UIT DE PROVINCIE KRUSCHEN DE BEGROOTING VAN MIDDELBURG. Verduisteren: Winterhulp Nederland. van hedenavond 18.50 uur tot morgenochtend 8.57 uur De maan gaat morgen te 10.23 on der en komt te 23.44 op. ETALAGERECLAME EN WINTERHULP. Groote Verkeerstentoonstellingen, zooals er byv. in Amsterdam een gehouden wordt in deze week, radioreportages en -toespra ken, brandweerdemonstraties enz. zullen in de Zeeuwsche steden voorloopig nog wel tot de vrome wenschen blijven behoo- ren, doch dat wil niet zeggen, dat er dus maar niets moet gedaan worden op dit teiTein. Wij in Zeeland zien niettemin even zeer als elders in, dat het doel dezer ver- keerspropaganda moet zijn, om politie en brandweer en zoo mogeltjk ook de lucht beschermingsdienst zoodanig in het mid delpunt der belangstelling te plaatsen, dat bij de komende Winterhulpcollecte een zekere sfeer van contact met het publiek is verkregen, waardoor de verwachting mag leven, dat ieder op den dag der inza meling, wanneer een politieman hem de collectebus voorhoudt, met milde hand zal offeren ten bate van het noodlijdende deel onzer bevolking. Daartoe zullen wij dan met onze eigene, wellicht kleinere, maar voor onze omstandigheden geëigende en bereikbare middelen moeten werken. Een eenvoudige, maar doeltreffende kraamreclame op den Dam, bijzondere étalages, zooals men bijv. kan zien bij de firma Vroom en Dreesmann, die met groo te welwillendheid een plaats in haar uit stalkasten inruimde voor een pakkende Winterhulp-demonstratie van den bekenden kunstschilder Kimpe. Zy zal trouwens de eenige niet zyn. En ook in Goes en in Vlissingen, in Zie- rikzee en in Hulst zyn ondernemingen in de weer, om het kijkend publiek in hun winkelvensters aan den sooialen opbouw van het Winterhulpwerk te herinneren en aldus aan te dringen op een bydrage voor onze behoeftigen. Wanneer men Zaterdagmiddag wellicht naar den Dam trekt, om de ontspanning van het weekeinde te zoeken en ook eldex-s langs de toch wel aantrekkelijke uitstal lingen der vriendelijke noodwinkels wan delt als er over onze zoo geplaagde stad een tikje vroolykheid en herwonnen levens lust hangt, Iaat men dan die anderen ge denken, die wegens hun nog niet weggeno men bekommernissen, geen lust hebben kunnen vinden om, behoorlijk gevoed en gekleed, te gaan wandelen enkel om het pleizier van het wandelen om te zien ook en gezien te worden. Weest dan, Middel- burgsche medeburgers, tot een offer be reid, wanneer de inzamelaars U de W-H-N- bus aanbieden. De Winterhulpacte heeft in de eerste drie maanden van haar bestaan ongeveer drie mlllioen gulden bijeen gebracht Er zyn nog ettelyke millioenen meer noodig. Geeft wat ge kunt Voor arme landgenooten, Hun zij gegund Wat gij reeds hebt genoten. Schenkt daarom mild, Om 't lijden te verzachten. De nood zy dan gestild Vervuld het bljj verwachten WINTERHULP NEDERLAND. Van 30 Januari tm. 5 Februari werd In totaal 18.875,33 aan groote giften en 8.893,19 aan giften beneden 1Ó0 ont vangen. Op het provinciale kantoor werd 250 van C. d. V. uit Kapelle-Biezelinge en een gift van 5 ontvangen. Walcheren BIJ LUCHTALARM ZOEKE MEN DEKKING. O. EN WESTSOUBURG. Het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst deelt mede Het is den laatsten tijd gebleken, dat by het sein „Luchtalarm" nog steeds vele menschen zich over straat begeven, zon der zich aan dit sein te storen. Daarom dient er nogmaals op gewezen te worden, dat dit niet is toegestaan. Iedereen, die daartoe niet gerechtigd is, behoort by het sein „Luchtalarm" dekking te zoeken en mag zich niet verder over straat begeven. Zoodra het sein „veilig" geblazen wordt, mag iedereen zich vry bewegen. Mocht na