Provinciale Zeeuwsche Courant n Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Bezoek van Franco aan Mussolini. Omvangrijke fraude bij de meelcentrale. Engelsche luchtaan vallen op Nederland. Oplaag 16.100 ex Winterhulp Nederland. Uitdagend optreden tegenover de Duitsche weermacht. waarin opgenomen de 184ste JAARGANG NUMMER 38 DONDERDAG 13 FEBRUARI 1941 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 19 cent per week of f 2.42 per kwerteel Franco per post f 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummer» 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels f 1.50, iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 - 5 regels f 0.52, iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOORPUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" Uit Madrid meldt het D.N.B,Tusschen den Caudillo en den Duce zijn, naar offi cieel bekend gemaakt wordt, op 12 Fe bruari in Eordighera twee uitvoerige be sprekingen gevoerd. Aan de conferenties is ook deelgenomen door den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken, Serra no Sun er. De Italiaans che minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, die door zijn militairen dienst verhinderd was aan de besprekingen deel te nemen, zond Serrano Suner een vriendschapstelegram, dat door Suner met hartelijke woorden -werd beantwoord. Bordighera is een hadplaats aan de Ri- vièra in Noord-Italië, op geringen afstand vain de Fransche grens. Na de besprekingen is een communiqué van den volgenden inhoud gepubliceerd „Bij die besprekingen die op 12 Februari des ochtends en des mid dags zijn gevoerd tusschen den Caudillo en den Duce, benevens den Spaanschen minister van bui tenlandsche zaken, Serrano Su ner, bleek overeenstemming van opvattingen der beide regeeria- gen ten aanzien van de proble men van Europeeschen aard en van de kwesties, die in deze his torische oogenblikken de twee volkeren interesseeren". Franco als bemiddelaar. „EEN GRAP DER WERELD GESCHIEDENIS". Naar welingelichte zijde werd te Eer lijn op de vraag van een buitenlandschen journalist, of generaal Franco in Parijs geweest is, geantwoord, dat dat stellig miet het geval is geweest. In politieke kringen worden de buitenlandsche berich ten, volgens welke Franco tot taak zou hebben als bemiddelaar op te treden ten èinde een vrede tusschen Engeland en Italië tot stand te brengen, als „een grap der wereldgeschiedenis" gekenmerkt. De luchtaanval op Britsch convool bij Portugal. Ten aanzien van den aanval van Duit- sche bommenwerpers op den Atlamitischen Oceaan waarbij een groot Britsch convooi verstrooid en gedeeltelijk vernietigd werd, verneemt het D.N.B., dat het effect van den aanval nog aanzienlijk grooter is dan men aanvankelijk gedacht had. Bij de ach tervolging van het verstrooide coinvooi kon nog een schip van 5000 ton door recht- streeksche treffers tot zinken gebracht worden. Het totale verlies van dit con vooi bedraagt bijna 50.000 ton, waarvan 29.500 ton tot zinken is gebracht en 20.000 ton in brand geraakt of zwaar beschadigd is. Het stilzwijgen der Britsche admiraliteit bewijst, hoe zwaar deze slag de Britsche scheepvaart getroffen heeft, aldus het D.N.B. Uit Berlijn meldt het D.N.B.Een Dultsch gevechtsvliegtuig heeft voor de Pentland Firth, de doorvaart tusschen Noord-Schotland en de Orkaden, een koopvaardijschip van 3000 ton met succes aangevallen. Het schip werd aan de scheepswand getroffen en begon onmid dellijk te zinken. DE BIRMAWEG WEER GEBOMBARDEERD. De persdienst van de Japansche vloot ln Zuld-China meldt, dat vijf eenheden van de Japansche marineluchtmacht gisteren de oude Koengkoeo brug over de Mekong rivier aan den Birma-weg hevig gebom bardeerd hebben. Aan het bericht wordt toegevoegd, dat de nieuwe Koengkoeo brug ha het Japansche bombardement in Oc tober. niet hersteld is. Meer dan 250 vracht auto's met munitie en ander materiaal kunnen thans niet verder. Andere Japan sche vliegtuigen hebben pakhuizen te Koenmlng, de hoofdstad van de provincie Joennan hevig gebombardeerd. De politieke gevangenen in Frankrijk. In een officieele te Vichy uitgegeven mededeeling wordt naar het D.N.B. meldt gezegd, dat de onlangs uit het internee- ringskamp Pellevoisin naar Valse les Bains overgebrachte geïnterneerden voortaan niet meer onderworpen zgn aan de normale tucht, zooals tot dusver. Zij werden thans niet meer afzonderlijk in hechtenis gehou den, maar kunnen zij zich als politieke gevangenen in hun verblijfplaatsen vrij be wegen. Deze verblijfplaatsen bevinden zich in een hoteL Onder de politieke gevange nen in Valse les Bains bevinden zich o.a. Reynaud, Mandel, Vincent Aureol Doriot, Dormoy en Grumbach. De voornaamste be klaagden van Riom, nl. Daladier, Gamelin, Blum en Guy la Chambre, bevinden zich nog steeds te Bourrasol in de buurt van Kiom. DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP CYRENAICA. Troepenkampementen gebombardeerd. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: Zoo vroeg in den ochtend hadden de Engelschen geen Duitsch vliegtuig boven him kamp in den woestijn van Benghasl verwacht. In een groote verwarring renden zy uit hun tenten, lieten hun wagens in den steek en vluchtten uit het kamp, waarop de aan val gericht was. Hier en daar werd ma chinegeweervuur gericht op de uit een dik wolkendek neerkomende bommenwer pers, lichtspoormunitie flakkerde als von ken door den ochtendnevel. Met deze woorden beschrijft een door het D.N.B. ontvangen verslag van een ooggetuige den aanval, die Woensdag door Duitsche ge vechtsvliegtuigen is ondernemen op troe penkampementen in Cyrenaica. Eenige uren waren de zware gevechts vliegtuigen reeds onderweg, zoo gaat de beschrijving verder. Het was nog nacht, toen zij, beladen met bommen, voor den start op him basis gereed werden gemaakt. Zij hielden een vasten koers naar het Zuid- Oosten. Toen de machines uit zee naar binnen vlogen en het Afrikaansche vaste land onder zich hadden doofden bliksem snel de lichten onder hen. Ondanks dikke wolkenlagen vonden de vliegtuigen hun doelen. Hier in Cyrenaica, ver van Beng- hasi, ontdekten zij de tenten en de troe pencolonnes der Engelschen in het grauwe woestijnzand en daalden zij voor een plot- selingen aanval omlaag. De zware bommen kwamen op het kamp neer. Vlammen sloegen op, twee der groote tenten in het eene kamp waren reeds getroffen en op de beide andere hagelde het machinege weervuur neer. Steeds stieten nieuwe bom menwerpers door een wolkenlaag - heen. Nieuwe ontploffingen donderden door de ochtendstilte van den woestijn. Iedere treffer vergrootte de verwarring en onop houdelijk vielen de Duitsche machines aan. De zware bommen sloegen diepe gaten in de colonnes wagens der Engelschen. Hier en daar geopend vuur van eenige vijandelijke machinegeweren trof geen en kel der gevechtsvliegtuigen. De minuten van den aanvalveranderden het kamp in den woestijn in en helsche ketel. De zon ging op, toen dc "tuigen weer over zee naar huis vlogen. „Opdracht uitgevoerd", zoo meldden de telegrafisten over den strijd. Zeven Itallaansche generaals in Cairo. Schweiz. Press Telegraph meldt uit Cairo: Generaal Berganzoli, die Maandag per vliegtuig uit Bengazi te Cairo is aan gekomen, is onmiddellijk naar een zieken huis gebracht. Hij lijdt aan een ernstige blindedarmontsteking. In het vliegtuig be vonden zich behalve Berganzoli nog zes andere Italiaansche generaals. Berganzoli heeft gedurende de geheele reis op een veldbed gelegen. De strijd om Keren. S.P.T. meldt uit Cairo In militaire kringen alhier, wordt mede gedeeld, dat de strijd om Keren in Eritrea nog voortduurt. De Italiaansche troepen bieden nog hardnekkigen tegenstand, daar de val van Keren een bedreiging van Addis-Abeba zou beteekenen. De beide wegen, die van Oost naar West, een verbinding vormen tusschen Zuid-Abessinië en Somaliland, zijn nu nog in Italiaansche handen. Britsch vlooteskader te Gibraltar. Uit La Linea (Spanje) bericht het D.N. B.Naar het agentschap Menpheta meldt, is Dinsdagmiddag de Britsche vloot lüt de Middellandsche Zee te Gibral tar aangekomen. Het zouden schepen zijn, die Genua hebben beschoten. Het eskader bestond uit het vliegtuigmoederschip „Ark Royal", de drie slagschepen „Malaya", „Renown", en „Sheffield", twee kruisers en verscheidene torpedojagers. Op* een slag schip zouden zich dooden en gewonden hebben bevonden. Een ander slagschip had schade aan den commandotoren gekregen. Deensche schepen voor Dultschland. Tijdelijk oude torpedobooten beschikbaar gesteld. Van welingelichte zflde verneemt het A.N.P. in Berlijn Het in het