nr nnnn» neemAkkertje Gemengd Nieuws Grieperig Actieve sociale politiek in Nederland. De „Rheinische Landeszeitung" publi ceert een hoofdartikel van de hand van den president der „Reichsknappheit" (de rgks- organisatie van mijnwerkers), Reinl^ard Jakob, die als leider van de af deeling so ciale zaken bg den Rijkscommissaris voor do bezette Nederlandsche gebieden, de rechterhand is van commissaris-generaal, dr. Wimmer. De heer Jakob wees er o.m. op dat het Duitsche bestuur in Nederland zich voor bijzonder groote moeilijkheden zag ge plaatst op het gebied van de tewerkstel ling. Reeds voor het uitbreken van den oor log telde men in Nederland ruim 180.000 werkloozen. Midden Juni 1940 waren bij de gemeentelijke arbeidsbeurzen 300.000 mannelijke en 22.001 vrouwelijke, tezamen rond 322.000 werkloozen ingeschreven. Hierbij kwamen nog ongeveer 70.000 ge- demobiliseerden soldaten, zoodat het aan tal officieel bekende werkloozen rond 400.000 bedroeg. Dit beteekent, dat er ten gevolge van den oorlog nog eens onge veer 220.000 werkloozen bij waren geko men. In deze cijfers zijn niet begrepen de zoogenaamde onzichtbare werkloozen, die om verschillende redenen hadden nagela ten, zich bij de arbeidsbeurzen te melden. Hun aantal is met 25 tot 30 procent van de te boek staande werkloozen zeker niet te hoog geschat, zoodat men zeker niet teveel zegt, wanneer men het aantal na den oorlog zonder werk zijnde menschen in Nederland op een half millioen stelt. Den len December 1940 was het aantal der werkloozen gedaald tot 138.901. Dat beteekent, wanneer men ook hier nog re kening houdt met een zeker aantal on zichtbare werkloozen, dat tot genoemd tijdstip minstens 800 tot 500.000 Nederlan ders weder aan arbeid en brood waren ge holpen. Juist de tewerkstelling heeft op het gebied van den herbouw en het oprui- mingswerk in verwoeste steden en dor pen, voor het weder op gang brengen van het bedrijfsleven en het verkeer aanzien lijke resultaten opgeleverd. De straf geor ganiseerde tewerkstelling der aanwezige werkloozen waarborgde zeer spoedig den terugkeer tot normale verhoudingen, zoo dat men de oorlogsschade spoedig te bo ven zal zijn gekomen. In dit verband vormde een verdere be langrijke ontlasting de zeer groote be hoefte aan arbeidskrachten der Duitsche bouwdiensten. De enorme behoefte van het Duitsche bedrijfsleven aan arbeidskrachten is een bekend feit. Het ligt dus voor de hand, dat een verder zeer belangrijke verminde ring van het groote aantal werkloozen ook bewerkstelligd kon worden door op groote schaal bemiddeling te verleenen voor de tewerkstelling van Nederlandsche werk loozen in Duitschland. Het aantal Neder landsche werkkrachten in Duitschland is gestegen van 23.572 per eind Juli tot 107.705 tegen het einde van Januari. De opleiding van vaklieden. Op de scholing van vaklieden, zoo ver volg^ Jakob, is in het algemeen weinig den nadruk gelegd. Reeds zijn echter de eerste stappen gedaan op het gebied van opleiding van vaklieden. Deze maatregelen zullen evenwel nog worden uitgebreid. Om de nog aanwezige reserves aan onzicht bare werkloozen op groote schaal te mobi- 1 is eer en en voor de tewerkstelling te win nen, werd door het uitschrijven van de bij verordening van den Rijkscommissaris in Nederland ingevoerde identiteitskaarten de mogelijkheid geschapen een overzicht te krjjgen van alle nog niet ingeschreven werkloozen. Ook is men bezig de nog aan wezige werkloozen grondig op lichamelijke geschiktheid te onderzoeken en te ziften. Op het oogenblik worden onder Duitsche leiding alle werkloozen aan een grondig geneeskundig onderzoek onderworpen. Tot December 1940 zjjn meer dan 100.000 per sonen volgens Duitsch voorbeeld genees kundig onderzocht. De uitslag hiervan is tegen de verwachting ongunstig. Slechts ongeveer 40 tot 45 procent -an de aanwe zige werkloozen is ten volle tot werken in staat en geschikt om in Duitschland aan werk te worden geholpen. Niet minder dan zeven procent ..loet, hetzij als blijvend, hetzij als tijdelijk, invalide worden be schouwd. De resultaten zullen een waardevolle basis zijn voor verdere maatregelen ter verruiming van de werkgelegenheid. Werkverschaffing. Bg de uitvoering van deze maatregelen zullen de volgens Duitsche aan wij zi gingen grootsch opgezette maatregelen voor open bare werkverschaffing een steeds belang rijker rol spelen. Mogelijkheden tot werk verschaffing zijn In Nederland in zeldzaam rijke mate aanwezig, het winnen van nieuw land uit de zee, verbetering van den grond, het reguleeren van den water stand, het aanleggen van dijken, en het opruimen van fortificaties zijn slechts en kele groepen uit de ruime keuze van be staande mogelijkheden. Daarbij g^t het uitsluitend om werkzaamheden van de grootste beteekenis voor de uitbreiding en het in stand houden van de grondsla gen der levensmiddelenvoorziening, die daarenboven nog het voordeel van groote arbeids intensiviteit hebben. Op het oogen blik zijn bij zulke werken rond 40.000 werkloozen ingeschakeld. Het plan is, deze maatregelen zoo uit te breiden, dat hier 120.000 werkloozen te werk kunnen wor den gesteld. Om ook den Nederlandschen autoriteiten op het gebied van arbeidsaangelegenheden het noodige gezag en de noodige bevoegd heid te geven voor de uitvoering van een van staatswege geleide arbeidsverruiming, moest aanstonds tot een grondige reorga nisatie worden overgegaan. Jakob herinnert er aan, dat het stelsel van gemeentelijke arbeidsbeurzen vervangen is door een alles omvattend staatsbureau. Hoewel ook de ervaringen van de Duit sche autoriteiten bij dezen maatregel ten nutte gemaakt zgn, is toch het nieuwe stelsel der arbeidsbemiddeling gegrond op de bijzondere verhoudingen in Nederland. De loonpolitiek. Op het gebied van de loonpolitiek, zoo gaat Jakob voort, had na de bezetting van Nederland in de eerste plaats het scheppen van stabiele loon- en arbeidsverhoudingen de aandacht der Duitsche autoriteiten. Na te hebben herinnerd aan het verbod van loons- en salarisverhooging, dat gevolgd werd door het verbod van loons- en salaris verlaging, wijst de schrgver er op, dat een principieele en voor Nederland ook ge heel nieuwe regeling van het peil der loo- nen en salarissen en van de andere arbeids voorwaarden werd ingevoerd met de ver ordening van den Rijkscommissaris van 28 November. In deze verordening is het principe, dat slechts partijen bevoegd zgn, looncontracten te sluiten, gehandhaafd. Echter heeft de staat thans in verstrek kende mate het recht in te grijpen. De rijksbemiddelaars zijn voortaan ver antwoordelijk voor het bewaren van den arbeidsvrede. De arbeidsvrede is en big ft dus in Ne derland gewaarborgd. Op het gebied der ouderdoms- en invaliditeitsverzekering is een regeling in voorbereiding, op grond waarvan de in Duitschland werkzame Nederlanders hun aanspraken en rechten in de Nederlandsche invaliditelts- en ouderdomsverzekering be houden. NA NEGEN MAANDEN ÏN DE VAL GELOOPEN. Woensdagmiddag stond ergens In Am sterdam een driewieler, waarop levensmid delen en een tasch met 2000 distributiebon nen lagen, even onbeheerd. Een passeeren- de man nam de tasch met de bonnen van den driewieler af en vroeg een jongeman, die daar juist stond, of hg misschien den driewieler naar de BeAagebrug wilde rij den, want hg had nog een boodschap te doen. Toen de jongen met den driewieler wilde wegrijden, kwam de eigenaar net terug. Deze waarschuwde direct de politie. Enkele rechercheurs trokken naar de Ber- lagebrug, om daar den man op te wach ten. Deze kwam inderdaad den driewieler in ontvangst nemen en werd natuurlijk ge arresteerd. De tasch met distributiebe