latigheid in den vervolge worden gecon stateerd, dan zal hiertegen worden opge treden. Voorts wordt het publiek attent ge maakt op de bekendmaking in het ge meentehuis en het postkantoor, waarby wordt medegedeeld, dat de maskers tegen oorlogs-gasson niet meer by het postkan toor besteld kunnen worden. Particulieren, die zich een gasmasker willen aanschaf fen, kunnen dit voortaan doen by de lei ding van den luchtbeschermingsdienst in deze gemeente, waar nadere inlichtingen zijn te verkrygen. Ten slotte dient ieder nog eens speciaal te letten op de verduistering van zijn wo ning. Het is noodzakeiyk gebleken, daar enkele inwoners zich aan overtreding van de voorschriften hadden schuldig gemaakt, dat proces-verbaal moest worden opge maakt. Men zij daarom nogmaals gewaar schuwd. VLAJVUNG'S MOSSELEN INDUSTRIE N.V. ARNEMUIDEN. Met no. 31 van de Staatscourant werden verzonden afdrukken van de akten betreffende Vlaming's Mos selen Industrie N.V., te Amerauiden, Zuid-Beveland VERGADERING AFDEELING GROENE KRUIS. WOLPHAARTSDIJK. Dinsdagavond hield de afd. van het Groene Kruis onder leiding van haar voorzitter, dokter Vos, haar al- gemeene vergadering. In zijn openings woord herinnerde de voorzitter aan het achter ons liggende oorlogsjaar. Ook wer den door den voorzitter enkele woorden gewyd aan het afscheid van zuster De Bel, die wegens huwelyk, als wykverpleeg- ster haar ontslag heeft geno:*.en. Haar werd dank gebracht voor alles wat zij in het belang van de vereeniging heeft ge daan. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat in het afgeloopen jaar het leden tal onveranderd is gebleven en nog 617 be draagt, De commissie voor ziekenvoeding heeft dit jaar in 19 gezinnen den nood eenigszins kunnen leenigen. Verstrekt wer den 396 liter volle melk en 210 eieren tot een gezameniyk bedrag van 57,52. De wijkverpleegster huisbezoekster heeft dit jaar 4387 bezoeken afgelegd; 229 hier van waren gewyd aan kinderhygiëne en tuberculosebestrijding. Op het consultatie bureau voor zuigelingen werden 57 zittin gen gehouden; 42 kinderen werden dit jaar ingeschreven, 22 moeders kwamen met hun kinderen die vorig jaar werden inge schreven, zoodat aan 64 moeders 285 con sulten werden gegeven. Uit het magazyn werd 281 maal een artikel in bruikleen uit gegeven, terwyi alle vijf de ligt enten in gebruik zyn geweest. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat dit jaar voor de afd. Groene Kruis de rekening sloot met een ontvangst en uitgaaf van 1078,68 waaronder een batig saldo van 373,53. Rekening wykverpleging ont vangst en uitgaaf 2214.66 met een saldo van 82.81 t.b.c,-bestrydlng ontvangst en uitgaaf 688.08 met een saldo van 16,88; Uitzendfonds ontvangst en uitgaaf 509.01, batig saldo 504.01. De begrootingen werden aangeboden voor afd. „Groene Kruis" 1100,53; wijkverple ging 1802,81, T.B.C.-bestrijding 616,88, Uitzendfonds 509,01. Als bestuursleden werden herkozen A. M. Boot en P. Luikenaar. Tot lid van de con trole commissie werd gekozen in de plaats van den heer Wykhuise, die niet herkies baar is, de heer I. Balkenende. Door het Centraal Genootschap Kinderherstel- en Vacantiekolonie werd een filmavond aange boden in de volgende maand. Het bestuur zal over een en ander nader besluiten, udhkyn geOzmy roFP&—m h 2SeOLO e GOUDEN HUWELIJKSFEEST. BAARLAND. Een dezer dagen herdacht het echtpaar SteenbakkerSchouwenburg, den dag, waarop zy voor 50 jaren in het huwelyk getreden waren. Het bruidspaar mocht op dien dag veel belangstelling ondervinden. Ook de burge meester der gemeente deed van zyn be langstelling biyken en bracht het gouden bruidspaar in zyn kwaliteit als plaatselyk directeur van Winterhulp Nederland een aardige verrassing. Voorstellen gemeenteraad. 