Kroniek van den dag Diplomatieke breuk. De Amerikaansche Senaat in beraad. Engeland verloor in 3 dagen 82 vliegtuigen. NIEUWVLIET. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Woensdag 12 Februari 1941 Met een enkel woord hebben we reeds melding gemaakt van het besluit der Brit- sche regeering om de diplomatieke betrek kingen met Roemen, te verbreken. Zon der overdrijving kan hier gesproken wor den van een opzienbarende gebeurtenis, temeer, wanneer men in aanmerking neemt, dat Londen aan Boekarest vlak voor het uitbreken van den t log een garantie verstrekte. Binnen het verloop van twee jaren is er in de betrekkingen een zoo danige verslechtering ingetreden, dat de Britsche regeering zich genoodzaakt ziet, de diplomatieke betrekkingen te verbreken. Kan dit eenerzijds als een bewijs worden beschouwd, dat Londen den petroleumslag heeft verloren, anderzijds en hierop valt voor het oogenblik het volle accent kan uit dezen gang van zaken worden afgeleid, dat men in Londen de politieke gedragingen van Roemenië zoozeer in strijd acht met de beginselen van neutraliteit, dat tot de uiterste consequentie moest wor den overgegaan. Sinds Carol in Roemenië het veld moest ruimen en de progeallieerde kliek van het tooneel verdween, om plaats te maken voor Antonescu en de legionnaire bewe ging, die uitgesproken sympathieën voor de spil aan den dag legde, werden de Britsch-Roemeensche betrekkingen stroe ver. Het was duidelijk, dat de Duitschers, wier afgezant dr. Clodius indertijd belang rijke contracten in Roemenië wist af te sluiten aanzienlijker voordeelen hadden ge boekt dan onmiddellijk aanwijsbaar was. De politieke koers van het nieuwe Roeme nië bewees echter, dat Engeland en de Britsche belangen geheel in het gedrang waren gekomen. De groote petroleumslag tusschen Londen en Berlijn was althans in beginsel in het voordeel van Duitschland beslist. Nu vraagt men zich af, welke nieuwe overwegingen de Britsche regeering heb ben geleid, om thans ook officieel met Roemen-e te breken. De Britsche pro- pagandadienst heeft den laatsten tijd zeer veel ophef gemaakt van zekere gebeurte nissen op den Balkan, waar de Duitschers hun invloed zoozeer -uden hebben uit gebreid, dat er zelfs sprake zou zijn van een militaire bezetting en van plannen om via, den Balkan, via Roemenië en Bul garije een doortocht te forceeren naar Al banië, teneinde daar militair te kunnen in grijpen. Het plan als zoodanig ziet er nogal fantastisch uit, maar het schijnt toch wel, dat men in Londen het ge rucht voor war heeft opgenomen en dat zij de Roemeensche regeering verwijt zich niet te hebben gehouden aan haar ver plichtingen van neutraliteit. Een andere verklaring voor het opzienbarende besluit der Britsche regeering is moeilijk te vinden. Tenzij Engeland de consequentie heeft getrokken uit de koerswijziging in de Roe meensche politiek, welke duidelijk wijst in de richting van Berlijn en waarin met de anglophiele opvattingen voorgoed werd ge broken. Doch zulks schijnt niet. in over eenstemming te zijn met de methoden van den Britschen geheimen aienst, evenmin in overeenstemming met de opvattingen van het officieele Londen. Welke precies de beweegredenen zijn geweest, zal voor- loopig nog wel geheim blijven en het is daarnaast niet raadzaam zich in een zoo duistere aangelegenheid als de Balkanver houdingen aan voorspellingen te wagen. In Berlijn heeft men over een en ander nog geen officieel commentaar gegeven. Men beschouwt er den Britschen stap als een zuiver propagandistisch