scheiden bleek hg echter bg iemand voor 1.50 in bewaring te hebben gegeven. Ook deze man is aangehouden en wegens heling opgesloten. Bij nader verhoor bleek de dief nog een straf van 4% jaar te onder gaan te hebben in Breda. Tijdens de oor logsdagen in Mei was hij op vrije voeten gesteld. En na de capitulatie was de man niet meer te vinden. Eerst zal hg nu voor den officier van justitie in Amsterdam ge leid worden en daarna naar het Zuiden worden overgebracht om daar zijn straf eerst uit te zitten. KOFFER MET 6000,— NAAST BED VAN SLAPEND ECHTPAAR GESTOLEN. BtJ den winkelier P. de B. In de Groen straat te Nispen, onder de gemeente Roosendaal, hebben inbrekers kans gezien des nachts een koffer mee te nemen, waar in o.m. 6000 was geborgen, dat afkom stig was van een erfenis. De koffer be vond zich op de slaapkamer nabij het bed van het echtpaar B. De winkelier had ongeveer drie maan den geleden geërfd, zoo meldt het Vad. Plannen om van het geld een woning te bouwen konden, in verband met de moei lijkheden welke dit opleverde, geen door gang vinden. Het geld werd daarom voor- loopig in huis bewaard, geborgen in een koffer welke op de slaapkamer b(j het bed was geplaatst. De dief moet met de situatie goed op de hoogte zijn geweest, daar de vrouw van De B. 's avonds bij het naar bed gaan haar kleeding over den koffer hing, zoodat deze aan het oog onttrokken werd. Vermoedelijk is hg naar binnen geslopen door een ruitje in te duwen, waardoor hg de knip van de deur kon schuiven en een sleutel grijpen, welke naast de deur aan een spijker hing. Ner gens was iets geforceerd en na zijn nachtelijke visite heeft de insluiper alle deuren weer op dezelfde manier gesloten. Om boven op de slaapkamer te kunnen komen, heeft de inbreker een valluik moe ten openen. Ook daarvan hebben de be woners niets gehoord. Uit het feit, dat de waakhond niet heeft aangeslagen leidt men af dat de bezoeker een goede bekende is geweest. Behalve de erfenis van 6000 heeft de dief ook de spaarbankboekjes van de kinderen en een beurs, welke op den schoorsteen lag, meegenomen. Voorts be vatte de koffer nog een bedrag aan geld van een zwager van v. B. uit Esschen. Tot dusver heeft het onderzoek nog geen resultaat gehad. VOETBAL TEGEN HET HOOFD GEKREGEN EN OVERLEDEN. Op het voetbalveld te Berghem heeft zich een schijnbaar onbeteekenend ongeval voorgedaan, dat echter zoo ernstig in zijn gevolgen was, dat het een 12-jarigen jongen het leven heeft gekost Het zoontje van den heer G. van den Heuvel alhier had zich Zondagmiddag met een aantal vrienden naar het voetbalveld begeven om daar van den wedstrijd ge tuige te zgn. Tijdens de match kwam de voetbal tusschen de toeschouwers te recht en v. d. R werd door het leer tegen het hoofd getroffen. Ofschoon de jongen onmiddellijk hevige hoofdpijn voelde, achtte bij het voorge vallene van zoo weinig belang, dat hij er thuis niets van vertelde. Later verergerde de hoofdpijn in ernstige mate en Maan dagmiddag trad bewusteloosheid in, meldt het VoIksbL Men waarschuwde toen onmiddellijk den dokter, doch hulp mocht niet meer baten. Zonder dat het bewustzijn is teruggekeerd, is het slachtoffer Dinsdag aan de gevolgen van het ongeval bezweken. EEN 102-JARIGE. De oudste ingezetene van Den Haag is gisteren 102 jaar geworden, welk feit, al is het geen unicum (niet lang geleden had den we hier een 103-jarige) toch wel af zonderlijke vermelding verdient, te meer omdat de jubilaresse van dezen dag, de weduwe van Nelckvan Rooy, nog zeer „bij" is. Ze hoopt het op 103 staande Haag- sche record te harer tijd te mogen verbe teren en stelt in allerlei gebeurlijkheden nog veel belang. ZWITSERLAND VOERT DEN ZOMERTIJD IN. Naar de Zwitsersche bladen melden, zal dit jaar in Zwitserland voor de eerste maal den zomertijd worden Ingevoerd, en wel in den nacht van 4 op 5 Mei. 