'S-HEER ARENDSKERKE. Maandag 17 Febr. a.s. komt de raad dezer gemeente des voormiddags 10 uur bijeen ter behan deling vajn o.m. de volgende punten: Voorstel B. en W. toekenning duurtetoe- slag gem. ambtenaren. Verzoek Slagersvereeniging „de Beve lenden" om vaststelling van een sluitings middag voor de vleeschwinkels. Verzoek J. Nieuwenhuyse te 's-Heer Arendskerke om vergoeding reiskosten voor schoolbezoek van zyn leerplichtig kind. Verzoeken van byz. lag. scholen om voorschot gemeentelyk© vergoeding inge volge art. 101 L. O.-wet 1920. Verzoeken byz. lagere scholen om gelden tot betalingskosten in verband met invoe ren gymnastiek. SCHIP OMHOOG GEVAREN. HANSWEERT. Tydens dikke mist is het Nederlandsche sleepschip „Dickens", ge laden met kolen, gistervoormiddag naby Bath omhooggevaren en blyven zitten. Later is het schip gebroken. Sleepbooten zyn derwaarts vertrokken om te trachten het schip dryvende te houden en hier de haven binnen te sleepen. 60-JARIGE ECHTVEREENIGING. WEMELDINGE. Op Maandag 17 Febr. hoopt het echtpaar J. P. Onderdyk-Wal- rave zyn 60-jarige echtvereeniging te her denken. OUDERAVOND. KAPELLE. Vanwege de Chr. School Kapelle-Biezelinge werd een Ouderavond gehouden onder leiding van den voorzitter, den heer P. Scheele. Er bestond veel belangstelling. Het hoofd der school sprak over de schoolrapporten, een onderwerp dat vooral voor de ouders van schoolgaande kinderen in de belangstelling staat. Het lid de heer Johs. van Liere behandelde het onderwerp: Hoe beschouwt het Chr. onderwijs de kin deren aan zyn zorg toevertrouwd. Den heer P. Bostelaar, onderwyzer sprak over gehoorzaamheid. Den heer J. C. Keün, onderwijzer sprak over het vertellen van de Bybelsche geschiedenis en dat het kind zich dat kon voorstehen. De heer W. Bogaards 2e voorzitter las een Vlaamsche schets voor over het schoolwezen in vroegere tyden. De onderwyzeres mej. N. Verhagen zong op verdienstèiyke wy'ze, enkele liederen begeleid met het orgel. De heer de Graaf hoofd der school sprak over het lyden en sterven der apos telen, verdiensteiyk met lichtbeelden. Ds. A. Scheele sprak het slotwoord. ONGEVAL. KRUTNTNGEN. Woensdag reed de landbouwer G. op een met één paard be spannen wagen door den Nisseweg. Het paard kreeg het lemoon op zyn achter- pooten en sprong van schrik in de sloot, de kar met zich mee trekkend. De voer man had de tegenwoordigheid van geest om van de kar op den slootkant te sprin gen en kwam met den schrik vry. Ook 't paard en de kar konden op t rechte pad worden teruggebracht zonder noemens waardige schade te hebben cpgeloopen. Overal op de wereld weer een Rheumatische pijnen geleden werd. heelt Kruschen rijn wel dadige werking bewezen. Neem toch óók Bij apoth. en drog. 1.63, 1.47, 0.76, 0.41. DE RAAD VAN KLOETINGE VERGADERDE. De VOORZ. opent deze vergadering, de eerste in 1941, met een korten terugblik op 1940. Spr. herinnert aan de twee dorps- genooten, die hun leven voor het vader land lieten, terwyi' van twee nog geener lei bericht werd ontvangen. Spr. uit de hoop, dat dit bericht spoedig mag komen en dan gunstig zal luiden. Spr. deelt ver der mede, dat de gemeente 1 Jan. 1940 een aantal inwoners telde van 2195, dat toenam tot 2258. Door de grenswijziging moest Kloetinge echter 610 inwoners mis sen en telde dus 1 Jan. 1941 nog 1648 in woners. Het oppervlak ging terug van 1599 tot 1509 h.a. De financieele gevolgen bleken reeds uit d begrooting. Spr, besluit met de hoop te uiten, dat er spoedig een rechtvaardige en eervolle vrede zal komen en dat het college en de raad in denzelfden voortreffeiyken geest