks de hevige koude, hebben de luchtschippers geruimen tijd op deze hoogte vertoefd en waarde volle wetenschappelqke gegevens verza meld. Met deze opstijging hebben de beide ballonvaarders het record, dat zq op 17 Januari j.l. hadden gevestigd, nog ver beterd. BRITSCH CONVOOI AANGEVALLEN. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ter hoogte van Peterhead aan de Schot sche Oostkust een Britsch convool aange vallen en verscheidene schepen getroffen, meldt het D.N.B. Een koopvaarder van 5000 b.r.t. kreeg treffers op het voorschip, zoodat het in brand geraakte en na korten tijd slagzfl vertoonde. Ook een schip van 8000 b.r.t., waarvan die scheepswand mid scheeps door bommen getroffen werd, ge raakte in brand. Een schip van 2000 b.r.t., dat in scheervlucht werd aangevallen, kreeg treffers ter hoogte van de brug en bleef met slagzij liggen. Behalve deze 3 zwaar beschadigde schepen zijn nog twee schepen van 5500 b.r.t. in totaal met de boordwapens beschoten en beschadigd. Aan den ingang van den Firth of Forth heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig een Britsche duikboot, die aan de oppervlakte kwam, aangevallen in duikvlucht. Ver scheidene bommen ontploften naast de boot, die na de explosie onmiddellijk ver dween. De bommen kwamen zoo dicht bq de scheepswand terecht, dat de duikboot verloren geacht kan worden. WEER DUITSCHE AANVAL OP CYRENAICA. Uit Berlijn meldt het D.N.B.Kolonnes vrachtauto's en pantserwagens op marsch zijn meermalen door bommen getroffen en op marschwegen vernield, toen Duit sche gevechtsvliegtuigen gisternacht Brit sche troepenkampen en wegen aan het Noord-Afrikaansche front aanvielen. Eveneens werden tenten, waarin troepen overnachten en geparkeerdeauto's en pantserwagens op verschillende plaatsen met bommen en boordwapens aangevallen en in brand geschoten. Uit Rhodos meldt StefaniItaliaansche jachtvliegtuigen hebben een aanval on dernomen op het vliegveld Eraclion van het eiland Kreta. Ondanks het hevige af- weervuur daalden de vliegtuigen tot ge ringe hoogte en plaatsten zij vervolgens hun brandbommen op de hangars en de andere inrichtingen van het vliegveld, waar zware branden ontstonden. De toe stellen keerden behouden op hun bases terug. Joegoslavische staatslieden bij Hitier. Uit Berlijn wordt gemeld De Joegosla vische premier en de minister van bui- tenlandsche zaken zqn gistermorgen per trein te Salzburg aangekomen. Zq waren 's middags te gast bij den Duitschen mi nister van buitenlandsche zaken, von Rib- bentrop, in zyn landhuis te Puschl. Na een korte rustpoos begaven de Joego-sla- vische gasten zich naar den Berghof, waar zq door den Ftlhrer ontvangen werden. De besprekingen, die meer dan drie uur duurden, werden slechts korten tyd door de thee onderbroken. Aan deze besprekin gen namen behalve Hitler, von Ribben- trop en de Joegoslavische staatslieden, ge zant dr. Schmidt als tolk deel. Na de be sprekingen verlieten de gasten den Berg hof en vingen kort daarop de terugreis van Salzburg naar Belgrado aan. In een communiqué over dit onderhoud wordt medegedeeld, „dat besprekingen over vraagstukken van gemeenschappelijk belang werden gevoerd in den geest van traditioneele vriendschappelijke betrekkin gen tusschen de beide landen". De Engelsche scheepsverliezen. Uit Beriyn meldt het D.N.B. De Brit sche regeering heeft, nadat een Duitsch bericht melding had gemaakt van den aanval op een Engelsch convooi, waarbij 14 zwaargeladen schepen vernietigd wa ren, 36 uur daarover gezwegen. Pas na aankomst van een aantal schipbreukelin gen in een Atlantische haven heeft de re- gêering te Londen door Reuter het eerste bericht over de catastrofe doen publicee- ren. In politieke en militaire kringen te Berlqn wijst men er op, dat de Britsche regeering ook nu nog maar een deel van de verliezen toegeeft en door Reuter heeft laten melden, dat zes chepen tot zinken waren gebracht. 