gebaar. Het is, zoo verklaart men in Berlijn, vol komen duidelijk, waarom de Engelschen thans plotseling den dringenden wensch hebben uit Boekarest te vertrekken. Ach ter de woorden der Engelsche beredenee ring zit naar de opvatting van Berlijn in werkelijkheid het nuchtere feit, dat de Roemeensche ministerpresident er na de woelingen der laatste weken in geslaagd is de orde in zijn land te fc-rstellen, een orde die in dit gebied niet erg strookt met de Engelsche voornemens. De nieuwe veror deningen van generaal Antonescu maken het nu niet zoo gemakkelijk en onge vaarlijk meer, om in dit land tot daden van intriges en sabotage over te gaan. Engeland heeft op dit punt, zoo herinnert men er te Berlijn aan, blijkbaar een vrij brief opgeëischt. In politieke kringen men aan de daden van sabotage aan den Donau, in het gebied van Ploesti en het beruchte dynamietschip in den IJzeren aldaar denkt men aan de daden van sabotage aan den Donau, in het gebied van Ploesti en het beruchte dynamiet schip in den IJzeren poort enz. Dergelijke daden zijn nu volgens de strenge strafbe palingen van de wet tot bescherming van den Roemeenschen staat, niet meer moge lijk. Wat de Engelschen tot dusver in Roemenië gedaan hebben valt, zoo meent men in Berlijn, onder deze strafbepalingen. Dientengevolge moet thans zoo ziet men in Berlijn het door Engeland opvallend bespoedigde vertrek van zijn diplomaat uit Boekarest de beschermheer van al deze Engelsche actie3 gaan. Dat men in Londen het vertrek van dezen Engelschen be schermheer door een verkeerde voorstelling van zaken zoekt te verbergen, vindt men in Berlijn niet verrassend. Bulgarije wacht kalm af. Het Bulgaarsche regeeringsblad „Dnes" schrijft ten aanzien van de Bulgaarsche buitenlandsche politiek, dat zij de politiek is van een volk, dat in het verleden een groot onrecht heeft ondergaan en steeds openlijk heeft vastgehouden aan het on gedaan maken van dit onrecht en het herstel van rechtvaardigheid, waarbij het tegelijkertijd bereid was altijd voor zijn levensbelangen op te komen. De vroegere minister Smiloff schrijft in het blad „Utro" dat de gezonde historische geest van het Bulgaarsche volk het land een toekomst zal verzekeren, derhalve kan Bulgarije kalm en zonder vrees den gang van zaken afwachten. Het is niet voldoende van vrede te spreken, wanneer men den oorlog wil be ëindigen. Voor alles moet de ooi-zaak van den oorlog het systeem van Versailles definitief worden weggenomen. DE LEEN- EN PACHTWET Voor- en tegenstanders. LA GUARD IA PLEIT VOOR AANNEMING. Voor de Senaatcommissie van buiten landsche zaken heeft de burgemeester van New York, La Guard la, aanneming van de leen- en pachtwet als onderdeel van het nationale verdedigingsprogram aanbevolen. Deze wet behoort uit zuiver egois- tische overwegingen aangenomen te worden, aldus La Guardia. Hitier en Mussolini willen hun macht over Europa uitstrekken. De Amerikaan sche scheepvaart en de handel met Zuid-Amerika zouden terstond him aandacht trekken, indien Engeland verslagen of een vrede door vergelijk gesloten zou worden. In 1942 zijn de Vereenigde Staten tegen een aanval op den Atlantischen Oceaan beveiligd volgens La Guardia. Het zou tot 1945 of 1946 duren, aleer dit ook voor den Stillen Oceaan geldt. Voorts beweerde de burgemeester, dat de Vereenigde Staten zich niet in Europee- sche aangelegenheden willen mengen, doch omgekeerd. Tenslotte verklaarde hij, dat hij bereid is tot deelneming aan den oor log „om de Amerikaansche kusten en de instellingen van de