HET AVONDLEVEN FLEURT OP. Kou-Griep-Pijn De filmkeuring in nieuwe banen. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 14 Februari 1941 Tweede blad Haagsche brieven Maar het publiek moet weer leeren uitgaan. Voor hen, die hun radtoioestei willen .opleggen heeft de P.T.T. een service Ingesteld. Tegen betaling van 75 ets. komt een controleur het toestel Inpakken en verzegelen (Foto Schimmelpenning!^ '{Van onsen Haagschen correspondent) De tram. en het avondleven. Van de week toen ik te Rotterdam was Wijven plakken, werd ik eraan herinnerd wat het in een groote stad beteekent de laatste tram te missen. Zij was weg toen ik buiten kwam om mij naar den trein te begeven, en ik moest door de donkere en nogal lugubere stad naar het station wandelen. In Den Haag echter stond zij nog op mij te wachten en wat haar be treft, had ik zelfs nog wel een half uur of drie kwartier later kunnen aankomen. Dat het Haagsche avondleven onder in vloed van de latere trams (die nu onge veer half elf van hun eindpunten ver trekken) reeds wat opgefleurd is, is on miskenbaar. Er gaan blijkbaar weer meer menschen uit De trams, die vóór het be gin van de vermakelijkheden stadwaarts rijden, zijn allemaal druk bezet en in de laatste trams is het dikwijls dringen naar hartelust om nog een plaatsje te krijgen. Op die uren speelt zich hetzelfde af, wat wij overdag geregeld zien. Het wil echter nog niet èl te veel zeg gen, dat de laatste trams het zoo druk hebben, want alle Haagsche vermakelijk heden of vrijwel alle, zijn in de binnenstad samengepakt en het publiek dat hen be zoekt woont in de buitenwijken. Boven dien is de frequentie van den tram. en busdienst ten zeerste beperkt. Maar de toegenomen drukte is een symptoon. Voor kort, toen de tram de grootere vrijheid van thans nog niet had, was het 's avonds na half negen in de stad uitgestorven. Men kwam slechts wat fietsers en een schaar- schen wandelaar tegen. Het meerendeel van het uitgaande publiek bleef thuis. Dat schijnt nu dan toch wel een beetje te ver anderen, waarbij men nog mag bedenken, dat de „proeftijd" in verschillende opzich ten ver van gunstig is vanwege het weer kou, die den warmen kachel thuis al te aanlokkelijk maakt of sneeuw en modder boel. „Nu 8 avonds weer uit!'* Toch zal er nog wat meer moeten ge beuren eer men weer van een min of meer normaal Haagsch avondleven zal kunnen spreken. Het schqnt wel zoo te zijn, dat velen het uitgaan verleerd of eraan gegeven hebben. Alles is een gewoonte. Zoo was het wekelyksche bioscoopbezoek een vaste regel voor talloozen. Hun bioscoop je, soms meer dan eens per week, wilden zij voor geen geld missen. Maar toen zij eenmaal begonnen waren het om allerlei redenen na te laten vanwege het gemis aan ver keersmiddelen, omdat de ware stemming ontbrak, men tot bezuiniging gedrongen was e.d. meer werd het gemis al gauw niet eens meer als gemis gevoeld. Zeker zijn de bedoelde omstandigheden in vele gevallen nog dezelfde en daar zal geen latere tram iets aan kunnen veranderen. Maarhiertegenover staan ook tal van gevallen, dat men het eenvoudig om „technische" redenen afgeschaft had en in die gevallen voorziet de latere avond dienst van de tram. Het is echter natuurlijk niet alleen het belang van de tram, dat er aan de ont houding van thans geleidelijk weer een einde komt en normale toestanden terug- keeren. Alles wel beschouwd kan de tram het verlies nog het beste van al lijden. Maar er zijn ook de ondernemingen, die bij den bestaanden toestand van slapte in hun zaken te lijden hebben "n men kan wel voorzièn, dat er onder deze zullen zijn, die als het lang duurt het hoofd niet boven water zullen kunnen houden. Daar zit een bedreiging met werkloosheid voor een groot