buitenland verspreide bericht, dat Duitschland Deensche oorlogsschepen heeft overgenomen, is in de Wllhelmstrasse gecorrigeerd. Van Duitsche zgde werd ver klaard, dat het hier uitsluitend een be schikbaarstelling van tijdelijken aard be trof van een aantal torpedobooten van oud type. Duitschland heeft zich in deze kwestie tot Denemarken gericht. De Deen sche regeering heeft Duitschland de booten ter beschikking gesteld, nadat de bewape ning daarvan verwijderd was. De booten zijn uitsluitend voor de Oostzee bestemd, en wel voor opleidingsdoeleinden. Verantwoordelijk transport Zorgvuldig worden enorme projectielen verscheep» voor hun vernietigende uitwerking (foto WeilbiM) Vervalschte machtigingen voor levering van koffie en thee. Een groothandelaar ln koloniale waren te 's-Gravenhage ontving enkele weken ge leden een machtiging voor de levering van 60.000 kg. koffie aan A. R. te Amsterdam, welke machtiging den indruk wekte op regelmatige wijze door de meelcentrale te zijn afgegeven. Daar de grossier geen kans zag een zoo groote partij te leveren, waarschuwde hij de meelcentrale. Terzelfder tijd kreeg de meelcentrale be richt uit Rotterdam, dat daar bij een gros sier een machtiging voor de levering van 3068 kg. thee aan genoemden Amsterdam mer was binnengekomen. Een hoofdcontroleur van de meelcentrale is toen op onderzoek naar Rotterdam ge gaan, waar hij beslag legde op eenige ver- voerbewijzen voor distributie-artikelen en op twee machtigingen voor den aankoop van levensmiddelen, welke bewijzen ten on rechte van het stempel der meelcentrale bleken te zijn voorzien. Vervolgens zijn aan den Amsterdammer A. R. inlichtingen gevraagd, waarbg deze beweerde de machtigingen per post van de meelcentrale te hebben ontvangen. Deze mededeeling kon echter niet op waarheid berusten, daar de meelcentrale de machti gingen niet had afgezonden. Van een en ander werd aangifte bij de politie gedaan, die na verhoor A. R. in be waring stelde. Genoemde R., die 44 jaar oud is, bleek reeds verscheidene malen met de politie in aanraking te zijn geweest. Zeven maal was proces-verbaal wegens oplichting of verduistering tegen hem opgemaakt. Verder kwam aan het licht, dat R. ken nis had aan de 33-jarige mevr. A. H. G. te 's-Gravenhage, die in relatie stond met den 25-jarigen J. Th. V., die als tijdelijk ambtenaar verbonden is aan de meelcen trale. Deze V. bleek op onrechtmatige wijze aan machtigingspapieren van de meelcentrale te zijn gekomen, welke hij van het authentieke stempel der meelcentrale had voorzien om ze daarna aan mevr. A. H. G. af te staan. Op haar beurt gaf mevr. A. H. G. deze machtigingen, aan haar vriend A. R. te Amsterdam. Gebleken is, dat J. Th. V. ter belooning een gift van 1000 van A. R. had ont vangen. De leverantie van koffie is niet door gegaan. Wat de party thee betreft, deze werd door tusscbenkomst van de meelcentrale geblokkeerd, hetgeen echter niet bekend was aan R., die deze party op monster voor 11.600 had ingekocht en voor 18.000 had verkocht, terwgl nog op den zelfden avond deze party weder aan een kettinghandelaar voor 23.000 werd ver kocht, die haar voor ongeveer 30.000 op nieuw te koop aanbood. Uiteraard waren deze kettinghandelaren, evenmin als R., op de hoogte van het feit, Zeven dooden en tal van gewonden. EEN VROEGER GEWORPEN BOM ONTPLOFTE. Dinsdagavond en gisternacht hebben de Engelschen verschillende luchtaanvallen op ons land ondernomen. Tal van brand- en brisantbommen wer den afgeworpen, die echter byna alle in het open veld of in kanalen terecht kwamen. Groote schade werd dan ook niet aangericht. Wel kregen eenige woonhui zen, boerenwoningen, een school en enkele andere gebouwen glasschade. Gelukkig werden geen personen getroffen. Verschillende ontstane branden kon den spoedig worden gebluscht» Te be treuren is echter, dat bij een ontplof fing van een vroeger geworpen bom in het Zuiden des lands 7 burgers wer den gedood en tal van anderen werden gewond, onder wie verschillende ern stig. OPGELET VOOR PSEUDO P.T.T.-BEAMBTEN. Bg de Utrechtsche recherche zgn klach ten binnengekomen, dat personen by ver schillende inwoners kwamen aanbellen met de mededeeling, dat zg door de P.T.T. waren gezonden om het radiokastje van den stedelgken distributiedienst te verze gelen bg diegenen, die er geen prgs meer op stellen aangesloten te zgn bg de radio- centrale. Het is bg een inwoner geschied, dat zulk een pseudo-P.T.T.