V. S. te beschermen". Devoorzitter van deze Senaatscommis sie, George, heeft bekend gemaakt, dat hij een verklaring ontvangen heeft van den voorzitter van de American Federation of Labor, Green, waarin de leen- en pacht wet gequalificeerd wordt als onmisbaar voor de verded-rmg van de Vereenigde Staten. OOK WILLKIE IS VOORSTANDER. Voor de Senaatscommissie van bui tenlandsche zaken heeft Wendell Will- kie verklaard, dat de eenige mogelijk- heid om Engeland snel te helpen gele gen is In aanneming van de leen- en pachtwet met bepaalde wijzigingen. Engeland heeft terstond en op lan gen termijn hulp noodig. Wïllkie stelde een maandelgksche le vering van vijf tot tien Amerikaansche torpedojagers aan Engeland voor, daar Engeland ondanks de vijftig reeds afge stane jagers er nog meer noodig heeft. Voor de aflevering aan Engeland moeten deze torpedojagers op Amerikaansche wer ven gereviseerd worden. Bovendien heeft Engeland behoefte aan vliegtuigen, munitie en schepen, zoo voeg de Willkie hieraan toe. Hij heeft zware verwoestingen in Noord-Engelsche indus triesteden gezien. Indien de Vereenigde Staten zich zouden ispleeren, aldus spr., dan zou het voortbestaan van Engeland wel moeilijk worden. Willkie stelde vervolgens aanneming van de leen- en pachtwet voor, ver klaarde evenwel, dat deze wet tot En geland, China en Griekenland beperkt dient te worden. Indien de Amerikaan sche hulp zonder uitwerking zou blij ven, zoo herhaalde Willkie, dan zal Engeland waarschijnlijk ten gronde gaan. BESCHULDIGINGEN VAN SENATOR TAFT. In een rede voor den economie club heeft de republikeinsche senator Taft, naar de Associated Press meldt, verklaard, dat de aanvaarding van de wet tot hulpver leening aan Engeland aan President Rose- velt de macht zou geven de Vereenigde Staten in den oorlog te storten. Tevens beschuldigde Taft den president er van, dat hij tot dusverre zijn onvermogen voor een werkelijke huïpverleening aan Engeland achter beleedigende taal probeert te ver bergen en voorts in het volk de hartstoch ten tracht te verwekken, welke de voor- loopers van den oorlog zijn. Taft verze kerde, dat het Amerikaansche volk den oorlog vermijden kan, wanneer het zich krachtig tegen den oorlogskoers verzet. Na Taft sprak de voorzitter der com missie tot verdediging van Amerika door hulp aan bondgenooten, Gibson, die ver klaarde, dat de Amerikaansche vloot zoo noodig ook konvooien moest vergezellen. Dit diende echter pas als uiterste middel te geschieden, want men liep daarmede het risico, dat de Amerikaansche schepen met Amerikaansche bemanningen tot zinken ge bracht zouden worden. De Vereenigde Staten, aldus Gibson, mogen niet toelaten, dat aan de Asmogendheden de oorlog ver klaard wordt. De rector van de universiteit te New York, Chase, deed een beroep op het volk, de vredespolitiek te vol gen en niet hulpeloos aan den oorlog róee te doen. De wet tot hulpverleening aan. Engeland, zoo zeide hij, mag niet zonder passende beperkingen wor den aangenomen. ROOSEVELT ANTWOORDT NIET OP VRAAG OVER GEVAAR VAN OORLOG MET JAPAN. In de persconferentie is gisteren Roo sevelt de vraag gesteld, of het van be lang zou zijn voor de Amerikaansche huïp verleening aan Engeland, wanneer de Vereenigde Staten zouden worden verwik keld in een oorlog met Japan. De president antwoordde dat dit een zeer hypothetische kwestie zou zijn. Hij was echter bereid er met een vierkant „neen" op te antwoorden. De president weigerde verdere toelichtingen te geven. Toen een journalist den president de vraag stelde