samen zal werken als in 1940 het geval was. Weth. STRAUB onderschrijft de woor den van den voorzitter en dankt hem voor zyn uiteenzetting. Electrificatie Groe. Ingekomen is o.a. een schryven van de P.Z.E.M. over de kosten van electrificatie van de Groe. Tevens worden de moeilijk heden genoemd om het noodige materiaal te verkrijgen. Het wordt alleen by drin gende noodzakelykheid toegewezen. Uit de discussie biykt, dat de Raad het beter acht, om de thans groote kosten en daar waarschyniyk toch geen materiaal zal worden toegewezen, deze electrificatie aan te houden. Vervolgens wordt besloten tot het aan gaan van een geldleenlng van hoogstens 15.000 rentende 4 pet-, by het Burger- lyk Armbestuur, waaruit voldaan zal wor den het nadeelig saldo van de exploitatie van het bouwterrein, groot 10.500, de kosten van de betegeling van het speelter rein en de uitgaven voor de werktuigen voor de lichamelyke oefeningen op de school. By het voorstel om aan de gemeente ambtenaren een duurtetoeslag van 10 pet, tot een maximum van 200 te verleenen, zegt de heer BUITENHUIS, dat hy vreest, dat dit niet goedgekeurd zal worden, om dat in het verleden steeds betoogd werd, dat Kloetinge zuinigheid moet betrachten, terwyl de financieën nu nog meer zorgen baren. De heer BLOMAARD onderschryft dit en wil den toeslag alleen verleenen aan hen, die salarissen, lager dan 1900 ge nieten. De heer LANKESTER wyst er op, dat hy eveneens de rijksregeling wil aanhou den, die ook 1900 als grens stelt, terwyl de gemeente tot 2000 wil gaan. Als wethouder STRAUB uiteenzet, dat dan bepaald moet worden, of de emolu menten, bijv. vry' wonen, by die 1900 in begrepen zyn, zegt de heer BLOMAARD, dat zulks zyn bedoeling ls, dit in afwy'king van de ryksregeling. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. De brand van Olmenstein en alarmscheHen. By het voorstel om de brandweerlieden, die by den brand van „Olmenstein" 50 et per uur en de gederfde verdiensten te ver goeden, zegt de VOORZ. dat de brand weerlieden bij dezen grooten brand zwaar en kranig werk hebben verricht De heer LANKESTER wil de verorde ning zoo wijzigen, dat B. en W. deze be looning zelf kunnen bepalen, tot een ma ximum byv. van het thans genoemde be drag. Spr. wyst verder op het belang van een alarm-systeem, vooral voor de afge legen gedeelten der g- neente. De VOORZ. gevoelt dit belang ook. De kosten zullen echter hoog worden, zelfs al zou men van het radio-distributienet gebruik maken. De heer LANKESTER acht het een groot gemeentebelang en wil dan niet op de kosten letten. Weth. STRAUB zegt, dat het alleen van belang is voor de assurantie-mij. Al3 het toch eenmaal brandt is het, zakeiyk be schouwd, voor de gemeente van belang, dat het verbrandt, don komen er nog legeskosten van een bouwaanvrage bin nen. Spr. wijst er verder op, dat men byv. in de Groe telefoon by de hand heeft. Spr. is overtuigd, dat het weer een paar hon derd gulden zal kosten. De VOORZ. zou het toch toejuichen als het zou kunnen. Spr. acht het in het alge meen beiang der gemeente eiken brand zoo snel mogelyk te kumnen blusschen. Na nog eenige discussie wordt besloten dat B. en W. een onderzoek naar moge- lykheid en kosten zullen instellen. Sluiting slagerstoinJcéls. Nadat eenige wyzigingen zyn gebracht in de gemeentebegrootin gen 1940 en 1941, wordt op verzoek van de Slagersvereeni ging „De Bevelenden" bepaalt, dat het verboden is een slagerswinkel des Maan dags nè. 13 uur voor het publiek geopend te hebben. Leges boutovergunning. Tenslotte worden de leges voor de bouwvergunningen verhoogd. Zulks vooral omdat aan het centraal bouwtoezicht j 217,41 moet worden betaald, terwyl aan