17) Maar op het ondergaande, langzaam verder zinkende schip kwam Gwynne langzaam aan tot het bewustzijn terug, Ze hief haar pqnlijke hoofd op en besefte plotseling het groote gevaar, waar. in ze verkeerde. Ze lag in het water, dat ze langzaam voelde stijgen. Zonder zelf te weten hoe, krabbelde ze overeind, greep zich ergens aan vast en trachtte haar duistere omgeving met haar oogen te doorboren. Ze riep zoo luid ze maar kon: „Inez! Mevrouw Maitland Rachel!Waar zijn jullie ergens?" Ze kreeg geen antwoord. Ze was alleen in den salon. Een oogenblik verlamde de angst al haar ledematen. Waren ze allen verdron ken in die snel onderloopende kajuit? Ze zocht op den tast naar de deur, slechts geleid door de flikkerende bliksemstralen. Maar in die korte oogenblikken, dat het even licht was, ontdekte ze, dat de an deren verdwenen waren. Haar knieën knikten, haar hart bondsde met felle sla gen en ze stikte bijna van benauwdheid. De dikke buil op haar hoofd, waar ze te gen de kast was gevallen, deed haar veel pijn. Ze werd duizelig. Ze zou er nooit in slagen naar buiten te komen, waar ze ten minste.om hulp kon roepen! Ee moest sterven als een muis in een val op het zinkende schip. Maar de wil om te leven overwon alle angsten en pijnen. Ze verzamelde al haar krachten en hernieuwde haar pogingen, om uit haar afschuwelijke gevangenis te komen en een zekeren dood te ontgaan. Het water stond al tot boven haar knieën toen ze eindelijk de deur bereikt had. Intusschen hadden de beide reddingsbooten zich van het jacht verwijderd en waren nu buiten gevaar, meegezogen te worden met het zinkende schip. De inzittenden konden eikaars gelaat in het donker niet onderscheiden. Mijnheer en mevrouw Maitland, Inez, Robin, Julian en Rachel bevonden zich in de céne, de bemannin^ en de bedien den in de andere sloep. Alleen de kapitein en de bootsman waren achtergebleven en hadden in allerijl een vlot samengesteld, waren erop gesprongen en dobberden nu rond op de wilde golven. „Goddank, dat we allen gered zijn én een kans hebben, behouden te blijven" zei Ambrose Maitland met groote dank baarheid. „Binnen enkele minuten zinkt het schip. Ik weet zeker, dat ik ook den kapitein op het vlot gezien heb, juist toen hij het van het jacht afstiet, is het zoo niet Faust Beide mannen sloegen nog een laatsten blik in de richting van het mooie jacht, dat binnen enkele oogenblikken een graf zou vinden in de ziedende golven, toen een felle, langaanhoudende bliksemstraal een hartverscheurend tooneel aan hun oogen openbaarde. Een tengere, in het wit gekleede gestalte klemde zich aan de verschansing van het bijna gezonken jacht vast. Met wanho pige vastbeslotenheid wa Gwynne er ten slotte in geslaagd aan het dek te komen en h. toen ontdekt, dat iedereen van het schip verdwenen was. „Goeie genade!" schreeuwde Maitland, „is dat Gwynne? Kijk eens, Faust! Of verbeeld ik het me Waarom is ze niet by ons Ik zou erop hebben kunnen zwe ren, dat ik haar gezien had Kqk Ze is verlorenniemand kan haar meer bereiken Ze valtde verschansing heeft het begevenZe ligt in het wa terik moetik moet iets Hy begon zijn oliejas uit te trekken, om zich vrqer in het water te kunnen bewegen. Maar zijn vrouw greep hem vast. „Nee, Ambrose, dat kan nietgilde ze. „In zulk weer kun je geen twee slagen ver zwemmen. Ik laat je dat niet doen! Toe, doe het niet Toe De sloep schommelde heftig, toen de beide jongere mannen tegelqkertijd op stonden en hun kleeren begonnen uit te trekken. Maar Robin was vlugger dan de dokter. Hij dook in het water en begon met groote slagen naar de kleine, hulpe- looze gedaante te zwemmen. Ze dobberde als een rietje op het water, werd het eene oogenblik ondergedompeld, kwam het vol gende weer boven en verkeerde in groot gevaar, door de zuiging