of dan op het oogenblik gevaar voor een oorlog met Japan be stond, weigerde Roosevelt te antwoor den. Hij verklaarde, dat zijn constateering dat de Amerikaansche hulp aan Engeland niet behoeft te worden beperkt, wanneer Japan in'oorlog zou komen met de Ver eenigde Staten, alleen betrekking had op het geval, dat de Vereenigde Staten tot Het Italiaansche legerbericht van gister vermeldde, dat in Griekenland twaalf vij andelijke vliegtuigen zijn neergehaald, dat een Engelsch toestel is neergeschoten door de luchtdoelbatterijen van Battipagliaen dat talrijke andere machines vernield of beschadigd zijn op het vliegveld van Janina in Griekenland. Hierbjj moeten worden gevoegd de 36 vijandelijke vliegtuigen, die zijn neergehaald of vernietigd zooals ver meld in de Italiaansche legerberichten van Zondag en Maandag en de 33 Engelsche toestellen, die neergehaald zijn zooals ver meld staat in het Duitsche legerbericht van Dinsdag. In drie dagen tijds hebben de vijanden van de as dus 82 vliegtuigen ver loren. GEEN 90, DOCH SLECHTS 6 STUKA'S BOVEN MALTA VERNIELD. De Britsche minister-president heeft in zijn laatste radiorede beweerd, dat van in totaal 150 Stuka's, die Malta gisteren hebben aangevallen er niet minder dan negentig door de Royal Air Force ver nietigd zijn. Naar aanleiding hiervan wordt van be voegde Duitsche zijde er op gewezen, dat de Duitsche berichten op ondubbelzinnige wijze opheldering verschaffen over de werkelijke verliescijfers. Van de in de periode van 10 tot 27 Januari gemelde verliescijfers, die voor het Middellandsche Zeegebied en het Engelsche luchtgebied in totaal 22 bedragen, zijn er in het geheele Middellandsche Zeegebied elf vliegtuigen verloren gegaan, waaronder slechts zes Stuka's. Zes inplaats van negentig, voor waar een klein verschil. GOEBBELS SPREEKT. „De heerschappij van het geld loopt definitief ten einde". Bij een groote betooging in het Sport- palast te Berlijn heeft dr. Goebbels in zijn hoedanigheid van gouwleider der Duitsche hoofdstad gisteren gesproken. Hij betoogde o.a.: Duitschland heeft niet alleen de feiten van de werkelijke macht aan zijn. zijde. Zijn soldaten zijn ook de dragers van een nieu we wereldbeschouwing. Zij strijden voor 'n groot doel, dat aan het zegevierend slot van den oorlog zal staan, te weten voor den opbouw van den eersten grooten so cialen- staat ter wereld. Wat is de oorlog voor de Engelsche plutocratie anders dan de verdediging van de voorrechten van een bezittende bovenlaag, die niet wil begre pen, dat de heerschappij van het geld defi nitief ten einde loopt. Het Duitsche volk weet uit de geschiedenis, dat de kracht van jonge denkbeelden, belichaamd in de soldatenmacht van een groot volk, nog steeds de meerdere is geweest van de in eenstortende machtbouwsels van een oude wereld. Daarom gaat Duitschland thans met rustige vastgeradenheid in grenzeloos vertrouwen op den Fiihrer den weg ter overwinniig. 70 van het wereldgoud onder Amerikaansche controle. Het departement van financiën van de Ver. Staten heeft naar het D.N.B. uit New York meldt aan het congres een rapport voorgelegd, waarin de gezamen lijke waarde van het in de V.S. geblok keerde bezit der bezette landen in Europa op 4,27 milliard dollar geraamd wordt. Hiervan behooren 1.59 milliard dollar aan Frankrijk, 92 millioen aan Denemarken, 175 millioen aan Noorwegen, 760 millioen aan België, 1.619 millioen aan Nederland, 48 millioen aan Luxemburg, 29 millioen aan de vroegere Baltische landen Let land, Estland en Littauen, en 53 