leges voor bouwvergunningen f 5.werd ontvangen. In 1939 was dit 41.en in 1938 19.De kosten bedroegen byv. by 500 slechts 50 ct Nu wordt dit by 500 pet en boven f 1000 pet tot een ma ximum van j 200. By de rondvraag deelt de VOORZ. den heer Lankester mede. dat men nog niets hoorde van het werkobject. Wel kreeg men bericht, dat er 25 in werkverschaffing ge plaatst konden worden, terwyl er thans slechts 12 werkloozen zyn. Een ongedekt tekort van 355.104,83. OorzakenGeen enkele extra-uitkeering van het Rijkminder belasting opbrengst; lagere ultkeerlng van het gemeentefonds; lagere bedrijfswinsten, en verhoogde uitgaven. Verschenen is de gemeentebegrooting voor 1941 met de daarby behoorende ont- werp-begrootingen voor de bedrijven, den dienst van gemeentewerken, den reini- gings- en ontsmettingsdienst, en den vee- en vlees chkeuringsdienst. In de toelichting op de begrooting, dee- len B. en W. mede, dat de begrooting be langrijk later is gereed gekomen dan in vorige jaren als gevolg van de zeer byzon- dere tijdsomstandigheden met de vele daaruit voortvloeiende maatregelen op administratief gebied, die alle veel tyd en studie van B. en W., en van het personeel eischten. „Daarby kwam voor onze gemeente nog het geheel verloren gaan van het ge meente-archief, waardoor alle noodige ge gevens verloren gingen, welke dus voor zooveel mogeiyk moesten worden opge vraagd bij tal van rijks- en gemeente diensten en by particuliere instellingen en gedeeltelijk niet meer te verkrygen waren, of uit allerlei andere gegevens moesten worden gereconstrueerd, terwyl tegelijker tijd de geheele administratie opnieuw moest worden opgebouwd". De gemeentebegrooting vertoont een on gedekt tekort van 355.104,83. Mocht tot en met 1940 een gemeentebegrooting nim mer met een tekort worden ingediend al moest dit dikwijls toch daadwerkelyk bestaande tekort worden vermeld als een of andere rijksbijdrage thans is dit noodzakeiyk, daar voor 1941 geen enkele extra-uitkeering van het Rijk mag worden geraamd. Alleen om deze reden reeds ont stond een tekort van 160.800.zynde de totaal-som van extra- en belasting bij drage, die krachtens de vroegere voor schriften zouden mogen worden geraamd. Als een direct gevolg van den oorlogs toestand en van het feit, dat een groot aantal perceelen in deze gemeenten is ver woest, moesten de verschillende gemeente lijke belastingen en heffingen lager wor den geraamd, wat by vergelijking met de raming van 194C een nadeelig verschil van 34.600 opleverde. De mindere raming der belas tinguit- keeringen van het Ryk bedraagt om de zelfde reden 39.200,de uitkeering uit het gemeentefonds, die, als gevolg van de afloopende bydrage toch telken jare reeds rond 12.000,lager moest worden ge steld, moest nu als gevolg van de lagere raming der rijksbelastingen in totaal 33.000,lager worden geraamd. Eveneens als rechtstreeksch gevolg van den oorlogstoestand geven de geraamde bedrijfswinsten een lager cyfer aan van 41.000,—, „Zyn tal van ramingen reeds moeilijk en onzeker, als gevolg van de zeer bijzon dere tijdsomstandigheden, verschillende andere en zeer belangryke posten hebben op dit oogenblik al zeer weinig practische beteekenis. Zoo zal toch als ge volg van het zeer onlangs vervallen van de gemeentefondsbelasting, de uitkeering van de opcenten op de hoofdsom dier be lasting (raming 122.334,niet worden ontvangen, terwyl daarnaast d - geheele financieele verhouding tusschen ryk en ge meenten (voornaamste postuitkeering uit het gemeentefonds ad 126.218,18 met diverse belastinguitkeeringen) zeer be- HERSTEL INUNDATIE. KRUTNTNGEN. Donderdagmorgen is men van de Ned. Heide My. begonnen met de