Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissihgsche, Goesche en Breskensche Courant Franco's onderhoud met Mussolini en Pétain Suner en Darlan ncimen aan de conferentie deel. Oplaag 16.100 ex. Reorganisatie der Nederlandsche politie. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 39 V R IJ D A G 14 FEBRUARI 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 19 c.nt par waak of I 2 42 per kwartel Franco por post f 2.63 por kwartaal. Afzonderlijk© nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS t Van 1-5 regels f 1.50, iedere regel meer 30 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f 0.52, iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLAN D S^jij_JD_A^B_LA^^_ER^ De meest sensationeele gebeurtenis van deze week is ongetwijfeld de ontmoeting welke te Bordighera heeft plaats gehad tusschen Mussolini en Franco. De Caudillo is Maandag in gezelschap van Serrano Suner op reis gegaan. Dinsdagochtend kwamen de staatslieden bij Le Perthus op Fransch gebied. Onder de tonen van de Spaansche en Fransche volksliederen werden de Caudillo en Ser rano Suner op plechtige wijze verwelkomd door de Fransche autoriteiten. Zonder op onthoud reden de Spaansche staatslieden vervolgens naar Arles, waar zij het mid dagmaal gebruikten, waarna zij hun reis naar de Italiaansche grens voortzetten. Hier werden zij welkom geheeten door Ita liaansche autoriteiten, met aan het hoofd de chef van het protocol, en door den Spaanschen zaakgelastigde te Rome. Toen zij Italië binnenreisden, werden de hooge Spaansche gasten door de bevolking met spontane demonstraties en gejuich ontvangen. De soldaten van den bekenden generaal Gambarra, die voor het meeren- deel als vrijwilligers in Spanje hadden gestreden, hadden de straten van de grens stad, die de Spaansche staatslieden pas seerden,versierd met de opschriften: Arriba Sspana en Viva Caudillo. De grensplaat sen waren getooid met de Spaansche en Italiaansche kleuren. Onderhoud duurde drie oren. In het verslag van het agentschap Efe wordt er op gewezen, dat het contact van de leidende Spaansche en Italiaansche staatslieden buitengewoon vriendschappelijk van aard was. Na de bespreking, die drie uur duurde, lag op de gezichten van de deelnemers voldoening weerspiegeld en er is geen twijfel mogelijk dat de bijeenkomst plaats gevonden heeft in een sfeer van ongereserveerde openhartigheid en eerlijkheid. Ook de ovaties van het Italiaansche volk vormen een definitief bewys voor een vriendschap, die op de Spaansche slagvelden met het bloed van beide volken ls bezegeld. CONTACT MET PÉTAIN. Generaal Franco is op de terugreis van Italië te Montpellier In Zuid-Frankrijk aangekomen, waar hij maarschalk Pétain ontmoette, Serrano Suner de Spaansche minister van buitenlandsche zaken, Le- quirca de Spaansche ambassadeur te Vichy en Pietri de Fransche ambassadeur te Madrid, waren tegenwoordig, 's Middags heeft maarschalk Pétain ter eere van het Spaansche staatshoofd een maaltijd aan geboden, waarna Pétain en Franco een onderhoud hadden in tegenwoordigheid van Suner en Darlan. In aansluiting op den in de eerezaal van de prefectuur van Montpellier ge bruikten maaltijd heeft naar D.N.B. nader meldt het onderhoud tusschen Pétain en de Caudillo ongeveer twintig minuten ge duurd, terwijl de Spaansche minister van buitenlandsche zaken en admiraal Darlan in een zijzaal confereerden. Daarna ont moetten alle betrokkenen elkaar voor een laatste gemeenschappelijk onderhoud. Ge neraal Franco is later met zijn gezelschap in auto's naar de Spaansche grens gereden, .die hij in de avonduren over ging, VRAAGSTUKKEN AANGAANDE MIDDELLAND SCHE ZEE EN AFRIKA. Ten aanzien van het communiqué over de ontmoeting wordt volgens D.N.B. in bevoegde Italiaansche kringen in-het bij zonder op de volgende drie punten ge wezen: Een ontmoeting tusschen twee regee- ringsleiders die, zooals dit met den Duce en den Caudillo het geval is, door zoo nauwe betrekkingen van politieke vriend schap verbonden zijn, heeft groote betee- kenis. De politieke en militaire omstan digheden van het huidige historische oogen- blik onderstrepen deze beteekenis nog. Dit eerste bezoek van den Caudillo aan Italië, ook al droeg het wegens den oorlogstoestand geen plechtig en feestelijk karakter, is in Italië met de volle broeder lijke sympathie opgenomen, die het Itali aansche volk met het Spaansche verbindt, welks