'n Lustelooze stemming op de Amsterdamsche beurs. De lust om op de effectenbeurs iets te ondernemen schijnt nog volkomen te ont breken en de markt moet het dan ook stellen met een minimum aan orders. De affaire was Woensdag wederom gering en daarbij bestond een ongeanimeerde stem ming. De afwezigheid van opdrachten komt aan het marktverloop niet bepaald ten goede en bovendien werkte het teleurstel lende verloop van Wallstreet niet stimulee- rend. Evenals de laatste dagen ging de aandacht voornamelijk weer uit naar de beleggingsmarkt, meer speciaal naar de Nederlandsche staatsfondsen. Voor onze nationale schuldbrieven uit de jongere emissies bestond ook thans weer een goede stemming en daarnevens ontwikkelde zich nogal wat affaire in de nieuwe 4 obli- gatiën en de gestaffelde leening. De nieu we obligatiën waren goed van toon en bewogen zich bijna aanhoudend een kleinig heid boven de topprijzen van gisteren. Onder beurs tijd werden slechts geringe schommelingen meegemaakt. Voor de ge staffelde leening openbaarde zich vooral wat later op den middag nogal wat vraag. De overige jongere soorten alsmede Ned. Indië waren prijshoudend, de oude schuld was niet veel veranderd, maar eerder toch aan den ongeanimeerden kant. De omzetten op de locale markt waren van zeer kleine afmetingen. Op de meeste afdeelingen was eenig materiaal aan de markt en hoewel dit zich beperkte tot maar weinig stukken was het aanbod toch voldoende om lagere koersen te voorschijn te roepen. Op de rubberafdeeling zagen Amsterdam Rubbers aan het einde van de rekening een vijftal punten verloren gaan. De tabaksrubriek lag bijna geheel verlaten. Handel in de suikeraandeelen bleef voornamelijk beperkt tot H.V.A/S, die wederom een paar punten verloren za gen gaan. De petroleum af deeling was kalm, in Olies ging evenwel iets meer om dan de laatste dagen het geval was. Er was eenig aanbod, maar daartegenover waren kooplimites in de markt in verband waar mede het toonaangevende petroleum aan deel, hoewel aanvankelijk eerder iets la ger, toch een behoorlhii weerstandsvermo gen aan den dag legde. De affaire in scheepsvaartpapieren was klein, de toon aangevende aandeelen kwamen over het algemeen iets lager te liggen. In indus- trieelen was weinig te doen, zelfs de toon aangevende aandeelen trokken nau- elgks attentie, ook hier kwamen kleine nadeelige koersverschillen te voorschijn. De kleine inzinking in Wallstreet kwam aan het koersverloop van de Amerikaan- sche fondsen vanzelfsprekend niet ten goe de, in de staalaandeelen ontstond een kleine beweging. De koersen waren lager, doch naar verhouding van de ontwikkeling in Wallstreet vielen de noteeringen hier betrekkelijk nog mee. Amsterdam 1936 3% 84 Zeeuwsche Hyp. Bank 3% Cities Service Cy. p. 1958 ObL 5 Bataafsche Petr. Mjj. Obl. 8% 79% 79% A Amsterdam Bank 112% 111 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 351% 350 A K.M. De Schelde Nat. Bez. 67 66 C Am. Sm. Ref. A Houthandel Albers 104 C Ches. en Ohi<? C Kans. City South C Union Pac. Rr. 78 Nederland le lng. 1940 4 98% 98% Nederland 2e lng. 1940 4 94 94% Nederland m. beL fac. 1940 4 98 98% Ned. 1000 1938 3 3 84% 84% Indië h 1000 1937 3 85% 85% A Koloniale Bank 170 167% A Ned. Ind. Handel bank 119 115 C Ned. Handel Mg. 116 113% A Van Berkels Pat. 46% 46 C Calvé Delft 65% A Lever Bros en Unilever 113% 112% A Philips Gloeil. Gem. Bez. 196% 395% C Am. Car Foundry 30% 29% C Anaconda Copper 28% 27% C Bethlehem Steel 81% 80% C General Motor 48% 48% C Kennec. Copper 34% 34% C North Am, Cy. 17% 18% C Rep. Steel 24% 24% C Un- Statos Steel 65 63% C North Am. Cy. 7% 17% A Kon. Petroleum Mg. 236% 235 C Contin. OU Cy. 18% 18 C Phüips Petrol. 