-beambte inder daad het kastje van de radio verzegelde en daarna de daarvoor verschuldigde 75 cent incasseerde, zonder daartoe de bevoegd heid te hebben. Van de zgde van de P.T.T. wijst men er op, dat allen, die aangesloten zgn bg de radiodistributiedienst en te kermen hebben gegeven geen radio meer te willen bezitten, eenige dagen, voordat de P.T.T. beambte het kastje komt verzegelen, daarvan schrif telijk in kennis worden gesteld. Bovendien kan iedere P.T.T.-beambte, die met het verzegelen is belast, zich op behooriyke wgze legitimeeren, zoodat een ieder thans is gewaarschuwd en geen personen in huis behoeft te laten, die niets met het P.T.T.- bedrijf hebben te maken. dat de party reeds geblokkeerd was. Zg hebben derhalve slechts een windhandel gedreven. Met A. R. zgn tevens de crisis-ambte naar J. Th. V. en mevr. A. H. G. in ver zekerde bewaring gesteld. Een opwekking voor 'de a.s. collecte. A.s. Vrijdag en Zaterdag zullen wederom de roode bussen van de O Winterhulp Nederland op straat ver- fj schynen, om dienst te verleenen by jjj de inzameling van gelden voor be- -fc hoeftig Nederland. Door de bedragen, die reeds wer- den verzameld kon in vele gezinnen nieuwe levensmoed en vreugde wor- den gebracht. Maar nog Is de winter JÉ niet ten einde zy moeten ook ver- der worden geholpen, evenals die velen, die tot nu toe door gebrek aan 5 voldoende middelen niet te bereiken fj! waren. Landgenooten, denkt daaraan, als ge de roode bussen ziet. Veel nood moet worden gelenigd. Dit kan ge- schieden, als alle Nederlanders op de komende collectedagen zich by het vaststellen van hun gift laten lelden door de gedachte Geeft niet alleen, offert ook wer- keiyk VERZOEK AAN WERKGEVERS OM BETAALDEN VRIJEN TIJD VOOR COLLECTANTEN. Om de inzamelingen van de Winterhulp Nederland op vlotte en verantwoordelijke wyze te doen verloopen, zgn vele collec tanten noodig. Het ls verheugend te kun nen vaststellen, dat een genoegzaam aantal Nederlanders bereid is, tgd en moeite ter beschikking te stellen van dit werk voor hun behoeftige landgenooten. In de prac- tyk blgkt echter steeds een aantal bereid- willïgen niet in staat, ter inzameling op te komen, omdat zij als werknemer geen vrg kunnen krijgen. Daarom wordt een ernstig beroep gedaan op alle Nederlandsche werkgevers om le den van hun personeel, die als collectant van de Winterhulp Nederland willen optre den, gedurende den collectetijd vrg te ge ven met behoud van loon en zonder aftrek van den vacantietgd. Onder de Nederland sche werkgevers zullen er velen zgn, die door het geven van belangrijke giften reeds hebben getoond, achter het werk van de Winterhulp Nederland te staan. Hun wordt verzocht nog een stap verder te willen gaan, door hun ondergeschikten in de ge legenheid te stellen op hun wgze dit werk te steunen. De Winterhulp Nederland wil een actie zijn van het volk voor het volk. Dit is alleen mogelgk, wanneer iedere Ne derlander als collectant of als gever al zijn krachten inzet. Werkgevers, onthoudt uw personeel niet de mogelgkheid in deze richting te werken in het belang van den socialen herbouw van ons volk. Dadelijk gestraft. Op last van den militairen bevelhebber hier te lande is Dinsdag een bekende leder- zaak te 's-Gravenhage gesloten. De leider dezer zaak en de schuldige personen zyn ln bewaring gesteld. Deze maatregel Is genomen op grond van brutaal en uitdagend optreden van de be treffende personen op den voorafgeganen dag tegen leden van de Duitsche Weer macht. NIET ONTPLOFTE BOM TE UTRECHT. ARBEIDERSWONINGEN ONTRUIMD. Spelende kinderen hebben, naar het A. N.P. meldt, in een plantsoen in een arbei derswijk van Utrecht een ongeveer 2 me ter diep gat gevonden. Zg waarschuwden de politie", die op haar beurt een militairen deskundige met de ontdekking in kennis stelde. Vermoedelgk- ligt in het gat een niet ontplofte Engelsche bom. Aangezien gevaar bestaat, dat het projectiel alsnog tot ontploffing zal komen, is bevel gege ven de omgeving te ontruimen. Ongeveer 2000 menschen hebben elders onderdak ge vonden, in afwachting van het onschadelgk maken van het projectiel,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1