aantal personen in. In het Haag sche bioscoopbedrijf alleen hebben een vierhonderdvgftig tot vijfhonderd men schen werk, een correspondeerend aantal gezinnen leeft ervan. Zoo beschouwd heeft het vraagstuk niet alleen een economi- schen, maar ook een socialen kant. En bo vendien mag men het element van de cul tuur laten gelden, die met achteruitgang wordt bedreigd als het publiek volhardt in zijn reserve. Met het oog hierop is de V.V.V. onder het hierboven geplaatste motto„Nu 's avonds weer uit" een campagne begon nen, om het publiek opnieuw te „leeren uitgaan". Op groote schaal zal er met vouwbladen worden gewerkt om het pu bliek tot belangstelling te prikkelen. Hunnerzijds doen bijv. de bioscopen van allerlei om den loop terug te krijgen. In een groote bioscoop als het Metropole- Palace op de Laan van Meerdervoort, heeft men het al eerder geprobeerd met ballet inplaats van film, in de veronderstel ling waarschijnlijk, dat het publiek zich voor het oogenblik minder tot de film aangetrokken gevoelde, en deze week is de film er opnieuw opzij gezet voor een reeks van voorstellingen van een tooneelstuk van Jan de Hartog, den succesrijken schrijver van Hollands Glorie, een van de bestel lers van het oogenblik. Zoo ziet men ook in andere theaters de film naar den ach tergrond geschoven voor vermakelijkhe den, die voorheen in de bioscoop slechts als hors d'oeuvre voorkwamen, maar nu de hoofdrol vormen. In het Westend-the ater is er een heele reeks van voorstellin gen geweest van de De Boemelbaron met Piet Kohier (op het tooneel), in het City theater is een tamelijk omvangrijk caba ret-programma ingelascht en desgelijks doen andere bioscopen. Het succes is onge luk. Het is altijd moeilijk geweest den smaak van het publiek te peilen, op het oogenblik is het zeker nog moeilijker dan anders om te weten wat „men" wenscht. Verschillende café's hebben het voorbeeld van de bioscopen gevolgd en zich op caba retprogramma's ingericht, zeker in de overweging, dat de menschen het niet meer de moeite waard zullen vinden alleen voor een glaasje bier of kopje koffie stad waarts te komen. Hoe anders is het hiermee dan vroeger, toen 's avonds de meeste café's goed bezet plachten te zgn en men er ook na afloop van de voorstelling, die men had bezocht, nog gaarne een afzakkertje kwam nemen, zoodat de tijd tusschen elf uur en half een voor vele café's een hausse-periode was. Dit laatste is nu vanzelf afgeloopen, daar de café's om elf uur dicht gaan, dus van plakken geen sprake meer kan zijn. Boven dien spoedt iedereen zich na afloop van zjjn voorstelling naar huis, doodsbang de laatste tram te verzuimen. Niet onmogelijk, dat zich onder invloed van de omstandigheden het zwaartepunt van het seizoen, dat in normalen tijd al tijd op de maanden December en Januari placht te liggen, eenigszins verplaatst naar de maanden, wanneer de avonden lichter worden en het weer minder barsch is, Fe bruari en Maart, zooals het uitgaan zich nu reeds voor een groot gedeelte van den avond naar den middag heeft verplaatst. Wij leven in een tgd van aanpassen De» Haag te verhouden. Wellicht is op het oogenblik ook de angst voor verkoudheid en griep in het spel. Gelukkig is griep geen Haagsche spe cialiteit, maar wel schijnen wij op het oogenblik het voorrecht te hebben, dat er bij ons meer griep is dan elders. Als men om zich heen hoort is het alles griep, griep en nog eens griep. Men mist zijn kennis sen en hoort, dat zij met griep liggen, op kantoor is die-en-gene wegens griep af wezig en onwillekeurig komt men onder den indruk, dat de griep rondwaart. En men gaat zich bijna verplicht voe len ook maar mee te doen. Terwijl de eene huisdokter met stelligheid verklaart, dat er bepaald een