vertegenwoordiger, zijn roemruchte leider van den staat, een welkome gast van den Duce is. Natuurlijk gold de bijeen komst te Bordighera vooral het onderzoek van de aangelegenheden, die voor de beide landen van belang zijn. Ondanks zijn schematische nuchterheid is het communiqué duidelijk genoeg, daar het de beide punten aanduidt welke ter sprake gekomen zijn, n.l. de vraagstukken van Europeesch karakter, die verband hou den met het tegenwoordige conflict 'en met de reorganisatie van Europa alsmede vraagstukken, die op dit tijdsgewricht voor de beide landen van belang zijn, waarbij gedacht kan worden aan de Middellandsche Zee en aan Afrika. Met betrekking tot deze beide groepen, waarvan de een een meer omvattend en algemeen karakter draagt, de andere echter op bijzondere vraagstukken betrekking heeft is volkomen eenstemmig heid vastgesteld. Zoo blijft de solidaire houding van Spanje met de beide spilmogendseden voortbestaan. BERLIJN TEVREDEN OVER DE SAMENKOMST. Van welingelichte zijde verneemt de Berlgnsche correspondent van het A.N.P.: In de Wilhelmstrasse noemt men de ontmoeting tusschen Mussolini en generaal Franco kenmerkend voor de betrekkingen tusschen deze twee groote Middellandsche Zeelanden. In politieke kringen van de hoofdstad ziet men in deze ontmoeting een politiek feit van de eerste beteekenis. Ten aanzien van het Italiaanseh-Spaansche communiqué zelf neemt men tot dusver te Berlijn noch officieel noch officieus een standpunt in. Men legt hier uitsluitend den vinger op plaatsen in het communiqué van Bordighera, dat o.a. de eenstemmig heid tusschen de Italiaansche en de Spaan sche regeering over de vraagstukken van Europeesche beteekenis vaststelt. DE SPAANSCHE PERS OVER DE ONTMOETING. De Spaansche pers staat, volgens D.N.B. geheel in het teeken van de besprekingen tusschen generaal Franco en den Duce. eZ laat in de opschriften de overeenstemming uitkomen, die op alle gebieden tusschen de Spaansche en de Italiaansche regeering heerscht. Arriba, het orgaan der Falange, schrijft onder den titel: „een ware vriendschap": de beide mannen, die elkaar thans per soonlek hebben leeren kennen, zijn de vertegenwoordigers van twee belangrijke Middellandsche Zee-naties. De ontmoeting is geschied vlak vóór een noodzakelijke Europeesche ordening, terwijl een voor het Europeesche continent beslissende oorlog wordt gevoerd. Daarom komt aan deze bespreking een niet te onderschatten be teekenis toe voor de menschelijke orde, het heden, de Middellandsche Zee en Europa. Zonder twijfel, zoo vervolgt de Arriba, heeft men over de Middellandsche Zee gesproken. Daarbij kan men ongetwijfeld constateeren, dat in deze zee, die ook voor de Spanjaarden de beteekenis van een „mare nostrum" heeft geen klippen zijn opgedoken zooals men van bepaalde zijde wellicht had gewenscht. Men kan zeggen, dat de besprekingen alleszins hartelijk ge weest zijn en dat met onmiskenbare open hartigheid de zaken uiteen zijn gezet. Het Grieksch-Italiaansche conflict. Van Duitschen stap in Athene niets bekend. Van welingelichte zijde te Berlijn ver neemt het A.N.P.: Van een Duitschen stap in Athene ter bglegging van het Italiaansch-Grieksche geschil is in Berlijn niets bekend. Dit antwoord werd heden in de Wilhelmstrasse gegeven op de vraag van een buitenlandschen journalist. Australië voelt zich onzeker. Uit Sydney meldt de Engelsche berich tendienst, dat de Australische oorlogsraad na een gisteren gehouden bijeenkomst een communiqué gepubliceerd heeft, waarin o.a. gezegd wordt: „De oorlog is in een nieuw stadium getreden. Het is onzeker welk lot Australië wacht. Het land moet op iedere eventualiteit voorbereid zgn". Heden wordt te Sydney wederom een bijeenkomst van den oorlogsraad gehouden, waaraan behalve de drie opperbevelhebbers van de deelen der Australische weermacht ook de Britsche opperbevelhebber in het Verre Oosten zal deelnemen. Nader meldt het D.N.B. uit New York, dat de fungeerende Australische premier, Faddin, naar uit Sydney gemeld wordt, onverwacht een zitting van de advisee- rende oorlogscommissie heeft verdaagd en tegen Zaterdag een speciale zitting van het oorlogskabinet heeft bijeengeroepen ter bespreking van de Australische poli tiek in het Verre Oosten. De toespitsing van den toestand in den Stillen Oceaan maakt dit noodzakelijk. Muiterij In Paraguay. Naar uit Asuncion gemeld wordt, zou het bq de Paraguaysche weermacht de laatste dagen herhaaldelijk tot muiterijen zijn ge komen. Soldaten, die aanhangers zijn van de huidige regeering, zouden met geweld hebben getracht hun regimentscomman dant, die sympathiseert met den vroegeren president, af te zetten. Daarbij zouden bloedige botsingen zijn ontstaan tusschen honderden soldaten, in den loop waarvan verscheidde nersonen gedood of gewond l zijn, 1 w—r- „roote hoeveelheden bewaarkoot aangevoerd, dat aan de veiling maatregelen genomen moeten worden om den toevloed te regelen (Foto Pax-Holland) Aan den Langendijk worden, nu het vervoer te water weer mogelijk is, zulke gi om di De nieuwe bonnen. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en vtsscherij maakt het volgende bekend BOTERDEN VETTEN Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Februari tot en met Zondag 23 Februari a.s. geeft de met „02" genummerde bon van de laatst uitgereikte „boter en vet- kaart" recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De met „02" genummerde bonnen, die op 23 Februari nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zon dag 2 Maart a.s. BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Februari tot en met Zondag 23 Februari a.s. geeft elk der met „03" genummerde bonnen van de nieuw uitgereikte brood kaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der „03" genummerde broodbonnen recht op het koopen van één rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen Beschuit 75 gram Biscuits en wafels 90 gram Speculaas 140 gram Andere koekjes 200 gram Koek 160 gram Cake 300 gram Gevuld klein korstgebak (bijv. amandel broodjes) 400 gram Gevuld groot korstgebak (bjjv. boterlet ter) 500 gram Taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd zijn, geldt, dat één rantsoen een hoeveelheiJ omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 23 Februari- nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de wev' van 24 Februari tot en 2 Maart a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Februari tot en met Zondag 23 Februari as. geeft de met „05" genummerde bon van de nieuw uitgereikte „bonkaart alge meen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 23 Februari nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 2 Maart a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 24 Februari tot en met 2 Maart niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. SUIKER. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Februari tot en met Zondag 16 Maart a.s. geeft de met „06" genummerde bon van de nieuw uitgereikte „bonkaart alge meen" recht op het koopen van 1 k.g. sui ker. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het tijdvak waarin de met „06" ge nummerde bon is geldig verklaard op Maandag in plaats van op Zaterdag begint te loopen. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Februari tot en met Woensdag 26 Fe bruari a.s. geeft elk der vier met „02 vleesch" gemerkte bonnen van de laatst uitgereikte vleeschkaart recht op het koo pen van 100 gram vleesch, been inbegre pen, óf één rantsoen vleeschwaren. De met „02 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van één rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 26 Februari a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 2 Maart a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon BRIKETTEN VOORTAAN OP DE BON. Aangezien hier en daar bij den handel en onder het publiek een onjuiste opvat ting blijkt te bestaan omtrent den verkoop van uit kolengruis en/of afval van vaste brandstoffen vervaardigde briketten (te gels), welke tot dusverre door vele han deleren buiten de distributie werden aan geboden, heeft de noodzakelijkheid zich doen gevoelen om den verkoop van derge lijke briketten in het vervolg uitsluitend op geldige brandstoffenbonnen te doen ge schieden. Waar verder is komen vast te staan, dat het product in vele gevallen minderwaardig was en tegen abnormaal hooge prijzen van de hand werd gedaan, heeft de overheid ingegrepen en bij een wijziging van de „vaste brandstoffen distributiebeschikking 1940 III", onder meer de volgende een heden vaste brandstoffen vastgesteld Briketten, geheel of gedeeltelijk verwaar digd van uitval en/of afval van vaste brandstoffen, geen turf zijnde 100 kg. briketten, geheel of gedeeltelijk vervaar digd van uitval en/of afval turf 250 kg. niet tot briketten geperst uitval en/of afval van vaste brandstoffen, geen turf zijnde 75 kg. Door het Rijkskoleribureau worden maat regelen genomen om een zekere kwaliteits garantie voor het product te verkrijgen en tot het vaststellen van een maximumprijs te komen. HET SLACHTVERBOD VOOR SCHAPEN. PRIJSGRENZEN VOOR SCHAAPSVLEESCH. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij heeft be paald, dat de Ned: Veehouderij cent rale al leen ontheffihg mag worden verleend van het verbod, gesteld in het slachtverbod 1940 schapen ten aanzien van schapen, welke door haar zijn gekocht en verkocht met bestemming om te worden geslacht en voor de gevallen, waarin ten genoegen van de Nederlandsche Veehouderijcentrale is aangetoond, dat het dier in nood moet worden geslacht. Voorts zijn de prijsgrenzen vastgesteld, binnen welke bovengenoemde centrale de schapen, bestemd voor slachting, koopt. De prijzen, waarvoor schapenvleesch aan uiteindelijke verbruikers ten hoogste mag worden te koop aangeboden en verkocht, zijn de navolgende bout met been 1.45, schouder met been 1.45, carbonaden 1.45, idem zonder been 1.60, borst en nek 1.25, rauw schapevet 1.25. Deze prijzen gelden in guldens voor vleesch per k.g., af winkel en inclusief omzetbelastingbij bezorging aan huis mogen zij worden verhoogd met ten hoog ste 5 cent per pond of gedeelte van een pond per bezorging. NEKKRAMP TE ROOSENDAAL. In Roosendaal hebben zich bij twee kin deren uit één gezin gevallen van nekkramp voorgedaan. Beide kinderen zijn overleden. Om uitbreiding te voorkomen zijn door de gemeente dadelijk de noodige maatrege len getroffen. kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nier brood en 150 gram voor bloedworst. PEULVRUCHTEN. Omtrent de distributie van peulvruchten zullen nog nadere mededeelingen worden gedaan. Commissie van advies Ingesteld. De secretaris-generaal van het departe ment van justitie heeft, uit overweging* dat het noodzakelijk is maatregelen te ne men, welke bevorderlijk zijn aan de tot standkoming en de richtige uitvoering van een verdere reorganisatie der Nederland sche politie, in overleg met den secretaris generaal van het departement van binnen- landsche zaken, een commissie ingesteld, aan welke wordt opgedragen advies uit te brengen met betrekking tot een reorgani satie van de Nederlandsche politie, alsme de de noodige voorzieningen voor te berei den met het doel deze reorganisatie zoo spoedig mogelijk in werking te doen tre den, een en ander met inachtneming van de richtlijnen, door of namens den hoogerefl S.S.- en politieleider bg den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied aangegeven. In deze commissie zijn benoemd a. tot lid, tevens voorzittermr. At Brants, directeur-generaal van politie te 's-Gravenhage b. tot leden a. W. de Koningh, kolonel der marechaus see, inspecteur-generaal der Nederlandsche politie mr. dr. J. A. van Thieb procureur-gene raal, fungeerend directeur van politie té Amsterdam mr. R. van Genechten, procureur-gene raal, fungeerend directeur van politie te 's-Gravenhage mr. G. W. Toebes, referendaris btf het departement van financiën H. J. Versteeg, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, bij ontstentenis te vervangen door D. Schuitenmaker, hoofd commissaris van politie te Utrecht N. G. van der Mey, tgdelijk raadadviseur in buitengewonen dienst bij het directoraat- generaal van politie c. tot lid en secretaris Mr. P. Meyjes, raadadviseur bg het directoraat-generaal van politie. Zaterdag geen colportage. IN VERBAND MET WINTERHULP- COLLECTE. Naar den directeur-generaal van de zijde van de N.S.B., Nationaal Front en Neder landsche Unie wordt medegedeeld, zal in verband met de collecte van de Winterhulp Nederland, welke op Vrijdag en Zaterdag a.s. wordt gehouden, op Zaterdag 15 Fe bruari geen straatcolportage plaats vinden. Waar het aantal aanvragen uit de gem een een ieder tot het doen slagen van deze actie ten om hulpverleening den vollen inzet van noodzakelijk maakt, is met groote erkente lijkheid van deze beslissing kennis genomen. Geen bom In Utrecht Het onderzoek, dat is ingesteld naar het gat, dat spelende kinderen in het plantsoen van een arbeiderswijk te Utrecht hadden aangetroffen, heeft uitgewezen, dat men niet met een neergekomen bom heeft te doen. Den bewoners van deze wijk, die veilig heidshalve hun woningen hadden moeten verlaten, is thans toegestaan terug te kee- ren,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1