35 33% C SheU Union 11% 11% C Tide Water Ass. OU 10 9% A Ned. Scheepvaart Unie 166% 164% De legerberlchten van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede Een duikboot heeft 21.500 ton vfc'ande- ljjke koopvaardij scheepsruim te tot zinken gebracht. Bg geslaagde aanvallen op scheepsdoelen in de Zeeën om Engeland hebben gevechtsvliegtuigen een koopvaar dijschip van 7000 ton zinken gebracht en twee andere schepen zwaar beschadigd. Dinsdag overdag mislukte weer een poging van den vijand om aan de Kanaalkust het bezette gebied binnen te vliegen. De vij and verloor hierbij vier vliegtuigen, en wel twee in een luchtgevecht, een door lucht doelgeschut en een door marinegeschut. Gisterennacht heeft de vijand in Noord west- en Midden-Duitschland een klein aantal brisant- en brandbommen op woon wijken laten vallen. Onder de burgerbevol king is een gering aantal dooden te be treuren. Er is verder slechts geringe schade aangericht. Bij nauwkeurige waarnemingen is ge bleken, dat bij den op 10 Februari ge- melden aanval van bommenwerpers met grooten actieradius op een Britsch con- vooi ten Westen van de Portugeesche kust In totaal zes vijandelijke koopvaardijsche pen met een totalen inhoud van 29.500 ton tot zinken gebracht zijn. Zooals reeds gemeld, zijn bij den vtf- andelijken aanval op Duitsch gebied ln den nacht van 10 op 11 Februari nog vijf vijandelijke vUegtuigen neergescho ten, zoodat het ^antal Engelsche vUeg tuigen, dat op 10 Februari en in den nacht van 10 op 11 Februari vernietigd werd, tot 38 is gestegen. HET ITALIAANSCHE. Het 250ste communique van het Italiaan- sche hoofdkwartier van gisteren luidde: „Aan het Grieksche front gevechten van patrouüles en bedrijvigheid der artülerie. Gedurende de gevechten van de laatste dagen hebben het Albaneesche vlieger- corps en het vierde luchteskader zich bijzonder onderscheiden door hun steun aan de operaties op dëii bega; grond en hun voortdurende en succesvolle onderne mingen. Dinsdag overdag hebben lucht machtformaties wederom de vijandelijke verbindingen, verdedigingswerken en troe pen bestookt met Uchte en zware bommen en machinegeweervuur. Ook militaire ob jecten te Prevesa en Larissa zijn getrof fen. Jachtformaties hebben in scheervlucht het vUegveld van Janina aangevallen en achttien op het veld staande Glostertoe- stellen vernield. Twee toestellen van het zelfde type die tegen onze jagers tracht ten op te treden, werden neergeschoten. Een onzer vUegtuigen is niet teruggekeerd, de bestuurder kon zich redden door van zijn valscherm gebruik te maken. In Noord Afrika niets bijzonders. In Oost Afrika hebben zich in den sector Cheren Dinsdag den geheel en dag hard nekkige gevechten rfgespeeld, waaraan de luchtmacht aan weerskanten deelnam. Over de Joe ba heeft een vijandelijke ge mechaniseerd e colonne gesteund door de luchtmacht, Afmoeda bezet. In Kenya heeft onze luchtverdediging op 9 en 10 Februari vier vliegtuigen neergeschoten- In den Soedan is nog een Gloster neer geschoten. De vijand heeft aanvaUen ge daan op het vUegveld van Addis Abeba- Negen personen onder wie twee inboor lingen, werden gedood, eenige gewond. De' schade is zeer gering. In den nacht van 11 op 12 Februari heb ben vijandelijke vliegtuigen eenige bommen op Catania geworpen, zonoer ernstige schade aan te richten." A Handelsver. Amsterdam 407 403% A Ned. Ind. Suiker U. 245 240% A Deli Batavia Mg. 182 183% C Deü Mij. h 1000 240 240 A Senembah Mg. 203 199% C Pennsylv. Rr. 25% 24% A South Railway 14% C Amsterdam Rubb. 256% 251% A DeU Batavia Rubb, Mij. 197 A Hessa Rubber Mij. 136 131 A Serbadjadi Sum Rubb. 120 111 Nederland 1941 4 100 96 96% Nederland 1941 4 500 97 97 Nederland 1941 4 f 1000 97 97% NIEUWESLUIS. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent. P. J. FAAS, Zeedijk W 8L Eleanor Elliot Carroll 1 3% I 15) „Heel even slechts", antwoordde Gwynne heesch. „We zijn niet op het dek gebleven. Tenminste ik niet. Ik ben, zoodra hij kwam, naar mijn hut gegaan." „Dat was heel correct, Ueve kind", zei mevrouw Maitland, blijkbaar opgelucht. „Ik weet wel, dat het oudenvetsch heet, preutsch te zijn, maar ik houd toch vol, dat een jong meisje den uiterljjken schijn niet zorgvuldig genoeg kan bewaren. De beste bedienden kletsen nog zoo graag. Heb je dien avond samen met Robin gedineerd?" „Ik heb heelemaal niet gedineerd", was het korte antwoord. „En wat mijnheer Lee gedaan heeft, weet ik xiiet" Ze keek naar de zee, die tot een massa schidmende golven geworden was met hooggekruifde koppen. Ze hoopte, dat het een zware storm zou worden. Ze verlangde naar iets echt gevaarlijk. Naar de woede van den wind, naar het striemen van den regen en het razen der elementen. Mis schien, dat de storm in haar binnenste erdoor gestüd werd. De anderen bevonden zich aan den an deren kant van het dek. Nu en dan keek een van allen haar richting uit of zei iets tegen haar. Uitgezonderd Robin. Hij keek niet eenmaal op en Gwynne zoo pervers kan 'n racnsch nu eenmaal zijn verlangde ernaar, dat hij op zou kijken, om hem dan haar eigen herkregen onverschilUgheid des te beter te kunnen tooncn. Ze verlangde naar een gelegenheid, hem haar minachting te doen gevoelen. Eerst ruzie met Inez ma ken en dan stiekum naar het jacht terug- keeren om met haar te flirten Trachten door leugens zich bij haar te rechtvaardi gen En ééns had ze hem als het meest vol maakte schepsel ter aarde beschouwd had ze hem bijna vereerd „Kom met ons meespelen, Margaret riep Inez, die met de anderen aan het ring- werpen was. „Waarom zit je toch aldoor in dat stomme boek verdiept? Dit is veel ge- zelUger." Mevrouw Maitland stond op en voegde zich bij de spelers en Gwynne die eindelijk vrij kwam, haastte zich om naar haar hut te gaan. De koele, halfdonkere salon lokte haar in het voorbijgaan. Ze ging er binnen, strui kelde over een schrijftafel vol tijdschriften, liet zich op een stoel neervallen en verborg het hoofd in de handen. Ze voelde zich zoo buitengesloten. Niemand was feitelijk on vriendelijkten minste niet in woorden. Ze hielden zich alleen maar afzijdig, gedroe gen zich neerbuigend en lieten haar duide lijk voelen, welke positie zij onder hen be kleedde. Dat deden Inez en mevrouw Mait- lond tenminste. Neef Ambrose was altijd aardig en dokter Faust uiterst atten veel te veel, om Gwynne op haar gemak te stellen. Heete tranen drongen in haar oogen. Ze begon te snikken. Waarom was ze toch ooit meegegaan op dezen tocht, die haar ge moedsrust voor altijd dreigde te verstoren? Waarom kon ze dat korte tusschenspel van geluk met Robin niet lit haar gedachten zetten? Waar bleef haar vrouwelijke trots, dat ze zich op een dergelijke manier liet gaan? De deur achter haar werd geopend. Julian Faust kwam binnen. Het dikke tapijt dempte zijn schreden. Gwynne bemerkte niet, dat hij kwam, voordat zij voelde, hoe hfl zijn hand op haar gebogen hoofd legde. Ze keek op met tranen in de oogen. Zijn gelaat stond ernstig, bezorgd. „Heeft iemand je verdriet gedaan, Gwynne?" vroeg hij. „Zou je het mij dan misschien kunnen vertellen?" Haar strenge hospitaalopleiding kwam haar te hup. Ze glimlachte flauwtjes en ge droeg zich met een soort kinderlijke waar digheid, die meer indruk op den man maakte, dan haar uitgesproken verdriet. „Het is gewoonweg een beetje heimwee of iets dergelijks", zei ze. „Misschien is het de invloed wel van den naderenden storm. Ik word inwendig altijd een beetje rillerig, als ik het hoor donderen en dat heeft het vanmiddag veel gedaan. En het is mijn eerste zeereis, niet waar? Zouden we een ergen storm krijgen, of drijft het voorbij, wat denkt u?" Ze praatte maar wat In het wilde weg, om zijn aandacht van haarzelf af te leiden. Maar de ernstige oogen van den dokter