griep-epidemie heerscht spreekt de ander het met nadruk tegen en wijst alleen op den tijd van het jaar, waar nu eenmaal bij hoort, dat de men schen verkouden zijn of ook wel „een griepje" hebben. Dit academische debat doet weinig ter zake, maar'het feit, dat er bg een bedrijf als de H.T.M. op een 1800 man, de vorige week 150 zieken Wa ren en dat deze verhouding nog vrijwel constant is zegt wel watOok van andere groote diensten, van winkels, enz. hoort men aanzienlijke grieperjfers. En dit ondanks het feit, dat juist vele on dernemingen, die een talrijk personeel hebben er in lateren tijd toe overgegaan zijn dit op hun kosten van het panacee tegen verkoudheid en griep, vitamine C te voorzien, er bij die bedrijven wekelijks duizenden en tienduizenden tabletjes van het toovermiddel worden geslikt. Zoo deed o.a. voorheen de tram en men beweerde, dat het statistisch uitgemaakt was, dat de ziektecijfers er minder door geworden waren. Mogelijk doet zij het liog. Maar dit heeft dan toch niet kunnen verhinderen, dat zg een groot aantal zie ken heeft, zooveel, dat men zelfs de twee man sbediening, op vroegere éénmanswa- gens tijdelijk weer buiten werking heeft moeten stellen om in het ziektetekort aan personeel te voorzien. Ik wil niet hopen, dat ik U met het bovenstaande zóó bang heb gemaakt, dat ge van een voorgenomen bezoek aan onze stad afziet. Het zal waarachtig nog wel gaan. Onze dokters zijn het er trouwens over eens, dat het maar een zeer on schuldig griepje is, dat e heerscht. En er zijn ook nog ettelijke honderdduizenden gezonde Hagenaars. ONGEREGELDHEDEN TE UTRECHT. EENIGE GEWONDEN, WAARONDER EEN ERNSTIG GEKWETSTE. Het A.N.P. meldtWoensdagavond heb ben zich botsingen tusschen W.A.-mannen en andersgezinden uit het publiek in de omgeving van de Tolsteeg en de Albatros straat, die klaarblijkelijk het gevolg waren van het feit, dat dezer dagen bij een in laatstgenoemden straat wonenden W.A.- man de ruiten werden ingegooid. Het kon tot nog toe niet geheel worden opgehel derd, of de W.A.-mannen een vergeldings actie op het oog hadden of had zij een herhaling van het genoemde indident wil den voorkomen. Door de duisternis was het niet mogelijk, zich een goed beeld te vormen van hetgeen zich precies heeft voorgedaan. Spoedig na het verschijnen van de W.A.-mannen kwam het althans tot vechtpartijen, en zelfs is er op de W.A.- mannen geschoten. Er zijn verschillende gewonden gevallen, waarvan een ernstig, namelijk de W.A.-man L., die een schot in de hartstreek heeft gekregen. Eenige ge wonden, waaronder de genoemde W.A.- man werden naar het ziekenhuis vervoerd. Andere gewonden zijn ter plaatse verbon den en naar huis gebracht. Nederlandsche architectengilde. Naar de persdienst van de N.S.B. mede deelt heeft zich in navolging van andere organisaties een Nederlandsche architec tengilde gevormd, dat zich heeft aangeslo ten bij den Nederlandschen cultuurkring. In samenwerking met de afd. bouwkunst van den Nederlandschen kuituur kring en met het technisch gilde in Nederland wordt thans een gilde van Nederlandsche archi tecten gevormd, onder algemeene leiding van dr. F. A. J. Vermeulen, referendaris bij het rijksbureau voor de monumenten zorg, leider der afdeeling bouwkunst van den Nederlandschen kuituur-kring, terwijl als organisatieleider optreedt dr. ir. G. A. C. Blok, architect te 's-Gravenhage. Dit gilde beoogt de samenvatting van alle architecten van Nederlandsche bloede, die bereid zijn, onder terzijdestelling van politieke en andere meeningsverschillen, hun krachten in dienst te stellen van de nieuwe volksgemeenschap. Besprekingen worden reeds gevoerd, zoo wel met het departement voor volksvoor lichting en kunst als met het bureau-Rin- gers voor den wederopbouw, teneinde aldus ons gilde te doen worden tot het juiste in strument der overheid Door hun kou-, koorts- en pijnuit- drijvende werking helpen hierbij al tijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mynhardtjes" Doos 10 en 50 cent. ONGEREGELDHEDEN TE AMSTERDAM. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld Zondag, den 9den Februari 1941 is het na afloop van oefenmarschen der Amster- damsche W.A. tusschen afzonderlijke WA,- lieden en politiek andersdenkenden op ver schillende plaatsen in de hoofdstad en vooral op het Waterlooplein (jodenbuurt) tot botsingen gekomen. Verscheidenen van de daarbij betrokken personen en van de Amsterdamsche politiebeambten, die voor het herstel der orde tusschenbeiden geko men waren, zijn gewond. Op den avond van den volgenden dag en in den loop van den llden Februari hebben troepen jeugdige joodsche elementen, die van allerlei wapens voorzien waren, in de jodenbuurt wonende nationaal-socialisten, onder wie ook school kinderen, voortdurend aangevallen en voor een deel zwaar gewond. Ook zijn in de Jodenbuurt winkels van nationaal-socialis ten door joden vernield. Daarop heeft de politie talrijke van wa pens voorziene joden gearresteerd. Ter ver zekering van de orde is in den nacht van 11 op 12 Februari de oude jodenbuurt ge heel afgezet en voor in- en uitgaand ver keer gesloten. Nu de rust in de jpdenbuurt hersteld is, zijn met ingang van 13 Febru ari de beperkingen ten aanzien van het in- en uitgaand verkeer verzacht. Met het door bovengenoemde incidenten dringend noodig geworden vertrek van alle niet-joodsche be woners uit de jodenbuurt is reeds 13 Fe bruari een begin gemaakt. Onder voorzitterschap van den koopman A. Asscher en professor Cohen is een Am sterdamsche jodenraad gevormd, die het Amsterdamsche gemeentebestuur bepaalde garanties voor de handhaving van de vei ligheid binnen de jodenbuurt gegeven heeft. EEN VERMANEND WOORD VAN DEN HEER ASSCHER. Het A.N.P. meldt Op verzoek van den gevolmachtigode van den Rijkscommissaris voor de stad Amsterdam heft de commissie van vertegenwoordiging voor de Amster damsche Joden de bewoners van de oude Jodenbuurt in de hoofdstad, waar zooals bekend de laatste dagen ongeregeldhe den hebben plaats gehad, vanmiddag opge roepen voor een korte bijeenkomst in de groote zaal van de diamantbeurs aan het Weesperplein. De opkomst was zoo groot, dat twee bij eenkomsten noodig waren. Beide keeren was de zaal geheel gevuld, zoodat vastge steld kan worden, dat circa 4000 bewoners van deze buurt aan den oproep gehoor hebben gegeven. 1 De eenige .spreker in beide vergaderin gen, de heer Asscher, voorzitter van ge noemde commissie, richtte een vermanend woord tot zijn rasgenooten en bracht met nadruk naar voren, dat in de toekomst elke nieuwe poging tot het verwekken van incidenten, zooals zich in de laatste dagen hebben voorgedaan, moet worden voorko men en dat allen hun vuur-, slag- of steekwapen of eenig ander wapen tot Vrij dagmiddag een uur op het politiebureau aan het Jonas Daniël Meyerplein straffe loos kunnen inleveren. Degene, bij wien alsnog wapens zouden worden aangetrof fen, stelt daarmee zichzelf aan de zwaarste straffen bloot en brengt vele anderen in gevaar. Tenslotte uitte spreker de ernstige waarschruwing, dat de Duitsche autoritei ten geen nieuwe wanordelijkheden zullen dulden en tevens afdoende maatregelen zul len treffen om ze in de toekomst onmoge lijk te maken. Na deze toespraak sloot de heer Asscher de bijeenkomst, die beide keeren een rustig verloop had. Belasting van diesel-auto's. DE K.N.A.C. PLEIT VOOR TIJDELIJKE VERLAGING. De K.NA.C. schrijft: In 1939 werd de motorrijtuigenbelasting voor dieselauto's verhoogd. Van 1 