millioen dollar aan Roemenië. De minister van fi nanciën, Morgenthau, heeft verklaard, dat hg het voornemen heeft, het congres om een verlenging met vier jaar te verzoeken van het stabilisatiefonds. Dit fonds heeft zgn nut bewezen. Voorts deelde hij mede, dat hij het sluiten eener overeenkomst met Chili en Peru om de valuta's dezer landen te stabiliseeren overweegt. Het zouden overeenkomsten worden van gelijke strek king als die welke reeds met China en Argentinië gesloten zijn. Voorts gaf Morgenthau te kennen, dat naar raming zeventig procent van het goud der wereld in bezit of onder contróle van de V.S. is. Wat het toe komstige gebruik van het goud be treft gaf Morgenthau te verstaan, dat het goud ook in de toekomst gebruikt zal worden ter vereffening van de betalingsbalansen tusschen de staten. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN BULGARIJE. In den nacht van Maandag op Dinsdag is dicht bij de JoegoslavischeBulgaarsche grens een ernstig spoorwegongeluk ge beurd. Een uit Bulgarije komende goede rentrein kwam een kilometer voor de Joegoslavische grens bg Carisbrod tot ont sporing, doordat de remmen weigerden. Acht Bulgaarsche spoorwegbeambten kwa. men hierbij om het leven. Een via Amerika overgebrachte foto, die het centrum ven de Engelsche stad Coventry toont, waar de hevige bombardementen ernstige schade hebben asn oer i- ht (Foto Weltbild) Indië regelt den uitvoer. Nederlandsch-Indië heeft, volgens een te Jokohama ontvangen bericht .besloten met ingang van 15 Februari een ingrijpen de contróle op den buitenlandschen handel in te stellen. Voortaan zal een uitvoervergunning ver_ eischt zijn voor den uitvoer van de volgen de grondstoffen: rubber, tin, nikkel, copra, palmolie, koffie, jute, suiker en sisalhen- mep.De uitvoer van deze goederen naar Europa en de Sowjet-Unie is verboden. Dit verbod geldt echter niet voor Groot-Brit- tannië. In Japan ziet men in den aangekondig- den maatregel het bewijs, dat Ned.-Indië zich aansluit bij een als „Singapore-blok" aangeduide combinatie, welke onvereenig- baar is met de Japansche aspiraties tot 't stichten van een nieuwe orde in Oost-Azië. Voorlichtingsbureau van den voedingsraad Ingesteld. Om de voorlichting op huishoudelijk ge bied zoo efficiënt mogelijk te doen zijn, heeft de voedingsraad, in overleg met de commissie van voorlichting gemeend een voorlichtingsbureau te moeten instellen, onder directie ,van dr. C. den Hartog. Deze maatregel beoogt aan de huisvrou wen op wetenschappelijk verantwoorde wijze voorlichting te geven op het vooral thans zoo belangrijke terrein van voedsel bereiding en voedingsleer. Het bureau staat in nauw contact met wetenschappelijke voorlichtingsinstanties en zal zich vooral richten op de practrjk van het dagelijksch leven. Het wordt bij gestaan door de in den aanhef genoemde commissie van voorlichting. Zoowel raad gevingen en wenken, waar noodig ook waarschuwingen tegen onjuiste schadelijke gewoonten, als recepten en voorbeelden van weekmenu's, zullen worden verstrekt. Hierbij zal uiteraard rekening worden ge houden met de mate, waarin verschillende voedingsmiddelen beschikbaar zijn, en er zal ook worden gelet op de met de jaarge tijden wisselende aanvoeren en prijzen van verschillende voedingsmiddelen. Geen Duitsche vliegers in Albanië. Uit Berlijn meldt het A.N.P.: Het zen den van een Duitsch vliegercorps naar Ita lië heeft aanleiding gegeven tot veelvuldige geruchten, die betrekking hebben op de ge bieden, waar de Duitsche vliegers in den strijd worden