herstelwerkzaamheden van de door de inundatie aangerichte schade aan slooten, wegen en slootkanten der polder Kruinln- gen. Met 30 man is men begonnen te del ven om te zorgen, dat het water uit de polderslooten vlug en zonder strubbelingen het electrische gemaal kan bereiken. Bin nen afzienbaren tyd zal do officieele proef bemaling plaatsvinden en dan dienen de slooten het water te kunnen aanvoeren. TREINONTSPORING. KWADENDAMMEWoensdag ontspoor de op de lijn GoesHoedekenskerke bij het station Kwadendamme een goederentrein. Vier wagons reden uit de rails en een er van beschadigde het perron van het station. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het ongeluk moet ontstaan zfln doordat een stootblok op de rails was blijven liggen. Z eeuwsch -Vlaanderen Loop der bevolking. SCHOONDIJKE. In Januari hebben zich hier gevestigd S. Scheele van Oostburg Aug. Hamelinck en gezin van Vlissingen El. de Paepe van OostburgAbr. A. van den Heuvel van Vlissingen Pet. Barn, de Wildé van IJ2endyke. VertrokkenMax\ S. Leenhouts naar TemeuzenEl. Ir. den Hollander naar Vlissingen P. F. Herrebout en echtge- noote naar GroedeBert. Ang. Delnad naar Groesbeek Mar. Jac. Tollenaar naar IJzendyke Ch. Verduyn naar Breskens. JAARVERGADERING LANDELIJKE RIJVEREENIGING. AXEL. Woensdagavond is in Het Cen trum alhier de jaarvergadering gehouden van de landelijke ryvereeniging De Oranje- ruiters. Door de tijdsomstandigheden moest ditmaal de gebruikeiyke uitvoering achter wege blyven. De leden moesten in het afgeloopen jaar vrywel werkloos blyven, daar noch practi sche noch theoretische oefeningen zyn ge houden sedert het uitbreken van den oor log. Gelukkig zyn alle leden die het vader land dienden, behouden in den rulter- kring, teruggekeerd. De vereeniging telt thans 29 leden en 60 donateurs. Uit de rekening bleek, dat er een kassaldo ls van 88.50. Besloten werd voor dit jaar voor loopig geen plannen vast te stellen en ook nog niet met de oefeningen of landeiyke tochtjes te beginnen. De wenscheiykheid werd uitgesproken om op gezette tyden bijeen te komen, o.a. ook voor theoretisch onderricht door den instructeur, langrijke wyziging zal moeten ondergaan, en bovendien nog het vervallen van de per- soneele belasting in de naaste toekomst is aangekondigd". B. en W. zeggen vervolgens, dat de hoofdoorzaak van het tekort moet worden gezocht in de belangrijk lagere raming van diverse ontvangsten en dat het in mindere mate zyn oorzaak vindt in de hoogere raming van uitgaven. „De zeer belangryke kosten, die voort vloeien uit den wederopbouw in zyn ruim ste beteekenis, zyn niet in den gewonen dienst geraamd. Hiervoor is voorloopig een stelpost van 1.000.0C0,opgenomen op den kapitaaldienst. Hoe deze kosten zullen worden gefinancierd is nog niet be kend, doch wij meenen op goede gronden te mogen aannemen, dat het rijk hiervan een zeer belangrijk deel zal dragen. Uiteraard zijn verschillende uitgaaf posten nog vrij belangrijk hooger geraamd zoo o.a. als gevolg van de uitbreiding van het politiecorps en van eenige uitbreiding van het secretarie-personeel, noodzakeiyk geworden door de zee- toegenomen werk zaamheden sommige omvangrijke werk zaamheden van tydelijken aard, doch ook talryke werkzaamheden van biyvendcn aard, die ten eenenmale niet konden wor den verricht door het bestaande personeel, dat grootendeels reeds langen tyd overbe last was en waarvan meerderen thans, ook na de uitbreiding, nog zeer druk bezet zyn. In de ontwerp-begrooting is tenslotte nog een stelpost van 14.000 opgenomen, in verband met een door ons College voor genomen herziening van de salarissen, een herziening die een kleine verhooging over de