Mei 1939 tot 1 Mei 1940 bedroeg deze ver hooging 25 boven het normale tarief, sinds 1 Mei 1940 was dit 50 en met ingang van 1 Mei a.s. zal dit 75% worden. Als motiveering voor deze verhooging gold het feit, dat benzine-motbrrgtuigen in belangrijke mate worden belast door de gewone en bijzondere invoerrechten op ben zine, waarvan dieselauto's uiteraard zijn vrijgesteld. Ten tijde van de invoering van de wet, toen de gasolieprijs plm. 4% ct en de benzineprijs door de hooge invoerrechten plm. 12 y2 ct. per liter bedroeg, kon een verschil in tarief voor de motorrijtuigenbe lasting redelijk worden geacht Nu echter tengevolge van maatregelen van het departement van handel en nijver heid de prijs van gasolie wordt gebracht op ongeveer 19 ct per liter, terwijl de prijs van benzine thans ongeveer 21 ct. per liter bedraagt, is de redelijke verhouding in de tarieven der motorrijtuigenbelasting voor voertuigen met dieseltractie en ben- zinetractie geheel verbroken. In verband hiermede heeft de K.N.A.C. zich tot het departement van financiën ge wend met het verzoek de verhooging der motorrijtuigenbelasting te doen vervallen voor dieselauto's gedurende den tijd, dat tengevolge van overheidsmaatregelen de prijs van gasolie op zulk een uitzonderlijk hoog peil moet worden gehandhaafd. Vellen van populieren verboden. De directeur-generaal van den land bouw, regeringscommissaris voor de bo demproductie, deelt mede, dat door den productiecommissaris voor den boschbouw en de houtteelt geen vergunningen tot het vellen van populieren zullen worden ver leend op aanvragen, ingediend in het tijd vak van heden tot 1 September 1941. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van volksvoor lichting en kunsten zijn de leden van de centrale commissie voor de filmkeuring met ingang van 11 Februari uit hun func tie ontheven, met dank voor de door hen bewezen diensten. Met ingang van denzelfden datum is tot waarnemend voorzitter van de centrale commissie voor de filmkeuring benoemd ir. W. L. Z. v. d. Vegte, raad-adviseur bij het departement van volksvoorlichting en kunsten. Beide beschikkingen zijn getroffen in afwachting van een nadere regeling van de rijksfilmkeuring. De filmkeuring vindt echter ongestoord voortgang. Het departement van volksvoorlichting en kunsten merkt in verband met het bo venstaande op Met deze beschikkingen is de eerste stap gezet op den weg naar een grondige vernieuwing van de filmkeuring in Neder land. Dat een vernieuwing van dit insti tuut dringend noodig was, is in den loop der jaren van verschillende zijden en bij herhaling betoogd. Het voornaamste bezwaar tegen den ouden toestand betrof het eenzijdige ka rakter van de maatstaven, die bij de keu ring werden aangelegd. Het kwam er op aan datgene uit de film te. weren, dat in zedelijk of maatschappelijk opzicht afkeu renswaardig geacht kon worden. Deze nor men werden echter zoo eng opgevat, dat films, die in cultureel opzicht waardeloos waren, op de oppervlakkigheid en smake loosheid van het publiek speculeerden of gebrek aan eerbied voor volk en ras aan den dag legdèn, ongehinderd konden wor den gedraaid. Ook werd het als een bezwaar gevoeld, dat de filmkeuring geschiedde door perso nen, voor wie deze werkzaamheid slechts een bijkomstig karakter droeg. De filmkeuring zal in de toekomst be- heerscht worden door den opbouwenden en positieven geest, die allen arbeid voor het nieuwe Nederland kenmerkt. HET ALG. NEDERL. VERBOND EN LECTUUR VERSPREIDING. Het Alg. Nederlandsch Verbond heeft onze medewerking ingeroepen om nog eens met nadruk de aandacht te vragen voor het werk der afdeelipg boekverspreiding, welke thans reeds 38 jaren haar nuttigen socialen arbeid voor land- en stamgenooten