geworpen. Zoo is o.m. be weerd, dat ook in Albanië eenheden van een Duitsch vliegercorps optreden. In po litieke kringen te Berlijn wordt deze be wering onjuist genoemd. een oorlog met Japan „gedwongen" zou den zijn. Roosevelt weigerde verder commentaar te geven op de uitlating van Willkie, dat de Vereenigde Staten Engeland maande- lijks vijf tot tien torpedobootjagers moes ten afstaan. Hij zei dat hij al deze pro blemen eerst met Willkie persoonlijk wilde bespreken. Kol. Donovan bezoekt de Britsche Middellandsche Zee-vloot De op het oogenblik in Egypte vertoe vende Amerikaansche kol. Donovan heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Brit sche vloot in het oosten der Middellandsche Zee. Hij had een langdurig onderhoud met den opperbevelhebber van het Britsche eskader. In aansluiting hierop keerde kol. Donovan naar Cairo terug om zjjn bespre kingen met Engelsche en Amerikaansche diplomatieke kringen te hervatten. De winter van 194041 was zeer koud. Nu tengevolge van een duldelgk zicht bare omwenteling in de weersgesteldheid de vorst hier geëindigd is kan een voor- loopig overzicht worden gegeven van den winter t/m 8 Februari. Reeds vroeg is de koude begonnen. Voor de eerste maal daalde de thermometer beneden het vriespunt in den nacht van 25 October en tot het einde van die maand was dit iedere nacht het geval, zoodat Oc tober zeven zoogenaamde vorstdagen heeft gebracht. In November keerde het zachtere weer, terug, zoodat deze maand een klein over schot aan warmte boven het normale be drag heeft gegeven. Geheel aan het einde der maand kwam er een vrrj scherpe daling, zoodat de thermometer in den nacht van den 30sten weer eens onder het vriespunt kwam te staan. Na een paar vorstdagen in December kwam er opnieuw, vrij zacht weer tot 12 December, maar, toen was het daarmede ook gedaan en viel de eigenlijke koude winter in, die tot 6 Februari heeft aangehouden, met enkele onderbrekingen, n.l, van 1718 en van 2731 December, van 1314 en van 2025 Januari. Het volgende staatje geeft antwoord op de vraag hoeveel vorst- en ijsdagen er zyn geweest (kolommen c en d) en hoe groot het positieve en negatieve temperatuur- overschot is geweest (kolom b): a bed October 1 7 November 35 1 December 62 13 7 Januari 116 23 18 1—8 Februari 38 6 4; Som 182 50 29 Opmerkelijk is, dat de temperatuurafwij- kingen van de maanden OctoberJanuari meestal hetzelfde karakter dragen als in de winters van de laatste acht jaren en ge heel overeen komen met het feit, dat een bepaald jaargetijde in de meeste van een aantal opeenvolgende jaren een tempera- tuur-afwijking in denzelfden zin vertoont. Niettegenstaande Januari 1940 een bui tengewoon koude maand is geweest zijn in Januari 1941 toch enkele records voor lage temperaturen, die van 1940 dateerden, ge broken. De nu geëindigde langdurige vorstperiode heeft ook veel sneeuw gebracht, welk feit in niet geringe mate bijdraagt tot den in druk, dat wij weer eens een zeer kouden winter hebben gehad. (N.R.Crt), J. Smid en het Ned. Agrarisch front. Naar de Nieuwe Veldbode in een artikel over eenheid in den landbouw weet mede te deelen, is de bekende heer J. Smid te Voor burg, die de stoot gaf tot de oprichting van de Nationale Bond „Landbouw en Maat schappij" en die tot voor kort optrad als adviseur van deze organisatie, niet toege treden tot het Nederlandsch Agrarisch Front. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent. IZ. VERDUIJN—DE BEER, Drieweg Q 227, Groede,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5