geheele linie gedeeltelijk herstel der vroegere kortingen op het oog had benevens enkele individueele verbeterin gen. Nu ons in tusschen is gebleken, dat op goedkeuring van een verhooging over de geheele linie niet valt te rekenen, zyn wy tot onze spijt genoodzaakt ons voornemen dienaangaande te beperken tot het voor stellen van. enkele individueele herzienin gen, waarvoor U intusschen een afzonder- lyk voorstel wordt toegezonden. Uiteraard zal bij Nota van Wyziging met deze wijzigingen worden rekening ge houden. By de raming der ontvangsten is er re kening mede gehouden, dat in 1941 geen kermi3 zal worden gehouden, een maatre gel waartoe echter uw Raad krachtens de Verordening op het marktwezen moet be sluiten. Wy stellen U voor dit besluit thans te nemen". De bedrijven. Aangaande de bedryven deelen B. en W. mede, dat by de ramingen voor alle drie uiteraard rekening is gehouden met het feit, dat zoovele perceelen verwoest zyn vooral by het Electriciteitsbedryf kwam daarby nog het lagere stroomverbruik als gevolg van de verduisteringsmaatregelen, meer speciaal ten opzichte van de winkels. By het Gasbedrijf staat tegenover deze lagere raming een toename van het ver bruik als gevolg van de petroleum- schaarschte, waardoor zelfs een hoogere opbrengst wegens licht- en kookgas kon worden geraamd, uiteraard gebaseerd op het verbruik van de laatste maanden. Wat de straatverlichting betreft, deze is bij gas- en electriciteitsverbruik normaal geraamd. Met het oog op de verduisterings maatregelen zal dit wel aan den hoogen kant zyn, doch uiteindeiyk is dit voor de gemeentebegrooting van weinig beteeke nis, omdat ook de betreffende post in die begrooting normaal werd geraamd. By het gasbedrijf is aangenomen, dat voldoende kolen voor het bedryf zullen beschikbaar zyn, terwyl voor de raming van gas-, cokes- en teeropbrengst is aan genomen. dat dezelfde kwaliteit kolen als tot dusver zal kunnen worden verwerkt. Het afschrijvingspercentage voor do ovens is gesteld op 15 in plaats van op 25. Uit de eindcyfers der begrootingen, al dus B. en W„ zal biyken, dat het electrici teitsbedryf financieel het zwaarst getrof fen wordt door de oorlogsomstandigheden en speciaal door het te Middelburg voor gevallene. Hiervoor zijn twee hoofdoorzaken aan te wyzen, nl. de verduisteringsmaatregelen en de plaatsgevonden verwoestingen, waar door een groot aantal afnemers, waaronder zeer vele groote, verloren zyn gegaan. De invloed der verwoeste perceelen moge biyken uit het feit, dat de strcomopbrengst van deze perceelen op basis van de cyfers over 1939, inclusief meterhuur, rond 49.000 heeft bedragen. Dit laatste zal oorzaak zijn, dat niet alleen in 1941, maar ook nog in de volgende jaren, het exploi- tatiecyfer van dit bedryf zeer ten ongunete zal worden beïnvloed. Eenige cyfers. In aansluiting op deze toelichting van B. en W. laten we hieronder eenige cyfers volgent Voor de gasfabriek was de winst in 1939 3483.21, geraamd voor 1940 5384.25^ en voor 1941 6330.97y2. Voor de waterleiding winst over 1939 37.858.68, geraamd voor 1940 38.473.06'/, en voor 1941 27.852.43*4. Voor het electrisch bedryf winst 1939 54.257.67, geraamd voor 1940 55.637.10 en voor 1941 22.241.38. De vee- en vleeschkeuringsdienst bracht in 1939 voor de gemeente 3918.48 op, voor 1940 is geraamd 3114.27, doch voor 1941 is de post pro memorie uitgetrokken. De lasten van gemeentebedrijven be droegen in 1939 181.549.44, geraamd is voor 1940 115.030.69 en voor 1941 119.076.04. NISSE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwscho Courant worden aangenomen door den Agent I. DE BLAAÜWE.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3