hielden de hare tegen haar wil vast. Htj lette niet op haar opmerking over het onweer. „Je bent verdrietig", zei hij, zich naast haar neerzettend. „Je bent niet meer de geestelijke batterij van een poosje geleden, toen we den tocht begonnen en ik mis de Gwynne Cameron van toen. Wat heeft je zoo veranderd?" „Och, niets, dokter Faust", antwoordde ze met een beverig lachje. „Ik denk, dat me te veel plannen door het hoofd spo ken. Voor mijn toekomst, ziet u? Ik denk aldoor aan New-Yrk. Ik zou er wel graag voorgoed willen wonen. Misschien kunt u me daarbij wel helpen." „Hoe dan, Gwynne? Ik wil alles doen, wat je me vraagt." „Och, ik bedoel meer, me helpen om een plaatsje in een groot ziekenhuis te krijgen, waar ik mijn diploma halen kan. U hebt indertijd eens gezegd, dat u zoo veel dokters in New-York kende. Men schen met groote namen, die „Californië beu geworden? En genoeg gekregen van „De Droom"en de an dere passagiers?" „Neen, heelemaal niet", antwoordde ze ernstig. „Maar al mijn kennisjes zouden graag in de grootste en aantrekkelijkste stad van de wereld wonen. We hebben het daarover zoo vaak gehad. Sue Dalton en Freda Marray zijn van plan, volgend jaar naar het Oosten te gaan. Zou het niet grappig zijn als ik dan nog eerder een baantje daar wist te krijgen dan zij, die toch al gediplomeerd zijn? Zou er daar kans op zijn?" Julian Faust schoot zijn stoel dichterbij. Hij greep een harer handen en hield die stevig vast. „Ik heb al een positie voor je, Gwynne", zei hij zachtjes. „Heusch waar? Hebt u dan soms draad loos „Niet in een ziekenhuis, lieve kind", rel hij, haar hand drukkend. „Gwynne, ik houd van je. Ik zou je zoo graag tot vrouw hebben. Denk je, dat je van een man, die tweemaal zoo oud is als jij, zou kunnen houden? Ik zou doen al wat ik kon, om je gelukkig te maken. Ik zou er mijn leven aan besteden, lief kind." /erschrikt keek ze hem aan. Jullav. Faust, de beroemde specialist, de man vaa de wereld, zoo knap en aantrekkelijk in alle opzichtenhield van hóé.r? Dal was te geweldig om zoo ineens te be grijpen! Hij wachtte geduldig en zijn lange, blanke vingers sloten zich vaster om haar handjes heen; zijn grijze oogen lieten haar niet los. Dit was geen dwaze, wilde ver liefdheid. Dit was de diepe, betrouwbare genegenheid van een man op rijperen leeftijd. Met hem zou het leven degelijk en gezond zijn. Htj was een man van eerniet zoo een als Robin Lee De gedachte aan Robin gaf haar een schok, gevolgd door een gevoel van erger nis. Was dit niet de redding uit haar ellendigen toestand Als verloofde van dokter Faust zou ze in een heel andere positie komen. Ze zou dan op voet van gelijkheid met de anderen op het schip staan en niet meer de combinatie zijn van verpleegster, secretaresse en kamenier. En Robinze kon zich tegenover hem ge dragen als een gelukkig, verloofd meisje! Maarkon ze het aanbod van Julian Faust wel aannemen? Kón ze beloven, zijn vrouw te worden? Dat was niet eerlijk tegenover hem. Hoe goed en voortreffelijk hij ook was, ze hield immers niet echt van hem? Ze voelde, dat ze nooit van hem zou houden. Als ze hem het antwoord, door hem verlangd, gaf, was ze even eer loosals Robin. ,Jk ben tweemaal zoo oud als jij, lieve kind. Ik ben negen en dertig. Tot nog toe heb ik heelemaal voor mg'n beroep ge leefd. Ik heb nergens anders tijd voor ge had, ook niet voor verliefdheid. Jij bent de eerste en eenige! van af den dag, dat je aan boord kwam, zoo lieftallig, zoo frisch en zacht als een bloem, heb ik aan niets anders gedacht, dan aan mfln over weldigend verlangen, jou voor mij te win nen. In het begin scheen dat een ijdele poging. Er was een veel jongere man aan boord en jeugd zoekt jeugd. Robin was altijd om je heen. Het scheen, alsof..." .(Wordt vervolgd,).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6