verricht. Er is een merkbare vermindering aan boeken te bespeuren, waarnaar juist de vraag dezer dagen bijzonder groot is, zoodat de voorraad in het verbondsgebouw, Surinamestraat 28 te 's-Gravenhage, aan zienlijk geslonken is en het steeds moeilij ker wordt te voldoen aan de voortdurend binnenkomende aanvragen. Ook in Vlaan deren wordt steeds op grooter zendingen aangedrongen, waaraan echter geen gevolg kan worden gegeven. Zoo moest een spoedaanvrage voor Rot- terdamsche vluchtelingen dezer dagen tot een zeer bescheiden aantal boeken beperkt worden. De leider der afdeeling boekver spreiding doet daarom een beroep op onze landgenooten in geheel Nederland hem zoo veel mogelijk Nederlandsche romans enz. toe te zenden. De verzendingskosten van pak of kist zullen bij aankomst in Den Haag worden betaald De oorlog ter zee. 13 schepen van een convool tot zinken gebracht. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: In den Atlantischen- Oceaan opereerende Duitsche oorlogsschepen hebben een groot vijandelijk convooi aangevallen. Het gelukte, 13 gewapende vijande lijke koopvaardijschepen tot zinken te brengen, waaronder verscheidene groo te oceaanschepen, die vol beladen wa ren met oorlogsmateriaal voor Enge land. Naar aanleiding van deze krijgsverrich tingen schrijft de Deutscne Ailgemeine Zeitung o.m.: De vernietigende slagen, welke de bovenwaterstrijdkrachten, de on derzeebooten en de bombardementsvliegtui gen thans toebrengen, zijn slechts voorbo den van hetgeen nog komen gaat. Het woord van den Führer betreffende den duikbootoorlog, welke in het voor jaar begint, hangt boven het eiland. In dit verband wijst het blad op een artikel in de Times, waarin de Engelschen op een spoedige toeneming van de Britsche scheepsverliezen worden voorbereid. GETORPEDEERD. New Yorksche scheepvaartkringen ma ken bekend, dat de Britsche vrachtstoo- mer „West Wales", groot 4353 b.r.t. die op weg van Engeland naar de Vereenigde Staten, getorpedeerd en gezonken is. Naar verder is medegedeeld, zijn door de oorlogsoperatie3 het Engelsche s.s. „Saint Denis", groot 435 b.r.t. en de in Britschen dienst varende Deensche treiler „Thurid", vergaan DUITSCH GEVECHTSVLIEGTUIG VALT DREE SCHEPEN AAN. Een Duitsch gevechtsvliegtuig, dat gis termiddag in het bestek van de gewapen de verkenning boven de Noordzee in de nabijheid van de Engelsche Oostkust vloog, heeft, volgens het D.N.B. aan de Britsche scheepvaart gevoelige slagen toegebracht. Ter hoogte van Harwich ontmoette het een tankboot van 7 of 8000 b.r.t. De Duitsche vliegers troffen met en kele bommen zoo goed, dat het groote schip in zeer korten tijd onderging. Niet ver van deze plek viel het vlieg tuig een oceaanschip van 10.000 ton aan en trof het achterschip terzijde. De be manning van het gevechtsvliegtuig nam een ontploffing met groot rood vuurschrjn- sel waar. De boot werd zwaar beschadigd. Tijdens denzelfden tocht kreeg ditzelf de gevechtsvliegtuig een vijandelijken on derzeeër in het zicht, die op het punt stond te duiken. Deze werd eveneens ter stond aangevallen en verscheidene bom men troffen doel. Na de ontploffing van de bommen kon van de duikboot niets meer worden waargenomen. Zij is waar schijnlijk vernietigd. Luchtaanvallen op Engeland. Het Britsche ministerie van luchtvaart en dat van binncnlandsche veiligheid heb ben volgens den Engelschen berichtendienst in een officieel communiqué bekend ge maakt, dat enkele vijandelijke vliegtuigen, die voor het grootste deel afzonderlijk opereerden, gisteren overdag boven Oost- Engeland en Noord-Schotland bommen heb ben laten vallen. Behalve materieele scha de valt ook een aantal slachtoffers te meldeiu

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5