van het schip in de dispte te worden meegesleurd. Inez begon angstig fe gillen. „Vader, houd hem toch tegen Breng hem terug, Julian! Hij kan haar toch niet bereiken! Ze zullen allebei verdrinken! Toe, doen jullie dan toch iets!" Inez was in de boot gaan staan en strekte haar armen wijd uit. Bq al haar zelfzuchtigheid koesterde ze toch een on baatzuchtige liefde voor Robin. Zelfs zqn verachting voor haar was niet in staat geweest, die liefde in haar te dooden. Had ze integendeel vergroot en vermeerderde. Maar haar impulsive beweging was fataal voor de sloep. Deze helde heftig naar één kant over op het oogenblik, dat Julian, die ock was gaan staan. Inez wilde vastgrijpen. Het volgend oogenblik sloe gen ze samen overboord en lagen in zee te spartelen. Robin zag niets van wat er achter hem gebeurde. Hy zwom voort, zoo snel hy kon, dwars op de golven. Hq was een uit stekend zwemmer en kon zijn adem onder water lang inhouden. Maar in zulk een woeste zee had hy nog nimmer gezwom men. Die smeet en gooide hem omhoog en omlaag, draaide hem rond en speelde met hem, als was hy een ronddobberend stuk wrakhout. Maar geen oogenblik wankelde hq in zijn voornemen, het meisje, dat hq liefhad, te redden. Wanhopig worstelde hq verder. Trotseering van het gevaar en van den dood dreef hem vooruit naar zqn doel en hernieuwde de krachten van zyn spieren ln armen en beenen. Vreemd, dat hq op zoo'n oogenblik zoo rustig en helder denken kon Het tooneel. waarvan hq vroeger op den avond ge tuige waj geweest, :ees weer voor zqn oogen op. Julian Faust en Gwynne hiel den elkaar omhelsd en d> heldere stem van Gwynne zei: „Robin Lee is nooit iets voor me geweest. We hebben maar wat met elkaar gespeeld." Het was duideiyk genoeg, dat Faust haar geliefde was. Waarom had hq er dan niet voor gezorgd, dat ze met de an deren veilig in de reddingsboot terecht kwam „Zoo'n ellendige lafaard gromde Ro bin hjjgend. „Denkt alleen om zqn eigen huid Op dat oogenblik wierp een hooge golf hem het meisje toe. Gwynne had zich vastgeklampt aan een plank van „De Droom". Ze verdween weer onder water, toen Robin op nog slechts ee** armslengte van haar af was en voor een oogenblikje, dat hem een eeuwigheid toescheen, was het, of ze voor altyd voor hem verloren zou zqn. Doch daarna kwam ze weer boven met het lqkbleeke gelaat naar hem toegewend. Hy dacht, dat zyn hart zou breken van medelijden. Hy greep haar by haar doorweekte kleeren beet. Zyn an dere hand pakte de plank, Ce ze nog steeds vastklemde, beet. Wonderiyk geluk, dat die hen beiden boven water hield „Houd je stevig vast, lieveling", riep Robin. „Laat niet los. Hael diep adem als jeboven water komt. Maar niet, als we onder zqnen De storm begon te luwen. En het werd byna op slag kalmer, zooals vaak gebeurt^ als een geweldige orkaan uitgewoed is. De zware plank bleef nu beter bovendryven. Als hq al een oogenblikje onder water zonk, dan hielden de boid- uitgeputte drenkelingen den adem in, tot ze weer boven kwamen. Andere stukken wrakhout dreven langs hen heen. Robin, die voortdurend uitkeek, of hq niet een grooter drqvend voorwerp zag dan de plank, waaraan ze zich vast klemden, stak zqn hand uit naar een voorbqdrqvend voorwerp en greep het beet. Hy ontdekte, dat het een stuk van het stevige dak der dekhutt was. Het vorm de een uitmuntend vlot. Met vovenmen- schehjke inspanning slaagde hy er in, het half bewustelooze meisje er op te sjorren, klom er zelf naast haar op en viel toen in zwym. Hij wist niets meer. Hy lag met zq'n gezicht voorover en bleef roerloos liggen. Maar zyn eene arm was over Gwynne heengeslagen en hield haar tegen Zich aan gedrukt. En zoo dreef het kleine vlot over de wyde zee met de twee geliefden, die zoo dicht by elkaar, toch geesteiyk zoo ver van elkander gescheiden waren. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 11